EKSTRA
MENÜ

Hatırlatma Dozu

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 106 haberi bulunmuştur.

Hatırlatma Dozu Haberleri

Son dakika: Yerli koronavirüs aşısı Turkovacta yeni gelişme... Olumlu verilerimiz var diyerek müjdeyi paylaştı

Son dakika: Yerli koronavirüs aşısı Turkovac'ta yeni gelişme... 'Olumlu verilerimiz var' diyerek müjdeyi paylaştı

Ankara Şehir Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İhsan Ateş, yerli koronavirüs aşısı Turkovac'a ilişkin yaptığı açıklamada "Şöyle bir müjde verebiliriz. Turkovac ve CoronoVac'da yaptığımız çalışmada sonuç güvenli olarak saptandı. Hem de etkinlik anlamında olumlu sonuçları var" dedi.

14.10.2021Gündem
Salgınla mücadelede kritik sayı: 6 MİLYON, kritik ay: KASIM

Salgınla mücadelede kritik sayı: 6 MİLYON, kritik ay: KASIM

6 milyon çift doz Sinovac olmuş kişi hatırlatma dozunu yaptırmaya yanaşmadı. Ülkemizde her gün 200 binden fazla çift doz aşılı kişi bağışıklığını kaybederken sadece günde yaklaşık 30 bin kişi 3. doz aşısını yaptırıyor. Kasım ayında ise bizi bambaşka bir risk bekliyor. İşte 5 soruda salgınla mücadelede son durum

14.10.2021Gündem
Son dakika haberi... Bakan Kocadan kritik toplantı sonrası flaş açıklama: Aktif vakaların yüzde 40ını 23 yaş altı oluşturuyor

Son dakika haberi... Bakan Koca'dan kritik toplantı sonrası flaş açıklama: Aktif vakaların yüzde 40'ını 23 yaş altı oluşturuyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yazılı açıklamada bulundu. Aktif vakaların yaklaşık yüzde 40'ını 23 yaş altı vatandaşların oluşturduğunu belirten Bakan Koca, "Yakında yaşanmaya başlayan hareketlilik sebebiyle özellikle üniversite öğrencilerimizi acilen aşı olmaya ve aşılarını tamamlamaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı. Bakan Koca ayrıca, "Kendi aşımızın kullanılması için iki doz aşısını olmuş sağlıklı kişilerin Turkovac aşı hatırlatma dozu uygulaması çalışmasına katılmasına ihtiyaç var. Kendi aşımızın ortaya çıkmasında ben de varım diyen tüm gönüllülerimizi çalışmaya katılmaya davet ediyorum" çağrısında bulundu.

13.10.2021Gündem
Bakan Kocadan Turkovac çağrısı

Bakan Koca'dan Turkovac çağrısı

Yerli Covid-19 aşısı Turkovac'ın hatırlatma dozu olarak kullanılması kapsamında, 41 merkezde klinik çalışma başlatıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çalışmaya katılacak 3 bin gönüllü için çağrıda bulundu.

13.10.2021Haber
Son dakika: Bakan Kocadan Turkovac çağrısı

Son dakika: Bakan Koca'dan Turkovac çağrısı!

Yerli Covid-19 aşısı Turkovac'ın hatırlatma dozu olarak kullanılması kapsamında, 41 merkezde klinik çalışma başlatıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çalışmaya katılacak 3 bin gönüllü için çağrıda bulundu.

13.10.2021Gündem
Son dakika... BioNTech’te 3’üncü doz kararı Kimlere ne zaman yapılacak

Son dakika... BioNTech’te 3’üncü doz kararı! Kimlere ne zaman yapılacak?

Sağlık Bakanlığı, 2 doz BioNTech aşısı olanlara 3’üncü dozu Bilim Kurulu gündemine aldı. Milyonlarca vatandaşın antikor seviyesini ölçen Bakanlık, önümüzdeki günlerde yaş, cinsiyet ve bağışıklığı baskılanmış kişilerde 3’üncü doz BioNTech aşısının ne zaman yapılacağını açıklayacak.

