EKSTRA
MENÜ

Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte Sağlık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hamilelikte Sağlık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 648 Hamilelikte Sağlık haberi bulunmuştur.

Hamilelikte Sağlık Haberleri

Gebelik döneminde neden Omega-3 almalıyız

Gebelik döneminde neden Omega-3 almalıyız?

Yediden yetmişe herkes için alınması önerilen omega-3 yağ asitleri, gerek anne adayının kendi sağlığı, gerekse bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi için oldukça önemlidir. Balık başta olmak üzere birçok besin maddesinde bulunan omega-3 yağ asitleri vücudumuzda üretilmezler ve dışarıdan besinler yoluyla alınması gerekir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zahide Küçük, gebelik döneminde omega-3 takviyesi hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.

14.04.2018Sağlık
Diş eti hastalıkları hamile kalma şansını düşürüyor

Diş eti hastalıkları hamile kalma şansını düşürüyor!

Söz konusu gebelikle ilgili konular olduğunda birçok engelleyici unsur göz önüne alınsa da diş eti hastalıkları önemsenmeyip görmezden gelinebiliyor. Ancak diş eti hastalıkları birçok hastalığı beslediği gibi gebe kalma ihtimalini düşürüyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, diş eti hastalıklarının gebelik üzerindeki olumsuz sonuçlarını ve önlemek için yapılması gerekenleri anlatıyor.

12.04.2018Sağlık
Hamilelikte aşılama bebeğe zarar verir mi

Hamilelikte aşılama bebeğe zarar verir mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Rıza Efendi Karaca cevapladı; Hamilelikte aşılama bebeğe zarar verir mi?

Ginko nedir Ginkonun faydaları neler

Ginko nedir? Ginkonun faydaları neler?

Geleneksel Çin tıbbında çok sık kullanılan bir bitki olan ginko, son dönemde ülkemizde de sıkça araştırılmaya başlandı. Özellikle hastalıklarını doğal yöntemlerle geçirmek isteyen vatandaşlar, ginkonun faydalarını internette araştırıyor. Peki ginko nedir? Ginkonun faydaları neler? Ginkonun yararları nedir?

28.02.2018 Gündem
Kara Alıç bitkisi nedir, faydaları nelerdir

Kara Alıç bitkisi nedir, faydaları nelerdir?

Kara Alıç bitkisinin faydaları ile ilgili internette araştırma yapan vatandaşlar, bu bitkinin özelliklerini merak ediyorlar. Kara Alıç'ın satenimsi yeşil yaprakları sonbaharda parlak kırmızı-mor bir renk alır, geniş odunsu çalılık bitkisi bu görüntüsüyle, Kuzey Amerika’nın doğu ve orta kesimlerindeki nemli orman ve çalılıkların işaret ışığı olur. Peki Kara Alıç bitkisinin faydaları nelerdir? İşte detaylar

28.02.2018Gündem
Ahududu yaprağı çayı nasıl yapılır Nelere iyi geliyor

Ahududu yaprağı çayı nasıl yapılır? Nelere iyi geliyor?

Ahududu yaprağı çayı faydaları, özellikle hamilelik döneminde doğum sancısı çeken bireyler tarafından kullanılıyor. Kadın sağlığı için sıkça kullanılan bitkiler arasında yer alan Ahududu yaprağı, çay ve merhem olarak kullanılabilmektedir. Peki, Ahududu çayı nasıl yapılır? İşte, birçok faydası olduğu söylenen Ahududu yaprağı çayı ve bu bitki hakkında detaylı bilgiler

27.02.2018Gündem
Hayıt nedir Hayıt nelere iyi gelir

Hayıt nedir? Hayıt nelere iyi gelir?

Doğada mucizevi özelliklere sahip olan binlerce bitkiden bir tanesi de hayıt. Son zamanlarda merak edilip araştırılan hayıt bitkisi hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar, hayıt bitkisinin ne olduğuna dair internete araştırma yapıyor. Peki hayıt nedir? Hayıt bitkisinin faydaları neler?

27.02.2018Gündem
Rezene ve rezene çayının faydaları ve zararları nelerdir Hamileler dikkat

Rezene ve rezene çayının faydaları ve zararları nelerdir? Hamileler dikkat!

