EKSTRA
MENÜ

Hisar

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.625 haberi bulunmuştur.

Hisar Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğandan yerli füze Atmaca paylaşımı Hedefini tam isabetle vurmayı başardı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerli füze Atmaca paylaşımı! 'Hedefini tam isabetle vurmayı başardı'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atmaca Gemisavar Füzesi'nin, bugün envantere girişi öncesinde gerçekleştirilen son test atışında ilk kez bir gemi hedefini tam isabetle vurduğunu bildirdi. ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci gelişmeyi "Türk Silahlı Kuvvetleri açısından çok ciddi bir dönüm noktası" şeklinde değerlendirdi.

18.06.2021Gündem
İzmir lise taban puanları 2021 İzmir LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları

İzmir lise taban puanları 2021! İzmir LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları

LGS sonrası en önemli konulardan biri de lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri... Pek çok öğrenci yaşadığı bölgedeki okulların puanlarını ve yüzdelik dilimlerini araştırıyor. İzmir'de sınavla öğrenci alan okulların taban puanlarını ve yüzdelik dilimlerini merak eden öğrenciler, sonuçlar açıklandığında kendi yüzdelik dilimleri ve puanlarına göre tercih işlemini gerçekleştirecekler. İşte 2021 yılına ait İzmir LGS yüzdelik dilimleri ve sınavla öğrenci alan okulların listesi...

5.06.2021Eğitim
T3 Vakfı Teknolojinin Milli Takımlarına uluslararası destek sağlıyor

T3 Vakfı Teknolojinin Milli Takımlarına uluslararası destek sağlıyor

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı, her yıl teknolojinin spesifik alanlarında uzmanlaşmayı hedefleyen ve proje geliştiren takımlara çeşitli destekler sağlamaya devam ediyor.

25.05.2021Teknoloji
T3 Vakfı’ndan teknolojinin milli takımlarına uluslararası destek

T3 Vakfı’ndan teknolojinin milli takımlarına uluslararası destek

T3 Vakfı, Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında; roket mühendisliği alanında düzenlenen en önemli yarışmalardan biri olan IREC Yarışmasına katılan 2 takımımıza uluslararası destekte bulundu.

24.05.2021Ekonomi
Dijital birliğin robot askeri göreve hazırlanıyor  Bu yılın sonunda sahada olacak

Dijital birliğin robot askeri göreve hazırlanıyor! Bu yılın sonunda sahada olacak

HAVELSAN'ın üzerinde çalıştığı dijital birlik konseptinde kullanılacak silahlı insansız kara aracı Barkan, yıl sonunda sahada görülmeye başlayacak.

23.05.2021Ekonomi
ASELSAN yeni ihracatlar için elini güçlendiriyor

ASELSAN yeni ihracatlar için elini güçlendiriyor

ASELSAN, 20 ülkede kullanılan uzaktan komutalı silah sistemleriyle ulaştığı başarıyı yeni ürünlerle daha da artırmayı hedefliyor.

15.05.2021Ekonomi
Türkiye, hava savunmada Hisar kuruyor

Türkiye, hava savunmada "Hisar" kuruyor

Türk Savunma Sanayisi Hisar A sistem teslimatlarını sürdürüyor, proje kapsamında 3 Hisar A Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi tek başına zorlu arazi koşullarında görev yapma yeteneğiyle envantere girecek.

7.05.2021Haber
Hisar A hazırlandı Birliklerin ihtiyaçlarını karşılayacak

Hisar A hazırlandı! Birliklerin ihtiyaçlarını karşılayacak

Türk savunma sanayisi Hisar A sistem teslimatlarını sürdürüyor, proje kapsamında 3 Hisar A Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi tek başına zorlu arazi koşullarında görev yapma yeteneğiyle envantere girecek.

7.05.2021Ekonomi
Hisar Adan tam isabet

Hisar A'dan tam isabet

Alçak irtifa hava savunma sistemi Hisar A’nın arttırılmış irtifa ve menzil testleri başarıyla tamamlandı.

