EKSTRA
MENÜ

Hidrojen

Hidrojen haberleri sayfasında güncel ve son dakika Hidrojen hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.163 Hidrojen haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Hidrojen Haberleri

500 milyar dolar hidrojen yatırımı

500 milyar dolar hidrojen yatırımı

Enerji, sanayi ve ulaşım sektörlerinde fosil yakıtlara alternatif olarak değerlendirilen hidrojene yönelik çalışmalara, küresel ölçekte 2030'a kadar 500 milyar dolar yatırım yapılması hedefleniyor.

23.07.2021Ekonomi
Küresel hidrojen yatırımları 2030da 500 milyar dolara ulaşacak

Küresel hidrojen yatırımları 2030'da 500 milyar dolara ulaşacak

Başta enerji sektörü olmak üzere hidrojenin fosil yakıt ağırlıklı tüm sektörlerde kullanımına yönelik çalışmalar hız kazandı. Bugüne kadar, küresel ölçekte toplam 359 büyük kapasiteli hidrojen projesinin duyurusu yapıldı.

22.07.2021Ekonomi
Mol Nedir, Nasıl Bulunur Kimyada Mol Neyin Birimidir

Mol Nedir, Nasıl Bulunur? Kimya'da Mol Neyin Birimidir?

Mol kelimesi Fransızca ve İngilizce kökenli bir sözcüktür. Türkçe karşılığı ise moleküler ağırlık birimi olarak bilinmektedir. Dolayısıyla da bu birim kimya biliminde kullanılmaktadır. Moleküler ağırlık biriminden kasıt edilen madde miktarı birimidir. Fransızca ve İngilizce molecule yani molekül sözcüğünün kısaltması mol kelimesidir. Sizler için mol nedir, mol nasıl bulunur ve kimyada mol neyin birimidir detayları ile derledik.

22.07.2021Araştırma
Lipit Nedir Lipitin Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir

Lipit Nedir? Lipitin Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir?

Lipidler vücudumuzda çok önemli bir rol oynar. Hücre zarının yapısal bileşenidirler. Vücudumuzda enerji sağlamaya ve hormon üretmeye yardımcı olurlar. Peki, lipit nedir, türleri ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Kloroplast Nedir Ve Özellikleri Nelerdir Kloraplast Görevleri Nelerdir Ve Hayvan Hücresinde Bulunur Mu

Kloroplast Nedir Ve Özellikleri Nelerdir? Kloraplast Görevleri Nelerdir Ve Hayvan Hücresinde Bulunur Mu

Kloroplast biyolojide en çok geçen kelimeler arasında yer alıyor. Hücre içinde pek çok organel bulunuyor. Bu organellerden birisi de kloroplasttır. Fotosentezin gerçekleşmesi için gerekli olan organeller arasında yer alan kloroplastın yapısı ve görevi de pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Kloroplast nedir ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Kloroform Nedir, Ne İşe Yarar Kloroform Suda Çözünür Mü, Yanıcı Mıdır

Kloroform Nedir, Ne İşe Yarar? Kloroform Suda Çözünür Mü, Yanıcı Mıdır?

Bazı maddeler doğada etken madde olarak yer almaz. Ama farklı türlerde bulunan maddelerin birleşimi ile oluşup yine başka bir madde ya da ürünün üretiminde kullanılırlar. Kloroform ise, bu tanıma en uygun olan terimler arasında yer alır. Kloroform nedir, ne işe yarar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Değerlik Elektron Sayısı Nedir Ve Nasıl Bulunur Değerlik Elektron Sayısı Nasıl Artar Ve Neyi Verir

Değerlik Elektron Sayısı Nedir Ve Nasıl Bulunur? Değerlik Elektron Sayısı Nasıl Artar Ve Neyi Verir

Kimya ve fizikte, bir değerlik elektronu, kimyasal bir bağ oluşturabilen ve bir kimyasal reaksiyona katılabilen bir atomla ilişkili bir elektrondur. Peki, değerlilik elektronlarının sayısı nedir ve nasıl bulunur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
Azot Nedir Ve Ne İşe Yarar Azot Nerelerde Bulunur Azot Elemeti Özellikleri, Atom Numarası Ve Kullanım Alanları

