EKSTRA
MENÜ

Hrant Dink Vakfı

Hrant Dink Vakfı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Hrant Dink Vakfı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 243 Hrant Dink Vakfı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Hrant Dink Vakfı Haberleri

Hrant Dink Vakfına tehdit davasında bir sanığın cezai ehliyeti tam çıktı

Hrant Dink Vakfı'na tehdit davasında bir sanığın cezai ehliyeti tam çıktı

HRANT Dink Vakfı'nı elektronik posta yoluyla tehdit ettikleri iddiasıyla "Zincirleme şekilde imzasız mektupla veya özel işaretlerle tehdit" suçundan iki sanığın yargılandığı davaya devam edildi. Bir önceki celse tahliyelerine karar verilen sanıklardan Hüseyin Ateş'in cezai ehliyetinin tam olduğuna ilişkin adli tıp raporu mahkemeye ulaştı. Diğer sanık Ersin Başkan'ın ise cezai ehliyetine ilişkin rapor alınması için polise yazı yazılmasına, bulunamazsa rapor alınması için yakalama emri düzenlenmesine karar verildi.

24.02.2021Gündem
Hrant Dink’e 14 yıl sonra armağan... Ermeni Yetimhanesi hayata dönüyor

Hrant Dink’e 14 yıl sonra armağan... Ermeni Yetimhanesi hayata dönüyor

Hrant Dink’in, 19 Ocak 2007’deki suikastta öldürülmeden önce tek bir isteği vardı. Çocukken elleriyle inşa ettikleri, eşi Rakel’le de tanıştıkları Tuzla’daki Ermeni Yetimhanesi’nin kurtulması. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Dink’in 14’üncü ölüm yıldönümünde yaptığı imar değişikliğiyle, Ermeni Yetimhanesi için sosyal ve kültürel tesislere izin verdi.

20.01.2021Gündem
Tiyatromuzun belleği: Hagop Ayvaz

Tiyatromuzun belleği: Hagop Ayvaz

Sahneye adımını ilk kez attığı 1928 senesinden ömrünü tamamladığı 2006 yılına kadar Türkiye tiyatrosunun hem sanatçı hem de yayıncı olarak bir parçası olmuş, Ermenice tiyatro dergisi ‘Kulis’i 50 sene boyunca kesintisiz yayımlamış, binlerce yazılı ve görsel materyalden oluşan arşiviyle tiyatro belleğine dönüşmüş bir isim: Hagop Ayvaz... Ermeni tiyatrocu ve yayıncı Hagop Ayvaz’ın kişisel arşivi, ‘Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz’ başlıklı sergiyle Yapı Kredi Kültür Sanat’ta seyirciyle buluşuyor. Sergi vesilesiyle Ayvaz’ın ‘tiyatro cenneti’ne sokulduk...

10.12.2020Kitap Sanat
E-posta tehditçileri serbest bırakıldı

E-posta tehditçileri serbest bırakıldı

Hrant Dink Vakfı’na gönderdikleri e-postalar nedeniyle ‘tehdit’ suçundan yargılanan Hüseyin Ateş ve Ersin Başkan tahliye edildi.

22.09.2020Gündem
Hrant Dink Vakfına tehdit davasında iki sanığa tahliye kararı

Hrant Dink Vakfı'na tehdit davası'nda iki sanığa tahliye kararı

Hrant Dink Vakfı'nı elektronik posta yoluyla tehdit ettikleri iddiasıyla "Zincirleme şekilde imzasız mektupla veya özel işaretlerle tehdit" suçundan tutuklu sanıklar Hüseyin Ateş ve Ersin Başkan'ın tahliyelerine karar verildi.

21.09.2020Gündem
Hrant Dink Vakfı’nı tehdide 26 yıla kadar hapis talebi

Hrant Dink Vakfı’nı tehdide 26 yıla kadar hapis talebi

Hrant Dink Vakfı’na tehdit içeren e-posta gönderilmesine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca re’sen başlatılan soruşturma tamamlandı.

