EKSTRA
MENÜ

İlginç Yerler

İlginç Yerler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İlginç Yerler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.069 İlginç Yerler haberi bulunmuştur.

İlginç Yerler Haberleri

Bülent Ersoy çıldırttı

Bülent Ersoy çıldırttı!

Gazeteciliğe soyunan İzzet Çapa bu kez Mustafa Karataş’la bir araya geldi, Bülent Ersoy’dan Gülben Ergen’e pek çok ünlü ismin kapısını çaldığı estetik uzmanıyla keyifli bir sohbete imza attı.

8.08.2011Kelebek
İstanbul’dan Nemrut Dağı’na Türkiye’deki Dünya Mirası

İstanbul’dan Nemrut Dağı’na Türkiye’deki Dünya Mirası

İnsanlığın ortak kültür hazinelerini, yeryüzünün en nadide doğal oluşumlarını belirleyip korunmasını sağlamayı hedefleyen Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) 1972’de, Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunması Sözleşmesi’ni kabul etti. Ardından insanlığın ortak mirası listelendi. Dünya Mirası Listesi’ndeki 911 yerden 9’u Türkiye’de. Yaz başında dünya miraslarımızı tanımak için yolculuğa çıkacaklar için bir rehber hazırladık.

29.05.2011Seyahat
Eski Polonya Cumhurbaşkanı Didimde

Eski Polonya Cumhurbaşkanı Didim'de

Polonya'nın Nobel barış ödülü salibi eski Cumhurbaşkanı Lech Walesa, Türkiye'nin Avrupa Birliğine üye olduktan sonra çok daha güçlü ve zengin bir ülke olacağını söyledi.

21.08.2010Gündem
5 fotoğraf rotası

5 fotoğraf rotası

Fotoğraf meraklılarını doğaya çıkmaya, daha fazla fotoğraf çekmeye kışkırtan günler geldi. Ormanlar sarı, kahverengi, kırmızının binbir tonuyla renklenirken, sonbahar çiçekleri yüzünü gösterdi. Türkiye’nin farklı bölgelerinden doğadan, kültüre, tarihten mimariye foto safariye çıkabileceğiniz beş rota seçtik.

11.10.2009Seyahat
Buzullarda eski haritalar artık işe yaramıyor

Buzullarda eski haritalar artık işe yaramıyor

Küresel ısınmanın etkisini en ağır hisseden bölgelerin başında Grönland geliyor. Dev buzullar sürekli, hızla ve önlenemez biçimde eriyor. Bu durumun vahametini, helikopterimizin kadın pilotu Laila, şu sözlerle anlatıyor: Küresel ısınmanın etkilerini artık biz de görüyoruz. Eskiden kullandığımız haritalarla şimdi kullandığımız haritalar arasında çok fark var. Yukarıdan ısınmanın etkilerini çok daha net görebiliyoruz.”

21.09.2009Dünya
Komşularda yılbaşı ve bayram

Komşularda yılbaşı ve bayram

Hürriyet Seyahat, yılbaşı ve Kurban Bayramı tatili önerilerine devam ediyor. Bu sayfalarda, Rumeli ve Balkanlar’da yıllarca iç içe yaşadığımız, hırçın Karadeniz’de sınırları paylaştığımız, Osmanlı zamanında izler bıraktığımız komşularımız, çok yakınımızda bize benzer renkler taşıyan ülkeler var.

17.12.2006Seyahat
Bu mevsimde gidebileceğiniz sekiz sıcak yer

Bu mevsimde gidebileceğiniz sekiz sıcak yer

Bu yazıda, dünyanın değişik köşelerinden sekiz sıcak yer var. Karlı havaların etrafta kol gezdiği bugünlerde kemikleriniz biraz ısınsın istiyorsanız, valizleri hazırlayın, güneş dünyamızın bazı bölgelerini hálá cömertçe ısıtıyor.

19.02.2006Seyahat
Erdoğan: Hedefimiz petrol taşımacığında güvenlik

Erdoğan: Hedefimiz petrol taşımacığında güvenlik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hedeflerinin petrol taşımacılığının daha güvenli şekilde yapılması olduğunu söyledi.

17.11.2005Ekonomi
Colomb’un yanlışlıkla bulduğu topraklar

Colomb’un yanlışlıkla bulduğu topraklar

Münir Göle, fotoğraf sanatçısı, çevirmen, yazar. Fowles, Tabucchi ve Borges çevirileri var. Ama bir özelliği daha var: Son derece ciddi finans işleriyle uğraşan bir işadamı. Cenevre ve İstanbul’da yaşayan Göle ile geçtiğimiz haftalarda Can Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı Kaçamamak’ta anlattığı Portekiz’in Azor Adaları’nı konuştuk.

