EKSTRA
MENÜ

Harvard

Harvard ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Harvard haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.171 Harvard haberi bulunmuştur.

Harvard Haberleri

Otokoç Otomotiv’de görev değişimi

Otokoç Otomotiv’de görev değişimi

Otokoç Otomotiv’de 10 yıldır Genel Müdür olarak görev yapan Görgün Özdemir, emekliliği sebebiyle bayrağı Araç Kiralamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İnan Ekici’ye devrediyor.

5.03.2019Ekonomi
Mühendislikte iyi durumdayız

Mühendislikte iyi durumdayız

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, ‘Alanlara Göre En İyi Üniversiteler 2019’ sıralamasını yayımladı. Buna göre Türk üniversitelerinin yarısı geçen yılki konumlarını korurken, yüzde 30’u daha iyi bir sıraya yerleşti. En iyi dereceler mühendislik, mimarlık ve eğitim alanlarında geldi. Türk üniversiteleri bu yıl değerlendirilen 48 alanın 22’sinde yer buldu.

28.02.2019Eğitim
Kanser kronik hale gelecek

Kanser kronik hale gelecek

18’inci Vehbi Koç Ödülü’nün sahibi olan Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Toner, son gelişmelerin kanserin kandan çok erken dönemde yakalanmasına ve farklı ilaç ve genetik yöntemlerle tedavisine olanak sağlayacağını söyledi: “Kanserin hep bir adım arkasındaydık, inşallah bundan sonra bir adım önünde olmaya başlayacağız. Kanser de diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi kronik hastalık olacak.”

27.02.2019Gündem
Kemal Karpat kimdir Kemal Karpatın biyografisi

Kemal Karpat kimdir? Kemal Karpat'ın biyografisi

Tarih alanında çok sayıda makale ve kitap kaleme alan Kemal Karpat, 20 Şubat 2019'da 96 yaşında ABD'nin Winconsin eyaletinde hayatını kaybetti. Kemal Karpat aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibiydi. Peki, Kemal Karpat kimdir? İşte, Kemal Karpat'ın biyografisi...

25.02.2019Gündem
Kemal Karpatın mirası

Kemal Karpat'ın mirası

İlim adamları çıkmış oldukları ilim yolculuğunda bilginin izini sürer. Derin bir tecessüsle çıktıkları bu yolculukta giderek ağırlaşan ve büyüyen bir akademik birikim oluştururlar. Aslında bu birikim,  bir ömre yayılan ilim yolculuğunda sahip olunan değerli bir hazineye dönüşür. Merhum Kemal Karpat hocamızın yolculuğundaki durakları dikkate aldığımızda bu hazinenin ne kadar değerli olduğu daha iyi anlaşılır.

25.02.2019Eğitim
Eşitlik için şeffaf ücret

Eşitlik için şeffaf ücret

Bir şirkette çalışanların aldıkları ücretlerin açıkça paylaşılıp paylaşılmaması uzun zamandır tartışılan kritik bir konu. Çünkü, bu durum çalışanların mutluluğunu ve motivasyonunu önemli derecede etkileyebiliyor. Öte yandan, ücretlerin açıklanması kadınlarla erkekler arasındaki ücret eşitsizliğinin giderilmesine olumlu katkı yapıyor.

Ünlü tarihçi vefat etti

Ünlü tarihçi vefat etti

DÜNYA çapında tanınan, TBMM Onur Ödülü ile Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat, ABD Wisconsin’de tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti Karpat'ın cenazesi 25 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla öğle namazının ardından Fatih Camii haziresine defnedilecek.

22.02.2019Eğitim
Tarihçi Kemal Karpat vefat etti

Tarihçi Kemal Karpat vefat etti

Tarih alanında çok sayıda makale ve kitap kaleme alan Kemal Karpat, 96 yaşında ABD'nin Winconsin eyaletinde hayatını kaybetti.

21.02.2019Gündem
Samsung Türkiyede önemli atama: Cömert Varlık getirildi

Samsung Türkiye'de önemli atama: Cömert Varlık getirildi

Samsung Electronics Türkiye, Mobil İş Birimi Başkan Yardımcılığı görevine Cömert Varlık getirildi. Cömert Varlık yeni görevine 18 Şubat’ta başlayacak ve Samsung Mobil İş Biriminin ürün gamında yer alan tüm akıllı mobil telefonlar, tablet, giyilebilir cihazlar ve diğer aksesuarlar ve Nesnelerin İnterneti çözümlerinin Türkiye pazarına yönelik her türlü satış ve pazarlama faaliyetlerinden sorumlu olacak.