5.10.2021Gündem
Dünya harekete geçti 2 doz BioNTech sonrası 3üncü doz zamanı geldi mi

Dünya harekete geçti! 2 doz BioNTech sonrası 3'üncü doz zamanı geldi mi?

2 doz mRNA aşısı olanların güçlendirici 3. dozu olmaları gerektiği konusu, yapılan araştırmalar sonrası netlik kazanmaya başladı. ABD, İngiltere başta olmak üzere bazı ülkelerde 65 yaş üstüne 3. doz mRNA aşısı yapılmaya başlandı. İki doz BioNTech sonrası 3. doz ne zaman ve kimlere yapılmalı?

30.09.2021Gündem
Koronavirüsle mücadelede 2 önemli adım HES yerine aşı kartı sorulacak

Koronavirüsle mücadelede 2 önemli adım! HES yerine aşı kartı sorulacak

Pandemiyle mücadelede aşıya teşvik için iki önemli adım planlanıyor. Öncelikle lokanta, kafe, AVM gibi yerlere girişte vatandaştan HES kodu yerine aşı kartı istenmesi gündemde. Ayrıca, aşıyla ilgili endişe taşıyanları ikna için yerli aşı Turkovac üzerinden büyük bir kampanya yapılacak.

28.09.2021Gündem
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turandan çok önemli aşı çağrısı: Korkunç akciğer tabloları ile karşı karşıya kalıyoruz

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan'dan çok önemli aşı çağrısı: Korkunç akciğer tabloları ile karşı karşıya kalıyoruz

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, 30'lu ve 40'lı yaşlar arasında çok ağır hastalar geldiğini belirterek, "Çok ciddi akciğer tutulumları ile karşılaşıyoruz. Bu kişilerle özellikle yoğun bakım ayağındayken konuştuğumuzda diyorlar ki 'Keşke aşılansaydık'... Çünkü hakikaten korkunç akciğer tabloları ile karşı karşıya kalıyoruz" dedi.

27.09.2021Gündem
Finans uzmanı hesapladı: Covid-19 aşı üreticileri sadece 3. dozdan servet kazanacak

Finans uzmanı hesapladı: Covid-19 aşı üreticileri sadece 3. dozdan servet kazanacak

ABD Covid-19'la mücadele kapsamında 'hatırlatma dozu' olarak anılan üçüncü doza onay verirse, Pfizer/BioNTech ve Moderna gibi aşı üreticileri kasalarına milyarlarca dolar daha koyacak.

26.09.2021Dünya
Prof. Dr. Akovadan Turkovac açıklaması

Prof. Dr. Akova'dan Turkovac açıklaması

HACETTEPE Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Akova, Turkovac ile Sinovac'ın eş değer bir aşı olduğunu söyledi. Akova, "Turkovac aşısı da inaktif bir aşı. İnaktif aşılar mRNA aşılarına göre, örneğin Biontech aşısına göre başlangıçta daha az miktarda antikor üretiyorlar. Ama virüsün değişik kesimlerine karşı daha yaygın antikor üretiyorlar. Turkovac aşısının Sinovac aşısı kadar etkili olacağını tahmin ediyorum" dedi.

26.09.2021Gündem
İki çocuğu koronavirüs, tedavisi gören anne: Aşılı olmasaydım bana da bulaşırdı

İki çocuğu koronavirüs, tedavisi gören anne: Aşılı olmasaydım bana da bulaşırdı

OKMEYDANI Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nin Covid-19 servisinde 11 ve 12 yaşındaki iki çocuğu tedavi gören Zehra Aydın, "Aşılı olmasaydım bana da bulaşırdı. Bende astım da var" dedi. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Funda Şimşek ise hastanede 57 kişinin koronavirüs tedavisi gördüğünü belirtti. Şimşek, "Yoğun bakımlarımızda çocuk ve yetişkin dahil 12 hastamız var. Gelen hastaların çoğu ya aşısız ya da eksik aşılı" diye konuştu.