14.08.2005Seyahat
Yarışçılar Türkiye’nin elçisi oldu, yurtdışında sizi anlatıyor

Yarışçılar Türkiye’nin elçisi oldu, yurtdışında sizi anlatıyor

Paris-Dakar Rallisi organizatörü Rene Metge öncülüğü, Türkiye ve Fransız Otomobil Sporları Federasyonları’nın işbirliği ile Türkiye’de gerçekleştirilen Rallye D’Orient off-road yarışı 26 Haziran’da Ankara’dan start aldı. Altı ayaktan oluşan yarışta pilotların Erzuruma gidip Ankara’ya geri döndükleri yarış 2 Temmuz’da sona erdi.

5.07.2005Kelebek
Orak-çekiçli bayrakların kapitalist dünya markalarıyla gül gibi geçinip gittiği yeni turizm ülkesi

Orak-çekiçli bayrakların kapitalist dünya markalarıyla gül gibi geçinip gittiği yeni turizm ülkesi

Meğer ne kadar kısıtlıymış Vietnam’la ilgili bildiklerim. New York ve Londra versiyonlarını gördüğüm vasat Miss Saygon müzikali... Hollywood’un kotardığı Apocalypse Now (Kıyamet), Platoon (Müfreze) ve Good Morning (Günaydın) Vietnam gibi birkaç film... Sonuçta akılda tek kalan şey ise savaşla özdeşleştirilmiş bir ülke.

13.02.2005Seyahat
Kadınlar ne zaman iktidara gelecek

Kadınlar ne zaman iktidara gelecek?

“İlişkide kadın ne arar, erkek ne arar?” diye, Ayça’nın eski bir yazısını yayına koymuştum, maşallah sizler de bol bol geyiğe geldiniz. Madem öyle, işte böyle. Ben de size, KADIN ÜZERİNE kimi vecizeleri (!) derledim. Kimi erkeklerin işine gelecek, kimi kadınların... Ama ben en çok (sona sakladığım) 9 yaşındaki Lola’nın “Kadınlar ne zaman iktidara gelecek?” sualine verdiği cevabı sevdim...

23.12.2004Kelebek
Olimpiyat için kiralandı A serisini dünyaya tanıttı

Olimpiyat için kiralandı A serisini dünyaya tanıttı

Mimar Sinan Üniversitesi'ndeki yıllarım okulun rıhtımında, Karaköy limanına yanaşan devasa yolcu gemilerine bakıp, 'Ah o gemide ben de olsaydım' şarkıları söyleyip hayaller kurarak geçti. Eminim bugün bir çoğunuzun hayalleri arasında hep büyük bir gemiyle dünya turu yapmak vardır.

6.07.2004Gündem
Japonya’da nezaketin kaybolduğu tek yer metro durakları

Japonya’da nezaketin kaybolduğu tek yer metro durakları

Çevresinde ‘Cerrah Çelebi’ olarak tanınıyor. Profesör Doktor Tarık Minkari bir cerrah, yaşı kendi tabiriyle 80’e 1 var. 1992’deki emekliliğinden sonra yalnızlık yerine gezmeyi seçmiş. Bir gece rüyasında Evliya Çelebi’yi görmüş. Evliya Çelebi ona ‘Ya cerrah, bunca senedir gece gündüz ameliyat yapıyorsun, bıkmadın mı bu işten?’ diye sormuş...

9.05.2004Kelebek
Bu şehir benim inandığım Herkes Bir’dir felsefesine çok uygun

Bu şehir benim inandığım Herkes Bir’dir felsefesine çok uygun

Moda tasarımcısı Bahar Korçan, markasını uluslararası platforma taşımaya karar verdiği günden beri çok seyahat ediyor. New York Moda Haftası’na katılmaya başladığından beri de senenin iki ayını orada geçiriyor. Bu süreye Los Angeles ziyaretleri, dünyanın dört bir köşesindeki diğer fuarlar ve toplantılar da eklenince bir türlü ev yüzü göremiyor.

18.04.2004Seyahat
Atina’nın kalbi Psiri’de atıyor

Atina’nın kalbi Psiri’de atıyor

İki katlı eski Atina evleri, hurdacılar, marangoz atölyeleri, hatta genelevler restore ediliyor. Açılan barlar, tavernalar, gece kulüpleri, galeriler, açıkhava sinemaları birbirini izliyor.