19.02.2019Teknoloji
ABD’li ünlü sunucu Hegseth 10 yıldır ellerini yıkamıyor

ABD’li ünlü sunucu Hegseth 10 yıldır ellerini yıkamıyor

ABD'nin en büyük televizyon kanallarından Fox'un haber sunucularından biri olan Pete Hegseth, canlı yayında 10 yıldır ellerini yıkamadığını itiraf etti.

12.02.2019Dünya
Dünya onları konuşuyor... Türk çiftten ABDde büyük başarı

Dünya onları konuşuyor... Türk çiftten ABD'de büyük başarı!

ABD’de yaşayan iki Türk bilim insanı, ses getiren çalışmalara imza attı. Massachusetts General Hastanesi’nde araştırmalar yapan genetik uzmanı Mihriban Yıldırım agresif yani hızlı ilerleyen meme kanserinde tedaviye dirençli hücre tiplerini ve buna neden olan mekanizmayı bulmayı başarırken, eşi, makine mühendisi Murat Yıldırım ise beyin hücrelerini yüksek çözünürlükte görüntüleyebilen bir mikroskop geliştirdi.

7.02.2019Ekonomi
Hamile kalmak isteyen bol bol yesin

Hamile kalmak isteyen bol bol yesin!

İşte çocuk sahibi olma şansını üçe katlayan meyve…

Dünyada bir ilk: Harvard kreş

Dünyada bir ilk: Harvard kreş!

Hürriyet’in dün “Harvard bile şaştı bu işe” manşetiyle gündeme getirdiği Halil Çil ile ilgili yeni bilgilere ulaşıldı. Dünyanın en itibarlı üniversitelerinden biri olan Harvard’ın, İstanbul’da açtığı davada tazminata mahkûm ettirdiği Halil Çil’e karşı açılan benzer içerikte yüzlerce davanın olduğu kaydedildi.

29.01.2019Ekonomi
‘Tıp Bilimine Yön Veren’ 3 bilim insanı İstanbul’da

‘Tıp Bilimine Yön Veren’ 3 bilim insanı İstanbul’da

‘Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk Listesi’nde yer alan üç bilim insanı Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ve Prof. Dr. Muzaffer Değertekin, İstanbul’da bulunan bir vakıf üniversitesi hastanelerinde çalışmalarını sürdürüyor.

28.01.2019Eğitim
Son 24 saatte ne oldu (28.01.2019)

Son 24 saatte ne oldu? (28.01.2019)

İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

28.01.2019Haber
Sahte Harvard’a tazminat cezası

'Sahte Harvard’a tazminat cezası!

Dünyanın en itibarlı üniversitelerinden Harvard’ın ismini kullanarak, dil okulu ve özel okul bayiliği veren Halil Çil tazminat ödedi. Türkiye’de isimlerinin izinsiz kullanıldığı ihbari bilgisi üzerine harekete geçen Harvard Üniversitesi avukatları, Antalya’da bulunan iki şirket ile bu şirketlerin sahibine dava açtı. Mahkeme üniversiteyi haklı buldu; tazminat ödenmesi, Harvard isminin kullanılmaması, sitelerin ve basılan ürünlerin toplatılmasına hükmetti.

28.01.2019Ekonomi
Facebook kullanıcılarının yarısı sahte olabilir

Facebook kullanıcılarının yarısı sahte olabilir

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook’un sahte hesaplar sorununu yanlış değerlendirdiği ve kullanıcılarının % 50’ye varan oranda gerçek olmayabileceği iddia edildi.

25.01.2019Teknoloji
‘Çok önemli bir azınlıksınız, eğitime önem verin’

‘Çok önemli bir azınlıksınız, eğitime önem verin’

Frankfurt’ta Türk Mimar ve Mühendisler Birliği’nin (TMMB) düzenlediği konferansa katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Almanya’da yaşayan Türklere “Dünyaya açılın” çağrısında bulundu. 3.5 milyonluk bir nüfusun, Avrupa’da çok iyi işler yapabilecek bir azınlık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ortaylı, şunları söyledi:

19.01.2019Avrupa
Uzun havalarla büyüyüp Amerika’ya caz öğretmek: Güç Başar Gülle

Uzun havalarla büyüyüp Amerika’ya caz öğretmek: Güç Başar Gülle

Çocukluğu babasının Ağrı’dan getirdiği yerel uzun hava kayıtlarını dinleyerek geçen Güç Başar Gülle, Amerika’da geliştirdiği caz armoni yaklaşımının üçüncü meyvesi “Reverse Perspective” (Tersten Perspektif) albümüyle TMC etiketiyle raflarda ve tüm dijital platformlarda yerini aldı. Türk müziği, caz ve klasik batı müziği hakkındaki birikimini çeşitli projelerinde ortaya koyan besteci, müzik teorisyeni ve performans sanatçısı Güç Başar Gülle ile sanat otoritelerinin ve müzik severlerin dikkatini çeken yenilikçi ve özgün müzik dilini konuştuk.

