EKSTRA
MENÜ

İkinci Dünya Savaşı

İkinci Dünya Savaşı haberleri sayfasında güncel ve son dakika İkinci Dünya Savaşı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 11.525 İkinci Dünya Savaşı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

İkinci Dünya Savaşı Haberleri

Hayal kırıklığı ve ihanet

Hayal kırıklığı ve ihanet

Fransa’da aşırı sağcı ‘Ulusal Bütünleşme-Birlik’ (RF) Lideri Marine Le Pen, gelecek yıl yapılacak seçimlerde cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Almanya ile ilişkileri koparacağını ilan etti.

24.07.2021Avrupa
Göçün 60. yılında SPD’den, Kreuzberg’e anıt talebi

Göçün 60. yılında SPD’den, Kreuzberg’e anıt talebi!

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Berlin Kreuzberg İlçesi Teşkilatı, Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 60. yılında, Almanya’nın kalkınmasına katkı sağlayan birinci nesil göçmenleri onore etmek için Kreuzberg’de bir anıt açılmasını istiyor. İlçe teşkilatının önerisinin parti programına alınması yönünde karar alındı.

23.07.2021Avrupa
Enigma nedir Enigma makinesi nasıl çalışır ve kim tarafından yapıldı

Enigma nedir? Enigma makinesi nasıl çalışır ve kim tarafından yapıldı?

İkinci Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren en önemli cihazlar arasında Enigma geliyor. Pek çok filme de konu olan Enigma merak edilen tarihi unsurlar arasında gelmektedir. Peki Enigma nedir? Enigma makinesi nasıl çalışır ve kim tarafından yapıldı? İşte, merak edilen tüm detaylar.

19.07.2021Araştırma
Dostluk ve dayanışma karşısında hiçbir kötülük tutunamaz

Dostluk ve dayanışma karşısında hiçbir kötülük tutunamaz

Zorlu konuları çocukları umutsuzluğa düşürmeden, sıradışı hikâyeler ve dinamik kurgularla anlatmadaki ustalığını kanıtlamış bir yazar olan Michael Morpurgo, ‘Gölge’de Afganistan’da başlayıp İran, Türkiye ve Fransa üzerinden İngiltere’ye uzanan soluk soluğa bir göç yolculuğuyla çıkıyor genç okurların karşısına.

16.07.2021Kitap Sanat
Dışarıdaydım, havadaydım... 3 kilometre yüksekten düştü, babasının bir sözü sayesinde kurtuldu...

'Dışarıdaydım, havadaydım...' 3 kilometre yüksekten düştü, babasının bir sözü sayesinde kurtuldu...

50 yıl önce meydana gelen bir uçak kazası, filmlere konu olmuş bir hayatta kalma hikayesi... Bu haber hepimiz için çok önemli hayat dersleri içeriyor...

15.07.2021Dünya
Yaz olimpiyatlarının kralı Michael Phelps

Yaz olimpiyatlarının kralı Michael Phelps

Şimdiye dek düzenlenen yaz olimpiyat oyunlarında, en fazla madalya kazanan sporcular sıralamasında, ABD'li yüzücü Michael Phelps, ilk sırada yer alıyor.

15.07.2021Tokyo2020
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kuveytte gazetecilerin sorularını yanıtladı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kuveyt'te gazetecilerin sorularını yanıtladı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Filistin'in haklılığı konusunda, dünyada, İslam ülkeleri dışında da olumlu bir kamuoyu oluştu. Bölge ülkeleri de bunu doğru bir şekilde değerlendirmeli." dedi.

13.07.2021Gündem
Erdoğan’dan Srebrenitsa mesajı: Soykırımı unutmuyor unutturmuyoruz

Erdoğan’dan Srebrenitsa mesajı: Soykırımı unutmuyor unutturmuyoruz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Srebrenitsa soykırımının 26. yıldönümü için düzenlenen anma törenine videolu mesaj gönderdi. Erdoğan, “Srebrenitsa’nın kalbimizde açtığı yaralar halen kanamaya devam ediyor. Bu soykırımı unutmuyor, unutturmuyoruz” dedi.