2.03.2002Seyahat
Rota: EFES

Rota: EFES

19.10.2000Ege
Gezgin

Gezgin

22.01.2000Gündem
Gezgin

Gezgin

15.01.2000Seyahat
Dev kayanın üzerinde ıssız bir hayat Her gün buraya çıkmak zorunda yoksa...

Dev kayanın üzerinde ıssız bir hayat! Her gün buraya çıkmak zorunda yoksa...

Dünyada öyle izole yerler var ki, bu yerlere gitmek bile çok zor. Sizin için ilginç bir liste hazırladık. İşte birbirinden ilginç evlerin ve yaşamların olduğu o yerler...

4.12.2020Seyahat
RTÜK Başkanı Şahin’den dikkat çeken açıklamalar: Netflix ile ilişkilerimiz iyi…

RTÜK Başkanı Şahin’den dikkat çeken açıklamalar: Netflix ile ilişkilerimiz iyi…

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, "Netflix ile ilişkilerimiz iyi. Son dönemde bütün uyarılarımızı dikkate aldılar. Nihayetinde ticari bir kuruluş. Türkiye'den kar ederken, regülasyon kurumuyla kötü olmak istemezler. Bizim onlardan milli ve manevi değerlerimize saygı ya da milli güvenliğe ilişkin taleplerimizin olması doğaldır." dedi.

25.10.2020Gündem
Ihlaranın giriş kapısı Selime, tarihi ve doğallığıyla büyülüyor

Ihlara'nın giriş kapısı Selime, tarihi ve doğallığıyla büyülüyor

Hristiyanlar tarafından yaklaşık 1700 yıl önce ilk yüksek sesli ayinin yapıldığı yer olarak bilinen Selime Katedrali'nin de bulunduğu bölge, kiliseleri, manastırları, kervan yolu, yüzlerce peri bacası ve eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini büyülüyor.

23.10.2020Seyahat

Yazar Sonuçları

Avrupa’nın sonbahar şehirleri

Kış nasıl geçer bilinmez ama Avrupa’da halen yazdan kalma keyifli günler yaşanıyor. Sonbaharın renkleri etrafı kuşatmış durumda. Danimarka’daki Zealand Yarımadası, başkent Kopenhag sarayların en güzellerini barındırıyor. Sheakespeare’in Hamlet’iyle ölümsüzleşen Kronborg, ormanların içine gizlenen Frederiksborg bu mevsimde mücevher gibi parlıyorlar. İngiltere’nin en yeşil bölgelerinden İskoçya, göller bölgesiyle, kültür kenti Edinburgh’la en güzel günlerini yaşıyor. İspanyol ressam Salvador Dali’nin doğduğu Figueres kenti, Pireneler’in devamındaki Emporda Ovası’nda. Barselona’dan iki saat mesafedeki bu şehre güzel bir tren yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Verimli toprakları, ormanları mevsimde kartpostal gibi görüntüler sunuyor. Bu hafta boyunca Figueres’te hava sıcaklığı 21 derecelerde seyredecek. Hem sonbahar hüznünü hem de SPA keyfini yaşamak istiyorsanız Prag yakınındaki Karlovy Vary diğer bir seçenek.

24.10.2010

Gezgin'in özrü

Sevgili okurlarım, Avrupa’nın en batı ucuyla (Portekiz), Türkiye’nin en doğu ucu (Kars, Ardahan, Çıldır, Sarıkamış, Erzurum) arasında koşuşturmaktan soluğum kesildi ve bu haftaki yazımı yetiştiremedim.

23.12.2006

Siz hiç yurtdışında yaşayan bir Türk oldunuz mu? (4)

Dünden devam ediyoruz. Ve bu meseleyi burada noktalıyoruz. Tamam mı arkadaşlar? Elimden geldiği ölçüde mail’lerinize yer verdim. Başka konularda buluşmak üzere. Öpüldünüz...

14.01.2006

Kara paranın cennet adası

Karayip yolculuğunda, hem tembelliğin tadını çıkarmak hem de ilginç yerler görmek mümkün. Ben de öyle yaptım.

28.02.2004

Bir yolun çıkabileceği en güzel adres.... Fatih Sultan Mehmet’in ‘Çeşmi Cihan’ benzetmesi yaptığı Amasra

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Ankara’dan başlayan ve yaklaşık 300 kilometre süren zevkli bir yolculuğun ardından önümüze çıkan son virajı da geçince seyir terası denebilecek bir tepeye vardık. Karşımızda kartpostallık bir manzara: Amasra...

