EKSTRA
MENÜ

İhbar Tazminatı

İhbar Tazminatı haberleri sayfasında güncel ve son dakika İhbar Tazminatı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 499 İhbar Tazminatı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

İhbar Tazminatı Haberleri

İş yerine ve işverene bunu yaptı... Mahkemenin kararı bozuldu İş akdi feshedildi

İş yerine ve işverene bunu yaptı... Mahkemenin kararı bozuldu! İş akdi feshedildi

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, yasak olmasına rağmen kendisine ait araç satış işlemi yapan ve işverene sandalye ile heykel fırlatarak, fili, sözlü saldırıda bulunan noter katibinin iş akdinin haklı nedenle feshedildiğine hükmetti.

21.10.2021Ekonomi
İş Sözleşmesi Türleri Nelerdir Toplu Ve Tipik İş Sözleşmesi Türleri Nelerdir

İş Sözleşmesi Türleri Nelerdir? Toplu Ve Tipik İş Sözleşmesi Türleri Nelerdir?

İşçi ile işveren arasında işin biçimine, çalışma saatlerine ve işin süresine göre iş protokolü imzalanmaktadır. İş sözleşmesi işçi ve işveren arasında büyük bir öneme sahiptir. Sizin için iş sözleşmesinin ne demek olduğunu ve iş sözleşmesinin türlerini derledik.

24.09.2021Araştırma
Mahkemeden kritik ‘taşeron işçi’ kararı

Mahkemeden kritik ‘taşeron işçi’ kararı

Türkiye’de 4 ayrı fabrikası bulunan ABD’li çuval ve endüstriyel torba üreticisi Greif, 9 yıl önce bir kısım çalışanı ile yollarını ayırdı.

21.08.2021Ekonomi
Uzman isimler değerlendirdi: İşveren aşı olmayan çalışanı işten çıkarabilir mi

Uzman isimler değerlendirdi: İşveren aşı olmayan çalışanı işten çıkarabilir mi?

Pandemi ile mücadele, aşılama çalışmaları öncülüğünde devam ederken, aşı olmayı kabul etmeyenlere bi yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı belirsizliğini koruyor. Sosyal medyada ise aşı olmayanların işlerine son verilip verilemeyeceği tartışması tekrar hız kazandı. Hukukçular konu hakkında Hurriyet.com.tr'ye önemli açıklamalarda bulundu.

10.08.2021Ekonomi
Son dakika... Milyonlarca çalışan dikkat 1 gün bile olsa tazminat alıyorsunuz

Son dakika... Milyonlarca çalışan dikkat! 1 gün bile olsa tazminat alıyorsunuz

Çalışanların tazminat haklarına ilişkin bazı yanlış bilinen uygulamalar yaşanıyor. Her çalışanın 2 farklı tazminat hakkı oluyor. Kıdem tazminatı için 1 yılın dolması gerekirken ihbar tazminatı için 1 gün çalışılsa da hak ortaya çıkıyor.

23.07.2021Ekonomi
İdari izin yıllık izinden düşülür mü Uzmanlar yanıtladı

İdari izin yıllık izinden düşülür mü? Uzmanlar yanıtladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olacağını açıkladı. “İdari izin yıllık izinden düşülür mü?” sorusu en çok arananlar arasında yer aldı. İdari tatil ve resmi tatil arasındaki farkları ve çalışanın yıllık izinlerine ne şekilde yansıdığını Avukat Arabulucu Ayşin Sincar ve Avukat Fırat Epözdemir’e sorduk.

13.07.2021Ekonomi
Dikkat Zorunluluk geldi... Mutlaka hesaplayın

Dikkat! Zorunluluk geldi... Mutlaka hesaplayın

İşten ayrılmalar yaşandığında kıdem ve ihbar tazminatının koşulları genel olarak herkes tarafından bilinir. Kıdem tazminatı her bir çalışma yılı için; bir aylık (30 günlük) ücret kadar hesaplanır.

6.07.2021Ekonomi
Adese, market faaliyetlerine son verdi 18 mağaza tasfiye edildi

Adese, market faaliyetlerine son verdi! 18 mağaza tasfiye edildi

Adese Gayrimenkul, bundan sonraki faaliyetlerinde market işletmeciliği yapmayacağı için elinde kalan mağazalarını devrederek sektörden çıktı.

