EKSTRA
MENÜ

İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İdrar Kaçırma haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 784 İdrar Kaçırma haberi bulunmuştur.

İdrar Kaçırma Haberleri

Hidrosefali nedir, belirtileri nelerdir Hidrosefali tedavisi...

Hidrosefali nedir, belirtileri nelerdir? Hidrosefali tedavisi...

İlerleyen yaşla birlikte görülmeye başlanan unutkanlık, yürüme bozukluğu ve idrar kaçırma sorunları Alzheimer hastalığı belirtisi olabiliyor. Ancak neredeyse aynı belirtilerle ortaya çıkan kafa içinde su toplanması yani normal basınçlı hidrosefali, kolayca tedavi edilebiliyor.

27.02.2019Sağlık
Tuvalet eğitimi 2 buçuk yaşından önce verilmeli

Tuvalet eğitimi 2 buçuk yaşından önce verilmeli

Çocuklar normal gelişimleri sırasında genellikle 2-3 yaşları arasında mesane kontrolünü kazanmaya başlarlar. Gece kontrolünün ise genellikle üçüncü ya da dördüncü yıllar arasında tamamlandığını belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, “Alt Islatma tanısı koymak için çocuk en az 5 yaşında olmalı, haftada en az 2 kez altını ıslatmalı ve diyabet, epilepsi gibi fiziksel bir hastalığı olmamalı” açıklamasında bulundu.

Çocuklarda geniz eti ameliyatı ne zaman yapılmalı

Çocuklarda geniz eti ameliyatı ne zaman yapılmalı?

Çocukluk çağının en sık görülen sorunların biri olan geniz eti problemleri özellikle kış aylarında, üst solunum yolu enfeksiyonlarına paralel olarak artış gösteriyor. Uzmanlar uyku bozukluklarından diş çürüklerine kadar birçok sorunun da ortaya çıkmasına neden olan bu durumun tedavi edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır

İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi edilmemiş idrar kaçırma problemlerinin birçok soruna yol açabileceğini söyleyen Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Talat Yurdakul, idrar kaçırma tedavisini anlattı...

Saklaması Zor, Tedavisi Kolay Problem; ‘İdrar Kaçırma’

Saklaması Zor, Tedavisi Kolay Problem; ‘İdrar Kaçırma’

Son zamanlarda her gittiğiniz yerde tuvalet aramaya başladıysanız, öksürmek, gülmek ya da hapşırmak korkulu rüyanız haline geldiyse ve hekime başvurmak yerine bu probleminizi göz ardı etmeye çalışıyorsanız bu yazıyı okumanızda fayda var.

Simgesi mor gözlük olan sosyal sorumluluk projesinde hangi hastalığa dikkat çekilir

Simgesi 'mor gözlük' olan sosyal sorumluluk projesinde hangi hastalığa dikkat çekilir?

Epilepsi, halk arasında 'Sara Hastalığı' olarak da bilinmektedir. Aralıklı olarak gerçekleştirilen nöbetlerin olduğu bu rahatsızlık, ülkemizde her 100 çocuktan birisinde görülmektedir. Mor gözlük sosyal sorumluluk projesi ise bu hastalığa dikkat çekmek için ortaya çıkmıştır. Ünlüler mor gözlük takarak bu rahatsızlığa dikkat çekmek istemiştir. İşte, simgesi mor gözlük olan bu hastalık hakkında bazı bilgiler

11.02.2019Gündem
Vajina gençleştirme estetiği nasıl yapılır

Vajina gençleştirme estetiği nasıl yapılır?

Gebelik, doğum, kilo alıp verme ve doğal yaşlanma süreci gibi etkenlerle vajina bölgesi de dahil kadın vücudunda bazı değişikliklerin yaşanması normaldir. Çoğu kadın vajinasının gerek görünüm gerekse hissiyatındaki değişiklikler yüzünden kendini rahatsız ya da çekingen hisseder. Ama vajinana bölgesinin de gençleşmesi mümkün!

