EKSTRA
MENÜ

Hıv

Hıv ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hıv haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 874 Hıv haberi bulunmuştur.

Hıv Haberleri

HIV/AIDS Dünyada azalırken Türkiyede katlanarak artıyor

HIV/AIDS Dünyada azalırken Türkiye'de katlanarak artıyor

1988 yılından bu yana her yıl tüm dünyada çeşitli kampanya ve etkinlikler ile anılan, Dünya AIDS Günü’nde Türkiye’de de tıp dünyasının önde gelen isimleri ve sanatçılar bir araya gelerek HIV’in yayılımına ve HIV/AIDS ile yaşayanlara yönelik ayrımcılıklara karşı tek yürek oldu.

1.12.2015Gündem
Dünya AIDS Günü’nde uyarı

Dünya AIDS Günü’nde uyarı

İÇ Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kadir Biberoğlu, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, hastalığa karşı Türkiye’de HIV virüsü taşıyan 9 bin 300 hasta bulunduğunu belirterek uyarılarda bulundu.

30.11.2015Ege
Avrupada HIV virüsünde rekor artış

Avrupa'da HIV virüsünde rekor artış

Dünya Sağlık Örgütü aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bir çok Avrupa ülkesinde HIV virüsünün bulaştığı kişilerin sayısında rekor artış olduğunu açıkladı.

27.11.2015Avrupa
Charlie Sheen şimdi de kaset skandalıyla uğraşıyor

Charlie Sheen şimdi de kaset skandalıyla uğraşıyor

Geçen hafta HIV pozitif olduğunu açıklayarak gösteri dünyasını şoka uğratan ünlü oyuncu Charlie Sheen, şimdi de bir kaset skandalı iddiası ile karşı karşıya kaldı.

25.11.2015Hayat
Charlie Sheenin eski sevgilisi: Bana HIVden hiç söz etmedi, kuzu derisi kondom kullandık

Charlie Sheen'in eski sevgilisi: Bana HIV'den hiç söz etmedi, kuzu derisi kondom kullandık

Aktör Charlie Sheen'in HIV pozitif olduğunu canlı yayında itiraf etmesinden sonra gözler eski sevgililerine çevrildi. Sheen'in 2011 yılında yedi ay birlikte olduğu ve aynı evi paylaştığı Bree Olson da bunlardan biri. Olson, aktörün kendisine HIV pozitif olduğunu hiç söylemediğini bu gerçeği herkesle birlikte öğrendiğini açıkladı.

18.11.2015Keyif
Charlie Sheen açıkladı: Evet HIV pozitifim

Charlie Sheen açıkladı: Evet HIV pozitifim

Charlie Sheen bir süredir Hollywood'u sallayan iddialara son noktayı koydu. Sheen, bu sabah ABD'deki NBC kanalında programına konuk olduğu Matt Lauer'e "HIV pozitif olduğunu" açıkladı. ABD'nin NBC kanalında sabah saatlerinde yayınlanan Matt Lauer'in sunduğu Today Show'a konuk olan Charlie Sheen yapılan testler sonucunda AIDS hastalığına sebep olan HIV pozitif taşıdığını söyledi.Sheen "HIV pozitif olduğumu açıklamak için buradayım" diye konuştu.50 yaşındaki aktör HIV'e gönderme yaparak "Bu özümsemesi çok zor olan üç harf" diye konuştu. Sheen "Acımasız eleştirilerin önüne geçmek için bu açıklamayı yapmak zorundayım" dedi. Hastalığını dört yıldan bu yana bildiğini söyleyen Charlie Sheen "Kendimi kötü hissetmeye başladığım ilk dönemde beynimde tümör olduğunu sanıyordum" dedi.

17.11.2015Haber
Charlie Sheen aylardır yatak odasından çıkmadan yaşıyormuş

Charlie Sheen aylardır yatak odasından çıkmadan yaşıyormuş

HIV virüsü taşıdığı ileri sürülen ve bunu açıklaacağı konuşulan ünlü aktör Charlie Sheen'in sürdürdüğü hayat şaşırttı....

17.11.2015Magazin
Charlie Sheen açıkladı: Evet HIV pozitifim

Charlie Sheen açıkladı: Evet HIV pozitifim

Charlie Sheen bir süredir Hollywood'u sallayan iddialara son noktayı koydu. Sheen, bu sabah ABD'deki NBC kanalında programına konuk olduğu Matt Lauer'e "HIV pozitif olduğunu" açıkladı.