26.05.2021Ekonomi
İşten Çıkış Kodu Nedir Ve Ne İşe Yarar İşten Çıkış Kodları Neler

İşten Çıkış Kodu Nedir Ve Ne İşe Yarar? İşten Çıkış Kodları Neler

Çeşitli nedenlerden ötürü çalıştığı işyerinden ayrılan ya da iş akdi feshedilen kimseleri Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimi zorunludur. Böylelikle yürütülmekte olan sigortaları son bulup çalışanların işten ayrıldıktan sonra elde edeceği hakları kesinleşir. İşten çıkış kodu tam da olarak burada devreye girip çalışanın işten hangi sebeple ayrıldığını kuruma bildirme amacıyla kullanılır. İşten çıkış kodu nedir, ne işe yarar ve işten çıkış kodlarının detaylarını sizin için derledik.

5.05.2021Kobi
Tazminatsız kovuldu, Yargıtay bozdu Çalışanları ilgilendiren sataşma kararı

Tazminatsız kovuldu, Yargıtay bozdu! Çalışanları ilgilendiren sataşma kararı

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal bir karara imza attı. Amirine Günaydın ifadesine karşılık alamaması üzerine "Günaydın dedim duymadınız mı?" şeklinde konuşan çalışan için, amirine sataştığı için işten atılması durumunu haklı bulmadı.

13.04.2021Ekonomi
Yargıtaydan emsal yumruk kararı İsabet etmedi ama tazminatsız kovuldu

Yargıtay'dan emsal yumruk kararı! İsabet etmedi ama tazminatsız kovuldu

Yargıtay mesai arkadaşına yumruk atmaya çalıştığı için işten çıkarılan işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödemesini bozdu. Kararda yumruğun isabet etmemiş olmasının önemsiz olduğu ifade edildi.

9.04.2021Ekonomi
Pandemi işveren ve çalışan ilişkisini nasıl etkiledi

Pandemi işveren ve çalışan ilişkisini nasıl etkiledi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ülkemizde ilk olarak geçen yıl Mart ayında görüldü ve çalışma düzenimizi de etkiledi. Peki çalışma koşullarının değişmesine neden olan koronavirüs salgını işveren ve çalışan ilişkisini nasıl etkiledi? Konuyla ilgili merak edilenleri işin uzmanı anlattı.

17.03.2021Gündem
50 kuruşluk kraker için işten atıldı, dava açtı 35 bin lira kazandı

50 kuruşluk kraker için işten atıldı, dava açtı 35 bin lira kazandı

Diyarbakır'da çalıştığı markette 50 kuruşluk krakeri kasadan geçirmeyip ve fiş kesmeyen işçinin işine son verilmişti. Dava açan işçi 35 bin 888 lira tazminat kazandı.

1.02.2021Ekonomi
Bunu yapan yandı Uyarılara uymayınca işten kovuldu

Bunu yapan yandı! Uyarılara uymayınca işten kovuldu

Bir benzin istasyonunda çalışan genç, işe sakallı gidince işten kovuldu. Genç kılık kıyafet konusunda sözleşmede yazılı ifade yer almadığını belirterek soluğu İş Mahkemesi'nde aldı...

3.01.2021Ekonomi
Asgari ücret belirlendi

Asgari ücret belirlendi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirledi. Geçen yıla göre net asgari ücret 500 lira artmış oldu.

29.12.2020Ekonomi
Sayıştay’dan ilginç tespitler 5.9 milyon TL istisna

Sayıştay’dan ilginç tespitler! 5.9 milyon TL istisna

Sayıştay’ın yerel yönetimlerle ilgili 2019 yılı denetim raporlarında birçok ilginç saptama yer aldı. Gümüşhane Belediyesi 2019 yılındaki borçlanmaları için koronavirüs gerekçesini gösterirken, Ankara Gölbaşı Belediyesi’nde ise dolu olan koltuğa atama yapıldığı belirlendi.

22.12.2020Ekonomi
Son dakika haberi... Tüm çalışanları ilgilendiriyor Bu söz tazminatsız kovulma sebebi

Son dakika haberi... Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Bu söz tazminatsız kovulma sebebi

İşyerindeki mesai arkadaşlarıyla sürekli didişen, rakip firmanın reklamını yapıp, işe yeni başlayanlara ‘Allah kurtarsın’ diyen işçi tazminatsız kovuldu. İş Mahkemesi’nin ‘tazminat’ ödenmeli’ dediği huysuz işçiye, kara haber Yargıtay’dan geldi.

