EKSTRA
MENÜ

Hükümet

Hükümet haberleri sayfasında güncel ve son dakika Hükümet hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 119.363 Hükümet haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Hükümet Haberleri

İngilterede antikor testi uygulamasına başlanıyor

İngiltere'de antikor testi uygulamasına başlanıyor

Birleşik Krallık genelinde, pozitif koronavirüs vakalarında antikor düzeylerini izlemek ve ortaya çıkan verileri değerlendirmek için halka ilk kez koronavirüs antikor testleri sunulacak.

22.08.2021Dünya
Lübnanda akaryakıt fiyatları yüzde 66 arttı

Lübnan'da akaryakıt fiyatları yüzde 66 arttı

Lübnan'da, Merkez Bankasının akaryakıta yönelik desteği kaldırma ve hükümetin akaryakıt sübvansiyonunu azaltma kararının ardından akaryakıt fiyatları arttı.

22.08.2021Ekonomi
Son dakika: Talibandan flaş açıklamalar

Son dakika: Taliban'dan flaş açıklamalar

Başkent Kabil dahil Afganistan'ın büyük bölümün ele geçiren Taliban'dan ülkedeki son durum ile ilgili yeni açıklamalar geldi.

22.08.2021Dünya
Aşılılara kısıtlama yok

Aşılılara kısıtlama yok!

Almanya’da sonbahar ve kış aylarında geçen yıl olduğu gibi geniş çaplı kısıtlamaların olup olmayacağı merakla bekleniyor. Bu konuda en net açıklamayı Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier yaptı.

22.08.2021Avrupa
Son dakika: Afganistandan 357 yolcu daha tahliye edildi

Son dakika: Afganistan'dan 357 yolcu daha tahliye edildi

Son dakika haberine göre, Afganistan'ın başkenti Kabil'den tahliye edilen 16'sı bebek toplam 357 yolcu, önce Türk Hava Kuvvetleri'nin askeri nakliye uçağı ile Pakistan'ın başkenti İslamabad'a, oradan da Türk Hava Yolları'na (THY) ait tahliye uçuşu ile İstanbul'a getirildi.

22.08.2021Gündem
Dünyadan Taliban’la ‘işbirliği’ mesajları

Dünyadan Taliban’la ‘işbirliği’ mesajları

Daha önce Taliban’ı kınayan açıklamalar yapan dünyanın önde gelen ülkeleri, şimdi örgütün başkent Kabil’i de alarak Afganistan’da gücünü pekiştirmesi üzerine “Taliban ile işbirliği” mesajları vermeye başladı.

22.08.2021Dünya
Türkiye’deki Afgan kadınlar anlatıyor: Annemin hayatı bombalar altında geçmiş, 20 yıl öncesine dönmek istemiyoruz

Türkiye’deki Afgan kadınlar anlatıyor: Annemin hayatı bombalar altında geçmiş, 20 yıl öncesine dönmek istemiyoruz!

Konuşurken tedirgin veya çekingen değiller ama çok üzgünler... Bildiklerini anlatmak, ülkelerinde kadınların neler yaşadığını, bundan sonra neler yaşayabileceklerini herkes öğrensin istiyorlar. 36 yaşındaki Hanifa, kaçak yolla Türkiye’ye giren Afganlar için “Erkekler ‘Önden gider, onlara para gönderirim’ diye düşünüyor ama aslında kimse kadınlara değer vermiyor” diyor. 18 yaşındaki tıp öğrencisi Samsiyya’ysa “Kadınların geçmişe dönük hatıraları var ve korkuyorlar. Taliban şu an bir şey yapmıyormuş ama birkaç gün sonra yapmayacağının garantisi yok” diye anlatıyor. Türkiye’de yaşayan iki Afgan kadınla Afganistan’da kadın olmayı konuştuk...

22.08.2021Hürriyet Pazar
Memur ve memur emeklisinin zam pazarlığında sona doğru

Memur ve memur emeklisinin zam pazarlığında sona doğru

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, hükümetin yeni zam teklifini bugün sunması bekleniyor.

