EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Höh

Höh ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Höh haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 402 Höh haberi bulunmuştur.

Höh Haberleri

Asimilasyon utancımız

Asimilasyon utancımız

Bulgaristan eski Cumhurbaşkanı Dr. Jelio Jelev, 1984-89 arasında Türklere karşı asimilasyon politikası yürüten komünist lider Todor Jivkov düştükten sonra ülkenin demokratikleşme sürecini, Türklerin haklarının nasıl iade edildiğini anlattı, "Uluslararası arenada güven ve prestij kaybettik. Ülkenin alnındaki utanç lekesiydi" dedi.

17.06.2009Gündem
AP seçimlerinde Türk kökenli adaylar

AP seçimlerinde Türk kökenli adaylar

Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 736 yeni üyesini belirlemek için 4-7 Haziranda seçim düzenlenirken, bu ülkelerden bazılarında seçimlere Türk kökenli adaylar da katılıyor.

5.06.2009Dünya
Kendini Türk hisseden Türkiyeye gitsin

'Kendini Türk hisseden Türkiye'ye gitsin'

Bulgaristan'da Türk ve Müslümanlara uygulanan ve 1989 yılında yıkılan totaliter rejimle sona eren asimilasyon kampanyasıyla ilgili tartışmalar yeniden alevlendi.

1.11.2008Dünya
Komşu Bulgaristanda parti lideri yargı önünde

Komşu Bulgaristan'da parti lideri yargı önünde

Bulgaristan'da parlamentoya girdiğinden beri gerek açıklamaları gerekse tavırlarıyla birçok skandala imza atan Ataka Genel Başkanı Volen Siderov, yalan ifade vermek suçundan yargılanıyor.

2.07.2008Dünya
Bulgaristandan sözde soykırıma ret

Bulgaristan'dan sözde soykırıma ret

Bulgaristan'da aşırı sağcı ATAKA partisine mensup milletvekilleri tarafından hazırlanan, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının Bulgaristan tarafından resmen tanınmasını öngören yasa teklifi parlamento genel kurulunda bir kez daha reddedildi.

17.01.2008Gündem
O kıyaslama içimizi acıttı

O kıyaslama içimizi acıttı

Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türkler’in oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Demokratik Toplum Partisi (DTP) ile kıyaslanmaktan rahatsız. HÖH Grup Başkan Vekili Remzi Osman, "Eli kanlı bir terör örgütüne sahip çıkan bir zihniyet ile kıyaslanmamız içimizi acıtıyor" dedi.

9.11.2007Gündem
HÖH 41 belediye kazandı

HÖH 41 belediye kazandı

Bulgaristan’da ilk turu 28 Ekim’de, ikinci turu da önceki gün yapılan yerel seçimlerde, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH-DPS), toplam 264 belediye başkanlığından 41’inde başarı sağladı.

5.11.2007Dünya
Komşuda sağ yükselişte

Komşuda sağ yükselişte

Bulgaristan’daki enflasyon artışı yerel seçimde iktidardaki Sosyalistler’in oy kaybetmesine neden olurken, merkez sağ yükselişe geçti.

29.10.2007Dünya
HÖH lideri ’komünist ajan’ listesinde

HÖH lideri ’komünist ajan’ listesinde

Bulgaristan’da komünizm dönemine ait gizli dosyaları araştıran "Dosya Komisyonu" , 1989 yılına dek ülkeyi yöneten Komünist Partisi’nin (BKP) kurdurduğu Devlet Güvenlik Servisi (DS) adlı istihbarat biriminde görev almış ve rejim değişikliğinden sonra da devlet yönetiminde söz sahibi olmuş eski ajanların isimlerini açıkladı.

4.09.2007Dünya
Bulgaristan eski ajanları açıkladı

Bulgaristan eski ajanları açıkladı

Bulgaristan'da komünizm dönemine ait gizli dosyaları araştıran "Dosya Komisyonu" , 1989 yılına dek ülkeyi yöneten Komünist Partisi'nin (BKP) kurdurduğu Devlet Güvenlik Servisi (DS) adlı istihbarat biriminde görev almış ve rejim değişikliğinden sonra da devlet yönetiminde söz sahibi olmuş eski ajanların isimlerini açıkladı.

