EKSTRA
MENÜ

İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İdrar Kaçırma haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 813 İdrar Kaçırma haberi bulunmuştur.

İdrar Kaçırma Haberleri

Uzmanlar Uyardı: Uzun Süre Tutmak Çok Tehlikeli

Uzmanlar Uyardı: Uzun Süre Tutmak Çok Tehlikeli!

İdrar yolu enfeksiyonu denildiğinde ilk olarak akla halk arasında sistit olarak adlandırılan mesane iltihabının geldiğini belirten Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, akut bakteriyel sistitin belirtilerinin idrar yaparken yanma, mesanede ağrı, sık idrara çıkmak ve bazen kanlı idrar yapmak olduğunu ifade etti. Piyelonefrit olarak adlandırılan böbrek iltihaplarında ise ateş, halsizlik ve yan ağrısının ön planda olduğunu vurguladı.

İdrarı uzun süre tutmak tehlikeli

İdrarı uzun süre tutmak tehlikeli!

İdrar yolu enfeksiyonu denildiğinde ilk olarak akla halk arasında sistit olarak adlandırılan mesane iltihabının geldiğini belirten Prof. Dr. Tufan Tarcan, akut bakteriyel sistitin belirtilerinin idrar yaparken yanma, mesanede ağrı, sık idrara çıkmak ve bazen kanlı idrar yapmak olduğunu ifade etti. Piyelonefrit olarak adlandırılan böbrek iltihaplarında ise ateş, halsizlik ve yan ağrısının ön planda olduğunu vurguladı.

19.11.2018Sağlık
Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarına dikkat

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarına dikkat!

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları kalıcı böbrek hasarına neden olabileceğinden çok önemlidir. Özellikle nedeni bilinmeyen ateşi olan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu mutlaka araştırılmalıdır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Özlem Türkoğlu, çocukluklarda sıklıkla görülen idrar yolu enfeksiyonları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Çocuklarda alt ıslatma sorunu nasıl çözülür

Çocuklarda alt ıslatma sorunu nasıl çözülür?

Her gece binlerce çocuk ışıklarını kapatıp uykuya daldıktan sonra yataklarını ıslatır. Öncelikle bilinmesi gereken bunun sadece sizin başınıza gelmediği ve çok yaygın bir problem olduğudur. Tuvalet eğitimi sırasında bebeklerin gece yataklarını ıslatmaları gayet normal bir durumdur. Peki, hangi durumlarda önlem almak gerekir? Prof. Dr. Serdar Tekgül, gece alt ıslatma ile ilgili tüm merak edilenleri anlatıyor.

Soğuk havale nedir Soğuk havale belirtileri

Soğuk havale nedir? Soğuk havale belirtileri

Şüphesiz ki, hayatta en değer verdiğimiz çocuklarımızın taşıyamayacağı ağırlıkları yüklenmesi, hastalıklarla mücadele etmesi hiç yüz yüze gelmek istemediğimiz olayların başında geliyor. Ancak bazı hastalıklar, çocukların karşısına çıkmaktan ve gizlice ilerleyip zarar vermekten vazgeçmiyor. Soğuk havalede olduğu gibi…

Genital estetik cerrahinin popülaritesi artıyor

Genital estetik cerrahinin popülaritesi artıyor

Cinsel organın estetik görüntüsünü düzeltmek, cinsel ilişkide yaşanan pek çok sorunu gidermek veya idrar kaçırma problemlerini tedavi etmek amacıyla genital estetik operasyonlarına başvurulur. Yapılan bu genital estetik işlemleri hakkında detayları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özgür Ağlamış anlattı.

22.10.2018Sağlık
Hamilelikte bel fıtığı bebeğe zarar verir mi

Hamilelikte bel fıtığı bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte bel fıtığının belirtileri nelerdir? Hamilelik bel fıtığını tetikler mi? Hamilelikte bel fıtığı bebeğe zarar verir mi? Bel fıtığı olan hamileler nelere dikkat etmeli? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şenay Şıldır sorularımızı yanıtlıyor.