21.08.2021Ekonomi
Japonyada vaka artışı rekor kırınca kapanma çağrısı geldi

Japonya'da vaka artışı rekor kırınca kapanma çağrısı geldi

Japonya'da yerel yöneticiler, artış trendi gösteren yeni tip koronavirüs vakalarına karşı merkezi hükümete "kapanma uygulaması" çağrısı yaptı.

21.08.2021Dünya
Memur zammı ne zaman belli olacak 2020 memur zammında son durum

Memur zammı ne zaman belli olacak? 2020 memur zammında son durum

Memur ve memur emeklisinin zam oranının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Son toplantıda Hükümet 2022 için altı aylık dönemler halinde yüzde 5+6 ve 2023 için ise yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklif etmişti. Peki, memur zammı ne zaman belli olacak? İşte memur zammında son durum...

20.08.2021Ekonomi
Paralimpik Oyunları öncesi vaka rekoru

Paralimpik Oyunları öncesi vaka rekoru!

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları öncesi Japonya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında en yüksek günlük vaka saptandı.

20.08.2021Dünya
Son dakika: BBC sunucusu Taliban gerçeklerini anlattı

Son dakika: BBC sunucusu Taliban gerçeklerini anlattı

Bu ayın başında Afganistan'a giden ve burada Taliban liderleri ile bir dizi görüşme gerçekleştiren ünlü BBC sunucusu Yalda Hakim'den çok konuşulacak açıklamalar geldi...

20.08.2021Dünya
Bulgaristan’da hükümet kurma girişimleri başarısız oldu

Bulgaristan’da hükümet kurma girişimleri başarısız oldu

Eski Başbakan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar partisinin hükümet kurma girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı.

20.08.2021Dünya
Onlara ihanet ettik dedi ve korkunç gerçeği açıkladı: Taliban telefon edip...

'Onlara ihanet ettik' dedi ve korkunç gerçeği açıkladı: Taliban telefon edip...

Dünya, insanları Afganistan'dan çıkartmaya yardımcı olan gazeteci ve yazar Nadane Ghouri'nin sözlerini konuşuyor... Ülkedeki korkunç durumu gözler önüne seren açıklamalar yapan Ghouri, Taliban'ın sosyal medyadan insan avına çıktığını, insanların telefon numaralarına kadar bilip peşine düştüğünü anlattı.

20.08.2021Dünya
Babasının izinde Taliban’a karşı 2. ‘Pencşir Aslanı’

Babasının izinde! Taliban’a karşı 2. ‘Pencşir Aslanı’

Afgan- Sovyet savaşının efsane komutanlarından Ahmed Şah Mesud, Taliban ve El Kaide’yle de mücadele ediyordu. 9 Eylül 2001’de bombalı bir saldırıyla öldürüldü. Taliban ve El Kaide’nin önü daha da açıldı. Şimdi ‘Pencşir Aslanı’ olarak anılan Ahmed Şah Mesud’un 32 yaşındaki oğlu Taliban’la mücadeleye hazırlanıyor.

20.08.2021Dünya
Çavuşoğlu ve Akar’dan Afganistan değerlendirmeleri

Çavuşoğlu ve Akar’dan Afganistan değerlendirmeleri

Afganistan’dan kaçanların durumu ve anlaşma iddialarıyla ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bize ‘Getirelim Afganları sizde tutalım teklifi’ hiç gelmedi, gelse de kabul etmeyiz. Türkiye üzerinden vize vermeyi de biz reddettik. Amerika’sından Rusya’sına Çin’ine kadar uluslararası toplumla birlikte hareket edeceğiz” dedi. Bakan Hulusi Akar da son iki günde Kabil Havaalanı’ndan 64 uçuş yapıldığını belirtti. Akar, “Biz 2002’den beri Afgan kardeşlerimizin yanında olmayı sürdürüyoruz. NATO, ‘Ne zaman çıkacaksınız’ diyordu. Biz her seferinde dedik ki; ‘Afgan kardeşlerimiz istediği sürece biz burada kalmaya devam edeceğiz.’ Biz aynı noktadayız” dedi.

