EKSTRA
MENÜ

Hubble

Hubble ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hubble haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 658 Hubble haberi bulunmuştur.

Hubble Haberleri

NASA, Hubble Uzay Teleskobu gözlemlerini durdurdu

NASA, Hubble Uzay Teleskobu gözlemlerini durdurdu

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), bir bilgisayarda yaşanan sorun nedeniyle Hubble Uzay Teleskobu’nun tüm astronomik görüntülemelerinin 3 gündür durdurulduğunu duyurdu.

17.06.2021Teknoloji
Haberler: NASAnın uzaydaki gözü Hubble teleskobu bozuldu: İşte nedeni

Haberler: 'NASA'nın uzaydaki gözü' Hubble teleskobu bozuldu: İşte nedeni

'NASA'nın gözü' olarak da anılan Hubble Uzay Teleskobu'nun bozulduğu açıklandı. 30 yılı aşkın süredir ajansın uzayı incelemesini sağlayan ve sayısız keşfe imza atan teleskopta yaşanan arızanın nedeni açıklandı.

17.06.2021Dünya
10 milyar dolara mal oldu Evrendeki ilk yıldızları inceleyecek

10 milyar dolara mal oldu! Evrendeki ilk yıldızları inceleyecek

James Webb Uzay Teleskopu (JWST), fırlatma alanına gönderilmeden önce son 'katlama' testlerinden geçti. NASA, teleskobun aynalarının başarıyla komut edildiğini açıkladı. Hubble Uzay Teleskopu’nun rakibi olarak görülen teleskop, uzaya gönderilerek evrendeki ilk yıldızları inceleyecek.

13.05.2021Dünya
Evren Nedir Ve Nasıl Oluşmuştur Evren Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evren Nedir Ve Nasıl Oluşmuştur? Evren Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evren nedir ve nasıl oluşmuştur? Evren hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Evren hakkındaki bilgiler hangi yollarla elde edilmiştir? Evrenin oluşumunda neler katkı sağlamıştır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

11.05.2021Araştırma
James Webb için geri sayım başladı

James Webb için geri sayım başladı!

NASA, 1990 yılından beri yörüngedeki görevini sürdüren Hubble Uzay Teleskobu'nun yerini almak üzere geliştirdiği ve sahip olduğu gelişmiş kızılötesi merceklerle yıldızların geçmişteki hallerini gözlemleyebilecek olan James Webb Uzay Teleskobu sona doğru emin adımlarla yürüyor.

28.04.2021Teknoloji
Bilim insanlarından çok konuşulacak uzaylı açıklaması

Bilim insanlarından çok konuşulacak 'uzaylı' açıklaması

ABD'li bilim insanları dünya dışı yaşamı ne zaman keşfedeceğiz sorusuna yanıt verdi. Bilim insanları James Webb'in kullanıma girmesi ile birlikte bunun 5 ila 10 yıl içinde gerçekleşebileceğini belirtiyor.

19.04.2021Teknoloji
3 milyar yıl uzaklıktaki galaksiyi gözleyecek

3 milyar yıl uzaklıktaki galaksiyi gözleyecek

NASA bu yıl içinde yeni teknolojiyle donatılmış ‘James Webb’ teleskobunu uzaya fırlatacak. Yeni teleskop, gelişmiş sensörleri ve 10 kat daha fazla ışık toplayan aynasıyla evreninin ilk dönemlerine ait veriler toplamaya yardımcı olacak. NASA’nın açtığı araştırma proje yarışmasına dünyanın dört bir yanından binlerce başvuru yapıldı. Dr. Akın Alman Max-Planck Enstitüsü’nde bilimsel araştırma görevlisi olarak çalışan astrofizikçi Dr. Akın Yıldırım’ın, projesi de NASA tarafından seçilen 286 proje arasına girdi.

16.04.2021Avrupa
Ünlü bilim insanından uzaylı açıklaması

Ünlü bilim insanından 'uzaylı' açıklaması

Teorik fizik alanında 'Henry Semat Profesörü' ünvanlına sahip olan ABD'li Profesör Dr. Michio Kaku, uzaylılarla bu yüzyıl içinde temas kuracağımızı düşündüğünü açıkladı.

