EKSTRA
MENÜ

Ifade Özgürlüğü

Ifade Özgürlüğü haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ifade Özgürlüğü hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 10.628 Ifade Özgürlüğü haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ifade Özgürlüğü Haberleri

Son dakika.. BMden Uygur Özerk Bölgesindeki kamplar hakkında açıklama

Son dakika.. BM'den Uygur Özerk Bölgesi'ndeki kamplar hakkında açıklama

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 70. yıl dönümü dolayısıyla BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında dünyanın farklı bölgelerindeki insan hakları durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

5.12.2018Dünya
Hollandada camiye İslamofobik saldırı

Hollanda'da camiye İslamofobik saldırı

Hollanda'da Ede kentindeki Hollanda Diyanet Vakfı'na (HDV) bağlı Ulu Camii ve çevresine İslamofobik ifadeler içeren pankartlar asıldı.

24.11.2018Dünya
Savcılık: ‘Şerefsiz, alçak, düzenbaz ifade özgürlüğü’

Savcılık: ‘Şerefsiz, alçak, düzenbaz ifade özgürlüğü’

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Man adası belgeleri ile ilgili iddialarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için “İspat etmezse şerefsizdir ve alçaktır... FETÖ’cülerle beraber işbirliğinin bedelini ödeyecektir… Bir çirkefle karşı karşıyayız… Cumhurbaşkanının veya yakınlarının paralarının olduğunu ispat etmezse, biz onun boğazına ne takacağız o görecek, hangi çıngırakları takacağız... Bir düzenbaz söz konusudur... Bu adam edepsiz siyaset yapıyor... Türkiye böyle bir sahtekâr görmemiştir...” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

22.11.2018Gündem
ABDli senatörlerden Trumpa ikinci Kaşıkçı mektubu

ABD'li senatörlerden Trump'a ikinci Kaşıkçı mektubu

ABD'li senatörler Cumhuriyetçi Corker ile Demokrat Menendez, ABD Başkanı Trump'a Kaşıkçı cinayeti hakkında Magnitsky Yasası'na atıf yapan yeni bir mektup gönderdi.

21.11.2018Dünya
Dünya Çocuk Hakları Günü ne zaman 1989 yılında kabul edildi

Dünya Çocuk Hakları Günü ne zaman? 1989 yılında kabul edildi

Dünya Çocuk Hakları Günü, 1989 yılından bu yana, Birleşmiş Milletler tarafından kabul görmesinin ardından 20 Kasım tarihinde farkındalık yaratmak için kutlanmaktadır. 193 ülke tarafından onaylanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, kanunen çocukların sahip olduğu eğitim, sağlık, barınma gibi hakların tanımlanmasına olanak sağlamaktadır. İşte, Dünya Çocuk Hakları Günü hakkında merak edilen bazı bilgiler

20.11.2018Gündem
12 kişi serbest, bir tutuklama

12 kişi serbest, bir tutuklama

Gezi Parkı eylemleri soruşturması kapsamında bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Osman Kavala’nın başkanlığını yaptığı Anadolu Kültür AŞ’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan 12 kişi serbest bırakıldı. Gözaltında 99 soru yöneltilen akademisyenlere yurtdışı yasağı getirildi. Bir kişi ise tutuklandı.

18.11.2018Gündem
Sosyal medyadan Atatürke hakarete hapis cezası

Sosyal medyadan Atatürk'e hakarete hapis cezası

Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden yaptıkları paylaşımlarda, "Atatürk'ün hatırasına hakaret" suçunu işlediği iddiasıyla yargılanan 2 sanık birer yıl üçer ay hapis cezasına çarptırıldı.

9.11.2018Gündem
Rutte: Staj yerlerinde ayrımcılık korkunç

Rutte: Staj yerlerinde ayrımcılık korkunç!

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ülkede göçmen kökenlilerin en yoğun olduğu bölgelerden Lahey kentindeki Schilderswijk semti sakinlerine, ayrımcılığa karşı mücadele etmeleri çağrısında bulundu.

