EKSTRA
MENÜ

Hz.Muhammed

Hz.Muhammed ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hz.Muhammed haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.514 Hz.Muhammed haberi bulunmuştur.

Hz.Muhammed Haberleri

Recep ayı ne zaman başlayacak İşte 3 ayların başlayacağı tarih

Recep ayı ne zaman başlayacak? İşte 3 ayların başlayacağı tarih

İslam aleminde rahmeti, bereketi ve mağfireti bol üç ayların ilki olan recep ayının 2021 başlangıç tarihi için araştırmalar hız kazandı. Recep ayı, nafile ve kaza oruçlarının tutulduğu, namazların kılındığı, insanların dini hayata daha çok yöneldiği bir ay olarak dikkat çekiyor. Peki, recep ayı ne zaman başlıyor?

22.01.2021Gündem
AYETEL KÜRSİ OKUNUŞU VE ANLAMI (Diyanet Meali) - Ayetel Kursi Duası Türkçe Arapça Oku ve Dinle

AYETEL KÜRSİ OKUNUŞU VE ANLAMI (Diyanet Meali) - Ayetel Kursi Duası Türkçe Arapça Oku ve Dinle

Ayetel Kürsi Duası halk arasında bir dua ya da sure olarak bilinmesine rağmen Kur'an-ı Kerim içerisinde Bakara Suresi'nin 255. ayeti kerimesidir. Ayetin Medine döneminde indiği rivayet edilmektir. İhlas Suresi ve Kelime-i Şahadet'in İslam'ın özünü içerdiği nasıl söylenebilirse bu durum bu ayeti kerime için de söylenebilir. Ayetel Kürsi duası nazar, bela, musibetlerden korunma ve şifa kaynağı olması nedeniyle Müslümanların sıkça okudukları ayetler arasında yer alır. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) efendimiz kötülüklerin, musibetlerin ve diğer tüm her şeyin şerlerinden Hz. ALLAH'a sığınmış ve devamlı olarak Ayetel Kürsi'yi dua olarak okumuşlardır. Ayetel Kürsi Duası Oku ve Dinle sayfamız içerisinde bu ayeti kerimenin konusu, önemi, özellikleri, mucizeleri, sırları, kaç ayet olduğu, hangi surede yer aldığı, anlamı, Türkçe ve Arapça okunuşu, fazileti, faydaları, Diyanet meali ve tefsiri, içerisinde geçen Allah'ın isimleri ve sıfatları hakkında bilgiler yer almaktadır. Ayrıca bu ayeti kerime ne zaman, nasıl ve namazda okunur mu? Tüm bu soruların cevapları ile birlikte şifa ve dilek duası olarak okunup okunamayacağı yer almaktadır.

22.01.2021Namaz Sureleri
22 Ocak cuma hutbesi yayımlandı Cuma hutbesinin konusu: Aklın İbadeti Tefekkür

22 Ocak cuma hutbesi yayımlandı! Cuma hutbesinin konusu: Aklın İbadeti Tefekkür

Cuma hutbesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlandı. 22 Ocak cuma hutbesinin konusu bu hafta 'Aklın İbadeti Tefekkür' olarak belirlendi. Cuma namazı öncesi tüm camilerde okunan, Müslümanlara kıymetli bilgiler veren cuma hutbesinde aklı doğru kullanmanın öneminden ve akıl ile nefis arasındaki ilişkiden bahsedilecek. Cuma hutbesinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) sünnetleri ve buyrukları da vatandaşlara aktarılacak. İşte, cuma hutbesinin tam metni.

21.01.2021Gündem
Fetih Suresi Oku ve Dinle - Fetih Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Fazileti, Anlamı (Diyanet Meali & Tefsiri)

Fetih Suresi Oku ve Dinle - Fetih Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Fazileti, Anlamı (Diyanet Meali & Tefsiri)

Fetih suresi Medine döneminde inmiştir. 28 âyettir. Sure adını 1, 18 ve 27. âyetlerde geçen “fetih” kelimesinden almıştır. Mekke'nin fethedileceği müjdesini konu alır. Bu sure ile birlikte Müslümanların müşriklere karşı zafer kazanacağı müjdelenmiştir. Ayrıca önemli dönemlerde ordumuzun muzafferiyet kazanması için fetih duası olarak okunmaktadır. Fetih suresi oku ve dinle sayfamızda sizler için Fetih suresi anlamı, fazileti, meali, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu Diyanet Mealiyle detaylarını bir araya getirdik. Ayrıca Fetih Suresi meali (Diyanet) yine içeriğimizde yer almaktadır.Diyanet mukabele videosu üzerinden Fetih suresini kolayca dinleyebilirsiniz.