6.04.2021Teknoloji
Refik Anadol, NASA’nın 60 yıllık arşivlerini görselleştirip sergi açtı... Uzaya sanatsal bakış

Refik Anadol, NASA’nın 60 yıllık arşivlerini görselleştirip sergi açtı... Uzaya sanatsal bakış

Yeni medya sanatçısı Refik Anadol son sergisi ‘Makine Hatıraları: Uzay’ ile evreni, insan duyularını ve makinelerin belleğini izleyiciye dijital sanat aracılığıyla sunuyor. “Hayatı, uzaya dair soruları olan bir bilimkurgusever gibi yaşıyorum” diyen Anadol’un sergisi 19 Mart - 25 Nisan arasında Pilevneli Gallery’de ücretsiz olarak gezilebilecek.

VAR nasıl daha iyi hale gelebilir Dünya bunu tartışıyor

VAR nasıl daha iyi hale gelebilir? Dünya bunu tartışıyor

VAR sistemi sadece Türkiye değil tüm dünyada tartışılmaya devam ediyor. Peki bu sistem nasıl daha iyi bir hale getirilebilir?

12.03.2021Futbol
Türkiye ve göktaşları... Ne sıklıkta düşüyor, tehlikesi var mı | 4 SORU 4 YANIT

Türkiye ve göktaşları... Ne sıklıkta düşüyor, tehlikesi var mı? | 4 SORU 4 YANIT

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de birçok şehirde gökyüzünü birkaç saniyeliğine aydınlatan ışık hüzmesi heyecan yaratmıştı. Yaşananlar birçok soruyu da beraberinde getirdi: Gerçekten de göktaşı mı düştü? Bir tehlikesi var mı? Bulanlar zengin olur mu?

5.03.2021Gündem
Neptündeki dev fırtına böyle görüntülendi

Neptün'deki dev fırtına böyle görüntülendi

Bilim insanlarının uzun yıllardır üzerinde çalışmalar yaptığı mavi gezegen Neptün'de sıra dışı bir görüntü yakalandı. Hubble Uzay Teleskobu, Mavi Gezegen'deki dev fırtınayı yakaladı.

31.12.2020Teknoloji
Bilim insanları 2020 yılında önemli buluşlara imza attı

Bilim insanları 2020 yılında önemli buluşlara imza attı

Dünya 2020 yılında pek çok olaya tanıklık ederken, uzay boşluğunda da bilim insanlarının önemli buluşlara imza attığı belirtildi.

25.12.2020Teknoloji
2021 yılına damga vurması beklenen bilimsel gelişmeler

2021 yılına damga vurması beklenen bilimsel gelişmeler

2020'nin getirdiği salgın karmaşası 2021 yılında devam edecek dahi olsa bilim, Covid-19'u sonlandırmak adına tüm hızıyla çalışmalarına devam ediyor. Bilimsel çalışmalar 2021 yılında da hem salgın üzerine hem daha pek çok alanda devam edecek.

24.12.2020Teknoloji
Devasa Einstein halkası böyle görüntülendi

Devasa Einstein halkası böyle görüntülendi

Hubble Uzay Teleskobu, "evrende bilinen e n bütün ve en büyük Einstein halkalarından birini" görüntüledi.

21.12.2020Teknoloji
ESA nedir ve ne demek

ESA nedir ve ne demek?