13.06.2020Gündem
Son dakika haberler... Hrant Dink Vakfını tehdit etmişlerdi...  Flaş gelişme

Son dakika haberler... Hrant Dink Vakfı'nı tehdit etmişlerdi... Flaş gelişme!

Hrant Dink Vakfına mail yoluyla tehdit içerikli mesaj gönderdiği iddia edilen 2 kişi hakkında iddianame hazırlandı. Şüphelilerden Hüseyin A.'nın üç kez tehdit olayı gerçekleştirdiği gerekçesiyle 7,5 yıldan 26 yıl 3 aya kadar hapsi istenirken, Ersin B.'nin e-posta ile bir kez tehdit eylemi gerçekleştirmesi nedeniyle 2,5 yıldan 8 yıl 9 aya kadar hapsi talep edildi.

12.06.2020Gündem
Son dakika haberler... MHP lideri Bahçeliden Ayasofya açıklaması

Son dakika haberler... MHP lideri Bahçeli'den 'Ayasofya' açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yunan Bakan'ın tehditvari açıklamalarına sert tepki gösterirken, Ayasofya'nın cami olması ile ilgili yapılacak çalışmalara destek verdi. Bahçeli, "Ayasofya'dan çan sesi değil, Allah'ın izni ile ezan sesi yükselecektir" dedi.

8.06.2020Gündem
AK Parti MYK toplandı

AK Parti MYK toplandı

AK Parti MYK, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. AYM Başkanı Zühtü Arslan’ı kabulünden sonra partisinin yönetimini toplayan Erdoğan, salgınla ilgili bilgi aldı, çeşitli siyasi konularda görüşleri dinledi.

4.06.2020Gündem
Son dakika haberler: AK Parti MYK toplantısı sonrası Ömer Çelik’ten flaş açıklamalar

Son dakika haberler: AK Parti MYK toplantısı sonrası Ömer Çelik’ten flaş açıklamalar

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. Toplantı koronavirüs sürecinin ardından normalleşme günlerinde yapılan ilk yüz yüze ve Genel Merkezde gerçekleşen MYK toplantısı oldu. AK Parti Sözcüsü Çelik, ''Aile kavramını kim, hangi şekilde ve hangi sebeple siyaset konusu yapıyorsa yaptığı ahlaksızlıktır." dedi. Çelik ayrıca, ''(CHP'nin iddiaları)Bu arkadaşlarla birisi kafa buluyor herhalde. Kimden böyle bir bilgi alıyorlar? Ben CHP'ye dönük darbe eleştirisi yüzünden AK Parti'de eleştirilmişim. İlkokul düzeyinde siyasi okur yazarlık bile ne dediğimin ne manaya geldiğini anlar. Birincisi ya bunları uyduruyorlar.'' dedi.

3.06.2020Gündem
Hrant Dink Vakfına yönelik ikinci tehdidin şüphelisi de tutuklandı

Hrant Dink Vakfına yönelik ikinci tehdidin şüphelisi de tutuklandı

Hrant Dink Vakfı’nı gönderdiği elektronik posta yoluyla tehdit ettiği ve Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla mahkemeye sevk edilen şüpheli Ersin Başkan tutuklandı.

2.06.2020Haber
Hrant Dink Vakfını tehdit etmişti Hakkında mahkeme kararı belli oldu

Hrant Dink Vakfı'nı tehdit etmişti! Hakkında mahkeme kararı belli oldu

Hrant Dink Vakfı’nı gönderdiği elektronik posta yoluyla tehdit ettiği ve Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla mahkemeye sevk edilen şüpheli Ersin Başkan tutuklandı.

2.06.2020Gündem
Hrant Dink Vakfı’nı tehdit eden ikinci kişi suç makinesi çıktı

Hrant Dink Vakfı’nı tehdit eden ikinci kişi suç makinesi çıktı

Hrant Dink Vakfı’na “tehdit” mesajı gönderdiği iddiasıyla önceki gün tutuklanan Hüseyin Ateş’in ardından, vakfa aynı şekilde “tehdit” içeren e-mail gönderdiği ileri sürülen E.B. de İstanbul’da gözaltına alındı. E.B.’nin adeta bir suç makinesi olduğu belirlendi.