21.12.2020Gündem
Son dakika… Yargıtay’dan müdürleri üzen haber

Son dakika… Yargıtay’dan müdürleri üzen haber!

Özel sektörde çalışan milyonlarca kişiyi ilgilendiren emsal bir karara imza atan Yargıtay, müdür ya da üst seviyede yönetici olan çalışanlara fazla mesai ücreti ödenmeyeceğine hükmetti.

17.12.2020Haber
Son dakika… Yargıtay’dan müdürleri üzen haber

Son dakika… Yargıtay’dan müdürleri üzen haber!

Özel sektörde çalışan milyonlarca kişiyi ilgilendiren emsal bir karara imza atan Yargıtay, müdür ya da üst seviyede yönetici olan çalışanlara fazla mesai ücreti ödenmeyeceğine hükmetti.

17.12.2020Gündem
Son dakika haberi: Yargıtaydan emsal karar Tazminatsız kovulmasının önünü açtı...

Son dakika haberi: Yargıtay'dan emsal karar! Tazminatsız kovulmasının önünü açtı...

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, verdiği emsal nitelikteki kararla mesai arkadaşlarına tehditler savurup hakaret eden işçinin tazminatsız kovulmasının önünü açtı. Kararda ' Açıklanan delil durumuna göre davalı işverenin fesihte haklı olduğu gözetilerek kıdem ve ihbar tazminatlarının reddi gerekirken kabulüne karar verilmesi hatalıdır. Mahkeme hükmü oy birliği ile bozulmuştur.' denildi. Kararla birlikte hal ve hareketleriyle iş yerindeki huzuru bozan geçimsiz işçiler işten atılabilecek.

13.12.2020Ekonomi
Arabulucu da olsa fesih yasak kapsamında

Arabulucu da olsa fesih yasak kapsamında

Koronavirüs süreciyle birlikte çalışanların işten çıkarılması yasaklandı. İşten çıkarma işçinin rızasıyla yapılsa bile yasak kapsamına giriyor. Her ne kadar çalışanın rızası alınsa ve tazminatını almış olsa da, fesih yasağının ihlali anlamına gelen arabulucu veya ikale yoluyla çıkış işlemleri, işverenleri idari para cezası ile karşı karşıya bırakabilir.

10.11.2020Ekonomi
Yargıtay karar verdi Görev yeri değişen işçiler dikkat

Yargıtay karar verdi! Görev yeri değişen işçiler dikkat

Çalıştığı inşaat şantiyesinden aynı şirket bünyesindeki başka bir şantiyeye görevlendirilen işçi, istifa etti. İşverenin tazminat ödemediği mağdur işçiye müjde niteliğindeki haber Yargıtay’dan geldi.

8.11.2020Ekonomi
‘Esnek çalışma’da pazartesi sürprizi

‘Esnek çalışma’da pazartesi sürprizi

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri başlayan torba teklifte yer alan ve tepki çeken esnek çalışma maddelerinin yeniden değerlendirilmesine karar verildi. Sendikaların, çalışanların ciddi hak kaybına neden olacağı gerekçesiyle itiraz ettiği bu maddeler iktidar partisi içinde de eleştirildi. Bu maddelerin pazartesi günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak MYK’da ele alınmasına karar verildi.

7.11.2020Ekonomi
İşte istihdamda planlanan düzenlemeler

İşte istihdamda planlanan düzenlemeler

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden torba teklif esnek çalışma düzenlemeleriyle tartışılıyor. Bütün işçi sendikası konfederasyonlarının ortak bir deklerasyonla karşı çıktığı düzenlemelere göre, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar işyerlerinde süreli sözleşmeyle çalıştırılabilecek. Aynı zamanda çalışanların kısmi çalışmaya geçmesi de teşvik edilecek.

6.11.2020Ekonomi
Çalışanları ilgilendiriyor Yargıtaydan emsal işçi kararı

Çalışanları ilgilendiriyor! Yargıtay'dan emsal işçi kararı

İşyerinde kendisine ‘ispiyoncu’ diyen mesai arkadaşıyla kavga eden işçiye kınama cezası verildi. Bir hafta sonra, aynı olay sebebiyle işten çıkartılan işçi soluğu mahkemede aldı. İş Mahkemesi’nin tazminat ödenmemesi gerektiğine hükmettiği işçiye müjdeli haber Yargıtay’dan geldi.