16.11.2015Magazin
Hollywoodda AIDS paniği: Ünlü aktör HIV virüsü taşıyor

Hollywood'da AIDS paniği: Ünlü aktör HIV virüsü taşıyor

Sinema dünyasının kalbi Hollywood son birkaç gündür AIDS söylentileri ile çalkalanıyor. İngiliz The Sun gazetesinin iddiasına göre Hollywood'un çok ünlü ve çapkın aktörlerinden biri AIDS'e yakalandı.

13.11.2015Magazin
Şüpheli ilişkiden sonra ne kadar zaman AIDS testi yaptırmalısınız

Şüpheli ilişkiden sonra ne kadar zaman AIDS testi yaptırmalısınız?

Türkiye'de yaklaşık 10 bin, dünyada ise 35 milyondan fazla insan HIV enfeksiyonunun etkisinde. Ülke olarak hala yeterli bilinç düzeyine ulaşamadığımız için test yaptırmakta geç kalınıyor.

28.10.2015Sağlık
Elimde olsa tüm liderleri uzaya çıkarırdım

'Elimde olsa tüm liderleri uzaya çıkarırdım'

NASA’ya bağlı bir merkezde başkanlık yapmış olan Teksas Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Dekanı astronot Prof. Albert Sacco: Elimde olsaydı dünyanın bütün liderlerini uzayda biraz dolaştırırdım. Eminim bir daha hiç savaş çıkmazdı.

21.09.2015Hayat
Bugün, Dünya Lenfoma Günü

Bugün, Dünya Lenfoma Günü!

Hastalığın teşhisi ve tedavisi hakkında önemli bilgiler...

15.09.2015Sağlık
IŞİDde HIV salgını

IŞİD'de 'HIV' salgını

Suriye'de Faslı iki seks kölesiyle korunmasız ilişkiye giren en az 16 IŞİD militanının HIV virüsüne yakalandığı iddia edildi. HIV taşıyan IŞİD üyelerine, intihar bombacısı olma emri verildiği belirtiliyor.

21.08.2015Dünya
AIDS hastalarına hayat çok kolay

'AIDS hastalarına hayat çok kolay'

Hala tam tedavisi bulunamasa da son ilaçlar 10 yıl öncesine göre bile çok etkili. Yıllarca günde 1 torba ilaç bitiren ve her an ölümün kıyısında yaşayan AIDS hastaları artık çok uzun yıllar virüsü taşısalar dahi hastalanmadan yaşayabiliyor, özel yöntemlerle çocuk sahibi olabiliyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atahan Çağatay, HIV pozitif hastaların hala en büyük sıkıntıları toplumun bakış açısı ve damgalanma olduğunu belirtiyor.

12.08.2015Sağlık
AIDS’in mucize kadını

AIDS’in mucize kadını

Fransa’da AIDS’e yol açan HIV’le dünyaya gelmiş ve küçük yaşta bu nedenle bir süre tedavi görmüş 18 yaşındaki bir kadın, tıp dünyasını şaşırttı.

22.07.2015Dünya
12 yıl tedavi görmeyen HIV taşıyıcısı şaşırttı

12 yıl tedavi görmeyen HIV taşıyıcısı şaşırttı

Fransa'da sadece 5 yaşına kadar tedavi gören HIV taşıyıcısında, 12 yıldır ilaç kullanmamasına rağmen hiçbir AIDS belirtisine rastlanmadığı bildirildi.

21.07.2015Sağlık
15 milyon HIV taşıyıcısı tedavi edildi

15 milyon HIV taşıyıcısı tedavi edildi

Birleşmiş Milletler'in AIDS ile mücadele kuruluşu UNAIDS, 2015 hedefleri çerçevesinde 15 milyon HIV taşıyıcısının tedavi edildiğini açıkladı.

15.07.2015Dünya
AIDS’siz yeni nesil

AIDS’siz yeni nesil

DÜNYA Sağlık Örgütü (WHO), Küba’nın anneden bebeğe AIDS’e yol açan HIV ve frengi geçişini durdurduğunu açıkladı.

2.07.2015Dünya
Küba HIV virüsünün anneden çocuğa geçişini durdurmayı başardı

Küba HIV virüsünün anneden çocuğa geçişini durdurmayı başardı

Küba, dünyada HIV'in anneden çocuğa geçmesini tamamen yok eden ilk ülke oldu. Dünya Sağlık Örgütü, yaptığı incelemelerde Küba'nın gerekli bütün kriterlere uyduğunu belirtti.

