EKSTRA
MENÜ

İksv

İksv ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İksv haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.643 İksv haberi bulunmuştur.

İksv Haberleri

Talat Halman Çeviri Ödülü Ülker İnce’ye

Talat Halman Çeviri Ödülü Ülker İnce’ye

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından dördüncüsü düzenlenen Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’nün Alberto Manguel’in ‘Dönüş’ adlı novellasını İngilizce aslından Türkçeye çeviren Ülker İnce’ye verilmesi kararlaştırıldı. Mark Z. Danielewski’nin çetrefilli, bol oyunlu romanı ‘Yapraklar Evi’ni Türkçeye çeviren Gökhan Sarı’ya da jüri özel ödülü verildi. meye karar verdi. Jürinin bir defaya mahsus vermeyi kararlaştırdığı Ahmet Cemal İlk Çeviri Ödülü’nün sahipleri ise Sevcan Şahin ve Sinan Ceylan oldu.

8.01.2019Kitap Sanat
Talat Sait Halman Çeviri Ödülü’nün sahipleri belirlendi

Talat Sait Halman Çeviri Ödülü’nün sahipleri belirlendi

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’nün dördüncü sahibini belirledi.

8.01.2019Kitap Sanat
Eczacıbaşı öğrenci desteğini iki kat artırdı

Eczacıbaşı öğrenci desteğini iki kat artırdı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın Eczacıbaşı Topluluğu’nun desteğiyle hediye ettiği İKSV Kültür Sanat Kart, bu yıl iki kat fazla üniversiteliye ulaşıyor. Kart hediye edilecek üniversiteli sayısı 2.000’e çıkarıldı.

7.01.2019Kitap Sanat
Hadise şapkalı gündemi sevdi

"Hadise şapkalı gündemi sevdi"

Hadise yeni bir şapka taktı ve bu kez şapkasını beğenmeyenlere orta parmak işareti yaptı.

7.01.2019Magazin
38. İstanbul Film Festivali Sinema Ödüllerinin sahipleri belli oldu

38. İstanbul Film Festivali Sinema Ödülleri'nin sahipleri belli oldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 5-16 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek 38. İstanbul Film Festivali’nin Sinema Ödülleri sahipleri belli oldu.

24.12.2018Kitap Sanat
‘Sibel’ İKSV galasında

‘Sibel’ İKSV galasında

İKSV Galaları aralıkta, hem ulusal hem uluslararası festivallerden ödüllerle dönen ‘Sibel’ filminin galasını gerçekleştirecek.

18.12.2018Kitap Sanat
Bienal insanlığın yarattığı yıkıma odaklanacak

Bienal insanlığın yarattığı yıkıma odaklanacak

Nicolas Bourriaud’un küratörlüğünde düzenlenecek 16. İstanbul Bienali’nin başlığı belli oldu: Yedinci Kıta. Başlığını Pasifik Okyanusu’nun ortasında 3.4 milyon kilometrekare genişliğindeki devasa çöp yığınına verilen isimden alan bienal, insanlığın yarattığı doğal ve kültürel atıkları odağına alacak.

13.12.2018Kitap Sanat
Bienalin başlığı ‘Yedinci Kıta’

Bienalin başlığı ‘Yedinci Kıta’

16. İstanbul Bienali’nin başlığı, İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde düzenlenen bir basın toplantısıyla ‘Yedinci Kıta’ olarak duyuruldu.

12.12.2018Kitap Sanat
Vodafonedan müziğe 8 yılda 100 milyon lira yatırım

Vodafone'dan "müziğe" 8 yılda 100 milyon lira yatırım

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, "2010 yılından beri müzik alanına yatırım yapıyoruz. Vodafone FreeZone çatısı altında müziğe 8 yılda 100 milyon lira yatırım yaptık. 2019 yılında 10 milyon lira daha yatırım yapacağız." dedi.

6.12.2018Teknoloji
“Kalas Bulunur, Heves Kaçmasın”

“Kalas Bulunur, Heves Kaçmasın”

Kulis Tiyatro Dergisi Kasım-Aralık 2018 Tarihli 19.Sayısı “Kalas Bulunur, Heves Kaçmasın” başlığıyla çıktı!

