EKSTRA
MENÜ

Halk

Halk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Halk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 146.965 Halk haberi bulunmuştur.

Halk Haberleri

Brezilyada Covid kabusu... Ülkede yaşayan Türkler anlatıyor...

Brezilya'da Covid kabusu... Ülkede yaşayan Türkler anlatıyor...

Pandeminin en kötü döneminin yaşandığı Brezilya’da sağlık sistemi artık çökmüş durumda. Her gün bir başka mutasyon haberi çıkıyor ve yetkililerin açıklamaları işi daha kötüye götürmekte. Peki ülkedeki Türkler neler yaşıyor? İşte Brezilya’da son durum…

23.03.2021Dünya
Bakan Ziya Selçuk imzasıyla illere genelge gönderildi Tamamı öğretmenlerden oluşan MEB Arama ve Kurtarma Birimi kuruldu

Bakan Ziya Selçuk imzasıyla illere genelge gönderildi! Tamamı öğretmenlerden oluşan MEB Arama ve Kurtarma Birimi kuruldu

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), afet ve acil durumlarda AFAD ekipleri ile koordineli çalışacak ve tamamı öğretmenlerden oluşan MEB Arama ve Kurtarma Birimi (AKUB) ekipleri kurulacak. AKUB ekipleri içinde psikososyal destek veren rehber öğretmenlere de etkin görevler verilecek. Planlı, senaryolu tatbikatlara katılacak AKUB ekip üyeleri, öğrencilerine ve topluma yönelik eğitimler verecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Öğretmenlerimiz, yakın zamanda yaşadığımız Elazığ depreminde de İzmir depreminde de sahadalardı. Çocuklarımıza psikososyal destek sağladılar, enkaz başında arama-kurtarma çalışmalarına katıldılar. Şimdi tüm bu tecrübemizi AKUB çatısı altında topluyoruz" dedi.

23.03.2021Gündem
Çorumda yeni karar Okullarda yüz yüze eğitime ara verme yetkisi İl Milli Eğitim Müdürlüğüne verildi

Çorum'da yeni karar! Okullarda yüz yüze eğitime ara verme yetkisi İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne verildi

Çorum'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında vaka artışı gözlenen eğitim kurumlarında İl Milli Eğitim Müdürlüğü kararıyla yüz yüze eğitime ara verilebilecek.

23.03.2021Gündem
7 ülkeden terörle mücadele için kritik toplantı

7 ülkeden 'terörle mücadele' için kritik toplantı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop'un ev sahipliğinde Afganistan, Irak ve Pakistan fiziki, Çin, İran ve Rusya'nın ise çevrimiçi katılacağı 'Terörle Mücadele ve Bölgesel Bağlantılılığın Güçlendirilmesi Dördüncü Parlamento Başkanları Konferansı' Antalya'da yapılacak. TBMM Başkanı Şentop, hem terörle mücadele hem de Covid-19 salgınına karşı bölgesel iş birliğinin çok önemli olduğunu söyledi.

23.03.2021Gündem
Trakyada vakaların artma nedeni: Ev ziyaretleri

Trakya'da vakaların artma nedeni: Ev ziyaretleri

Sağlık Bakanlığı'nın haftalık risk haritasında vaka sayısındaki artışla dikkat çeken Edirne'de son dönemde hastalığa yakalananların yüzde 50'den fazlasını ev kadınlarının oluşturduğu ortaya çıktı. Ev kadınları arasındaki bulaşı arttıran ise, 'ev oturmaları' oldu.

23.03.2021Haber
Sedef Hastalığı Nedir, Nasıl Geçer Sedef Hastalığında Bu Aylara Dikkat

Sedef Hastalığı Nedir, Nasıl Geçer? Sedef Hastalığında Bu Aylara Dikkat!

Deride tipik olarak keskin sınırlı kırmızı alanlar üzerinde yerleşmiş, parlak, beyaz kepekler ile belirti gösteren sedef hastalığı, aynı zamanda tekrarlayan kronik bir deri hastalığıdır. Peki sedef hastalığı hangi aylarda tekrarlıyor, tedavisi nasıl yapılıyor? Sedef hastalığı ile ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

23.03.2021İyi Yaşam
Trakyada vakaların artma nedeni: Ev ziyaretleri

Trakya'da vakaların artma nedeni: Ev ziyaretleri

Sağlık Bakanlığı'nın haftalık risk haritasında vaka sayısındaki artışla dikkat çeken Edirne'de son dönemde hastalığa yakalananların yüzde 50'den fazlasını ev kadınlarının oluşturduğu ortaya çıktı. Ev kadınları arasındaki bulaşı arttıran ise, 'ev oturmaları' oldu.