2.06.2020Gündem
Hrant Dink Vakfını tehdit eden şüpheli tutuklandı

Hrant Dink Vakfı'nı tehdit eden şüpheli tutuklandı

Hrant Dink Vakfı'na tehdit içerikli elektronik posta gönderilmesine ilişkin gözaltına alınan şüpheli H.A, çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

1.06.2020Haber
Hrant Dink Vakfına yönelik ikinci tehdidin şüphelisi de yakalandı

Hrant Dink Vakfı'na yönelik ikinci tehdidin şüphelisi de yakalandı

Hrant Dink Vakfı'na yönelik tehdit içerikli ikinci mesajın gönderilmesine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında, mesajı gönderdiği belirlenen şüpheli E.B İstanbul'da yakalandı.

1.06.2020Gündem
Son dakika haberi: Hrant Dink Vakfına tehdit mesajı gönderen kişi tutuklandı

Son dakika haberi: Hrant Dink Vakfı'na tehdit mesajı gönderen kişi tutuklandı

Son dakika haberine göre; Hrant Dink Vakfı’na e- posta ile tehdit mesajı gönderdiği iddiasıyla mahkemeye sevk edilen H.A. (25) tutuklandı.

31.05.2020Gündem
Hrant Dink Vakfı’nı tehdit eden gözaltında

Hrant Dink Vakfı’nı tehdit eden gözaltında

Hrant Dink Vakfı’na tehdit içerikli elektronik posta gönderen H.A., Konya’da yakalandı.

31.05.2020Gündem
Son dakika haberler... Bakan Soylu: Türk polisine güvenin... İki provokatör de yakalandı

Son dakika haberler... Bakan Soylu: Türk polisine güvenin... İki provokatör de yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Üsküdar’daki Ermeni Kilisesi’nin haçının kırılması ile Hrant Dink Vakfına tehdit maili atılması olaylarının faillerin yakalandığını bildirdi. Öte yandan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Hrant Dink Vakfı'na tehdit maili gönderilmesini sert sözlerle eleştirdi.

30.05.2020Gündem
Cebinizdeki tur rehberi Sanatçılar anlatsın siz keşfedin

Cebinizdeki tur rehberi! Sanatçılar anlatsın siz keşfedin

Hrant Dink Vakfı, İstanbul’daki 900’e yakın yapıyı ve tarihini KarDes adlı bir mobil uygulamaya yükledi. Uygulamayla bu yerlerin ve orada yaşamış kişilerin hikâyelerini ünlü sanatçıların seslerinden Türkçe ve İngilizce dinleyebiliyor, eski fotoğraflarını görebiliyorsunuz. KarDes’le Bahariye’de 10 duraktan oluşan bir tura çıktık. İşte notlarımız...

Uluslararası Hrant Dink Ödülüne layık görülen Nebahat Akkoç ve Agnes Kharshiing: Birlikte yapabileceğimiz çok şey var

Uluslararası Hrant Dink Ödülü'ne layık görülen Nebahat Akkoç ve Agnes Kharshiing: Birlikte yapabileceğimiz çok şey var

Geçen pazar günü Hrant Dink Vakfı tarafından 11’inci kez verilen ödülün sahipleri, kadınlar için çalışan iki kadın oldu: 1997’de Diyarbakır’da KAMER’i kurarak kadın hakları konusunda farkındalık kazanılması için uğraşan Nebahat Akkoç ile Hindistan’da kadınların uğradığı hak ihlallerini ortaya çıkaran, yolsuzlukları, yasadışı madencilik faaliyetlerini ifşa eden Agnes Kharshiing.

22.09.2019Hürriyet Pazar
Hrant Dink Hafıza Mekânı açıldı

Hrant Dink Hafıza Mekânı açıldı

23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı, Agos Gazetesi’nin eski çalışma ofisinde ziyarete açıldı...