3.12.2018Keyif
Tiyatro Festivalinde kaçırılmayacak 10 oyun

Tiyatro Festivali'nde kaçırılmayacak 10 oyun

Hürriyet'in tiyatro eleştirmeni Bahar Cuhadar, 17 Kasım 4 Aralık tarihleri arasında Aygaz, Opet ve Tüpraş'ın sponsorluğunda düzenlenecek 22 İstanbul Tiyatro Festivali programından kaçırılmayacak 10 oyun seçti.

15.11.2018Kitap Sanat
‘Size birbirinden güzel âlemler göstereceğiz’

‘Size birbirinden güzel âlemler göstereceğiz’

İKSV’nin düzenlediği 22. İstanbul Tiyatro Festivali, yarın başlıyor. 4 Aralık’a kadar sürecek festivalin en önemli yabancı konuklarından biri, çağdaş dans denince ilk akla gelen topluluklardan Nederlands Dans Theater1 (NDT1). Dört bölümlük bir dans maratonuyla İstanbul’a gelecek 50 senelik Hollandalı topluluğun öyküsünü koreograf Paul Lightfoot’tan dinledik.

14.11.2018Kitap Sanat
Tasarım Bienali’ni 200 bin kişi ziyaret etti

Tasarım Bienali’ni 200 bin kişi ziyaret etti

4. İstanbul Tasarım Bienali’ni 200 bin’in üzerinde kişi ziyaret etti.

7.11.2018Kitap Sanat
Yeni sesler peşinde: Audioban

Yeni sesler peşinde: Audioban

Şu sıralar başınızı hangi köşeye çevirseniz bir ‘Audioban etkinliği’ görebilirsiniz. Türkiye’den yeni sesleri dinleyiciyle buluşturmayı hedefleyen müzik oluşumu Audioban’ı işin başındaki Eray Düzgünsoy’la konuşup kataloğu temsil eden ilk albüm ‘Dark Pulse’ı bu akşamki lansman konseri öncesinde dinledik.

7.11.2018Kitap Sanat
Bu ‘Vardiya’da herkes mutlu

Bu ‘Vardiya’da herkes mutlu

‘Vardiya’lar halinde 122 genç mimarı ağırlayan Türkiye Pavyonu, Venedik Mimarlık Bienali’nin en hareketli mekânı. Küratör Kerem Piker, ‘Vardiya’ya katılan gençlerden aldığımız geri dönüşlerin tamamı çok olumlu” diyor.

24.10.2018Kitap Sanat
Tasarm Bienaline büyük ilgi

Tasarm Bienali'ne büyük ilgi

4. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın evsahipliğinde Rahmi M. Koç Müzesi'nde yer alan Fenerbahçe Vapuru'nda bir kahvaltı gerçekleşti. Eczacıbaşı 4 Kasım'a kadar sürecek olan bienale olan ilgiden memnun olduklarını söyledi.

23.10.2018Kitap Sanat
Kodlamanın geleceği ‘4. İstanbul Tasarım Bienali’ne taşındı

Kodlamanın geleceği ‘4. İstanbul Tasarım Bienali’ne taşındı

Kodlamayı geniş kitlelere öğretmeyi ve girişimcileri desteklemeyi hedefleyerek oluşturulan bir program kapsamında düzenlenen ‘Geleceğin Kültürel Kodları Buluşmaları’ devam ediyor. Buluşmaların üçüncüsü, İKSV tarafından düzenlenen ‘4. İstanbul Tasarım Bienali’ kapsamında, yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

17.10.2018Eğitim
Koffie ile ekim ayına veda

Koffie ile ekim ayına veda

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen 25. İstanbul Caz Festivali’nde Parklarda Caz bölümünün en sevilen, en dinamik gruplarından Koffie, Hollanda Konsolosluğu’nun katkılarıyla 31 Ekim Çarşamba akşamı Salon’a konuk oluyor.