12.07.2021Gündem
Srebrenitsa Soykırımının 19 kurbanı daha toprağa verildi

Srebrenitsa Soykırımı'nın 19 kurbanı daha toprağa verildi

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da Temmuz 1995'te yaşanan soykırımın 19 kurbanı daha Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedildi.

11.07.2021Dünya
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 26. yılında Srebrenitsa Soykırımı kurbanlarını andı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 26. yılında Srebrenitsa Soykırımı kurbanlarını andı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanmış en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa Soykırımı'nın 26. yıl dönümünde soykırım kurbanlarını andı.

11.07.2021Dünya
Srebrenitsa soykırımı (Bosne Hersek) katliamı ne zaman gerçekleşti Srebrenitsa soykırımında yaşananlar

Srebrenitsa soykırımı (Bosne Hersek) katliamı ne zaman gerçekleşti? Srebrenitsa soykırımında yaşananlar

Bugün, Srebrenitsa soykırımının yıl dönümü. Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımının yıl dönümü unutulmadı. Cenaze namazı öncesinde Srebrenitsa Anıt Merkezi'nde soykırımın 26'ncı yıl dönümü dolayısıyla anma programı düzenlenecek. Peki, Srebrenitsa soykırımı (Bosne Hersek) katliamı ne zaman gerçekleşti? Srebrenitsa soykırımında yaşananlar

11.07.2021Gündem
Srebrenitsa soykırımının 19 kurbanı daha bugün toprağa verilecek

Srebrenitsa soykırımının 19 kurbanı daha bugün toprağa verilecek

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da Temmuz 1995'te yaşanan soykırımda öldürülen ve kimlik tespiti yapılan 19 soykırım kurbanı daha bugün toprağa verilecek.

11.07.2021Dünya
Yolumuz, yol değil

Yolumuz, yol değil!

Bilge düşünür Edgar Morin, iki yıldır yaşadığımız koronavirüs illetine olabilecek en felsefi ve kültürel açıdan yaklaşıyor ‘Yolumuzu Değiştirelim’ kitabında. Ona göre insanlık buraya, izlediği yol sebebiyle gelmiştir. Bu sürdürülemez yolculuk, ancak başka bir yol bulmakla mümkündür.

9.07.2021Kitap Sanat
Almanya’ya ABD’li ilk kadın büyükelçi

Almanya’ya ABD’li ilk kadın büyükelçi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Alman İmparatorluğu arasında diplomatik ilişkiler 1848 yılında başladı. İkinci Dünya Savaşı sırasında diğer ülkelerle de olduğu gibi, iki ülke arasındaki ilişkilerde de ciddi sıkıntı yaşandı. ABD, 1941 yılında Almanya’nın şu anda da olduğu gibi o dönemdeki başkenti Berlin’deki büyükelçisini geri çekti. ABD, İkinci Dünya Savaşı sonrası Batı Almanya’daki ‘Batılı işgal kuvvetleri’ arasında yer aldı.

5.07.2021Avrupa
Krzysztof Kieślowski kimdir, neden öldü Krzysztof Kieślowski filmleri ve hayatı hakkında bilgiler

Krzysztof Kieślowski kimdir, neden öldü? Krzysztof Kieślowski filmleri ve hayatı hakkında bilgiler

Krzysztof Kieślowski filmleri ve ardında bıraktığı eserleri ile Google'ın doğum gününde unutmadığı isimler arasında yer alıyor. Sinema tarihine çok önemli eserler kazandıran Polonyalı Krzysztof Kieślowski, hayatı boyunca pek çok ödüle de layık görülmüştür. Üç Renk isimli üçlemesi ve Dekalog isimli filmleri ile tanınan Krzysztof Kieślowski, özellikle yaşamının son yıllarında onlarca ödüle sahip olmuştur. İşte, Krzysztof Kieślowski hayatı ve filmleri hakkında detaylı bilgiler

27.06.2021Gündem
Putinin yeni savaş makinesi göründü... 30 yıl sonra bir ilk

Putin'in yeni 'savaş makinesi' göründü... 30 yıl sonra bir ilk!

