EKSTRA
MENÜ

Hastalık

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 45.311 haberi bulunmuştur.

Hastalık Haberleri

Almanya’da kenevir ekimi yasallaştı

Almanya’da kenevir ekimi yasallaştı

Almanya, kenevirin ülke içinde yasal olarak üretilip eczanelerde tıbbi amaçlı satışına resmen izin verdi.

8.07.2021Avrupa
Yan etkilerden çekindi, aşı olmadı...  Kızımı bu kadar genç kaybedeceğimi düşünmezdim

Yan etkilerden çekindi, aşı olmadı... 'Kızımı bu kadar genç kaybedeceğimi düşünmezdim'

SARS-CoV-2 virüsünün Hindistan'da ortaya çıkan varyantı Delta, Türkiye ve dünyada özellikle aşılanmamış kişiler arasında endişe verici bir hızla yayılmaya devam ediyor. Birazdan okuyacaklarınız da Delta nedeniyle hayatını kaybeden 45 yaşında bir annenin yürekleri burkan hikayesi...

8.07.2021Dünya
Oyuncu Canan Ergüderden haber var

Oyuncu Canan Ergüder'den haber var!

Meme kanserine yakalanan ve tedavi gören Canan Ergüder, peruk yerine bandana takmaya başladı. Bandanayla poz veren sanatçı, "Artık biraz da böyle" diye yazdı.

8.07.2021Magazin
ABDde son 24 saatte 375 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

ABD'de son 24 saatte 375 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı, son 24 saatte 375 artarak 605 bin 942'ye çıktı.

7.07.2021Dünya
Güney Korede son 7 ayın vaka sayısı rekoru

Güney Kore'de son 7 ayın vaka sayısı rekoru

Güney Kore'de son 24 saatte tespit edilen 1212 Kovid-19 vakası 25 Aralık 2020'den bu yana en büyük günlük vaka artışı oldu.

7.07.2021Dünya
Cerrahpaşada araştırılıyor: Koronavirüs geçirenlerin yüzde 30unun saçı döküldü

Cerrahpaşa'da araştırılıyor: Koronavirüs geçirenlerin yüzde 30'unun saçı döküldü

Koronavirüs geçiren hastalarda hastalık sonrası etkiler çok merak ediliyor. Şikayetlerin başında saç dökülmesi geliyor. Bu konuda bir açıklama da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi ve Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekayi Kutlubay'dan geldi. Saç dökülmesi problemi yaşayan yaklaşık binin üzerinde hastayı taradıklarını söyleyen Kutlubay, ''Koronavirüs geçirenlerin yüzde 25 ila 30'unda saç dökülmesi görülüyor. Son 6-8 ay içerisinde koronavirüs geçiren kişilerde özellikle 2 ay sonra saç dökülmesinde artış, yoğun saç dökülmesi görülmeye başladı. Bu dökülme ortalama 3 ay, bazılarında ise 4 ay devam edebilir'' dedi. Kutlubay, bu dökülmelerin kalıcı olmadığını, hastalıktan sonraki 8'inci aydan sonra dökülen saçların çıkmaya başladığını belirtti.

7.07.2021Haber
Koronavirüs atlatan bin hasta tarandı Sonuçlar çok çarpıcı: Yüzde 30unda yoğun saç dökülmesi...

Koronavirüs atlatan bin hasta tarandı! Sonuçlar çok çarpıcı: Yüzde 30'unda yoğun saç dökülmesi...

Koronavirüs geçiren hastalarda hastalık sonrası etkiler çok merak ediliyor. Şikayetlerin başında saç dökülmesi geliyor. Bu konuda bir açıklama da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi ve Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekayi Kutlubay'dan geldi. Saç dökülmesi problemi yaşayan yaklaşık binin üzerinde hastayı taradıklarını söyleyen Kutlubay, ''Koronavirüs geçirenlerin yüzde 25 ila 30'unda saç dökülmesi görülüyor. Son 6-8 ay içerisinde koronavirüs geçiren kişilerde özellikle 2 ay sonra saç dökülmesinde artış, yoğun saç dökülmesi görülmeye başladı. Bu dökülme ortalama 3 ay, bazılarında ise 4 ay devam edebilir'' dedi. Kutlubay, bu dökülmelerin kalıcı olmadığını, hastalıktan sonraki 8'inci aydan sonra dökülen saçların çıkmaya başladığını belirtti.

