EKSTRA
MENÜ

Hastalık Riski

Hastalık Riski ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hastalık Riski haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.467 Hastalık Riski haberi bulunmuştur.

Hastalık Riski Haberleri

Önceki gebelikteki hangi durumlar şu anki gebeliği etkiler

Önceki gebelikteki hangi durumlar şu anki gebeliği etkiler?

Gebelik hazırlığında, önceki genel sağlık durumu kadar, önceki gebelikten kaynaklı risklerin belirlenmesi ve kadınların bundan kaynaklı olarak gebelikte karşılaşabileceği olası sıkıntılar hakkında hazırlıklı olunmasının da gerekli olduğunu belirten Perinatoloji Uzmanı Doç.Dr.Ali Özgür Ersoy, konuyla ilgili detaylı bilgiler paylaştı.

Okul, veli ve öğrenciye ayrı rehber: Elif ve Alp yol gösterecek

Okul, veli ve öğrenciye ayrı rehber: Elif ve Alp yol gösterecek

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı koronavirüs sürecindeki yol haritasını yönetici-öğretmen, öğrenci ve velilere yönelik 3 ayrı rehberde anlattı. Okulöncesi ve ilkokul öğrencileri için hazırlanan rehberde nasıl davranılması gerektiğini ‘Elif ve Alp’ isimlerinde iki çizgi karakter öğretiyor.

23.09.2020Eğitim
“Yeni nesil harçlık ile güvenli ve sağlıklı kantin alışverişi imkanı”

“Yeni nesil harçlık ile güvenli ve sağlıklı kantin alışverişi imkanı”

Elektronik para kuruluşu Papara, yeni nesil harçlık kartı Edu Card ile, öğrencinin yanında nakit para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırdıklarına ve bu sayede de, kâğıt veya madeni para ile bulaşan hastalık riskinin de önüne geçmeyi hedeflediklerini duyurdu.

22.09.2020Ekonomi
“Temiz beslenme yaşam tarzınız olsun”

“Temiz beslenme yaşam tarzınız olsun”

‘Temiz beslenme modeli’ hakkında bilgilendirmede bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Sedef Aksu, “Temiz beslenme, tıbbi nedenlerden dolayı kısıtlanmış yiyeceklerin öngörüldüğü bir diyet programı değildir. Daha sağlıklı yaşam için iyi beslenme alışkanlıklarından oluşan bir yaşam tarzıdır. Bu beslenme planı otoimmün sorunlar, bağırsak ve sindirim sorunları, depresyon, anksiyete veya ruh sağlığı sorunları, kandaki şeker miktarı yüksek seviyelerde gözlenen kişiler için de önerilir” dedi.

16.09.2020Sağlık
Pandemide kaç çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı ve uyardı

Pandemide kaç çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı ve uyardı!

HACETTEPE Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, pandeminin başından bu yana 15 yaş ve altı 12 çocuğun hayatını kaybettiğini belirterek, "Hastalanan grupta ağır ya da hafif, gençler ve çocuklar daha fazla bulunmaya başladı. Virüs bu yaş grubunda pozitif; ancak ağır seyretme olasılığı, yaşlılar ya da kronik hastalığı olanlar kadar yüksek değil" dedi.

8.09.2020Gündem
Nakil ve lösemi sonrası pandemi sürecinde okula nasıl gidilir

Nakil ve lösemi sonrası pandemi sürecinde okula nasıl gidilir?

Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Müge Gökçe, lösemi ya da organ nakli tedavisi gören okul çağı çocuklar için alınması gereken önlemler hakkında tavsiyelerde bulundu.

Covid-19 salgını döneminde hamilelik… Merak edilen tüm soruların yanıtları

Covid-19 salgını döneminde hamilelik… Merak edilen tüm soruların yanıtları

Koronavirüs hamileleri nasıl etkiliyor? Hamile birine koronavirüs bulaşırsa ne yapılmalı? Bu dönemde hangi doğum yöntemi tercih edilmeli? Koronavirüs testi pozitif çıkan kişiler emzirebilir mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum / Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Uzmanı Doç. Dr. Nermin Köşüş, koronavirüs ve hamilelik konusunda kapsamlı bir rehber hazırladı.

