EKSTRA
MENÜ

Hastalık

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 45.358 haberi bulunmuştur.

Hastalık Haberleri

Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan koronavirüs açıklaması: Vaka sayısı artıyor deyip uyardı

Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan koronavirüs açıklaması: 'Vaka sayısı artıyor' deyip uyardı

Sağlık Bakanı Koca, 'Bulaşın kolaylaştığı ortamlara bağlı olarak, vaka sayısı artıyor. Bir hafta önce 5.261 olan yeni vaka sayısı dün 7.680. Biraz daha özen bayram sevincimizi sürdürür, bayramdan sonrasını hasta geçirmemizi önler.' dedi.

19.07.2021Gündem
Son dakika haberi: Koronadan sonra yeni kâbus Monkey B virüsü: Çinde görüldü, ilk ölüm haberi geldi

Son dakika haberi: Koronadan sonra yeni kâbus! Monkey B virüsü: Çin'de görüldü, ilk ölüm haberi geldi!

Dünya henüz koronavirüs salgınını kontrol altına almayı başaramamışken Çin'den gelen bir haber herkesin yüreğini ağzına getirdi. Çin'in başkenti Pekin'de hayatını kaybeden bir adamda "Monkey B" (BV) virüsüne rastlandı. Hayatını kaybeden kişi, Çin'de bu virüsten kaynaklanan ilk ölüm olarak kayıtlara geçerken 'Yeni bir salgın mı başlıyor?' paniği yarattı.

19.07.2021Dünya
İşte o zaman önünü kesebiliriz... Dördüncü dalga geliyor mu | Yeniden kapanma olur mu

'İşte o zaman önünü kesebiliriz...' Dördüncü dalga geliyor mu? | Yeniden kapanma olur mu?

Aşılama oranlarının hızla artması ve normalleşme adımları ile birlikte pek çok kişi pandeminin artık biteceğine dair ümitli. Ancak hala aşılanmayan, sırası geldiği halde aşı olmayan kişi sayısı da oldukça fazla. Öte yandan delta varyantının tüm dünyada vakaları tırmandırdığı da bir gerçek. Peki 4'üncü dalga gelecek mi? Aşı oranımız bizi dalgalardan korur mu?

19.07.2021Gündem
SFT nedir ve nasıl yapılır SFT (Solunum fonksiyon testi) normal değerleri ve teknik özellikleri

SFT nedir ve nasıl yapılır? SFT (Solunum fonksiyon testi) normal değerleri ve teknik özellikleri

Sağlık açısından en önemli testler arasında SFT gelmektedir. Özellikle tıbbi açıdan bu kısaltmanın ne anlama geldiği pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Peki SFT nedir ve nasıl yapılır? SFT (Solunum Fonksiyon Testi) normal değerleri ve teknik özellikleri üzerine tüm detaylar.

19.07.2021Araştırma
Psoriasis nedir ve nasıl geçer Psoriasis belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Psoriasis nedir ve nasıl geçer? Psoriasis belirtileri, nedenleri ve tedavisi

İnsanlar hayatı boyunca farklı hastalıklarla karşılaşabiliyor. Psoriasis hastalığı da kişilerin yaşayabileceği hastalık türleri arasında bulunuyor. Psoriasis hastalığının tam olarak ne olduğu ve nasıl geçeceği kişilerce araştırılan bir bilgidir. Psoriasis hastalığının belirtileri ve nedenleri merak edilen bilgiler arasındadır. Psoriasis nedir ve nasıl geçer? Psoriasis belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında tüm detayları derledik.

19.07.2021Araştırma
Lordoz nedir ve belirtileri nelerdir Lordoz düzleşmesi neden olur ve nasıl tedavi edilir

Lordoz nedir ve belirtileri nelerdir? Lordoz düzleşmesi neden olur ve nasıl tedavi edilir

Günlük yaşamı etkileyen en önemli sağlık sorunları içerisinde lordoz gelir. Özellikle bu sorun ile karşı karşıya kalan birçok kişi internet üzerinden bilgi almaya çalışıyor. Peki, lordoz nedir ve belirtileri nelerdir? Lordoz düzleşmesi neden olur ve nasıl tedavi edilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

19.07.2021Araştırma
İnfeksiyon nedir ve infeksiyon hastalıkları nelerdir İnfeksiyon ile enfeksiyon arasındaki fark