Azot Nedir Ve Ne İşe Yarar? Azot Nerelerde Bulunur? Azot Elemeti Özellikleri, Atom Numarası Ve Kullanım Alanları

Atmosferimizdeki en bol bulunan element olan nitrojen yaşam için çok önemlidir. Toprakta ve bitkilerde, içtiğimiz suda ve soluduğumuz havada azot bulunur. Aynı zamanda yaşam için de gereklidir. Peki, azot nedir ve nerede bulunur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Enerjide yaşamın kaynağı suya talep artıyor

Enerjide yaşamın kaynağı suya talep artıyor

Hidroelektrik santrali gibi büyük ölçekli santrallerden, güneş enerjisi gibi küçük ölçekli tesislere kadar kaynak, yardımcı güç, temizleme, ısıtma ve soğutma için kullanılan suya olan ihtiyaç, enerji talebine bağlı olarak artış gösterecek.

21.07.2021Ekonomi
Türkiye rüzgardan hidrojen üretiminde avantajlı konumda

Türkiye rüzgardan hidrojen üretiminde avantajlı konumda

Siemens Gamesa Türkiye Üst Yöneticisi Ebru Çiçekliyurt, "Türkiye'nin özellikle büyüyen rüzgar enerjisi altyapısıyla, hidrojen teknolojilerinin benimsenip hayata geçirilmesinde öncü ülkelerden olabileceğini düşünüyoruz." dedi.

16.07.2021Enerji
Fosil yakıt nedir ve nerelerde kullanılır Fosil yakıtlar ve örnekleri

Fosil yakıt nedir ve nerelerde kullanılır? Fosil yakıtlar ve örnekleri

Fosiller jeolojik geçmişe dair hemen hemen çoğu bilgiyi veren önemli kaynaklardır. Bu bilgiler içerisinde en önemlileri geçmiş dönemlerde yaşamış olan insanların hakkındaki bulgulardır. Dünya tarihi ile ilgili yapılan yorumlar genellikle fosil kaynaklardan yorumlanarak yapılır. Peki, Fosil yakıt nedir ve nerelerde kullanılır? Fosil yakıtlar ve örnekleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
Sıfır emisyon hedefi için yılda 5 trilyon dolar gerekiyor

Sıfır emisyon hedefi için yılda 5 trilyon dolar gerekiyor

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından düzenlenen ‘Dünyada ve Avrupa Özelinde Net Sıfır Emisyon Geleceği ve Türkiye’ye Etkileri’ başlıklı webinar gerçekleşti.

10.07.2021Ekonomi
Bakan Kurum: Marmaramızı eski haline getireceğimizi düşünüyorum

Bakan Kurum: Marmara'mızı eski haline getireceğimizi düşünüyorum

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara'daki müsilaj problemine ilişkin 3 senelik takvim belirlediklerini belirterek, "Ama ben inanıyorum ki önümüzdeki 1,5-2 yıl içinde bu takvim ile birlikte adımlarımızı atacağız, o azot ve fosfor seviyesinde, olması gereken seviyeyi yakalamak suretiyle Marmara'mızı eski haline getireceğimizi düşünüyorum." dedi.

4.07.2021Gündem
Sessiz ve ölümcül: Avlarını gaz çıkararak felç ediyorlar

Sessiz ve ölümcül: Avlarını gaz çıkararak felç ediyorlar

Evcil hayvanı olan herkes, köpeklerin ve kedilerin ara sıra gaz çıkardıklarına tanıklık etmiştir. Ama söz konusu eylemi gerçekleştirenler yalnızca memeliler değil. Böcekler de gaz çıkarıyor hem de öyle böyle değil...Onların çıkardığı gaz kelimenin tam anlamı ile sessiz ve ölümcül...