20.08.2021Gündem
İngiliz Bakandan infial yaratan hareket: Hepsini yüz üstü bıraktı, tatilde keyif çattı

İngiliz Bakan'dan infial yaratan hareket: Hepsini yüz üstü bıraktı, tatilde keyif çattı!

Taliban yönetiminin başladığı Afganistan'da yurt dışına kaçmak isteyen Afgan vatandaşlarının günlerdir çaresizce verdiği mücadele dünyanın kanını dondurmaya devam ediyor. Öte yandan batılı ülkelerin yıllarca kendilerine hizmet eden ve şu anda büyük tehlike altında olan Afganları yüz üstü bırakması büyük tepki topluyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Raab, Afgan çevirmenler nedeniyle istifa baskısı altında.

19.08.2021Dünya
Üç kez geldiler, dördüncüde döve döve öldürdüler...  Ya kapım çalınırsa korkusu

Üç kez geldiler, dördüncüde döve döve öldürdüler... 'Ya kapım çalınırsa' korkusu

Taliban kontrolüne geçen Afganistan'dan her gün birbirinden endişe verici haberler geliyor. Afgan kadınlarının karşı karşıya olduğu riskler ve yaşadıkları korku kelimelerle anlatılacak gibi değil. Özellikle son 20 yılda ABD'yle bir şekilde bağı olanlar, izleri silebilmek için ellerinden ne gelirse yapıyor...

19.08.2021Dünya
Son dakika... Afgan kadından yardım çığlığı: Beni bulurlarsa kurşunlayacaklar

Son dakika... Afgan kadından yardım çığlığı: Beni bulurlarsa kurşunlayacaklar!

Pazar günü başkent Kabil'e girerek ülkenin yönetimini ele geçiren Taliban'ın ılımlı açıklamalarına rağmen pek çok kişi çareyi kaçmak veya saklanmakta buldu. O isimlerden birisi olan, kadınların eğitim hakkı için savaşan 'Learn' isimli STK'yı kuran ve yöneten Pashtana Dorani, 'Beni bulurlarsa kurşunlayacaklar' sözleri ile ülkedeki son durumu gözler önüne serdi.

19.08.2021Dünya
Son dakika: Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Akardan Afganistan açıklaması

Son dakika: Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Akar'dan Afganistan açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Afganistan'daki durumu değerlendirdi. "Taliban'la temas olur mu?" sorusuna Çavuşoğlu "Değişik kanallardan iletişimimiz var." cevabını verirken Milli Savunma Bakanı Akar da Kabil havalimanı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Akar; "Kabil havalimanının açık kalmasına gayret ediyoruz. İlave tedbirlerimiz var" ifadelerini kullandı.

19.08.2021Dünya
Siyasetçilerden hükümete Afganistan eleştirisi: Batı’nın ahlaki bir başarısızlığı

Siyasetçilerden hükümete Afganistan eleştirisi: Batı’nın ahlaki bir başarısızlığı

Alman siyasetçiler, Afganistan’a ilişkin izlenen politika konusunda Alman hükümetini eleştirdi. Federal Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen, Zeit gazetesine yaptığı açıklamada, Alman hükümetinden Amerikalıları arkadan takip etmek yerine kendi kararlarını vermesini istedi.

19.08.2021Avrupa
Makyajlı Talibana kimse inanmıyor Kabil’de korku ve belirsizlik

'Makyajlı' Taliban'a kimse inanmıyor! Kabil’de korku ve belirsizlik

Taliban “Biz değiştik” diye ılımlı mesajlar verse de 20 yıl önceki zulmü bilen halk kesinlikle inanmıyor. Afganistan’ın başkenti Kabil’de memurlar ölüm korkusundan işe gitmiyor. Özel işletmeler ise açık ama kente belirsizlik hâkim. Şu aşamada internete erişim sağlanabilirken, kadınların güzellik merkezlerine gitmeleri yasak.