Rusya'nın son 30 yılda ürettiği en büyük denizaltı denize açıldı. İngiliz basını söz konusu denizaltının sabotaj ve gizli operasyonlar için geliştirildiğini yazdı.

27.06.2021Dünya
Nürnberg’de yine bomba bulundu

Nürnberg’de yine bomba bulundu

Almanya’nın Nürnberg kentindeki Brunecker sokağındaki bir inşaat çalışması sırasında İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma Amerikan yapımı 125 kilo ağırlığında patlamamış 2 fünyeli bir bomba bulundu. Bomba, dün akşam saat 19.21’de etkisiz hale getirildi ve Nürnberg rahat bir nefes aldı

23.06.2021Avrupa
İşçi göçünün simgesi ‘Umuda Yolculuk’ anıtı

İşçi göçünün simgesi ‘Umuda Yolculuk’ anıtı

Türk işçilerin Avrupa’ya göçünü simgeleyen ve Hollanda’daki Türklerin girişimiyle yapılan ‘Umuda Yolculuk Anıtı’ Kadıköy’de açıldı.

20.06.2021Avrupa
Berlin beni çarptı

Berlin beni çarptı

Türkiye’nin en çok okunan yazarlarından Ahmet Ümit’in, hikâyesi Berlin’de geçen ‘Kayıp Tanrılar Ülkesi’ adlı romanı Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. 14 Haziran’dan itibaren raflarda yerini alan romanda, Berlin Emniyet Teşkilatı’nda görevli Yıldız Başkomiser ve yardımcısı Tobias’ın kökleri mitolojik Pergamon’a dayanan bir cinayeti aydınlatma hikâyesi anlatılıyor. Polisiye roman, bir yanda Berlin’i anlatırken diğer yandan Almanya’da yükselen ırkçılık ve Türkiye kökenli göçmenlerin hikâyelerine de değiniyor. Ahmet Ümit’le Berlin ve romanı üzerine görüştük.

19.06.2021Avrupa
Antonio Guterres, BM Genel Sekreterliğine ikinci kez atandı

Antonio Guterres, BM Genel Sekreterliğine ikinci kez atandı

Antonio Guterres, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliğine 5 yıllığına yeniden atandı.

18.06.2021Dünya
Warzone Pacific haritası hakkında bilmeniz gerekenler

Warzone Pacific haritası hakkında bilmeniz gerekenler

Sezon 4 haberleri ve sızıntıları arasında yeni bir harita bulundu.

15.06.2021eSpor
‘Haute couture’ün ekselansı

‘Haute couture’ün ekselansı

Moda’da yürüyen şık şapkalı, tayyörlü hanımlar, Beyoğlu’na takım elbisesiz çıkmayan beyler, Paris’te Givenchy atölyesinden anılar, 68 olayları, düğmelerine logo koyarak hazır giyime havlu atan Fransız markalar, Yeşilköy’deki köşklerde ihtişamlı davetler… Türk modasının duayenlerinden ve ‘haute couture’ün ülkemizdeki ilk temsilcilerinden Vural Gökçaylı ile geçmişte çok renkli bir yolculuğa çıktık. Kendisini bulmuşken iyi stil önerilerini de aldık…

13.06.2021Gündem
6 yıl uzayda beklediler... Uzay yavruları dünyada doğdu

6 yıl uzayda beklediler... 'Uzay yavruları' dünyada doğdu!

Bilim insanları, insanlığın uzaydaki geleceği için yaptıkları çalışmaları sürdürüyorlar. Uzaydaki radyasyonun doğurganlık üzerine ektisine araştıran uzmanlar uzaya götürülen ve 6 yıl bekletilen fare spermlerinden sağlıklı yavrular doğduğunu müjdeledi.

