EKSTRA
MENÜ

Ibm

Ibm ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ibm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.853 Ibm haberi bulunmuştur.

IBM (International Business Machines; Uluslararası İş Makineleri)

Merkezi Armonk, New York, ABD'de olan, dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketidir. 410.000'i aşkın çalışanı ile 170'den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Faaliyet gösterdiği alanlar arasında bilgisayar ve donanım üretimi, yazılım, servis hizmetleri, sunucu servisleri ve AR-GE bulunmaktadır. Dünyada her yıl en fazla yeni patent alan şirket durumundadır.

Kart delici makinelerin bulucusu Herman Hollerith'in patentlerini işlemek ve geliştirmek üzere Thomas J. Watson tarafından 1911 yılında kuruldu. Kısa zamanda iş hacmini büyüterek kendi alanında ABD ve dünyanın en önde gelen şirketlerinden biri durumuna geldi.

Ibm Haberleri

Şaka para Dogecoin yükselişiyle sosyal medyanın gündeminde – Dogecoin nedir

Şaka para Dogecoin yükselişiyle sosyal medyanın gündeminde – Dogecoin nedir?

Dogecoin son günlerin en çok konuşulan konularından biri haline geldi. 2013 yılında parodi olarak yaratılan ve üzerinde köpek resmi bulunan Dogecoin (DOGE) ani yükselişiyle sosyal medyanın da gündeminde. Dogecoin'deki yükseliş, para biriminin kurucularından olan ancak 2015 yılında ayrılan Jackson Palmer'ı da endişelendiriyor. Peki, Dogecoin nedir, neden yükseldi?

29.01.2021Ekonomi
Dijitalleşme ile özellikle imalat sistemleri hızlı bir şekilde değişecek

'Dijitalleşme ile özellikle imalat sistemleri hızlı bir şekilde değişecek'

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından çevrim içi düzenlenen Dijital Türkiye Konferansı kapsamında TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve AB Yuvarlak Masası Başkanı Can Yüceoğlu moderatörlüğünde "AB'de Dijitalleşme" paneli gerçekleştirildi. Arçelik Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, Arçelik'in Avrupa Birliği (AB) içerisinde de üretim yaptığını belirterek, "AB pazarındaki dijitalleşmeye baktığımızda tabii ki hayatımızın her alanında Kovid-19'la birlikte bunun hızlandığını görüyoruz. Yaşam artık ileride bambaşka bir yola gidecek ve dijitalleşme özellikle imalat sistemleri, kullanılan ürünler vesaire çok daha hızlı bir şekilde değişecek." dedi.

28.01.2021Teknoloji
IBMin geliri 2020nin dördüncü çeyreğinde azaldı

IBM'in geliri 2020'nin dördüncü çeyreğinde azaldı

ABD'li teknoloji şirketi IBM'in geçen yılın son çeyreğinde elde ettiği gelir, yıllık bazda yüzde 6,5 azalarak 20,4 milyar dolara düştü.

22.01.2021Ekonomi
IBMin geliri 2020nin dördüncü çeyreğinde azaldı

IBM'in geliri 2020'nin dördüncü çeyreğinde azaldı

ABD'li teknoloji şirketi IBM'in geçen yılın son çeyreğinde elde ettiği gelir, yıllık bazda yüzde 6,5 azalarak 20,4 milyar dolara düştü.

22.01.2021Teknoloji
Veri ihlallerinin şirketlere maliyeti 4 milyon doları buluyor

Veri ihlallerinin şirketlere maliyeti 4 milyon doları buluyor

Yapılan araştırmaya göre, yaşanan veri ihlallerinin şirketlere ortalama maliyeti 3,86 milyon dolar. Covid-19 dönemiyle birlikte uzaktan çalışmaya geçen şirketler için ise bu maliyetin 4 milyon dolardan fazla olduğu aktarılıyor. Kötü amaçlı saldırıların yaşanan veri ihlallerinin çoğunu oluşturduğunu vurgulayan siber güvenlik uzmanları, veri ihlallerinin önüne geçebilmek için şirketlerin dikkat etmesi gereken 7 önemli adımı sıralıyor.