18.01.2019Kampüs
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü: Toplumlar, eğitim kurumları vasıtasıyla dönüşür

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü: Toplumlar, eğitim kurumları vasıtasıyla dönüşür

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, "Toplumlar, eğitim kurumları vasıtasıyla çok yönlü olarak dönüşümü gerçekleştirir. Bu süreçte ülkenin ekonomisi, sanayisi, toplumsal hayatı başta olmak üzere birçok dinamiğinde dönüşümünün beklentisidir aslında eğitim kurumunun yapacakları. Bu bağlamda ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 vizyonları aslında eğitimle birlikte gerçekleştirilecek. Eğitim kurumu da kendisinden beklenen liderlik sürecini de yerine getirecektir" dedi.

16.01.2019Eğitim
‘Mülteciler için Büyük Veri’ yarışması sonuçlanıyor

‘Mülteciler için Büyük Veri’ yarışması sonuçlanıyor

Boğaziçi Üniversitesi, TÜBİTAK ve Türk Telekom işbirliğiyle düzenlenen ‘Mülteciler için Büyük Veri Yarışması’nın 21 Ocak’taki kapanış çalıştayında konuyla ilgili birçok uzman bir araya geliyor. Ayrıca yarışmanın kategori birincileri, 10 bin TL ödülü almaya hak kazanacak.

16.01.2019Eğitim
Faydaları inanılmaz Kemik suyu adeta ‘gençlik iksiri’

Faydaları inanılmaz! Kemik suyu adeta ‘gençlik iksiri’

Kemik suyunun birçok faydasının olduğunu belirten Türk Kanser Derneği Diyetisyeni Burçak Çubukçu, “Kokusu hoşunuza gitmese bile içmekten vazgeçmeyin” tavsiyesinde bulundu.

12.01.2019Sağlık
ABD’nin en iyisi Harvard

ABD’nin en iyisi Harvard

LONDRA merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) ‘ABD’nin En İyi Üniversiteleri 2019’ sıralamasını yayımladı.

10.01.2019Eğitim
Yöneticilerin kariyer haritası

Yöneticilerin kariyer haritası

Microsoft Araştırma Merkezi, günümüz üst düzey yöneticilerinin kişilik profillerini çıkardı. Globalde yapılan araştırmaya göre, dünyanın en büyük 100 şirketindeki CEO’lar büyük oranda Harvard mezunu ve işletme yüksek lisans derecesine sahip. 2017 yılında ilk 500 şirketin CEO’larının yüzde 6.4’ü kadınken bu oran 2018’de yüzde 5’e düştü. Genel müdürler günde 11 saat çalışıyor. Yüzde 11’i kadınlardan oluşan CFO’ların ise ortalama yaşı 51.6 ve görev süreleri yaklaşık 5.7 yıl. Pazarlama müdürleri en kısa görev süresine sahip, ortalama 3.5 yıl.

2018in fark yaratan 10 bilimsel buluşu

2018'in fark yaratan 10 bilimsel buluşu

Yılın en iyi 10 bilimsel ve teknolojik buluşu, elektronik, kimya, tıp, biyoloji, fizik, robotik ve yapay zeka alanlarında gerçekleştirildi.

2.01.2019Teknoloji
İnadı ve solucanlarıyla 1.5 milyon TL’lik Harvard bursu

İnadı ve solucanlarıyla 1.5 milyon TL’lik Harvard bursu

Sev Amerikan Koleji son sınıfta okuyan Uluç Kadıoğlu’nun solucanlarla yaptığı kanser riski çalışması, kendisine 1.5 milyon TL’lik bursla Harvard Üniversitesi’nin kapısını açtı.

22.12.2018Eğitim
Bir Öğünde Sadece 6 Adet Kızarmış Patates Yiyebilirsiniz

Bir Öğünde Sadece 6 Adet Kızarmış Patates Yiyebilirsiniz!

Kızarmış patates, hemen herkesin zaafı. Harvard Üniversitesi Epidemiyoloji ve Beslenme Profesörlerinden Eric Rimm, kızarmış patatese savaş ilan edip "Bir öğünde en fazla altı adet kızarmış patates yiyebilirsiniz" deyince ortalık savaş alanına döndü. Diyetisyen Emre Uzun "Eric Rimm ne demek istiyor? Sizce 6 adet patates derken ciddi olabilir mi?" sorusunu yanıtladı.