18.01.2021Namaz Sureleri
Yasin Suresi Oku ve Dinle - Yasin Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı, Duası, Fazileti ve Faydaları (Diyanet Meali & Tefsiri)

Yasin Suresi Oku ve Dinle - Yasin Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı, Duası, Fazileti ve Faydaları (Diyanet Meali & Tefsiri)

Yasin suresi Mekke döneminde inmiştir. 83 âyettir. Adını ilk ayette geçen "Ya-Sin" kelimesinden almıştır. Yapılan tefsirlerde "Ya-Sin" kelimesi "Ey İnsan" anlamına geldiği söylenmektedir. Sure içerisinde insanın sahip olduğu ahlaki sorumluluklarının yanı sıra, vahiyden, güzel peygamberimiz Hz. Muhammed'i (S.A.V) yalanlayan kureyş kabilesinden ve Antakya halkına gönderilen elçilerden bahsedilmektedir. Sure içerisinde değinilen diğer konular arasında Allah'ın (C.C) birliğini ve kudret sahibi oluşunu gösteren deliller, öldükten sonra tekrar dirileceği, hesap ve ceza günü konu edilir. Sizler için Yasin Suresi Oku ve Dinle içeriğimizde sureyi anlamak ve ezberlemek isteyenler için Yasin suresi konusu, anlamı, önemi, fazileti, faydaları tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu ile birlikte Diyanet Meali için tüm detayları bir araya getirdik. Ayrıca Diyanet tarafından hazırlanmış olan mukabele videosu ile yasin dinleme imkanı elde edebilirsiniz.

18.01.2021Namaz Sureleri
Kandil ne zaman Diyanet 2021 üç aylar ve Regaib Kandili tarihini açıkladı

Kandil ne zaman? Diyanet 2021 üç aylar ve Regaib Kandili tarihini açıkladı

Regaib Kandili tarihi 2021 yılının ilk günlerinde ibadetlerini ihya edecek olan Müslümanların odaklandığı konulardan oldu. Receb ayına girildiğinde, “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” şeklinde Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) dua ettiği mübarek üç aylar Diyanet takvimine göre 13 Şubat'ta başlayacak. Yılın ilk kandili ise yine şubat ayında idrak edilecek. Müslümanlar sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde bu aylarda dilediği kadar nafile oruç tutabiliyor. İşte, 2021 üç aylar ve Regaib Kandili tarihiyle ilgili bilgiler.

16.01.2021Gündem
15 Ocak 2021 cuma hutbesi konusunu Diyanet duyurdu Miras, Her Hak Sahibine Hakkını Vermek

15 Ocak 2021 cuma hutbesi konusunu Diyanet duyurdu! Miras, Her Hak Sahibine Hakkını Vermek

Cuma hutbesi Diyanet tarafından yayımlandı. Müslümanların haftalık bayramı olan cuma gününde kılınacak olan cuma namazı öncesi, tüm camilerde cuma hutbesi okunacak. Müslümanlara anlatılacak olan cuma hutbesinin konusu bu hafta 'Miras, Her Hak Sahibine Hakkını Vermek' olarak belirlendi. Kıymetli bilgi ve öğütlerin paylaşıldığı 15 Ocak cuma hutbesinde, miras paylaşımında erkek ve kadınlara pay hakkı vermenin öneminden ve hakkaniyetinden bahsedilecek. İşte, cuma hutbesinin tam metni.

14.01.2021Gündem
Üç aylar ne zaman başlıyor İşte Diyanet 2021 kandil takvimi

Üç aylar ne zaman başlıyor? İşte Diyanet 2021 kandil takvimi!