17.06.2019Kitap Sanat
Hafıza ve umut 145 metrekarede buluşuyor

Hafıza ve umut 145 metrekarede buluşuyor

Bugün 19 Ocak. Gazeteci Hrant Dink, bundan tam 12 yıl önce bugün, saat 15.05’te, kurucusu ve yayın yönetmeni olduğu Agos Gazetesi önünde suikasta uğradı. 12 yıldır olduğu gibi bugün de son nefesini verdiği saatte ve yerde; İstanbul Osmanbey’deki Sebat Apartmanı önünde anılacak. ‘Yirmiüçbuçuk Hrant Dink Hafıza Mekânı’ ise nisandaki açılış için gün sayıyor.

Bırakılsın çağrısı

'Bırakılsın' çağrısı

‘ANAYASAL düzeni değiştirmeye teşebbüs’ iddiasıyla 1 Kasım 2017’de tutuklanan işadamı Osman Kavala için kamuoyunun yakından tanıdığı 7 isimden çağrı geldi.

19.05.2018Gündem
‘Payitaht Abdülhamit’in ‘Parvus’u Kevork Malikyan:İsim değiştirmek istemedim

‘Payitaht Abdülhamit’in ‘Parvus’u Kevork Malikyan:İsim değiştirmek istemedim

Fotoğraf çerçeveleri, yastıklar, şallar, fincanlar, porselenler, kahve sehpasının üzerine yerleştirilmiş içi meyve dolu kaseler ve kitaplar... Parvus karakterini canlandırdığı ‘Payitaht Abdülhamit’ dizisi nedeniyle kaldığı İzmit’te, iki ayda eve dönüştürülmüş bir otel odası... Farklı şehirlerde, ülkelerde sürdürülmüş 74 yıllık bir hayatın ardından Kevork Malikyan, nerede bulunuyorsa orayı eve dönüştürmeyi iyi biliyor. Onunki, 1915’ten sağ çıkmayı başarmış iki Ermeni çocuğun, Diyarbakır ‘Gavur Mahallesi’nde kurduğu aile ile başlayan, İstanbul’da ruhban eğitiminden İngiltere’de tiyatro sahnelerine, ABD’de film setlerine uzanan bir hikâye. Kariyerinde Ridley Scott, Alan Parker, Steven Spielberg gibi önemli yönetmenler, Royal Shakespeare Company, Royal Shakespeare Theatre, Shakespeares Globe’da sahnelenmiş oyunlar, yıllardır izlenen diziler var. Yarım asırlık kariyerini, çemberi kapatmak için döndüğü Türkiye’de, Hrant Dink Vakfı tarafından düzenlenen etkinlikle kutladı. Tuğba Esen’in kaleme aldığı biyografisi ise ‘Aktör Dediğin Nedir ki’ ismiyle Aras Yayınları’ndan, Kevork Atinizyan desteğiyle çıktı.  

21.04.2018Hürriyet Pazar
Rakel Dink’e Chirac Vakfı Ödülü

Rakel Dink’e Chirac Vakfı Ödülü

FRANSA’nın eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından 2008’de kurulan ve amacı, ‘Çatışmaların önlenmesini, kültürlerarası diyaloğu ve sağlığa erişim kalitesinin yükseltilmesini desteklemek’ olan 2017 Chirac Vakfı Ödülü dün Hrant Dink Vakfı’na takdim edildi.

23.11.2017Dünya
Dağların oğlu Ermenistan

Dağların oğlu Ermenistan

Hrant Dink Vakfı, 2009 yılından bu yana her yıl “Türkiye-Ermenistan Gazeteci Diyalog Programı”nı gerçekleştiriyor. Gazeteci Diyalog Programı, iki komşu ülkenin gazetecileri arasında bağları kuvvetlendirmeyi, gelecekte yeni işbirlikleri yaratmayı ve iki ülke arasındaki haber alma ağlarının doğru yollardan kurulmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

11.11.2016Seyahat
Konteyner ülke olmayalım

Konteyner ülke olmayalım!