İnfeksiyon nedir ve infeksiyon hastalıkları nelerdir? İnfeksiyon ile enfeksiyon arasındaki fark

Tıp'ta hastalıklar belirli kategorilere alınmış ve o şekilde değerlendirilmektedir. Tıp dilinde infeksiyon da bilinen hastalı türlerinden bir tanesidir. İnfeksiyon hastalıklarının ne olduğu ve infeksiyonun enfeksiyondan ne farkının olduğu merak edilmektedir. Peki, infeksiyon nedir? İnfeksiyon hastalıkları nelerdir? İnfeksiyon ile enfeksiyon arasında yer alan temel farklılıklar nelerdir? İşte infeksiyon hastalıkları ile ilgili tüm detaylar.

19.07.2021Araştırma
Hepatomegali nedir ve nasıl tedavi edilir Hepatomegali nedenleri ve tedavisi

Hepatomegali nedir ve nasıl tedavi edilir? Hepatomegali nedenleri ve tedavisi

Hepatomegali kelimesi Latince bir sözcüktür ve tıp sektöründe bir hastalığa verilen isimdir. Bu hastalık vücudun en önemli organlarından biri olan karaciğerle ilgilidir. Bilindiği gibi karaciğer vücudumuzda 7 kg ağırlığında bulunarak en büyük organdır. Aynı zamanda dolaylı olarak sindirim sisteminde görevlidir. Yediğimiz besinleri kullanılabilecek diğer besinlere çevirmektedir. Örneğin nişastayı şekere dönüştürmektedir. Hepatomegali nedir ve nasıl tedavi edilir, Hepatomegali nedenleri nelerdir detayları ile derledik.

19.07.2021Araştırma
Anafilaksi nedir ve belirtileri nelerdir Anafilaksi neden olur ve tedavisi

Anafilaksi nedir ve belirtileri nelerdir? Anafilaksi neden olur ve tedavisi

Anafilaksi hastalığı kişilerin yaşayabileceği bir sağlık sorunudur. Anafilaksi hastalığının belirtileri ve neden oluştuğu kişilerce merak edilebiliyor. Anafilaksi hastalığının ortaya çıkış sebepleri ve hangi tedavilerin uygulandığı bireylerin tüm detaylarıyla araştırarak bilgi sahibi olmak istediği konu başlıkları arasında bulunuyor. Anafilaksi nedir ve belirtileri nelerdir? Anafilaksi neden olur ve tedavisi hakkında tüm detayları derledik.

19.07.2021Araştırma
Son dakika haberi: Yeni bir kâbus mu Dünyayı tedirgin eden gelişme... Çinde Monkey B virüsü...

Son dakika haberi: Yeni bir kâbus mu? Dünyayı tedirgin eden gelişme... Çin'de "Monkey B" virüsü...

Son dakika haberi... Çin'in başkenti Pekin'de 53 yaşındaki erkek veterinerin "Monkey B" (BV) virüsü nedeniyle hayatını kaybetmesiyle virüs kaynaklı ilk ölümün gerçekleştiği bildirildi. Hayatını kaybeden veterinerin, mart başında ölmüş iki maymunu inceledikten sonra virüse yakalandığı belirtildi.

18.07.2021Dünya
Burun akıntısına ne iyi gelir ve nasıl geçer  Burun akıntısı neden olur Evde burun akıntısına iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemler

Burun akıntısına ne iyi gelir ve nasıl geçer? Burun akıntısı neden olur? Evde burun akıntısına iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemler

Kış aylarında, soğuk algınlığıyla veya grip de sık olarak karşılaşılabiliyor. Bununla birlikte burun akıntısı da görülebiliyor. Ayrıca alerji, bazı maddeler ve migren gibi rahatsızlıklar da burun akıntısının nedenleri arasında yer alıyor. Burun akıntısına iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemler ile evde çözüm üretilebilir. Peki burun akıntısı nasıl geçer? Evde burun akıntısına ne iyi gelir? Burun akıntısı ve halsizlik nasıl geçer? Tuzlu su burun akıntısını geçirir mi? Burun akıntısına ve öksürüğe ne iyi gelir? Burun akıntısı ve boğaz ağrısı nasıl geçer? İşte burun akıntısını hemen kesen öneriler...