İslam dünyasında rahmeti, bereketi ve mağfireti ile bilinen üç ayların ilki olan recep ayının başlangıç tarihi yoğun şekilde araştırılıyor. Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 yılı dini takvimiyle birlikte, üç ayların bu yıl ne zaman idrak edileceği belli oldu. Peki, üç aylar ne zaman başlıyor?

13.01.2021Gündem
Bu ülke aklını mı yitirdi

Bu ülke aklını mı yitirdi?

“Bu ülke (Fransa) aklını mı yitirdi?” Bunu Fransız kadın bir milletvekili söylüyor. Aslında birçok Avrupa ülkesinde son yıllarda tedirgin edici düzeye ulaşan aşırı sağcı gelişmeleri görünce, insanın aklından, “Bu ülke, bu ülkeler aklını mı yitirdi?” demek geçiyor.

13.01.2021Avrupa
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ayetel-Kürsi Ve Anlamı konu anlatımı

8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ayete'l-Kürsi Ve Anlamı konu anlatımı

Kuran'ı Kerimde yer alan birçok sure ve ayet, başka isimlerle de bilinir. Bakara Suresinin 255. ayeti de zaman içerisinde Ayete'l-Kürsi adını almıştır. Kutsal kitabımızdaki en faziletli surelerden biri olan Bakara Suresi günlük ibadetlerde sıklıkla okunur. 8. sınıfta okuyan öğrenciler için Ayete'l Kürsi ve Anlamı konusunu ayrıntılı bir şekilde anlattık.

12.01.20218. SINIF
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Hz. Musa konu anlatımı

8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Hz. Musa konu anlatımı

İsrailoğulları'na elçi olarak gönderilen Hz. Musa, Ulu'l Azm peygamberi arasında yer alır.. Hz. Muhammed, Hz. İsa ve Hz. Davut ile birlikte kendisine kitap indirilen dört peygamberden biridir. Firavun'a karşı mücadele vermiş ve Mısır halkını özgürlüğüne kavuşturmuştur. 8. sınıflar için Hz. Musa konusunu örnek ayetlerle açıkladık.

12.01.20218. SINIF
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Paylaşma Ve Yardımlaşma konu anlatımı

8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Paylaşma Ve Yardımlaşma konu anlatımı

Dinimizde yardımlaşma ve dayanışmanın önemi büyüktür. Müslümanlar sık sık zekat ve sadaka vererek, maddi açıdan kötü durumda olan insanlara yardım eder. Kuran'ı Kerim'de yer alan birçok ayette bize elimizdekileri paylaşmamız gerektiği emredilir. 8. sınıfta okuyan öğrenciler için ''Paylaşma ve Yardımlaşma'' konusunu örnek ayetler ve hadislerle anlattık.

12.01.20218. SINIF
Üç aylar ne zaman başlayacak 2021 Diyanet Receb, Şaban ve Ramazan aylarının tarihini açıkladı...

Üç aylar ne zaman başlayacak 2021? Diyanet Receb, Şaban ve Ramazan aylarının tarihini açıkladı...

Üç ayların başlangıç tarihi, 2021 yılının ilk günlerinde ibadetlerini ihya edecek olan Müslümanların odaklandığı konulardan oldu. İslam dünyasında büyük önem verilen 3 aylar ve kandil günleri ibadet, dua ve namazlarla idrak ediliyor. 2021 dini günler takvimini yayımlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, Receb ayının ilk gününün şubat ayında başlayacağını duyurdu. Yılın ilk kandili olan Regaib Kandili ise 18 Şubat Perşembe gerçekleşecek. İşte, üç ayların başlangıç tarihi ve 2021 dini günler takvimiyle ilgili ayrıntılı bilgiler...

8.01.2021Gündem
Can Aydoğmuş: “Mevlâna’nın kedisinin hikayesi anlatılmaya değerdi”

Can Aydoğmuş: “Mevlâna’nın kedisinin hikayesi anlatılmaya değerdi”

Sevilen yazar Can Aydoğmuş, “Mevlâna’nın Kedisi” adlı ilk romanında İranlı bir ailenin üç kuşak temsilcilerinin birbirleriyle olan anne-kız ilişkilerini bambaşka zamanların farklı gerçeklikleriyle harmanlayarak anlatıyor.