5.05.2021Gündem
Koronavirüs tedavisi gören MATSO Başkanı Ahmet Boztaş hayatını kaybetti

Koronavirüs tedavisi gören MATSO Başkanı Ahmet Boztaş hayatını kaybetti

Antalya'da koronavirüs tedavisi gören Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş (57) yaşamını yitirdi. DHA ekibinin hastanede sağlık çalışanların mücadelesini görüntülediği sırada yoğun bakım servisinde tedavi gören Ahmet Boztaş, "Bu işin şakası yok" diyerek uyarmıştı. MATSO Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan, cenazede Ahmet Boztaş'ın tabutuna sarılarak gözyaşı döktü.

4.05.2021Haber
MATSO Başkanı Ahmet Boztaş Bu işin şakası yok diyerek uyarmıştı, hayatını kaybetti Başkan yardımcısının gözyaşları...

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş 'Bu işin şakası yok' diyerek uyarmıştı, hayatını kaybetti! Başkan yardımcısının gözyaşları...

Antalya'da koronavirüs tedavisi gören Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş (57) yaşamını yitirdi. DHA ekibinin hastanede sağlık çalışanların mücadelesini görüntülediği sırada yoğun bakım servisinde tedavi gören Ahmet Boztaş, "Bu işin şakası yok" diyerek uyarmıştı. MATSO Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan, cenazede Ahmet Boztaş'ın tabutuna sarılarak gözyaşı döktü.

4.05.2021Gündem
Kursk Savaşı Tarihi Ve Özeti - Kursk Muharebesi Tarafları, Nedenleri Ve Sonuçları Kısaca Bilgi

Kursk Savaşı Tarihi Ve Özeti - Kursk Muharebesi Tarafları, Nedenleri Ve Sonuçları Kısaca Bilgi

Yakın tarihte yaşanan birçok hadiseyi hatırlarız, fakat ayrıntıları bazen aklımızda kalmaz. Kursk Savaşı diye bilinen muhabere de işte böyle bir yakın tarih olayıdır. Kursk Savaşı nedir? Kursk Muhaberesinin tarafları kimlerdir? Kursk savaşı nerede gerçekleşmiştir? Kursk Savaşının nedenleri ve sonuçları nelerdir? İşte ilgiyle okuyacağınız ve bu soruların cevabını bulacağınız detaylar.

3.05.2021Araştırma
İlk Osmanlı Bizans Savaşı Hangisdir Osmanlı Devleti İle Bizans Arasında Yapılan Savaşlar Ve Sonuçları

İlk Osmanlı Bizans Savaşı Hangisdir? Osmanlı Devleti İle Bizans Arasında Yapılan Savaşlar Ve Sonuçları

Osmanlı devletinin kurulduğu yer bakımından sık sık Bizans devleti ile sık sık mücadele içerisinde bulunmuşlardır. Bunun nedeni her iki devletinde her yönden birbirine zıt bir devlet olmasında kaynaklanmaktadır. Bu nedenle pek çok kişi tarafından İlk Osmanlı Bizans Savaşı hangisidir?

3.05.2021Araştırma
O artık emekli

O artık emekli

Çorum İl Jandarma Komutanlığı’nda, 2013 yılından itibaren iz takip köpeği olarak kullanılan ‘Hisar’, geçen sürede 178 operasyonda kullanılırken, kayıp 38 kişinin bulunması, 2 cinayet ve 1 ‘ateşli silahla kasten yaralama’ olayının çözülmesine katkı sağladı.

1.05.2021Gündem
İmam hatiplerde dijital eğitim

İmam hatiplerde dijital eğitim

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce başlatılan HİSAR (imam hatip, inovasyon, STEM, atölye, robotik) adlı proje ile imam hatip okullarındaki öğretmenlere yönelik inovasyon, STEM, robotik alanında mesleki gelişim eğitimi verilecek; öğrencilere de kodlama ve tasarım odaklı düşünme becerileri kazandırılacak.

26.04.2021Eğitim
Eskişehir’de 7 bin nüfuslu 2 mahallede koronavirüs karantinası

Eskişehir’de 7 bin nüfuslu 2 mahallede 'koronavirüs' karantinası

Eskişehir'in Tepebaşı ilçesine bağlı 7 bin nüfuslu kırsal Çukurhisar Yeni ve Hisar mahalleleri, artan koronavirüs vakalarının ardından İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 10 günlüğüne karantinaya alındı. Yaklaşık 130 kişinin temaslı, 20 kişinin ise pozitif vaka olarak evinde tedavi gördüğü mahallelerde giriş ve çıkışlar, jandarma ekiplerince şerit ile bariyerler çekilerek kapatıldı.