19.08.2021Dünya
Taliban protestoculara ateş açtı

Taliban protestoculara ateş açtı

Taliban’ın Afganistan’da ‘barışçıl ve güvenli bir yönetim’ vaadinden bir gün sonra, dün Nangarhar vilayetinin merkez şehri Celalabad karıştı.

19.08.2021Dünya
Merkel ve Biden Afganistandaki durumu görüştü

Merkel ve Biden Afganistan'daki durumu görüştü

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ABD Başkanı Joe Biden ile Afganistan'daki son durumu görüştüğü bildirildi. Ayrıca Merkel, Özbekistan, Pakistan ve Katar liderleriyle de görüştü

18.08.2021Dünya
Son dakika: Taliban, 1 trilyon dolarlık madenlerin de sahibi oldu

Son dakika: Taliban, 1 trilyon dolarlık madenlerin de sahibi oldu!

Dünya Taliban'ın Afganistan'ı sadece 10 gün içinde ele geçirmesinin şokunu atlatamamışken, ABD basınında çok ilginç bir iddia geldi. CNN International 'Taliban, dünyanın umutsuzca ihtiyaç duyduğu 1 trilyon dolarlık minerallerin üzerinde oturuyor' başlığı ile okurlarına sunduğu haber ile gündemi değiştirdi.

18.08.2021Dünya
Paralimpik Oyunları öncesi vaka rekoru

Paralimpik Oyunları öncesi vaka rekoru!

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları öncesi Japonya'da yeni tip koronavirüs salgınının başından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı saptandı.

18.08.2021Dünya
İnsanların korkularını sömürüyorlar... Virüs savar diye satılan ürünlere dikkat

İnsanların korkularını sömürüyorlar... 'Virüs savar' diye satılan ürünlere dikkat!

Koronavirüs fırsatçıları dünyanın dört bir yanında insanların Covid-19'a dair endişeleri üzerinden para kazanıyor. Avustralya'da geçtiğimiz günlerde sonuçlanan bir davada, bir şirket bu nedenle 3,7 milyon dolar ceza ödemeye mahkum edildi. Biz de meseleyi hem sağlık hem de hukuk açısından masaya yatırdık, uzmanlarımızdan tüm tüketicileri ilgilendiren önemli bilgiler aldık...

18.08.2021Gündem
İngilterede enflasyon düşük seyrediyor

İngiltere'de enflasyon düşük seyrediyor

İngiltere'de geçen ay beklentilerin altında kalan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), İngiltere Merkez Bankası'nın hedefi olan (BoE) yüzde 2 seviyesinde gerçekleşti.

18.08.2021Ekonomi
ABDden flaş hamle Afgan hükümetinin varlıkları donduruldu

ABD'den flaş hamle! Afgan hükümetinin varlıkları donduruldu

ABD Hazine Bakanlığının, Afganistan'ın ABD bankalarında tuttuğu ulusal rezervlerini dondurduğu bildirildi.

18.08.2021Ekonomi
Son dakika haberi: Afganistanda yeni dönem... Ve Taliban Sözcüsü dünyanın karşısında

Son dakika haberi: Afganistan'da yeni dönem... Ve Taliban Sözcüsü dünyanın karşısında

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahit, Kabil'de basın mensuplarının karşısına çıkarak tüm dünyanın merak ettiği soruları cevapladı. Mücahit kadınların toplumda çok aktif olacaklarını öne sürerek, "Biz kadınların çalışmasına, okumasına izin vereceğiz. Tabii ki kendi kurallarımız çerçevesinde. Şeriat sistemi altında kadınların haklarına bağlıyız. Kadınların topluma dahil olması çok önemli. İslam gereğince kadınlara gerekeni her şekilde vereceğiz" ifadelerini kullandı

17.08.2021Dünya
Biden yönetimi, Afgan hükümetinin ABD bankalarındaki rezervlerini dondurdu

Biden yönetimi, Afgan hükümetinin ABD bankalarındaki rezervlerini dondurdu

ABD Hazine Bakanlığı'nın, Afganistan'ın ABD bankalarında tuttuğu ulusal rezervlerini dondurduğu bildirildi.