18.07.2021Sağlık
ABDde Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 70 kişi yaşamını yitirdi

ABD'de Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 70 kişi yaşamını yitirdi

ABD'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 70 artarak 608 bin 898'e çıktı.

18.07.2021Dünya
Sağlık Bakanlığı, kurbanlık hayvanlardan geçebilecek hastalıklara karşı uyardı

Sağlık Bakanlığı, kurbanlık hayvanlardan geçebilecek hastalıklara karşı uyardı

Sağlık Bakanlığı'nca, Kurban Bayramı'nda hayvanlardan insanlara geçen hastalıkları (zoonotik) önlemek için kurbanlık hayvan nakli ve alımından etlerin tüketilmesine kadar, sağlık ve hijyen kurallarına azami özen gösterilmesinin büyük önem taşıdığı bildirildi. Bakanlıktan yapılan uyarıda ''Belediyelerin belirlediği kurban kesim yerlerinde ya da mezbahalarda, hijyenik koşullarda, ehil insanlar tarafından kesilmesi gereken kurbanlık hayvan, mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş olmalı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının yoğun görüldüğü yerlerde hayvanların kan, idrar gibi vücut sıvılarına çıplak elle temas edilmemeli, mutlaka eldiven kullanılmalı ve gerekli koruyucu önlemler alınmalı'' denildi.

18.07.2021Gündem
CDC Direktöründen çok konuşulacak sözler: Bu artık aşısızların salgını haline geldi

CDC Direktöründen çok konuşulacak sözler: Bu artık aşısızların salgını haline geldi!

Koronavirüs salgınında, ilk olarak Hindistan'da ortaya çıkan ve tüm dünyada yayılarak bir anda baskın tip haline gelen Delta varyantı paniği yaşanmaya devam ediyor. Özellikle aşılanmayan gençler arasında yayılan ve normal Kovid-19'dan çok daha bulaşıcı olan Delta varyantı ABD'de her geçen gün daha fazla görülerek vaka sayılarındaki ağırlığını artırıyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC)Direktörü Dr. Rochelle Walensky konuyla ilgili açıklamasında çok çarpıcı sözler sarf ederek duruma dikkat çekti.

18.07.2021Dünya
Meme kanserini atlatan Hande Yener:  Yaşadığımı kutluyorum

Meme kanserini atlatan Hande Yener: Yaşadığımı kutluyorum

Hande Yener, bir yıl önce kendisine meme kanseri teşhisi konduğunu ve ameliyat olduğunu açıkladı. Kanseri atlatan ünlü şarkıcı, “Altın Kelebek Ödülleri’nden bir hafta önce ameliyat olmuştum. Artık iyileştim. 6 ayda bir yaşadığımı kutluyorum” dedi.

18.07.2021Magazin
Aşılanmayan her kişi virüse yeni varyant için şans veriyor

Aşılanmayan her kişi virüse yeni varyant için şans veriyor

Pandeminin bir buçuk yılı aşkın süredir devam etmesi sebebiyle hayatımıza giren yeni kelimelerden biri de varyant oldu. Özetle varyant, virüsün mutasyona uğramış haline deniyor. Şu ana kadar gelişen mutant virüslere karşı PCR tanı kitleri ve aşıların etkisi hâlâ güçlü. Ancak Dr. Sevgi Salman Ünver “Virüs için, bulaştığı her insan mutasyon geçirmek için bir şanstır. Tam da bu nedenle hızlı, yaygın ve etkin bir aşılamayla virüsün şansını azaltmak gerekir” diyor.

18.07.2021Hürriyet Pazar
Güle güle gazeteci çocuk

Güle güle gazeteci çocuk

Gazetecilik tarihinin en meşhur fotoğraflarından biridir ‘gazeteci çocuk’. İstanbul’un tarihi bir sokağında, elindeki gazeteleri gösterip “Yazıyor!” diye bağırırken, arkada 1950 model bir Plymouth otomobil ve cumbalı evler görünür. Zihnimize hep aynı yaşta kazınan Hayreddin Baş, 6 Temmuz’da sessizce ayrıldı aramızdan.

18.07.2021Gündem
ABDde son 24 saatte 418 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

ABD'de son 24 saatte 418 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 418 artarak 608 bin 828'e çıktı.

17.07.2021Dünya
Temel emeklilik ödemeleri başladı

Temel emeklilik ödemeleri başladı

Almanya’da geçen yıl karara bağlanan ve bu yılın başında uygulamaya konulan, Almancası ‘Grundrente’ olan temel emeklilik kapsamındaki ilk ödemeler bu hafta başladı.