4.09.2007Dünya
Bulgar ırkçılar Türk çeşmesine saldırdı

Bulgar ırkçılar Türk çeşmesine saldırdı

Bulgaristan’ın Burgaz bölgesi Dikenli köyünde, Komünist Todor Jivkov rejimi yıllarında Türk azınlığına karşı asimilasyon kampanyası sırasında hayatını kaybeden Türk asıllı üç kişinin anısına inşa edilen çeşme aşırı milliyetçi Bulgarların saldırısına uğradı.

31.08.2007Dünya
Türk çeşmesine saldırdılar

Türk çeşmesine saldırdılar

Bulgaristan'da ırkçı ve aşırı milliyetçi militanlar, Burgaz bölgesindeki Dikenlik (Trınak) köyünde anıt olarak yaptırılan bir Türk çeşmesine kazmalarla saldırdı. Bununla da yetinmeyip, saldırı görüntülerini "You Tube" da yayına verdi.

31.08.2007Dünya
Bulgaristan da yerel seçimler 28 ekimde yapılacak

Bulgaristan' da yerel seçimler 28 ekimde yapılacak

Bulgaristan'da yerel seçimler 28 ekimde yapılacak.

2.08.2007Dünya
Bulgaristanda vergi reformu

Bulgaristan'da vergi reformu

Bulgaristan'da üçlü iktidar koalisyonu, ülkede yüzde 10 düz oranlı vergi uygulamasına geçilmesi kararı aldı.

31.07.2007Ekonomi
HÖH’ün sandalye sayısı 4’e indi

HÖH’ün sandalye sayısı 4’e indi

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Bulgaristan’ı temsil edecek 18 milletvekilinin belirlenmesi için geçen pazar günü yapılan seçimin resmi kesin sonuçları açıklandı.

24.05.2007Dünya
Soydaş damgası

Soydaş damgası

1 Ocak’ta törenlerle yeni AB üyesi olan Bulgaristan’da ilk Avrupa Parlamentosu seçimlerine halk pek ilgi göstermedi. Katılımın yüzde 28 olduğu seçimlerde Türklerin çoğunlukta olduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi üçüncü oldu. HÖH ikisi soydaş, beş milletvekili çıkardı.

21.05.2007Dünya
Az önce olanlar

Az önce olanlar

İşte saat 17.00'e kadar günün öne çıkan haberleri.

21.05.2007Gündem
Barajın atında kalan Kostov istifa etti

Barajın atında kalan Kostov istifa etti

Bulgaristan'ı Avrupa Parlamentosu'nda temsil edecek 18 milletvekilini belirlemek için dün yapılan seçimde barajın altında kalarak başarısız olan Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar (DSB) partisinin Genel Başkanı İvan Kostov, görevinden istifa etti.

21.05.2007Dünya
Türklerin partisi birinci sırada

Türkler'in partisi birinci sırada

Avrupa Parlamentosu'nda Bulgaristan'ın temsil edecek 18 milletvekilinin belirlenmesi için dün yapılan seçimde üyelerinin çoğunluğunu Türkler'in oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) en fazla oyu olarak birinci sıraya yükseldi.

21.05.2007Dünya
Bulgaristanda milletvekilliği seçimi sürüyor

Bulgaristan'da milletvekilliği seçimi sürüyor

Bulgaristan'da seçmenler, Avrupa Parlamentosu'nda Bulgaristan'ı temsil edilecek 18 milletvekilini belirlemek üzere bugün sandık başına gidiyor.

20.05.2007Dünya
Bulgaristanda halk, AP için sandık başına gidiyor

Bulgaristan'da halk, AP için sandık başına gidiyor

Bulgaristan'da halk, 20 Mayıs Pazar günü yapılacak Avrupa Parlemontosu (AP) seçimleri için sandık başına gidecek. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), AP için seçilecek 18 milletvekilinin 5'ini kazanmayı hedefliyor. HÖH'ün Kırcaali mitingine katılan 10 bin soydaşa seslenen Genel Başkan Ahmet Doğan, “Avrupa'ya adım adım değil gümbür gümbür girmemiz lazım” dedi.