23.03.2021Gündem
Seç, beğen, izle

Seç, beğen, izle

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Dünya Bankası’yla ortak olarak ‘seç-beğen-izle’ formatında, isteyen herkesin istediği alanda eğitim alabileceği büyük bir dijital platform projesi hazırladıklarını açıkladı. Platformda, enstrümandan satranca hemen her alanda eğitimler yer alacak.

23.03.2021Gündem
Canına Tak Etmek ne demek Canına Tak Etmek deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Canına Tak Etmek ne demek? Canına Tak Etmek deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Sabır ile ilgili bir anlamı bulunan canına tak etmek, yaygın olarak kullanılan en güzel deyimlerden biridir. Peki, canına tak etmek ne demek? Canına tak etmek deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK) konusunda merak edilen bilgiler.

Canına Okumak ne demek Canına Okumak deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Canına Okumak ne demek? Canına Okumak deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Halk arasında çok fazla kullanılan canını okumak, aynı zamanda birçok kişinin anlamını öğrenmek istediği deyimler içerisinde geliyor. Peki, canına okumak ne demek? Canına okumak deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK) hakkında merak edilen bilgiler.

Can Atmak ne demek Can Atmak deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Can Atmak ne demek? Can Atmak deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Özellikle can atmak deyimi günümüzde en fazla kullanılan örnek deyimler içerisinde geliyor. Anlamı ile beraber amaca göre uyumlu deyimler içerisinde yer alır. Peki, can atmak ne demek? Can atmak deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımını derledik.

Fransada son 24 saatte koronavirüsten 344 kişi hayatını kaybetti

Fransa'da son 24 saatte koronavirüsten 344 kişi hayatını kaybetti

Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 344 kişi yaşamını yitirdi.

22.03.2021Dünya
Madagaskarda inanılmaz olay: Deniz kaplumbağası yiyip öldüler

Madagaskar'da inanılmaz olay: Deniz kaplumbağası yiyip öldüler!

Madagaskar'da yaşanan olay herkesi şoke etti. Deniz kaplumbağası eti yiyen 10'u yetişkin 9'u çocuk 19 kişi zehirlenerek hayatını kaybetti. Uzmanların uyarısına rağmen kaplumbağanın etini yiyen halkın bunu besin sıkıntısı nedeniyle yaptığı düşünülüyor.

22.03.2021Dünya
Meniere hastalığı nedir, belirtileri neler İşte meniere hastalığı ile ilgili bilgiler

Meniere hastalığı nedir, belirtileri neler? İşte meniere hastalığı ile ilgili bilgiler

Meniere hastalığı, halk arasında iç kulak tansiyonu olarak bilinir. Baş dönmesi, kulakta dolgunluk hissi, çınlama, hatta işitme kaybına bile neden olabilen meniere hastalığı her yaşta görülebiliyor. İşte meniere hastalığı ile ilgili tüm merak edilenler…

22.03.2021Sağlık
AK Partili Özkan: Eski vekilin parlamentoyu eylem yerine dönüştürmesi kabul edilemez

AK Parti'li Özkan: Eski vekilin parlamentoyu eylem yerine dönüştürmesi kabul edilemez

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, milletvekilliği düşen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun TBMM'den polis tarafından çıkarılmasına ilişkin, "Parlamentoda dokunulmazlığı ve milletvekilliği ortadan kalkmış eski bir milletvekilinin kalkıp burayı bir eylem yerine dönüştürmesi hukuk devleti çerçevesinde kabulü mümkün değildir" dedi.

22.03.2021Gündem
Vaka artışı olan Erzurumda, sağlık müdüründen tedbir çağrısı

Vaka artışı olan Erzurum'da, sağlık müdüründen 'tedbir' çağrısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı, 13-19 Mart haftalık haritasında vaka oranı 100 binde 72,40'a yükselen Erzurum'da Sağlık Müdürü Gürsel Bedir, koronavirüs tedbirlerine uyum konusunda çağrı yaptı. Bedir, "Bugün dünden, yarın bugünden daha tedbirli olmalıyız. Vaka sayılarımız artmaya başladı" dedi.