12.01.2021Teknoloji
Akıllı cihazlar ev içi istismar aracı olarak kullanılıyor

Akıllı cihazlar ev içi istismar aracı olarak kullanılıyor

İngiltere'de koronavirüs kısıtlamalarının ardından ev içi istismar vakalarında büyük bir artış yaşandı. Ve teknoloji de bunda rol sahibi.

11.01.2021Teknoloji
İslam Felsefesi nedir İslam Felsefesi temel kavramları ve temsilcileri hakkında bilgi

İslam Felsefesi nedir? İslam Felsefesi temel kavramları ve temsilcileri hakkında bilgi

İslam felsefesi, Müslüman düşünürler tarafından ''kainat, yaratıcı, var oluş, düşünce, ruh'' gibi konuların ele alındığı felsefeye verilen genel addır. İlk Müslüman filozoflar, 8. yüzyılda ortaya çıkmış ve sadece İslam dünyasını değil Avrupa’yı da etkilemiştir. İslam felsefesinin temsilcileri kimdir, bu felsefenin temel kavramları nelerdir? Sizin için detaylı bir şekilde araştırdık.

14.12.2020Araştırma
Son dakika... Bakan Varank: Türkiye sermaye akışlarından en fazla faydalanan ülkelerden biri

Son dakika... Bakan Varank: Türkiye sermaye akışlarından en fazla faydalanan ülkelerden biri

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa "Türkiye, son dönemde, gelişen piyasalara yönelen sermaye akışından en fazla faydalanan ülkelerden biri oldu." dedi.

8.12.2020Ekonomi
Europolden sahte koronavirüs aşısı uyarısı

Europol'den sahte koronavirüs aşısı uyarısı!

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), kısa bir süre içinde birçok ülkede uygulanmaya başlaması beklenen koronavirüs aşıları ile ilgili olarak, sahtecilik ve dolandırıcılık uyarısında bulundu.

5.12.2020Dünya
IBMden koronavirüs ile ilgili siber güvenlik uyarısı

IBM'den koronavirüs ile ilgili siber güvenlik uyarısı

Merkezi ABD’de bulunan dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi International Business Machines (IBM), uluslararası Covid-19 aşı tedarikinde “soğuk zincirin” siber casuslar tarafından hedef alındığını iddia etti.

4.12.2020Teknoloji
Yapay zeka, kendisi ile mücadelesini sürdürecek

Yapay zeka, kendisi ile mücadelesini sürdürecek

2021 yılına ait siber tehditler ve en yeni güvenlik trendlerine dair öngörüler açıklandı. 2021 Siber Güvenlik Raporu'nda üst düzey koruma için çok faktörlü kimlik doğrulama ve yapay zeka destekli çözümlerle bilinmeyen tehditlere karşı önlem almanın önemine dikkat çekildi.

14.11.2020Teknoloji
Dijital dönüşümün hızına hız kattığı bir dönemdeyiz

Dijital dönüşümün hızına hız kattığı bir dönemdeyiz

IBM’in birçok ülkede düzenlediği Think zirveleri, COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl dijital olarak yapılıyor. Zirvenin Türkiye ayağı Think Digital Türkiye'de pandemi sürecinde hızlanan dijital dönüşüm ele alındı.

12.11.2020Teknoloji

IBM’in ücretsiz dijital eğitim platformu Türkçe oldu

IBM’in bu yılın ilk yarısında Türkiye’de kullanıma sunduğu dijital eğitim platformu Open P-TECH, sistemine Türkçe’yi de ekledi.

9.11.2020Teknoloji
InsureTech Connect (ITC) Global online gerçekleşiyor

InsureTech Connect (ITC) Global online gerçekleşiyor

Dünyanın en büyük insurtech zirvesi InsureTech Connect (ITC) Global 19-21 Ekim tarihleri arasında online bir zirve ile gerçekleşiyor.

21.10.2020Sigorta
IBMin geliri üçüncü çeyrekte azaldı

IBM'in geliri üçüncü çeyrekte azaldı

ABD'li teknoloji şirketi IBM'in bu yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,6 azalarak 17,6 milyar dolara düştü.