7.01.2021Keyif
6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Peygamberler Ve İlahi Kitaplar konu anlatımı

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Peygamberler Ve İlahi Kitaplar konu anlatımı

İslam inancına göre 4 peygambere kitap indirilmiştir. Bu peygamberler sırasıyla Hz. Muhammed, Hz. İsa, Hz. Musa ve Hz. Davud'dur. Müslümanlar Kuran'ı Kerim dışındaki kitapların tahrif edildiğine, inanır. Kuran'ı Kerim'de de diğer kitapların değiştirildiğine dair birçok ayet vardır. 6. sınıflar için ''Peygamberler ve İlahi Kitaplar'' konusunu örnek ayetlerle açıkladık.

6.01.20216. SINIF
6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Peygamberlerde İnsanlar İçin Güzel Örnekler konu anlatımı

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Peygamberlerde İnsanlar İçin Güzel Örnekler konu anlatımı

Birçok rivayete göre Allah'u Teala, yeryüzüne 124 bin peygamber göndermiştir. Birçok ayette peygamberlerin verdikleri mücadelelerden bahsedilir. Hiçbiri pes etmemiş, kendisine vahyedilenleri insanlara iletmeye devam etmiştir. 6. sınıflar için peygamberlerde insanlar için güzel örnekler konusunu anlattık.

6.01.20216. SINIF
6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Peygamberlere Ve İlahi Kitaplara İnanç konu anlatımı

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Peygamberlere Ve İlahi Kitaplara İnanç konu anlatımı

Kuran'ı Kerim'de 25 peygamberin adı geçer. Hz. Muhammed, Hz. Nuh, Hz. İsa, Hz. Musa ve Hz. İbrahim, ''Ulu'l Azm'' olarak nitelendirilir. Bununla birlikte birçok rivayete göre Allah yeryüzünün çeşitli bölgelerine 124 bin peygamber göndermiştir. 6. sınıflar için Peygamberlere ve İlahi Kitaplara İnanç konusunu anlattık.

6.01.20216. SINIF
6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri konu anlatımı

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri konu anlatımı

Kuran'ı Kerimde 25 peygamberin ismi geçer. Buna karşın birçok rivayete göre, Allah'u Teala, çeşitli zamanlarda farklı bölgelere 124 bin peygamber göndermiştir. İlk peygamber Hz. Adem, son peygamber ise Hz. Muhammed'dir. 6. sınıflar için ''Peygamberin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri'' konusunu örnek ayetlerle anlattık.

6.01.20216. SINIF
6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Peygamberlerin Özellikleri Ve Görevleri konu anlatımı

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Peygamberlerin Özellikleri Ve Görevleri konu anlatımı

Kuran'ı Kerim'de 25 peygamberin adı geçmektedir. Her peygamber yaşadıkları topluma bir uyarıcı ve müjdeleyici olarak gönderilmiştir. Görevleri arasında insanları hak dini İslam'a çağırmak, Allah'ın bir ve tek olduğunu tüm insanlığa iletmek yer alır. 6. sınıflar için Peygamberlerin özellikleri ve görevlerini detaylarıyla anlattık.

6.01.20216. SINIF
Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekat İşte cuma namazının kılınışı

Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekat? İşte cuma namazının kılınışı

Cuma namazının kılınışı ile ilgili bilgiler araştırılıyor. Her hafta bu mübarek günü Müslümanlar büyük bir heyecanla bekliyorlar. Toplanma, bir araya gelme anlamına gelen cuma günü cemaat ile beraber cuma namazı kılınıyor. Bu namaz, Hz. Muhammed döneminden günümüze kadar kılınagelmiştir. İşte cuma namazının kaç rekat olduğu ve nasıl kılındığı hakkındaki bilgiler

1.01.2021Gündem
6. Sınıf Sosyal Bilgiler İslamiyetin Doğuşu 1 Ve 2 konu anlatımı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler İslamiyet'in Doğuşu 1 Ve 2 konu anlatımı

İslamiyet'in yayılışı Hz. Muhammed ile başladı ancak bundan önce birçok olay meydana geldi. Bu olaylar nedeniyle İslamiyet daha kolay bir şekilde yayıldı. Şimdi bu olayları kısaca ele alalım ve öğrenmeye çalışalım. İşte 6. sınıf sosyal bilgiler İslamiyet'in doğuşu 1 ve 2 konu anlatımı.