17.08.2021Dünya
Bakan Muştan DEİK Mali Genel Kurulu’nda önemli mesajlar

Bakan Muş'tan DEİK Mali Genel Kurulu’nda önemli mesajlar

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 34. Olağan Mali Genel Kurulu toplantısında konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "2021 yılı itibarıyla birlikte küresel ekonominin tozunu ve toprağını üstünden atıyor olmanın işaretlerini görmeye başladık. 2020 yılında küresel ekonomide yaşanan keskin daralma sonrası ortaya konan genişleyici para ve maliye politikalarının da katkısıyla 2020 yılının ikinci yarısından itibaren dünya genelinde güçlü bir toparlanma şahit oluyoruz. Artan aşılama faaliyetleri ve hız kazanan teşvik paketleri neticesinde bu yıl Türkiye’nin önde gelen ticari ve ekonomik ortaklarından ABD ve İngiltere’nin yüzde 7, Avrupa bölgesinin ise yüzde 4,6 büyümesi beklenmektedir. Ülkemizin ihracat potansiyeli için oldukça olumlu" dedi.

17.08.2021Ekonomi
Afganistanlı kadınları nasıl bir gelecek bekliyor Bize ne olacağına dair fikrimiz yok

Afganistanlı kadınları nasıl bir gelecek bekliyor? 'Bize ne olacağına dair fikrimiz yok'

Taliban'ın Afganistan'da yönetimi yeniden ele geçirmesiyle milyonlarca Afganistanlıda, özellikle de kadınlarda "20 yıl öncesine döner miyiz?" korkusu doğdu. Peki bir önceki Taliban iktidarında Afganistan nasıl bir yerdi? Afganistanlı kadınları neler bekliyor? Arşivden fotoğraflar eşliğinde geçmişte geleceğin izini sürdük...

17.08.2021Dünya
Son dakika... Talibandan ezber bozan adım: Kadın sunucular ekranlara geri döndü

Son dakika... Taliban'dan ezber bozan adım: Kadın sunucular ekranlara geri döndü!

Afganistan'ın kontrolünü ele geçiren Taliban dünyayı şaşırtan bir karar aldı. Afgan kadın sunucu ekranlara geri döndü. Yapılan açıklamada yayının Taliban üyesi ile gerçekleştirildiği bilgisine yer verildi.

17.08.2021Dünya
İstanbulda korkutan sonuç: 2000 öncesi yapılarda tahta ve deniz kabuğu çıktı

İstanbul'da korkutan sonuç: 2000 öncesi yapılarda tahta ve deniz kabuğu çıktı

İstanbul'daki binalardan alınan karot örneklerinin incelendiği laboratuvarda 2000 yılından önce yapılan binalarda tahta ve deniz kabuğuna rastlandı. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Yapı ve Malzeme Laboratuvar Müdürü Mehmet Emin Hasanoğlu, "Çok eski betonlar var, içinde deniz kabukları olan var, içinde ahşap olan bile var. Son yıllarda yapılan betonlar ise farklı. Boşluk oranları az. Ama diğerlerine baktığımız zaman aynı şeyi söylemek mümkün değil, olmaması gereken ne varsa içinde. Bakın dokununca dökülüyor, buna beton demek doğru değil" ifadelerini kullandı.

17.08.2021Gündem
Delta kâbusu bunu da yaptırdı Tek vaka için ülke çapında karantina ilan ettiler

Delta kâbusu bunu da yaptırdı! Tek vaka için ülke çapında karantina ilan ettiler

İlk olarak Hindistan'da ortaya çıkan ve büyük bir hızla tüm dünyaya yayılan Delta varyantı koronavirüs tedbirlerini gevşeten tüm ülkeleri bir kez daha alarma geçirmiş durumda. Salgının başından beri çok sıkı önlemler alan Yeni Zelanda Delta varyantı olduğu düşünülen tek bir vaka için tüm ülkeyi bir kez daha kapattı.