20.10.2020Teknoloji
IBMin gelirinde dikkat çeken düşüş

IBM'in gelirinde dikkat çeken düşüş

ABD'li teknoloji şirketi IBM'in bu yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,6 azalarak 17,6 milyar dolara düştü.

19.10.2020Ekonomi
Koronavirüs nedeniyle dijital dönüşüme geçiş süreci hızlandı

Koronavirüs nedeniyle dijital dönüşüme geçiş süreci hızlandı

IBM'in dünya genelinde farklı ülkelerden üst düzey yöneticilerin katılımıyla gerçekleştirdiği yeni araştırmaya göre, kuruluşların yarısından fazlası, COVID-19 nedeniyle dijital dönüşüme geçiş süreçlerini hızlandırıyor; bu süreçte teknolojinin yeterince gelişmiş olmaması ve çalışanların değişime karşı direnç göstermesi gibi engeller yavaş yavaş ortadan kalkıyor.

15.10.2020Teknoloji
VMworld 2020’de neler tanıtıldı Hangi inovasyonlar öne çıkıyor

VMworld 2020’de neler tanıtıldı? Hangi inovasyonlar öne çıkıyor?

VMware'in her yıl Barselona'da gerçekleştirdiği WMworld etkinliği, bu yıl pandemi nedeniyle internet üzerinden gerçekleştirildi. Sürprizlerden biri ise VMware'inNVIDIA ile ortaklık kurması oldu. İki şirket arasındaki ortaklık sonucunda artık şirketin veri merkezi yazılımlarında NVIDIA’nın ürettiği yapay zeka çipleri kullanılacak.

2.10.2020Teknoloji
“Tarım Bizim Geleceğimiz”

“Tarım Bizim Geleceğimiz”

Kıvanç Tatlıtuğ’un seslendirip sunduğu “Tarım Bizim Geleceğimiz” belgeseli 30 Eylül Çarşamba akşamı saat 20.00’de Kanal D…

29.09.2020Televizyon
Beş yıl içinde bilim ve teknoloji dünyasında neler olacak

Beş yıl içinde bilim ve teknoloji dünyasında neler olacak?

IBM; önümüzdeki beş yıl içinde gerçekleşecek, bilim ve teknolojideki yeniliklerin etken olduğu beş önemli değişikliğe ilişkin tahminlerini açıkladı. Bu yılın tahminleri ilk defa sanal ortamda yapılan BM Genel Kurulu ile aynı zamana denk gelen, sürdürülebilir bir gelecek sağlamayı hedefleyen, beş temel araştırma alanına odaklanıyor.

24.09.2020Teknoloji
Tenis turnuvasında IBM Watson kullanılacak

Tenis turnuvasında IBM Watson kullanılacak

IBM ve ABD Tenis Birliği (USTA) açık kaynak hibrit bulut teknolojisini temel alan IBM Watson’ı kullanıyor, sanal tartışma programları ve yorumlarla turnuvaya hayat veriyor.

9.09.2020Teknoloji
Veri ihlalleri şirketlerde hangi maliyetlere yol açıyor

Veri ihlalleri şirketlerde hangi maliyetlere yol açıyor?

Şirketlerdeki veri ihlallerinde en çok müşteri verileri kayba uğruyor. İhlaller, müşteri başına ortalama 150 dolarlık maliyete neden oluyor. Siber güvenlik kuruluşu ESET, IBM ve Ponemon Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya dikkat çekiyor. Araştırmaya göre, güvenlik ihlaline uğramayan kuruluş yok. Veri ihlallerinin çoğu ise kötü amaçlı saldırılar nedeniyle gerçekleşiyor.

3.09.2020Teknoloji
Kim Demiş Kadın Dahi Yok Diye

Kim Demiş Kadın Dahi Yok Diye?