İstanbul Politikalar Merkezi’nin Direktörü Prof. Dr. Fuat Keyman, Türkiye’nin mültecileri toplayan bir konteyner mekânı olarak görülmesinin çok yanlış olduğunu belirterek, “Asla konteyner ülke olarak değil insani sınırlarda olmalıyız. Türkiye’nin de bir eşiği var” dedi.

22.04.2016Ekonomi
Otopsiye katılmak bana travma oldu

Otopsiye katılmak bana travma oldu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Hrant Dink’in öldürüldüğü gün İstanbul’da bulunduğunu ve otopsisine katıldığını belirterek, “O benim için büyük bir travmadır halen” dedi.

19.11.2015Gündem
Bienal’de sona doğru...

Bienal’de sona doğru...

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 14. İstanbul Bienali son iki haftasına girdi. Sanatseverlerin en az üç günde gezebileceğiniz Bienal'i hala keşfetme imkanı bulamadıysanız, haberimizde nasıl gezebileceğinize dair detayları bulabilirsiniz.

25.10.2015Keyif
Sona ermeden “erişin”

Sona ermeden “erişin”

Türkiye ve İsveç’te yaşayan engelli bireylerin hikâyelerine odaklanan bir sergi, “Erişiyorsam Varım! İstanbul”. İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Swedish Institute (SI), Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi (RUSİHAK) ve Engelli Kadın Derneği (ENGKAD) işbirliği ile düzenlenen ve Ekim ayı boyunca çeşitli aktivitelerle renklenen sergi 31 Ekim tarihine kadar sürecek.

25.10.2015Keyif
Vicdan nöbeti 108’inci gününde

Vicdan nöbeti 108’inci gününde

Kamp Armen olarak bilinen Tuzla Çocuk Kampı’nın Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na iadesi için başlayan vicdan nöbeti, düzenlenen saldırı ve tacizlere rağmen 108’inci gününe ulaştı. Seçim zamanı vakıfa bağışlanacağı söylenen kamp hâlâ iade edilmedi.

21.08.2015Gündem
Nefret tacirlerine aracılık

Nefret tacirlerine aracılık

MAALESEF Hrant Dink Vakfı’nın hazırladığı ve Eylül-Aralık 2014 dönemini içeren “Medyada nefret söylemi ve ayrımcı dil” raporunda, Hürriyet’ten de bir haber girdi.

12.07.2015Okur Temsilcisi

Yazar Sonuçları

Tiyatro Müzesi kurulmalı

Türkiye Tiyatro Vakfı Kurucu Başkanı Esen Çamurdan’ın mektubundan bir bölüm:

17.06.2021

Beyoğlu’nun ihtişamlı tiyatrolarına davetlisiniz

Talimhane’den başlayıp, İstiklal Caddesi’ni aşıp Meşrutiyet Caddesi’ne doğru 100 yıllık sanal bir yürüyüşe var mısınız? Yol üstünde sizi Beyoğlu’nun ihtişamlı tiyatro günlerine götürecek, devasa bir tarih bekliyor. Mesela Çiçek Pasajı önceki hayatında İstanbul’un ikinci büyük tiyatrosu, özel locasına atıyla padişah geliyor.

15.05.2021

Kurmaca ile gerçek buluşuyor

Aylin Sökmen, “Kendinde Değil Gibisin” ile kurguyla yaşam arasındaki ince çizgiye odaklanıyor. Sökmen’e romanın çıkış noktasını sordum:

3.03.2021

Provokatörlerin ifadesinden; ‘Şizofrenim’, ‘Kara büyü yaptılar’!

FETÖ suikastıyla öldürülen BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, 2007’de Hrant Dink suikastı sonrası “Bizim tarla çoktan sürülmüş” demişti. Hrant Dink Vakfı’na ölüm tehdidi gönderenlerin ifadelerini okuyunca, “Kirli eller MHP’ye bir tuzak mı kuruyor?” diye düşünmeden edemedim.