İdrar kaçırmaya karşı egzersiz etkili olabilir

"İdrar kaçırmaya karşı egzersiz etkili olabilir"

Pelvik kasların idrar tutma mekanizmasının çok önemli bir kısmını oluşturduğunu söyleyen Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, idrar kaçırma tiplerine göre nedenlerinin de değiştiğini belirtti ve her idrar kaçırmanın pelvik kaslarla ilgili olmadığının altını çizdi.

9.10.2018Sağlık
Çocuklarda horlama ne zaman tehlikeli

Çocuklarda horlama ne zaman tehlikeli?

Horlama denilince hemen hepimizin aklına yetişkinler, özellikle de erkekler geliyor. Ancak sanılanın aksine horlama, hatta ''uyku apnesi'' denilen daha ileri boyuttaki tablo çocuklarda da yaygın olarak görülüyor. Özellikle de 2-10 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ise horlamaya yol açan etkenlerden olan geniz eti ve bademcik hastalıklarının bu yaş grubunda yaygın olarak görülmesi.

Türk profesörden büyük başarı Tıp literatürüne girdi

Türk profesörden büyük başarı! Tıp literatürüne girdi

Üroloji Profesörü Dr. Volkan Tuğcu, prostat kanseri ameliyatlarıyla ilgili geliştirdiği "Tuğcu Bakırköy Tekniği" ile tıp literatürüne girdi. Prof. Dr. Tuğcu, İtalya Bari Tıp Fakültesi'nden gelen hekimlere de bu yöntemi uygulamalı eğitimle öğretti. İtalyan Prof. Dr. Pasquale Ditonna ve Antonia Vitarelli tekniği üniversitelerinden tüm Avrupa'ya yaymayı hedeflediklerini söyledi. Prof. Dr. Tuğcu, yöntemini anlatmak üzere ABD'den de teklif aldığını açıkladı.

2.10.2018Gündem
Kirli bebek bezinden çevre dostu yakıt üretilecek

Kirli bebek bezinden çevre dostu yakıt üretilecek

Hollanda'da her yıl yaklaşık yarım milyon çocuk tarafından kullanılan bebek bezleri, özel bir yöntemle geri dönüştürülerek çevre dostu yakıt, biyogaz, plastik ve suni gübre üretilecek.

19.09.2018Dünya
Epilepsi nedir Epilepsi hastalığıyla ilgili merak edilenler

Epilepsi nedir? Epilepsi hastalığıyla ilgili merak edilenler

Halk arasında sara hastalığı olarak da bilinen epilepsi, sığlıkla rastlanılan sağlık sorunlarından biri. Beyindeki sinir hücrelerinin normal işleyişini kesintiye uğratan hemen her şey epilepsiye neden olabilir. İşte, epilepsi hastalığı hakkında merak edilenler.

10.09.2018Gündem
İdrar kaçırma probleminin çeşitleri nelerdir

İdrar kaçırma probleminin çeşitleri nelerdir?

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Doğukan Sökmen cevapladı; İdrar kaçırma probleminin çeşitleri nelerdir?

Her bel fıtığı ameliyat gerektirmez

"Her bel fıtığı ameliyat gerektirmez"

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Zafer Orkun Toktaş, bacakta veya ayakta güç kaybının, yürüme güçlüğü gibi durumların acil müdahale gerektirebilen bel fıtıkları olabileceğini söyledi.

28.08.2018Sağlık
Tedavi edilmeyen şeker hastalarında idrar kaçırma görülüyor

"Tedavi edilmeyen şeker hastalarında idrar kaçırma görülüyor"

Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, ülkemizde yetişkinlerin yüzde 20'sinde şeker hastalığı görüldüğünü ve bunun tüm organları etkileyen bir hastalık olduğunu belirtti.