22.03.2021Gündem
MEB’den Dijital Eğitim Platformu

MEB’den Dijital Eğitim Platformu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Dünya Bankası ile yaptığımız projede, 'seç-beğen-izle' formatında, isteyen herkesin istediği alanda eğitim alabileceği, büyük bir dijital platform kuruyoruz. Bu platformla 7'den 70'e herkes, istediği yüz binlerce eğitim içeriğine kolay ve ücretsiz erişim sağlayabilecek. Eğitimlerin, Mesleki Yeterlilik Kurumundan onaylanarak sertifikalandırılabilmesi gündeme gelecek. Bu yılın eylül ayında, yani yeni eğitim-öğretim döneminde liselerdeki bazı derslerin ya da ortaokuldaki bazı seçmeli derslerin hangilerinin uzaktan verilebileceğiyle ilgili bir ön değerlendirme yapıldı. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı da uzaktan eğitimle verilecek derslerin hangileri olacağına çalışıyor" dedi.

22.03.2021Eğitim
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Çok büyük bir proje diyerek duyurdu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 'Çok büyük bir proje' diyerek duyurdu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Dünya Bankası ile yaptığımız projede, 'seç-beğen-izle' formatında, isteyen herkesin istediği alanda eğitim alabileceği, büyük bir dijital platform kuruyoruz" dedi. Platformun çok büyük bir proje olduğunu ve Dünya Bankası'ndan alınan büyük bir bütçe ile hayata geçirileceğini belirten Bakan Selçuk, "Bu platform ile 7'den 70'e herkes, istediği yüz binlerce eğitim içeriğine kolay ve ücretsiz erişim sağlayabilecek" diye konuştu.

22.03.2021Gündem
Hollanda skandal falan tanımadı

Hollanda skandal falan tanımadı

83.2 milyon nüfuslu Almanya’da şimdiye kadar 2 milyon 680 bine yakın kişi Kovid-19’a yakalandı. Koronavirüs belası Almanya’da 75 bin 300’ün üzerinden can aldı. Başlangıçta bu belaya karşı çok başarılı bir mücadele veren Alman hükümeti, sonradan kelimenin tam anlamıyla çuvalladı. Özellikle de aşı tedarikinde.

22.03.2021Avrupa
Myanmarda darbeye karşı yeni hamle: Halk ordusu kurmaya hazırlanıyorlar

Myanmar'da darbeye karşı yeni hamle: Halk ordusu kurmaya hazırlanıyorlar

Ulusal Meclisi Temsil Komitesi üyesi Zin Mar Aung, "Halkı cuntadan koruyacak silahlı bir güç kurulması için etnik silahlı gruplarla görüşüyoruz. Hedefimizin yüzde 80'ine ulaştık." dedi.

22.03.2021Dünya
İstanbul barajları doldu ama yeterli mi ‘Su kıtlığı çok yakın, yazı zor çıkarırız

İstanbul barajları doldu ama yeterli mi? ‘Su kıtlığı çok yakın, yazı zor çıkarırız'

Kuraklık ve mevsim normallerinin altındaki yağışlar İstanbul’un barajlarını yüzde 20 seviyelerine düşürmüştü. Sonra yağan kar ve yağmurlarla doluluk arttı. Ama tehlike geçti mi? Daha geniş perspektiften bakıldığında İstanbul'un su durumu nasıl? Konunun uzmanları Hürriyet.com.tr’ye anlattı…

22.03.2021Gündem
AB Büyükelçisi’nden özel açıklamalar: Türkiye’nin mülteciler için çabası muhteşem

AB Büyükelçisi’nden özel açıklamalar: Türkiye’nin mülteciler için çabası muhteşem

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut, Türkiye’nin mülteciler için gösterdiği çabayı muhteşem olarak nitelendirdi.

22.03.2021Dünya
İngiltere Kraliyet Ailesinin garip ve ayrıcalıklı dünyası

İngiltere Kraliyet Ailesi'nin garip ve ayrıcalıklı dünyası

Yeni çıkan iki roman İngiltere Kraliyet Ailesi'nin tuhaf, ayrıcalıklı dünyası üzerindeki perdeyi biraz araladı. BBC'den Hephzibah Anderson, bu iki romanın yazarlarıyla konuştu.