31.12.20206. SINIF
Esmaül Hüsna Allahın 99 İsmi Nedir Allahın (C.C) İsimleri ve Anlamları

Esmaü'l Hüsna Allah'ın 99 İsmi Nedir? Allah'ın (C.C) İsimleri ve Anlamları

Allah resulü Hz. Muhammed (s.a.v.)’in hadislerinde de belirtmiş olduğu Esma’ül Hüsnalar ve faziletleri, ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Esma’ül Hüsnalar Kuran’da da geçmektedir. Peki, Allah’ın en güzel isimleri olarak bilinen Esma’ül Hüsna ne demektir? Allah’ın isimleri nelerdir ve hangi anlamlara gelmektedir? İşte detaylar.

30.12.2020Ramazan Özel
Fransada 2020 böyle geçti

Fransa'da 2020 böyle geçti

2020'de Fransa gündemine, koronavirüs salgını ve hükümet karşıtı protestolar damga vurdu.

28.12.2020Dünya
Senegalde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2020 Yılın Kişisi seçildi

Senegal'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "2020 Yılın Kişisi" seçildi

Son dakika haberleri... Senegal'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "2020 Yılın Kişisi seçildi. Erdoğan'ı "2020 Yılın Kişisi" seçen Senegalli STK başkanı, Erdoğan haricinde dünyada İslam'ı bu kadar açıkça savunan başka bir lider yok." ifadelerini kullandı.

25.12.2020Dünya
Diyanet cuma hutbesini yayımladı 25 Aralık cuma hutbesinin konusu: İçki Kötülüğün Zehirli Arkadaşı

Diyanet cuma hutbesini yayımladı! 25 Aralık cuma hutbesinin konusu: İçki Kötülüğün Zehirli Arkadaşı

Cuma hutbesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlandı. Camilerde kılınacak olan cuma namazı öncesi okunacak cuma hutbesinin konusu bu hafta, 'İçki Kötülüğün Zehirli Arkadaşı' olarak belirlendi. Müslümanların haftalık ibadetlerini ifa ettikleri cuma gününde vatandaşlara, içkinin haram olmasından,  ruhu ve bedeni tahrip etmesinden bahsedilecek. Cuma hutbesinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) sünnetleri de aktarılacak. İşte, Diyanet'in paylaştığı 25 Aralık cuma hutbesinin tam metni.

25.12.2020Gündem
Son dakika haberleri: İBBnin töreni tepki toplamıştı Diyanet İşlerinden açıklama geldi

Son dakika haberleri: İBB'nin töreni tepki toplamıştı! Diyanet İşleri'nden açıklama geldi

Son dakika haberi... İBB'nin Mevlana'nın ölüm yıldönümünde düzenlediği Şeb-i Arus töreninde Kur'an-ı Kerim tilavetinin Türkçe okunması üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı konuya ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada "Kur’an-ı Kerim’in meal ve tefsirlerini okumak gerekli olmakla birlikte okunan bu tercümelerin Kuran olarak isimlendirilmesi caiz olmadığı gibi mealin Kuran yerine okunması da doğru değildir." dendi.

23.12.2020Gündem
EGMden Hz. Muhammede yönelik hakaret içerikli videoyla ilgili açıklama

EGM'den Hz. Muhammed'e yönelik hakaret içerikli videoyla ilgili açıklama

EMNİYET Genel Müdürlüğü, Hz. Muhammed'e yönelik hakaret içerikli söylemlerin yer aldığı, sosyal medyada paylaşılan videonun 2017'de çekildiğini ve görüntüdeki F.K. hakkında adli işlem yapıldığını açıkladı.