Kızarmış gıdalar sağlığımızı tehdit ediyor

Kızarmış gıdalar sağlığımızı tehdit ediyor!

Bir öğünde 6 tek kızarmış patates yeterli mi? Kızarmış gıdaların başka ne gibi zararları var? Patatesi kızartarak hangi yararlarından vazgeçiyoruz? Patatesi kızartmak yerine nasıl yersek yararlı olur? Kızarmış patateste bilmediğimiz tehlike ne?

19.12.2018Sağlık
Türkiye’de yazanlar, okuyanlardan fazla

Türkiye’de yazanlar, okuyanlardan fazla

“Sokakta karşılaştığım arkadaşlarıma ‘Ne yapıyorsun’ diye sorduğumda ‘Bir roman yazıyorum” sözünü duyuyorum…”  Sanat dünyasının otoritelerinden Hasan Bülent Kahraman, bir yazı kaleme aldı ve herkesin roman yazmasından nasıl mustarip olduğunu anlattı. Peki neden? Kahraman ile buluştuk, edebiyat dünyasının derdine düştük.

16.12.2018Hürriyet Pazar
28 Günde Gençlik İksiri

28 Günde Gençlik İksiri

Lierac'ın yaşlanma karşıtı serisi Premium, yepyeni bir buluş ile 28 günde gençlik formülünü sunuyor.

13.12.2018Alışveriş
Natalie Portman kimdir İşte, Natalie Portmanın hayatı

Natalie Portman kimdir? İşte, Natalie Portman'ın hayatı

Natalie Portman projelerinin yanı sıra açıklamalarıyla da gündeme gelmeye devam ediyor. Natalie Portman, 2002 yılında People dergisi tarafından Dünya'nın En Güzel 50 Kadını arasında gösterilmiştir. İşte, Natalie Portman’ın hayatına ilişkin bilgiler

13.12.2018Magazin
Kripto paraların 9u geriledi

Kripto paraların 9'u geriledi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisoynu (SEC) Direktörlerinden Steven Peikinin ICO (Initial Coin Offering Kripto Para Birimi İlk Halka Arzı) dolandırıcılığının önüne geçilmesi için uluslararası işbirliğinin şart olduğunu söylemesinin ardından piyasanın en yüksek hacimli 10 kripto para biriminden dokuzu geriledi.

5.12.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Alinur Aktaşlar varsa... Veysel Tiryakiler de var

AK Parti’nin Bursa adayı Alinur Aktaş, Türkan Saylan’ı, Nâzım Hikmet’i, Uğur Mumcu’yu, Bahriye Üçok’u devlet ve bayrak düşmanı ilan etti.

2.03.2019

Suriyeli Muhammed imam hatipte neden öyle hissetti

Dün Hürriyet’in birinci sayfasında çok umut verici bir göçmen haberi vardı.

27.02.2019

Vehbi Koç Vakfı 50. yılında gençleşti

İŞ Sanat Kültür Merkezi’nde yıllardan beri heyecanla izlediğimiz, Vehbi Koç Vakfı’nın kültür, eğitim ve sanat alanlarına verdiği “Vehbi Koç Ödül” töreni bu yıl çok farklıydı.

27.02.2019

Başkan adaylarına karşılıksız taktikler

BİNALİ YILDIRIM’A TAKTİKLERBelki heyecanınız eksik değil ama sanki eksikmiş gibi bir görüntü veriyorsunuz. Elinizi taşın altına koyacaksınız da gövdenizi sakınıyorsunuz gibi... Görüntü aşağı yukarı böyle... Size bir şey söyleyeyim mi? Sizin en büyük rakibiniz, işte bu heyecan eksikliği görüntüsü... 35 günlük süreçte bu algıyı ezip geçmelisiniz. 

25.02.2019

Osmanlı'nın ağır yükü

Her ikisi de farklı mizaçtaydılar. İkisi de bilgili padişahlardı, sanatlardan anlarlardı. Ne var ki bu sanat zevkleri ve birikimleri birbiriyle kesişmeyen dallardaydı. Adeta Batı-Doğu kavgasına Türk toplumunun ve saltanat çevrelerinin başladığı bir dönemdir. Cem Sultan hazin hayatı ve dramatik sonu ile devletin dış politikasına ve maliyesine de ağır yük getirdi.

24.02.2019

Köpeklerde sigaranın zararlı etkileri

Yıllardır, sigara içmeyen insanlar için pasif içiciliğin (ikinci el içicilik) ne kadar zararlı olduğunu tüm bilimsel kaynaklardan ve medyadan takip ediyoruz. Peki, köpeklerimiz sigara dumanından ne kadar olumsuz etkileniyor, hiç düşündünüz mü?

