EKSTRA
MENÜ

Hıv

Hıv ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hıv haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 874 Hıv haberi bulunmuştur.

Hıv Haberleri

Kaynana geline dava açtı Gizleyerek suç...

Kaynana geline dava açtı! Gizleyerek suç...

İmam nikâhıyla birlikte olduğu adamdan bir kız çocuğu dünyaya getiren kadın, yıllar sonra ölen eşine HIV virüsü bulaştırdığı gerekçesiyle yargılandı. Savcılık “Cinayet” dedi, mahkeme ise “İlliyet bağı yok” diyerek beraat kararı verdi

11.06.2018Gündem
Bu kez de Bakanlık hatalıymış

Bu kez de Bakanlık hatalıymış

HIV’lı kan davasında itiraz üzerine dosyayı tekrar ele alan Danıştay, bu sefer Sağlık Bakanlığı’nı hatalı buldu.

7.06.2018Gündem
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar korunmasız olarak cinsel ilişkiye girildikten sonra bulaşabilmektedir. HIV, AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Klamidya, Üroplazma, Mikoplazma, Bel soğukluğu cinsel yolla en sık bulaşan hastalıklardır. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kadir Göktürk aklımıza takılanları yanıtlıyor.

5.06.2018Sağlık
Bill Gatesten şaşırtan Donald Trump açıklaması

Bill Gates'ten şaşırtan Donald Trump açıklaması

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisine “HIV ile HPV arasındaki farkı iki kez sorduğunu” söyledi.

18.05.2018Teknoloji
2014 Eurovision birincisi Conchita Wurstdan HIV itirafı

2014 Eurovision birincisi Conchita Wurst'dan HIV itirafı

Avusturyalı travesti şarkıcı Conchita Wurst, HIV taşıyıcısı olduğunu açıkladı. Eski erkek arkadaşı kendisine şantaj yaptığı için hastalığını açıkladığını belirten Wurst, "Uzun yıllardır HIV pozitifim" dedi.

17.04.2018Dünya
Yıllar sonra açıklamak  zorunda kaldı

Yıllar sonra açıklamak zorunda kaldı

Ünlü Avusturyalı travesti şarkıcı Conchito Wurst, HIV taşıyıcısı olduğunu açıkladı. Wurst, “Uzun yıllardır HIV pozitif virüsü taşıyorum” dedi.

16.04.2018Avrupa
UNICEF: Türkiye 2030 için eğitime yoğunlaşmalı

UNICEF: Türkiye 2030 için eğitime yoğunlaşmalı

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2030 için sağlık, eğitim, eşitlik gibi toplamda 17 başlıkta konulan hedefler konusunda, UNICEF ülkelerin son yıllardaki performansını değerlendirdiği bir rapor yayınladı. Buna göre, 64 ekonomide ciddi veri yetersizliği söz konusu. Yeterli veriye sahip 37 ülkede ise ilerleme yetersiz. Türkiye ise özellikle 5 yaş altı çocukların sağlık durumlarında iyi bir performans gösterirken; eğitimde 2030 hedeflerine ulaşmak için vites yükseltmesi gerektiği belirtildi.

12.03.2018Eğitim
HIV’li kan hacizi

HIV’li kan hacizi

Kızılay’dan alınan kandan bulaşan HIV virüsü nedeniyle yaşamını yitiren Ahmet Emin Bilgin’in ailesine ödenen 350 bin lira tazminatla ilgili kararı Danıştay bozdu. Tazminatın faiziyle geri ödenmesine karar veren mahkeme ihtiyati haciz kararı aldı. Ahmet Emin Bilgin’in eşi Satu Bilgin “Bana eşimi geri verin, paranız sizin olsun” dedi.

28.02.2018Gündem
HIVli hastayı ameliyat etmeyene meslekten men gelebilir

HIV'li hastayı ameliyat etmeyene meslekten men gelebilir

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde bir kadının HIV taşıdığı nedeniyle ameliyat edilmediği iddiaları üzerine Sağlık Bakanlığı, Sağlık Meslekleri Kurulu’nu harekete geçirdi.