İnsanlık tarihinde kadınların yerinin araştırılması, 1970’li yıllarda, diğer kadın araştırma alanları gibi, güçlenen ikinci dalga kadın hareketlerinin bir sonucu olarak ilk defa ABD’de Women’s History adı altında ortaya çıkmıştır. Araştırmaların hemen hemen tamamında, insanlık tarihinde kadınların kültürel kalkınmaya çok fazla etkilerinin olduğu ancak ataerkil koşullar nedeniyle ön plana çıkamamış olmaları sonucuna ulaşılmıştır. Özlem Arslan Kart anlatıyor...

1.09.2020Yazarlar
Yapay zeka teknolojisi ile artırılmış yaratıcılık

Yapay zeka teknolojisi ile artırılmış yaratıcılık

Kullandığımız bir çok uygulama ve hizmet sayesinde artık hayatımızın merkezine yerleşen yapay zeka, özellikle son yıllardaki artan gelişim hızı ile  çağımızın ve geleceğin en önemli teknolojisi konumuna geldi.

27.08.2020Teknoloji
ABD yapay zekaya odaklandı, 1 milyar dolar ayırdı

ABD yapay zekaya odaklandı, 1 milyar dolar ayırdı

ABD yönetimi, yapay zeka ve kuantum teknolojisi ile ilgili araştırmalar yapmak üzere yeni kurulan 12 enstitüye toplam 1.0 milyar dolar destek verecek.

27.08.2020Teknoloji
ABD’den yeni yapay zeka araştırmalarına 1 milyar dolar

ABD’den yeni yapay zeka araştırmalarına 1 milyar dolar

ABD yönetimi, yapay zeka ve kuantum teknolojisi ile ilgili araştırmalar yapmak üzere yeni kurulan 12 enstitüye toplam 1.0 milyar dolar destek verecek.

26.08.2020Ekonomi
IBM yeni nesil IBM POWER10 işlemcisini ortaya çıkardı

IBM yeni nesil IBM POWER10 işlemcisini ortaya çıkardı

IBM, yeni nesil işlemcisi IBM POWER10’i tanıttı. Kurumsal bilgi işlem ortamlarının ihtiyaçlarını karşılamak için bir platform sunulması amacıyla tasarlanan IBM POWER10, IBM POWER9 işlemcisine kıyasla; 7 nm’lik formda, 3 kata kadar daha fazla işlemci enerji verimliliği, iş yükü kapasitesi ve konteyner yoğunluğuyla kurumsal hibrit bulut bilişim alanında ileriye doğru atılan önemli bir adımı temsil edecek.

18.08.2020Teknoloji
Dünya Ekonomik Forumu kurullarında, MESS ve Akkola yeni görev

Dünya Ekonomik Forumu kurullarında, MESS ve Akkol'a yeni görev

Teknoloji Merkezi ile Dünya Ekonomik Forumunun 4. Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı'na katılan MESS’e, Dünya Ekonomik Forumu bünyesindeki 4. sanayi devrimi ve ileri imalat teknolojileri alanlarındaki kurullarında görev verildi.

15.08.2020Ekonomi
Apple CEOsu Tim Cook da dolar milyarderleri listesine girdi

Apple CEO'su Tim Cook da dolar milyarderleri listesine girdi

Dünyada serveti 1 milyar doları aşan kişiler arasına Apple CEO'su Tim Cook da katıldı. Apple'ın hisselerinin bu yıl yüzde 54 oranında değer kazanmasıyla, 9 yıldır şirketin başında olan 59 yaşındaki Cook'un kişisel serveti de arttı.

12.08.2020Teknoloji
Veeam, 2020 yılının ikinci çeyrek finansal sonuçlarını paylaştı

Veeam, 2020 yılının ikinci çeyrek finansal sonuçlarını paylaştı

Uzaktan çalışma modelinin yaygınlaşması, Bulut Veri Yönetimi’ne olan talebi artırırken Veeam de bu nedenle büyüme sağladı. 2020 yılının ikinci çeyreğinde yıllık sürekli gelirinde(ARR) yüzde 20 artış kaydeden şirket, şirket tarihi boyunca en yüksek ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı.

