EKSTRA
MENÜ

Hipoglisemi

Hipoglisemi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hipoglisemi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 899 Hipoglisemi haberi bulunmuştur.

Hipoglisemi Haberleri

Ödemi Azaltıyor İşte Muhteşem Faydaları...

Ödemi Azaltıyor! İşte Muhteşem Faydaları...

Su oranı yüksek olan leziz yaz meyvesi karpuz peynir ile tüketirse kan şekeri dengesini sağlıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, Ramazan sofralarında da tercih edilen karpuzla gelen 8 faydayı anlattı.

5.06.2018İyi Yaşam
Sağlıklı bir ramazan için bu kurallara dikkat

Sağlıklı bir ramazan için bu kurallara dikkat!

Fırından yeni çıkmış, taze ve de sıcacık pideyi gereğinden fazla tüketmek… Şerbetli tatlıları iftar sofrasından eksik etmemek… Uzun saatler süren açlıktan sonra iftar sonrasında aniden mideye yüklenmek ve ideal porsiyon miktarını fazlasıyla aşmak…Ramazanda oruç tutarken değişen beslenme alışkanlıkları, iftarda gereğinden fazla ve hızlıca yemek yemek, iftar ile sahur arasında dengeli bir öğün düzeni oluşturamamak gibi etkenler vücudumuzu zorlayabiliyor.

24.05.2018Sağlık
2018 Ramazan imsakiyesi - İstanbulda sahura saat kaçta kalkılacak İşte tüm illerin sahur vakitleri

2018 Ramazan imsakiyesi - İstanbul'da sahura saat kaçta kalkılacak? İşte tüm illerin sahur vakitleri

Sahur vakitleri, Ramazanın ikinci gününün bitmesinin ardından milyonlarca vatandaş tarafından merak edilen konular arasında yer almaya başladı. Oruçlarını tutan ve Ramazanın ikinci gününü bitiren vatandaşlar şimdi de sahur hazırlığı yapmaya başladılar. İstanbul'da yaşayan birçok kişi imsak vaktinin saat kaçta olduğunu merak ediyorlar. İşte, İstanbul ve tüm illerin sahur vakitleri.

17.05.2018Gündem
İstanbul, İzmir, Ankara ve tüm illerin sahur vakitleri... Sahura kaçta kalkılacak

İstanbul, İzmir, Ankara ve tüm illerin sahur vakitleri... Sahura kaçta kalkılacak?

Sahura saat kaçta kalkılacak sorusu Ramazan'ın ilk gününü tamamlayan vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yer almaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2018 Ramazan imsakiyesiyle birlikte İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin sahur vakitleri belli oldu. İşte, il il sahur ve iftar saatleri.

16.05.2018Gündem
Ramazanda İki Öğün Beslenmek Yanlış

Ramazanda İki Öğün Beslenmek Yanlış!

Yemek çeşitleri ve yemek hazırlama teknikleri ailelerin sosyo-ekonomik ve kültürel durumlarına göre farklılık gösterse de Ramazan ayında sadece iftar ve sahur olmak üzere iki ana öğün yapılmasının yeterli olduğu düşüncesi toplumda kendine yer edinmiş durumda. Oysa ki iki öğünlü beslenme şekli, bireyin gereksinimi olan besin öğelerini dengeli ve yeterli düzeyde almasını engelliyor.

Nişasta bazlı şeker tat duygusunu değiştiriyor

Nişasta bazlı şeker tat duygusunu değiştiriyor

Antalya’da bu yıl 40’ıncısı düzenlenen Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi’nde uzmanlar Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) tehlikesine dikkat çekti.

14.05.2018Sağlık
Adrenal (böbrek üstü) bezleri ve hastalıkları

Adrenal (böbrek üstü) bezleri ve hastalıkları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Endokrin Uzmanı Prof. Dr. Nesibe Andıran, adrenal bezlere ait hastalıkların çocuklarda adrenal yetmezlik ve kriz, gelişme bozuklukları ve erken ergenliğe sebep olabileceğini söyleyerek, adrenal bezlerle ilgili problemi olan çocukların mutlaka çocuk endokrin uzmanları tarafından değerlendirilmesi ve izlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Özel hastanede izinsiz test skandalı

Özel hastanede izinsiz test skandalı!

Anestezi teknikeri Ö.A., 2 yıldır çalıştığı hastanede kendisinden izinsiz yapılan narkotik testi pozitif çıkınca kuruma girişi engellendi. Başka yerde yaptırdığı testler negatif çıkınca döndüğü işyerinde baskı gören ve dava açtığı için işten çıkarılan Ö.A. şimdi kurumdan 255 bin TL tazminat istiyor

8.01.2018Gündem
Kenan İmirzalıoğlu evliliğini ilk kez anlattı...