23.04.2021Gündem
İlk atışta tam isabet İşte Türkiyenin milli füzeleri

İlk atışta tam isabet! İşte Türkiye'nin milli füzeleri

Yerli savunma sanayide her gün yeniliklere tanıklık ediyoruz. TÜBİTAK'ın geliştirdiği havadan havaya füze Bozdoğan ilk atış testini başarıyla geçti. F16'dan fırlatılan füze hedef uçağı tam isabetle vurdu. O anları sosyal medya hesabından paylaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan projede emeği geçen genç mühendis ve teknisyen ekibi kutladı.

14.04.2021Ekonomi
Son bir yıldır aklımızı kurcalayan 10 soru

Son bir yıldır aklımızı kurcalayan 10 soru

Pandeminin başladığı günden beri kaygı, stres ve korkuyla başa çıkmaya çalıştık. Bu dönemin yansımaları danışanların psikologlara şikâyetlerinde de ortaya çıktı. “Herkesin psikolojisi bozuldu, değil mi”, “Nasıl iyi olacağız” soruları sizin de aklınızda dönüp duruyorsa yalnız değilsiniz...

11.04.2021Hürriyet Pazar
Keçiören Posta Kodu kaçtır Ankaranın ilçesi Keçiörennin ve mahallelerinin Posta Kodları

Keçiören Posta Kodu kaçtır? Ankara'nın ilçesi Keçiören'nin ve mahallelerinin Posta Kodları

Her ilin kendine özel posta kodu vardır. Bu posta kodu sayesinde adres bulmak çok daha kolay olur. Ankara ülkemizin başkentidir. Bu ilimizde de oldukça fazla ilçe vardır. Keçiören Ankara'nın ilçelerinden bir tanesidir. Keçiören posta kodu kaçtır? Ankara'nın ilçesi Keçiören'in ve mahallelerinin posta kodu bilgilerini derledik.

9.04.2021Gündem
Otomobil park halindeki araca, ardından da çeyiz mağazasının vitrinine çarptı

Otomobil park halindeki araca, ardından da çeyiz mağazasının vitrinine çarptı

ANTALYA'nın Manavgat ilçesinde sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, önce park halindeki otomobile, ardından da çeyiz mağazasının vitrinine çarptı. Kazada otomobildeki 2 kişi hafif yaralandı.

29.03.2021Gündem
Özel okullar LGS’ye göre öğrenci alacak

Özel okullar LGS’ye göre öğrenci alacak

Amerikan Robert Lisesi, Fransız ve İtalyan okullarının aralarında bulunduğu yabancı liseler ve bazı Türk okulları bu yıl da öğrencilerini Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanına göre alacak. Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) 24 Mart'ta yaptığı toplantıda bu konuda prensip kararı aldı. Buna göre özel liseler 6 Haziran’da yapılacak 2021 LGS puanı sonuçlarına göre öğrenci kaydı yapacak.

24.03.2021Eğitim
Savunma Sanayii Başkanı Demirden üniversitelere proje çağrısı

Savunma Sanayii Başkanı Demir'den üniversitelere proje çağrısı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, üniversitelere çağrıda bulundu. Demir üniversitelerden geleceğin teknolojileri konusunda katkı beklediklerini belirtti.

24.03.2021Ekonomi
Çanakkalede ilk şehitlerin verildiği kalede restorasyon çalışması

Çanakkale'de ilk şehitlerin verildiği kalede restorasyon çalışması

ÇANAKKALE Savaşları'nda boğazın güvenliğini sağlayan Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Seddülbahir Kalesi'nde devam eden restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı. Çanakkale Boğazı'nı geçmek isteyen itilaf güçlerinin top mermileriyle bombalanarak, ilk şehitlerin verildiği Seddülbahir Kalesi,Osmanlı Padişahı 4. Mehmet'in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından 1659 yılında savunma amaçlı yaptırıldı. Gerek savaşın şiddeti, gerekse doğal şartlara bağlı olarak yorgun düşen ve bazı bölümleri tahrip olan gazi kalede başlatılan restorasyon çalışmalarının kısa sürede tamamlanarak, yıl sonunda ziyaretçiye açılması planlanıyor.