3.01.2018Gündem
Son dakika... Doğum yapan HIVli kadına doktorların skandal tepkisi için soruşturma

Son dakika... Doğum yapan HIV'li kadına doktorların skandal tepkisi için soruşturma

Sağlık Bakanlığı, skandal üzerine harekete geçti. HIV'lı kadının sezeryanla doğumuna doktorların girmeyi kabul etmemesiyle ile ilgili soruşturma başlatıldı.

2.01.2018Gündem
Hastane skandalında son gelişme

Hastane skandalında son gelişme

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği’nde, HIV virüsü taşıyan hamile kadının sezaryen ameliyatı öncesi, sırası ve sonrasında yaşanan olaylar ile ilgili açıklama yapan Başhekim Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, "Hastayı kabul etmeyen, hastanın bakımını üstlenmeyen hekim, öğretim üyesi olsun, asistan olsun, bunlarla ilgili tutanaklar tutulmuş; Dekanlık bugün itibarıyla soruşturma başlatmıştır" dedi.

2.01.2018Gündem
Son dakika... Üniversite hastanesindeki skandalda flaş gelişme

Son dakika... Üniversite hastanesindeki skandalda flaş gelişme

Diyarbakır'daki Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği’nde, HIV virüsü taşıyan hamile kadının sezaryen ameliyatına girmek istemeyen görevli doktor ve asistanlar hakkında üniversite yönetiminin soruşturma başlatmasının ardından Diyarbakır Tabip Odası da inceleme başlattığını açıkladı. HIV virüsü taşıyan C.K. adlı kadının 2.5 yıl öncede aynı hastanede sezeryan iledoğum yaptığı ve hastane tarafından da bilinen bir vaka olduğu belirtildi.

1.01.2018Gündem
Türkiyeyi sarsan üniversite hastanesindeki skandalın ayrıntıları ortaya çıktı

Türkiye'yi sarsan üniversite hastanesindeki skandalın ayrıntıları ortaya çıktı

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde yaşanan doğum skandalının ayrıntıları ortaya çıktı. Doğum için gittiği hastanede Yrd. Doç. F.F. HIV virüsü taşıdığı için operasyona girmeyince, Ç.K.’nın 5.5 saat acil serviste bekletildiği belirlendi. HIV virüsünün ise Ç.K.’ya eşinden geçtiği öğrenildi.

1.01.2018Gündem
Üniversite hastanesinde skandal Soruşturma başlatıldı

Üniversite hastanesinde skandal! Soruşturma başlatıldı

DİYARBAKIR Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği’nde, HIV virüsü taşıyan hamile kadının sezaryen ameliyatına girmek istemeyen görevli doktor ve asistanlar hakkında soruşturma başlatıldı. Bu arada ameliyata giren kadın asistanın da eline, HIV’li hastalara cerrahi müdahalede kullanılması zorunlu 150 TL’lik bariyerli eldiveni taktığının söylenmesine rağmen iğne battı. Başka hastaneden getirilen eldivende bariyer olmadığı iddia edildi. HIV virüsü kapma ihtimali üzerine gözetime alınan 2 aylık asistan D.D.’ye ilaç tedavisi uygulandı. 3 ay önce evlenen D.D.’ye, ilaç tedavisini evde sürdürmesi için izin verildi.

31.12.2017Gündem
HIV virüsü nedir

HIV virüsü nedir?

HIV (İngilizce: Human Immunodeficiency Virus / İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü), AIDS'e yol açan virüs. HIV , bağışıklık sistemine zarar vererek hastalığa neden olur. Vücudu mikroplardan koruyan bağışıklık sistemi çalışmadığında, mikroplar daha kolay hastalığa neden olabilir.