Rezene ve rezene çayının faydaları birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Yüz yıllardan beri kullanılan bu marifetli bitkinin birçok yararlı ve zararlı özelliği bulunuyor. Yunanistan’da en az 5000 yıldır yetiştirilen rezenenin faydaları ve zararlarını sizler için hazırladık. İşte, rezene ile ilgili önemli bilgiler.

23.02.2018Gündem
Hamilelikte ölüm riski 8 kat

Hamilelikte ölüm riski 8 kat

Hamileliğin vücutta yarattığı değişiklikler solunum sistemi hastalıklarının riskini kat kat artırıyor.

22.01.2018Gündem
Hamilelikte orgazm erken doğuma neden olabilir mi

Hamilelikte orgazm erken doğuma neden olabilir mi?

Orgazm sırasındaki kasılmalar bebeğe zarar verir mi?

Prof. Dr. Canan Karatay: GDO kısırlık yapıyor

Prof. Dr. Canan Karatay: GDO kısırlık yapıyor

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde belediye tarafından düzenlenen ’Sağlıkta Yenilikçi Yaklaşımlar’ etkinliğine katılan Prof. Dr. Canan Karatay, "GDO kadında da erkekte de kısırlık yapıyor" dedi.

19.12.2017Sağlık
“İki canlısın çok ye” deseler de yemeyin

“İki canlısın çok ye” deseler de yemeyin

“İki can besliyorsun, ye!” inanışıyla sürdürülen dengesiz beslenme ve fazla kilo alımı, hem hamile kadınlara hem de bebeğe ciddi zararlar veriyor. Genel Cerrahi & Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Üstün, konuyla ilgili görüşlerini paylaştı.

Hamilelikte sigara Cerebral Palsy nedeni

Hamilelikte sigara Cerebral Palsy nedeni!

Sigaranın vücuttaki tüm doku ve organlara sayılamayacak kadar çok zararı bulunuyor. İçeriğinde nikotin, karbon monoksit, katran gibi tehlikeli kimyasallar barındıran sigara, özellikle hamilelik sırasında hem anne adaylarını olumsuz yönde etkiliyor hem de bebeğin Cerebral Palsy riskini arttırıyor.

Anne sütünün ve emzirmenin faydaları nelerdir

Anne sütünün ve emzirmenin faydaları nelerdir?

Anne sütü, mükemmel bir besindir. Sindirimi kolaydır ve canlı hücreler içerir. Bebeğiniz bu besini hiçbir besinde olmadığı kadar kolay sindirir. Anne sütünün ve emzirmenin faydalarını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı R. Süha Ünüvar anlatıyor.

Gülşen:Bebeğimi parayla değil emzirerek mutlu edebilirim

Gülşen:Bebeğimi parayla değil emzirerek mutlu edebilirim!

Sanatçıların hayatı magazin dünyasında her zaman ilgi uyandıran, merak edilen konuların başında geliyor. Sosyal medya ile birlikte yaptıkları paylaşımlar ise merak edilen günlük yaşamlarına kolay ulaşılabilirliğe imkân tanıyor. Çok beğendiğimiz bir sanatçının örnek ya da rol model olması gerektiği kanısı ise, hayranlarından gelen tepkilerle birlikte magazin dünyasının başköşesine oturmasına yetiyor artıyor bile.

13.09.2017Magazin
Hamilelikte baş ağrısı: Nedeni, belirtileri, tedavisi

Hamilelikte baş ağrısı: Nedeni, belirtileri, tedavisi

Hamilelikte baş ağrısı neden olur, nasıl geçer, ne iyi gelir? Hamilelikte baş ağrısı kabusunuz olmasın! Nöroloji Bölümü Uzmanı Dr. Keriman Oğuz, hamilelikte görülen baş ağrısı ile ilgili anne adaylarına önemli bilgiler verdi.

Gülşen: Bebeğimi parayla mutlu edemem

Gülşen: Bebeğimi parayla mutlu edemem

Gülşen, ilk bebeği Azur Benan’ı ocak ayında kucağına aldı. Oğlunu anne sütüyle besleyen ve yoğun çalışma temposuna rağmen emzirmekten vazgeçmeyen ünlü popçu, hem emzirmenin önemini hem de bebeğiyle kurduğu ilişkiyi anlattı.