5.08.2020Teknoloji
Türkiye’de bir veri ihlalinin ortalama maliyeti 12,3 Milyon TLyi buluyor

Türkiye’de bir veri ihlalinin ortalama maliyeti 12,3 Milyon TL'yi buluyor

IBM Güvenlik İş Birimi, veri ihlallerinin kuruluşlar üzerindeki maliyetini inceleyen yıllık araştırmasını yayınladı. Araştırmaya göre Türkiye’deki her veri ihlalinin ortalama maliyeti, bir yılda yüzde 10,3 oranında artış gösterdi ve 12,3 milyon TL’ye ulaştı.

29.07.2020Teknoloji
Adobe, IBM ve Red Hat ortaklık kurdu

Adobe, IBM ve Red Hat ortaklık kurdu

Adobe, IBM ve Red Hat; dijital dönüşümün hızlandırılmasına yardımcı olacak, regülatif sektörlere odaklı bir stratejik ortaklık kurduklarını duyurdu. Peki bu ortaklıktan beklenti ne?

24.07.2020Teknoloji
Küresel piyasalar karışık seyrediyor

Küresel piyasalar karışık seyrediyor

Küresel piyasalar dalgalı bir seyir izlerken, bugün veri gündeminin de zayıf olmasının etkisiyle iç dinamiklerin öne çıkması bekleniyor.

22.07.2020Ekonomi
Zoom for Home konsepti tanıtıldı: İşte öne çıkan özellikleri

Zoom for Home konsepti tanıtıldı: İşte öne çıkan özellikleri

Dünyanın önde gelen video konferans uygulamalarından biri olan ve özellikle de pandemi süresince kullanıcı sayısını katlayan Zoom, yeni bir çözümünü duyurdu. Zoom for Home ismini taşıyan bu ürün ile uzaktan çalışanların verimliliğini artırmak amaçlanıyor.

16.07.2020Teknoloji
Belirsizlik ortamında çeviklik için edge bilişim öne çıkacak

Belirsizlik ortamında çeviklik için 'edge' bilişim öne çıkacak

IBM İş Değerleri Enstitüsü'nün 21 ülkede 22 sektörden 1.500 yöneticiyle gerçekleştirdiği yeni çalışmasına göre, yöneticilerin %91’i kuruluşlarının edge bilişim uygulayacağını belirtiyor. IBM Türkiye Strateji Lideri Nicholas Anderson, pandemi döneminde edge teknolojisinin farklı sektör ve iş alanlarında dönüşüme destek olacak yüksek potansiyele sahip olduğunu vurguluyor.

1.07.2020Teknoloji
Güneydoğu Avrupa için yeni bir bağlantı üssü kuruluyor

Güneydoğu Avrupa için yeni bir bağlantı üssü kuruluyor

Yunanistan’ın operatör bağımsız lider veri merkezi sağlayıcısı Lamda Hellix ve DE-CIX stratejik bir işbirliği yaptı.

24.06.2020Teknoloji
Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı koronavirüsle mücadele ediyor

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı koronavirüsle mücadele ediyor

Japon yetkililer, dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Fugaku'nun koronavirüs araştırmalarına başladığını açıkladı. Bilgisayar, ofis alanlarında ve kalabalık trenlerde zerreciklerin nasıl yayıldığını anlamaya yönelik bir simülasyon üzerinde çalışıyor.

24.06.2020Teknoloji
Fugaku, dünyanın en hızlı bilgisayarı seçildi

Fugaku, dünyanın en hızlı bilgisayarı seçildi

Japon üretimi süper bilgisayar "Fugaku", TOP500 listesinde saniyede 415 petaflop hızıyla dünyanın en hızlı bilgisayarı seçildi.

23.06.2020Teknoloji
Türk bilim insanı yüz tanıma sistemi geliştirdi, ABD polisi kullanacak

Türk bilim insanı yüz tanıma sistemi geliştirdi, ABD polisi kullanacak

Türk bilim insanı Doç. Dr. Sadi Vural, siyahilerin ve Asyalıların tanınmasında ortaya çıkan sorunlar sebebiyle IBM, Amazon ve Microsoft'un da aralarında bulunduğu bazı teknoloji şirketlerin yüz tanıma teknolojileriyle ilgili satış durdurma kararı aldığını belirterek, "Bazı şirketler bu alanındaki faaliyetlerini sınırlasa da yüz tanıma sistemlerimizi ABD'deki polis departmanlarına satmaya devam edeceğiz." dedi.