Atık suya aldırmadan dans ederek yüzdüler

Atık suya aldırmadan dans ederek yüzdüler

Adana'da, Seyhan Baraj Gölü'ne kanalizasyonla atık su bırakılmasına vatandaşlar tepki gösterdi. Karışan atık suyun birçok hastalık riski taşımasına aldırış etmeden suda dans ederek yüzen kadınlar ise dikkat çekti.

17.07.2020Haber
Son dakika haberler: Atık suya aldırmadan dans ederek yüzdüler

Son dakika haberler: Atık suya aldırmadan dans ederek yüzdüler!

Adana'da, Seyhan Baraj Gölü'ne kanalizasyonla atık su bırakılmasına vatandaşlar tepki gösterdi. Karışan atık suyun birçok hastalık riski taşımasına aldırış etmeden suda dans ederek yüzen kadınlar ise dikkat çekti.

17.07.2020Gündem
Sağlıklı dondurma nasıl olmalı İşte uzmandan sağlıklı dondurmanın özellikleri

Sağlıklı dondurma nasıl olmalı? İşte uzmandan sağlıklı dondurmanın özellikleri

Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti dondurmada katkı maddesi en az olanının sağlığa faydasının büyük olduğuna dikkat çeken KBB uzmanı Prof. Dr. Sefa Dereköy, "Şirin dükkanlardaki renk renk dondurmalardan tatmak için kuyruğa girenlerin çoğu buzlu katkılı yiyecek satın alıyor. İçeriğini bilmediğiniz sahte dondurmada enfeksiyon ve hastalık riski büyük. Kaliteli bir dondurmanın yüzde 60'ı su, yüzde 20'si karbonhidrat, yüzde 12'si yağ, yüzde 4'ü protein ve yaklaşık 200 kaloriden ibarettir" dedi.

Dünya bu babaları konuşuyor

Dünya bu babaları konuşuyor

Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone 89 yaşında dördüncü kez baba oldu. Türkiye ve Kıbrıs’ta tanınan işinsanı 79 yaşındaki Asil Nadir de geçen yıl 3’üncü kez baba olmuşken bir yıl aradan sonra yine baba olmaya hazırlanıyor. Peki geç yaşta baba olmanın tıbbi açıdan sakıncaları var mı? Sizin için araştırdık...

4.07.2020Gündem
Bu da deniz maskesi: Ağız, burun ve gözleri kapatan dalış şnorkeli

Bu da deniz maskesi: Ağız, burun ve gözleri kapatan dalış şnorkeli

Burcu ÇEKİN soruyor: Virüsün deniz suyundan geçmediği söyleniyor ama “Bu konuda henüz araştırma yok” ile “Kesinlikle geçmez” farklı şeyler. İnsanlar denize dalıp çıktığında ağzından, burnundan çıkan ne varsa denize bırakıyor. Aynı suya başkası da dalıyor. Yeri geliyor o su burna kaçıyor. Bulaşma nasıl olmaz?

28.05.2020Gündem
Koronavirüse Karşı 10 Etkili Besin Hijyeni

Koronavirüse Karşı 10 Etkili Besin Hijyeni

Koronavirüse (Covid-19) yakalanma riskini azaltmak için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyaç var. Güçlü bir bağışıklık sistemi içinse yeterli uyku ve düzenli egzersizin yanı sıra sağlıklı beslenme alışkanlıklarının uygulanması gerekiyor. Besinler koronavirüsün (Covid 19) bulaşma yollarından biri olmasa da; tüketilen besinlere veya besinlere değen yüzeylere virüs bulaşmışsa bunlara dokunulduğunda bulaşma ve dolayısıyla hastalık riski artıyor. Peki, koronavirüsün besinler yoluyla bulaşma riskini en az düzeye indirmek için neler yapmalı, nelerden kaçınmalıyız?