4.07.2021Gündem
Organik Kimya Nedir Ve Neyi İnceler Organik Kimya Konuları Nelerdir

Organik Kimya Nedir Ve Neyi İnceler? Organik Kimya Konuları Nelerdir

Organik kimya, kimyanın alt kollarından birini oluşturmaktadır. Çok önemli olması nedeniyle kimyayla uğraşanlar tarafından bilinmesi gereken bir kavramdır. Bundan dolayı organik kimya sıklıkla araştırılan konular arasındadır. Sizin için Organik kimya nedir ve neyi inceler? Organik kimya konuları nelerdir? Tüm detayları ile derledik.

27.06.2021Araştırma
Müsilajdan sonra yeni tehlike: Sargassum Çürük yumurta gibi kokuyor...

Müsilajdan sonra yeni tehlike: Sargassum! Çürük yumurta gibi kokuyor...

Marmara Denizi’ndeki deniz salyası kabusunun ardından Ege ve Akdeniz kıyılarında sargassum türü algler görülmeye başlandı. Peki önlem alınmazsa bu da müsilaj gibi etki yaratır mı? Denize girmek riskli mi? Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin hurriyet.com.tr'ye anlattı...

21.06.2021Gündem
TEMSA’da sermaye artırım kararı alındı

TEMSA’da sermaye artırım kararı alındı

Sabancı Holding ve PPF Group tarafından satın alınmasının ardından ihracat atağını tam gaz sürdüren TEMSA’da şimdi de sermaye artırım kararı alındı. Şirketin sermayesi yüzde 143’lük artışla 210 milyon TL’den 510 milyon TL’ye çıkarılıyor.

21.06.2021Otomobil
Marmaranın diplerindeki müsilaj analizinin ilk sonuçları geldi

Marmara'nın diplerindeki müsilaj analizinin ilk sonuçları geldi

Marmara'nın diplerindeki müsilaj analizinin ilk sonucuna göre hidrojen sülfürün hassas ölçüm limitlerinin altında olduğu bildirildi.

20.06.2021Ekonomi
Peynir yerine ne yiyoruz | 6 SORU 6 YANIT

Peynir yerine ne yiyoruz? | 6 SORU 6 YANIT

Tereyağına patates püresi, süte çamaşır suyu, zeytin yağına makine yağı derken şimdi de peynir diye öyle şeyler satılıyor ki… Peki halk sağlığını hiçe sayan firmalar bize peynir diye ne yediriyorlar? Uzmanlar hurriyet.com.tr'ye anlattı...

18.06.2021Gündem
Son dakika... SOCARdan Karadeniz gazı için ortak çalışma sinyali

Son dakika... SOCAR'dan Karadeniz gazı için ortak çalışma sinyali

SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vagif Aliyev, Türkiye'nin Karadeniz'deki gaz keşiflerinin stratejik açıdan önemli olduğunu belirterek, "Teorik olarak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile saha geliştirme ve üretim faaliyetlerinde birlikte çalışmamız söz konusu olabilir. Profesyonel olarak ilgi alanımızda." dedi.

16.06.2021Ekonomi
Yeşil hidrojen Türkiyenin Avrupaya ihracatında yeni oyuncu olabilir

Yeşil hidrojen Türkiye'nin Avrupa'ya ihracatında yeni oyuncu olabilir

EBRD Yeşil Ekonomi ve İklim Eylemleri Direktör Yardımcısı Cristian Carraretto, "Hidrojen talebi şu anda ağırlıklı olarak Avrupa'dan kaynaklanıyor. Bu açıdan, Türkiye'de hidrojen üretimi yapılarak Avrupa'ya satılabilir" dedi.

15.06.2021Ekonomi
Sadece elektrikli araç mı üretilecek Diğer araçlara ne olacak 8 SORU 8 YANIT

Sadece elektrikli araç mı üretilecek? Diğer araçlara ne olacak? 8 SORU 8 YANIT

Biliyoruz, belki henüz hiç sürmediniz ve satın almayı ciddi olarak düşünmediniz. Bu yüzden elektrikli araçlarla ilgili aşağıda okuyacağınız haber size biraz cesur gelebilir. Çünkü önemli bir devrimden bahsedeceğiz; elektrikli araba devrimi...