24.09.2021Gündem
CDC Danışma Kurulundan milyonlarca insana üçüncü doz tavsiyesi

CDC Danışma Kurulu'ndan milyonlarca insana üçüncü doz tavsiyesi

Amerikan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Danışma Komitesi, ABD'de belli gruplara Pfizer/BioNTech aşısının hatırlatma dozunun yapılması yolunda tavsiye kararı verdi. Öte yandan geçen hafta Kölner Stadt-Anzeiger gazetesine konuşan BioNTech şirketinin CEO’su ve kurucu ortağı Uğur Şahin de bağışıklığı zayıf olan kişilerin üçüncü dozu yaptırmalarının faydalı olacağı çağrısını yinelemişti.

23.09.2021Dünya
Son dakika haberi: Bilim Kurulu sonrası kritik açıklama... Bakan Koca salgının seyrindeki yeni duruma işaret ederek çağrı yaptı

Son dakika haberi: Bilim Kurulu sonrası kritik açıklama... Bakan Koca 'salgının seyrindeki yeni duruma' işaret ederek çağrı yaptı

Koronavirüs Bilim Kurulu salgındaki gelişmeleri değerlendirmek üzere haftalık toplantısını gerçekleştirdi. Bilim Kurulu sonrası alınan kararları açıklayan Bakan Koca, "Gebelerimizin de hastalığa yakalanmalarında artış yaşanmıştır. Bu salgının seyrinde yeni bir durum. Gebelerimizin aşı olmalarında bir tereddüt olmaması gerektiği bir kere daha bilim kurulumuzca ortaya konmuştur. Anne adaylarımız tereddüt etmeden aşılarını olmalılar." ifadelerini kullandı. Öte yandan okullardaki her vakanın dikkatle takip edildiğini belirten Bakan Koca, yüz yüze eğitimin olumlu şekilde devam ettiğini ve endişeye mahal verecek bir durumun olmadığını ifade etti.

22.09.2021Gündem
3. doz Delta’dan koruyor

3. doz Delta’dan koruyor

İsrail’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, Pfizer&BioNTech koronavirüs aşısının üçüncü dozunu olan ve Delta varyantına yakalanan hastalarda, virüs yükü en az 4 kat daha az.

21.09.2021Dünya
Hatırlatma dozu düşen antikor seviyesini yükseltiyor mu

Hatırlatma dozu düşen antikor seviyesini yükseltiyor mu?

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şaban Gürcan, hatırlatma dozu ile antikor seviyelerinin çok daha iyi düzeylere çıktığının görüldüğünü kaydetti.

17.09.2021Gündem
Koronavirüs geçirenler ne zaman aşı olacak Bakan Koca açıkladı

Koronavirüs geçirenler ne zaman aşı olacak? Bakan Koca açıkladı

18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 82,54, ikinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 64,38 olarak gerçekleşti. Türkiye'de bugüne kadar yapılan aşı sayısı toplam 101 milyon 48 bin 667'ye yükseldi. Kovid-19 ile mücadele kapsamında son 24 saatte toplam 780 bin 742 doz aşı uygulandı. Peki, Covid geçirenler ne zaman aşı olacak?

16.09.2021Gündem
Dikkat çeken 3. doz araştırması  10 kat daha fazla antikor

Dikkat çeken 3. doz araştırması! 10 kat daha fazla antikor

İsrail'de yapılan bir araştırmada, Kovid-19 aşısının üçüncü dozunun ikincisine kıyasla 10 kat daha fazla antikor ürettiği ortaya çıktı.

15.09.2021Dünya
Aşılarım tamam, Covid testim pozitif... Şimdi ne yapmam gerek | 11 SORU 11 YANIT

Aşılarım tamam, Covid testim pozitif... Şimdi ne yapmam gerek? | 11 SORU 11 YANIT

Aşılarını tamamladığı halde Covid-19 testleri pozitif çıkanları son dönemde daha sık duymaya başladık. Bu konuyla ilgili kamuoyundaki tartışmalar da kuvvetlenmeye başladı. Biz de aşılı olup da Covid'e yakalananlara ilişkin akıllardaki tüm soruları uzmanlarla birlikte mercek altına aldık...

