EKSTRA
MENÜ

Hürriyet Avrupa

Hürriyet Avrupa haberleri sayfasında güncel ve son dakika Hürriyet Avrupa hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 22.893 Hürriyet Avrupa haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Hürriyet Avrupa Haberleri

Cumhurbaşkanı’ndan Orhan Pamuk’a övgü

Cumhurbaşkanı’ndan Orhan Pamuk’a övgü

Türkiye’nin onur konuğu olduğu Frankfurt Kitap Fuarı’nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Abudullah Gül, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’tan övgü ile söz etti. Gül, Nazım Himet ve Necip Fazıl’ın isimlerini anarken, Orhan Pamuk 301. madde ve Youtube yasaklarını eleştirdi.

14.10.2008Gündem
Solingende bir Türke ödül

Solingen'de bir Türk'e ödül

Almanya’nın Solingen kentinde 15 yıl önce meydana gelen ırkçı kundaklamada beş evladını yitiren Genç ailesi adına düzenlenen "Genç Ödülü"nün ilki, Köln Anakent Belediye Başkanı Fritz Schramma ile Ludwigshafen’da meydana gelen yangında eşi ve çocuklarını yitiren Kamil Kaplan’a verildi.

26.05.2008Dünya
Gurbetçiye mektup ve e-mail ile oy müjdesi

Gurbetçiye mektup ve e-mail ile oy müjdesi

Hükümetten gurbetçiye oy müjdesi geldi. Gurbetçiler artık, bulundukları yerden mektup ya da e-mail ile oyunu kullanabilecek.

7.01.2008Gündem
Aile İçi Şiddete Son’a Almanya’da bir ödül daha

Aile İçi Şiddete Son’a Almanya’da bir ödül daha

Türkiye’de başlatılan ve Avrupa’da iki buçuk yıldır başarıyla yürütülen Hürriyet’in "Aile İçi Şiddete Son" kampanyası, Frankfurt Türk Alman Kulübü tarafından uyum ve hoşgörü ödülüne layık görüldü.

25.11.2007Dünya
Hürriyet Avrupa NYT’ye haber oldu

Hürriyet Avrupa NYT’ye haber oldu

New York Times (NYT), Hürriyet’in Almanya’daki tesislerini ziyaret edip haber yaptı. NYT, "Hürriyet, dünyadaki diğer gazeteleri de zorlayan internet ve televizyon tehdidine ve asimilasyon politikasına rağmen, Almanya’da günde 50 bin satıyor. Doğan Media International, yabancı pazarlardaki savaştan kaçmayıp 2001’de burada kendi matbaasını kurmuştu" diye yazdı.

11.11.2007Dünya
Erdoğan’layım

Erdoğan’layım

Federal Almanya’nın eski başbakanı Gerhard Schröder, Türkiye’deki son politik gelişmeleri Hürriyet Avrupa Yayın Yönetmeni Kerem Çalışkan’a değerlendirdi. Tüm demokratların Erdoğan’ı desteklemesini isteyen Schröder’in sorulara yanıtları şöyle:

4.05.2007Gündem
Kadın ve gençlerle dünyada günlük gazete tirajı 450 milyona vurdu

Kadın ve gençlerle dünyada günlük gazete tirajı 450 milyona vurdu

102 ülkedeki 18 bin gazete, 76 ulusal birlik, 12 haber ajansı ve 10 bölgesel ve uluslararası basın örgütünü temsil eden Dünya Gazeteler Birliği’nin araştırmasına göre, yazılı basın güçleniyor. Dünya genelinde hem kadınların hem de genç nüfusun gazete okuma oranlarında artış yaşanıyor. Bu artış ile birlikte tüm dünyada günlük gazete satışı 450 milyon adede ulaştı.

8.02.2007Ekonomi
Belçika’da Hürriyet’e dolaylı sansür

Belçika’da Hürriyet’e dolaylı sansür

Belçika’da "soykırımı inkar" yasa tasarısı sunan MR partisi, Türk kökenli seçmeni bu parti konusunda uyaran yazının yer aldığı Hürriyet Avrupa baskılarının tamamını alarak bir çeşit sansür uyguladı. Bu olay dünkü yerel seçimden bir gün önce, cumartesi günü meydana geldi.

9.10.2006Dünya
AB’de Hooijdonk’la tanıtımınızı yapın

AB’de Hooijdonk’la tanıtımınızı yapın

AB Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, ‘Fenerbahçe’de oynayan ve Hollanda, Belçika gibi ülkelerde de çok sevilen Pierre Van Hooijdonk, televizyonlara çıkıp, ‘Türkiye’nin AB’ye girmesi çok önemlidir’ derse, sözü birçok politikacıdan daha çok dinlenir’ dedi.