21.03.2021Dünya
Türkiyeden 2 ayda 4,1 milyon dolarlık bal satıldı

Türkiye'den 2 ayda 4,1 milyon dolarlık bal satıldı

Türkiye'den yılın iki aylık döneminde 27 ülkeye 4 milyon 143 bin 579 dolarlık bal ihraç edildi.

21.03.2021Ekonomi
‘BioNTech’i tercih ederim’

‘BioNTech’i tercih ederim’

Almanya, koronavirüs salgınına karşı her kentte kurulan aşı merkezleri üzerinden devam eden aşılama işlemlerini, nisan ayından itibaren doktor muayenehanelerinde de uygulanmaya başlayacağını duyurdu. Eyalet başbakanlarıyla video konferans aracılığıyla gerçekleşen toplantı sonrasında açıklama yapan Başbakan Angela Merkel, Paskalya tatilinin ardından ülke genelinde aile hekimlerinde de aşı yapılacağını açıkladı.

21.03.2021Avrupa
Futbolun dünü, bugünü ve geleceği

Futbolun dünü, bugünü ve geleceği

‘En iyi kim’ tartışmaları bitmiyor. Üstelik bu tartışma Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi’nin Şampiyonlar Ligi’nden elenmesiyle iyice alevlendi. Oysa belki de en iyiyi aramaya hiç gerek yok. Çünkü tartışmaya dahil edilen isimlerin hepsi futbol tutkusunu milyonlara taşıdı, sporseverleri derinden etkiledi...

21.03.2021Hürriyet Pazar
Kuşçubaşı Eşref’in son operasyonu

Kuşçubaşı Eşref’in son operasyonu!

Hayatı ve faaliyetleri kitaplara ve dizilere konu olan Eşref Kuşçubaşı hakkında yeni iddialar ortaya çıktı. İstihbarat tarihçisi Dr. Polat Safi’ye göre Kuşçubaşı, Teşkilat-ı Mahsusa’nın kurucusu ve ilk başkanı olmadığı gibi kendisini yakın tarihteki mühim hadiselerin merkezinde göstermek için ‘güvenilir olmayan yollara’ başvurmuş birisi…

21.03.2021Gündem
‘Demiryolları devlet politikası haline geldi’

‘Demiryolları devlet politikası haline geldi’

Türkiye’nin dünyanın sekizinci, Avrupa’nın altıncı yüksek hızlı tren işletmecisi haline geldiğini ifade eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “2013 yılında yüzde 33 olan demiryolları yatırım oranını 2020’de yüzde 47’ye yükselttik ve sadece 2020 yılında demiryollarına 13.6 milyar lira yatırım yaptık. Demiryollarını yeniden devlet politikası haline getirdik” dedi.

21.03.2021Ekonomi
Merkez’de başkan Kavcıoğlu

Merkez’de başkan Kavcıoğlu

Merkez Bankası Başkanlığı’na Naci Ağbal yerine Şahap Kavcıoğlu atandı. Kavcıoğlu, yakın zamanda Yeni Şafak gazetesinde kaleme aldığı yazılarında faiz politikası ile ilgili olarak, “Yüksek faiz, düşük kur politikasından kaybeden hep ülkemiz oldu. Dünyada negatif faiz söz konusu iken bu ülkenin önemli ekonomi yazarlarının, bankacılarının, iş kuruluşu temsilcilerinin yüksek faizde istikrar aramaları gerçekten üzücü bir durum” ifadelerini kullanmıştı.

21.03.2021Ekonomi
Unutulmayan Veysel

Unutulmayan Veysel

Sivas’ın fakir bir köyünde tarlada doğmuş, 79 yıl süren uzun ince yolculuğu boyunca üzerinde doğduğu toprak onun sadık yâri olmuştu. O meşhur türküsünde ‘Ben giderim adım kalır, dostlar beni hatırlasın’ diyen Âşık Veysel’in bugün 48. ölüm yıldönümü.

21.03.2021Gündem
‘42 milyon kadının hakkı kararnameyle alınamaz’

‘42 milyon kadının hakkı kararnameyle alınamaz’

Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi ve Merkez Bankası Başkanı’nın değiştirilmesi üzerine CHP’de acil toplantılar yapıldı.