11.09.2021Gündem
TURKOVAC (Yerli aşı) ne zaman uygulanacak İşte son gelişmeler

TURKOVAC (Yerli aşı) ne zaman uygulanacak? İşte son gelişmeler

TURKOVAC yerli aşının üretim tarihi merak edilirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan son dakika açıklama geldi. Aşılama ve hatırlatma dozu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Koca, " Aşımız bugün ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. " diyerek TURKOVAC yerli aşının üretim tarihini duyurdu. Peki, TURKOVAC (Yerli aşı) ne zaman çıkacak? İşte, ayrıntılar.

10.09.2021Gündem
mRNA (Biontech) aşılarında 3. doz hatırlatma aşısına gerek var mı Fahrettin Kocadan açıklama

mRNA (Biontech) aşılarında 3. doz hatırlatma aşısına gerek var mı? Fahrettin Koca'dan açıklama

mRNA aşılarda yani Biontech aşısında, hatırlatma dozu ile ilgili Sağlık Bakanı Koca'dan son dakika açıklama geldi. Bakan Koca basın toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, " Hatırlatma dozunu vatandaşlarımızın biran önce yapmaları gerektiğini önemsiyoruz." dedi. Değerlendirmelerin ardından hatırlatma dozunun mRNA Biontech aşısında uygulanıp uygulanmayacağına gözler çevrildi. Peki, mRNA (Biontech) aşılarında 3. doz hatırlatma aşısına gerek var mı? İşte, o konuyla ilgili ayrıntılar.

10.09.2021Gündem
Yoğun bakım verilerindeki detay... Aşının türüne değil dozuna ve tarihine dikkat

Yoğun bakım verilerindeki detay... Aşının türüne değil dozuna ve tarihine dikkat!

Yoğun Bakım Derneği'nin açıkladığı, hastanelerde Covid-19 tedavisi görenler içindeki yüzde 39,4'lük 'çift doz Sinovac'lı verisi tartışmalara neden oldu. Kafa karışıklığına neden olan istatistikleri yorumlayan uzmanlara göre çözüm, hatırlatma dozu sırası gelenlerin aşılarını acilen yaptırmasından geçiyor

10.09.2021Gündem
Covid-19 aşısının bir faydası daha... Tek dozdan sonra bile hissedilen rahatlama

Covid-19 aşısının bir faydası daha... Tek dozdan sonra bile hissedilen rahatlama!

Koronavirüs salgınına karşı mücadelede dünya genelinde yaygın aşılama devam ederken yapılan yeni bir araştırma Kovid-19 aşısının kişilerin ruh sağlıklarında önemli gelişmelere neden olduğunu ortaya çıkardı.

10.09.2021Dünya
Koronavirüse karşı 3. doz BionTech aşısı ne zaman başlayacak İşte hatırlatma dozu planı

Koronavirüse karşı 3. doz BionTech aşısı ne zaman başlayacak? İşte 'hatırlatma' dozu planı

İlk doz BioNTech aşıları nisanda, ikinci dozlar haziranda yapıldı. İkinci BioNTech’i 5-6 ay önce olanlar, kasımdan başlayarak ‘hatırlatma’ dozu, yani üçüncü BioNTech aşısını olacak.

10.09.2021Gündem
65 üstüne tek doz uyarısı

65 üstüne tek doz uyarısı

Sonbaharın gelmesi ve okulların açılmasıyla birlikte pandeminin seyriyle ilgili takip hızlandı. Sosyal kısıtlamaların, aşıya yönlenmeyi arttıracağı ve buna ilişkin hareketliliğin başladığı belirtiliyor. Son günlerde testlerin pozitif çıkma oranı yüzde 7. Uzmanlar, özellikle tek dozlu 65 yaş üstü için uyarıda bulunuyor...