13.08.2017Magazin
Gebelikte şeker yükleme testi zararlı mı

Gebelikte şeker yükleme testi zararlı mı?

Söz konusu sağlık oluğunda gündem çoğu zaman karışık olabiliyor. Ancak olması gereken; karışık bir gündemden ziyade tıbbın ve uluslararası platformların delilleri ışığında kamuoyunu bilgilendirmekten geçiyor.

Gülben Ergen yazdı: Kelebek çocuklar yardım bekliyor

Gülben Ergen yazdı: Kelebek çocuklar yardım bekliyor!

Fulden’in anneannesini kaybediş hikayesi ile başlıyor, yara denen acıyla tanışması... Ve kendi bağırsak kanseri ile devam ediyor hastalıkla geçen yılları. Sahnede parladığı yıllardan tanıyorum onu. Şimdi kurduğu Hayaller Gerçek Olsa Derneği ile parlamaya devam ediyor.Kelebek adı verilen son yıllarda ismini duyduğumuz, yaşaması çok zor, hassas ve önemli hastalığın ilk sahip çıkanı tabii ki rahmetli Türkan Saylan.Şimdilerde Fulden’in sosyal medyada avaz avaz çığlıkları ile farkına varıyoruz bu yaralı yaşamın zorluklarına... Bu zorlukları, ömür boyu bu yaralarla yaşayacak Zeynep ve Ramazan’dan dinledim. Siz de yüreğinizle okuyun...

4.07.2017Magazin
Kan uyuşmazlığında erken tespit önemli

Kan uyuşmazlığında erken tespit önemli

Kan uyuşmazlığı durumunda erken müdahalenin hayat kurtarıcı olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç, uyuşmazlık riski taşıyan kan gruplarını anlattı.

Zaman aşımı için son 6.5 ay

Zaman aşımı için son 6.5 ay

Süreyya P.’nin down sendromlu olduğunu hamilelik döneminde ailesine söylemediği öne sürülen doktor A.Ç.’ye 9 yıl önce açılan davada henüz karar çıkmadı

11.04.2017Gündem
Bebeğini yumurta alerjisinden korumak annenin elinde

Bebeğini yumurta alerjisinden korumak annenin elinde

Bebekler için süt ve süt ürünleri kadar önemli olan bir diğer besin kaynağı da hiç şüphesiz yumurta. Ancak özellikle bebeğinde alerji ve kilo sorunu bulunan annelerin yumurta konusunda dikkat etmesi gereken bazı kritik bilgiler, bebeklerin sağlıklı yetişmesi adına son derece önemli.

Hamilelikte spor: Yararlı mı zararlı mı

Hamilelikte spor: Yararlı mı zararlı mı?

Doğumu kolaylaştırıyor, mutluluk hormonunu yükseltiyor... Hamilelikte sporun faydaları saymakla bitmezken kimi anne adayları bebeğine bir şey olabilir endişesi taşıyor. Peki, hamilelikte spor kimler için sakıncalı? Nelere dikkat edilmeli?

9.02.2017Sağlık

Yazar Sonuçları

Tedavi için Hindistan’a gidiyoruz

Gülben Ergen, kendisine sosyal medyadan çağrı yapan 9 yaşındaki DMD hastası Furkan Kaplan’ın Isparta’daki evine gitti ve DMD hastalığını, tedavi sürecini ve hastalıkla ilgili bilinmeyenleri konuştu.

17.04.2018

Zerdeçalın faydaları ve kullanım şekli

İster yemeklerinizde ister salatalarınızda kullanın.

22.03.2018

Takviye hap meselesi

Bu sorunun yanıtı net ve açık: “Gerekiyorsa” evet! Gerekip gerekmediği kararını da bir beslenme uzmanı ya da egzersiz danışmanı/spor hocasının değil, sağlığınızı izleyen doktorunuzun vermesi lazım.

6.02.2018

Hamilelik dönemine ait sık rastlanan hurafeler

Günümüzün anne adayları hamilelik dönemi hakkında artık çok daha bilinçli. Hamile kalmadan önceki dönemde başlayıp 40 hafta boyunda gerekli kontrollerini düzenli yaptırıyor, yazılı ve görsel kaynakları takip ederek bu dönem hakkında bilgiye ulaşıyorlar. Buna rağmen bebeğini beklerken etrafında duyduğu hamilelikle ilgili hurafelere maruz kalabiliyor.