5.05.2007Dünya
Bulgarian Parliament passes bill to prevent Turkish influence on elections

Bulgarian Parliament passes bill to prevent Turkish influence on elections

Bulgaria, which became an official EU member on January 1, 2007, has formally accepted a bill presented to its parliament yesterday which would ban Bulgarian citizens living in Turkey from voting in its elections.

15.02.2007Gündem
Komşuda entrika

Komşuda entrika

Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarına, üç ay sonraki Avrupa Parlamentosu seçiminde oy kullanma yolu kapandı. Meclisten geçen yasa değişikliği, AB üyesi olmayan ülkelerde yaşayan vatandaşların oy kullanmasını engelliyor. Bu hak için üç ay Bulgaristan’da ikamet etmek gerekiyor. İktidar partisi vekillerinin de tasarıya kabul oyu vermesi üzerine iktidar ortağı HÖH’ün Türk vekilleri genel kurul salonunu terk etti.

14.02.2007Dünya
HÖH en az iki vekil kaybedecek

HÖH en az iki vekil kaybedecek

Bulgaristan’da 3 ay sonra yapılacak seçimle Avrupa Parlamentosu’nda ülkeyi temsil edecek 18 milletvekili seçilecek.

14.02.2007Dünya
Türkiyedeki Bulgarlar AP seçiminde oy kullanamayacak

Türkiye'deki Bulgarlar AP seçiminde oy kullanamayacak

Bulgaristan parlamentosunda, 3 ay sonra yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilliği seçiminde Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanmalarını engellemek amacıyla muhalefet partileri tarafından hazırlanan yasa tasarısı değişikliği kabul edildi.

14.02.2007Dünya
Türkiyedeki Bulgarlar parlamentoyu karıştırdı

Türkiye'deki Bulgarlar parlamentoyu karıştırdı

Bulgaristan'ı Avrupa Parlamentosunda temsil edecek 18 milletvekilinin nasıl seçileceğini düzenleyen yasa tasarısı, Bulgar parlamentosunu karıştırdı.

9.02.2007Dünya
Bulgar milliyetçiden Türklerin APye seçilmemesi için kampanya

Bulgar milliyetçiden Türklerin AP'ye seçilmemesi için kampanya

Bulgaristan'da milliyetçiler, Türk kökenlilerinin Avrupa Parlamentosu'na (AP) seçilmesini engellemek için kampanya başlattı.

7.02.2007Gündem
Bulgaristan Türkleri Türkiye’nin yanında

Bulgaristan Türkleri Türkiye’nin yanında

Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan’daki Türkleri temsilen Haklar ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH) kabineye giren 3 Türk’ten 1’i olan Başbakan Yardımcısı ve Doğal Afetler Bakanı Emel Ethem, AB yolunda daima Türkiye’ye destek olacaklarını söyledi.

27.01.2007Gündem
Bulgaristan 18 geçici Avrupa vekilini seçti

Bulgaristan 18 geçici Avrupa vekilini seçti

Avrupa parlamentosunda Bulgaristan'ı Mayıs ayına kadar geçici olarak temsil edecek 18 milletvekili, Bulgaristan parlamentosunda bugün yapılan seçimle belirlendi.

20.12.2006Dünya
Bulgaristanda seçime ilgi az

Bulgaristan'da seçime ilgi az

Bulgaristan'da 1989 yılındaki rejim değişikliğinden sonraki 4. cumhurbaşkanının belirlenmesi için seçmenler bugün sandık başına gidiyor.

22.10.2006Dünya
Bulgaristan Türklerinin cumhurbaşkanı adayı Prvanov

Bulgaristan Türklerinin cumhurbaşkanı adayı Prvanov

Bulgaristan'da yaşayan Türkleri temsil eden Hak ve Özgürlükler Hareketi, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Georgi Prvanov'u destekleme kararı aldı.

28.09.2006Gündem

Yazar Sonuçları

Avrupa, 5 yıllık kaderini seçiyor

AVRUPA Birliği (AB) üyesi 27 ülkede bugünden itibaren dünyanın en büyük çokuluslu meclisi olarak tanınan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri başlıyor. 4 ile 7 Haziran tarihleri arasında yapılacak seçimler 490 milyonlu AB’nin gelecek 5 yıllığına kaderini belirleyecek.