7.07.2021Gündem
Hıfzıssıhha Nedir, Ne İşe Yapar Hıfzıssıhha Kurumu Ne Zaman Kuruldu

Hıfzıssıhha Nedir, Ne İşe Yapar? Hıfzıssıhha Kurumu Ne Zaman Kuruldu?

Hıfzıssıhha kelimesinin kökeni Arapça kökenlidir. Dilimizde de bu kelime sıklıkla kullanılmaktadır. Türkçeye de sağlıklı yaşamak amacıyla kurulan bir kurum sayesinde girmiştir. Dolayısıyla kelime sağlık terimleri sözlüğünde yer almaktadır. Tıp bilimiyle paralel bir gelişme gösteren Hıfzıssıhha bir sağlık kurumunun ismidir. Sizler için Hıfzıssıhha nedir, ne iş yapar, Hıfzıssıhha sağlık kurumu ne zaman kurulmuştur detaylı olarak derledik.

6.07.2021Araştırma
Arsenik Nedir, Nereden Alınır Arsenik İnsana Zararları Nelerdir

Arsenik Nedir, Nereden Alınır? Arsenik İnsana Zararları Nelerdir?

Bilim adamları, pediatristler ve halk sağlığı savunucuları, özellikle suda ve pirinç bazlı ürünler gibi bazı yiyeceklerde arseniğe maruz kalan bebekler ve çocuklar için insanlara düşük düzeyde maruz kalmanın daha ince ve uzun vadeli sağlık etkileri konusunda giderek daha fazla endişe duyuyorlar. Peki, Arsenik nedir? Tüm detayları ile derledik.

6.07.2021Araştırma
Egzamaya ne iyi gelir ve nasıl geçer Egzama neden olur Evde egzamaya iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Egzamaya ne iyi gelir ve nasıl geçer? Egzama neden olur? Evde egzamaya iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Egzama; deriyi kurutan, kaşıntıya ve bazen de kabarcıklara sebep bir çeşit deri hastalığıdır. Birden fazla sebebe bağlı olarak görülebilmektedir. Ancak kesin egzama nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Egzamaya yol açan birden fazla etken olduğu gibi saç, el, yüz ve yağlı egzaması gibi çeşitleri vardır. Egzamaya iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler sayesinde evde çare üretmek mümkün. Peki egzama nasıl geçer? Evde egzamaya ne iyi gelir? Saçtaki egzama nasıl geçer? Egzama ve kaşıntıya ne iyi gelir? Strese bağlı egzama nasıl geçer? Yüzdeki egzamaya ne iyi gelir? Yağlı egzama nasıl geçer? İşte egzama nedenleri ve evde egzamaya iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler...

6.07.2021Sağlık
Van Gölü havzasında toplu martı ölümleri halkı endişelendirdi Prof. Dr. Lokman Aslan nedenini açıkladı

Van Gölü havzasında toplu martı ölümleri halkı endişelendirdi! Prof. Dr. Lokman Aslan nedenini açıkladı

Van Gölü havzasında özellikle de Adır Adası'nda görülen toplu martı ölümleri yöre halkını endişelendirdi. Her yıl toplu martı ölümlerinin yaşandığını, bu sene daha erken başladığını söyleyen halk, nedeninin araştırılmasını istiyor. Mahalleliyi tedirgin edecek durum olmadığını söyleyen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, ölümlerin açlığa bağlı stresten kaynaklandığını söyledi. Aslan, ''Herhangi bir hastalık veya salgın söz konusu değil.3 milyon martıdan 3 bin martının ölmesi normaldir'' dedi.

6.07.2021Gündem
Türkiye nüfus büyüklüğünde 235 ülke arasında 19uncu oldu

Türkiye nüfus büyüklüğünde 235 ülke arasında 19'uncu oldu!

Dünya çapında nüfus genellemesine göre Türkiye 235 ülke arasında 19'uncu sıraya yerleşti.

