EKSTRA
MENÜ

Haruki Murakami

Haruki Murakami ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Haruki Murakami haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 133 Haruki Murakami haberi bulunmuştur.

Haruki Murakami Haberleri

Bizi bekleyen kitaplar

Bizi bekleyen kitaplar

Yerli edebiyatın yıldız isimleri Orhan Pamuk, Oya Baydar, Ahmet Ümit, Hakan Günday yeni kitaplarıyla geliyor. Dünyanın dört bir köşesinden usta kalemlerse son romanlarıyla Türkçe olarak karşımızda. Dilimize ilk kez çevrilen isimler de var, yerli ve yabancı çok iyi tanıdığımız yazarların kurmaca dışı metinleri de. 2021’de raflarımıza kurulacak kitaplara birlikte göz atalım...

1.01.2021Kitap Sanat
2020nin en iyi 50 kitabı: Edebiyat

2020'nin en iyi 50 kitabı: Edebiyat

Pandemiyle geçen 2020’nin tek tük iyi yanlarından biri hayatımızda kitaplara daha çok yer açmamız oldu. Peki, yılın en çok iz bırakan kitapları hangileriydi? Hürriyet Kitap Sanat olarak oluşturduğumuz 23 kişilik jürimiz bu sene yayımlanan yerli ve çeviri kitapları, edebiyat ve edebiyat dışı kategorilerinde ayrı ayrı değerlendirdi. Jürinin gönderdiği ‘en iyi 10 kitap’ listelerindeki sıralamaya göre yaptığımız puanlama sonucunda, Ayfer Tunç’un son romanı ‘Osman’ en çok oyu alarak edebiyat kategorisinde birinci oldu. İşte jürimizin seçkisiyle 2020’nin edebiyat kategorisindeki en iyi 50 kitabı.

24.12.2020Kitap Sanat
Arkeolojik bir Murakami okuması

Arkeolojik bir Murakami okuması

Haruki Murakami’nin ‘profesyonel yazarlık hayatından’ önce yazdığı ve uzunca bir süre başka dillere çevrilmesine izin vermediği ikinci kitabı ‘Pinball 1973’ nihayet Türkçede. Murakami’nin “Duygulara gömülerek yazdım” dediği roman, yazarın gelecekteki temalarının da temelini oluşturuyor.

4.12.2020Kitap Sanat
Nobel Ödülü saf şiirin sesine

Nobel Ödülü saf şiirin sesine

Tercihlerinde politik davranmakla suçlanan ve son dönemde taciz skandalıyla da çalkalanan İsveç Akademisi bu yıl ödülü Amerikalı şair Louise Glück’e ‘saf şiirsel sesi’ nedeniyle verdiğini açıkladı. Karar ‘akademinin güven tazelemesi’ olarak yorumlandı.

9.10.2020Kitap Sanat
Yazın kaçırdıklarınızı şimdi okuyun

Yazın kaçırdıklarınızı şimdi okuyun

“Şu sıra ne okusam?” diye düşünenlerdenseniz raflarda yerini bu yaz almış kitaplara göz atabilirsiniz. Bazısı yasak bir aşk hikâyesini konu alıyor, bazısı ebeveynler ve çocuklar için eğlence niteliğinde, bazısı da mizahi öyküler içeriyor.

Koyun adam ve kültürel kar küreme

Koyun adam ve kültürel kar küreme

Haruki Murakami altıncı romanı ‘Dans Dans Dans’ta gerçekle fantastik arasında salınan bir dünyada polisiye bir maceraya çıkarıyor bizi ve bu macerada varoluşumuzla ilgili temel sorulara cevap aramamızı istiyor. Kayıp ve terk edilme temalarını ele alan roman; cinsellik, kadın-erkek ilişkileri, dostluk, diğer insanlarla ilişkiler gibi meselelere değiniyor.