15.06.2021Gündem
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer, Neden Olur Çürük, Dolgulu Diş Ağrısına İyi Gelen Evde Kesin Doğal Çözümler

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer, Neden Olur? Çürük, Dolgulu Diş Ağrısına İyi Gelen Evde Kesin Doğal Çözümler

Yediğimiz yiyeceklerden, çikolata, şeker gibi gıdalardan veya bakteri, mikrop gibi etkenlerden dolayı dişlerimiz çürür, hatta kırılır ve sonrasında bu durum beraberinde diş ağrısını getirir. Diş ağrısı hiç ummadık zamanda, yemek yerken, gece uyurken bir anda gelir ve geçmeyen, gece uyutmayan çürük diş ağrılarına neden olur. Bu durumlarda kırık, çürük, dolgulu, sallanan diş ağrısına ne iyi gelir, durmayan iltihaplı diş ağrısı nasıl geçer gibi sorunlarının cevabını bilmek ve pratik uygulanabilir olması gerekir. En azından doktora başvuruncaya kadar evde diş ağrısını geçiren doğal kesin çözümleri bilmek faydalı olacaktır. Konumuz olan diş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer, neden olur gibi soruların yanıtlarını aşağıda sıralayarak size yardımcı olmaya çalışacağız.

NASA duyurdu: Dünyaya benzeyen tuhaf bir gezegen bulduk

NASA duyurdu: Dünyaya benzeyen 'tuhaf' bir gezegen bulduk!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yaptığı açıklamayla dünya dışı yaşamla ilgili kritik bir müjdeyi paylaştı. NASA, Dünya'ya benzeyen 'garip bir gezegen' keşfettiğini duyurdu.

11.06.2021Dünya
Kemosentez Nedir, Nerede Ve Nasıl Gerçekleşir Kemosentez Yapan Canlılar Ve Özellikleri

Kemosentez Nedir, Nerede Ve Nasıl Gerçekleşir? Kemosentez Yapan Canlılar Ve Özellikleri

Eskiden sadece ışık enerjisi ile besin üreten yani fotosentez yapan bitkilerin olduğu varsayılıyordu. Ama teknolojinin gelişmesi ile okyanusun en derinliklerinde hiç ışık görmeyen bölgelerde de canlıların yaşadığı keşfedilmiştir. Kemosentez nedir, nerede ve nasıl gerçekleşir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.06.2021Araştırma
Eter Nedir, Ne İşe Yarar Eter Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır

Eter Nedir, Ne İşe Yarar? Eter Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır?

Eter pek çok farklı filmde ve birçok farklı sahnede bir çeşit bayıltma aracı olarak görülmektedir. Bundan dolayı çok sayıda insanın aklında eter ile alakalı sorular gelmektedir. Sizin için Eter nedir, ne işe yarar? Eter nasıl yapılır, nerelerde kullanılır detaylarıyla derledik.

10.06.2021Araştırma
Elektroliz Nedir, Ne İşe Yarar Elektroliz Nerelerde Kullanıılır, Nasıl Yapılır

Elektroliz Nedir, Ne İşe Yarar? Elektroliz Nerelerde Kullanıılır, Nasıl Yapılır?

Elektroliz kavramı kaplama ve metalurji ve alanlarında fazlaca uygulanan bir yöntemi tanımlamak amacı doğrultusunda kullanılır. Elektroliz nedir, ne işe yarar? Elektroliz nerelerde kullanılır, nasıl yapılır sorularının yanıtlarını sizler için detaylarıyla birlikte derledik.

10.06.2021Araştırma
Biyogaz Nedir, Nasıl Üretilir Biyogaz Nerelerde Kullanılır

Biyogaz Nedir, Nasıl Üretilir? Biyogaz Nerelerde Kullanılır?