23.01.2019Sağlık
İdrar Kaçırma 30 Yaş Sonrası 4 Kadından 1inde Görülüyor

İdrar Kaçırma 30 Yaş Sonrası 4 Kadından 1'inde Görülüyor

Kadınlar tarafından utanıp çekinilerek saklanan ve çoğu zaman görmezden gelinen idrar kaçırma sorunu, günlük yaşamı olduğu kadar psikolojiyi de olumsuz etkiliyor. Ülkemizde kadınların yüzde 28'inde görülen idrar kaçırma; sorunun kaynağının belirlenmesi, doğru tedavi yaklaşımları ve pratik önlemlerle önlenebiliyor. Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. Emrah Yakut, kadınlarda idrar kaçırma ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

Kegel Egzersizleri Nedir Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır

Kegel Egzersizleri Nedir? Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizleri (pelvik taban egzersizleri) kadınlarda vajinayı çevreleyen kasların güçlendirilmesi için yapılan egzersizlere verilen isimdir. Kegel egzersizlerinin faydaları nelerdir, egzersizler nasıl yapılır?

Epilepsi nedir Epilepsi hastalığı nasıl anlaşılır

Epilepsi nedir? Epilepsi hastalığı nasıl anlaşılır?

Epilepsi hemen her yaşta görülebilen ve uzun süreli tedavi ve izleme gerektiren bir hastalıktır. Pek çok hastalık gibi epilepsi hastalığında da erken tanı önemlidir. Erken tanı, doğru tedavi ve düzenli takipler sayesinde epilepsi kontrol altında tutulabilir. İşte, epilepsi hastalığıyla ilgili detaylı bilgi.

10.01.2019Sağlık
Kadınlarda bu belirtiler ciddi hastalıkların sinyali olabilir

Kadınlarda bu belirtiler ciddi hastalıkların sinyali olabilir

Kadın hastalıklarında erken teşhis yaşam kalitesi ve süresi açısından büyük önem taşıyor. Buna rağmen bazı ciddi hastalık belirtileri kadınlar tarafından göz ardı edilebiliyor. Oysa düzensiz adet kanamaları, karında şişlik, ağrılı adet dönemi gibi belirtiler çeşitli jinekolojik kanserlerin sinyalini verebiliyor.

17.12.2018Sağlık
Hidrosefali nedir, ne anlama geliyor

Hidrosefali nedir, ne anlama geliyor?

Hidrosefalik kafataslarına olan atıflar MÖ 2500'den MS 500'e kadar olan zamanı kapsayan tıbbi kayıtlarda bulunmaktadır. Hidrosefali Hipokrat tarafından MÖ 4. yüzyılda açık bir şekilde tarif edilse de daha iyi bir tanımlama MS 2. yüzyılda Romalı hekim Galen tarafından yapılmıştır. Peki, hidrosefali nedir, ne anlama geliyor?

17.12.2018Gündem
Kadınlarda Göz Ardı Edilen 9 Tehlikeli Hastalık Belirtisi

Kadınlarda Göz Ardı Edilen 9 Tehlikeli Hastalık Belirtisi

Kadın hastalıklarında erken teşhis yaşam kalitesi ve süresi açısından büyük önem taşıyor. Buna rağmen bazı ciddi hastalık belirtileri kadınlar tarafından göz ardı edilebiliyor. Oysa düzensiz adet kanamaları, karında şişlik, ağrılı adet dönemi gibi belirtiler çeşitli jinekolojik kanserlerin sinyalini verebiliyor. Kadınların, yaşadıkları değişimleri takip etmesi ve olağandışı durumlarda mutlaka bir uzmana danışmaları gerekiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Veysel Şal, kadınlarda ciddi hastalıkların sinyali olabilecek ve göz ardı edilmemesi gereken belirtiler hakkında bilgi verdi.