17.08.2021Dünya
Maas’tan itiraf: ‘Afganistan’daki durumu yanlış değerlendirdik’

Maas’tan itiraf: ‘Afganistan’daki durumu yanlış değerlendirdik!’

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ülkesinin Afganistan’daki durumu yanlış değerlendirdiği itirafında bulundu.

17.08.2021Avrupa
‘Acı, dramatik ve korkutucu’

‘Acı, dramatik ve korkutucu’!

Almanya’da hükümet, Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesinden önce ülkede yaşayan Alman vatandaşları ve Almanya’daki yerel personel için çalışan Afganlıları ülkeden tahliye edemediği için eleştirilerin hedefinde kaldı. Afganistan’daki gelişmelerle ilgili akşam geç saatlerde basın açıklaması yapan Merkel, bundan sonra tahliyenin ellerinde olmadığını ve Kabil’deki durumun belirleyici olacağını kaydetti.

17.08.2021Avrupa
Piyasalar Powellın açıklamaları ile yoğun veri gündemine odaklandı

Piyasalar Powell'ın açıklamaları ile yoğun veri gündemine odaklandı

Küresel piyasalarda dün karışık bir seyir izlenirken, bugün yatırımcıların odağında ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı konuşmanın yanı sıra Avro Bölgesi'nde büyüme, ABD'de ise perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri bulunuyor.

17.08.2021Ekonomi
Japonyadan Lambda itirafı: 2020 Tokyo Olimpiyatları ile bağlantılı

Japonya'dan 'Lambda' itirafı: 2020 Tokyo Olimpiyatları ile bağlantılı

Japonya'da ilk kez tespit edilen yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) "Lambda" varyantı vakasının, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

17.08.2021Dünya
Son dakika: Taliban genel af ilan etti

Son dakika: Taliban genel af ilan etti

AFP'de yer alan son dakika gelişmesine göre, Taliban hükümet yetkilileri için 'genel af' ilan etti ve işe geri dönme çağrısı yaptı. Taliban'ın kültür komisyonu üyesi Enamullah Samangani, kadınların kurban olmasını istemediklerini ve yönetimde yer almalarını arzu ettiklerini belirterek "Hükümetin yapısı tam olarak netleşmedi ama tecrübelerimiz doğrultusunda tam bir İslami liderlik olmalı ve tüm taraflar katılmalı." ifadesini kullandı.

17.08.2021Dünya
Japonya Kovid-19a karşı OHAL kapsamını genişletiyor

Japonya Kovid-19'a karşı OHAL kapsamını genişletiyor

Japonya, artış trendini koruyan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları sonrası olağanüstü hal (OHAL) kapsamına 7 eyaleti daha katacak.

17.08.2021Dünya
Modern devlet nedir Modern devlet anlayışı nasıl ve hangi antlaşma ile ortaya çıkmıştır

Modern devlet nedir? Modern devlet anlayışı nasıl ve hangi antlaşma ile ortaya çıkmıştır?

Ulus-devletlerin birbirleriyle ilişkilerinde daha barışçıl olması her zaman dünya tarihinin gündeminde yer almıştır. Ancak bu umutlar her zaman sömürgeci devletler yüzünden suya düşmüş ve istenilen barış sağlanamamıştır. Fakat Modern Devlet anlayışının benimsenmesi ile her şey bir nevi yerli yerine oturmaya başlamıştır. Peki, Modern Devlet anlayışı nedir? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

17.08.2021Araştırma
Afganistanda son durum... Dünya bu açıklamayı bekliyordu Bidendan çok önemli açıklamalar

Afganistan'da son durum... Dünya bu açıklamayı bekliyordu! Biden'dan çok önemli açıklamalar

