EKSTRA
MENÜ

Halife Hafter

Halife Hafter ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Halife Hafter haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 601 Halife Hafter haberi bulunmuştur.

Halife Hafter Haberleri

Hafter milisleri Libyanın güneyindeki teröristlere karşı askeri operasyon başlattıklarını bildirdi

Hafter milisleri Libya'nın güneyindeki teröristlere karşı askeri operasyon başlattıklarını bildirdi

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milisler, ülkenin güneyindeki teröristlere karşı askeri operasyon başlattıklarını duyurdu.

18.06.2021Dünya
ABD’nin prestijli gazetesi Türk SİHA’larını yazdı: Savaş alanını ve jeopolitiği yeniden şekillendiriyorlar

ABD’nin prestijli gazetesi Türk SİHA’larını yazdı: Savaş alanını ve jeopolitiği yeniden şekillendiriyorlar

Özellikle 44 gün süren İkinci Karabağ Savaşı sırasında gösterdiği etkili performans sonrası Batı basınının Türk SİHA’larına ilgisi sürüyor. Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, “Türkiye’nin düşük maliyetli silahlı dronları (SİHA) savaş alanlarını yeniden şekillendirdi” başlığıyla verdiği haberinde, Türk SİHA’larının savaş alanlarındaki başarılarına dikkat çekti.

5.06.2021Dünya
Türk askeri Libya’da istikrar olana kadar kalacak

Türk askeri Libya’da istikrar olana kadar kalacak

Türk askerinin Libya’da meşru bir şekilde bulunduğunu söyleyen Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid el Mişri, Devlet Konseyi’nin Türk askerlerinin çekilmesini desteklediğini, ancak bunun seçimlerim yapılması, istikrarın sağlanması ve doğudaki Halife Hafter güçlerinin neden olduğu tehdidin ortadan kalkması durumunda olacağını ifade etti.

30.05.2021Dünya
Libya ordusu: Hafter milisleri El-Cufrada bir vatandaşı öldürdü

Libya ordusu: Hafter milisleri El-Cufra'da bir vatandaşı öldürdü

Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin, El-Cufra'ya bağlı Sevkene kentinde bir kişiyi öldürdüğünü duyurdu.

22.05.2021Dünya
Mısır ile 8 yıl sonra kritik görüşme

Mısır ile 8 yıl sonra kritik görüşme

Ankara ve Kahire’den son dönemde birbiri ardına gelen olumlu mesajlar sonrası, Türkiye ile Mısır arasında karşılıklı ve eşzamanlı resmi açıklamalarla duyurulan görüşme dün başladı. İki ülke temsilcileri 8 yıl sonra yüz yüze ilk yüksek düzeyli teması gerçekleştirdi.

6.05.2021Dünya
Türk SİHAlarına bir övgü de İspanyadan: Dünyayı fethediyor

Türk SİHA'larına bir övgü de İspanya'dan: Dünyayı fethediyor!

Türk SİHA'larının gösterdiği üstün başarı dünyada konuşulmaya ve gazete manşetlerini süslemeye devam ediyor. SİHA'larımıza bir övgü de İspanya'dan geldi.

20.04.2021Dünya
Libyada Hafter milisleri arasında çatışma çıktı

Libya'da Hafter milisleri arasında çatışma çıktı

Libya'nın Sirte kentinde, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milisler arasında çatışma çıktığı belirtildi.

15.04.2021Dünya

Libya ordusu, Mısır'dan gelen iki uçağın silah taşıdığını duyurdu

Libya ordusu, Mısır'dan gelerek Sebha bölgesine iniş yapan iki uçağın silah taşıdığını açıkladı.

14.04.2021Dünya
Kovduğu elçinin ayağına gitmişti... İlk sözü Türkiye oldu

Kovduğu elçinin ayağına gitmişti... İlk sözü Türkiye oldu!

Birkaç gün önce Libya'nın başkenti Trablus'u ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe flaş bir görüşme gerçekleştirmişti. Miçotakis, bu görüşmenin ardından Yunan televizyonunda katıldığı yayında tepki çeken açıklamalar yaparak "Türkiye-Libya deniz yetki alanlarını belirleyen mutabakatı tanımıyoruz." dedi.