28.08.2018Sağlık
İdrar kaçırma ve genital problemler için yeni çözüm

İdrar kaçırma ve genital problemler için yeni çözüm

Kollojen kaybına bağlı olarak ortaya çıkan yumuşak doku sarkmaları ve zayıflıkları özellikle kadınlarda hayat kalitesini düşüren idrar kaçırma, vajinada genişleme, vajinal kuruluk gibi önemli sorunlara neden olur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Feride Avdıcı, bu sorunların tedavisinde kullanılan, yeni bir çözüm olan Fraksiyonel Karbondioksit Lazer'i anlattı.

15.08.2018Sağlık
Rahim sarkması yaşam kalitesini düşürüyor

Rahim sarkması yaşam kalitesini düşürüyor!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, rahmin yaşın ilerlemesi, doğum şekli ve doğum sayısına göre deformasyona uğradığını söyleyerek, rahim sarkması hakkında açıklamalarda bulundu.

3.08.2018Sağlık
Frengi nedir Frengi belirtileri ve tedavisi

Frengi nedir? Frengi belirtileri ve tedavisi

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan frengi hakkındaki araştırmalar son günlerde hız kazandı. 1940’larda penisilinin yaygın bir şekilde bulunması sayesinde çarpıcı biçimde azalan hastalık günümüzde de görülmeye devam ediyor. Peki, frengi nedir?

1.08.2018Sağlık
İdrar torbası sarkması (sistosel) nedir

İdrar torbası sarkması (sistosel) nedir?

Sistosel olarak da bilinen mesane sarkması, şikayetlerle kendisini göstermeyebilir. Hafif derecede ve hastada bir şikayet yaratmayan sistosel tedavi gerektirmeyebilir. Peki, İdrar torbası sarkması (sistosel) nedir, nasıl anlaşılır?

1.08.2018Gündem
Epilepsi nedir

Epilepsi nedir?

Halk arasında “sara olarak da bilinen epilepsi, basitleştirilmiş şekliyle kısa süreli beyin fonksiyonlarındaki bozukluğa bağlıdır ve beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkar. Nöbetler halinde olan bir hastalıktır. Epilepsi nöbeti sırasında hastada kasılmalar, duyusal değişiklikler ve bilinç kaybını geçirebilir. Bir kez nöbet geçirmek ise epilepsi hastası olduğunuz anlamına gelmez.

27.07.2018Gündem
İdrar kaçıranların en büyük hatası su içmeyi

"İdrar kaçıranların en büyük hatası su içmeyi

Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, inkontinans yani idrar kaçırma sorununun ülkemizde her 4 kadından 1in de görüldüğünü ve idrar kaçırma sorunu yaşayanların yalnızca yüzde 12’sinin de bu sorunu için doktora başvurduğunu açıkladı.

26.07.2018Sağlık
Multiple Skleroz (MS) nedir

Multiple Skleroz (MS) nedir?

Hastalığın Tanımı: Multiple Skleroz ya da bilinen adı ile “MS” merkezi sinir sisteminin genellikle yineleyici kronik bir hastalığıdır. Merkezi sinir sistemi beyin ve omurilikten oluşur. Birçok faktör ile gelişen bağışıklık sisteminin sinirlerin özellikle miyelin denilen kılıf kısmına saldırması ve bu sebeple oluşan plakların yerleştiği beyin veya omurilik bölgesine göre şikayetlere neden olan Dünya’da yaklaşık 4-5 milyon ülkemizde ise 40-50 bin kişinin etkilendiği bir hastalıktır.

25.07.2018Gündem
Sifiliz nedir Sifiliz anlamına gelen frengi ne demektir

Sifiliz nedir? Sifiliz anlamına gelen frengi ne demektir?

Sifiliz, cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bir diğer adı frengi olan sifiliz, doğru tedavi edilmediği takdirde uzun dönemde çok ciddi komplikasyonlara (istenmeyen sonuçlara) neden olan cinsel yolla bulaşan hastalıklardandır. Hastalık etkeni Treponema pallidum adı verilen bir bakteridir. İşte, sifiliz hakkında detaylı bilgiler

23.07.2018Gündem
Sara hastalığı nedir Sara (Epilepsi) belirtileri nelerdir

Sara hastalığı nedir? Sara (Epilepsi) belirtileri nelerdir?