10.09.2021Gündem
mRNA (Biontech) aşılarında 3. doz hatırlatma aşısına gerek var mı İnaktif aşılar hangileri Bakan Kocadan son dakika açıklama

mRNA (Biontech) aşılarında 3. doz hatırlatma aşısına gerek var mı? İnaktif aşılar hangileri? Bakan Koca'dan son dakika açıklama

mRNA aşılarda yani Biontech aşısında, hatırlatma dozu ile ilgili Sağlık Bakanı Koca'dan son dakika açıklama geldi. Bakan Koca basın toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, " Hatırlatma dozunu vatandaşlarımızın biran önce yapmaları gerektiğini önemsiyoruz." dedi. Son dakika değerlendirmelerin ardından hatırlatma dozunun mRNA Biontech aşısında uygulanıp uygulanmayacağına gözler çevrildi. Peki, mRNA (Biontech) aşılarında 3. doz hatırlatma aşısına gerek var mı? İşte, o konuyla ilgili ayrıntılar.

9.09.2021Gündem
Son dakika: Bakan Koca müjdeyi verdi TURKOVAC acil kullanım onayı için başvuracak noktaya geldi

Son dakika: Bakan Koca müjdeyi verdi! TURKOVAC acil kullanım onayı için başvuracak noktaya geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, rutin seyrin dışında akşam saatlerinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koronavirüsle mücadelede 100 milyonuncu doz aşıya ulaşıldığını belirten Bakan Koca, tablonun ise buna rağmen neden böyle olduğunun gerekçelerini tek tek anlattı. Yerli aşıda da son durumu aktaran Bakan Koca, "Sizlere müjdem var" diyerek TURKOVAC'ın acil kullanım onayına müracaat edebilecek aşamaya geldiğini söyledi. Bakan Koca, TURKOVAC aşısının onay alması halinde Ekim ayında seri üretime geçilebileceğini ifade etti. Ayrıca Bakan Koca, son dönemde adından çok fazla söz ettiren MU varyantıyla ilgili Türkiye'de 2 vaka olduğunu ve 2 vakanın da İstanbul'da tespit edildiğini açıkladı.

9.09.2021Gündem
TURKOVAC (Yerli aşı) ne zaman çıkacak Sağlık Bakanı Kocadan açıklama

TURKOVAC (Yerli aşı) ne zaman çıkacak? Sağlık Bakanı Koca'dan açıklama

TURKOVAC yerli aşının üretim tarihi merak edilirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan son dakika açıklama geldi. Aşılama ve hatırlatma dozu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Koca, " Aşımız bugün ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. " diyerek TURKOVAC yerli aşının üretim tarihini duyurdu. Peki, TURKOVAC (Yerli aşı) ne zaman çıkacak? İşte, ayrıntılar.

9.09.2021Gündem
Hatırlatma dozu nedir, ne demek 3. doz aşı ne zaman yapılır Sağlık Bakanı Kocadan flaş çağrı

Hatırlatma dozu nedir, ne demek? 3. doz aşı ne zaman yapılır? Sağlık Bakanı Koca'dan flaş çağrı

Hatırlatma dozu, koronavirüs salgın gündeminde öne çıkan konuların başında geliyor. Antikorun tam oluşabilmesi için belirli aralıklarla yapılması gereken hatırlatma dozu ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan da önemli açıklama geldi. Bakan Koca, salgının kontrol altında tutulabilmesi için 3. doz yani hatırlatma dozu yapmaya vatandaşları çağırdı. Bir aşının daha önceki (primer) bir dozdan sonra fazladan uygulanması anlamına gelen hatırlatma dozu, çeşitli şekillerde değerlendiriyor. İşte, hatırlatma dozu nedir, ne demek? soruları ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

9.09.2021Gündem
Son dakika: Koronavirüs aşısında kritik nokta aşıldı

Son dakika: Koronavirüs aşısında kritik nokta aşıldı

Gelen son dakika haberine göre, Sağlık Bakanlığınca koronavirüsle(Kovid-19) mücadele kapsamında ülke genelinde uygulanan toplam aşı miktarı 100 milyon dozu geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, 'Bugün, hamdolsun, 100 milyon doz aşı sayısına ulaştık. Yerli aşımız TURKOVAC’ın da yaygın kullanımıyla birlikte inşallah bu musibeti bir an evvel ülkemizin başından defedeceğiz.' açıklamasında bulundu.