16.10.2018Keyif
Kodlamanın geleceği masaya yatırıldı

Kodlamanın geleceği masaya yatırıldı

Yapı Kredi, kodlamayı geniş kitlelere öğretmeyi ve girişimcileri desteklemeyi hedeflediği programı Code.YapıKredi kapsamında yaptığı buluşmalara bir yenisini daha ekledi. Buluşma; İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve bankanın tema sponsorları arasında yer aldığı 4. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında gerçekleştirildi.

16.10.2018Teknoloji
Tasarım Bienalinden çocuklara ücretsiz kitap sürprizi

Tasarım Bienali'nden çocuklara ücretsiz kitap sürprizi

4. İstanbul Tasarım Bienali, 'Okullar Okulu' başlığıyla, altı farklı mekânda her yaş grubundan ziyaretçilerini ağırlıyor. Bienalde bu yıl çocuklar için ücretsiz kitap da verilecek.

9.10.2018Kitap Sanat
Haftanın kaçırılmayacak fırsatları

Haftanın kaçırılmayacak fırsatları

Hürriyet Seyahat editörleri haftanın kaçırılmayacak seyahat fırsatlarını ve önemli haberleri sizler için derledi. İşte detaylar...

6.10.2018Seyahat
Tiyatro ödülü ikiye bölündü

Tiyatro ödülü ikiye bölündü

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV), ülkemizde kültür ve sanatın gelişimi, bu alandaki güncel ve nitelikli üretimin desteklenmesi adına farklı disiplinlerde sunduğu ödüllere bu sene eklediği Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nün ilk sahipleri belirlendi.

4.10.2018Kitap Sanat
Arap rockı onlardan soruluyor

Arap rock'ı onlardan soruluyor!

Ürdünlü grup El Morabba3 5-6 Ekim'de Salon İKSV'de müzikseverlerle buluşacak. El Morabba3’nın 8 yılı aşan yolculuğunu Muhammad Abdullah ile konuştuk.

4.10.2018Kitap Sanat
Filmekimi başlıyor... Festival direktörü seçti

Filmekimi başlıyor... Festival direktörü seçti

İKSV tarafından Birlikte Güzel işbirliğiyle düzenlenen 17. Filmekimi bu akşam, Lady Gaga ile Bradley Cooper’ın oynadığı ‘Bir Yıldız Doğuyor’ filmiyle başlıyor. Festival direktörü Kerem Ayan, Hürriyet okurları için 10 film seçti.

3.10.2018Kitap Sanat
17. Filmekiminde izlemeniz gereken 10 film

17. Filmekimi'nde izlemeniz gereken 10 film

İKSV tarafından bu yıl 17. kez düzenlenecek olan Filmekimi için hazır mıyız? 97. sayımızın SineList sayfasında bu muhteşem festival için önerilerimizi derledik.

2.10.2018Kampüs
9. Leyla Gencer Şan Yarışmasının kazananları belli oldu

9. Leyla Gencer Şan Yarışması'nın kazananları belli oldu

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda, 28 Eylül Cuma akşamı gerçekleştirilen 9. Leyla Gencer Şan Yarışması’nın kazananları belli oldu.

1.10.2018Kitap Sanat
Filmekiminden ROMA sürprizi

Filmekimi'nden 'ROMA' sürprizi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 5-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Filmekimi’nin kapanış filmi ‘ROMA’ olacak.

1.10.2018Kitap Sanat
Ayvalıktan önce Kampüste: Başka Sinema direktörü Azize Tan

Ayvalık'tan önce Kampüs'te: Başka Sinema direktörü Azize Tan

2013 yılından bu yana ulusal ve uluslararası bağımsız filmlere destek veren Başka Sinema, 5-10 Ekim tarihleri arasında Ayvalık Film Festivali’ni düzenliyor. Biz de bu heyecan veren festivalde bizleri neler bekliyor merak ettik ve festival direktörü Azize Tan ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

1.10.2018Kampüs
Leyla Gencerde kazanan Ezgi Karakaya oldu

Leyla Gencer'de kazanan Ezgi Karakaya oldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Borusan Sanat ve La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından düzenlenen 9. Leyla Gencer Şan Yarışması’nın final galası ve ödül töreni gerçekleştirildi. Yarışmada birincilit ödülünü Ezgi Karakaya kazandı.