ESA, Türkçe açılımı ile Avrupa Uzay Ajansı anlamını taşımaktadır. 1975 yılında, uzayın keşfini amaçlayan, hükümetlerarası bir organizasyon olarak kurulmuştur. Şu an 22 üyesi olan örgütün merkezi Fransa'nın başkenti Paris'tedir. 2006 yılı sayılarıyla 3.000.000.000 Avro'luk bütçeye ve (ulusal uzay ajansları hariç) yaklaşık 1900 çalışana sahiptir. İşte, ESA nedir ve ne demek sorusunun cevabı

6.11.2020Gündem
Çocuklar maket teleskopla NASAdan ödül aldı

Çocuklar maket teleskopla NASA'dan ödül aldı

NASA / ESA Hubble Uzay Teleskobunun 30. doğum gününe özel düzenlenen ve Hubble Uzay Teleskobundan esinlenerek yapılan çizimler, resimler, heykeller, müzik ve şiirlerin kabul edildiği tasarım yarışması ile Avrupa Uzay Ajansı ESA Paxi tarafından düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren 8 yaşındaki çiftçi çocukları Zeynep Turan, Esila Polat ve Esil Kalkan Kayseri Şeker’i ziyaret ederek, yaşadıkları mutluluğu Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ile paylaştı.

6.11.2020Teknoloji
NASAnın gözü değeri 10 bin katrilyon doları bulan asteroidin üzerinde

NASA'nın gözü değeri 10 bin katrilyon doları bulan asteroidin üzerinde

NASA, Mars ve Jüpiter arasında bulunan Asteroid 16 Psyche olarak bilinen, demir ve nikelden oluştuğu düşünülen asteroidin üzerinde çalışma gerçekleştirdi. NASA'nın 2022 yılında, asteroidi daha yakından incelemek için insansız uzay aracı göndereceği ifade edildi.

2.11.2020Teknoloji
NASA çalışma yaptı Değeri 10 bin katrilyon dolar

NASA çalışma yaptı! Değeri 10 bin katrilyon dolar

NASA, Mars ve Jüpiter arasında bulunan Asteroid 16 Psyche olarak bilinen, demir ve nikelden oluştuğu düşünülen asteroidin üzerinde çalışma gerçekleştirdi. NASA'nın 2022 yılında, asteroidi daha yakından incelemek için insansız uzay aracı göndereceği ifade edilirken asteroidin değerinin ise 10 bin katrilyon dolar olduğu belirtildi.

31.10.2020Dünya
7. Sınıf Fen Bilimleri Uzay Araştırmaları konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri Uzay Araştırmaları konu anlatımı

Uzayı keşfetmek insanlık için çok önemlidir. Bunun birçok sebebi bulunur. Ancak insanlık tarihine baktığımız zaman uzayı keşfetme isteği çok eski zamanlara dayanmaktadır. Şimdi bunu inceleyeceğiz ve uzayla ilgili birçok farklı bilgiyi öğreneceğiz. İşte 7. sınıf fen bilimleri uzay araştırmaları konu anlatımı.

14.09.20207. SINIF
7. Sınıf Fen Bilimleri Güneş Sistemi Ötesi: Gök Cisimleri 1, 2 Ve 3 konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri Güneş Sistemi Ötesi: Gök Cisimleri 1, 2 Ve 3 konu anlatımı

Uzay düşündüğümüzden çok daha büyüktür ve her yerinde değişik gök cisimleri bulunmaktadır. Bu gök cisimleri içerisinde dünyamız da bulunmaktadır. Şimdi uzayda olanları inceleyelim ve özelliklerine bakalım. İşte 7. sınıf fen bilimleri güneş sistemi ötesi: gök cisimleri 1, 2 ve 3 konu anlatımı.

14.09.20207. SINIF
‘Bugün yaşadığımız en büyük toplu sanrı’

‘Bugün yaşadığımız en büyük toplu sanrı’

‘Sanrı’ başlıklı sergisiyle Bozlu Art Project Mongeri Binası’na konuk olan Utku Varlık, “Evren, beynimizin bir sanrı bahçesidir. Beynin bize oynadığı oyunlar çok. ‘Korku’ya özgü tüm büyük sapmalar, paradoksal düşler son sergimin çekim alanında, benim şairlerimle bir diyalog. Bugün yaşadığımız, kanımca insanın yaşadığı belki de en büyük toplu sanrı” diyor.