21.08.2020Kitap Sanat
Yazarların kara kutusu

Yazarların kara kutusu

Kelimeleriyle tüm dünyaya mal olmuş yazarlar, yazma eylemine dair en mahrem köşelerinin kapılarını kendi elleriyle açıyor. Okura düşen, o kapıdan süzülüp yazarın kanepesine kurulmak. Stephen King ve Ursula K. Le Guin’in yazma üzerine yazdıkları kitaplarından yola çıkıp usta kalemlerin kelimelerle aralarındaki kara kutuya baktık

9.07.2020Kitap Sanat
Hayatımızı güzelleştirecek 100 kitap

Hayatımızı güzelleştirecek 100 kitap

Nicedir merak ettiğiniz eserleri okumak, kitaplığınızda hep gözünüze çarpan ama bir türlü okumaya vakit bulamadığınız kitapları elinize almak, yeni yazarlar keşfetmek, yarım kalan klasikleri bitirmek için bundan daha iyi bir zaman olabilir mi? Jürimize danıştık, evde geçirdiğimiz zamanı daha anlamlı kılacak önerilerini sorduk. İster zamana direnen bir kitabın kapağını aralayın, ister çağdaş edebiyatın parlayan yıldızlarının izini sürün...

Karantina günlerinde 10 isim 10 kitap

Karantina günlerinde 10 isim 10 kitap

Karantina günlerinde evde vakit geçirmenin en keyifli ve faydalı yönlerinden biri de bol bol kitap okuyabilmek. 10 yazar ve sanatçı Hürriyet okurları için 10 kitap sıraladı. İşte yaptıkları öneriler:

20.03.2020Gündem
Sevgili 20 yaşım...

Sevgili 20 yaşım...

Doğan Kitap’ın 20’nci yaşına özel olarak hazırladığı, ünlü yazarların mektuplarından oluşan ‘20 Yaşıma Mektup’ adlı kitabı raflarda. Okurlarla yazarları buluşturan, umudu ve bilgeliği, gençliği ve tecrübeyi bir araya getiren bu çalışmada 33 yazarın zamanla hesaplaşmalarını okuyacaksınız. İşte kitaptan tadımlık bölümler...

Murakami’nin laboratuvarı

Murakami’nin laboratuvarı

Yaşayan en ünlü yazarlardan Haruki Murakami, otobiyografik 11 denemeden oluşan ‘Mesleğim Yazarlık’ kitabı ile yaratım laboratuvarının kapısını açıyor. Murakami mesleğinin sırlarını okuyucularına vermek için masasının yanına bir sandalye daha koyuyor.

25.10.2019Kitap Sanat
Yeni sezon, yeni kitaplar...

Yeni sezon, yeni kitaplar...

Yerli edebiyatın ustalarının en yeni eserleri, dünyanın dört bir yanından ödüllü romanlar, çarpıcı biyografiler, yeni keşifler, tarih, bilim, anı türünde dikkat çeken çalışmalar... Yayın dünyası yeni sezona hazırlanırken önümüzdeki günlerde tanışacağımız kitapları seçtik, öne çıkanları derledik...

22.08.2019Kitap Sanat
Gizemli masa İstanbul’da

Gizemli masa İstanbul’da

Aylin Doğan’ın kaleme aldığı ‘V Kadınları’ serisinin ikinci kitabı ‘Bram Stoker’ın Masası’nda ana karakter Lal, bu defa Bram Stoker’ın ve onun sevgili kahramanı Mina’nın peşine düşüyor.

31.05.2019Kitap Sanat
Bir dilek tut

Bir dilek tut!

En sade anlatımıyla, büyük dünyalar kuran usta yazar Haruki Murakami, 68 sayfalık yeni kitabı ‘Doğum Günü Kızı’nda yine mucizevi bir dokunuşla zihninize girip, soru sorduruyor.

22.05.2019Kitap Sanat
Küresel Roman ilk kez Türkçede

Küresel Roman ilk kez Türkçede

Amerikalı edebiyat eleştirmeni ve editör Adam Kirsch’ün “Küresel Roman: 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak” isimli kitabı Türkiye’de ilk kez yayımlanıyor.

11.04.2019Keyif
Hürriyet Kitap Sanat her pazartesi kitap hediye ediyor

Hürriyet Kitap Sanat her pazartesi kitap hediye ediyor!