12.06.2021Dünya
ABD’den 500 milyon doz aşı... Koronaya karşı Marshall Planı

ABD’den 500 milyon doz aşı... Koronaya karşı Marshall Planı

Selefi Donald Trump’ın ardından ABD’yi ‘dünyaya liderlik ettiği’ günlere döndürmek isteyen Joe Biden, yoksul ülkelere 500 milyon doz aşı dağıtacak. Plan, ABD’nin İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa ülkelerine sağladığı Marshall yardımlarına benzetildi.

11.06.2021Dünya
Selvi Boylum Al Yazmalımın bilge kalemi: Cengiz Aytmatov

"Selvi Boylum Al Yazmalım"ın bilge kalemi: Cengiz Aytmatov

"Selvi Boylum Al Yazmalım", "Gün Olur Asra Bedel", "Cemile", "Cengiz Han'a Küsen Bulut" ve "Toprak Ana" adlı unutulmaz eserlere imza atan Kırgız edebiyatçı, yazar ve devlet adamı Cengiz Aytmatov, vefatının 13. yılında yad ediliyor.

9.06.2021Keyif
Atmosferdeki karbondioksit oranı 63 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Atmosferdeki karbondioksit oranı 63 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Dünyanın atmosferindeki karbondioksit (CO2) oranının mayıs ayında 63 yıldır kaydedilen en yüksek seviyeye çıktığı belirtildi.

8.06.2021Teknoloji
Doğar doğmaz mesai başı yapmışım

Doğar doğmaz mesai başı yapmışım

Türkiye’nin önde gelen iş insanlarından FİBA Grubu kurucusu ve onursal başkanı Hüsnü Özyeğin ile “Hey gidi yıllar” dedik… Özyeğin, hayatını “Ben 1 Ocak doğumluyum. Günlerden pazartesiymiş. Saat de sabah dokuzmuş… Tam mesai başlangıcına denk düşen bu tesadüf bana bir misyon gibi olmuş: Hayat boyu çalışmak için doğmak!” diye özetliyor...

6.06.2021Gündem
Ülkeye girişi tamamen durdurulacak Yasak 28 gün sonra uygulanmaya başlayacak

Ülkeye girişi tamamen durdurulacak! Yasak 28 gün sonra uygulanmaya başlayacak

Çevre ve Şehircilik ile Ticaret bakanlıklarınca yapılan düzenlemeler kapsamında plastik ambalaj atıklarının Türkiye'ye girişine 28 gün sonra izin verilmeyeceği, girişlerinin tamamen durdurulacağı duyuruldu.

4.06.2021Ekonomi
ABDde gündem UFOlar: Bu şeyin niyeti nedir Yapabileceklerinin sınırı nedir

ABD'de gündem UFO'lar: 'Bu şeyin niyeti nedir? Yapabileceklerinin sınırı nedir?'

ABD'li yetkililerin son dönemde UFO'larla ilgili açıklamaları kafaları bir hayli kurcalıyor. Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulan bir birimle ciddi ciddi UFO araştırmalarına başlayan Washington'dan bir yetkili, "Daha fazla bekleyecek zaman kalmadı" diyor.

28.05.2021Dünya
Holokost Nedir Holokost Katliamı Ne Zaman Başladı

Holokost Nedir? Holokost Katliamı Ne Zaman Başladı?

Tarihin karanlık sayfalarına baktığımızda karşımıza pek çok acı verici olay çıkar. Holokost’da bunlardan biridir. Nazi dönemlerindeki Alman yetkililerin, Yahudilere ve ırksal kökeni kendilerinden farklı olan etnik gruplara yaptığı zulümler yıllarca konuşuldu. Holokost adı verilen bu olaylara dair detayları derledik.

26.05.2021Araştırma
Eski eşle yeni eş arasında heykel atışması

Eski eşle yeni eş arasında heykel atışması

Almanya’nın eski başbakanlarından Gerhard Schröder’in yeni eşi ile eski eşi arasında heykel atışması yaşandı.