8.11.2018Avrupa
Son dakika: HDPli Mahmut Toğrula hapis cezası

Son dakika: HDP'li Mahmut Toğrul'a hapis cezası

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul'a, terör örgütü PKK/KCK propagandası yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

6.11.2018Gündem
Yaratıcılığın sınırlarında gezin

Yaratıcılığın sınırlarında gezin

Yaratıcılığın sınırlarında gezindiğimiz ve alabildiğine özgür hissettiğimiz 102. sayımızın Neşeli Günler sayfasından merhaba!

4.11.2018Kampüs
Son dakika... Ömer Çelikten önemli açıklamalar

Son dakika... Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik basın toplantısında açıklamalarda bulundu. "Asgari ücret komisyonu zamanında toplanacak." diyen Çelik, Gökçek'in MHP'den aday olacağına yönelik iddialar için de "Dün sayın Cumhurbaşkanımız Gökçek ile ilgili olarak kendisinin dava arkadaşlığına, kardeşliğine vurgu yaparak açıklama yaptı. Bu sayın Gökçek’in AK Parti ailesi içinde kardeşlikle nitelenen bir siyasi şahsiyet olarak bir vurgudur." dedi. Çelik, Doğu Akdeniz'deki sondaj gerilimi ile ilgili de "Net bir şey söyleyeceğim. Bu çok tehlikeli bir yaklaşımdır. Kendilerine yüce Meclis'in 1995’te aldığı ikazı hatırlatıyorum. Bu şekilde kara sularının artırılmasına yönelik en ufak çabaya en sert cevap verilecektir." ifadelerini kullandı.

31.10.2018Gündem
AİHM’den Türkiye’ye ‘ihlal’ kararı

AİHM’den Türkiye’ye ‘ihlal’ kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2004’te hazırladıkları Azınlık Hakları ve Kültürel Hakları Çalışma Grubu Raporu nedeniyle haklarında hakaret ve tehdit içerikli yazılar yayımlanan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve Prof. Dr. Baskın Oran’ın açtığı davada Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna karar verdi. Mahkeme, Kaboğlu ve Oran’ın konuya ilişkin şikâyetlerinin Türk yargısınca geri çevrilmesini Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) özel ve aile hayatına saygıyla ilgili 8’inci maddesinin ihlali olarak değerlendirdi.

30.10.2018Dünya
Hz. Muhammed’e hakaret, ifade özgürlüğü değil

Hz. Muhammed’e hakaret, ifade özgürlüğü değil

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), dine hakaret ile ifade özgürlüğü arasındaki çizgiyi net şekilde çizen bir karara imza attı.

25.10.2018Dünya
Son dakika.. AİHMden çok önemli karar

Son dakika.. AİHM'den çok önemli karar

AİHM, Hz. Muhammed'e hakaretin ifade özgürlüğü kapsamına girmediğine hükmetti. Anayasa Hukukçusu Dr. Hande Seher Demir, ise, AİHM'nin daha önce de bu yönde verdiği kararların olduğuna işaret etti.

25.10.2018Dünya
ABD Temsilciler Meclisinden Kaşıkçı soruşturması talebi

ABD Temsilciler Meclisi'nden Kaşıkçı soruşturması talebi

ABD Temsilciler Meclisi'nden Trump'a gönderilen mektupta, Suudi gazeteci Kaşıkçı olayının "Magnitsky Yasası" kapsamında soruşturulması talep edildi.

19.10.2018Dünya
Cemal Kaşıkçının son makalesi yayımlandı

Cemal Kaşıkçı'nın son makalesi yayımlandı

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Washington Post için kaleme aldığı "Arap dünyasının en çok ihtiyacı olan şey ifade özgürlüğü" başlıklı son makalesi yayımlandı. Makalenin başında, Kaşıkçı'nın Washington Post gazetesinde yazdığı köşenin editörü Karen Attiah'ın notu da yer aldı. Attiah, "Gazete bu makaleyi yayımlamak için bekledi çünkü Cemal'in bize geri dönüp bu makaleyi birlikte düzenleyebileceğimizi umut ettik. Şimdi şunu kabul etmeliyim: Bu olmayacak" dedi.

18.10.2018Dünya
Trump böyle dalga geçti: At suratlı

Trump böyle dalga geçti: At suratlı

ABD Başkanı Donald Trump, kendisine karşı açtığı davalardan birini kaybeden Stormy Daniels ile Twitter üzerinden alay etti.