17.07.2021Avrupa
Gizemli hastalık paniği... Sebebini bulamadılar, Pentagon ve CIA devreye girdi

Gizemli hastalık paniği... Sebebini bulamadılar, Pentagon ve CIA devreye girdi!

ABD'de, Viyana'daki diplomatlarının yaşadığı sağlık sorunları panik yarattı. Diplomatlarda görülen semptomların nedeni henüz belirlenemezken; vakalar, ABD Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve CIA medikal ekiplerince incelemeye alındı

17.07.2021Dünya
Doktor çift pandemi nedeniyle 8 aylık kızları ile düğün yapabildi

Doktor çift pandemi nedeniyle 8 aylık kızları ile düğün yapabildi

İstanbul'da pandemi nedeniyle sadece nikah kıyabilen doktor çift, yaşamın normalleşmeye başlaması ile birlikte hayal ettikleri düğünü 8 ay önce dünyaya gelen kızları ile yaparken, genç kadının ikinci çocuğuna 4 aylık hamile olduğu belirtildi.

17.07.2021Haber
Koronavirüs nedeniyle ertelemişlerdi... Doktor çift, düğünlerini 8 aylık kızlarıyla yaptı

Koronavirüs nedeniyle ertelemişlerdi... Doktor çift, düğünlerini 8 aylık kızlarıyla yaptı

İstanbul'da pandemi nedeniyle sadece nikah kıyabilen doktor çift, yaşamın normalleşmeye başlaması ile birlikte hayal ettikleri düğünü 8 ay önce dünyaya gelen kızları ile yaparken, genç kadının ikinci çocuğuna 4 aylık hamile olduğu belirtildi.

17.07.2021Gündem
Aşılamanın düşük olduğu Güneydoğu için uyarı Kurban Bayramından sonra...

Aşılamanın düşük olduğu Güneydoğu için uyarı! Kurban Bayramı'ndan sonra...

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, Türkiye'de aşılama oranının en düşük olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde koronavirüs vakalarında artış beklediğini söyledi. Prof. Dr. Şenyiğit, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bayramdan 10-15 gün sonra ciddi anlamda bir pik bekliyorum. Bakıyorum herkes maskesiz dolaşıyor. Kimsenin mesafeye dikkat ettiği yok. Eğer böyle giderse korkarım ki Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere aşılama oranlarının düşük olduğu yerlerde ciddi anlamda kısıtlamalar gelecektir" dedi.

17.07.2021Gündem
Korona ‘kalp’ kırdı

Korona ‘kalp’ kırdı

Koronavirüsten bir yakınını kaybeden 71 yaşındaki bir kadına, kalp krizi şikâyetiyle kaldırıldığı hastanede ‘kırık kalp sendromu’ teşhisi konuldu. Sakinleştirici ilaçlar verilip tedavi uygulanan hasta, 4’üncü günün sonunda sağlığına kavuştu.

17.07.2021Gündem
Bayramda sağlık için 12 altın öneri

Bayramda sağlık için 12 altın öneri

Yazın yakıcı sıcaklarında, pandeminin gölgesinde geçireceğimiz Kurban Bayramı’nda maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmek her zamankinden fazla önem taşıyor. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, pandemide bayramı sağlıklı geçirmek için ihmal edilmemesi gereken 12 kuralı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

16.07.2021Sağlık
ABDde son 24 saatte 275 Kovid-19 ölümü

ABD'de son 24 saatte 275 Kovid-19 ölümü

ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 275 artarak 608 bin 410'a çıktı.

16.07.2021Dünya
Delta etkisi: Los Angelesta maske yasağı geri döndü

Delta etkisi: Los Angeles'ta maske yasağı geri döndü!

Son dönemde özellikle Delta varyantının etkisiyle vaka sayılarında artışın yaşandığı Los Angeles'ta maske zorunluluğu geri döndü.

16.07.2021Dünya
Dostluk ve dayanışma karşısında hiçbir kötülük tutunamaz

Dostluk ve dayanışma karşısında hiçbir kötülük tutunamaz

Zorlu konuları çocukları umutsuzluğa düşürmeden, sıradışı hikâyeler ve dinamik kurgularla anlatmadaki ustalığını kanıtlamış bir yazar olan Michael Morpurgo, ‘Gölge’de Afganistan’da başlayıp İran, Türkiye ve Fransa üzerinden İngiltere’ye uzanan soluk soluğa bir göç yolculuğuyla çıkıyor genç okurların karşısına.