15.03.2021 Gündem
Türkiye havada çağ atlıyor: Hisar-U Patriot’tan daha iyi

Türkiye havada çağ atlıyor: Hisar-U Patriot’tan daha iyi!

Türkiye'nin geliştirdiği hava savunma sistemi 'Hisar-U' dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Türkiye'nin milli imkanlarla yürüttüğü sistemi değerlendiren uzmanlar proje tamamlandığında 'Patriot'tan daha iyi olacak' yorumunda bulunuyor.

13.03.2021Ekonomi
Türkiye havada çağ atlıyor: Hisar-U Patriot’tan daha iyi

Türkiye havada çağ atlıyor: Hisar-U Patriot’tan daha iyi!

Türkiye kendi hava savunma sistemini üretmeye çalışıyor. Son olarak orta irtifa hava savunma sistemi "Hisar" testi geçti. Peki, Ankara ne yapmak istiyor? Bir Patriot ya da S-400 gibi hava savunma sistemi üretmek mümkün mü? Sırada Hisar-U’nun devreye alınması var. Türkiye'nin milli imkanlarla yürüttüğü hava savunma projesinin son üyesi olacak Hisar-U’yu CNN TÜRK’e değerlendiren uzmanlar, ‘Tamamlandığında kesinlikle Patriot’tan daha iyi olacak’ yorumunda bulunuyor.

13.03.2021Haber
Kırıkkalede arabalı sinema etkinliği

Kırıkkale'de 'arabalı sinema' etkinliği

KIRIKKALE'de Yahşihan Belediyesi tarafından koronavirüs tedbirlerine uygun şekilde düzenlenen 'Arabalı Sinema' etkinliğine katılanlar, dev ekrana yansıtılan filmi, araçlarından inmeden izledi.

12.03.2021Haber
HİSAR-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi testleri başarı ile geçti

HİSAR-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi testleri başarı ile geçti

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir "HİSAR-A+ tesliminden sonra HİSAR-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Sistemimiz en son atışında bugüne kadar ülkemizde yapılan en uzak menzil ve en yüksek irtifadaki testini, hava hedefini doğrudan vurup imha ederek başarı ile geçti" dedi.

9.03.2021Haber
HİSAR-O+ testlerden başarıyla geçti

HİSAR-O+ testlerden başarıyla geçti

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir "HİSAR-A+ tesliminden sonra HİSAR-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Sistemimiz en son atışında bugüne kadar ülkemizde yapılan en uzak menzil ve en yüksek irtifadaki testini, hava hedefini doğrudan vurup imha ederek başarı ile geçti" dedi.

9.03.2021Ekonomi
Kaldığı hamamda ölü bulundu

Kaldığı hamamda ölü bulundu

AFYONKARAHİSAR'ın Bolvadin ilçesinde Afganistan uyruklu Safargeldi Saberi (22), bir süre önce iş alındığı ve kaldığı hamamda ölü bulundu.

5.03.2021Gündem
Bu görüntüler sonrası tutuklandılar

Bu görüntüler sonrası tutuklandılar

Antalya'nın Manavgat ilçesinde otomobile pompalı tüfekle ateş açan, içindekilerin şikayetçi olmaması üzerine adli işlem yapılarak serbest bırakılan 3 kişi hakkında saldırı görüntülerinin ortaya çıkması üzerine arama kararı çıkarıldı. Yeniden gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen şüphelilerden görüntülerde 'Sık, sık, hadi sıksana, sıksana' diyen R.M. ile tüfekle defalarca ateş eden V.A. 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan tutuklandı.

5.03.2021Gündem
Manavgatta dehşete düşüren olay Kovaladı, pompalı tüfekle ateş açtı: Sık, sık

Manavgat'ta dehşete düşüren olay! Kovaladı, pompalı tüfekle ateş açtı: 'Sık, sık'

Antalya'nın Manavgat ilçesinde çıkan bir tartışmanın ardından araçlarına çarpan otomobile pompalı tüfekle ateş eden 3 kişi yakalandı. Taraflar birbirlerinden şikayetçi olmadı. 3 kişi hakkında ‘kasten yaralama’ ve 'mala zarar verme’ suçlarından işlem yapıldı. Dehşet anları görüntülenirken, park halindeki bir ticari araca otomobilin gelip çarptığı, bu sırada bir kadının kaçmak isterken yere düştüğü, ticari aracın bagajını açan V.A.’nın tüfeği alarak otomobile ateş etmeye çalıştığı görüldü. Tüfeğin tutukluk yaptığı sırada yanındaki kişinin de V.A.'ya ‘sık, sık’ diye bağırdığı duyuldu.