3.06.2009

Bir ön-14 Şubat yazısı

Zevc ile zevceler günü bu cumartesi fakat yazı günüm değil maalesef, o yüzden önden önden geleyim dedim.

11.02.2009

İmar Komisyonu doğaya tuş oldu

ARTIK bir günlük yağış dahi İstanbul’u perişan ediyor. Neden?

Ne tarla kaldı, ne yeşil alan...

27.10.2008

HÖH liderinin özel kalem müdürünün kuşkulu intiharı

BULGARİSTAN’da, Türklerin ağırlıklı olarak oy verdiği ’Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) lideri Ahmet Doğan’ın, özel kalem müdürü Ahmet Emin’in (46) Sofya’da önceki cuma günü kuşkulu şekilde ’intihar’ ettiğinin açıklanmasının ardındaki gerçekler sır perdesine dönüşüyor.

25.10.2008

Zemzem ve rakı yan yana içilecek

TEKİRDAĞ’ın Malkara İlçesi’nde hafta sonu yapılan ’Tarım ve Süt Ürünleri Festivali’nde, din felsefecisi AKP Tekirdağ Milletvekili Prof. Necip Taylan’la karşılaştık.

25.08.2008

"Bizim Eller"... Kırcali'de kadın ve gençlik başarısı...

Nüfusunun yarısından fazlasını Türk nüfusun oluşturduğu bir kent; Kırcali... Bulgaristan’ın önemli merkezlerinden biri.

9.12.2007

Toplum çürümeye nasıl başlar?

DUYARSIZ bir toplum haline geliyoruz...

8.12.2007

Bulgaristan seçimine verilen desteğin yansımaları

Türkİye’nİn yoğun gündeminde yeterince irdelenmedi belki... Kıyısından köşesinden, ama çoğunlukla da siyasi yorumlar...

17.11.2007

Sarıkamış’tan 11 yaşındaki Halim’in ’kayak’ dünyası

KAYAK hocası Muzaffer Ergöz, Sarıkamış’tan telefon ederek "Size birisini vereceğim" dedi.

10.11.2007

Büyükşehir sıkıntıda

DOLAR düşerken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi zamları peş peşe gündeme getiriyor. ’Melen’ diye tanıtılan ama aslında Düzce’deki Yeşilçay suyunun İstanbul’a getirilmesinin bedeli (İSKİ, DSİ’ye 400 milyon YTL aktardı) İstanbullulardan çıkarılmaya başlandı; % 134’e varan orandaki zamlarla...

26.10.2007

Bulgaristan’da neler oluyor?

BULGARİSTAN’da 28 Ekim’de yerel seçimler yapılacak.

Seçimler öncesinde, Bulgaristan’ın ’itici gücü’ sayılan Türklere karşı yeni oyunlar sahneye konmaya başlandı. 1997 yılında dönemin İçişleri Bakanı Bogomil Monev, aralarında Türklerin partisi Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) lideri Ahmet Doğan ve üç Türk’ün de bulunduğu 23 kişinin komünist dönemde 14 yıl Bulgar Gizli Servisi’nde çalıştığını açıklamıştı.

6.09.2007

Iğdır’da Azeri-Kürt çekişmesine dikkat

IĞDIR’dan bir okurumuz arayarak, en hassas seçim bölgelerinden biri olan Iğdır’a dikkat edilmesini istiyor:

25.06.2007

Biz vatansız mıyız

YURTDIŞINDAKİ Türkler, anavatanlarında yapılacak seçimlerde gümrük kapıları dışında yaşadıkları ülkelerde niye oy kullanamıyor?

16.01.2007

Baykal'dan şimdilik 'Gel... Gel...'politikası

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Hilton'un 9. katında bir grup gazeteci ile önceki akşam yemek yediği salona girdiğimizde "Cumhuriyet birikimlerini tehlikeye sokacak bir tehdit algılaması olduğu ortada...

24.11.2006

Uyar'a göre 'İslami sermaye' nedir

GEÇMİŞTE YİMPAŞ ve 'yeşil sermaye' konusunda yazdıklarımız bugün daha anlamlı hale geliyor.

4.11.2006