6.07.2021Ekonomi
Kaşıntıya ne iyi gelir ve nasıl geçer Kaşıntı neden olur Evde kaşıntıyı geçiren bitkisel çözümler ve doğal yollar

Kaşıntıya ne iyi gelir ve nasıl geçer? Kaşıntı neden olur? Evde kaşıntıyı geçiren bitkisel çözümler ve doğal yollar

Sivrisinek ya da böcek ısırığıyla özdeşleşen kaşıntı, bazen bir hastalığın da belirtisi olarak ortaya çıkabiliyor. Kaşının altında alerji, egzama, iç organ hastalıkları gibi nedenler gösterilebilir. Kaşıntıya iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yollarla evde çözüm bulunabilir. Peki kaşıntı nasıl geçer? Evde kaşıntıya ne iyi gelir? Alerjik kaşıntı nasıl geçer? Strese bağlı kaşıntıya ne iyi gelir? Vücutta kaşıntı nasıl geçer? İşte evde kaşıntıyı geçiren bitkisel çözümler ve doğal yollar

5.07.2021Sağlık
Son dakika... VLP temelli yerli aşının Faz-2 aşaması İstanbulda başladı...

Son dakika... VLP temelli yerli aşının Faz-2 aşaması İstanbul'da başladı...

Koronavirüse karşı yerli olarak geliştirilen VLP temelli aşının Faz-2 aşaması İstanbul'da gönüllülere uygulanmaya başlandı. Aşılamaya 18-59 yaş arasında, ciddi kronik hastalığı olmayan, daha önce Kovid-19 geçirmemiş ve başka bir Kovid-19 aşısı yaptırmamış gönüllüler alınıyor. VLP aşısının detaylarını anlatan Doç. Dr. Halit Çınarka, '' Sonbaharda Türkiye'nin yerli aşısını tüm dünyanın kullanımına sunacağımızı inşallah müjdeleyelim'' dedi.

5.07.2021Gündem
Yüz binlerce kişiyi bir yalanla kandırdı Ben ölüyorum, o mükemmel bir hayat yaşıyor

Yüz binlerce kişiyi bir yalanla kandırdı! 'Ben ölüyorum, o mükemmel bir hayat yaşıyor'

Sosyal medyada takip ettiğiniz influencer'ların paylaşımlarını bir değil birkaç kez sorgulamanıza yol açacak bir haberimiz var. Yüz binlerce kişiyi dolandıran sağlıklı yaşam influencer'ı hakkında karanlık gerçeklere hazırlanın...

5.07.2021Dünya
Bakan Kocanın fotoğrafını paylaştığı Serpil hemşireden herkese aşı daveti

Bakan Koca'nın fotoğrafını paylaştığı Serpil hemşireden herkese aşı daveti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, “Serpil hemşire çoğumuzdan iyi bilir. Aşı niçin bu denli önemli. Geçen yıl kasım ayında annesi, babası, oğlu ve kendisi Covid-19'a yakalandı” diyerek aşı yaparken fotoğrafını paylaştığı Serpil Bolat, herkesi aşı olmaya davet etti. Serpil hemşire, “Bu hastalık Türkiye'nin ve dünyanın 1,5 yılını çaldı. Bu süreçte çok yorulduk. Artık maskelerden de sıkıldık. Bu salgının bir an önce bitmesi için aşı yaptırmamızın şart olduğunu düşünüyorum" dedi.

5.07.2021Gündem
İki doz aşı olan maske takmasın

İki doz aşı olan maske takmasın

Almanya’da Hastalık Sigortalarına Bağlı Hekimler Birliği Başkanı Andreas Gassen, pandemi kısıtlamalarının iki doz aşı olanlar için kaldırılmasını istedi: “Tam aşı olanlar için maske takma mecburiyeti olmamalı.”

5.07.2021Avrupa
Son dakika... Koronavirüsten kurtulan ona yakalanıyor: Vaka sayısı açıklandı

Son dakika... Koronavirüsten kurtulan ona yakalanıyor: Vaka sayısı açıklandı

Hindistan'da uzun süre koronavirüs (Kovid-19) tedavisi gören hastalarda virüsü yenmelerine rağmen ortaya çıkan hastalık uzmanları endişelendiriyor. Hastalığın kemiklere kadar işlediği belirtilirken vaka sayısı da açıklandı.

5.07.2021Dünya
Ben çocuğuma yaptırırım... Çocuklar aşı olacak mı Uzmanlar ne diyor

'Ben çocuğuma yaptırırım...' Çocuklar aşı olacak mı? Uzmanlar ne diyor?