2.07.2015Sağlık
O bayrak asıldı

O bayrak asıldı

Başkan Obama'nın 2015 Haziran ayını Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Trans OnurAyı ilan eden bildirgesinin ardından, A.B.D.'nin İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye ve tüm dünyada LGBT haklarının destekçisi olarak, LGBT hareketinin sembolü olan gökkuşağı bayrağını sergiliyor.

26.06.2015Hayat
HIV virüsüne karşı aşı geliştirildi

HIV virüsüne karşı aşı geliştirildi

California Üniversitesi’nde görev yapan ABD’li Profesör Phil Berman, AIDS hastalığına yol açan HIV virüsüne karşı koruma sağlayan bir aşıyı başarıyla geliştirdiğini öne sürdü. Aşı önümüzdeki 3 yıl klinik testlerden geçirilecek.

26.05.2015Sağlık
O hastalıkta en çok korkutan şey...

O hastalıkta en çok korkutan şey...

Uzmanlar uyarıyor, Hepatit hastalarında en kötüsü hastalığın tedavisinde geç kalınması. Eğer hastalıkta siroz ya da kanser gelişmişse tedavi şansı azalıyor.

23.05.2015Sağlık
AIDSe virüsüne çare buldu

AIDS'e virüsüne çare buldu

California Üniversitesi’nde görev yapan ABD’li Profesör Phil Berman, HIV ve AIDS virüslerine karşı koruma sağlayan bir aşıyı başarıyla geliştirdiğini öne sürdü.

19.05.2015Avrupa
Geylerin kan bağışına HIV koşulu

Geylerin kan bağışına HIV koşulu

Avrupa Adalet Divanı, eşcinsel erkeklerin kan bağışında bulunmasına ilişkin kararını açıkladı.

29.04.2015Dünya
Riski 2 milyonda 1’e indirdik

Riski 2 milyonda 1’e indirdik

Kızılay Genel Başkanı Akar, Türkiye’de kan tetkikinde kullanılmaya başlanan NAT testi sayesinde AIDS’e yol açan HIV’li kan bulaşma riskinin 2 milyonda bire indiğini söyledi.

22.04.2015Gündem
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Türkiye'de bu konudaki tek sorun AİDS değil. Tıpkı AİDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar hayatımızı riske sokuyor. Peki siz onlardan korunma yollarını biliyor musun?

Aşıyla önlenebilen hastalıklar hangileri

Aşıyla önlenebilen hastalıklar hangileri?

Geçmişte dünya üzerinde salgınlara neden oluyorlardı.

Grip aşıları bu yıl tutmadı

'Grip aşıları bu yıl tutmadı'

Domuz gribi ölümlerinin arttığı Türkiye’de bu yıl yapılan grip aşısının grip virüsüne karşı etkili olmadığı ortaya çıktı.

27.03.2015Sağlık
Ünlü futbolcunun oğlu okuldan atıldı

Ünlü futbolcunun oğlu okuldan atıldı

İngiltere’nin güneyindeki bir okulda yerde buldukları diyabet iğnesiyle 15 arkadaşına saldıran ve kurumda 'HIV' paniği yaşanmasına neden olan 14 yaşındaki iki öğrenci okuldan atıldı.

10.03.2015Dünya
HIV aşısı sonunda bulundu mu

HIV aşısı sonunda bulundu mu?

ABD’deki Scripps Araştırma Enstitüsü’nden bilim insanları etkili bir HIV aşısı geliştirme konusunda önemli aşama kaydettiklerini açıkladı.

19.02.2015Avrupa
İzmir kanser izleme merkezi olacak

İzmir kanser izleme merkezi olacak

ABD’nin Salgın Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi’nde görev alan Uluslararası Kanser Kontrolü Ofisi Direktör Yardımcısı Dr. Mona Saraiya, "Türkiye, gelecek yıl İzmir’de Küresel Kanser Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak. İzmir, ayrıca Ortadoğu’nun kanser izleme merkezi olacak" dedi.

1.02.2015Dünya
Doğum yapan kadın HIV’li çıktı, sağlık personeli panik yaşadı

Doğum yapan kadın HIV’li çıktı, sağlık personeli panik yaşadı

DİYARBAKIR’DA geçen 10 Eylül’de Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde sezaryenle doğum yapan bir kadında HIV virüsü tespit edildi. Bu nedenle hastaya müdahale eden sağlık personeli panik yaşadı.