Hilal-i Ahmer’den Kızılay’a yardım genlerimizde var

Hilal-i Ahmer’den Kızılay’a yardım genlerimizde var

Atatürk’ün Hilal-i Ahmer’den sonra Kızılay adını verdiği tarihi yardım kuruluşumuzun kayıtlarına göre Türkiye on yıllardır Pakistan’dan Salvador’a Afrika’dan Tacikistan’a her felakette yardım elini uzatıyor.

26.04.2020Gündem
‘Yaza düğün planlamayın’

‘Yaza düğün planlamayın’

Almanya Başbakanlık Müsteşarı Helge Braun, yaptığı açıklamayla yazın kimsenin düğün planlamamasını istedi.

17.04.2020Avrupa
74 barodan Adalet Bakanlığına ortak başvuru

74 barodan Adalet Bakanlığı'na ortak başvuru

ADALET Bakanlığı'na ortak dilekçe ile başvuran 74 ilin baro başkanı, koronavirüs salgını nedeniyle, adli ve idari yargıda tüm sürelerin durdurulması talebinde bulundu.

19.03.2020Gündem
Risk taşıyana evde namaz

Risk taşıyana evde namaz

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, risk taşıyan vatandaşların cuma namazına gitmeyip evde öğle namazı kılabileceklerini belirterek, “Camilerde tokalaşma, kucaklaşma gibi hususlara risk bitinceye kadar ara verilmesi gerekiyor. Camilerden tüm tespihler toplandı” dedi.

14.03.2020Gündem
Son dakika haberler... Diyanetten Corona Virüsü önlemleri

Son dakika haberler... Diyanet'ten Corona Virüsü önlemleri

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, koronavirüs tedbirleri kapsamında Kur'an kurslarının 16 Mart'tan 29 Mart'a kadar 2 hafta tatil edildiğini açıkladı.

13.03.2020Gündem
Fazla tuz tükettiğimizde vücudumuzda bakın neler oluyor

Fazla tuz tükettiğimizde vücudumuzda bakın neler oluyor

Yaşam için hayati öneme sahip olan tuz, aşırı tüketildiğinde dosttan düşmana dönüşüp insan sağlığını tehlikeye atabiliyor. Tuzun gıdaların bozulmasını önlemenin yanı sıra antiseptik özelliğiyle mikroplara karşı koruyucu özelliği olduğunu, vücudun sıvı-elektrolit ve asit-baz dengesini koruyarak düşük tansiyonu dengelediğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Özgün İyigün, ‘Tuza Dikkat Haftası’ nedeniyle uyarılarda bulundu.

9.03.2020Sağlık
Almanya alarmda 2 günde 10 koronavirüs vakası

Almanya alarmda! 2 günde 10 koronavirüs vakası

Koronavirüs Almanya’da da hızla yayılmaya başladı. Son iki günde 10 vakaya rastlandı. Sağlık Bakanı virüsün yayılmasının başlangıç evresinin olduğunu söyleyerek endişelerini dile getirdi. Acil kriz masası oluşturan Almanya, Çin’in dışında Japonya, İran, Güney Kore ve İtalya’dan gelecek uçak yolcularının verilerini de bir merkezde toplayacak.

27.02.2020Avrupa
BM’den İdlib’de ateşkes çağrısı: 21’inci yüzyılın en kötü felaketi

BM’den İdlib’de ateşkes çağrısı: 21’inci yüzyılın en kötü felaketi

İdlib’de Esad rejimi ve müttefiklerinin saldırıları yüzünden bölgedeki insani durum felaketin eşiğinde. BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, yaşananları 21’inci yüzyılın en büyük insani felaketi olarak niteleyerek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne ateşkes kararı çıkarılması çağrısında bulundu.

19.02.2020Dünya
Son dakika... BMden çok önemli İdlib çağrısı

Son dakika... BM'den çok önemli İdlib çağrısı

BM, 900 bin kişinin yerinden edildiği ve 21'nci yüzyılın en büyük insani felaketinin yaşandığı idlib için ateş kes çağrısı yaptı

17.02.2020Dünya
Korku gemisi

Korku gemisi

Koronavirüs salgını nedeniyle Japonya’da karantinaya alınan cruise gemisinde 41 vaka daha tespit edildi. Böylece Yokohama Limanı’nda salı günü karantinaya alınan ve 3 bin 700 kişinin bulunduğu gemide koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 61’e çıktı.