5.04.2005Ekonomi
6 ülkede Türkiye’ye yüzde 45 ‘evet’

6 ülkede Türkiye’ye yüzde 45 ‘evet’

Dünyanın en büyük kamuoyu şirketi SOFRES, AB nüfusunun %75'ini oluşturan altı ülke anket yaparak Avrupa'nın Türkiye'ye bakış açısını ölçtü.
  "AB yörüngesinde değil içinde olmalıyız"

23.03.2005Gündem

Yazar Sonuçları

Hamburg’da bir cuma

HÜRRİYET’in ’Sizin Derdiniz, Bizim Derdimiz Toplantıları’ önceki gün Hamburg’da başladı.

23.01.2009

Tuncay Güney’in bir ’hikáyesi’

TUNCAY Güney’in 2001’deki ’sorgusu/sohbeti/ifadesi’ ile ilgili DVD kayıtları dün TV’lerde yayınlanırken, insan doğal olarak kendi kendine sorular soruyor:

"Bu ne çok şey biliyormuş!.."

14.01.2009

Berlin fişliyor Ankara uyuyor

HÜRRİYET Avrupa, Almanya’da yaşanan büyük bir rezaleti ortaya çıkardı. Ankara’nın ’unuttuğu’ Avrupalı vatandaşlarımızın, yaşadıkları ülkelerde itilip kakıldıklarını, ayrımcılığın her türlüsüne maruz kaldıklarını bir kez daha gözler önüne serdi.

6.01.2009

Avrupa’nın AKP ve Erdoğan aşkı!..

ZÜLFÜ Livaneli ile Hürriyet Avrupa tesislerinin bulunduğu Frankfurt’ta karşılaştık. Hürriyet mensupları ile yemek yedik. Hamsi tava çok lezzetliydi. İtalya’dan geliyormuş hamsi. Karadenizliler, bu kadar trolden sonra ilerde İtalyan hamsisine muhtaç kalmazlar.

30.05.2008

Euro-Türkler ’vekil’ istiyor

Köln'de Hürriyet'in sivil toplum zirvesi

ALMANYA’da ’uzun tatil’ başlıyor artık. Bir sürü sorunla baş başa olan Türkler, yaz tatili için bavullarını hazırlıyorlar. Keyifleri var mı diye sorulursa ’yok’ diyorlar.

29.05.2008

Birbirini tanıyıp, güvenmek

ESKİDEN çatal-bıçak gibi çelik sanayii ile bilinen Solingen, Kuzey Ren Vestfelya’nın sakin kentlerinden biri. 7 bin Türk yaşıyor; 7 cami ile birlikte 13 ibadethane var.

27.05.2008

Uyanın... Avrupa’da Türk dili siliniyor

’HÜRRİYET Avrupa’, Avrupa’da bir kampanya başlatarak Türkçe’ye sahip çıkıyor. ’Güzel Türkçemiz’ kampanyası ile Türkçe’yi tam olurak yazıp okuyamayan 1 milyon gençimizin ana dilini öğrenmesinin yolunu açıyor.

28.11.2007

’Söylev’in 80. yılında

ULU önderimiz Atatürk, bundan tam 80 yıl önce, CHP’nin 2. Büyük Kurultayı için hazırladığı ’Söylev’i, Ulus’taki II. Meclis binasının Genel Kurul salonunda okumuştu.

17.10.2007

'367 devrimi'... Siyasetin 2 figürü: Sezer ve Mumcu

- CHP'de ne oluyor? DSP ile 'ikiz kardeş' mi oluyorlar?

7.05.2007

Hürriyet Gazetesi özgürlüğüm

ÖZELLİKLE 14 Nisan’dan sonra, bu toplumsal muhalefet hareketini yeterince yansıtmadığı için Hürriyet Gazetesi’ni protesto eden elektronik mesajlar alıyorum.

5.05.2007

Hürriyet Avrupa’nın enstitü kampanyası hayata geçiyor

HÜRRİYET Avrupa’nın, özellikle yurtdışında Türk Kültür Enstitüsü kurulması gerektiği konusunda başlattığı, başta Almanya’daki Türk Büyükelçisi Mehmet Ali İrtemçelik’in, orada yaşayan aydınların, sanatçıların desteklediği kampanya, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçiriliyor.

28.02.2007

Zarar mı, kâr mı?

OKURUMUZ Rıfat Bey, 'ince' bir hesap yapıyor:

Şükrü Kızılot Hocamız, "30 yılın en iyi bütçesi" ilan edilen bütçenin hayal bütçesi olduğunu, gerçekleri yansıtmadığını ne güzel anlattı. Ziraat Bankası da her yıl kendini birinci ilan etmekten bıkmadı.

23.02.2007

Şefin, beyin salatası

EDEBİYAT yazarlarından Cem Akaş’ın Radikal Kitap ekinde "Şefin Salatası" başlıklı bir sayfası var. İsterseniz Şef’in 26 Ocak 2007 tarihli salatasının tadına bakalım:

17.02.2007

Türkiye, hálá 2.5 milyon insanımıza ’istenmeyen adam’ muamelesi yapıyor

MÜNİH hareketli bir haftaya girdi. Hafta sonunda 43. Uluslararası Güvenlik Konferansı başlıyor. 40 ülkeden 50 dışişleri ve savunma bakanı geliyor.