5.12.2014Gündem
AIDS olunca dışladılar, tazminat kazanınca akraba oldular

AIDS olunca dışladılar, tazminat kazanınca akraba oldular

ŞANLIURFA’da, 6 yıl önce 1.5 yaşındayken, üzerine kaynar su dökülmesi sonucu yanan ve götürüldüğü hastanede HIV’li kan verilmesi ile AIDS hastalığına yakalanan Y.Ç.’nin ailesine, açtıkları dava kapsamında Sağlık Bakanlığı’nın 1 milyon 393 bin lira tazminat ödemesine hükmedildi. Oğlunun hastalığı döneminde dışlandıkları için evlerini köy dışına taşıdıklarını ifade eden baba Mehmet Ç., tazminat kararı sonrası bir anda herkesin kendileriyle akraba olmaya başladığını belirterek duruma tepki gösterdi.

4.12.2014Gündem
AIDS olunca dışladılar, tazminat kazanınca akraba oldular

AIDS olunca dışladılar, tazminat kazanınca akraba oldular

ŞANLIURFA’da, 6 yıl önce 1.5 yaşındayken, üzerine kaynar su dökülmesi sonucu yanan ve götürüldüğü hastanede HIV’li kan verilmesi ile AIDS hastalığına yakalanan Y.Ç.’nin ailesine, açtıkları dava kapsamında Sağlık Bakanlığı’nın 1 milyon 393 bin lira tazminat ödemesine hükmedildi. Oğlunun hastalığı döneminde dışlandıkları için evlerini köy dışına taşıdıklarını ifade eden baba Mehmet Ç., tazminat kararı sonrası bir anda herkesin kendileriyle akraba olmaya başladığını belirterek duruma tepki gösterdi.

4.12.2014Haber
Korkunç gerçeği öğrendiğimde hamileydim

Korkunç gerçeği öğrendiğimde hamileydim

Türkiye'de yaklaşık 6 bin, dünyada ise 35.3 milyon insan HIV virüsünün etkisinde. Eğer uygun şekilde tedavi edilirlerse, virüsün korkutucu evresi olan AIDS'den korunarak uzun yıllar yaşayabilirler. Tedavisi sanıldığından çok daha kolay, hatta ilaçlar artık o kadar etkili ki, virüs kanda saptanamayacak düzeye inebiliyor. Yine de tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Özellikle cinsel anlamda tek eşli olmak hala çok önemli. Bu anlamda HIV virüsünün zorluğunu fazlasıyla yaşayan iki çocuk annesi 42 yaşındaki H.G., bu zorlu hastalıkla nasıl mücadele ettiğini hurriyet.com.tr'ye anlattı.

3.12.2014Sağlık
AIDS güçlü bağışıklık sistemi olanları etkiliyor

AIDS güçlü bağışıklık sistemi olanları etkiliyor

Oxford'da yapılan araştırma, AIDS hastalığına yol açan HIV'in gittikçe daha az etkili olduğunu ortaya çıkardı.

2.12.2014Sağlık
AIDS’e dikkat çekmek için dans ettiler

AIDS’e dikkat çekmek için dans ettiler

TÜRK Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) üyesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) öğrencisi bir grup, AIDS ve HIV virüsüne dikkati çekmek için bir alışveriş merkezinde dans gösterisi sundu.

2.12.2014Avrupa
Bebeğe AIDSli kana 1.4 milyon lira tazminat

Bebeğe AIDS'li kana 1.4 milyon lira tazminat

ŞANLIURFA’da 6 yıl önce 1.5 yaşındayken, üzerine çaydanlıktaki kaynar suyun devrilmesi sonucu haşlanan, hastanedeki tedavisi sırasında ise HIV’li kan verilmesi sonucu AIDS hastalığına yakalanan Y.Ç.’nin ailesinin açtığı davada mahkeme, Sağlık Bakanlığı’nı toplam 1 milyon 393 bin lira tazminat ödemeye mahkum etti. Kararın 1 Aralık Dünya AIDS Günü'nde çıkması dikkat çekti.

2.12.2014Gündem

Yazar Sonuçları

HIV/AIDS'in psikolojik boyutları

HIV taşıdıklarını öğrenen kişiler ilk anda şok yaşarlar ve bir süre durumu algılamakta zorluk çekebilirler.

30.11.2015

Angelina Jolie Pitt

Geçen yılın ağustos ayında evlendiler ve o günden beri kocasının soyadını da kullanıyor: Angelina Jolie Pitt.

18.11.2015