5.06.2020

Meydanı yalancılara bırakmak yok

Dijital medyada bazı tipler türemiş durumda.

3.06.2020

Soylu: ‘Toplumun sinir uçlarını hedef alıyorlar’

Bizi bir kez daha aynı tuzağa düşürmeye çalışıyorlar.

3.06.2020

‘Barış’ adını kullanan yalancılar

Terör örgütü PKK’nın siyasi sözcülüğünü yapan HDP’liler, “demokrasi, hukuk, insan hakları” yanında en çok “barış” kelimesini kullanırlar. Bunu yaparken de PKK’nın terörist eylemlerine sessiz kalır, terörle mücadele eden güvenlik güçlerini her ortamda “savaş yürütmekle” suçlarlar.

3.06.2020

Provokasyonunuzu nasıl alırsınız?

Provokasyonunuzu nasıl alırsınız? Türk-Kürt mü olsun, Alevi-Sünni mi?

1.06.2020

45 yıllık bir öykü: Akkuyu

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) en önemli toplantılarından birisini Mersin Mezitli’de gerçekleştirdi. Toplantının ana teması ‘Nükleer Tehlikeye Karşı Mersin Buluşması’ idi. Geçen pazar günkü toplantının katılımcıları arasında sadece aktivistler değil, nükleer fizikçiler de vardı.

16.10.2019

Erivan izlenimleri (4) - Ter-Petrosyan’la 28 yıl sonra yeniden karşılaşınca...

Geçen pazar günü Erivan’da eski cumhurbaşkanlarından Levon Ter-Petrosyan’ın liderliğini yaptığı Ermeni Ulusal Kongresi adlı partinin bir hayli mütevazı merkezinde, partinin başkan yardımcısı Levon Zurabyan ile görüşürken birden odanın kapısı açıldı ve içeri resmi giyimli, görmüş geçirmiş biri olduğu her halinden anlaşılan bir şahıs girdi. Odada bir hareketlenme oldu. Şahsın yüzü bana pek yabancı gelmedi.

15.12.2018

Medyanın nefret dili

MEDYANIN Suriyelilere yönelik nefretle bezeli dilini gördükçe, bir gazeteci olarak utanıyorum.

8.12.2017

İnsanlık ölmedi

BİR ödül töreni düşünün ki, salondaki yüzlerce kişi aynı anda ağlıyor, tören bitiminde kadınların yanaklarında kirpiklerinden akan rimeller şeritler oluşturmuş.

2.06.2017

Dağların oğlu Ermenistan

Hrant Dink Vakfı, 2009 yılından bu yana her yıl ‘Türkiye-Ermenistan Gazeteci Diyalog Programı’nı gerçekleştiriyor. Gazeteci Diyalog Programı, iki komşu ülkenin gazetecileri arasında bağları kuvvetlendirmeyi, gelecekte yeni işbirlikleri yaratmayı ve iki ülke arasındaki haber alma ağlarının doğru yollardan kurulmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bu yıl basından kültür, seyahat ve yemek yazarları için özel bir program hazırlanmıştı. Katılımcılar arasında ben de vardım. Yedi gün boyunca bu ülkeyi gezip tanıma fırsatım oldu. İtiraf edeyim ki son zamanlarda beni en fazla etkileyen seyahat de bu oldu.

29.10.2016

Barev (merhaba) Ermenistan

Hrant Dink Vakfı’nın ‘Gazeteci Diyalog Programı’ çerçevesinde Mehmet Yaşin’in de olduğu bir grup gazeteciyle geçen hafta Ermenistan’daydım. Bakın oradan sizler için neler getirdim.

29.10.2016

Her zaman tutarlı bir demokrat:Tosun Terzioğlu

12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında, Ankara'da, Merkez Komutanlığı içindeki Ordu Dil ve İstihbarat Okulu'nda tutukluyduk.

25.02.2016