20.12.2020Gündem
11 Aralık cuma hutbesinin tam metni yayımlandı Cuma hutbesinin konusu: Su Hayat ve Şifa Kaynağımız

11 Aralık cuma hutbesinin tam metni yayımlandı! Cuma hutbesinin konusu: Su Hayat ve Şifa Kaynağımız

Cuma hutbesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlandı. Müslümanların haftalık ibadetlerini ifa ettikleri cuma gününde bu hafta cuma namazı sonrası bütün camilerde yağmur duası yapılacak. Diyanet tarafından "Su: Hayat ve Şifa Kaynağımız" konulu yayımlanan cuma hutbesi, cuma vakti Türkiye genelindeki camilerde okunacak. Önemli öğütler ve bilgiler veren cuma hutbesinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) su israfıyla ilgili buyruklarına da yer verilecek. İşte, 11 Aralık cuma hutbesinin tam metni.

10.12.2020Gündem
ABD’li büyükelçi: Fransa’da olanlardan endişeliyiz

ABD’li büyükelçi: Fransa’da olanlardan endişeliyiz

ABD’nin Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Büyükelçi Sam Brownback, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un radikalizm ile mücadelede stratejisinden endişe duyduğunu söyledi.

9.12.2020Dünya
Ev alma, komşu al

Ev alma, komşu al!

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemler, Almanya’nın Hessen eyaletine bağlı Lahn Dill Bölgesi kasabalarından Ehringshausen’da ‘Dünya Komşuluk Günü’nün yaşanmasına engel olamadı. Uzun yıllar bu bölgede Türkçe ve Türk Kültürü dersleri öğretmeni olarak görev yapan Mehmet Şaşmaz, Ehringshausen Belediye Başkanı Jürgen Mock’la birlikte kendi evinin bulunduğu caddedeki komşularına memleketi Ordu’dan getirttiği hediyeleri dağıttı, salgın döneminde de komşuluk adına bir şeyler yapılabileceğini gösterdi.

8.12.2020Avrupa
Macron’dan Sisi’ye bandolu karşılama

Macron’dan Sisi’ye bandolu karşılama

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, insan hakları ihlalleriyle eleştirilen Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yi askeri törenle karşıladı, ‘dostum’ diyerek ziyaretten ötürü teşekkür etti.

8.12.2020Dünya
Bu sene LGS’ye nasıl hazırlanmalı

Bu sene LGS’ye nasıl hazırlanmalı?

Geçen martta uzaktan eğitime geçilince LGS ve YSK’de sadece ilk dönem soruları sorulmuştu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl merkezi sınavlarda öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu olacağını açıkladı. Bahçeşehir Koleji ve Uğur Okulları öğretmenleri, öğrencilere pandemi döneminde sınavlara iyi hazırlanmaları için şu tavsiyeleri verdi:

5.12.2020Eğitim
‘Uzaktan’ LGS tüyoları

‘Uzaktan’ LGS tüyoları

Geçen martta uzaktan eğitime geçilince LGS ve YSK’de sadece ilk dönem soruları sorulmuştu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl merkezi sınavlarda öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu olacağını açıkladı. Bahçeşehir ve Uğur Koleji öğretmenleri, öğrencilere pandemi döneminde sınavlara iyi hazırlanmaları için şu tavsiyeleri verdi:

5.12.2020Eğitim
Cuma hutbesi yayımlandı 4 Aralık cuma hutbesinin konusu: Engellilik Cennete Kavuşturan İmtihan

Cuma hutbesi yayımlandı! 4 Aralık cuma hutbesinin konusu: Engellilik Cennete Kavuşturan İmtihan

Cuma hutbesi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden yayımlandı. 81 ilde camilerde kılınacak olan cuma namazı öncesi okunacak olan cuma hutbesinin konusu bu hafta 'Engellilik Cennete Kavuşturan İmtihan' olarak belirlendi. Müslümanlara kıymetli bilgilerin aktarılacağı cuma hutbesinde ibadet, iyi davranış ve güzel ahlakın öneminden bahsedilecek. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) sünnetleri de cuma hutbesinde anlatılacak. İşte, 4 Aralık cuma hutbesinin tam metni.

4.12.2020Gündem
Kadına şiddete HAYIR

Kadına şiddete HAYIR

25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ydü. Dünyanın çeşitli kesimlerinde olduğu gibi Almanya’da da Türkiye’de de bir dizi etkinlikler düzenlendi. Hatta kadına şiddeti protesto gösterileri de.