Ülkemizde 18 yaşından gün almış gençler aşılanmaya başladı. Bazı ülkelerde 12-15 yaş arası grubun aşılanması da söz konusu ancak bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Çocuk ve gençlere tek doz formülü de tartışılıyor. Peki, 18 yaş altındaki gençlere aşı yapılmalı mı? Uzmanlara sorduk

5.07.2021Gündem
Kurbanlıkların İstanbula girişi başladı

Kurbanlıkların İstanbul'a girişi başladı

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurbanlıklar İstanbul'a getirilmeye başlandı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince, Kuzey Marmara Otoyolu Mecidiye gişeleri denetim noktasında kurbanlıkların pasaport ve sağlık raporu kontrolleri yapıldı

4.07.2021Gündem
Skleroz Nedir, Neden Olur Skleroz (Ms Hastalığı) Belirtileri, Tanısı Ve Tedavi Yöntemleri..

Skleroz Nedir, Neden Olur? Skleroz (Ms Hastalığı) Belirtileri, Tanısı Ve Tedavi Yöntemleri..  

Skleroz, omurilik ve beyinde yer alan ve mesajların iletimini yapan sinir telleri etrafındaki koruyucu olan kılıfın hastalığı olarak bilinir. Bu zarların iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan hastalık, omurilikte miyelin tabakası üzerinde yer alan fiziksel tahribatın sonucunda meydana geldiği bilinen bir hastalıktır. Bu hastalığın pek çok nedeni, belirtisi ve kimlerde görüldüğü ile ilgili bilgiler vardır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

4.07.2021Sağlık
Özel Sağlık Sigortası Nedir, Neleri Kapsar Özel Sağlık Sigortası Ücretleri Ne Kadar

Özel Sağlık Sigortası Nedir, Neleri Kapsar? Özel Sağlık Sigortası Ücretleri Ne Kadar?

Hastalık ya da kaza gibi durumlarda ödenmesi gereken masrafların bazı teminat ve limitler yardımı ile birlikte güvenli bir hale dönüştürmek ve güvence altına alan bir sigorta çeşidi olarak bilinir. Özel sağlık sigortası genel ve özel bazı şartları içerisinde barındıran bir sigorta çeşidi olarak bilinir. Aynı zamanda hastane seçimi yapmayı da sunan bir hizmet olarak bilinmesinin yanı sıra pek çok artısı bulunan bir sistem olarak bilinir. Daha etkili bir sağlık hizmeti ve kaliteli hizmet için olması gereken bir ihtiyaç olarak düşünülebilir. Hayatın her alanında olumsuz durumlar yaşanabileceği için bu durumların sonucunda ortaya çıkan hasarlar için güven oluşturmak oldukça önemli bir konudur. Özel sağlık sigortası nedir ve ne işe yarar, avantajları nelerdir, kimler faydalanabilir detayları ile derledik.

4.07.2021Sağlık
Motilite Nedir, Nasıl Yapılır Sperm Testinde Motilite Kaç Olmalıdır

Motilite Nedir, Nasıl Yapılır? Sperm Testinde Motilite Kaç Olmalıdır?

Spermiogram olarak bilinen sperm testi, meni içinde bulunan sağlıklı olan spermlerin miktarını ve ne kadar kaliteli olduğunu ölçmek amacı ile yapılan bir test olarak bilinir ve bu şekilde kullanılır. Erkeklerin boşalma esnasında meydana gelen meni içinde sperm hücreleri bu test yardımı ile analiz edilir ve erkeğin üreme potansiyeli tespit edilmiş olur. Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin bir yıl boyunca belirli aralıklarla ve düzenli bir şekilde korunmasız ilişkiye girmesine rağmen gebelik meydana gelmediyse bu test devreye girer. Bunun sonucunda ise üreme için gereken sağlıklı ve hareketli sperm hücresinin miktarı tespit edilir. Motilite de bu şekilde belirlenmiş olur. İşte, merak edilen tüm detaylar.

4.07.2021Sağlık
Küçük Tansiyon Nedir Küçük Tansiyon Neden Düşer Veya Yükselir Normal Değerleri..

Küçük Tansiyon Nedir? Küçük Tansiyon Neden Düşer Veya Yükselir? Normal Değerleri..