9.09.2021Gündem
Kimler 3. doz aşı olmalı İşte hatırlatma dozu hakkında bilgi

Kimler 3. doz aşı olmalı? İşte hatırlatma dozu hakkında bilgi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Vakit kaybetmeden hatırlatma dozunuzu olun. Bilgilerimiz, inaktif aşıdan 3 ay sonra yapılan hatırlatma dozunun koruyuculuğu çok önemli ölçüde artırdığını göstermektedir." dedi. Peki, kimler 3. doz aşı olmalı?

9.09.2021Gündem
BioNTech olana da 3. doz

BioNTech olana da 3. doz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vakalarda 3 doz aşı olanların oranının yüzde 2’den az olduğuna dikkat çekerek “İki doz BioNTech aşısı olan vatandaşlarımızın da ikinci dozun üzerinden 5-6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozuna ihtiyaç duyacakları öngörülmektedir” dedi.

9.09.2021Gündem
Son dakika haberi: Bakan Koca son derece önemli diyerek, hatırlatma dozu çağrısı yaptı

Son dakika haberi: Bakan Koca 'son derece önemli' diyerek, hatırlatma dozu çağrısı yaptı

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün video konferans ile bir araya geldi. Kritik toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yazılı açıklama yaptı. Yeni varyantlara karşı en iyi çözümün aşı olduğunu vurgulayan Bakan Koca, " Tüm parametreler hatırlatma dozu uygulamasının virüse karşı korunmada son derece önemli olduğunu göstermektedir. Ülkemizde hatırlatma dozu zamanı gelen yaklaşık 6 milyon vatandaşımız bulunmaktadır. Vakit kaybetmeden hatırlatma dozunuzu olmanızı istirham ediyoruz." dedi. Ayrıca Bakan Koca, "2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın da ikinci doz üzerinden 5-6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozuna ihtiyaç duyacakları öngörülmektedir." ifadelerini kullandı.

8.09.2021Gündem
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Okul değil sınıf kapanır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Okul değil sınıf kapanır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların açılmasıyla birlikte alınan tedbirleri anlatırken,“Öğretmende, öğrencide görülünce ne zaman tatil edilmeli? Okul değil, en fazla sınıf... Sınıf en fazla 14 günlük zaman diliminde tatil edilebilir. Onun dışında bir kapatmayı düşünmüyoruz” dedi.

8.09.2021Gündem
Son dakika... Türkiyede Mu varyantı görüldü mü Yeni dönemde kısıtlama olacak mı Bakan Koca açıkladı

Son dakika... Türkiye'de 'Mu varyantı' görüldü mü? Yeni dönemde kısıtlama olacak mı? Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısının ardından soruları yanıtladı. Bakan Koca, "mu" varyantının sadece iki vakada tespit edildiğini belirterek, hastalarda ağırlıklı olarak "delta" ve "delta plus"un etkili olduğunu söyledi. İşte Bakan Koca'nın yaptığı açıklamaları...

7.09.2021Gündem
Aşıda yeni polemik: 4’üncü doz gerekli mi

Aşıda yeni polemik: 4’üncü doz gerekli mi?

Sağlık Bakanlığı’nın yurtdışına gidecek vatandaşlar için açtığı 4’üncü doz uygulaması sonrasında başlayan tartışma devam ediyor.