Kenan İmirzalıoğlu evliliğini ilk kez anlattı...

O, Türkiye’nin en büyük jönlerinden biri. Filmleri gişe, dizileri reyting garantili. Pek çoklarını ‘yoldan çıkarabilecek’ her şeye -yakışıklılık, başarı, şöhret- sahip olmasına rağmen ‘efendi’ duruşunu koruyor. Kenan İmirzalıoğlu bu hafta vizyona giren filmi ‘Cingöz Recai: Bir Efsanenin Dönüşü’yle sinemaya, yakında Kanal D’de yayımlanacak dizisi ‘Mehmed-Bir Cihan Fatihi’yle de ekranlara dönüyor. İmirzalıoğlu’yla buluştuk; geçmişini, şöhrete bakışını, bugünün Türkiye’sine bakışını ve oyuncu Sinem Kobal’la evliliğini konuştuk.

14.10.2017Hürriyet Pazar
9 ayın istenmeyen sürprizi: Gebelik diyabeti

9 ayın istenmeyen sürprizi: Gebelik diyabeti

Diyabet, farklı tiplerle, farklı dönemlerde, yaygın olarak görülen önemli sağlık sorunlarından biri. Ama gebelik döneminde ortaya çıkan diyabet, hem anneyi hem de bebeği etkilemesiyle, daha büyük bir problem haline gelebiliyor. Ancak sevindirici yanı da var; doğru zamanda ve doğru şekilde kontrol altına alınırsa, ne anneye ne bebeğe zarar vermiyor.

Sonbahar yorgunluğuyla karışabilen 6 sorun

Sonbahar yorgunluğuyla karışabilen 6 sorun

Modern çağın yoğun koşuşturmacası içerisinde pek çoğumuz yorgun olduğumuzu söylüyoruz ama hekime görünmeyi genellikle aklımızın ucundan bile geçirmiyoruz. Hele de havaların soğuyup güneşin yerini iyiden iyiye yağmura bıraktığı bugünlerde her 3 kişiden 2’sinde yorgunluk görülüyor.

5.10.2017Sağlık
Diyabetli hastalara yaz önerileri

Diyabetli hastalara yaz önerileri

Diyabet her zaman kontrol altında tutulması gereken bir hastalık. Diyabet (şeker) gibi kronik hastalığı olanların tatilde daha dikkatli olması gerektiğini söyleyen Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serpil Salman tatilcileri uyardı, diyabetli hastalara yazı sağlıklı ve keyifli geçirmek için önerilerde bulundu.

20.07.2017Sağlık
Şeker bağımlılığından kurtulmanın yolları

Şeker bağımlılığından kurtulmanın yolları

Sık acıkmak, sebepsiz yorgunluk, sürekli bitkinlik, sık idrara çıkma, yaraların yavaş kapanması, diş çürümesi, ağız kuruluğu, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, ağızda beyaz akıntı/dilde beyazlık, cilt kuruluğu, kilo alımı, konsantrasyon güçlüğü… Dr. Sinan Akkurt, tüm bunların çok fazla şeker tükettiğinizin belirtileri olabileceğini söylüyor! Şeker bağımlılığından kurtulmanın pratik yolları ve tedavi şekilleri olduğuna dikkat çekiyor…

12.07.2017Sağlık
Son dakika: Ömer Faruk Kavurmacıya tutuklama kararı

Son dakika: Ömer Faruk Kavurmacı'ya tutuklama kararı

FETÖ’nün iş adamlarına yönelik soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra sağlık sorunları gerekçe gösterilerek tahliye edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı hakkında, iddianameyi kabul eden İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı. Mahkeme kararında, Kavurmacı’nın cezaevinde kaldığı süre içinde Silivri Devlet Hastanesi’nin verdiği "Cezaevi koşullarında hayatını yalnız idame ettirir" raporunu gerekçe gösterdi. FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Ömer Faruk Kavurmacı, sağlık sorunları gerekçe gösterilerek 4 Mayıs'ta tahliye edilmiş, bu karar gündeme oturmuştu.

16.06.2017Gündem
Oruç tutan şeker hastaları hipoglisemi tehdidine dikkat etmeli

Oruç tutan şeker hastaları hipoglisemi tehdidine dikkat etmeli!

Her yıl ramazanda diyabetli hastalardan gelen ortak soru “Ramazan ayında oruç tutabilir miyim?” oluyor. Ramazan ayının yine yaza denk gelmesi açlık ve susuzluk süresinin oldukça uzun sürmesi gibi etkenler özellikle diyabet, hipertansiyon, böbrek hastalığı, kalp ve damar hastalığı olan risk grubundaki hastaların sağlığında olumsuz sonuçlar yaratabiliyor. Ancak, bu ibadeti yerine getirmek isteyen bazı risk grubundaki hastaların, sıkı bir doktor kontrolü ile Ramazan ayını sağlıklı tamamlamaları da mümkün. Özellikle diyabet hastalarının oruç tutarken dikkat etmesi gerekenleri Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamil Başköy açıkladı.