7.08.2020Kitap Sanat
Yıldızlarla dans

Yıldızlarla dans

Şehrin ışıklarından biraz uzaklaşınca gökyüzündeki yıldızlar bize göz kırpmaya başlıyor. Bu seyrin zevkini akıllı telefon ya da tablet uygulamalarıyla arttırmak mümkün. Şimdiden indirip alıştırma yapmaya başlayın. Çünkü her yıl merakla beklenen Perseid meteor yağmurları 12 Ağustos’ta başlıyor.

Antony Gormley ile İstanbul’da iki gün...

Antony Gormley ile İstanbul’da iki gün...

Yaşayan en büyük heykel sanatçılarından Sir Antony Gormley ile İngiltere’nin en önemli galerilerinden White Cube’un sahibi Jay Joplin, Galataport vesilesiyle İstanbul’daydı. Gormley, “İstanbul, 1960’ların sonlarından beri çok değişti ama yine de o güçlü enerjisi ve güzelliğine sahip. Hâlâ gökyüzünün ve denizin maviliği, delici minareleri ve ışıkla birleşimi her zaman aklımda” diyor.

31.07.2020Kitap Sanat
Ay’a ayak basma hedefi, bilimsel değil siyasi güdülerle şekillendi

Ay’a ayak basma hedefi, bilimsel değil siyasi güdülerle şekillendi

İnsanoğlunun Ay’a ilk ayak bastığı günün üzerinden 51 yıl geçti. Astronot Neil Armstrong'un "bir insan için küçük fakat insanlık için büyük" diye tasvir ettiği adıma giden yolun taşları, ABD ile Sovyetler Birliği (SSCB) arasında güç mücadelesinin gölgesinde döşendi.

20.07.2020Teknoloji
NASA, James Webb Uzay Teleskobunun fırlatışını tekrar erteledi

NASA, James Webb Uzay Teleskobu'nun fırlatışını tekrar erteledi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Hubble Uzay Teleskobu'nun halefi olması planlanan yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu'nun fırlatışını bir kez daha erteledi.

17.07.2020Teknoloji
Dev yıldız gizemli bir şekilde ortadan kayboldu

Dev yıldız gizemli bir şekilde ortadan kayboldu

Astronomlar, dev bir yıldızın bir anda ortadan kaybolmasına bir açıklama getirmeye çalışıyor.

1.07.2020Teknoloji
Jüpiterin yüksek çözünürlüklü görüntüleri elde edildi

Jüpiter'in yüksek çözünürlüklü görüntüleri elde edildi

Gök bilimciler, Hawaii'de Maunakea Yanardağı'ndaki Gemini Rasathanesi ile "şanslı görüntüleme" olarak bilinen tekniği kullanarak Jüpiter'in yüksek çözünürlüklü görüntülerini elde etti.

11.05.2020Teknoloji
Jüpiterin yüksek çözünürlüklü görüntüleri elde edildi

Jüpiter'in yüksek çözünürlüklü görüntüleri elde edildi

Gök bilimciler, Hawaii'de Maunakea Yanardağı'ndaki Gemini Rasathanesi ile "şanslı görüntüleme" olarak bilinen tekniği kullanarak Jüpiter'in yüksek çözünürlüklü görüntülerini elde etti.

8.05.2020Teknoloji
Hubble Uzay Teleskobu 30. yılını kozmosun yeni bir görüntüsüyle kutladı

Hubble Uzay Teleskobu 30. yılını kozmosun yeni bir görüntüsüyle kutladı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının Hubble Uzay Teleskobu, uzaya gönderilişinin 30. yılını kozmosun yeni bir görüntüsüyle kutladı.

27.04.2020Teknoloji
Hubble Uzay Teleskobundan 30. yıl dönümünde ilginç görüntü

Hubble Uzay Teleskobu'ndan 30. yıl dönümünde ilginç görüntü

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Hubble Uzay Teleskobu, uzaya gönderilişinin 30. yılını kozmosun yeni bir görüntüsüyle kutladı.

24.04.2020Dünya
Hubble uzay teleskobu doğum günü NASA görüntüsü Doğum günümde gökyüzü nasıldı

Hubble uzay teleskobu doğum günü NASA görüntüsü! Doğum günümde gökyüzü nasıldı?