26.05.2021Avrupa
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş sözler... Süleyman Soylu ve Binali Yıldırıma destek

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş sözler... Süleyman Soylu ve Binali Yıldırım'a destek

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'a destek verdi. Erdoğan, ''İçişleri Bakanımız Soylu'yu hedef alan saldırıların gerisinde ülkedeki huzur ikliminden duyulan rahatsızlık var. Terör örgütleri gibi suç örgütleriyle mücadelesinde de İçişleri Bakanımızın yanında olduk, yanındayız ve yanında olacağız. Binali Yıldırım arkadaşımızın oğlu üzerinden hedefe alınması asıl niyeti gösteren bir başka işarettir. Bu tezgahı da Allah'ın izniyle bozacağız'' dedi. Erken seçim iddialarına da yanıt veren Erdoğan, ''Boşuna uğraşmayın seçim Haziran 2023'tedir'' ifadelerini kullandı.

26.05.2021Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam düşmanlığı kanser hücresi gibi hızla yayılıyor

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam düşmanlığı kanser hücresi gibi hızla yayılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1. Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada ''Batı başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde İslam düşmanlığı hastalığı, tıpkı kanser hücresi gibi hızla yayılmaktadır'' dedi.

25.05.2021Gündem
‘Karıncaezmez Şevki’ler, takım elbiseli beyler, bayanlar... Ah nerede o eski maçlar

‘Karıncaezmez Şevki’ler, takım elbiseli beyler, bayanlar... Ah nerede o eski maçlar'

Futbolun renkli ismi Yılmaz Vural ile bir araya geldik… Çocukluğunun takım elbiselerle gidilen eski maçlarına ‘Hey gidi yıllar!’ dedik, Almanya’da Kemal Sunal’la nasıl film çektiğinin hikâyesini dinledik. Geçen yıl COVID sebebiyle uzun süre yoğun bakımda kalan Yılmaz Hoca, bu sürecin sonunda hayata başka gözlerle bakmaya başlamış: “Yaşanmamış bir dakikaların önemini anladım… En büyük hayalim Türk sporu ve sporcularının arkada değil hep en önlerde olması… Asıl bunları konuşmalıyız.”

23.05.2021Gündem
ABD’ye tepki yağdı Türk Yahudi Toplumu: Çok haksız ve çok ayıp

ABD’ye tepki yağdı! Türk Yahudi Toplumu: Çok haksız ve çok ayıp

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın “Erdoğan’ın Yahudi karşıtı (Anti-Semitist) söyleme sahip olduğu” şeklindeki ithamlarına tepki yağdı. En büyük tepki ise Türk Yahudi Toplumu’ndan geldi.

20.05.2021Gündem
Bahçesine çukur kazdı, hayatının şokunu yaşadı Tam 101 tane

Bahçesine çukur kazdı, hayatının şokunu yaşadı! Tam 101 tane

Bahçenizde toprakla uğraşırken toprağa gömülü halde bir, iki ya da üç değil tam 101 tane bomba bulsanız ne yapardınız? Solomon Adaları'nda yaşayan bir adamın başına tam olarak bu inanılmaz şey geldi. İngiliz The Guardian gazetesi de bu ilginç olayı manşetlerine taşıdı...

19.05.2021Dünya
Son dakika... Dışişleri Bakanlığından ABDye sert tepki: Bütünüyle reddediyoruz

Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye sert tepki: Bütünüyle reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamasında "ABD Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan (antisemitizme dair) açıklamada, Cumhurbaşkanımıza yönelik ithamları bütünüyle reddediyoruz" denildi.

19.05.2021Dünya
Film yıldızı uçakların da sergilendiği müzenin filosu genişliyor

Film yıldızı uçakların da sergilendiği müzenin filosu genişliyor

Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde, bazıları yabancı filmlerde de kullanılan uçakların sergilendiği M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi'nin filosu, envantere yeni katılan hava taşıtlarıyla genişliyor.