8.06.2017Sağlık

Yazar Sonuçları

Bellek kaybını hızlandıran 5 şey

Bellek gücünün azalması herkesi, en çok da yaşlıları endişelendirir. Doğal yaşlanmanın beyin fonksiyonlarına ilk etkisinin de bellek zayıflaması olduğu kesindir. Ama yine de basit bazı ‘bellek zayıflatıcı’ sebeplerin etkilerini de azımsamamak gerekiyor. Onlar da etkili faktörler. İlk 5’te şunlar var...

1.07.2018

9 soruda hipoglisemi turu

Hipoglisemi, basitçe bir kişide kan şekerinin yemeklerden sonra -yükseleceği yerde- beklenenden daha büyük bir hızla azalması ya da günün herhangi bir saatinde -aç veya tokken- ölçüldüğünde beklenenden çok daha düşük çıkması demektir.

11.06.2018

“Tatlısız yapamam” diyorsanız

Tatlılar sadece damak çatlattıkları için değil, aynı zamanda hoş sofralara eşlik ettikleri, keyifli sohbetleri destekledikleri için de önemlidir. Ama ölçü kaçınca her tatlı “tehlikeli”dir.

30.05.2018

Düşmeyin!

Hangi yaşta olursanız olun dengenizi koruyun ama yaşınız 50’leri, hele hele 60’ları geçmişse düşme konusunda daha bir dikkatli olun.

23.05.2018

Orucun 3 dönemi

Ramazan nedeniyle beslenme ritmimiz değişti. Sahur-iftar şeklinde günde iki öğün ile beslenmeye geçtik. Sadece bedensel değil ruhsal beslenmede de değişimler yaşıyoruz. Manevi yaşam ve inançlarımızla bağlarımız bu ay çok daha güçlü ve yoğun.

20.05.2018

Neden sahursuz olmaz?

Sahura kalkmadan oruç tuttuğunuzda kan şekeri dengeniz bozulur, metabolizmanız arıza verebilir.

17.05.2018

5 mühim yorgunluk nedeni

Yorgunluk büyük dert. Hele bir de sizi daha sabah gözünüzü açar açmaz sarmalamışsa çok büyük bir problem. Farklı sebepleri var. Ben sık görülen en yaygın 5 nedeni özetlemeye çalıştım, buyurun...

2.04.2018

Sabah baş ağrılarının 10 nedeni

Baş ağrısının her türlüsü tatsızdır, tedirgin edicidir. Dahası keyif kaçırıcıdır. Ama en berbatı hemen her sabaha baş ağrılarıyla başlamaktır. Sabah baş ağrıları deyip geçmeyin, emin olun ki çoğunun arkasında bir sağlık sorunu vardır. Neler mi? Merak ediyorsanız buyurun ilk 10 nedene...

28.03.2018

Kan şekeri düşünce bakın neler oluyor

Hipoglisemi, sık karşılaşılan bir sorun. İşaretleri ise başka pek çok sağlık sorununda da görülebilen şeyler. Bu nedenle çoğu zaman gözden kaçıyor, neticede de sorun geç teşhis ediliyor.

12.02.2018

Günde kaç öğün yemeliyiz?

Önce şunu iyi bilelim: Bedenlerimiz gibi metabolizmalarımız da “fabrikasyon” imalatlar değil. Metabolizmaları birbirinden farklı düzende çalışan insanlarız. Bir başka deyişle “fabrika ayarlarımız” farklı, “kullanım bilgilerimiz” çeşitli. Bu nedenle herkes “günde üç öğün” yemek zorunda, “aksini yapanlar hasta olur” diyen de; “günde iki öğün” yemek zorundayız şeklinde fetva veren de; “en iyisi altı öğündür, bu metabolizmamızı da hızlandırır” düşüncesinde ısrar eden de “külliyen” haklı değil. Hepsinin doğru olabileceği farklı bedenler var. Kısacası başlıktaki sorunun yanıtı birden fazla. Peki, değişmeyen, sadık kalmamız gereken bazı beslenme kuralları yok mu? Tabii ki var. Detaylar için buyurun...

4.02.2018

Diyetler ‘out’ beslenme planları ‘In’

Kilo sorunu yaşayan biriyseniz “diyetler out” deyip “beslenme planlarını” devreye sokun.

4.01.2018

Höşmerim lezzetli bir tatlı ama...

Sadece 50 gramı bile 150 kalori içeren, üstelik kalorilerinin çoğu da içindeki “şeker” ve “nişasta”dan gelen bu tatlıyı sakın abartmayın!