16.07.2021Kitap Sanat
Ölmek üzereyken bulup sahiplendiği Umuta donör arıyor

Ölmek üzereyken bulup sahiplendiği Umut'a donör arıyor

Üniversite öğrencisi Selin Şahin, ölmek üzereyken yolda bulduğu bir kediyi sahiplendi. Böbrek yetmezliği ve FIP teşhisi konulan kediye ‘Umut’ adını veren Selin Şahin, “Kan takviyesi yapılmazsa Umut ölür dediler. Umut’un hayatta kalması için donör arıyoruz” dedi.

16.07.2021Gündem
SÖZ SIRASI ÇOCUKLARDA: ‘Covid aşısı olmak istiyor musunuz

SÖZ SIRASI ÇOCUKLARDA: ‘Covid aşısı olmak istiyor musunuz?'

‘Gençler ve çocuklar ne zaman aşılanacak?’ diye bugüne kadar hep uzmanlara sorduk. Bu sefer ‘Aşı olmak istiyor musunuz ve neden?' sorusunu direkt konunun muhataplarına ilettik. Kimi “Koşa koşa yaptıracağım” diyor, kimi kısırlık yapıyormuş diye duymuş, kimi de 'Annem hep dışarda ve virüsü kapmadı demek ki aşı işe yarıyor' diye konuşuyor... İşte 12-18 yaş arası 15 çocuğun Covid-19 aşısı hakkındaki düşünceleri…

15.07.2021Gündem
Lensle denize girilir mi Havuzda ve denizde lens takılır mı

Lensle denize girilir mi? Havuzda ve denizde lens takılır mı?

Lensle denize girilir mi sorusu yanıt buldu. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte havuza ve denize girmek isteyen pek çok vatandaş, lensle denize girilir mi sorusuna yanıt aramaya başladı. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Ünal, kontak lensle denize ya da havuza girilmemesi gerektiğini belirterek, hastaların, enfeksiyon kapma sonucu gözlerini kaybedebildiklerini söyledi. İşte, o detaylar

15.07.2021Sağlık
Ketem nedir, görevleri nelerdir Ketem randevusu nasıl alınır

Ketem nedir, görevleri nelerdir? Ketem randevusu nasıl alınır?

Genel olarak kanser çeşitlerinde en önemli durum; erken tanı ve erken müdahaledir. Bu vaziyetin önemi fark edildiğinden KETEM kurulmuştur. Kanser incelemeleriyle ilgili olan bu merkez konusunda pek çok aklına sorular takılmaktadır. Peki ketem nedir, görevleri nelerdir? Ketem randevusu nasıl alınır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
Fizik tedavi nedir ve nasıl yapılır Fizik tedavi kimlere uygulanır ve ne kadar sürer

Fizik tedavi nedir ve nasıl yapılır? Fizik tedavi kimlere uygulanır ve ne kadar sürer

Fiziki olarak yaşanabilecek sorunlar karşısında tedavi açısından akla ilk önce fizik tedavi gelmektedir. Günümüz gelişen teknolojik tasarımları ile beraber artık birçok farklı yöntem üzerinde tedavi ele alınmaktadır. Peki, fizik tedavi nedir ve nasıl yapılır? Fizik tedavi kimlere uygulanır ve ne kadar sürer? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
Diüretik nedir ve ne işe yarar Diüretik ne zaman kullanılır

Diüretik nedir ve ne işe yarar? Diüretik ne zaman kullanılır

Birçok farklı hastalık konusunda duyulan ancak ne olduğu tam olarak bilinmeyen kelimeler içerisinde diüretik gelmektedir. Peki diüretik nedir ve ne işe yarar? Diüretik ne zaman kullanılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

14.07.2021Araştırma
Bronkoskopi nedir ve nasıl yapılır Bronkoskopi neden yapılır ne kadar sürer

Bronkoskopi nedir ve nasıl yapılır? Bronkoskopi neden yapılır ne kadar sürer

Bronkoskopi özellikle belirli bir nedenden dolayı yapılacak muayene konusunda önemli bir tekniktir. Aynı zamanda bu tekniğin ne olduğunu öğrenmek isteyen pek çok kişi internet üzerinden de bilgi almaya çalışıyor. Peki, bronkoskopi nedir ve nasıl yapılır? Bronkoskopi neden yapılır ne kadar sürer? İşte tüm detaylar.

