EKSTRA
MENÜ

Hiv Virüsü

Hiv Virüsü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hiv Virüsü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 351 Hiv Virüsü haberi bulunmuştur.

HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü), AIDS'e yol açan virüstür. HIV virüsü, bağışıklık sistemine zarar vererek hastalığa neden olur. Vücudu mikroplardan koruyan bağışıklık sistemi çalışmadığında, mikroplar daha kolay hastalığa neden olabilir.

Kanında HIV virüsü bulunmayan kişiler HIV negatif kişilerdir. Kanında HIV virüsü bulunan kişilere "HIV pozitif" veya "HIV enfeksiyonlu" denir. Bu kişiler aynı zamanda kanında antikor bulunan anlamında sero (anti-HIV, veya bilinen ismiyle ELISA testi) pozitif kişilerdir. Ancak ilk bulaşma döneminde seronegatif kişiler aynı zamanda enfeksiyon taşıyan kişiler olabilirler.

Devamı...

 

Hiv Virüsü Haberleri

HIVde En Çok Artış Olan Ülke Türkiye

HIV'de En Çok Artış Olan Ülke Türkiye

Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Necla Tülek, "Tüm dünyada HIV virüsünde azalma eğilimi yaşanırken; Türkiye ile Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde artış var. Son 10 yılda dünyada en çok artışın olduğu ülke Türkiye'dir" dedi.

Kan donduran iddianın ardından hastane sahibinden açıklama geldi

Kan donduran iddianın ardından hastane sahibinden açıklama geldi

Özel bir hastanede HIV virüsü taşıyan bir hastanın ameliyatında kullanılan tıbbi malzemenin 15 hastanın daha ameliyatında kullanıldığı, hastaların AIDS şüphesiyle karantinaya alındığı ve hastanenin kapatıldığı iddia edildi. Hastanenin sahibi Prof. Dr. Alper Çelik iddiaların doğru olmadığını belirterek, "Bu iddia işine son verilmiş bir sağlık çalışanının hezeyanlarından ibarettir. Kuruma zarar verme maksadıyla yapılmıştır ve bizim hastanemizde hiç bir HIV hastası ameliyat edilmemiştir. İddialar yalandır ve savcılığa aksettirilmiştir" dedi.

31.10.2019Gündem
HIV virüsü ağızda belirti veriyor

HIV virüsü ağızda belirti veriyor!

Estetik Diş Hekimi Dr. Efe Kaya dudak kenarlarında kırmızı beyaz lezyonların HIV bulgusu olabileceği konusunda uyarıyor.

6.09.2019Sağlık
Ağızda Çıkan Yaralar HIV Habercisi Olabilir

Ağızda Çıkan Yaralar HIV Habercisi Olabilir!

Estetik Diş Hekimi Dr. Efe Kaya dudak kenarlarında kırmızı beyaz lezyonların HIV bulgusu olabileceğini söyledi, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

HIV nedir HIV Virüsü nasıl bulaşır

HIV nedir? HIV Virüsü nasıl bulaşır?

HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır. Korunma önlemleri tedaviden daha etkili ve ucuzdur. HIV pozitif kişinin partneri olmak, korumasız cinsel ilişkiye girmek, damar içi ilaç bağımlısı olmak, ortak enjektör kullanımına maruz kalmak risk oluşturmaktadır. Ayrıca, HIV pozitif gebelerin bebekleri, riskli temas öyküsü bulunan kişiler risk altındaki gruplardır.

4.07.2019Sağlık
Fuhuştan gözaltına alınıp sınır dışı edilmişti, HİV virüsü çıktı

Fuhuştan gözaltına alınıp sınır dışı edilmişti, HİV virüsü çıktı

KARAMAN'da, polisin düzenlediği fuhuş operasyonunda gözaltına alındıktan sonra sınır dışı edilen Azerbaycan uyruklu Havatan M.'nin (35), yapılan sağlık kontrolünde cinsel yolla buluşan ve AIDS'e yol açan HİV virüsü taşıdığı ortaya çıktı.