Hürriyet Kitap Sanat, #pazartesikitabı etiketi altında her hafta pazartesi günü üç şanslı kişiye kitap hediye edecek. #pazartesikitabı günleri Haruki Murakami'nin 'Kumandanı Öldürmek' adlı kitabıyla bugün başlıyor.

18.02.2019Kitap Sanat
Bu hafta hangi filmler vizyona giriyor 7 film vizyona girecek

Bu hafta hangi filmler vizyona giriyor? 7 film vizyona girecek

Hafta sonu tatilini sinema filmi izleyerek değerlendirmek isteyen vatandaşlar, bu hafta yeni vizyona giren yerli ve yabancı filmler hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Sinemalarda bu hafta vizyona giren filmlerin isimlerini, oyuncu kadrolarını ve konularını araştıran vatandaşlar sorgulamalarına hız verdi. Peki, sinemalarda bu hafta hangi filmler var? Bu hafta hangi filmler vizyona girecek?

10.01.2019Keyif
Oscar’ın yabancıları İstanbul Modern’de

Oscar’ın yabancıları İstanbul Modern’de

İSTANBUL Modern Sinema, 91. Akademi Ödülleri heyecanı yaklaşırken, 10-24 Ocak tarihleri arasında ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ kategorisine aday olan filmlerden oluşan bir seçkiyle sinemaseverlerle buluşuyor.

5.01.2019Kitap Sanat
Idefix’in araştırmasına göre 2018in en iyi 50 romanı

Idefix’in araştırmasına göre 2018'in en iyi 50 romanı

Online kitap satış platformu idefix, ‘2018’in en iyi 50 romanı’nı seçti.

30.11.2018Kitap Sanat
Bir resmin hikâyesi

Bir resmin hikâyesi

Japonya’nın yaşayan en önemli yazarı ve son yılların ‘nöbetçi’ Nobel adayı Haruki Murakami, son romanı ‘Kumandanı Öldürmek’te sevgi ve yalnızlık, savaş ve sanat gibi kavramları işliyor. Murakami, 850 sayfalık romanında ‘Muhteşem Gatsby’ye saygı ve sevgisini de dile getiriyor.

21.11.2018Kitap Sanat
Neil Gaiman ve ‘İskandinav Mitolojisi’

Neil Gaiman ve ‘İskandinav Mitolojisi’

Neil Gaiman, ‘İskandinav Mitolojisi’ kitabında bu mitolojiyi yeniden kurgulayarak günümüz diliyle anlatmak gibi bir görevi üstleniyor. Gaiman, bu karmaşık ve zor sürecin altından başarıyla kalkarak rahat okunur, akıcı ve tempolu bir hikâye serisine imza atıyor.

7.11.2018Kitap Sanat
Murakami arşivini üniversiteye bağışladı

Murakami arşivini üniversiteye bağışladı

Dünyaca ünlü Japon romancı Haruki Murakami, kişisel arşivini mezunu olduğu Waseda Üniversitesine bağışladı. Murakami'nin el yazmaları, çalışma notları, mektupları ve 10 bin parçalık plak koleksiyonundan oluşan kişisel arşivi, mezunu olduğu Waseda Üniversitesinde muhafaza edilecek

5.11.2018Kitap Sanat
‘Alternatif Nobel’ adayları belli oldu

‘Alternatif Nobel’ adayları belli oldu

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nin son dönemlerde yaşadığı taciz skandalı sonrasında oluşturulan Alternatif Nobel Ödülü'nün adayları belli oldu.

3.09.2018Kitap Sanat
‘Kitapsız asla’ diyenler için yeni sezon

‘Kitapsız asla’ diyenler için yeni sezon

Yayın dünyasında yeni sezon için geri sayım başladı. Eylülden itibaren merakla beklenen kitaplar art arda raflardaki yerini alacak. Peki yeni sezonda bizleri neler bekliyor? Jo Nesbo’dan Selim İleri’ye, Haruki Murakami’den, Gündüz Vassaf’a onlarca yazar, yeni kitaplarını okuyucunun beğenisine sunacak. İşte yeni sezondan en heyecan verici kitaplar...