14.07.2021Araştırma
Askorbik asit nedir, ne işe yarar Askorbik asit eksikliği neden olur

Askorbik asit nedir, ne işe yarar? Askorbik asit eksikliği neden olur?

İskorbüt, diyetinizde en az 3 ay boyunca yeterli Askorbik asit olmamasından kaynaklanır. Bu hastalık ölümcül sonuçlara kadar ilerleyebilir. Askorbik asitin vücudunuz için önemini kavramalı ve eksiklik durumunda önlem almalısınız. Peki, nedir bu Askorbik asit? İşte, merak edilen tüm detaylar.

14.07.2021Araştırma
Tokyo Olimpiyatılarında flaş karar Artık madalyalar...

Tokyo Olimpiyatıları'nda flaş karar! Artık madalyalar...

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamaları nedeniyle madalya törenlerinde sıkı önlemler alınacağını söyledi.

14.07.2021Tokyo2020
Demir eksikliğine ne iyi gelir ve nasıl geçer Demir eksikliği neden olur Evde demir eksikliğine iyi gelen besinler, yiyecekler, bitkisel çözümler ve doğal yollar

Demir eksikliğine ne iyi gelir ve nasıl geçer? Demir eksikliği neden olur? Evde demir eksikliğine iyi gelen besinler, yiyecekler, bitkisel çözümler ve doğal yollar

Demir, hücrelerin başta enerji üretiminde olmak üzere birçok enzimin yapısında önemli rol oynar. Demir eksikliği de vücudun ihtiyaç duyduğu demirin karşılanmaması durumunda ortaya çıkar. Bununla birlikte baş ağrısı ve kansızlık gibi sonuçları da olabilir. Demir eksikliğine iyi gelen bitkisel yiyecekler, besinler ve çaylar sayesinde evde doğal yollarla çözüm üretilebilir. Peki demir eksikliği nasıl geçer? Evde demir eksikliğine ne iyi gelir? İşte demir eksikliği nedenleri ve demir eksikliğine iyi gelen bitkisel ve doğal öneriler...

14.07.2021Sağlık
Son dakika... İstanbul İl Sağlık Müdürü canlı yayında açıkladı Maskeler ne zaman çıkar

Son dakika... İstanbul İl Sağlık Müdürü canlı yayında açıkladı! Maskeler ne zaman çıkar?

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, CNN TÜRK yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Memişoğlu, 'Maskeler ne zaman çıkar?' sorusuna "Dünyada bitmediği sürece bitmez. Azalabilir, artabilir. Dünyada bitmedi, bitmiyor. Maskeyi kullanmaya devam edeceğiz. Havalandırması iyi olan alanlarda maskeyi çıkarabilirsiniz. Düğünde dernekte önce maske takılıyor, sonra herkes çıkarıyor. Bunu yapmasınlar" yanıtını verdi.

14.07.2021Gündem
Gizem acısı... Ona mı yanalım, annesiz kalan Piraye bebeğe mi Yaşananları nasıl anlatacağız...

Gizem acısı... 'Ona mı yanalım, annesiz kalan Piraye bebeğe mi? Yaşananları nasıl anlatacağız?...'

Gizem Misoğlu, hayat dolu bir kadındı. Fitness öğretmeniydi, tulum çalardı. İki yıl önce Fındıklı’da hemşehrisi Emre Küçükbaycan’a âşık oldu, evlendiler ancak hikâye çok acı bitti. Gizem, hamileyken korona oldu, hastalığı ilaçsız atlattı. Kalıcı halsizlik ve çarpıntı için 'psikolojik' tespiti yapıldı. Kalp krizinden öldü. Gizem’in sadece birkaç gün kucağına alabildiği Piraye’den ayrılması sevenlerini yasa boğdu. Gizem’in eşi Emre Küçükbaycan, yaşadığı şoku ve acısını “İnsan bir günde ölür mü ya” sözleriyle dile getirirken, annesi Melahat Misoğlu da, “Ben şimdi kime yanayım. Kaybettiğim kızıma mı, annesiz kalan bebeğine mi” diye gözyaşı döktü.