2.07.2019Haber
Fuhuş operasyonunda korkutan gerçek ortaya çıktı

Fuhuş operasyonunda korkutan gerçek ortaya çıktı

KARAMAN'da, polisin düzenlediği fuhuş operasyonunda gözaltına alındıktan sonra sınır dışı edilen Azerbaycan uyruklu Havatan M.'nin (35), yapılan sağlık kontrolünde cinsel yolla buluşan ve AIDS'e yol açan HİV virüsü taşıdığı ortaya çıktı.

2.07.2019Gündem
HIV Fobisi İle Başa Çıkma Yolları

HIV Fobisi İle Başa Çıkma Yolları

HIV KORKUSU (Aids Takıntısı) nedeniyle pek çok insan hastanelerde onlarca kez test yaptırmaktadır. Psikolog Gülcem Yıldırım HIV korkusu ve tedavisi konusunda önemli bilgiler verdi.

HIV virüsü nedir

HIV virüsü nedir?

HIV (İnsan İmmun Yetmezlik Virüsü) enfeksiyonu kan, kan ürünleri ve diğer vücut sıvıları (semen gibi) ile bulaşan, çok ciddi ve öldürücü bir hastalıktır. HIV virüsü kişide bağışıklık yetmezliğine neden olur. Bu da çeşitli ciddi enfeksiyonlara ve bazı kanserlere yatkınlığı arttırır. Peki, HIV virüsü nedir?

17.02.2019Sağlık
Sünnet birçok hastalığı önlüyor

Sünnet birçok hastalığı önlüyor

Sömestr tatilinin başlamasıyla birlikte birçok aile, sünnet telaşı yaşıyor. Sünnetin ilk yaşta yapılmasının uygun olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Ünal Adıgüzel, “Sünnet, idrar yolu enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve penis kanserini önlüyor” dedi.

AIDS’te erken müdahale önemli

AIDS’te erken müdahale önemli

AIDS Farkındalık Haftası kapsamında düzenlenen bir etkinlikte konuşan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Abacıoğlu, şüpheli bir temasın ardından, ilk 24 - 72 saat içinde uygulanabilen yöntemlerle bulaşmanın önüne geçilebildiğini söyledi.

12.12.2018Sağlık
HIV virüsü, dokunmak ve tokalaşmakla bulaşmaz

HIV virüsü, dokunmak ve tokalaşmakla bulaşmaz

Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsünün (HIV), dokunmak ve tokalaşmakla bulaşmayacağını söyledi.

30.11.2018Sağlık
Bu kez de Bakanlık hatalıymış

Bu kez de Bakanlık hatalıymış

HIV’lı kan davasında itiraz üzerine dosyayı tekrar ele alan Danıştay, bu sefer Sağlık Bakanlığı’nı hatalı buldu.

7.06.2018Gündem
HIVli hastayı ameliyat etmeyene meslekten men gelebilir

HIV'li hastayı ameliyat etmeyene meslekten men gelebilir

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde bir kadının HIV taşıdığı nedeniyle ameliyat edilmediği iddiaları üzerine Sağlık Bakanlığı, Sağlık Meslekleri Kurulu’nu harekete geçirdi.

3.01.2018Gündem
21 yıl sonra HIV için milyonluk dava

21 yıl sonra HIV için milyonluk dava

Henüz birkaç günlük bebekken Kızılay’dan verilen kanla AIDS virüsü bulaşan İzmirli Y.O. 21 yıl sonra Kızılay’a milyonluk maddi tazminat davası açıyor. Davayı açmak için Dünya AIDS Günü’nü özellikle seçtiğini belirten Y.O. hastalık toplumdan dışlanıp meslek sahibi olmadığını, hayatını idame ettirecek maddi olanakları kendi başına sağlayamadığını söylüyor.