17.10.2018Dünya
ABD Senatosundan Trumpa Kaşıkçı için Magnitsky Yasası talebi

ABD Senatosundan Trump'a Kaşıkçı için 'Magnitsky Yasası' talebi

ABD Senatosundan Donald Trump'a gönderilen mektupta, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının "Magnitsky Yasası" kapsamında soruşturulması talep edildi.

11.10.2018Dünya
Amsterdam’da Türkiye Edebiyatı Festivali

Amsterdam’da Türkiye Edebiyatı Festivali

Amsterdam’ın uluslararası edebiyat festivali Read My World bu yıl 11-13 Ekim 2018 tarihleri arasında Aylime Aslı Demir ile Süreyyya Evren’in küratörlüğünde Türkiye edebiyatına odaklanıyor. Türkiye’den Enis Akın, Sevinç Çalhanoğlu, Karin Karakaşlı, Sema Kaygusuz, Cem Sorguç, Seray Şahiner, Ali Duran Topuz ve Murat Uyurkulak’ın katılacağı festivalde Hollanda edebiyat ve sanat dünyasından da çok sayıda isim yer alıyor.

8.10.2018Kitap Sanat
Güç, iktidar ve kutsal

Güç, iktidar ve kutsal

Bret Wilson’ın kaleme aldığı ‘Milliyetçilik Çağında Kur’an Tercümeleri’ 19. yüzyıla kadar hattatlar aracılığıyla çoğaltılan Kur’an-ı Kerim’in 1870’lerden itibaren devlet eliyle matbaada basılmaya başlamasının arkasındaki dinamiklere eğiliyor.

3.10.2018Kitap Sanat
AİHMden Öcalanın avukatlarına kötü haber

AİHM'den Öcalan'ın avukatlarına kötü haber

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Aysel Tuğluk'un da aralarında bulunduğu kişilerin 1,5 yıl süreyle terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapmaktan men edilmesinde hak ihlali yapıldığına ilişkin başvuruyu reddetti.

3.10.2018Gündem
Ferhat Tunça hapis cezası

Ferhat Tunç'a hapis cezası

Sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar nedeniyle 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan yargılanan sanatçı Ferhat Tunç, 1 yıl 11 ay 12 gün hapis cezasına çarptırıldı.

25.09.2018Gündem
6 yılda 2 bin 879 ihlal kararı

6 yılda 2 bin 879 ihlal kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM) bireysel başvuru sistemine ilişkin istatistikleri açıkladı. 6 yılda 2 bin 879 ihlal kararı verildi. İhlal kararlarının yüzde 76’sı adil yargılanma hakkının ihlaliyle ilgiliydi. Adil yargılanma hakkına dair ihlallerin de yüzde 80’i makul sürede yargılanma hakkının ihlaline yönelik olarak verildi.

22.09.2018Gündem
ABD, terörizm raporunu açıkladı

ABD, terörizm raporunu açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, geleneksel yıllık dünyadaki ülkelere ilişkin terörizm raporlarını dün yayınladı.

19.09.2018Dünya
Herkes sadece kendi ülkelerine kafayı taktığımı sanıyor, komik...

Herkes sadece kendi ülkelerine kafayı taktığımı sanıyor, komik...

Dün bir törenle dağıtılan Uluslararası Hrant Dink Ödülü, 10’uncu yılını uluslararası konferansla kutladı. İstanbul’da düzenlenen konferansa, dünyanın dört bir yanından ve Türkiye’den insan hakları savunucuları katıldı. Bir çoğu, önceki yıllarda bu ödüle hak kazanmış isimlerdi. İnsan Hakları İzleme Örgütü icra direktörü Kenneth Roth da davetliler arasındaydı. Babası 1938’de, Kristal Gece’den hemen önce Almanya’yı terk edip ABD’ye yerleşmiş bir Yahudi olan Roth, Nazilerin yaptıklarını dinleyerek büyüdü. Büyük ölçüde bu nedenle, kendini insan hakları savunuculuğuna adadı. 25 yıldır İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yönetici pozisyonunda. Eleştirilerinden hemen her ülke üzerine düşeni alıyor.