28.11.2020Avrupa
Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni, İslam ve din ile ilgili temel bilgileri vermeyi amaçlayan bir eğitimcidir. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümü nedir? Mezunları ne iş yapar? Gibi çok aranan soruların cevabını bu yazımızda sizler için derledik.

Bakara Suresi Oku - Bakara Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Bakara Suresi Oku - Bakara Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Medine döneminde inen Bakara Suresi, Adını, 67-73. âyetlerde yer alan 'bakara (sığır)' kelimesinden alır. Sûre, İslâm hukukunun ana konularıyla ilgili pek çok hüküm içermektedir. Bakara oku sayfamızda sizler için Bakara surelerinin anlamı, tefsiri ve Diyanet Türkçe meali yer almaktadır. Ayrıca Bakara surelerini ezberlemek isteyen kişiler Bakara Suresi Türkçe ve Arapça okunuşu detaylarına ulaşabilirler.

19.11.2020Namaz Sureleri
İhlas Suresi Oku - İhlas Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

İhlas Suresi Oku - İhlas Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

İhlas suresi Mekke döneminde inmiştir ve toplamda dört ayetten oluşmaktadır. İhlas kelime anlamı ile samimi olmak, dine içtenlikle bağlı olmak olarak nitelendirilir. Allah’a bu sûrede anlatıldığı şekilde inanan, tevhit inancını tam anlamıyla benimsemiş ihlâslı bir mü’min olacağı için sûre bu adla anılmaktadır. Sizler için İhlas suresi oku sayfamızda İhlas suresi Türkçe ve Arapça okunuşu ile birlikte İhlas suresi anlamı, fazileti ve tefsiri gibi detaylı bilgilere yer verdik. Ayrıca surenin Türkçe diyanet meali yer almaktadır.

19.11.2020Namaz Sureleri
İnşirah Suresi Oku ve Dinle - Elemneşrahleke Türkçe Arapça Okunuşu, Anlamı ve Fazileti (Diyanet Meali & Tefsiri)

İnşirah Suresi Oku ve Dinle - Elemneşrahleke Türkçe Arapça Okunuşu, Anlamı ve Fazileti (Diyanet Meali & Tefsiri)

İnşirah Suresi Mekke döneminde inmiştir. 8 âyettir. İnşirah Suresi faziletleri nedeniyle okunması sıkça tavsiye edilen sureler arasında yer almaktadır. Sıkıntılı zamanlarınızda sıkıntı, keder ve üzüntü gibi durumlarınız için okuyabileceğiniz bir suredir. Halk dilinde Elemneşrahleke olarak da adlandırılan bu sure açılıp genişlemek ve huzura kavuşmak anlamlarını taşımaktadır. İnşirah suresi oku ve dinle sayfamız üzerinden İnşirah suresi Türkçe Arapça okunuşu, konusu, anlamı, önemi, tefsiri, ezberlemek isteyenler için Türkçe olarak anlamını bilmek isteyenler için Diyanet Türkçe meali yer almaktadır. Toplamda 8 ayetten oluşması nedeniyle ezberlemek isteyenlerin kolayca ezberleyebilecekleri bir suredir.

19.11.2020Namaz Sureleri
Kadir Suresi Oku ve Dinle - Kadir Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı, Fazileti ve Faydaları (Diyanet Meali & Tefsiri)

Kadir Suresi Oku ve Dinle - Kadir Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı, Fazileti ve Faydaları (Diyanet Meali & Tefsiri)

Kadir Suresi Kadir gecesinden bahsedildiği için bu adı almıştır. “İnnâ enzelnâ” adıyla da anılmaktadır. Bu gece Allah Teâlâ’nın vereceği görevleri üstlenmek üzere melekler ve ruh yeryüzüne inerler. Kadir Suresi Oku ve Dinle sayfamızda kolay bir şekilde kadir suresi ayetlerini okuyabilir ve Diyanet tarafından hazırlanmış olan mukabele videosunu dinleyebilirsiniz. Ayrıca Kadir suresi Türkçe ve Arapça okunuşu, anlamı, tefsiri ve fazileti ile birlikte Diyanet Türkçe meali de yer almaktadır.

19.11.2020Namaz Sureleri
PKKdan kaçan teröristler, duydukları pişmanlığı anlatıp itiraf ettiler

PKK'dan kaçan teröristler, duydukları pişmanlığı anlatıp itiraf ettiler!