Sara ya da diğer bir adıyla epilepsi, hastalığın yarattığı etkiyle ağır şikayetlere neden olabilmektedir. Tedavisi için antiepileptik yöntemin uygulandığı sara hastalığının tanılanmasında EEG ve Beyin MR'ı gibi yöntemler kullanılmaktadır. Peki, sara ya da diğer adıyla epilepsi hastalığı nasıl tespit edilir? İşte, o konu hakkında Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden alınan bazı bilgiler

19.07.2018Gündem
Kireçlenme nedir Boyun ve bel kireçlenmesi neden olur

Kireçlenme nedir? Boyun ve bel kireçlenmesi neden olur?

Kireçlenme, insanda en sık karşılaşılan eklem hastalıklarından biridir. Genel olarak 45 yaşından sonra başlayan kireçlenme özellikle boyun ve bel bölgesinde görülür. Peki, boyun ve bel kireçlenmesi neden olur?

19.07.2018Gündem
Kantaron yağının faydaları nelerdir

Kantaron yağının faydaları nelerdir?

Kantaron yağının faydaları birçok kişi tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Cilde ve saça olan faydasıyla bilinen kantaron yağı nedir? Faydaları nelerdir?

13.07.2018Sağlık
Vajinal sarkma nedir Vajinal sarkma neden olur

Vajinal sarkma nedir? Vajinal sarkma neden olur?

Özellikle doğum sonrası vajinanın doğal yapısı bozulabilir, vajina genişleyebilir ve sarkma meydana gelebilir. Bu problemle karşılaşan kadınlar da vajinal sarkmaya dair bilgi almak adına araştırma yapıyor. Peki, vajinal sarkma nedir? Vajinal sarkma neden olur?

11.07.2018Gündem
Hidrosefali nedir

Hidrosefali nedir?

Hastanın beyninde su birikmesi. Çocukluk yaş grubunda baş çevresinde genişleme, ileri yaş grubunda yürüme bozukluğu, hafıza kaybı ve değişiklikleri gibi belirtileri mevcuttur. Peki Hidrosefali nedir?

11.07.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Şeker hastaları dikkat! Bir üroloji uzmanına görünün

Yaygın olarak şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunu halini almaktadır. Nörolojik bozukluklara, kalp-damar hastalıklarına ve metabolik rahatsızlıklara yol açan diyabet, hasatların yaşam kalitesini bozar ve kontrol altına alınmadığında yaşam süresini kısaltabilir.

31.10.2018

Erken boşalma tedavisinde botoks kullanılabilir mi?

Son yıllarda medikal estetik alanında yüzdeki kırışıklıkları gidermek için yaygın olarak kullanılan Botox (botulinum toksini), aslında birçok tıbbi hastalığın tedavisinde de uygulanabiliyor. Bugün Botox enjeksiyonları migren, aşırı terleme, idrar kaçırma, kas spazmları ve şaşılık gibi bir çok rahatsızlığın giderilmesi için başarılı bir şekilde kullanılmakta. Temelde kasları zayıflatarak etki gösteren botox özellikle nörolojik hastalıklarda etkili çözümler sunmakta.

27.10.2018
Kadınlarda idrar kaçırma problemi nasıl çözülür

Kadınlarda idrar kaçırma problemi nasıl çözülür?

İdrar kaçırma problemleri, kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda etkilemektedir. Sürekli ıslaklık, tahriş hissi, akıntı; depresyona kadar varan olan ruhsal sorunların gelişmesine sebebiyet verebiliyor.

17.10.2018

Lütfen saklamayın!

Bazı sağlık sorunları nedense “ayıp” diye düşünülüp doktorlardan saklanır. Bunlardan biri de “idrar kaçırma”dır. Herkeste görülebilse de daha ziyade kadınları ilgilendiren bu sorundan şikayetçiyseniz utanıp sıkılmadan, gizleyip saklamadan mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız. Çünkü basit gibi görünen bu sorun bazen birçok hastalığın ilk ve tek işareti olabiliyor. Mesela mı? İşte örnekler...

25.07.2018