15.09.2018Hürriyet Pazar
Fatih Portakal’a ‘Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma

Fatih Portakal’a ‘Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma 

Gazeteci Fatih Portakal hakkında, Barış Atay’ın ‘Sadece Diktatör’ isimli tiyatro oyunun yasaklanmasına ilişkin attığı tweet nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma başlatıldı.

13.09.2018Gündem
Yargıtay suçlu buldu AYM suç yok dedi

Yargıtay suçlu buldu AYM suç yok dedi

Anayasa Mahkemesi, ‘Hayata Dönüş’ operasyonunun yıldönümünde dönemin cezaevleri genel müdürünü sert sözlerle eleştirip, “Sanık sandalyesine oturtulmalı” dediği için Yargıtay’ın suçlu bulduğu avukat Selçuk Kozağaçlı’nın düşünce hürriyetinin ihlal edildiğine karar vererek, kendisine 6 bin 75 TL tazminat ödenmesine hükmetti.

12.09.2018Gündem
Avrupa Parlamentosundan Macaristan kararı

Avrupa Parlamentosu'ndan Macaristan kararı

Avrupa Parlamentosu Macaristan için cezalandırıcı prosedürü yürürlüğe koyma kararı aldı.

12.09.2018 Dünya
Bu mu sizin özgürlük anlayışınız

Bu mu sizin özgürlük anlayışınız?

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin anayasalarında düşünceyi ifade özgürlüğü hep büyük harflerle yazılıdır. Ama pratikte, ne yazık ki bunun tam da öyle olmadığı görülmektedir.Bunun en son örneğine İsveç’te tanık olduk.

3.09.2018Avrupa
Bilgisayarından çıkan görüntüler öğretmeni yaktı

Bilgisayarından çıkan görüntüler öğretmeni yaktı

Fransa’nın Grenoble kentinde bir öğretmen, bilgisayarında DEAŞ’ın propaganda fotoğraflarını bulundurduğu gerekçesiyle iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

30.08.2018Avrupa
İspanya’da ‘sarı kurdele’ gerilimi

İspanya’da ‘sarı kurdele’ gerilimi

İspanya’da merkez sağ parti Ciudadanos’un lideri Albert Rivera ve partinin Katalonya’daki lideri Ines Arrimadas, bir cadde üzerindeki bağımsızlık girişimindeki rolleri nedeniyle tutuklanan Katalan liderleri simgeleyen sarı kurdeleleri söktü.

30.08.2018Avrupa

Yazar Sonuçları

Kaşıkçı cinayeti ve İslam âlemine demokrasi mesajları

GAZETECİ Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda katledilmesinin sonuçları itibarıyla bütün Ortadoğu’da önemli bir kırılma yarattığı, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın bölgedeki konumlarını ve kendilerine dönük algıları ciddi bir şekilde etkileyeceği hususunda genel bir görüş birliği var.

13.11.2018

Çağımızın yeni bağımlılığı: İnternet ve medya

Medyanın hakimiyetini kurduğu günümüzde interneti ve televizyonu evinden ve ailesinden uzak tutmayı başarabilen insan sayısı azınlıkta.Peki her işimizi gören ve günlük hayatımızda bize kolaylık sağlayan internetin zararları neler? Çizgi filmlerdeki subliminal mesajlar çocukların bilinçaltına nasıl zararlar veriyor? İnternet amacının dışında nasıl kullanılıyor? İşte cevapları...

2.11.2018

‘Kaşıkçı vakası’

CİNAYET, tarafları itibariyle ‘uluslararası suç tanımı’na giriyor.

30.10.2018

Cemal Kaşıkçı’nın ölümünden sonra yayımlanan son yazısı

Cemal Kaşıkçı’nın aynı zamanda çevirmenliğini de yapan asistanı, kendisinin İstanbul’da kaybolduğu haberinin duyulduğunun ertesi günü (3 Ekim) gitmeden bırakmış olduğu son yazısını Washington Post’taki editörüne gönderdi.

19.10.2018

Şarbon, karantina ve veteriner hekimler

Seçme ve seçilme, İfade özgürlüğü, Grev ve lokavt, Toplantı ve gösteri, Özel yaşam ve mesken dokunulmazlığı, Yerleşme ve seyahat gibi insan haklarını biliyorsunuz.

31.08.2018