23.08.2018Kitap Sanat
Yeni romanına 18 yaş sınırı

Yeni romanına 18 yaş sınırı

Dünyanın en çok satan yazarlarından Haruki Murakami’nin son romanı ‘Killing Commendatore’ için Hong Hong’da 18 yaş sınırı getirildi. Murakami’nin kitabı bu sebeple Hong Kong’daki kitap fuarında yer alamayacak.

26.07.2018Kitap Sanat

Yaz: Deniz, güneş, kitap

Rutinin koşturmacasına mola verme şansı yakaladığımız tatiller, sadece dinlenme ve eğlenme fırsatı değil; kitaplarla uzun uzun vakit geçirebildiğimiz o müthiş anlar aynı zamanda... Sene boyunca, hatta bazen uzun yıllar boyunca okumayı ertelediğimiz, kapağını kaldırmak için sabırsızlandığımız bir dizi kitapla baş başa kalabilmenin en güzel fırsatı. Eleştirmen, yazar ve kitap ekleri editörlerine ‘tatil çantasına atmalık’ kitapları sorduk. Klasiklerden güncel romanlara, şiirlerden eleştiri kitaplarına çeşit çeşit öneri çıktı ortaya. İyi tatiller ve uzun okumalar dileriz!

14.06.2018Kitap Sanat
Aziz Yayla: Artık nesnelerin birbirleriyle iletişiminden bahsediyoruz

Aziz Yayla: Artık nesnelerin birbirleriyle iletişiminden bahsediyoruz

Kaf Ajans'ın Kreatif Direktörü Aziz Yayla reklamcılığın değişimleri ile ilgili yaptığı açıklamada; "Şimdi sanayi; endüstri 4.0’ı konuşurken, aynı teknolojiyi reklamcılar da pazarlama profesyonelleri de kendi hedefleri doğrultusunda kullanmanın yollarını arıyorlar. Dijitalleşmenin bir tık ötesinde artık nesnelerin birbirleriyle iletişiminden bahsediyoruz" dedi.

6.06.2018Ekonomi
Edebiyatta alan açan bir roman: ‘Ajar’

Edebiyatta alan açan bir roman: ‘Ajar’

Türlü cambazlıklarla okurun aklını çelen, ironiyle alay arasında salınan, ayrıntıları müsrifçe saçan, şiddet ve cinsellik öğelerini salça eden, derinlikten yoksun seri üretim metinler okumaktan sıkılmışlar için, edebiyatta alan açan bir roman; ‘Ajar’.

28.05.2018Kitap Sanat
Murakami maratonunun ilk 168 sayfası...

Murakami maratonunun ilk 168 sayfası...

Haruki Murakami’nin 29 yaşındayken işlettiği caz-bar’dan eve döndüğünde mutfak masasının üstünde kaleme aldığı başlangıç eseri ‘Rüzgârın Şarkısını Dinle’, nihayet Türkçede. İz bırakmadan kaybolup gidenlerin melodisini barındırıyor ‘Rüzgârın Şarkısını Dinle’. Duygulara gömülerek okuyacağınız, önünüzde binlerce yeni sayfa açacak bir ilk roman.

24.05.2018Kitap Sanat
Aşkı en iyi onlar anlatır

Aşkı en iyi onlar anlatır

Yaklaşan Sevgililer Günü vesilesiyle, bu hafta aşkı en iyi anlatan romanları seçtik. Ancak bir sınırlama yaptık ve jürimize 21. yüzyılın en iyilerini sorduk. Ortaya çıkan listeye bakınca, henüz 17 yılı geride bırakmasına rağmen bu yüzyılda pek çok başyapıtın kaleme alındığını gördük. Listedeki romanların yarısı, çoktan sinemaya uyarlanmış bile.

2018de neler okunacak İlber Hoca’nın Atatürk’ü geliyor...

2018'de neler okunacak? İlber Hoca’nın Atatürk’ü geliyor...

Neler okunacak? İlber Hoca’nın Atatürk’ü geliyor...