6.02.2007

Hem iyi bir şair hem iyi bir gazeteci

Özdemir İnce’nin gazete yazılarını okurken, rahmetli gazeteci arkadaşım Adnan Semih Yazıcıoğlu’nun bir sözünü anımsadım: "Canikom," demişti, "akıllı, bilgili insan her şeyi iyi yapar."

26.01.2007

Altaylı’nın hayalleri ile gerçekler birbirini tutmuyor

SABAH’ın Genel Yayın Müdürü Fatih Altaylı’nın kötü bir huyu var: "Okuma" eylemiyle başı pek hoş değil. Dün yine öyle şeyler yazdı ki başka şeyler gibi elindeki satış raporlarını bile okumadığı ortaya çıkıyor.

24.11.2006

İş ver Allah’ım...

DİYANET İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) Köln’deki merkezinin bahçesinde büyükçe bir çadır... Yandaki binada Diyanet’in kitapevinde dini yayınların her türlüsü satılıyor. Almanca Kuran’dan tutun çeşitli dergilere kadar 50 tür yayın var; içeride hac malzemeleri ile salep, boza ve çeşitli tatlılar da bulunuyor.

17.10.2006

Almanya’da iftar maratonu

KUZEY Ren Vestfalya’nın 1 milyon nüfuslu kenti Köln’de 100 bin de Türk yaşıyor.

16.10.2006

Yurtdışında siyaset

AVRUPA Birliği’nin kotardığı Süryani fesadı üzerine yazdığım yazıdan sonra, yurtdışından iletiler yağmaya başladı. Kimileri radyo-TV tartışmasına davet ediyor, kimileri Süryanilerin silahlı isyanını bastırmayı soykırım olarak yorumluyor.

18.09.2006

’Süryani soykırımı’na Süryani yanıtı

ESER Afacan çok uzun yıllardır yurtdışında yaşayan bir ressam. Süryani asıllı. 25 yılı aşkın süre Norveç’te yaşamış. Bana ilk kez birkaç yıl önce, İsveç’te soyarıtımı ("Eugenisme") uygulamaları konusundaki bir yazım dolayısıyla ileti göndermişti.

9.09.2006

Avrupa Birliği konusunda...

AVRUPA Birliği konusunda artık hükümet ciddi bir ilke kararı almak zorunda; çünkü işin cılkı çıktı.

7.09.2006

Monşerler ve hacıfışfışlar

"HACIFIŞFIŞLAR", Dışişleri Bakanlığı mensuplarına yani "Hariciyeciler"e "Monşer" derler hakaret olsun diye, ama Hariciyeciler kimseye "Hacıfışfış" demezler.

10.06.2006

Kendime hayali bir sevgili yarattım

Sevgili Güzin ablacığım, ben 17 yaşında genç bir kızım. Büyük bir sorunum var ve sizinle paylaşmak istedim. Ben lise son sınıftayım ve sınıfımdaki kız arkadaşlarımın hepsi çok güzeller... Ama ben kendimi hiç güzel bulmuyorum. Onların arasında kendimi popüler göstermek için kendime aslı olmayan bir sevgili yarattım.

7.05.2006

Sevgisizler toplumu mu?

BERLİNBEYAZ saçlı insanların hayatın nimetlerinden yararlanmayı sürdürmelerini izlemek bana çok iyi geldi.

24.03.2006

Tuzu kurular

TUZU kurular, Orhan Kemal’in deyişiyle, başkalarının cebinden harcamaya bayılırlar. Orhan Kemal’in kahramanları sık sık "Kendi cebinden harca yeğenim!" derler.

7.01.2006

Bin nasihatten evla

‘ORDU provokasyona geçti. PKK da buna silahla cevap verdi.

22.12.2005

Biraz da yüzleşelim (4): Soruyu doğru sormak

HASAN Cemal, yayınlamadan önce ‘Kürtler’ (Doğan Kitap, 2003) kitabını bana gösterseydi, kendisine kitabın başına kısa da olsa bir tarihçe koymasını önerirdim.

12.09.2005

Alman Protestan Kilisesi’nin işleri

6 Temmuz tarihli Sabah Gazetesi’nde ‘Protestan heyetiyle Güneydoğu krizi’ başlıklı çok ilginç bir haber yayınlandı.

15.07.2005

2012 günün muhasebesi

2012 gün, 5 yıl 6 ay 7 gün eder. Gün, ay ve yıl olarak geriye gidecek olursam, 2 Ocak 2000 tarihini bulurum. Hürriyet Gazetesi’nde ilk yazımın yayınlandığı gün.

8.07.2005

Hollanda ne diyor, Danimarka ne yapıyor?

Önümde üç gazete kesiği var. Birincisinin başlığı: “Adları Yüzünden Yükselemiyorlar”; ikincisinin başlığı: “Hollanda Elçisi: Milliyetçiliğe şüphe ile bakmalı”; üçüncüsünün başlığı: “Milliyetçilik tüm dünyada yükseliyor”.

6.05.2005