Küçük tansiyon, tansiyon değerlerinin normalin epey altında olduğu, yani 60 mm Hg'nin de altında olduğu değerlerde meydana gelen bir rahatsızlık olarak bilinir. Bu durumun yaşanması her zaman bir rahatsızlık olduğu anlamını taşımaz. Düşük tansiyon bulunan insanlarda normal ya da yüksek tansiyon olanlardan daha fazla uzun yaşamaya eğilimli oldukları bilinir. Bu sebepten dolayı düşük tansiyon durumu tercih edilebilir bir durumdur. Pek çok nedene bağlı olan küçük tansiyon ne gibi durumlarda düşer ya da yükselir, normal değerleri nedir gibi merak edilen soruları sizler için derledik.

4.07.2021Sağlık
Biz de oyun oynamak istiyoruz

Biz de oyun oynamak istiyoruz

Önceki yazılarımda da bahsettim; kör olan da sizin gibi insan! Siz hayattan ne isterseniz biz de aynısını istiyoruz. Bilgisayar oyunu da bir ihtiyaç.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hastane açılışına katıldı: Yarışabilecek kurum dünyada bile yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan hastane açılışına katıldı: 'Yarışabilecek kurum dünyada bile yok'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Kansere Karşı Birlikte Derneği (KANKA) Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi’nin açılışına telefon bağlantısı ile katılarak, "Hastanemiz kapasite itibarıyla aynı anda 40 çocuğumuza kemik iliği nakli yapabilecek imkana sahiptir. Hatta bu özelliğiyle bırakın ülkemizi, dünyada bile hastanemizle yarışabilecek bir kurum yoktur" dedi.

3.07.2021Gündem
Nefes darlığı neden olur, nasıl geçer Psikolojik nefes darlığına iyi gelen evde bitkisel doğal çözüm önerileri ve kurtulmanın yolları

Nefes darlığı neden olur, nasıl geçer? Psikolojik nefes darlığına iyi gelen evde bitkisel doğal çözüm önerileri ve kurtulmanın yolları

Nefes darlığı, ileri boyutlara taşındığında öksürük, baş ağrısı gibi can sıkıcı belirtiler gösterebilir. Psikolojik gibi çeşitli durumların ağır bastığı nefes darlığı rahatsızlığına bazı yöntemler çözüm olabilmektedir. Nefes darlığı, evde doğal bitkiler ve bazı besinlerin tüketilmesi ile de çözüme kavuşturulabilmektedir. Peki, konuşurken yorulma, nefes darlığı neden olur ve nefes darlığına ne iyi gelir, nasıl geçer? İşte, nefes darlığına iyi gelen evde bitkisel kesin çözüm önerileri

3.07.2021Sağlık
DSÖden flaş açıklama: Delta varyantının görüldüğü ülke sayısı belli oldu

DSÖ'den flaş açıklama: Delta varyantının görüldüğü ülke sayısı belli oldu!

Koronavirüs salgınında alınan tedbirler ve aşılama kampanyalarıyla azalan vaka ve ölüm sayıları ilk olarak Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantıyla birlikte tekrar tırmanışa geçmişti. Varyantı 'endişe verici' olarak sınıflandıran Dünya Sağlık Örgütü'nden konuyla ilgili flaş bir açıklama geldi.

3.07.2021Dünya
Üçüz doktorların diploma gururu

Üçüz doktorların diploma gururu

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi'nden mezun olup yemin eden tek yumurta üçüzleri Deniz, Aslı ve Başak Kozak, üçüzler olarak mezun oldukları için mutlu olduklarını, mezuniyeti paylaştıkları için gururlu olduklarını söyledi.

2.07.2021Gündem
DSÖye büyük şok Kovid-19’un kökenini araştırmayın çağrısı yaptılar

DSÖ'ye büyük şok! 'Kovid-19’un kökenini araştırmayın' çağrısı yaptılar

Dünyanın üzerine adeta kâbus gibi çöken koronavirüs salgınında aşı ve ilaç çalışmalarıyla tünelin ucundaki ışık bulunmaya çalışılırken bir yandan da Kovid-19'un kökenine inip virüsün başımıza nasıl bela olduğunu anlamaya ve sonraki salgınları önlemeye çalışan bilim insanlarından, konuyla ilgili en yetkin kurum olan Dünya Sağlık Örgütü'ne şok bir suçlama ve çağrı geldi. Bilim dünyası bu araştırmanın DSÖ tarafından yürütülmemesi gerektiğini açıkladı.