21.03.2021Gündem
Fransada son 24 saatte 35 bin 327 koronavirüs vakası belirlendi

Fransa'da son 24 saatte 35 bin 327 koronavirüs vakası belirlendi

Fransa'da son 24 saatte 35 bin 327 kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konuldu.

20.03.2021Dünya
Ceylanın hayatı ve şarkıları dikkat çekiyor... Ceylan kimdir, kaç yaşında ve nereli İşte türkücü Ceylanın biyografisi

Ceylan'ın hayatı ve şarkıları dikkat çekiyor... Ceylan kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte türkücü Ceylan'ın biyografisi

Türkücü Ceylan'ın hayatı, yer aldığı televizyon programları ve seslendirdiği şarkılar ile gündeme gelmeye devam ediyor. Tam ismi Ceylan Avcı olan başarılı sanatçı küçük yaşlarda başlayan müzik hayatını günümüze kadar devam ettirerek, arabesk ve Türk Halk Müziği'nin değerli isimleri arasına girmeyi başardı.1980'li yıllarda büyük çıkış yakalayan ve o dönemler 'Küçük Ceylan' olarak bilinen sanatçının 'Seni Sevmeyen Ölsün' albümü 1,3 milyon satış rakamına ulaşmayı başardı. Ünlü isim iki kere En İyi Kadın THM sanatçısı seçildi. Peki, Ceylan kimdir? İşte, şarkıcı Ceylan'ın hayatı ile ilgili bilgiler.

20.03.2021Televizyon

İzmir-Afyonkarahisar-Ankara YHT çalışmaları başladı

İzmir-Afyonkarahisar-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi Eşme-Salihli Kesimi T1 Tüneli için kazı çalışmaları başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu "Demir yollarını yeniden devlet politikası haline getirdik" dedi.

20.03.2021Ekonomi
Yemende ordu güçleri ile Husiler arasındaki çatışmalarda 65 milis öldürüldü

Yemen'de ordu güçleri ile Husiler arasındaki çatışmalarda 65 milis öldürüldü

Yemen'de ordu güçleri ile Husiler arasında el-Kessara cephesinde yaşanan şiddetli çatışmalarda 65 milisin öldürüldüğü bildirildi.

20.03.2021Dünya
Mutasyonlu koronavirüs vakaları, 40 dakika tespit ediliyor

Mutasyonlu koronavirüs vakaları, 40 dakika tespit ediliyor!

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde kurulan koronavirüs laboratuvarında, PCR testi pozitif çıkan vakalarda şüpheli görülenlere ‘mutasyon’ testi yapılıyor. Özel cihazlarla yapılan incelemede vakanın mutasyonlu olup olmadığı 40 dakikada tespit ediliyor. Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Semra Can Mamur, laboratuvarda görevli sağlık çalışanlarının kat kat giyinerek virüsten korunmaya çalıştığını anlatarak, “Kovid laboratuvarı içerisine girerken tulumlarından maskelerine, gözlüklerinden eldivenlerine kadar giyinerek, içeri giriyorlar” dedi.

20.03.2021Gündem
Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu kimdir

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu kimdir?

Merkez Bankası'nda Naci Ağbal başkanlık görevinden alındı, yerine Şahap Kavcıoğlu atandı. Bu gelişmenin ardından Şahap Kavcıoğlu hakkında bilgiler merak edilen konular arasında yer alıyor. İşte Şahap Kavcıoğlu'nun biyografisi

20.03.2021Ekonomi
8.4 milyar TL’lik anlaşma

8.4 milyar TL’lik anlaşma

Dört büyük kulüp ile Ziraat Bankası, Halkbank, DenizBank ve Yapı Kredi arasında 8.4 milyar TL büyüklüğe sahip finansal yeniden yapılandırma sözleşmesi imzalandı. Yapılan anlaşmaya göre toplamda 2.5 yıllık bir ödemesiz dönem oluşacak. Sonraki dönemlerde ise gelir performansına dayalı, toplam 9.5 yıllık bir finansman modeli oluşturulacak. DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, “Ödemesiz dönem ile başlayacak geçiş sürecinde denk bütçenin oluşturulması, kulüplerimiz için hayati öneme sahip olacak” diye konuştu.