Son dakika haberi... ABD Başkanı Joe Biden, Amerikan askerlerinin Afganistan'dan çekilmesi sonrası yaşanan süreçle ilgili gazetecilerin karşısına geçti. Dış basın tarafından eleştiri oklarının yöneltildiği Biden, "Afganistan'da hiçbir zaman ulus inşası için bulunmadıklarını" ifade ederken, çekilme kararının arkasında olduğunu ifade etti. Taliban'ın hızla ilerleyişine ve ülkede hakimiyeti ele geçirmesine ilişkin Afganistan ordusunu ve Afgan siyasetçileri suçlayan Başkan Biden, "Olaylar beklediğimizden hızlı gelişti" itirafında da bulundu.

16.08.2021Dünya
Şaşırtan Afganistan açıklaması... ABD sorumluyu açıkladı

Şaşırtan Afganistan açıklaması... ABD sorumluyu açıkladı!

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Taliban'ın başkent Kabil'de kontrolü ele geçirmesine Afgan ordusunun başarısızlığının sebep olduğunu söyledi.

16.08.2021Dünya
Son dakika: Bahçeliden Afganistan açıklaması...  Taliban ile görüşmek dahil her seçenek dikkate alınmalıdır

Son dakika: Bahçeli'den Afganistan açıklaması... 'Taliban ile görüşmek dahil her seçenek dikkate alınmalıdır'

MHP Genel Başkanı Devlet Baçeli Afganistan'daki gelişmeler üzerine açıklamalarda bulundu. Bahçeli, 'Taliban ile görüşmek dahil her seçenek dikkate alınmalıdır.' ifadelerini kullandı.

16.08.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Ne izlesem okusam dinlesem

“Westworld”ün yaratıcılarından Hugh Jackman ve Rebecca Ferguson’lu bilimkurgu gerilimi “Zihin Gezgini”, geçen yılın çok konuşulmuş iki Oscar adaylı belgeseli “Collective”, “Testere” serisinin en yenisi “Spiral: Testere Devam Ediyor”, sinemalarda haftanın öne çıkanları. Elle Fanning’in performansıyla çıtasını yükselten Nicolas Winding Refn filmi “Neon Şeytan” ve yazarı, yapımcısı ve Nicole Kidman’ı ile “Big Little Lies” ekibini yeniden buluşturan mini dizi “Nine Perfect Strangers” da ekranlardan önerilerimiz.

20.08.2021

Atatürk’ü iyi anladık mı?

ABD Başkanı’nın söylediği şu cümle çok önemli: “Afganistan’ta hiçbir zaman ulus inşası için bulunmadık.” Bu cümle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ü şimdi daha iyi anlamak için yeterli. Atatürk 1930’da liselerde okutulması amacıyla ‘Medeni Bilgiler’ adıyla yazdığı kitapta ‘millet/ulus’ tanımı yapıyor. ‘Zengin bir hatıra mirasına sahip, beraber yaşamak için ortak arzu, isteği olan ve sahip olunan mirasın muhafazasına iradeleri müşterek olan insanlardan oluşan cemiyet’ diyor. Afganistan’da böyle bir cemiyet/ulus maalesef oluşmamış.

20.08.2021

Kendi yarattığın bir canavara yenilmek

Tanık olduğunuz büyük bir uluslararası krizi ya da siyasi türbülansı anlamaya çalışırken, olaya etki eden muhtelif koşulların, dinamiklerin tarihi bir perspektif içinde geriye doğru izini sürmek, sizi bazen sürpriz sonuçlarla karşı karşıya getirebilir. “Tarihin ironisi” olarak adlandırabileceğiniz durumlar belirebilir önünüzde.

19.08.2021

Kabil düştü, Ankara ne yapacak?

“ABD bir süredir dost ve müttefiklerini yarı yolda bırakıyor. Trump’ın çekilme kararını Biden müttefikleriyle istişare etmeden, üstelik plansız ve kötü bir uygulama ile hayata geçirdi. Sonuç olarak Amerika, Afganistan’ı Taliban’a teslim etti.”

17.08.2021