8.02.2020Dünya
2 ayda 520 bin kişi göç etti

2 ayda 520 bin kişi göç etti

Birleşmiş Milletler’den Esad rejiminin İdlib’deki saldırıları nedeniyle insani kriz uyarısı geldi. BM’ye göre iki ayda 520 bin kişi göç etmek zorunda kaldı. Türkiye sınırına doğru ilerleyen savaş göçmenlerinin yüzde 80’i kadın ve çocuklardan oluşuyor.

5.02.2020Dünya
Strese Savaş Açın İşte Strese iyi Gelen 4 Egzersiz

Strese Savaş Açın! İşte Strese iyi Gelen 4 Egzersiz

Biz farkında olmadan sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen stres ruh halimizi bozarken aynı zamanda bağışıklık sistemimizi tehlikeye atar ve bizleri hastalık riski altında bırakır. Peki, stres gerçekten bu kadar kötü bir şey mi? Günlük yaşantımızı ve iş hayatımızı derinden etkileyen stresten kaçmanın bir yolu var mı?

24.01.2020Spor Fitness
Milyon dolarlık gençlik aşısı

Milyon dolarlık gençlik aşısı

ABD’de genetik firması Libella Gene Therapeutics, geçen hafta yaşlanmayı 20 yıl kadar geri döndürebilen bir gen terapisi geliştirdiğini duyurdu. Terapi için 45 yaşın üzerinde denekler aranıyor. Talep edilen ücretse 1 milyon dolar.

15.12.2019Hürriyet Pazar
El ayak ağız hastalığı nedir Belirtileri, tedavisi, korunma yolları

El ayak ağız hastalığı nedir? Belirtileri, tedavisi, korunma yolları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Cem Koray Fırat, “El ayak ağız hastalığı, genellikle 10 yaş altındaki çocukları etkileyen ancak bazen yetişkinlerde de görülebilen bulaşıcı viral bir hastalıktır” dedi. Fırat; el ayak ağız hastalığın belirtileri, tedavisi ve korunma yollarıyla ilgili çok önemli bilgiler verdi.

Hangi kan grubu kimlerden kan alabilir Kimlere kan verebilir

Hangi kan grubu kimlerden kan alabilir? Kimlere kan verebilir?

Üretilemeyen bir doku olan kan,bilimsel araştırmalar ışığında ana olarak A,B,AB ve O olarak 4 grupta ifade edilir, buna ek olarak ara gruplar olduğu gibi  RH(+) Pozitif ve RH(-) Negatif olarak tanımlanan kan gruplarıda vardır. Peki hangi kan grubu kimden ve kimlerden kan alır? Kan grubu bütün kan gruplarına uyar mı? Kimlerden kan alınır, kimlere kan verilir? Hangi kan grubu kimlere kan verir?

11.11.2019Sağlık
Soğuk hava, astım ataklarını tetikliyor

Soğuk hava, astım ataklarını tetikliyor

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Görgüner, havaların soğumasıyla birlikte astım, bronşit ve kronik akciğer hastalarının arttığını, grip veya zatürre nedeniyle acil servislerde doluluk yaşandığını söyledi.

23.10.2019Sağlık
Ebola Virüs Hastalığı (EVH) nedir, belirtileri nelerdir

Ebola Virüs Hastalığı (EVH) nedir, belirtileri nelerdir?

Ebola virüsü hastalığı veya Ebola kanamalı ateşi %60-90 oranında ölümle sonuçlanan bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Özellikle Batı Afrika’da görülmektedir, şu ana kadar Türkiye’de yaşanmış olgu bildirilmemiştir. Hasta kişinin kan ve vücut salgıları ile temas edenlere bulaşma olasılığı yüksektir. Hastalığın bulguları ateş, baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları, halsizlik, ishal, kusma, karın ağrısı, iştahsızlık olarak bildirilmiştir. Ebola Virüs Hastalığı (EVH)'nin detayları ve hastalığın hakkında yapılmış araştırmalardan çıkan sonuçlar nedir?