20.03.2021Ekonomi
CHP’ye ‘dijital devrim’ daveti

CHP’ye ‘dijital devrim’ daveti

CHP için ‘Demokratik Dijital Devrim’ adlı tüzük taslağı hazırlayan Bedri Baykam, “Kılıçdaroğlu’nu dijital devrimi uygulamaya davet ediyorum. Böylece Kılıçdaroğlu ‘Adalet Yürüyüşü’nde kazandığı itibarı kalıcı bir şekilde siyasete yansıtacak” dedi. Taslağa göre her parti üyesi akıllı kartıyla, parti içi seçim ve kararlara katılabilecek.

20.03.2021Gündem
Esnafa yeni yapılandırma müjdesi

Esnafa yeni yapılandırma müjdesi

Esnaf ve sanatkârlar için yeni bir kolaylık hayata geçirildiğini belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) kefaleti ile Halk Bankası kaynaklarından kullandırılan kredilerde TESKOMB’un alacağı gecikme faizlerinden vazgeçilerek ve anapara borçlarına 18 ay taksitlendirme imkanı sunularak yeni bir borç yapılandırılması başlatıldı” ifadesini kullandı.

20.03.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Ormanın sesi, suyun rengi değişti

Birleşmiş Milletler, 2012 yılında orman kaynaklarının önemini vurgulamak amacıyla 21 Mart tarihini ‘Dünya Ormancılık Günü’, 1993 yılında da 22 Mart tarihini ‘Dünya Su Günü’ ilan etmiştir. Trakya’nın ormanlarına, suyuna, Istranca’sına, Ergene’sine, yeraltı sularına yıllardır sahip çıkan emekli öğretmen dostumuz Göksal Çidem’e her yıl “Ormanımız ve sularımız durumu nasıl?” diye sorarız. Trakya Platformu Kırklareli Dönem Sözcüsü ve Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı olan Çidem der ki: “Ormanın sesi, suyun rengi çok değişti artık.”

23.03.2021

Giysi tercihi kısırlık için önemli olabilir

Çocuk sahibi olmaya niyetlenen çiftlerin önceliği hiç kuşkusuz doğal yolla bunu başarmaktır. Ancak günümüzde gebe kalınmasını etkileyebilecek o kadar çok çevresel faktör ortaya çıktı ki, bunların hangi birine dikkat edileceği tam bir işkence. Üstelik çoğu konusunda yeterli bilimsel araştırmalar yapılmadığı için sadece tavsiye seviyesinde kalıyor. İşte bunlardan bir de erkekte giysilerin sperm sağlığı üzerine etkileri.

22.03.2021

Korona geçse bile mentorsuz olmaz...

Dünya’da biyolojik ve ekolojik tahribatın önü alınmadığı sürece salgınların devam edeceği iddiası bilim insanlarına ait.

21.03.2021

Bakakalırım çekilen filmlerin ardından...

Yarın Dünya Şiir Günü. Biz de bu vesileyle karakterlerini gerçek ya da kurgusal şairlerden seçen, dizelerin ardındaki ruh ve bedenlerde dolaşan, lirik, hüzünlü, trajik ve şairane öyküler barındıran filmleri derledik. İşte dizelerin izini süren ve zihinlerde yer etmiş yabancı ve yerli yapımlar...

20.03.2021

Günün tartışması... Milletvekili eşi bir kadın çırılçıplak intihar eder mi

1 Kasım 2013 günü Belçika’nın Ostende şehrindeki bir otelin müşterilerinden biri merdivenlerden inerek resepsiyona geldi ve “Karım odada banyoda yerde yatıyor bir ambulans çağırın” dedi.

20.03.2021

3. dalga başladı mı

Son 2 haftanın vaka sayıları ve son 2 günün 20 bini geçen günlük rakamları, “pandemi matematiği”ni bilen her uzmanı korkutuyor.

20.03.2021

Altı aylık süreçte bizi neler bekliyor?

Bugün, önümüzdeki altı aylık sürecin şekillendiği bir gün. Bu süreçte ülkemiz için Yengeç burcunun sembolize ettiği konular ön planda olacak: Vatan ve millet, çocuklar, hamilelik ve anneler, gıda ve gıda kaynakları, tarım...

20.03.2021