1.11.2020Ekonomi
Yargıtay karar verdi Müşteriyle samimi olmak işten çıkarılma sebebi

Yargıtay karar verdi! Müşteriyle samimi olmak işten çıkarılma sebebi

Yargıtay, hizmet sektöründe çalışan milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren emsal nitelikte bir karara imza attı. Haklı fesih durumlarında işçinin savunmasının alınmasına gerek olmadığına dikkat çeken Yüksek Mahkeme verdiği kararla; ‘Doğruluk ve bağlılıkla bağdaşmadığı’ gerekçesiyle müşteriyle samimi olan işçinin tazminatsız şekilde işten çıkarılmasının önünü açtı.

25.10.2020Ekonomi
Uzun yargılama nedeniyle işçiye tazminat

Uzun yargılama nedeniyle işçiye tazminat

Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Tazminat Komisyonu, açtığı iş davası 5 yıl 5 ay 17 gün süren işçinin makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar vererek, kendisine tazminat ödenmesine hükmetti. Komisyon kararında, “Bir yargılamanın adil olabilmesi için sadece verilen hükmün isabetli olması değil, aynı zamanda yargılamanın da makul sürede bitirilmesi gerekir” tespiti yaptı.

24.10.2020Ekonomi
İstihdam paketi TBMM’de görüşülmeye başlandı: 200 bin kişiye işe dönüş desteği

İstihdam paketi TBMM’de görüşülmeye başlandı: 200 bin kişiye 'işe dönüş' desteği

Meclis’te görüşülen işe dönüş teşvikinden 200 bin kişinin yararlanmasını öngörülürken, teşvikin işsizlik sigortası fonuna maliyeti 190 milyon lira olacak. Teklifteki maddeye göre işsizlik ödeneğinden yararlanacak şekilde işten ayrılan bir çalışan, 90 gün içinde yeniden çalışmaya başlarsa işsizlik maaşı aldığı süre kadarla sınırlı olmak üzere, sigorta primi teşvikinden yararlanacak.

23.10.2020Ekonomi
Yargıtaydan emsal karar İhbar tazminatında önemli adım

Yargıtay'dan emsal karar! İhbar tazminatında önemli adım

Yargıtay, evlilik sebebiyle istifa eden işçiye hem ihbar hem de kıdem tazminatı ödenmesi gerektiğine hükmetti. Yüksek Mahkeme, emsal nitelikteki kararıyla evlilik sebebiyle istifa eden genç kızların herhangi bir maddi kayıp yaşamasını engelledi.

4.10.2020Ekonomi
Son dakika haberler... Şoke eden olay Aldatılan eşin canlı bomba ihbarı işinden etti

Son dakika haberler... Şoke eden olay! Aldatılan eşin 'canlı bomba' ihbarı işinden etti

Son dakika haberler... Aldatıldığını öğrenen kadın, kocasının çalıştığı fabrikayı arayarak, 'canlı bomba' ihbarında bulundu. Fabrikaya gelen polis, ihbarın asılsız olduğunu tespit edince, fabrikada çalışan başka bir evli kadınla gönül ilişkisi olduğu öğrenilen işçi apar topar kovuldu.

3.10.2020Gündem
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor Yargıtaydan önemli karar

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Yargıtay'dan önemli karar

Çalıştığı fabrikada çıkan yemeği beğenmediği yönünde görüş belirttiği için kapı önüne konulan işçi soluğu mahkemede aldı.

2.10.2020Ekonomi
Yargıtaydan emsal karar... Patronundan habersiz evlenene kötü haber

Yargıtay'dan emsal karar... Patronundan habersiz evlenene kötü haber!

Çalıştığı işyerinden 5 günlük resmî evlilik iznini almadan evlenen, ardından 5 gün sonra evlilik cüzdanı ile işe gelen genç damat, devamsızlık yaptığı gerekçesiyle tazminatsız işten çıkarıldı. İş Mahkemesi'nin 'mağdur' dediği genç işçiye kötü haber Yargıtay'dan geldi. Yüksek mahkeme, damadın önce izin alıp sonra evlenmesi gerektiğine hükmetti.

29.08.2020Ekonomi
Somalı madencilerin kıdem ve ihbar tazminat başvuruları başladı

Somalı madencilerin kıdem ve ihbar tazminat başvuruları başladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "Eynez kömür ocağında çalışan başvuruda bulunup tazminat almaya hak kazanan 2 bin 50 madencimize de toplamda 36,2 milyon liralık kıdem ve ihbar tazminatlarını ödedik. Madencilerimize dün olduğu gibi bugün de destek olmaya, haklarını korumaya devam ediyoruz" dedi.