Muş'ta ve Van'da terör örgütü PKK'dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan teröristler, duydukları pişmanlığı ve örgütün iç yüzünü anlattı.

19.11.2020Gündem
Emine isminin anlamı nedir Emine ne demek

Emine isminin anlamı nedir? Emine ne demek

Emine isminin anlamı özellikle anne ve baba adayları tarafından internette aranan isimler arasında geliyor. Çocukların dünyaya gelmesinde arefesinde isim araştırması içinde olan aileler isimlerin anlamlarını merak ediyorlar. Peki popüler isim aramalarından biri olan Emine isminin anlamı nedir?

Liva İsminin Anlamı Nedir Liva Ne Demek

Liva İsminin Anlamı Nedir? Liva Ne Demek

Liva ismi merak uyandıran isimler arasında yer almaktadır. Erkek çocuklara verilen Liva ismi anlamları ile de dikkat çekmektedir. Liva isminin anlamı nedir? Ya da Liva ne demek? Şeklinde sorulara cevap niteliğinde bir derleme yaparak Liva ismini şu şekilde açıkladık.

Yazar Sonuçları

Zeytin ve zeytinyağının izinde Akhisar...

Geçen hafta her bir zeytin ağacına gözü gibi bakılan Akhisar’da hasada katıldım. Şehrin karmaşasından uzaklaşıp, doğayla iç içe harika bir gün geçirdim, Zeytin ağaçlarıyla sohbet ettik. Avrupa, Amerika dünyayı gezmeyi seviyoruz ama ülkemiz bu mevsimde tam bir cennet. Doğa, tarlalar muhteşemdi. Kasalarca zeytin topladık. Bu yıl çok bereketli…

16.01.2021

Hüzün yılı, Eyüp sabrı

Zor zamanlardan geçe geçe geldik yılın son gününe. Hastalık, ölüm, karantina, izolasyon, sokağa çıkma yasağı, yaş kısıtlılığı, seyahat engelleri, ticari hayatın yavaşlaması, iflaslar, işsiz kalanlar, geçim sıkıntısı gibi durumlar içimizi acıtıyor. 

31.12.2020

Beterin beteri mi?

Koronavirüsün geçirdiği mutasyon, tüm dünyada yeni bir endişe dalgasına yol açtı. Aslında bilim insanları bu tür virüslerin mutasyon geçirmesinin beklendik bir durum olduğunu aylar öncesinden söylemişlerdi. Ama biz insanlar, geleceği öngörsek bile ona zihnen ve manen hazırlıksız olma konusunda eşsiz bir türüz! Öyle ki salgının etkilerinden yakınırken, bir anda bugünkü halimizi bile yitirmekten korkar olduk...

25.12.2020

Küresel facia!

Bilişim teknolojisi gelişip tüm insanlığın ufkunu tutmaya doğru gittikçe, dünya küçülüp bir köy halini alıyor ama bunun yanında insanlığın bunalımları artıyor, dertleri çoğalıyor ve insan gittikçe mutsuzlaşıyor.

23.12.2020

Mutfak bilgileri: Pastacılık ve ekmekçilik

Merhaba Sevgili Hürriyet Lezizz Okurları... Bundan sonra bu köşede sık sık tariflerim ve mutfakla teknikleriyle ilgili öğretici içeriklerimle karşınızda olacağım. Bugün ilk olarak pastacılık ve ekmekçilik konusunda temel bilgilerle başlıyoruz. Dilerseniz hemen başlayalım...

18.12.2020

Kalp ne renktir?

Kalp derken, her insanın göğüs kafesinde bulunan o hayatî et parçasından söz etmiyoruz. Hissetmemizi, sevmemizi, bağ kurabilmemizi, empatiyi, merhameti, vicdanı mümkün kılan kalpten, gönülden bahsediyoruz. Yani kalıbımızı kalbe çeviren ruhtan...

11.12.2020

CHP’yi karıştıran ‘sürgün’

Koronavirüse yakalanan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 108 günlük tedavinin ardından koltuğuna oturur oturmaz ortalığı karıştıran 3 karara imza attı.

10.12.2020