22.06.2020Teknoloji
Otomotiv sektörünü dijital dönüşüm kurtaracak

Otomotiv sektörünü dijital dönüşüm kurtaracak

Pandemi sebebiyle üretimden satışa, 2. el piyasasından satış sonrasındaki hizmet alanlarına büyük bir durgunluk yaşayan otomotiv sektörünün kurtuluş reçetesinde öne çıkan 3 başlık: Dijital dönüşüm, İnovasyon ve Yeni Teknolojiler...

22.06.2020Teknoloji
Blokzinciri teknolojisi finansal hizmetlere damga vuracak

Blokzinciri teknolojisi finansal hizmetlere damga vuracak

Gelişmekte olan ülkelerin blokzinciri tabanlı finansal teknolojilere ilgisinin artmasıyla birlikte banka hesabı bulunmayan 1 milyar insanın finansal hizmetlere erişimi artabilir.

12.06.2020Teknoloji
ABD polisi, Amazonun yüz tanıma teknolojisini kullanamayacak

ABD polisi, Amazon'un yüz tanıma teknolojisini kullanamayacak

Dünyanın en büyük internet alışveriş sitesi Amazon’'un teknoloji birimi Amazon İnternet Servisleri (AWS), geliştirdiği yüz tanıma hizmetinin emniyet birimleri tarafından kullanılmasını bir yıl ertelediğini açıkladı.

11.06.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Trump’ın Çin’e yaptığı büyük iyilik

Hafta başı mağarada doğmuş ve daha sonra Oxford’da doktora yapmış Çinli bir profesörün uzunca bir yazısını okudum.

19.02.2021

Sayın CEO beni ikna edin niye dijital bir göçmen olayım

WhatsApp öyle bir şey yaptı ki, hepimizi bir anda büyük düş kırıklığına uğrattı...

5.02.2021

Önceki gün Davos'ta paydaş kapitalizme geçen 61 şirket

Önceki gün Davos’un “online” koridorlarında dolaşırken çok önemli bir gelişmeye tanık oldum.

28.01.2021

Yapay zekâ sayesinde ‘hasta daha iyi ve güvende hissediyor'

Sağlık Bakanlığı COVID-19 teşhisinde yapay zekâ kullanılması için düğmeye bastı. Bu teknolojinin öncülerinden, yazılımcı ve doktor Levent Çelik’e sürecin nasıl işlediğini sordum: “Uzun yıllardır birlikteyiz. Yapay zekâ sayesinde benim de güven seviyem yükseliyor.”

6.12.2020

İnternette 1 dakikada neler oluyor?

Her geçen gün, bir önceki güne kıyasla çok daha fazla verinin oluştuğu bir dönemdeyiz. Dijital platformlardan, web ya da mobil tabanlı servislerden sadece 1 dakika gibi kısa bir süre içerisinde, gerçek anlamda “büyük veri” üretiliyor. 2020’de, Korona’nın etkisi ile birlikte dijital servislerin kullanımının artması, ortaya çıkan veri miktarında da önemli ölçüde artışa neden oldu.

11.10.2020

Birileri bizi fena gözetliyor

İnternetin karanlık tarafı dark web’te kimlik hırsızlığı büyük bir ekonomiye dönüşmüş durumda. Ortada ticareti dönen verinin alıcısı, satıcısı var fakat mal sahibinin, yani bizim hiçbir hak veya kazancımız yok.

28.06.2020

Tal Garih ile “Toplumun Yeni Normali” üzerine

Yeni normali ve Koronavirüs ile öne çıkan değişimleri, farklı sektörlerden kanaat önderleri ile tartıştığımız söyleşilerimize Sn. Tal Garih ile devam ediyoruz.

20.06.2020