Biyogaz konusu günlük yaşamımızda oldukça sık duymakta olduğumuz nitelikte bir konu olma özelliği taşımaktadır. Bu kapsamda insanlar tarafından çok fazla merak edilen konulardan biridir. Sizin için Biyogaz nedir, nasıl üretilir? Biyogaz nerelerde kullanılır sorularına yanıtları derledik.

9.06.2021Araştırma
Pigment Nedir Ve Ne İşe Yarar Pigment Nasıl Elde Edilir Ve Kullanılır

Pigment Nedir Ve Ne İşe Yarar? Pigment Nasıl Elde Edilir Ve Kullanılır

Renkler doğanın her alanında bulunmaktadır. Özellikle renklendirmeler sırasında da pigmentlerden yararlanılır. Pigment nedir ve ne işe yarar? Pigment nasıl elde edilir ve kullanılır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

9.06.2021Araştırma
Sütte yeni tehlike: Çamaşır suyu… “Bu kadar zamandır içiyoruz, bir şey olmadı”

Sütte yeni tehlike: Çamaşır suyu… “Bu kadar zamandır içiyoruz, bir şey olmadı”

Süt ve süt ürünlerinde yapılan hilelere çamaşır suyu da eklendi. Bu akılalmaz haber ajanslara düştüğünden beri herkesin kafasında aynı soru var: 'Çamaşır suyu gibi kendi başına son derece tehlikeli bir madde, nasıl süte girebilir?' 'İçiyoruz, bir şey olmuyor' yaklaşımın yanlış olduğunu belirten uzmanlar tek tek anlattı...

8.06.2021Gündem
Beyaz denizkulaklarının neslini aşk iksiri kurtaracak

Beyaz denizkulaklarının neslini aşk iksiri kurtaracak

Bir zamanlar yerli halk yiyordu şimdi nesli tükenmesin diye laboratuvar ortamında sayıları çoğaltılmaya çalışılıyor. Kaçak avcıların hedefinde olan beyaz denizkulaklarını araştırmacılar aşk iksiri ile kurtaracak

3.06.2021Dünya
İzotop nedir ve özellikleri nelerdir

İzotop nedir ve özellikleri nelerdir?

Kimya derslerinde çokça karşılaşılan İzotoplar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler, internet üzerinde aramalar yapıyor. İzotop nedir, ne işe yarar, nasıl tanımlanır ve özellikleri nelerdir gibi sorulara hitaben; İzotoplar hakkında detayları derledik.

26.05.2021Araştırma
Hidroliz nedir ve nasıl gerçekleşir Hidroliz örnekleri konu anlatımı

Hidroliz nedir ve nasıl gerçekleşir? Hidroliz örnekleri konu anlatımı

İnsanlar için su hayati bir öneme sahiptir. Özellikle de sağlıklı bir yapıya sahip olmak için insanların günlük yeteri miktarda su tüketmesi gerekir. Çünkü su tüketiminin sınırlı olması durumunda bazı sorunlar meydana gelebilir. Ayrıca bunun tam terci durumlarda da ciddi hastalıklar ortaya çıkar. Hidroliz de merak ediliyor. Hidroliz nedir ve nasıl gerçekleşir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

26.05.2021Araştırma
Substrat Nedir Substrat Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir

Substrat Nedir? Substrat Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir?

Substar, genellikle biyokimya alanında kullanılan bir terimdir. Substar, büyük ya da küçük yapılı enzimler nedeni ile işlenmiş madde anlamına gelir. Substar, vücudun biyokimyasal sürecindeki ilerleyiş durumunu hızlandırır. Bu madde, ayrışan ya da birleşen maddelere verilen isimdir. Substrat nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

26.05.2021Araştırma
Polimer Nedir, Hammaddesi Nedir Polimer Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir

Polimer Nedir, Hammaddesi Nedir? Polimer Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Latince 'Poli' çok sayıda anlamına gelir. Polimer, birçok molekülün kimyasal bağlarla bir araya gelmesi ile oluşan yüksek molekül ağırlıklı bileşikler olarak ifade edilir. Polimer nedir, hammaddesi nedir, polimer çeşitleri ve özellikleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını sizin için derledik.