30.12.2017Hürriyet Pazar
Murakami açlığı anlatıyor

Murakami açlığı anlatıyor

Tanrı, Marx ve John Lennon ölmüştü, karınları açtı ve bu yüzden suç işleyeceklerdi... Haruki Murakami 1981 ve 1985’te yazdığı, açlığı anlattığı iki öyküsüyle karşımızda. ‘Fırın Saldırısı’ndan Wagner eşliğinde büyük bir ders çıkaracaksınız.

28.09.2017Kitap Sanat
En yeni kitaplar

En yeni kitaplar

Rafa çıkanları okuduk, seçtik, değerlendirdik.

Köşe yazarları yapay zekaya karşı

Köşe yazarları yapay zekaya karşı

Daha önceki yazılarımda ortadan kaybolacak mesleklerden bahsederken pek akla gelmeyecek örneklerden biri olarak spor yazarlığını vermiştim. Şu anda bir spor karşılaşmasının standart bir şekilde yazılı anlatımı Narrative Science şirketinin yapay zeka uygulamaları tarafından yapılabiliyor. Hatta kurucusu çok yakında bir bilgisayarın Pulitzer ödülü kazanabileceğini iddia ediyor.

6.09.2017Ekonomi
Sonbaharda ne okuyacağınızı biliyoruz

Sonbaharda ne okuyacağınızı biliyoruz

Yerli edebiyatın güçlü sesleri, ödül komitelerinin gözbebekleri dünyaca ünlü isimler, çarpıcı biyografiler, yepyeni soluklar... Kitap dünyasının yeni sezonunda her okuru heyecanlandıracak bolca havadis var. Yıl bitmeden buluşacağımız roman, öykü, inceleme, biyografi, söyleşi türlerinin en öne çıkan kitaplarını sizler için derledik.

24.08.2017Kitap Sanat
En yeni kitaplar

En yeni kitaplar

Rafa çıkanları okuduk, seçtik, değerlendirdik...

9.06.2017Keyif
Murakami’den bir kız kardeşlik romanı

Murakami’den bir kız kardeşlik romanı

Haruki Murakami, son romanı ‘Karanlıktan Sonra’da yine aşina okurunun yabancısı olmadığı şeylerden; caz müzikten, basit yemeklerden, kedilerden ve her biri birbirinden tuhaf huylu insanlardan bahsederek, bu kez trajik bir kızkardeşlik hikâyesi örüyor.

25.05.2017Kitap Sanat
Murakami tarihle hesaplaşıyor

Murakami tarihle hesaplaşıyor

Yaşayan en önemli yazarlardan biri olarak kabul edilen Haruki Murakami’nin yeni romanı ‘Kumandanı Öldürmek’ çıktı. Tokyo’da düzenlenen bir basın toplantısında kitabın tanıtımı yapıldı. Dünyanın dört bir yanından milyonlarıntakip ettiği yazar Nanking Katliamı hakkındaki görüşleriyle ülkesinde tartışma yarattı…

7.04.2017Kitap Sanat
Japon yazarın kedisi İstanbul’u birbirine kattı

Japon yazarın kedisi İstanbul’u birbirine kattı

‘Murakami’nin Kedisi’ fantastik bir roman. Fonda İstanbul manzarası, papazı, Pagan büyülerinden psikanalize uzanan bir yelpazede renkli karakterleriyle keyifli bir okuma vaat ediyor.

2.03.2017Kitap Sanat
Murakami izdihamı

Murakami izdihamı!

Japonya’daki kitapevleri, Haruki Murakami’nin cuma günü piyasaya çıkan son romanı ‘Kishidancho Goroshi’ye bir an önce ulaşmak isteyen okurlarla doldu taştı...

27.02.2017Kitap Sanat
“Yaratıcılık bir hediyedir ve herkeste olmaz.”

“Yaratıcılık bir hediyedir ve herkeste olmaz.”

Ülkemizde fotoğrafçılığın dahi çocuğu olarak adlandırılan ve artık hepimizin tanıdığı Mehmet Turgut’la söyleştik. Daha yakından tanımak için sayfalara yaklaşın, fotoğrafla ve gelecekle ilgili planlarını, kariyer hikayesini dinlediğimiz Turgut’a siz de kulak verin.