30.12.2017Gündem
Mucize yarattılar ama işsizliğe mahkum oldular

Mucize yarattılar ama işsizliğe mahkum oldular

Her ikisi de HIV pozitif olan U. çifti hastalıklarıyla baş etmeyi ve kontrol etmeyi başardı. Hatta HIV taşımayan sağlıklı bir çocuk dünyaya getirdiler. Ancak yaklaşık 7 yıldır iş bulmayı başaramadılar. H.U. işe girerken istenen testlerin, önlerindeki büyük engel olduğunu söylüyor. N.U. “Bu hastalığın en zor tarafı işsizlik. Çok iş aradım. Kurumsal tüm işyerleri test istiyor” diyor.

29.12.2017Gündem
AIDS nasıl bulaşır, HIV nasıl anlaşılır

AIDS nasıl bulaşır, HIV nasıl anlaşılır

HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü), AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) olarak bilinen ve tedavi edilebilen bir hastalığın nedenidir. Peki bu hastalık nasıl bulaşır? Virüsü kaptığınızı nasıl anlayabilirsiniz? Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Önlen'e sorduk. İşte AIDS ve HIV'ın bulaşma yolları ve belirtileriyle ilgili uzman görüşü:

19.12.2017Sağlık
Her 17 saniyede bir kişiye HIV bulaşıyor

Her 17 saniyede bir kişiye HIV bulaşıyor

1 Aralık Dünya AIDS Günü kapsamında açıklanan rakamlara göre her 17 saniyede bir kişiye AIDS hastalığına yol açan HIV bulaşıyor. Çocuklarda bu rakam her 18 saatte bir.

1.12.2017Dünya
AIDS nasıl bulaşır Belirtileri nelerdir

AIDS nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir?

Dünyada her yıl milyonlarca insan AIDS sebebiyle hayatını kaybediyor. AIDS konusunda bilinçli olmak hastalığın bulaşmasını engellediği gibi yayılımını da azaltıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fatma Gençtürk Özer, “AIDS nedir”, “Nasıl bulaşır” ve “Korunma yöntemleri nelerdir” gibi soruları cevaplıyor…

30.11.2017Sağlık
39 kadına HIV bulaştırdı Rekor hapis cezası aldı

39 kadına HIV bulaştırdı! Rekor hapis cezası aldı

İtalya’da, HIV taşıdığını bilmesine karşın korunmasız cinsel ilişkiye girerek 30 kadına virüs bulaştıran 33 yaşındaki Valentino Talluto’ya 24 yıl hapis cezası verildi.

29.10.2017Dünya
HIV, 10 yılda 4 kat arttı

HIV, 10 yılda 4 kat arttı

Sağlık Bakanlığı verilerine göre HIV pozitif hastalarının sayısı 10 yılda yüzde 465 arttı. Ancak 21 bin 347 kişiyle yapılan bir araştırma katılımcıların yüzde 77.3’ünün HIV hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığını ortaya koydu.

25.10.2017Gündem
Kudret Narı Nedir Kudret Narı Faydaları Nelerdir

Kudret Narı Nedir? Kudret Narı Faydaları Nelerdir?

Kudret narı, ana vatanı Hindistan olan tropikal bir bitkidir. Kudret narının birçok hastalığa faydası vardır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ebru Beşiroğlu, kudret narının cilde faydalarından bağışıklık sistemine kadar tüm faydalarını anlattı.

15 yaşta HIV alarmı

15 yaşta HIV alarmı

Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı İstatistiksel Verileri’ne göre 15-19 yaş arası çocuk ve gençlerdeki HIV pozitif sayısı yıldan yıla katlanarak artıyor. 2011’de 15-19 yaş arasında 8, 20-24 yaş arasında 62 gençte HIV saptanırken, bu rakam 2016’da aynı yaş gruplarında 49 ve 276’ya çıktı. Ancak henüz tanı almayanlar da dikkate alındığında HIV taşıyanların sayısının bu rakamların kat kat üstünde olduğu tahmin ediliyor. Benzer sorun dünyada da var. 15-19 yaş grubundan her saatte 29 çocuk HIV kapıyor. Uzmanların ilgili görüşleri şöyle:

11.07.2017Gündem
20’sinde HIV kapan 78’i görebilir

20’sinde HIV kapan 78’i görebilir

İngiltere’de Bristol Üniversitesi tarafından yürütülen kapsamlı bir araştırma, AIDS tedavisinde sağlanan büyük ilerlemeyi gözler önüne serdi.