26.05.2021Araştırma
Monomer Nedir Monomer Yapılı Ne Demek Monomer Çeşitleri Ne Özellikleri Nelerdir

Monomer Nedir? Monomer Yapılı Ne Demek? Monomer Çeşitleri Ne Özellikleri Nelerdir?

Monomer kimi zaman kimya derslerin de kimi zamanda biyoloji derslerin de geçmekte olan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda Monomer nedir? Monomer yapılı ne demek? Monomer çeşitleri ne özellikleri nelerdir şeklinde sorulan soruların yanıtlarını sizin için detaylarıyla derledik.

26.05.2021Araştırma
Kohezyon Nedir Kohezyon Nelere Bağlıdır Kohezyona Günlük Hayattan Örnekler

Kohezyon Nedir? Kohezyon Nelere Bağlıdır? Kohezyona Günlük Hayattan Örnekler

Kohezyon gücü aynı cinsteki iki maddenin birbirlerini çekmesi neticesinde meydana gelen duruma verilen addır. Bu durum neticesinde kohezyona aynı zamanda birbirini tutma da denilmektedir. Sizin için Kohezyon nedir? Kohezyon nelere bağlıdır? Kohezyona günlük hayattan örnekler konu başlıklarını detayları ile derledik.

26.05.2021Araştırma
Hcl Nedir Hidroklorik Asit Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır

Hcl Nedir? Hidroklorik Asit Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?

HCL diğer tabiri ile hidroklorik asit, klor ve hidrojen elementlerinin kimyasal tepkimesi neticesinde meydana gelen kuvvetli bir kimyasal bileşiktir. Sizin için çok sıklıkla sorulan HCL nedir? Hidroklorik asit ne işe yarar, nerelerde kullanılır sorularının yanıtlarını tüm detayları ile birlikte derledik.

26.05.2021Sağlık
Füzyon nedir Nükleer füzyon nasıl yapılır

Füzyon nedir? Nükleer füzyon nasıl yapılır

Zamanın başlangıcından beri, insanlık güneşe hayranlıkla baktı. Eski ve modern birçok din, gökyüzündeki ışıltılı, kör edici diski ilahi varlıkların simgesi olarak gördü. Günümüzde kullandığımız Füzyon teknolojisi de Güneşin bizlere sunduğu ayrıcalıklardan biridir. Peki, Füzyon nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

25.05.2021Araştırma
Zeplin nedir ve ne işe yarar Zeplin ne kadar yükselir

Zeplin nedir ve ne işe yarar? Zeplin ne kadar yükselir

Yaygın olan hava araçlarının başında uçak gelmektedir. Ancak, farklı özellikte hava araçları olduğu bilinmektedir ve zeplinde bu araçlardan birisidir. Sizler için Zeplin nedir ve ne işe yarar? Zeplin ne kadar yükselir? Tüm detayları ile derledik.

25.05.2021Araştırma
Sentez nedir Sentezin biyoloji, coğrafya, tarih, kimya ve felsefe alanında ayrı ayrı tanımı

Sentez nedir? Sentezin biyoloji, coğrafya, tarih, kimya ve felsefe alanında ayrı ayrı tanımı

Sentez kelimesi oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Birçok alanda sentez kelimesinin kullanımı ile karşılaşılmaktadır. Siz de sürekli duyduğunuz sentez kelimesinin hangi anlamlara geldiğini öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Sentez nedir? Sentezin Biyoloji, Coğrafya, Tarih, Kimya ve Felsefe alanında ayrı ayrı tanımı ne şekilde olmalıdır? İşte, merak edilen tüm detayları derledik.