13.02.2017Kampüs
Billboardlarda çağdaş sanat sergisi

Billboardlarda çağdaş sanat sergisi

Ströer Kentvizyon ve artnivo işbirliğiyle başlatılan ‘Çağdaş Sanat Açıkhavada’ projesinin ikinci sergisi ‘İnsan Eli Değmiş Gibi’, artnivo sanatçıları Basako, Özlem Demirel ve Sibel Diker’in çalışmalarına yer veriyor. Sergi, mart ayına kadar İstanbul’daki Ströer Kentvizyon billboardlarında izlenebilecek.

10.02.2017Kitap Sanat
Geleceğin 10 yazarı

Geleceğin 10 yazarı

Edebiyat dünyasının alanında yetkin 10 ismine ‘İlk kitabıyla dikkatlerini çeken, yeni çalışmalarını merakla bekledikleri yazarları’ sorduk. Ortaya Türkiye edebiyatının yeni yıldızları çıktı...

3.02.2017Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Ne izlesem, okusam, dinlesem

Amy Adams ve Glenn Close’un Oscar yarışına dahil olacak görünen performanslarıyla merak uyandıran “Hillbilly Elegy”, salı günü Netflix’te. Sarah Paulson’lı korku filmi “Run”, usta senarist Mateo Gil’in yaratıcısı olduğu İspanyol suç dizisi “Los Favoritos De Midas”, Sophia Loren’i 10 yıl sonra yeniden kamera önüne taşıyan “The Life Ahead” ve Steve McQueen’in merakla beklenen 5 filmlik antolojisi “Small Axe”, haftanın kaçmaz seyir seçenekleri. Raflarda bu hafta 2015’te kaybettiğimiz usta yönetmen Chantal Akerman’ın yazdığı “Annem Gülüyor”, playlist’imizde de Türkiye’nin en iyi müzik gruplarından Hedonutopia’nın 5. albümleri “Beyaz Durak” var.

21.11.2020

Ozan'ı eleştirenler en çok hangi karenin altına yorum yazdılar

Ozan Güven’in Instagram sayfasına bakarken şunu düşündüm.

8.07.2020

‘Şüphe’ ruhu kemirir...

Yazar olmak için çabalayan bir genç, tutkuyla bağlandığı kendi sınıfından bir kız ve gününü gün eden bir zengin çocuğu... ‘Şüphe’, üçlü bir yumağın içinde hareket eden, saplantılı karakterlerle örülü, son derece etkileyici bir film. Japon yazar Haruki Murakami’nin ‘Barn Burning’ adlı kısa öyküsünden yola çıkılarak çekilen yapım, seyircisini gizemli bir koridorun içine çekerken edebi bir lezzet de sunuyor.

12.01.2019

Bir insanı gerçekten ne kadar tanıyabilirsiniz?

Bunun için onunla 10 dakika konuşmak yeterli midir? “Yetersizdir” diyenlere soruyorum, “Onu gerçekten iyi tanıyorum” cümlesini kurabilmeniz için sizce ne kadar süredir iletişim içinde olmalısınız? Altı ay? Bir yıl? Yedi yıl? 10 yıl? Daha az? Daha fazla? Gelin biraz düşünelim...

4.08.2018

Mutluluğun formülü çok açık

“Mutluluğu tarif et Abidin” denildiğinde aklımıza çiçekler, böcekler, uçuşan kalpler filan geliyor ama zorluklara karşı mukavemet direnci, mutlu olmanın ilk adımı sanki.

6.01.2018

Köşe yazarları yapay zekaya karşı

Daha önceki yazılarımda ortadan kaybolacak mesleklerden bahsederken pek akla gelmeyecek örneklerden biri olarak spor yazarlığını vermiştim. Şu anda bir spor karşılaşmasının standart bir şekilde yazılı anlatımı Narrative Science şirketinin yapay zeka uygulamaları tarafından yapılabiliyor. Hatta kurucusu çok yakında bir bilgisayarın Pulitzer ödülü kazanabileceğini iddia ediyor.

2.09.2017