10.01.2018

Hamilelik döneminde cinsellik yaşanmalı mı?

Çiftlerin en sık kullandığı pozisyon olan erkeğin üstte olduğu pozisyon, gebelik haftası ilerledikçe anne adayında rahatsızlık yaratmaya başlar.

25.11.2017
Nasıl hamile kalınır

Nasıl hamile kalınır?

Nasıl hamile kalınır? Kolay hamile kalmanın yöntemleri nelerdir? Hamile kalmak için hangi günler cinsel ilişkiye girilmeli? Hangi pozisyonlar hamile kalmayı kolaylaştırır? Hamile kalmak için ne sıklıkta cinsel ilişkiye girilmeli?

22.11.2017

En çok bu soruları soruyorlar

Bir sağlık sorununuz var. Örneğin bacağınızı kırdınız ve ayağınız alçıda. Veya bir ameliyat geçirdiniz. Sonrasında da uçmanız gerekiyor. Uçakla nasıl seyahat edeceksiniz? Uçmanıza izin verilir mi? İnsülin pompası röntgen cihazından geçerken etkilenir mi? Kabine oksijen tüpü alınır mı? Hamileliğin kaçıncı haftasına kadar uçabilirsiniz? İşte tüm bu soruların cevapları...

1.10.2017

Doğal ürünler ne kadar güvenli?  

Ortalık ot-çöp tüccarı kaynıyor. Kimi diyabeti, kimi kanseri, kimi de yağlı karaciğeri otla-çöple tedavi ettiğini ileri sürüyor. Çoğu da bu ürünleri internet yoluyla satıp para kazanmanın peşinde.

12.09.2017

Çalışan anne adaylarının en çok sorduğu sorular ve cevapları

Hamilelik ertelendikçe hamile kalma yanında hamilelik esnasında başka sağlık sorunlarının da ortaya çıkma ihtimali artar.

16.08.2017

Kelebek cocuklar yardım bekliyor

Fulden’in anneannesini kaybediş hikayesi ile başlıyor, yara denen acıyla tanışması... Ve kendi bağırsak kanseri ile devam ediyor hastalıkla geçen yılları. Sahnede parladığı yıllardan tanıyorum onu. Şimdi kurduğu Hayaller Gerçek Olsa Derneği ile parlamaya devam ediyor.Kelebek adı verilen son yıllarda ismini duyduğumuz, yaşaması çok zor, hassas ve önemli hastalığın ilk sahip çıkanı tabii ki rahmetli Türkan Saylan.Şimdilerde Fulden’in sosyal medyada avaz avaz çığlıkları ile farkına varıyoruz bu yaralı yaşamın zorluklarına... Bu zorlukları, ömür boyu bu yaralarla yaşayacak Zeynep ve Ramazan’dan dinledim. Siz de yüreğinizle okuyun...

4.07.2017

Hamilelikte bitki çayları ve güvenli olmayan içecekler

Ahududu çayının doğum kasılmalarını başlatıcı etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

23.06.2017
Hamilelikte kaç kilo alınmalı

Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

Gebelikte kilo alımı hakkında açıklamalarda bulunan Diyetisyen Neslihan Aktepe, sağlıklı bir gebelik süreci için anne adaylarına önerilerde bulunuyor.

15.05.2017
Hamilelik döneminde sağlıklı beslenmenin önemi

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenmenin önemi

Hamilelik döneminde beslenme bilindiği gibi çok önemli bir husustur. Hamileliğin rahat geçmesini sağlamasının yanı sıra, bebeğinizin de sağlıklı dünyaya gelmesini sağlar. Gebelikte doğru beslenmek sizi lohusalık döneminde de rahata kavuşturacaktır. Hamileliğin hangi ayında olursanız olun yeterli ve dengeli beslenmek bebeğinizin gelişimi için çok önemli bir yere sahiptir.

14.05.2017

Bitkisel tedavi de tehlikeli olabiliyor

Bitkisel tedavi, riskli yanları olan bir yaklaşım ve dikkatsiz uygulanan her tedavi gibi o da önemli bir sorun olma yolunda ilerliyor.

6.02.2017