2.07.2021Dünya
Son dakika: Elmalı davasında flaş gelişme Rapora DHA ulaştı... İstismar mağduru çocukları babaanneden ayıran bilgiler..

Son dakika: Elmalı davasında flaş gelişme! Rapora DHA ulaştı... İstismar mağduru çocukları babaanneden ayıran bilgiler..

Tüm Türkiye'nin konuştuğu Elmalı davasında flaş bir gelişme yaşandı. Son dakika gelişmesine göre kız çocuğu G.E.G. (7) ile ağabeyi İ.E.G.'nin (10), cinsel istismara uğradığı iddiasına ilişkin Ayvalık Sosyal Hizmet Merkezi'nde görevli Uzman psikolog Deniz Karasapan'ın mahkemenin talebi üzerine çocuklarla görüşerek hazırladığı rapor, davanın görüldüğü Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na gönderildi. DHA’nın ulaştığı 12 Şubat 2021 tarihli raporda, "Babaannenin çocuklarda gözlemlediğini öne sürdüğü fiziksel ve psikolojik problemlerin olmadığı tespit edilmiş, çocuklar sorulduğunda da bu fiziksel sıkıntıları yaşamadıklarını beyan etmektedir" denildi.

2.07.2021Gündem
Crohn Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Neden Olur Crohn Hastalığında Beslenme Düzenine Dikkat

Crohn Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Neden Olur? Crohn Hastalığında Beslenme Düzenine Dikkat

Crohn hastalığı, sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıklar arasında ciddi sonuçlara neden olabilen bir rahatsızlık. Günlük yaşam kalitesini olumsuz etkiyelen bu hastalık, bağırsaklardan yemek borusuna kadar geniş bir alanı etkiler. Peki crohn hastalığı belirtileri nelerdir, neden olur? Crohn hastalığında beslenme düzenine dikkat!

2.07.2021İyi Yaşam
İlk doz AstraZeneca, ikincisi...

İlk doz AstraZeneca, ikincisi...

Almanya’da Kovid-19’un Delta varyantının hızla yayılması nedeniyle mevcut aşıların etkilerini gözden geçiren Daimi Aşı Komisyonu (STIKO), AstraZeneca hakkındaki önerisinde yenileme yaptı. AstraZeneca’nın sadece ilk aşılar için uygun olacağı görüşüne varan STIKO uzmanları, ikinci aşı için yaş farkı gözetmeden mRNA bazlı olan BioNTech ya da Moderna aşısı yapılması önerisinde bulundu.

2.07.2021Avrupa
Validen delta varyantı açıklaması

Validen delta varyantı açıklaması

ÇankırıValisi Abdullah Ayaz, delta varyantlı koronavirüs vakasının kentte 1 kişide görüldüğünü söyledi. Ayaz ayrıca, koronavirüs tedbirlerine uymayanlara bugüne kadar 4 milyon 224 bin 729 lira idari para cezası yazıldığını söyledi.

1.07.2021Gündem
DSÖ açıkladı: Avrupada büyük tehlike... 10 haftanın ardından artış başladı

DSÖ açıkladı: Avrupa'da büyük tehlike... 10 haftanın ardından artış başladı!

Koronavirüs salgınıyla mücadelede gerek alınan sıkı tedbirler gerekse aşılama kampanyalarının hızla sürdürülmesi küresel çapta başarı yakalamış; dünya çapında vaka ve ölüm sayılarında gerileme başlamıştı. İlk olarak Hindistan'da ortaya çıkan ve neredeyse tüm kıtalar yayılan Delta varyantı ise adeta tüm planları alt üst etti ve dünya salgında başa sardı. yaşanan gelişmelerden sonra DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge'den kritik uyarılar geldi.

1.07.2021Dünya
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planını açıkladı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı'nı açıkladı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı Tanıtım Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, ''Eylem planımızın asıl amacı toplumun kadına yönelik şiddete bakış açısını etkilemeye, değiştirmeye ve duyarlılıklarını artırmaya yönelik farkındalık oluşturmaktır. Kadına yönelik şiddetle mücadele ancak toplumun tamamının iştirakiyle ve samimi katkısıyla başarıya ulaşabilir'' dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi'nden Türkiye'nin çekilmesi ile ilgili olarak da ''Kadına yönelik şiddetle mücadelemiz bu sözleşmeyle başlamadı, bu sözleşmeden çekilmeyle bitecek değildir'' ifadelerini kullandı.