Doğum günümde gökyüzü nasıl bir görüntüye sahip sorusu, sosyal medyada popüler olan NASA doğum günümde gökyüzü nasıldı ekranı ile gündemde yer alıyor. Hubble teleskobu ile uzay fotoğraflarını çeken NASA, doğum günü özel arşivi ile 365 güne özel uzay fotoğrafları erişime açtı. 'Hubble birthday' adıyla yayınlanan sayfada, doğum gününde gökyüzünün fotoğrafını merak eden vatandaşlar, kendilerinden istenilen bilgileri girdikten sonra fotoğrafa erişebiliyor ve cihazlarına indirerek sosyal medya üzerinden paylaşabiliyor. Peki, Hubble uzay teleskobu ile doğum gününde gökyüzü nasıl fotoğrafını nasıl indirebilirsiniz? İşte, o konu hakkında basit anlatım

3.04.2020Teknoloji
Orta büyüklükte bir kara deliğin en güçlü kanıtı keşfedildi

Orta büyüklükte bir kara deliğin en güçlü kanıtı keşfedildi

Gök bilimciler, orta büyüklükte bir kara deliğin bugüne kadarki en güçlü kanıtını keşfetti.

1.04.2020Teknoloji
Astronotlar, Alfa Manyetik Spektrometrenin onarımı için uzay yürüyüşüne çıktı

Astronotlar, Alfa Manyetik Spektrometre'nin onarımı için uzay yürüyüşüne çıktı

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) görevli astronotlar, istasyonun dışındaki kozmik ışın dedektörünün onarımını tamamlamak için uzay yürüyüşüne çıktı.

27.01.2020Teknoloji
Yerel evrenin bilinen en büyük galaksisi görüntülendi

Yerel evrenin bilinen en büyük galaksisi görüntülendi

NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu bilinen en büyük yıldız kümesi olan devasa "Godzilla Galaksisi"ni görüntüledi.

7.01.2020Teknoloji
Goosebumps Canavar Firarda oyuncuları kimdir Goosebumps konusu ve oyuncu kadrosu

Goosebumps Canavar Firarda oyuncuları kimdir? Goosebumps konusu ve oyuncu kadrosu

Goosebumps Canavar Firarda oyuncuları ve konusu, bu akşam televizyonda yayınlanan filmi izleyen vatandaşlarca merak ediliyor. Goosebumps Canavar Firarda oyuncuları hakkında bilgi edinmek isteyen birçok kişi, Goosebumps Canavar Firarda oyuncuları kimdir soruları ile konuyla ilgili araştırmalarını gerçekleştirdi. Peki, Goosebumps Canavar Firarda oyuncuları kimdir ve konusu nedir? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

7.01.2020Televizyon
Yıldızlararası ilk ziyaretçi

Yıldızlararası ilk ziyaretçi

Hubble Uzay Teleskobu, yabancı bir galaksiden gelen kuyrukluyıldızın görüntüsünü yayınladı.

17.12.2019Dünya
Uzayın derinliklerinden çekilen bu görüntü 13 milyar yıl öncesini gösteriyor

Uzayın derinliklerinden çekilen bu görüntü 13 milyar yıl öncesini gösteriyor

Asırlardır bilim insanlarının çözmeye çalıştığı; ancak pek çok esrarı içinde barındıran uzay, aynı zamanda izleyenlere zaman yolculuğunu da mümkün kılıyor. Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen bir görüntüde görülen GN-z11 isimli galaksinin 13.4 milyar yaşında olduğu kayıtlara geçti.

18.11.2019Teknoloji
Kuiper Kuşağı asteroidine Arrokoth adı verildi

Kuiper Kuşağı asteroidine 'Arrokoth' adı verildi

NASA, bir uzay aracının ziyaret ettiği en uzak nesne olarak kayıtlara geçen "2014 MU69" asteroidine "Arrakoth" adının verildiğini duyurdu.