5.09.2021Gündem
Son dakika haberi: Bilim Kurulu toplantısının ardından kritik açıklamalar peş peşe geldi: Yüz yüze eğitimden dönüş yok

Son dakika haberi: Bilim Kurulu toplantısının ardından kritik açıklamalar peş peşe geldi: Yüz yüze eğitimden dönüş yok

Son dakika haberi... Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde en kritik dönemeçlerden biri olarak nitelendirilebilecek 6 Eylül'e dört gün kalırken, Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Bu tarihte okulların yüz yüze eğitime başlayacak ve üniversitelerin açılacak olması nedeniyle toplantıya Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile YÖK Başkanı Erol Özvar da katıldı. Toplantı sonrası Bakan Koca'nın ardından, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK Başkanı Erol Özvar önemli açıklamalarda bulundu. Okullarda yüz yüze eğitim için gerekli tüm tedbirler alındı. Yetkili ağızlardan çıkan ortak vurgu ise "Yüz yüze eğitimden dönüş yok" oldu. Öte yandan AVM, restoran ve kafeler için PCR testi zorunluluğu düşünülmüyor.

2.09.2021Gündem
Aşıların etkinliği aydan aya azalıyor

Aşıların etkinliği aydan aya azalıyor

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, iki doz BioNTech/Pfizer aşısı ile Oxford/AstraZeneca aşısının etkinliğinin aylar içinde git gide azaldığını ortaya koydu.

26.08.2021Dünya
Aşıda 15 yaşa yeni düzenleme

Aşıda 15 yaşa yeni düzenleme

Aşı hakkı tanınan 15 yaş ve üzeri gençler, gittikleri sağlık kuruluşlarında randevularının iptal edildiğini öğrendi. Bakanlık yetkilileri, yeni bir düzenlemeye gidileceğini, 15 yaş üstüne aşı hakkının tekrar gündeme geleceğini ifade ediyor...

18.08.2021Gündem
Aşılamada 4’üncü doz karmaşası: Randevu alanlar şimdi ne yapacak

Aşılamada 4’üncü doz karmaşası: Randevu alanlar şimdi ne yapacak?

Sağlık Bakanlığı, AB vizesine kolaylık için, iki doz Sinovac ile bir doz BioNTech aşısı olanlara 4. doz aşı randevularını açtı. Birçok kişi 4. doz BioNTech için randevu alırken ‘gerekli mi değil mi’ tartışması yaşandı.

17.08.2021Gündem
Son dakika: Yerli koronavirüs aşısı varyantlarda etkili olacak mı Prof. Dr. Gürselden önemli açıklamalar

Son dakika: Yerli koronavirüs aşısı varyantlarda etkili olacak mı? Prof. Dr. Gürsel'den önemli açıklamalar

Türkiye'de koronavirüs salgınına karşı yapılan aşı sayısı 55 milyon 700 bini aşarken yerli aşı çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. Virüs benzeri parçacık (VLP) temelli yerli Covid-19 aşısında Faz-2 çalışmaları sürüyor. Aşıyı geliştiren Bilkent Üniversitesi'nden Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Gürsel, İngiliz mutasyonuna etkili aşının delta ve delta plus'ın yanında, ileride diğer varyantlara göre de tasarlanabileceğini belirtti.

8.07.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turandan tek doz aşı açıklaması

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan'dan 'tek doz aşı' açıklaması

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun kararı ile hastalığı atlatıp, ilk doz aşısını BioNTech yaptıranlarda tek doz aşı uygulamasına geçildi. Bu sisteme göre tek doz aşı olanlara da ikinci doz aşısı yapılmış kabul edilerek aşı kartı oluşturulacak. Tartışmalara neden olan bu kararla ilgili açıklama yapan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, "Sonuçta hastalığı geçirenlerin virüse karşı bir hafızaları var. Yani vücudun geçirdiği hastalıklara bağlı bağışıklık olduğu için tek doz aşının yeterli olacağı ile ilgili elimizde bulunan literatürdeki bilgiler ışığında alınmış bir karar bu" dedi.