1.07.2021Gündem
Son dakika: Dünya bu açıklamaları konuşuyor... Yeni maske yönetmeliği

Son dakika: Dünya bu açıklamaları konuşuyor... Yeni maske yönetmeliği!

Son günlerde dünyayı etkisi altına alan Delte varyantı normalleşme planlarını da etkileyecek seviyeye geldi. 80'den fazla ülkede görülen varyant sonrası ABD'den çok konuşulacak bir açıklama geldi.

1.07.2021Dünya
Antalyanın iklimi 2100de Kahire gibi olacak deyip uyardı: Turizm olmayacak, insanlar sıcaktan düşüp ölecek

'Antalya'nın iklimi 2100'de Kahire gibi olacak' deyip uyardı: 'Turizm olmayacak, insanlar sıcaktan düşüp ölecek'

Kuraklık haritalarında Türkiye'nin büyük bölümü 'olağanüstü kurak', 'çok şiddetli kurak', 'şiddetli kurak' olarak gösteriliyor. Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Levent Kurnaz, Antalya için ürküten sözler söyledi. 2100 yılında Antalya'nın ikliminin aynen Kahire gibi olacağını söyleyen Kurnaz, ''Çukurova, Urfa, hepsi aynı şekilde olacak. Bu yüzyılın sonunda sıcaklıklar büyük ihtimalle 4-5 derece artmış olacak" dedi. 2100 yılında Antalya'da turizm olmayacağını savunan Prof. Dr. Kurnaz, “İnsanlar sıcaktan düşüp ölecek. Tamamen içeride ve klimayla yaşayabilecek böyle günlerde. Bu durumu ancak iklim değişikliği önlenebilirse değiştirmek mümkün'' diye konuştu.

1.07.2021Gündem
Paniğe gerek yokmuş

Paniğe gerek yokmuş

Almanya’da Delta varyantlı koronavirüs hızla yayılma gösterirken, Hastalık Kasalarına Bağlı Doktorlar Birliği (KBV) Başkanı Andreas Gassen, endişeye kapılmanın gereksiz olduğunu söyledi:

1.07.2021Avrupa

Yazar Sonuçları

‘Geç boşalma durumu’ da bir cinsel işlev bozukluğu

Erken boşalma (prematüre ejekülasyon) problemi, birçok erkekte görülen son derece yaygın bir cinsel işlev bozukluğudur. Erkeklerde cinselliği olumsuz etkileyen rahatsızlıklar denilince ilk olarak akla, erken boşalma sorunu geliyor ama bir de bunun tam tersi olarak niteleyebileceğimiz, geç boşalma, bir diğer adıyla gecikmiş ejekülasyon problemi vardır ki; nadir görüldüğü için adeta bir mit olarak düşünülür.

7.07.2021

Glokom (Göz tansiyonu) hastalığının güncel tedavisi: Lazer mi, göz damlaları mı?

Tüm dünyada yaklaşık 70 milyon kişiyi, ülkemizde ise yaklaşık 1 milyon kişiyi etkileyen “glokom” hastalığı halk arasında “göz tansiyonu” olarak biliniyor.

6.07.2021

Derinin baş düşmanı mantar

Kedi ve köpeklerde mantar enfeksiyonunu yine sıklıkla görmeye başladık.

5.07.2021

Sağlıkta Zoom efekti

Pandeminin sağlıkta da bazı eğilim ve değişimlere yol açacağı kesin. Bu değişimlerden biri de muhtemelen “ZOOM EFEKTİ” olacak.

5.07.2021

AK Parti’den özgürlükçü sivil anayasa

İktidar ve muhalefetin yeni anayasa çalışmasında önemli ilerleme sağlandı.

5.07.2021

Korona soruları kafalar karışık

 Aşı, aslında insan sağlığını korumanın en ucuz ve en etkili yöntemi. Bu haftanın da sağlık gündeminin bir numaralı maddesi Kovid-19 aşıları olacak. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Yılmaz Bay, aşı ile ilgili kısa ve öz şu bilgileri verdi:

5.07.2021

Vicdan biterse

Eskiden, yani “normal” zamanlarda...

2.07.2021