14.11.2019Teknoloji
Samsung Galaxy S11, Space Zoom kamerasıyla geliyor

Samsung Galaxy S11, Space Zoom kamerasıyla geliyor

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung, Galaxy Note 10 serisinin ardından bu kez rotayı Galaxy S11'e çevirdi. Şirketin gelecek yıla damga vurması beklenen yeni telefonlarının en dikkat çeken özelliği ise Space Zoom teknolojisini kullanan kamerası olacak.

11.11.2019Teknoloji

Yazar Sonuçları

Yapay zeka ve sanatın dansı için son 4 gün

Yapay zekâ, bilgisayar çağının başlangıcından günümüze kadar güncelliğini koruyan ve evrensel boyutta toplumların ilgi ve merakını uyandıran bir olgu olarak karşımıza çıkıyor. Yapay zekâ araştırmalarının, II. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru başladığı biliniyor. Son 10-15 yıl içerisinde hızlı bir ilerleme kaydeden yapay zeka alanında başta Amerika ve Çin olmak üzere birçok ülkede bulunan enstitü ve araştırma laboratuvarlarında önemli çalışmalar yapılıyor. MIT Bilgisayar Bilimleri Laboratuvarı’ndan Edward Fredkin, yapmış olduğu bir röportajda, yapay zekanın ne derece önemli olduğunu şu ifadelerle anlatıyor: "Tarihte üç büyük olay vardır. Bunlardan ilki evrenin oluşması, ikincisi yaşamın başlaması, üçüncüsü ise yapay zekanın ortaya çıkmasıdır."

20.04.2021

Gerçek ve zahiri arasında bir köprü

Dün, öğlene doğru, Dolapdere’de bir benzin istasyonu ile bir hırdavatçının arasında son derece “serinkanlı bir bina” şeklinde beliren Pilevneli’nin önünde sergi için sıramı bekliyorum.

18.03.2021

Çok kripto bir hadise: 69 milyon dolarlık satış

2 hafta önceki pazar yazısında Beeple’ın, yani Mike Winkelmann’ın dijital eserinin Christie’s müzayede evinde satışa çıkarıldığını yazmıştım.

14.03.2021

2021 yılında uzayla ilgili önemli gelişmeler

Başta uzun zamandır uzaya gönderilmesi beklenen NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu olmak üzere, 2021 yılında uzaya gönderilecek veya gerçekleşecek önemli gelişmeler var.

9.01.2021

Yedi kat gök

Eskiden görebildiğimiz kadarıyla şekillendirmişiz koca evreni ve ona göre uydurmuşuz her şeyi.

4.12.2020

Galaksimizin merkezindeki karadelik

2020 Nobel Fizik Ödülü, galaksimizin merkezindeki karadeliğin keşfi için Reinhard Genzel ve Andrea Ghez'e verildi.

14.11.2020

NASA-SpaceX İşbirliğiyle Astronotlar Yeniden ABD'den Uzaya Gönderiliyor

İnsanın Dünya'yı uzaydan görme macerası 1961'de Yuri Gagarin'le başladı. Şimdiye kadar 566 kişi Dünya'yı uzaydan görme şansını yakaladı. 

27.05.2020

En Sevilen Uzay Teleskobu 30 Yaşında  

Bilimsel araştırmalar için uzaya gönderilen onlarca uzay teleskobu içinde tartışmasız en çok sevilen, bilimsel gelişmelere en çok etki eden ve ufkumuzu genişleten Hubble Uzay Teleskobu 30. yaşını kutluyor.

6.05.2020

21 Mart'ta Başlıyor…Satürn 2023 Yılına Kadar KOVA Burcunda!

Dikkatimizi belirleyen, yeni yapıları inşa eden hatta yeniden düzenleyen değişimin kaptanı Satürn gezegeni kova burcuna geçiyor. Satürn gezegeni doğum harita planınızda hangi evinize geçiş yapıyorsa o alana çeki düzen vermeye gelir ve uzun vadeli bir başarı için sizlere ekim fırsatı sunar.

19.03.2020