3.03.2021Gündem
İstanbul Boğazındaki sahillerde tekne ve yat yoğunluğu

İstanbul Boğazı'ndaki sahillerde tekne ve yat yoğunluğu

İstanbul Boğazı'nın Avrupa Yakası'nda özellikle Bebek ve Kuruçeşme sahillerinde küçük ticari teknelerle dolu. Yıllardır burada bulunan tekneler hiçbir yere işgaliye ücreti ödemiyor ancak elektrik ve su saatleri bulunuyor. Kaçak konumda olan bu tekneler, saatleri sayesinde elektrik ve su kullanıyor.

1.03.2021Haber
İstanbul Boğazında dikkat çeken yoğunluk

İstanbul Boğazı'nda dikkat çeken yoğunluk!

İstanbul Boğazı'nın Avrupa Yakası'nda özellikle Bebek ve Kuruçeşme sahillerinde küçük ticari teknelerle dolu. Yıllardır burada bulunan tekneler hiçbir yere işgaliye ücreti ödemiyor ancak elektrik ve su saatleri bulunuyor. Kaçak konumda olan bu tekneler, saatleri sayesinde elektrik ve su kullanıyor.

1.03.2021Gündem
Bartında 4 mahalle karantinaya alındı

Bartın'da 4 mahalle karantinaya alındı

BARTIN’ın Ulus ilçesi Kumluca beldesi Hisar köyüne bağlı 4 mahalle, mutasyonlu virüs tespit edilmesi üzerine karantinaya alındı.

1.03.2021Gündem
Ankarada uyuşturucu satıcılarına operasyon

Ankara'da uyuşturucu satıcılarına operasyon

Ankara'da uyuşturucu ticareti yaptıkları tespit edilen 3 şüpheli polis tarafından yakalandı.

24.02.2021Gündem
Boğaziçinde yangın

Boğaziçi'nde yangın

Boğaziçi Üniversitesi Hisar Kampüsünde bulunan kafeteryada yangın çıktı. Alevlerin geceyi aydınlattığı yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü.

20.02.2021Eğitim
Boğaziçi Üniversitesindeki bir kafeteryada yangın çıktı

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki bir kafeteryada yangın çıktı

Beşiktaş'ta bulunan Boğaziçi Üniversitesi Hisar Kampüsü içerisindeki bir kafe alev alev yandı. Yangın, çok sayıda itfaiye ekibinin müdahalesi ile söndürüldü. İtfaiye ekipleri, yangının çıkış nedenini belirlemek için inceleme başlattı.

20.02.2021Gündem
Ankarada kayınbirader cinayeti İfadesi ortaya çıktı

Ankara'da kayınbirader cinayeti! İfadesi ortaya çıktı

Ankara'da, dağlık alanda cesedi bulunan Ramazan Yüksel'i (37) eşinin kardeşi Mahmut Ölmez'in (32) tabanca ile öldürdüğü ortaya çıktı. Gözaltına alınıp tutuklanan Mahmut Ölmez, ifadesinde kız kardeşine şiddet uyguladığını iddia ettiği eniştesi Ramazan Yüksel'i, bu yüzden öldürdüğünü söyledi.

18.02.2021Gündem
Ankarada sır cinayet Ölü bulundu

Ankara'da sır cinayet! Ölü bulundu

Ankara'da evli ve 4 çocuk babası Ramazan Yüksel (37) dağlık alanda yol kenarında tabanca ile vurularak öldürülmüş bulundu.