30.11.2017Gündem
Her gün 5 bin kişiye HIV bulaşıyor

Her gün 5 bin kişiye HIV bulaşıyor

HACETTEPE Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle hastalığa dair çarpıcı rakamlar paylaştı.

30.11.2017Gündem
Artık ölümcül değil

Artık ölümcül değil

İlk ortaya çıktığı dönemde “ölümcül” kabul edilen HIV/AIDS’de küre yaklaşıldı.

30.11.2017Gündem
Kızılay HIVi taksirle ölüm

Kızılay HIV'i 'taksirle ölüm'

Böbrek ameliyatı olduğu hastanede Kızılay’dan alınan kandan AIDS’e neden olan HIV kapan Ahmet Emin Bilgin’in (52) ölümüyle ilgili 6 yıl sonra iddianame düzenlendi.

9.05.2017Gündem
AIDS resmen patlamış

AIDS resmen patlamış

“Türkiye’de AIDS patlayacak” öngörüsü, 2003 yılından itibaren gerçekleşti. 2005-2015’te yüzde 522 artan HIV/AIDS’li sayısı, şu anda 11 bin 109!

29.09.2016Sağlık
Her 10 çocuktan biri AIDSe dirençli

Her 10 çocuktan biri AIDS'e dirençli

Her 10 çocuktan birinin, Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu'na (AIDS) karşı savunma mekanizmasına sahip olduğu bildirildi.

29.09.2016Sağlık
AIDS kronik bir hastalık olma noktasına geldi

AIDS kronik bir hastalık olma noktasına geldi

KLİMİK Başkanı Prof. Dr. Ergönül: "AIDS, son yıllarda yeni keşfedilen ilaçlarla kronik bir hastalık olma noktasına geldi."

11.03.2016Sağlık
HIV virüsü artık anneden bebeğe geçemeyecek

HIV virüsü artık anneden bebeğe geçemeyecek!

Küba, HIV virüsünün anneden bebeğe geçişini engellemeyi başardı.

4.03.2016Sağlık
Bebekken HIVli kan verilen Yiğit O. ilk kez konuştu

Bebekken HIV'li kan verilen Yiğit O. ilk kez konuştu

Henüz 30 günlük bebekken Kızılay'da verilen HIV'li kan nedeniyle hayatı kâbusa dönen Yiğit O. bugün artık 19 yaşında. Yiğit, “Keşke o kan verilmeseydi. O zaman her şey bambaşka olurdu. Asla âşık olmayacağım. Bir çocuğum olmasını isterdim” dedi

15.12.2015Gündem
Türkiye HIV tanısı koymada zayıf

Türkiye HIV tanısı koymada zayıf

İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde düzenlenen panelde dünyada ve Türkiye’de HIV/AIDS’in durumu ve korunma yolları tartışıldı. Panelde, Türkiye’nin sağlık sistemine dahil edilen hastaların tedavisinde başarılı ancak tanı koymada yeterli noktada bulunmadığı ifade edildi.

2.12.2015Ege
Dünya AIDS Günü’nde uyarı

Dünya AIDS Günü’nde uyarı

İÇ Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kadir Biberoğlu, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, hastalığa karşı Türkiye’de HIV virüsü taşıyan 9 bin 300 hasta bulunduğunu belirterek uyarılarda bulundu.

30.11.2015Ege
Avrupada HIV virüsünde rekor artış

Avrupa'da HIV virüsünde rekor artış

Dünya Sağlık Örgütü aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bir çok Avrupa ülkesinde HIV virüsünün bulaştığı kişilerin sayısında rekor artış olduğunu açıkladı.

27.11.2015Avrupa
Charlie Sheen açıkladı: Evet HIV pozitifim

Charlie Sheen açıkladı: Evet HIV pozitifim

Charlie Sheen bir süredir Hollywood'u sallayan iddialara son noktayı koydu. Sheen, bu sabah ABD'deki NBC kanalında programına konuk olduğu Matt Lauer'e "HIV pozitif olduğunu" açıkladı.