19.10.2017

Açlık şekeri mi tokluk şekeri mi?

Sağlığına özen gösteren herkesin bedenindeki “şeker-insülin dengesi” hakkında fikir sahibi olması lazım.

14.08.2017

Yorgunluğun tedavisi mümkün mü?

Evet mümkün! Yorgunluğa çare var. Yolu da sonuca değil sebebe odaklanmak, neticeyle değil nedenle ilgilenmekten geçiyor. Ve tabii ki ilk adım erken davranmak, deneyimli bir hekimle işbirliği yapmak...

9.08.2017

İnsülin direnci iğne ile kırılmaz

Her dört çocuk ve gençten, her üç yetişkinden biri insülin direnci problemi yaşıyor ya da bu direncin adayı olma yolunda ilerliyor. Peki bu direnç nasıl kırılacak? Bu işin hapı, iğnesi var mı? Evet var ama hemen söyleyeyim bu yola başvuranlar yanlış yapıyorlar.

8.08.2017

Dikkat edin şeytan üçgenine siz de girmeyin

Stres de, kortizol ve insülinin fazlası da birer yaşam törpüsü. Bazı durumlarda bu üçlü “bermuda şeytan üçgeni” gibi çalışıyor, bizi toplu halde kuşatıyor.

4.08.2017

Tatlı krizlerini önleyen ilk 10 tedbir

Tatlı krizleri neden olur? Bu krizleri neler tetikler? Çaresi var mıdır? İşte yanıtlar...

27.07.2017

Her sabah yataktan zıplayarak kalkabilmek mümkün mü?

Anlaşılan o ki “sabah yorgunluğu” en az uykusuzluk kadar mühim bir mesele haline gelmiş.

26.07.2017

4 mühim depresyon sorusu

Bizi sadece kayıplarımız, kaygılarımız, korkularımız depresyona sokmuyor. Depresyonun da ruhsallıkla ilişkisi olmayan hazırlayıcıları, kolaylaştırıcıları ve hızlandırıcıları var. Üstelik bunların çoğu tedavi edilebilir sorunlar. Sizden gelen soruları da dikkate alarak kısa bir “depresyon notu” hazırladık. Umarız işinize yarar. Buyurun...

18.07.2017

Belleğimizi nasıl güçlendirebiliriz

Beyin ve bellek hakkında bildiklerimiz son yıllarda çok değişti. Değişti sözcüğü bile hafif kalabilir, devrim mahiyetinde bilgilere ulaşıldı. “Peki bu bilgiler ne kadar işe yaradı?” derseniz işte orası biraz meçhul! Ama yine de umudu azaltmadan, enseyi karartmadan yeni hedeflere odaklanmak şart. Bilmemiz gereken en mühim nokta şu: Önemli zannettiğimiz çoğu bellek kayıpları aslında doğal yaşlanmanın normal bir parçası ve optimum bir bellek sağlam, güçlü bir sağlıkla birebir ilişkili. Yani “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” atasözü kesinlikle doğru. İçinizden “Hocam sözü fazla uzatmasak da şu bellek kaybını azaltan 10 emri bir görsek” diye geçirdiğinizi biliyorum. Buyurun...

6.07.2017

Bas ağrıtan sorular

Önce şu bilginin altını yeniden ve kalınca bir çizelim: Lütfen baş ağrısı deyip geçmeyelim! Baş ağrısının kimi önemsiz, kimi de hayatı tehdit edebilecek kadar mühim. Bu ağrının farklı ve şaşırtıcı nedenleri var. Sıradan bir ofis stresi de başınızı ağrıtabiliyor, beyninizin içinde neredeyse bir greyfurt iriliğine ulaşan iyi huylu bir tümör veya bir beyin kanseri de. Kısacası sorun baş ağrısı olduğu, sorular da baş ağrısından geldiğinde biz her zaman telaşlanırız. İşte o sorulardan bazıları...

21.06.2017

Neden her obez şeker hastası değil?

 Fazla kilolar, özellikle karın-göbek bölgesinde biriktiğinde insülin direnci, metabolik sendrom gibi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

19.06.2017

Neden sürekli üşüyorum

Önce kısa bir hasta hikayesi: 30’lu yaşları tamamlamak üzere olan genç bir hanım, üç aydır canını sıkan bir sorundan, “sürekli üşümek”ten şikayetçi. Son iki haftayı Dubai’de geçirmiş. O sıcak şehirde bile üşümesi devam etmiş. Haklı olarak merak edip soruyor: “Hocam ben neden sürekli üşüyorum?” Buyurun...

13.06.2017

Öksürmek kalp krizini önler mi?

İNTERNETTE paylaşılan bazı sağlık bilgileri var. Bunları değerlendirirken lütfen dikkatli olun.

4.06.2017