6.08.2020Ekonomi
Yargıtaydan önemli karar Tüm çalışanları ilgilendiriyor

Yargıtay'dan önemli karar! Tüm çalışanları ilgilendiriyor

Milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren fazla mesai kararı geçtiğimiz günlerde Yargıtay 22. Hukuk Dairesi'nden çıktı. Fazla çalışma yaptığını iddia eden işçinin bu iddiasını ispatla yükümlü olduğuna dikkat çeken Yüksek Mahkeme, işçinin imzasını taşıyan bordronun, sahteliği ispat edilinceye kadar kesin delil olduğuna dikkat çekti.

4.08.2020Ekonomi
Bilgisayar başında çalışanlar dikkat Yargıtaydan önemli karar

Bilgisayar başında çalışanlar dikkat! Yargıtay'dan önemli karar

Bilgisayarına kurduğu programla personelinin bütün yazışmalarını takip eden patron, hatalı bulundu. Yargıtay, işçinin haberi olmadan izlenmesi yoluyla elde edilen bilgilerin haklı fesih sebebi sayılmayacağına hükmetti.

3.08.2020Ekonomi
Yargıtaydan kötü haber Bunu yapan tazminatsız kovulacak

Yargıtay'dan kötü haber! Bunu yapan tazminatsız kovulacak

Bir plastik ve boya fabrikasında çalışan güvenlik görevlisi, sıcağın da etkisiyle bir anda uykuya daldı. Devriyeye çıkmadığı tespit edilen güvenlikçi kovuldu. Mahkemenin 'kıdem tazminatı ödenmeli' dediği uykucu güvenlik görevlisine kara haber Yargıtay'dan geldi. Yüksek mahkeme; mesaide uyuyanların tazminatsız şekilde kovulmasının önünü açtı.

29.07.2020Ekonomi
İşçiler kıdem için meydanlarda

İşçiler kıdem için meydanlarda

İşçi sendikaları kıdem tazminatıyla ilgili yeni model arayışlarına tepki için eylemlere başladı.

30.06.2020Ekonomi
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor Fazla mesaide emsal karar

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Fazla mesaide emsal karar

Milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren emsal niteliğindeki karar Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nden geldi. Yüksek Mahkeme, fazla mesai ücretlerinin işçinin aldığı son ücret üzerinden değil çalışmanın gerçekleştirildiği dönemde alınan ücret üzerinden hesaplanması gerektiğine hükmetti.

29.06.2020Ekonomi
Bakan Selçuk: 20.5 milyar lira nakdi destek yapıldı

Bakan Selçuk: 20.5 milyar lira nakdi destek yapıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 20.5 milyar liraya yakın nakdi destek verildiğini söyledi. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'ne ilişkin olarak da Bakan Selçuk devletin yüzde 1 oranında katkı sağlayacağını duyurdu.

17.06.2020Ekonomi
Tüm çalışanları ilgilendiriyor Yargıtaydan emsal karar...

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Yargıtay'dan emsal karar...

Yıllardır işverenle işçi arasında maaş ve mesai alacakları ödendi tartışmalarına son noktayı Yargıtay koydu. Yüksek Mahkeme, işçi ücretinin ödendiğinin belgeyle ispatlanması gerektiğine hükmetti. Yargıtay, tanık anlatımlarıyla işçilere ücretin ödendiğinin ispatlanamayacağına dikkat çekti.

14.06.2020Ekonomi
Servis aracında yumruk attı, tazminatsız kovuldu Yargıtay haklı buldu

Servis aracında yumruk attı, tazminatsız kovuldu! Yargıtay haklı buldu

Fabrika servisinde kavga çıkartan işçi tazminatsız şekilde kovuldu. Yargıtay, kavgayı başlatan işçinin tazminatsız kovulmasını haklı buldu.

7.06.2020Gündem
Yargıtay kararını verdi... Bu hareket tazminatsız kovulma sebebi

Yargıtay kararını verdi... Bu hareket tazminatsız kovulma sebebi!