16.11.2015Magazin
Hollywoodda AIDS paniği: Ünlü aktör HIV virüsü taşıyor

Hollywood'da AIDS paniği: Ünlü aktör HIV virüsü taşıyor

Sinema dünyasının kalbi Hollywood son birkaç gündür AIDS söylentileri ile çalkalanıyor. İngiliz The Sun gazetesinin iddiasına göre Hollywood'un çok ünlü ve çapkın aktörlerinden biri AIDS'e yakalandı.

13.11.2015Magazin
Şüpheli ilişkiden sonra ne kadar zaman AIDS testi yaptırmalısınız

Şüpheli ilişkiden sonra ne kadar zaman AIDS testi yaptırmalısınız?

Türkiye'de yaklaşık 10 bin, dünyada ise 35 milyondan fazla insan HIV enfeksiyonunun etkisinde. Ülke olarak hala yeterli bilinç düzeyine ulaşamadığımız için test yaptırmakta geç kalınıyor.

28.10.2015Sağlık
AIDS tarihe karışabilir

AIDS tarihe karışabilir

UNAIDS, AIDS'e neden olan HIV virüsünün 2030 yılına kadar küresel tehdit unusuru olmaktan çıkacağını bildirdi.

19.11.2014Avrupa
AIDS tedavisinde kötü haber

AIDS tedavisinde kötü haber

ABD'de yeni bir tedavi yaklaşımının ardından HIV enfeksiyonundan kurtularak tamamen iyileştiği düşünülen çocuğun kanında tekrar virüse rastlandı. Kötü haber, tedaviye erken ve güçlü ilaçlarla başlanmasını öngören yeni yaklaşımın HIV enfeksiyonuna çare olabileceği umutlarına darbe indirdi.

11.07.2014Sağlık
Çikolata renkli baron

Çikolata renkli baron

İstanbul’da, kokain trafiğini elinde bulundurduğu iddia edilen Nijeryalı uyuşturucu çetesine yönelik operasyonda 9 kişi tutuklandı. 1 kilo 974 gram kokain ele geçirildi. 25 yıldır İstanbul’da yaşayan Nijeryalı Benjamin E.’nin uyuşturucu parasıyla 5 ev aldığı iddia edildi.

5.07.2013Gündem
HIV testi sonucu temiz çıktı

HIV testi sonucu temiz çıktı

Muğla'da trafik kazasında hayatını kaybeden İbrahim Taşlı'nın yapılan iki ayrı kan testinden birinde HIV virüsünün tespit edilmesi üzerine İzmir Hıfzısıhha Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderilen kan örneklerinde HIV virüsüne rastlanılmadığı açıklandı.

23.02.2012Ege
AIDSli kan verilen bebeğe ömür boyu bedava tedavi

AIDS'li kan verilen bebeğe ömür boyu bedava tedavi

İzmir’de 1996 yılında erken doğması üzerine transfüzyon yapılırken AIDS(HİV) virüsü taşıyan kan verilen Y.T.O’nun ailesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Türkiye’yi mahkum ettirdi. AİHM, 378 bin Euro tazminat belirlerken O’ya ömür boyu devletçe bedava tedavi sağlanmasına hükmetti.

23.03.2010Gündem
AIDS-SORU VE CEVAPLAR

AIDS-SORU VE CEVAPLAR

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği ve Hurriyet.com.tr'den dev işbirliği. 3 bin uzman doktor AIDS'le ilgili tüm sorularınızı cevaplıyor.

23.03.2009Kelebek
33 milyon AIDS vakası

33 milyon AIDS vakası

BM AIDS Ajansının (UNAIDS) bugün yayımladığı rapora göre, HIV virüsü taşıyanların sayısı 33,2 milyon. Bunlardan yaklaşık 30,8 milyonu 15-49 yaşında, 2,5 milyonuysa 15 yaşın altında. HIV virüsü taşıyan erişkinlerin 15,4 milyonuysa kadın.