PANDAS hastalığı nedir PANDAS hastalığıyla ilgili detaylar…

PANDAS hastalığı nedir? PANDAS hastalığıyla ilgili detaylar…

PANDAS açılımı ile Streptokok enfeksiyonu ile ilişkili pediatrik otoimmün nöropsikiyatrik hastalıklar, genellikle ergenlik dönemi öncesinde görülen obsesif kompulsif bozukluk belirtileri veya tiklerle kendini gösteren bir sağlık problemidir. PANDAS, daha çok ilkokul çağındaki çocuklarda görülüyor. İşte, PANDAS hastalığıyla ilgili detaylar…

12.12.2018Sağlık
Kegel egzersizi nedir Kegel egzersizinin faydaları nelerdir

Kegel egzersizi nedir? Kegel egzersizinin faydaları nelerdir?

Kegel egzersizi nedir sorusunun yanıtı binlerce kadın tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Doğum sonrasında vajinada meydana gelen gevşemeleri kegel egzersizi ile daha toplu bir hale getirebilirsiniz. Peki, kegel egzersizi nedir? Kegel egzersizinin faydaları nelerdir?

5.12.2018Sağlık
Yanlış Bel Fıtığı Tedavisi Felçle Sonuçlanabilir

Yanlış Bel Fıtığı Tedavisi Felçle Sonuçlanabilir

Bel ve bacak bölgesinde ağrılara yol açan ve günlük yaşamı ciddi oranda etkileyen bel fıtığı, hastaların fiziksel hareketlerini de sınırlıyor.Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Kenan Coşkun anlattı...

Çocuklarda bayılmanın altındaki neden araştırılmalı

Çocuklarda bayılmanın altındaki neden araştırılmalı

Kısa süreli bilinç kaybına neden olan bayılma, pek çok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kimi durumda psikolojik nedenlere bağlı oluşurken, kimi durumda ise kalp hastalığı, epilepsi gibi ciddi rahatsızlıklardan dolayı görülebilir.

Engelli bireylerde idrar kaçırma tedavi edilebiliyor

Engelli bireylerde idrar kaçırma tedavi edilebiliyor

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, engellilerde sosyal hayatı etkileyen en büyük ürolojik sorunlardan bir tanesinin idrar kaçırma problemi olduğunu belirtti.

3.12.2018Sağlık
Uzmanlar Uyardı: Uzun Süre Tutmak Çok Tehlikeli

Uzmanlar Uyardı: Uzun Süre Tutmak Çok Tehlikeli!

İdrar yolu enfeksiyonu denildiğinde ilk olarak akla halk arasında sistit olarak adlandırılan mesane iltihabının geldiğini belirten Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, akut bakteriyel sistitin belirtilerinin idrar yaparken yanma, mesanede ağrı, sık idrara çıkmak ve bazen kanlı idrar yapmak olduğunu ifade etti. Piyelonefrit olarak adlandırılan böbrek iltihaplarında ise ateş, halsizlik ve yan ağrısının ön planda olduğunu vurguladı.

İdrarı uzun süre tutmak tehlikeli

İdrarı uzun süre tutmak tehlikeli!

İdrar yolu enfeksiyonu denildiğinde ilk olarak akla halk arasında sistit olarak adlandırılan mesane iltihabının geldiğini belirten Prof. Dr. Tufan Tarcan, akut bakteriyel sistitin belirtilerinin idrar yaparken yanma, mesanede ağrı, sık idrara çıkmak ve bazen kanlı idrar yapmak olduğunu ifade etti. Piyelonefrit olarak adlandırılan böbrek iltihaplarında ise ateş, halsizlik ve yan ağrısının ön planda olduğunu vurguladı.

19.11.2018Sağlık
Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarına dikkat

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarına dikkat!

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları kalıcı böbrek hasarına neden olabileceğinden çok önemlidir. Özellikle nedeni bilinmeyen ateşi olan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu mutlaka araştırılmalıdır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Özlem Türkoğlu, çocukluklarda sıklıkla görülen idrar yolu enfeksiyonları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Çocuklarda alt ıslatma sorunu nasıl çözülür

Çocuklarda alt ıslatma sorunu nasıl çözülür?