6.07.2021Gündem
Son dakika...Koronavirüs (Covid-19) geçirenlere BionTech aşısı tek doz yapılacak Sağlık Bakanlığı SMS ile duyurdu

Son dakika...Koronavirüs (Covid-19) geçirenlere BionTech aşısı tek doz yapılacak! Sağlık Bakanlığı SMS ile duyurdu

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs geçirip birinci doz BionTech aşısı olanlara ikinci dozlarının iptal edildiğine dair SMS gönderdi. Sağlık Bakanlığı'nca, Koronavirüs Bilim Kurulu'nun kararı doğrultusunda koronavirüs geçiren kişilere iki doz yerine tek doz BioNTech aşısı yapılacak.

4.07.2021Gündem
3. doz aşı aşı ne zaman, kimlere yapılacak  Üçüncü doz hangi aşıyla yapılacak İşte 5 soruda hatırlatma dozu

3. doz aşı aşı ne zaman, kimlere yapılacak? Üçüncü doz hangi aşıyla yapılacak? İşte 5 soruda hatırlatma dozu

Kovid-19 mücadele kapsamında sağlık çalışanları başta olmak üzere 50 yaş ve üzerindekilere 3. doz aşı uygulanmasına başlandı. "Hatırlatma" dozu olarak da adlandırılan üçüncü doz aşı uygulamasıyla ilgili merak edilenleri 5 maddede derledi. Peki, üçüncü doz aşı neden gerekli? Üçüncü doz hangi aşıyla yapılacak? Kovid-19 geçirenlerin hatırlatma dozları ne zaman yapılacak? İşte 5 soruda hatırlatma dozunun ayrıntıları…

2.07.2021Gündem
Farklı aşı seçilebilecek... İşte 5 soruda üçüncü doz Koronavirüs aşısı

Farklı aşı seçilebilecek... İşte 5 soruda üçüncü doz Koronavirüs aşısı

Sağlık çalışanları ve 50 yaş üzerine 3’üncü doz aşılama dün başladı. Peki hatırlatma (rapel) dozu da denilen bu aşı kimlere ve kaçar ay arayla yapılacak? 3’üncü dozda farklı aşı vurulabilecek mi? Hürriyet sordu, Bilim Kurulu üyeleri yanıtladı...

2.07.2021Gündem
Uzmanlar uyulması gereken en önemli iki kuralı hatırlattı: Aman gözümüz gibi koruyalım...

Uzmanlar uyulması gereken en önemli iki kuralı hatırlattı: Aman gözümüz gibi koruyalım...

Hafta sonu ve akşam kısıtlaması kalkıyor, sinema salonlarından konserlere birçok alanda hayat yeniden canlanıyor. Koronavirüs kısıtlamalarının büyük kısmı bugün kalkarken uzmanlar bir yandan da uyarıyor: “Yeniden kısıtlamalara dönmemek için özellikle tüm dünyada Delta alarmı varken maske ve mesafeden taviz vermeyelim, aşımızı olalım...”

1.07.2021Gündem
3.doz aşı başlıyor

3.doz aşı başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 50 yaş üzeri ve sağlık çalışanları için 3. doz aşılamanın başlayacağını duyurdu.

1.07.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Canımı sıkan 5 şey

Zor günlerden geçiyoruz. Her alanda pek çok sorunumuz var. Ve tabii ki “sağlık” da sorunlu alanlarımızdan biri. İsterseniz gelin “sağlıkta sorunlar gündemi”nin “can sıkıcı” ilk beşini yeniden gündeme getirelim. Hazırsanız buyurun...

11.09.2021

Aşıda 3. doz tartışmasında son nokta

‘3. doz gerekli mi değil mi?’ tartışmasına Dünya Sağlık Örgütü de katıldı: ‘3. doz için daha fazla veriye ihtiyaç var’ açıklaması kafaları karıştırdı. Zira, Türkiye’de 3. doz aşılamalar halihazırda devam ediyor.

12.07.2021

5 soru 5 cevap... Üçüncü doz

Başlangıçta biraz tökezlesek, ufak tefek bazı aksaklıklar yaşasak da son 2-3 haftada müthiş bir performans gösterip “hızlı bir aşılama” sürecine girdik.

3.07.2021