20.11.2007Dünya
Iğdırda 2 kişinin HİV virüsü taşıdığı belirlendi

Iğdır'da 2 kişinin HİV virüsü taşıdığı belirlendi

Iğdır'da yabancı uyruklu bir kadınla, bir erkeğin HİV virüsü taşıdığı belirlendi.

17.08.2007Gündem
SORU VE CEVAPLAR 41

SORU VE CEVAPLAR 41

Sağlığınızla ilgili soru ve sorunlarınızı paylaşabilir ve yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, sağlık sorunlarınıza çözüm bulmanın en doğru yolu, uzman bir hekime muayene olmaktır. Sorularınıza verilen cevaplar öneri niteliğinde ve bilgilendirme amaçlıdır. Her türlü tıbbi tedavi için mutlaka hekiminize danışınız.

1.08.2007Sağlık
Her gün 1000den fazla çocuk AIDSe yakalanıyor

Her gün 1000'den fazla çocuk AIDS'e yakalanıyor

BM çocuk fonu UNİCEF, hamile kadınların bebeklerine HİV virüsü geçirmesinin önlenmesi konusunda ilerlemeler kaydedilmesine rağmen, dünyada her gün 15 yaşın altında 1000'den fazla çocuğun AIDS'e yakalandığını bildirdi.

17.01.2007Dünya
Bulgar hemşirelerle Filistinli doktor için verilen idam cezası

Bulgar hemşirelerle Filistinli doktor için verilen idam cezası

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-TÜRK) Basın Sözcüsü Fatih Yılmaz, ”Libya’da çocuklara kasten AİDS’li kan bulaştırmakla yargılanan Bulgar hemşirelerle Filistinli doktor için verilen idam cezası kararının yeniden gözden geçirilmesini istediklerini” bildirdi.

28.12.2006Gündem
GAFLETE DÜŞMEK…

GAFLETE DÜŞMEK…

“Sevgili Serdar, Sovyetler Birliği’nin dağılması ve Demirperde’nin yıkılmasından sonra parayla seks yapmak için dünyanın çeşitli ülkelerine giren Rus ya da Rumen kadınları sadece Türkiye için mi sorun, yoksa Avrupa ülkelerinde de aynı düzeyde sorun oluyorlar mı bilemem.” (Sezai Bayar yazıyor...)

31.12.2003Kelebek
Gaflete düştük

Gaflete düştük

HIV taşıyıcısı O.T.'nin teşhir edildiği toplantıda bulunan Emniyet Müdürü Demir, ‘‘Böyle olmamalıydı. Arkadaşların gafleti’’ dedi. Teşhiri eleştiren Emniyet Genel Müdürü Aydıner de ‘‘Etik ilkeler dikkate alınmalı’’ diye konuştu.

29.12.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Cinsel duygular işin içine girince…

İstanbul Laleli’de fuhuş yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan Moldovalı Hemşire Nadejda’nın AIDSli olduğu ortaya çıkmış.

14.04.2010

Jackie Chan BM'nin iyiniyet elçisi

Hong Kong'un ''vurdulu-kırdılı komedi filmlerinin'' yıldızı Çinli oyuncu Jackie Chan, BM'nin Çocuklara Yardım Fonu UNICEF ve AIDS'le mücadele dairesi UNAIDS'in iyiniyet elçisi oldu. Chan'ın seçiminin, Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh'de resmen duyurulması vesilesiyle açıklama yapan UNAİDS başkanı Peter Piot, HİV virüsü ve AIDS'in Asya'da çok çabuk yayıldığını belirterek, mücadelenin, Afrika'dan sonra dünyanın diğer kesimlerinde de çok önemli olduğunu söyledi.

26.04.2004