Her gece binlerce çocuk ışıklarını kapatıp uykuya daldıktan sonra yataklarını ıslatır. Öncelikle bilinmesi gereken bunun sadece sizin başınıza gelmediği ve çok yaygın bir problem olduğudur. Tuvalet eğitimi sırasında bebeklerin gece yataklarını ıslatmaları gayet normal bir durumdur. Peki, hangi durumlarda önlem almak gerekir? Prof. Dr. Serdar Tekgül, gece alt ıslatma ile ilgili tüm merak edilenleri anlatıyor.

Soğuk havale nedir Soğuk havale belirtileri

Soğuk havale nedir? Soğuk havale belirtileri

Şüphesiz ki, hayatta en değer verdiğimiz çocuklarımızın taşıyamayacağı ağırlıkları yüklenmesi, hastalıklarla mücadele etmesi hiç yüz yüze gelmek istemediğimiz olayların başında geliyor. Ancak bazı hastalıklar, çocukların karşısına çıkmaktan ve gizlice ilerleyip zarar vermekten vazgeçmiyor. Soğuk havalede olduğu gibi…

Genital estetik cerrahinin popülaritesi artıyor

Genital estetik cerrahinin popülaritesi artıyor

Cinsel organın estetik görüntüsünü düzeltmek, cinsel ilişkide yaşanan pek çok sorunu gidermek veya idrar kaçırma problemlerini tedavi etmek amacıyla genital estetik operasyonlarına başvurulur. Yapılan bu genital estetik işlemleri hakkında detayları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özgür Ağlamış anlattı.

22.10.2018Sağlık
Hamilelikte bel fıtığı bebeğe zarar verir mi

Hamilelikte bel fıtığı bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte bel fıtığının belirtileri nelerdir? Hamilelik bel fıtığını tetikler mi? Hamilelikte bel fıtığı bebeğe zarar verir mi? Bel fıtığı olan hamileler nelere dikkat etmeli? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şenay Şıldır sorularımızı yanıtlıyor.

İdrar kaçırmaya karşı egzersiz etkili olabilir

"İdrar kaçırmaya karşı egzersiz etkili olabilir"

Pelvik kasların idrar tutma mekanizmasının çok önemli bir kısmını oluşturduğunu söyleyen Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, idrar kaçırma tiplerine göre nedenlerinin de değiştiğini belirtti ve her idrar kaçırmanın pelvik kaslarla ilgili olmadığının altını çizdi.

9.10.2018Sağlık
Çocuklarda horlama ne zaman tehlikeli

Çocuklarda horlama ne zaman tehlikeli?

Horlama denilince hemen hepimizin aklına yetişkinler, özellikle de erkekler geliyor. Ancak sanılanın aksine horlama, hatta ''uyku apnesi'' denilen daha ileri boyuttaki tablo çocuklarda da yaygın olarak görülüyor. Özellikle de 2-10 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ise horlamaya yol açan etkenlerden olan geniz eti ve bademcik hastalıklarının bu yaş grubunda yaygın olarak görülmesi.

Türk profesörden büyük başarı Tıp literatürüne girdi

Türk profesörden büyük başarı! Tıp literatürüne girdi

Üroloji Profesörü Dr. Volkan Tuğcu, prostat kanseri ameliyatlarıyla ilgili geliştirdiği "Tuğcu Bakırköy Tekniği" ile tıp literatürüne girdi. Prof. Dr. Tuğcu, İtalya Bari Tıp Fakültesi'nden gelen hekimlere de bu yöntemi uygulamalı eğitimle öğretti. İtalyan Prof. Dr. Pasquale Ditonna ve Antonia Vitarelli tekniği üniversitelerinden tüm Avrupa'ya yaymayı hedeflediklerini söyledi. Prof. Dr. Tuğcu, yöntemini anlatmak üzere ABD'den de teklif aldığını açıkladı.