17.05.2021Keyif
Brest Litovsk Antlaşması Nedir Brest Litovsk Antlaşması Tarihi, Maddeleri, Önemi Ve Sonuçları Kısaca Özeti

Brest Litovsk Antlaşması Nedir? Brest Litovsk Antlaşması Tarihi, Maddeleri, Önemi Ve Sonuçları Kısaca Özeti

Birinci dünya savaşının başlaması ile birlikte birçok devlet için de yeni bir çağa başlamak üzereydi. U devletler daha çok savaştan çekilmek için anlaşmalar yapmak zorunda kalmıştır. Bu anlaşmayı merak eden bireyler de genellikle Brest Litovsk Antlaşması nedir? Brest Litovsk Antlaşması tarihi, maddeleri nedir? Soruları bulunmaktadır. Bu ve benzeri soruların cevaplarını sizler için derledik.

16.05.2021Araştırma

Yazar Sonuçları

Su da yanıyor

Şair Vedat Koparan’ın dizelerindeki yangınların yaşandığı günlerden geçiyoruz...

3.07.2021

Verilen bir söz her zaman sadece bir söz değildir

Aydın Doğan Vakfı bu yılki ödülünü BioNTech aşısını bulan Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e vermiş.

24.06.2021

Sokaktaki bu yürüyüş teşhir midir yoksa narsist bir cazibe dansı mı

Bu fotoğraf 1954 yılında Napoli’nin bir caddesinde çekildi...

20.06.2021

Festivalimiz sinema salonlarına döndü

İstanbul Film Festivali sinemalara geri döndü. Festival filmleri Atlas 1948 Sineması’nda ve Kadıköy Sineması’nda 4 Temmuz’a kadar seyircilerini bekleyecek. Biz de yapımlar arasından ‘mutlaka izlenmeli’ dediğimiz 10 filmi seçtik.

19.06.2021

G-7, NATO, ABD-AB açıklamalarından ne anladım?

Geçen hafta cuma günü bu köşede yayımlanan ve “Biden’ın Avrupa gezisinde demokrasi seferberliği teması ön plana çıkıyor” başlığını taşıyan yazım, ABD Başkanı Joe Biden’ın gezisine kuvvetli bir demokrasi söyleminin damga vuracağını konu alıyordu. Nitekim, Biden’ın temasları sırasında yaptığı konuşmalarda anafikir olarak “demokrasileri toparlayarak harekete geçirme” hedefini tekrarlamasına tanıklık ettik.

18.06.2021

İkinci Cihan Harbi'nde Türkiye’nin tarafsızlığı

İnönü döneminin en önemli olayı dış politikada illüzyona kapılmamak, Birinci Dünya Savaşı’nın getirdiği tecrübelere istinaden Alman ırkından uzak durmaktır.

13.06.2021

İnsanlığımızı kaybettiğimiz zamanların filmleri

İkinci Dünya Savaşı insanlık tarihinin gördüğü en büyük yıkımlardan biriydi. 1939’da başlayan bu bela 1945’te Alman ordusunun nisandan başlayarak mayıs sonuna kadar Müttefik Kuvvetler’e ve Sovyetler Birliği’ne teslim olmasıyla Avrupa’da sona erdi. Bu vesileyle sinema tarihinde yer etmiş İkinci Dünya Savaşı filmlerini derledik.

29.05.2021

Büyük kuklalar

Yıllardan beri söyleniyor:

22.05.2021

ABD İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden: İsrail’e ‘insanlığa karşı apartheid ve zulüm’ suçlaması

İsrail, önce Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’yı basması, ardından Gazze’yi ayrım gözetmeksizin hedef alan, çok sayıda sivil ölüme yol açan füze saldırılarıyla bir kez daha uluslararası camianın bir numaralı gündem maddesi haline gelmiş bulunuyor.

20.05.2021

Sanat aracılığıyla engelleri kaldırmanın yolu: "Ham Sanat"

1901 yılında Fransa’da doğan Jean Dubuffet, akademik sanat eğitimi almış olmasına rağmen bunun gerçek sanat olmadığını, çocukların ve akıl hastalarının yaptığı ham sanatın gerçek anlamda sanat olduğunu öne sürüyordu.

18.05.2021