11.05.2017Dünya
Fuhuş operasyonda HIV şoku

Fuhuş operasyonda HIV şoku

Antalya'da düzenlenen fuhuş operasyonunda yakalanan 84 kadından 3'ünde HIV tespit edildi.

10.05.2017Gündem
Kızılay HIVi taksirle ölüm

Kızılay HIV'i 'taksirle ölüm'

Böbrek ameliyatı olduğu hastanede Kızılay’dan alınan kandan AIDS’e neden olan HIV kapan Ahmet Emin Bilgin’in (52) ölümüyle ilgili 6 yıl sonra iddianame düzenlendi.

9.05.2017Gündem
Gerçek hikayelerden uyarlanmış 5 film

Gerçek hikayelerden uyarlanmış 5 film

Filmlerin güzelliği hiç bilmediğimiz hikayeleri en göz alıcı şekliyle bize anlatmalarıdır. Hele bu hikayeler gerçekleri yansıtıyorsa her şey daha da ilginçleşir. Çünkü gerçek bir insanın hikayesini izlemek bambaşka bir hazdır.

2.05.2017Keyif
Fransa değil Fransa’yı yönetenler yaptı

Fransa değil Fransa’yı yönetenler yaptı!

Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen, Fransa’nın, Paris Yahudilerinin soykırıma uğramasında rolü olmadığını söyledi.

10.04.2017Dünya
Kızılay 70 bağışçıda HIV yakaladı

Kızılay 70 bağışçıda HIV yakaladı

Geçtiğimiz yıl Kızılay, 70 gönüllü bağışçıda HIV saptadı. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, virüsün kanda tespit edilme süresi olan pencere döneminin kısalmasıyla, kanın güvenliğinin önemli oranda arttığını söyledi.

24.03.2017Gündem
Yalnız benim 500 HIV’li hastam var

Yalnız benim 500 HIV’li hastam var

Bebekliğinde aldığı Kızılay kanıyla HIV kapan Y.O.’nun hikâyesi bu durumda olanların yaşadıklarını gündeme getirdi. Ege Üniversitesi HIV/AIDS Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Deniz Gökengin “Sadece benim izlediğim 500 hastam var” derken ayrımcılığa dikkat çekti.

20.03.2017Gündem
Kâbus gibi 21 yıl

Kâbus gibi 21 yıl

Kızılay’dan alınan kan nedeniyle doğar doğmaz HIV bulaşan Y.O. şimdi 21 yaşında. “Bu benim suçum değildi, ama bütün acıyı ben çektim. Bugüne kadar bir arkadaşım bile olmadı. Herkes benden kaçtı. Dışlandığım bir ülkede kalmak istemiyorum” diyen Y.O., yaşadıklarını Hürriyet’e anlattı.

19.03.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Model Birleşmiş Milletler

Geçtiğimiz haftalarda benim için çok önemli olan iki organizasyona katıldım. Birincisi Antalya TED Kolejinin düzenlediği diğeri ise Bahçeşehir Kolejinin düzenlediği Model Birleşmiş Milletler konferansına.

20.05.2018

Kendin için 1 Ara’lık

Bugün 1 Aralık. Önemli bir gün.

30.11.2017

HIV'in farkında mısınız?

Son yıllardaki artış endişelendiriyor.

16.10.2017
Anti HCV nedir Anti HCV yüksekliği ve düşüklüğü

Anti HCV nedir? Anti HCV yüksekliği ve düşüklüğü

Hepatit C virüsüne karşı vücudumuz tarafından oluşturulan antikora Anti HCV denir. Peki, Anti HCV düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir? İç Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu açıklıyor.

26.09.2017