29.09.2018Keyif
Filmekiminden Cuaron sürprizi

Filmekimi'nden Cuaron sürprizi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl Birlikte Güzel işbirliğiyle 5-14 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan Filmekimi, programa eklenen film ve ek seanslarla sinemaseverlerin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

29.09.2018Keyif

Yazar Sonuçları

Vakıflar ve Gülriz Sururi ile Engin Cezzar’ın anlamlı bağışı

Aramızdan ayrılanların eğer birinci dereceden mirasçıları yoksa, yapabilecekleri en doğru ve en hayırlı iş çok paraları varsa vakıf kurmak ya da bir vakfa bağışta bulunmaktır.

8.01.2019

2018’in En İyi Albümleri – Bölüm 2

018’in en iyi albümleri yazı dizisinin son bölümü ile karşınızdayım.

26.12.2018

İş dünyasında farklı bir kitap! “İşim Gücüm Budur Benim”

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın geçtiğimiz günlerde yayınlanan “İşim Gücüm Budur Benim”  kitabının alışa geldiğimiz türden bir iş insanı kitabı değil.

23.12.2018

2018’in Son Röportajları: Hedonutopia ve MIYA

2018 senesini yolcu etmeye çok az bir süre kaldı. Son haftaların koşturmasına 2 nefis söyleşi sıkıştırdım. Normalde her birini ayrı bir yazıda yayınlamayı tercih ederdim, lakin Aralık’ın son iki haftasında bu yılın öne çıkan albümlerini yazacağım için resmen başka gün kalmadığını fark ettim.

12.12.2018

İDO yanlış yatırım mı?

İstanbul Deniz Otobüsleri 1 Aralık’tan itibaren iç hat seferlerini kaldıracak.

16.11.2018

Gençlere ödül vermek için evini sattı

Türk tiyatrosunun yaşayan efsanelerinden Gülriz Sururi, 89 yaşında sosyal medyaya yüklediği iddialı fotoğraflarıyla zaman zaman gündeme geliyor...

13.11.2018

Design Week Turkey Toscani’yi ağırlıyor

“Dünya krizde, insanlar bunu konuşsun istiyorum”

10.11.2018

Göç, mutfak ve İzmir

Göç sadece çağımızın değil, tüm çağların gerçeği. Binlerce yıldır insanlar sürekli yer değiştiriyor. Hatta Amerika başta olmak üzere pek çok ülke göçlerle kuruldu.

2.11.2018

Edebiyat ödülleri medya ve kitapçılar

EDEBİYAT ödüllerine medya ve kitabevleri gereken ilgiyi gösteriyor mu? Yeterince değil, hayır demeye dilim varmıyor.

1.11.2018

Ah! Kosmos’un Yeni Dünyası: Beautiful Swamp

Ah! Kosmos merakla ve büyük bir heyecanla takip ettiğim bir isim. Kimlerle çalışıyor, yeni bir şarkı geliyor mu? diye gözüm kulağım sürekli sosyal medyasında. Hem yaptığı müziği çok özgün buluyorum, hem de yaratıcılığı ve sahnedeki enerjisine hayranım. Sahnede Ah! Kosmos’u izlediğim her etkinlikten büyülenerek ayrıldım.

23.10.2018

Birlikte yaşamayı teşvik etmek

İKSV’nin hazırladığı bir kitaptaki bilgileri, belgeleri, görüşleri okuduktan sonra Türkiye’de her alandaki yöneticilerin, devletin, bu konularda yoğunlaşması gerektiği kanısına vardım.

17.10.2018

Çevirmenleri hatırlamak/hatırlatmak

BAZI tekrarları yapmanın gereğine inanırım. Yinelemeler sayesinde bazı meslek sahipleri unutulmaz, bilmeyenler de bilir, bilinir hale getirilir.

1.10.2018