21.05.2021Araştırma
RNA nedir, ne işe yarar ve nerede bulunur Ribo nükleik asit özellikleri ve görevi hakkında bilgi

RNA nedir, ne işe yarar ve nerede bulunur? Ribo nükleik asit özellikleri ve görevi hakkında bilgi

Ribonükleik asit ya da kısaca RNA, hücre içindeki pek çok faaliyette gerekli olan tez zincirli baz dizisine verilen bir isimdir. Beş karbonlu riboz yapılardan oluşan RNA DNA açısından da son derece önemlidir. RNA nedir, ne işe yarar ve nerede bulunur? Ribo Nükleik asit özellikleri ve görevi hakkında detaylı bilgileri derledik.

21.05.2021Araştırma
Küresel batarya üretim kapasitesinde artış yaşanacak

Küresel batarya üretim kapasitesinde artış yaşanacak

Küresel emisyon hedeflerine ulaşılması için ulaşımda elektrifikasyonun artırılması gerekirken, elektrikli araçlara yönelik batarya üretiminde mevcut durumda yıllık 160 gigavatsaat olan kapasitenin 2030'da 6 bin 600 gigavatsaate yükseleceği öngörülüyor.

20.05.2021Ekonomi
B6 vitamini nedir, faydaları nelerdir B6 vitamini eksikliği belirtileri

B6 vitamini nedir, faydaları nelerdir? B6 vitamini eksikliği belirtileri

B6 vitamini vücutta depolanmaz ve suda erir. Ayrıca merkezi sinir sisteminin çalışması, karbonhidrat, protein, yağ metabolizması ve bağışıklık sistemi için de gereklidir. Peki B6 vitamini nedir, faydaları nelerdir? B6 vitamini eksikliği belirtileri...

11.05.2021Sağlık
Molekül Nedir Ve Çeşitleri Nedir Molekül Yapısı, Sayısı, Kütlesi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Molekül Nedir Ve Çeşitleri Nedir? Molekül Yapısı, Sayısı, Kütlesi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Dünyada var olan birçok madde moleküllerden meydana gelmiştir. Moleküllerin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Evreni anlamak, maddeleri anlamak, varlıkların oluşumunu anlamak için molekül konusunun her bir ayrıntısının iyi bir şekilde bilinmesi gerekir. Molekülün ne olduğundan çeşitlerine, yapısına, kütlesine, sayısına kadar tüm detayları derledik.

10.05.2021Araştırma
Bakan Dönmez: Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile iş birliğimiz kesintisiz sürüyor

Bakan Dönmez: Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile iş birliğimiz kesintisiz sürüyor

Bakan Dönmez, "EBRD ile iş birliğimiz kesintisiz sürüyor. EBRD, 4300 megavatlık yenilenebilir enerji kapasitesinin hayata geçirilmesine katkı sağladı." dedi.

4.05.2021Ekonomi
Dna Nedir Ve Açılımı Nasıldır Dna Yapısı Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Dna Nedir Ve Açılımı Nasıldır? Dna Yapısı Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

DNA konusu çok sayıda insanın sıklıkla duyduğu ve de merak ettiği önemli konular arasında ilk sıralarda yer almaktadır. DNA kısaca tanımlandığında tüm organizmalar ve bazı virüslerin canlılık işlevlerini taşıyan bir nükleik asit olarak ifade edilebilir. Sizin için DNA nedir ve açılımı nasıldır? DNA yapısı ve özellikleri hakkında bilgi konularını detaylarıyla derledik.

3.05.2021Araştırma
Paladyum ilk kez 3 bin doları aştı

Paladyum ilk kez 3 bin doları aştı

Paladyumun fiyatı, piyasalarda tedarik sorunlarına ilişkin kaygıların da artmasıyla, hızla tırmanarak tarihinde ilk kez ons başına 3,000 doları aştı. Paladyum fiyatı 3,011.62 dolar ile yeni rekor düzeyi gördükten sonra 2,986.34 dolara döndü.

30.04.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Radyo Astronominin Altın Çağı

Dünyadaki en büyük radyo astronomi gözlemevi ağı "Square-Kilometer Array"in kurulması üye ülkelerden oluşan konsey tarafından 25 Haziran 2021 günü onaylandı.

17.07.2021