20.02.2019

Amerika’da keşkek pişirdim

Bu yıl, Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali Kurucu Direktörü Erkut Gömülü’nün organize ettiği Boston Türk Festivali’ne davet edildim. Hem keşkek pişirdim hem de Boston Üniversitesi Gastronomi bölümü öğrencilerine Türk mutfağı dersi verdim.

3.02.2019

Boruyu öttürmek

ÖYLESİNE bir çağın içindeyiz ki, tehlike ne kadar uzakta ne kadar yakınlarda belli değil.

30.01.2019

Türk gecesinde üç ‘sakıncalı piyade’

DAVOS’a giden bir Türk için “must” yani elzem şeylerden biri, buraya gelen en yüksek Türk devlet yetkilisinin vereceği yemeğe katılmaktır.

26.01.2019

Hiç lamı cimi yok adamı öldürüp parçaladılar

DÜNYANIN önde gelen bütün gazetecileri burada... Ama hiç kuşkusuz bu yıl Davos’un gazeteci yıldızı Martin Baron...

24.01.2019

Bizim oyuncuların ego sorunu var

O inatçı bir sinemacı... Başarısının sırrı büyük oranda o özelliğinde saklı. Çocukluğundan itibaren “Yapamazsın” denilen her konunun üzerine gitmiş. Başkaları “yapamazsın” dedikçe çocuk felcini de aşmış, Ankara’nın sınırlarını da... Ödüllü “Çınar” filminin yönetmeni, Meryem Uzerli’nin başrolde olduğu “Kovan”ın yapımcısı Mustafa Karadeniz’e şimdilerde de “Amerika mı, yok daha neler” diyorlar. O da inadına “Benim gözüm Golden Globe”da diye karşılık veriyor.

16.01.2019

iki öğün beslenmek iyi mi kötü mü?

Günde üç öğün yerine iki öğünle beslenmek son 5 yılın en çok konuşulan beslenme trendlerinden biri oldu. Bu modelin özellikle “insülin direnci” ile mücadelede işe yarayabileceği anlaşılıyor. Görünen o ki, bu eski ama geleneksel yöntem 2019’da da gözde beslenme modellerinden biri olmaya devam edecek. Nedenine gelince: İki öğün beslenmenin bir değil, birçok faydası var. Sadece kilo kontrolünü kolaylaştırmıyor, başka alanlarda da sağlığa güç katıyor. O faydaları gelin yeniden bir defa daha hatırlayalım...

1.01.2019

Suda aksiyon oynuyor

DC Comics karakterlerinden ‘Aquaman’, ilk solo çalışmasıyla huzurlarımızda. Film, ‘süper kahraman’ın köklerinde dolaşırken ‘derin sular’a dalıyor ve ‘Atlantis Krallığı’ndaki taht kavgasının öyküsünü anlatıyor. Bilgisayarda yaratılmış görsel efektlerle bezeli yapım, envai çeşit deniz yaratığının yer aldığı savaş sahneleriyle dikkat çekiyor.

29.12.2018

Paul McCartney’de neyi gördüm?

Eğer Beatles’san, bir Beatles üyesiysen ve adın da Paul’se, yirmi bin kişinin karşısına çıktığında fazla bir şey yapman gerekmez.

24.12.2018

Rol için değişmeyi seviyorum

Başrollerini Armie Hammer ve Felicity Jones’un paylaştığı “Eşitlik Savaşçısı” 28 Aralık’ta vizyona giriyor. Barbaros Tapan, Felicity Jones ile Los Angeles’ta bir araya geldi. İkili, gerçek hikayeden beyazperdeye aktarılan filmin detaylarını konuştu.

23.12.2018

İnadı ve solucanlarıyla 1.5 milyon TL’lik Harvard bursu

Sev Amerikan Koleji son sınıfta okuyan Uluç Kadıoğlu’nun solucanlarla yaptığı kanser riski çalışması, kendisine 1.5 milyon TL’lik bursla Harvard Üniversitesi’nin kapısını açtı.

22.12.2018

Yeniler üç kuruş  parayı görünce şımarıyorlar

Türk seyircisini en iyi tanıyan isim Türker İnanoğlu ile sohbettiğimiz kaldığı yerden devam ediyor. Ekrana damga vuran “Arka Sokaklar” dizisi 21 Aralık’ta 500. bölümüyle yayınlanacak olan İnanoğlu ile hem eskiye uzanan bir yolculuk yaptık hem de yeni oyuncuları konuştuk.

10.12.2018