2.10.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Fazla Kilolarınızdan Mide Botoksu ile Kurtulmak Mümkün

Günümüzde diyet ve egzersizle kilo veremeyen aşırı kilolu hastaların etkinliği kanıtlanmış birçok cerrahi yöntemle fazla kilolarından kurtulması mümkün. Ancak sadece 15-20 dakikalık cerrahi olmayan bir işlemle zayıflamak ister miydiniz?

6.02.2019

Gece yatak ıslatma psikolojik midir?

Anne ve babalar, çocukları altlarını ıslattıklarında hemen ilk düşündükleri şey çocuğun psikolojik ve ruhsal durumu olur. Anne ve babaların bu endişesinin doğru mu? Gerçekten alt ıslatma problemi sadece psikolojik nedenlerle mi yaşanıyor. Doç Dr. Selçuk Sılay sorularımızı yanıtlıyor.

12.12.2018

Gece yatak ıslatma ile ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Gece yatak ıslatma çok sık görüldüğü için bu konu hakkında çeşitli şehir efsaneleri dolaşmaktadır. Peki gece yatak ıslatma problemi psikolojik midir? Yatak ıslatma ile ilgili kullanılan ilaçlar kısıırlığa yol açar mı?Doç Dr. Selçuk Sılay, gece yatak ıslatma ile ilgili doğru bilinen yanlışları düzeltiyor.

11.12.2018

Çocuklarda işeme bozuklukları nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda işeme bozukluklukları nedir? İşeme bozuklukları nasıl tedavi edilir? İşeme bozukluğunun tedavisi için hasta ve aile nasıl bir yol izlemeli? Doç. Dr Selçuk Sılay cevaplıyor.

11.12.2018

Gece yatak ıslatma tedavisi nedir?

Gece idrar kaçırma, çocuklarda sık rastlanılan şikayetlerdendir. Gece yatak ıslatmanın birden çok nedeni vardır. Peki, gece yatak ıslatma problemi nasıl tedavi edilir? Doç. Dr Selçuk Sılay anlatıyor.

11.12.2018

Tansiyon oynamaları ne anlama geliyor?

Tıp dilinde “labil hipertansiyon” adıyla bilinen tansiyon yükselmeleri çoğu kez bir süre sonra kalıcı hale gelecek olan bir hipertansiyona işaret eder.

28.11.2018

Şeker hastaları dikkat! Bir üroloji uzmanına görünün

Yaygın olarak şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunu halini almaktadır. Nörolojik bozukluklara, kalp-damar hastalıklarına ve metabolik rahatsızlıklara yol açan diyabet, hasatların yaşam kalitesini bozar ve kontrol altına alınmadığında yaşam süresini kısaltabilir.

31.10.2018

Erken boşalma tedavisinde botoks kullanılabilir mi?

Son yıllarda medikal estetik alanında yüzdeki kırışıklıkları gidermek için yaygın olarak kullanılan Botox (botulinum toksini), aslında birçok tıbbi hastalığın tedavisinde de uygulanabiliyor. Bugün Botox enjeksiyonları migren, aşırı terleme, idrar kaçırma, kas spazmları ve şaşılık gibi bir çok rahatsızlığın giderilmesi için başarılı bir şekilde kullanılmakta. Temelde kasları zayıflatarak etki gösteren botox özellikle nörolojik hastalıklarda etkili çözümler sunmakta.

27.10.2018
Kadınlarda idrar kaçırma problemi nasıl çözülür

Kadınlarda idrar kaçırma problemi nasıl çözülür?

İdrar kaçırma problemleri, kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda etkilemektedir. Sürekli ıslaklık, tahriş hissi, akıntı; depresyona kadar varan olan ruhsal sorunların gelişmesine sebebiyet verebiliyor.

17.10.2018