13.02.2021Gündem
Son dakika deprem haritası: Deprem mi oldu 10 Şubat Kandilli Rasathanesi son depremler sayfası

Son dakika deprem haritası: Deprem mi oldu? 10 Şubat Kandilli Rasathanesi son depremler sayfası

Son depremler, günün ilk saatleri itibariyle sarsıntı hisseden pek çok kişi tarafından sorgulanıyor. Yurdun birçok noktasında meydana gelen son depremler, internet üzerinden araştırılmaya devam ediliyor. Gaziantep'te, bir dakika arayla Richter ölçeğine göre 3 ve 2.9 büyüklüklerinde iki deprem meydana geldi. Peki, yayımlanan son verilere göre son depremler nerede meydana geldi? İşte, 10 Şubat 2021 tarihli son depremler listesinde yer alan merkezler ve sarsıntı boyutu

10.02.2021Gündem
Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğünden kampüsler taşınacak iddiasına yanıt

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'nden 'kampüsler taşınacak' iddiasına yanıt

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, Boğaziçi Üniversitesi'nin mevcut kampüslerinden taşınarak farklı semtlerde bulunan mekanlarda yeni kampüslere yerleşeceği yönünde son günlerde yapılan yorumların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

8.02.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Nerede buluşacaksınız?

Bu başlığı görenlerin şaşırdığını biliyorum, evden dışarı çıkılmayan bir dönemde ne kadar abes bir soru diyenler de çıkacaktır.

13.05.2021

Hürriyet’te hürriyet var

Burada Okur Yazar’da geçen hafta, “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin(ABB) gözle görülür çalışması yok” başlıklı bir eleştiri vardı.

10.05.2021

Çocuk kitabı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Anne babalar çocukların kitap okumasını istiyor ve çocuklar okumadığında bundan yakınıyor, ama yapılan açıklamalara göre Türkiye’de çocuklar yetişkinlerden daha çok kitap okuyor. Ancak asıl önemli olan çocukların nitelikli eser okuması! Peki, ama bu nasıl mümkün olur?

28.04.2021

Bursa inanç turizmine alternatif rota önerisi

Ulu Cami, Yeşil Cami, Emir Sultan Türbesi ve Camisi gibi çok sayıda tarihi caminin, hanların ve sultan külliyelerinin bulunduğu “Osmanlı Payitahtı” Bursa, virüs salgını sürecindeki ikinci ramazan ayını da sessiz sakin geçiriyor.Birçok medeniyete ve farklı dinlere beşiklik etmiş illerin başında gelen Bursa’da İslam, Hıristiyanlık ve Musevilik dinlerine ait birçok eser bulunmaktadır. Osmanlı Devletine başkentlik yapmış olan Bursa günümüzde de “manevi başkent” olarak önemini korumaktadır.

25.04.2021

Kara cuma olmasın

Koskoca metropolde aylar sonra insanların “dışarıda” sosyalleşebileceği ilk hafta sonu bu cuma yaşanacak. Kaç restoran ve kafenin yeniden açılabileceğini, “yeni normal”e nasıl adapte olduğumuzu, kurallara uyup uymadığımızı tam anlamıyla cuma anlayacağız.

3.03.2021

Üsküdar’da bir bahçe düşü: Ayazma

Bilhassa sosyal medyada karşımıza çıkan bir uygulama var: before-after, yani bir yerin önceki ve sonraki manzaralarını imleyen bir sanal fenomen. Milyonluk şehir İstanbul’da böylesi bir hâl hem nostaljik hem de trajik bir tablo. Çok değil, elli sene öncesinin Boğaziçi’si hâlâ şiirken; bugün şark kurnazı müteahhitlerin yalı arkalarına kendi köylerindeki ev formunu inşa etmelerinden ötürü mavi rüya serinliğine beton damlıyor. Üsküdar da taşralı kafasının (kasabalısının) hoyrat, hırpalayıcı ve kaba muamelesini yaşamış bir şehir. Ama yazının başındaki önce-sonra gözlüğü kentin muhtelif köşeciklerinde karşımıza çıkan ve Üsküdar’ın neden hâlâ doğal film platosu olduğunu gösteren bir detay.

16.02.2021

İsraf yürek burkuyor

Beş gün önceki yazımda UEDAŞ’a hitaben ‘Direklerin kapakları için bir bölüm mü kurulsun’ başlığımla ihbar niteliğinde bir şikâyetimiz olmuştu.

11.02.2021

Hangisi İstanbul

Her yıl bu aylarda yıllıkların önemine, işlevine değinirim. Bunu internetin karşıladığına inanmıyorum. Uygulama bana bu gerçeği gösterdi.

11.02.2021