22.11.2020

Longoz ormanları ömre ömür katar

Bundan onbeş-yirmi sene önce hiç kimsenin adını duymadığı, sadece bataklık ve çamurluk alan olarak gördüğü longoz ormanlarının aslında doğal denge açısından ne kadar kıymetli, zengin oldukları bilincinin yerleşmesi çok güzel . Buna bağlı olarak son yıllarda insanların merak ederek imkanlar ölçüsünde ükemizdeki az sayıda longoz alanlarına ilgi göstermesi, geziler düzenlemesi de güzel. Ülkemizde; Kırklareli’de İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, Sakarya’da Acarlar Longoz Ormanı, Sinop’ta Sarıkum Longozu ve Bursa sınırları içinde Karacabey Longoz Ormanı bulunuyor.

16.11.2020

Kilistra: Bir küçük Kapadokya

Bir şehrin ruhunun parçasıdır o şehrin mimarisi, insanların iletişimi, gelenekleri hatta mutfağı… “Ne olursan ol gel” diyen Mevlana Celaleddin Rumi’nin şehri Konya önce çağırır sizi, sonra da ruhunuzun bir parçası olur. Ama bu coğrafyada bir kez ziyaret ettikten sonra hayatınızın bir parçası olacak birçok güzellik var. Onlardan biri de Kilistra...

15.11.2020

Türkiye’nin dünyadaki simgelerinden biri: Pamukkale... Mucizevi ve şifalı bir tarih masalı

Türkiye’nin hazineleri arasındaki Pamukkale, Hierapolis ve Laodikya üçlüsü görenleri hem doğanın gücüne hayran bırakıyor hem de tarih yolculuğuna çıkarıyor. Ayrıca hepsinin mevsimsiz bir güzelliği var. Yıl boyunca ne zaman yolunu tutsanız, muhteşem bir karşılama bekliyor sizi. Özellikle de havaların soğuduğu bugünlerde sizin de aklınıza termal suların sıcaklığı ve sağlığa faydası düşüyorsa keşfe Pamukkale’den başlayın derim.

9.11.2020

Zülkarneyn Arayışı – 1

Zülkarneyn, Doğu’nun çok eski bir figürü. Ne kadarı gerçek, ne kadarı öykü, neler yapmış, kimleri tanımış? Masal geleneğinde geze geze tanıyacağız Zülkarneyn’i.

31.10.2020

Kerpe’den Ağva’ya Sonbahar güneşinin izinde

Yazdan kalma günler yaşıyoruz, önümüz yine sonbahar güneşiyle keyifleneceğimiz haftalarla dolu. Ekim, kasım gezmek için en ideal aylar.. Karadeniz’i sevenler için çok yol katetmeden günübirlik ulaşılabilecek, üstelik taze palamut yenebilecek yerler var. Kerpe ve Ağva bu yerlerden ikisi...

26.10.2020

Troyalılar bu köylerde yaşıyor... Troya Savaşı’nın yaşandığı Etnoköy Çıplak ve Arkeoköy Tevfikiye

Troya’nın 3 bin yıldır dilden dile dolaşan, içinde aşkı, cesareti, tutkuyu, intikamı, zaferi ve trajediyi destansı ölçüde barındıran bir hikâyesi var. Ama gerçekle mit kolayca ayırt edilemiyor. Hatta sadece antik kenti gezerek anlaşılabilecek bir hikâye de değil bu. Troya’yı anlamanın yolu biraz da çevresindeki topraklarda bugün ne yaşandığına bakmaktan geçiyor. “Bugün halen yaşayan bir Troya var” diyen kazı başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın rehberliğinde Arkeoköy’e dönüşen Tevfikiye ve Etnoköy’e dönüşen Çıplak Köyü’nü gezdik, son Troyalıların izlerini sürdük.

25.10.2020

‘Araba önemli değil, yolda olalım yeter’

Ne Alman’ın hızlısı ne Amerikan’ın kaslısı... Z Kuşağı güce de bakmıyor, estetiğe de! Onlar çevreci bir araçla, sürekli yolda olmak istiyor. Bu tavırlarıyla da koca sektörü değiştiriyorlar!

25.10.2020

Yemekler artık 3 boyutlu yazıcılarda mı ‘pişecek’! Oğlum bize üç börek bastır da gel!

Tüm sektörler dijitalleşirken şimdi sırada gastronomi dünyası var. Üç boyutlu yazıcılarda üretilen gıdalar hem tasarımıyla şaşırtacak hem lezzetiyle... Dünyada bazı şefler yazıcıda ilginç tabaklar üretmeye başladı bile. Kim bilir, belki pek yakında bizler de evde taze ve sağlıklı yemekler basabilir, kahvaltımızın çıktısını alabiliriz.

18.10.2020