Sorumlu olarak çalıştığı mağazada, yüksek prim alabilmek için fire ürünleri düşük gösteren mağaza sorumlusu, tazminatsız şekilde kovuldu. Mahkemenin, 'tazminat ödenmeli' dediği uyanık müdüre kötü haber Yargıtay'dan geldi. Yüksek mahkeme, envantere doğru rakamın girilmemesinin haklı nedenle feshin gerektirdiğine hükmetti.

24.05.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

İşçiye ihbar tazminatı ödenmez

Soru: İşçinin iş akdi işveren tarafından feshediliyor. Kişiye ihbar süresi bildiriliyor, ihbar sürenizin sonunda iş akdiniz sonlandırılacaktır bilgisi veriliyor. Fakat işçi işten çıkarılacağını öğrenince 4 haftalık ihbar süresini çalışmak istemediğini yazılı beyan ediyor, aynı gün mesaisi dolmadan işi bırakıp ayrılıyor. Bu durumda işçiye ihbar tazminatı hakkı doğar mı? Emel Y.

8.09.2021

Arabulucuda el sıkışıldığında vergi nasıl hesaplanacak?

İşten ayrılmalar yaşandığında kıdem ve ihbar tazminatının koşulları genel olarak herkes tarafından bilinir.

6.07.2021

Fiilen tam çalışma yapmasına rağmen kısa çalışmada gösterilen işçinin hakları

Pandemi döneminde fiilen çalıştığı halde kısa çalışmada gösterilen büyük bir işçi çoğunluğu var. Birçok işçinin ücret farkı elden ödeniyor, sosyal güvenlik primi eksik ödeniyor veya hiç ödenmiyor. İşçiler eksik ödenen ücretleri nedeniyle birçok haklarından mahrum oluyorlar. Zira primlerin eksik yatırılması sebebiyle asgari ücretli gösterilen işçinin emekli maaşı, kurum tarafından ödenen iş göremezlik ücreti, kıdem ve ihbar tazminatı, işsizlik ücreti, kadın işçi ise doğum ücreti gibi yasal hakları zedelenmiş olmaktadır. Sigorta primlerinin düzenli ödenmemesi halinde çalışan ve devletin mağduriyeti doğmakta ise de eksik prim ödendiğinin tespiti halinde işverenler de çok ciddi yaptırımlarla karşı karşıya gelmektedirler

22.03.2021

Kod 29 ile işten çıkarılma ne anlama geliyor?

Pandemi sürecinde işten çıkarma yasağının “istisnası” olan ‘Kod 29’ işçilerin “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışlar” sergilediği gerekçesiyle iş akdinin feshedildiğini gösteriyor.

29.01.2021

İşveren tazminatsız işten çıkarabilir

Soru: 30.11.2020 tarihinde belirli iş sözleşmesinin sona ermesi ile işten çıkarıldım. Kurum yasak olmadığını beni çıkarabileceğini söyledi. Tazminat için arabuluculuğa başvurdum, tazminat hak edebilir miyim? Cansu T.

16.12.2020

Arabulucu da olsa fesih yasak kapsamında

Koronavirüs süreciyle birlikte çalışanların işten çıkarılması yasaklandı. İşten çıkarma işçinin rızasıyla yapılsa bile yasak kapsamına giriyor. Her ne kadar çalışanın rızası alınsa ve tazminatını almış olsa da, fesih yasağının ihlali anlamına gelen arabulucu veya ikale yoluyla çıkış işlemleri, işverenleri idari para cezası ile karşı karşıya bırakabilir.

10.11.2020

İş yerinde maaşını alamayan işçinin hakları ve izleyeceği yol

Çalışma hayatında birçok kez işler istenildiği, düşünüldüğü gibi gitmemektedir. İşler yolunda gitmediğinde de bu durumun cefasını işverenle birlikte en çok hisseden kişiler o iş yerinin çalışanları yani işçileri olmaktadır. Gerek işletmenin kendisinde yer alan sorunlar, gerekse toplumda yaşanılan krizler sonucu işçilerin maaşlarını alamaması durumları ile sıklıkla karşılaşmaktayız.

15.09.2020

Kısa çalışma ödeneği 1 Ağustos’a uzadı

Soru: Koronavirus sebebi ile işyerimiz kapandı. İşveren kısa çalışma ödeneğine başvurdu, 23 Haziran’da bitiyor. İşyerimiz açıldı ama işler kötü olduğu için durdurma kararı aldı. Bize ücret ödemeyecek. Tazminatımızı alabilir miyiz? Hulusi İ.

2.07.2020