23.09.2019Sağlık
Anne adaylarına müjde: Kan testini sigorta ödeyecek

Anne adaylarına müjde: Kan testini sigorta ödeyecek

Almanya sağlık sisteminin en üst komisyonu, hamilelikte down sendromu ve benzeri hastalık riski bulunması durumunda yapılacak kan testlerinin ücretini anne adayından alınmamasını karara bağladı. Karar gereği doğmamış bebeklerin hastalık riski taşıyıp taşımadığının tespiti için yapılacak kan testlerinin maliyetini sağlık kasaları üstlenecek. Karar 1 Ocak 2021 yılında yürürlüğe girecek.

20.09.2019Avrupa
Uzmanlardan çok önemli uyarı: Gençleri tehdit ediyor

Uzmanlardan çok önemli uyarı: Gençleri tehdit ediyor

Kalp krizinin ve yüksek tansiyon hastalıklarının son yıllarda erken yaşlarda görülmeye başladığını belirten uzmanlar uyardı.

19.09.2019Sağlık
Yeni Zelandada kızamık vakası bini geçti

Yeni Zelanda'da kızamık vakası bini geçti

Yeni Zelanda'da yıl başından bu yana bin 51 kişinin kızamık olduğunu açıkladı.

5.09.2019Dünya
Strese İyi Gelen 4 Egzersiz

Strese İyi Gelen 4 Egzersiz

Biz farkında olmadan sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen stres ruh halimizi bozarken aynı zamanda bağışıklık sistemimizi tehlikeye atar ve bizleri hastalık riski altında bırakır. Peki, stres gerçekten bu kadar kötü bir şey mi? Günlük yaşantımızı ve iş hayatımızı derinden etkileyen stresten kaçmanın bir yolu var mı? İşte stresi önlemek için yapılması gereken 4 egzersiz…

21.08.2019Spor Fitness

Yazar Sonuçları

Fantastik yalnızlık

Will Smith’in, izlerken hepimizi geren ve daraltan “Ben Efsaneyim” filmini hatırlar mısınız?

25.09.2020

Covid-19 pandemisinde gebelik

Koronavirüsün ilk çıkış noktası olan Çin’in Wuhan bölgesinden günümüze kadar geçen 9 aylık süreçte, dünyanın her yerinde her yaştan insanın bir numaralı gündemi haline geldi. Şimdilik hakkında bildiklerimiz son derece kısıtlı ve koronavirüs gizemini koruyarak gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Dünyanın her yerinden gelen veriler toplanmaya başladıkça covid-19’a bağlı ölüm oranları ve oluşturduğu komplikasyonlarla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmaya başladık.

22.08.2020

COVID-19 bağışıklık hayal mi

Neticeleri birkaç gün önce yayımlanan ve Avrupa’nın en büyük ölçekli antikor araştırmalarından biri kabul edilen yeni bir çalışma, koronavirüs hastalarının hastalığa karşı kazandıkları antikorların yeteri kadar güçlü ve kalıcı olamayabileceğini gösterdi.

16.07.2020

Köpeğimle evde kaldık ne yapacağız

Evcil hayvanların COVID-19 kapabildiği ya da taşıyıcı olduğuna dair bilimsel bir kanıt yok hâlâ.

27.03.2020

Virüs alarmı mı kıyamet senaryosu mu

Suudi Arabistan, koronavirüs vakalarının artması nedeniyle Kâbe’deki tavaf ve say alanlarını geçici bir süre ibadete kapattı. Tarihinde ilk kez hastalık şüphesiyle kapatılan Kâbe’nin ıssız hali, bazı kesimler tarafından ‘kıyamet alameti’ olarak değerlendirilirken ilahiyatçılar bakın ne dedi...

7.03.2020

Merhaba...

Bugün yeniden, yeni bir köşeden “merhaba” diyorum. 5 yıl önce “çocuklarda yetenek keşfi”yle ilgili yazılarımla başladı Kelebek yolculuğum. Devamında sanattan siyasete farklı alanlardan ünlü isimlerle yaptığım ve salı günleri yayınlanan röportajlar geldi.

28.02.2020