14.07.2021Gündem
Korkutucu bir gerçek: Sesimiz çalınabilir

Korkutucu bir gerçek: Sesimiz çalınabilir!

İnsan sesini klonlanma teknolojisinde çok ciddi bir ilerleme sağlandı. Yaşanan bu teknolojik ilerleme hem seslendirme sanatçılarının hem de siber haydutların radarına girmiş durumda...

14.07.2021Gündem
İstanbul sivrilerin buluşma noktası oldu İşte sivrisinekten korunma kılavuzu...

İstanbul sivrilerin buluşma noktası oldu! İşte sivrisinekten korunma kılavuzu...

Her yaz mevsiminde korkulu rüyamız haline gelen sivrisinekler bu yıl da 'kanlı' yüzünü göstermeye başladı. İlaçlama başta olmak üzere birçok önlem alınıp mücadele için çeşitli yöntemler üzerine kafa yorulsa da durum her geçen yıl kötüye gidiyor. Küresel ısınma bunun en acı sebeplerinden. Uzmanlara göre "Daha önce hiç görmediğimiz bir sineği bile artık bölgemizde görebiliriz.” Peki vatandaş sivrisinekler için nasıl önlem alabilir? İşte sivri kâbusunun gidişatı ve arasında 'çiçekli' önlemin de yer aldığı, bireysel mücadele yöntemleri...

14.07.2021Gündem
Rüyada Uçurum Görmek Ne Anlama Gelir Rüyada Uçurumdan Düşmek Ve Atlamak Anlamı

Rüyada Uçurum Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Uçurumdan Düşmek Ve Atlamak Anlamı

Rüyalara yönelik popüler bir yaklaşım, onları sabit bir sembol sözlüğü yardımıyla yorumlamaktır. Bu sayede bize ne gibi bir mesaj ya da işaret verdiğini anlamamıza yardımcı olur. Peki, rüyada uçurum görmek ve diğer türevleri ne anlama gelmektedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.07.2021Mahmure
Delta varyantı (variantı) nedir Delta Plus belirtileri nelerdir İşte 5 soruda Delta ve Delta Plus varyantı farkları

Delta varyantı (variantı) nedir? Delta Plus belirtileri nelerdir? İşte 5 soruda 'Delta' ve 'Delta Plus' varyantı farkları

Delta Plus varyantı ve Delta varyantı belirtileri, son gelişmeler ile gündeme gelmeye devam ediyor. Son olarak Diyarbakır'da görülen Delta varyantı için uzmanlar uyarılarını yenilerken, bu varyantın daha bulaşıcı ve daha ağır hastalığa neden olduğuna dair yeterli verinin bulunmadığı bildiriliyor. Baş ağrısı, boğazda kuruluk, burun akıntısı ve ateş gibi grip benzeri hastalık belirtilerinin görüldüğü Delta varyantı ve Delta Plus varyantı arasındaki farkları belli oldu. Ülkemizde de tespit edilen Delta mutasyonu yapılan incelemelere göre, "Çift mutasyonlu" olarak bildiriliyor. Peki, Delta varyantı (variantı) nedir ve Delta Plus farkları nelerdir? İşte, Türkiye'de Delta virüsünün görüldüğü iller ve konuyla ilgili bilgiler.

13.07.2021Gündem

Yazar Sonuçları

‘Nasılsa yaşlıyım artık’ diyorlar, duruyorlar... Olmaz, hata!

Genç bir kalp cerrahıyken yılda 500 ameliyat yapıyor, aynı evde birlikte yaşadığı çocuklarının büyüyüşünü göremiyordu. Hayatı kaçırdığını fark edince ameliyat sayısını azalttı, tıp alanındaki icatların peşine düştü, ‘The Dr. Oz Show’ adlı programıyla sağlık gündemine yön verdi. İstanbul’da bir araya geldiğimiz kalp cerrahı ve yazarımız Dr. Mehmet Öz’le sohbete pandemi muhasebesi yaparak başladık, mesleğine duyduğu tutkuyu, ölümünün ardından hakkında şiir yazdığı 20 yaşındaki hastasını ve “Onlar ufakken çoğu şeyi eşim Lisa yaptı. Ben ancak bu son 10 sene onlarla daha fazla ilgilenebildim” diye anlattığı çocuklarını konuştuk.

18.07.2021