8.04.2021Dünya
Eski sefir Libya başkanı olunca Miçotakis, kovduğu elçinin ayağına gitti

Eski sefir Libya başkanı olunca Miçotakis, kovduğu elçinin ayağına gitti

Libya atağı başlatan Yunanistan Başbakanı Trablus’ta, Türkiye anlaşması nedeniyle sınır dışı edilen Libya’nın eski Atina Büyükelçisi, şimdiki Başkanlık Konseyi Başkanı Menfi ile görüştü.

7.04.2021Dünya
Bloomberg’den övgü dolu haber: Türk SİHA’ları dünya gündeminde

Bloomberg’den övgü dolu haber: Türk SİHA’ları dünya gündeminde!

Azerbaycan'dan Libya'ya, yaşanan birçok çatışmanın kaderini değiştirerek büyük başarı kazanan Türk SİHA'ları dünya basınının gündeminden düşmüyor. ABD'nin dünyaca ünlü ekonomi yayını Bloomberg, Türk SİHA'larıyla ilgili övgü dolu bir habere sayfalarında yer verdi.

6.04.2021Dünya
AB’den Libya açılımı

AB’den Libya açılımı

AB Konseyi Başkanı Charles Michel dün Libya’da sürpriz bir ziyaret gerçekleştirerek bu ülkeye desteklerini açıkladı. Yunanistan Başbakanı Miçotakis de yarın Libya’ya giderek ilişkilerde ortak zemin arayacak.

5.04.2021Dünya
Atina rahat durmuyor: Yunanistandan Mısıra elektrik hattı planı

Atina rahat durmuyor: Yunanistan'dan Mısır'a elektrik hattı planı

Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum yönetiminden sonra şimdi de Mısır’la denizaltı elektrik hattı inşası için harekete geçti.

1.04.2021Dünya
Libya’da yeni sayfa

Libya’da yeni sayfa

Libya’da Abdülhamid Dibeybe ve kabinesinin dün yemin ederek göreve başlamasıyla ülkede yıllardır süren bölünmüşlüğün sona erdirilmesi açısından önemli bir adım atılmış oldu.

16.03.2021Dünya
Libyada cadde ortasında başıboş gezen bir aslan görenleri şaşkına çevirdi

Libya'da cadde ortasında başıboş gezen bir aslan görenleri şaşkına çevirdi

Libya'nın Bingazi kentinde cadde ortasında başıboş gezen aslan sosyal medyada ilgi odağı oldu.

24.02.2021Dünya
Trump yandaşından Libya’da darbe planı

Trump yandaşından Libya’da darbe planı

Eski ABD Başkanı Donald Trump’a yakın bir isim olan Erik Prince’in Blackwater isimli güvenlik şirketinin Libya’da gayrimeşru güçlerin lideri Hafter’e destek vererek meşru Trablus hükümetini devirmeye çalıştığı ortaya çıktı. Planın ayrıntıları BM raporunda yer aldı.

21.02.2021Dünya
Blackwaterın planları ortaya çıktı: İki kez hükümeti düşürmeye çalışmışlar

Blackwater'ın planları ortaya çıktı: İki kez hükümeti düşürmeye çalışmışlar!

Blackwater skandalında son perde... ABD'li Blackwater şirketinin kurucusu Prince'ın Libya'da hükümeti 2 kez devirme planları ortaya çıktı.

20.02.2021Dünya
Libya’da geçiş yönetimi kuruldu

Libya’da geçiş yönetimi kuruldu

Libya’yı 24 Aralık’ta yapılması planlanan seçimlere götürecek geçici yönetim belli oldu. İsviçre’nin Cenevre kentinde toplanan Libyalı delegeler, Başbakan ve Başkanlık Konseyi’nin üç üyesini belirledi.

6.02.2021Dünya
Ellerinde silahlarla... Hafterin paralı askerleri böyle görüntülendi

Ellerinde silahlarla... Hafter'in paralı askerleri böyle görüntülendi!

Hafter'in paralı askerleri market alışverişi yaparken görüntülendi. Askerlerin ellerinde uzun namlulu silahlarla dolaşırken gösterdikleri rahat tavırlar büyük tepki çekti.

30.01.2021Dünya
Libyanın Terhuna kentinde Hafter protesto edildi

Libya'nın Terhuna kentinde Hafter protesto edildi

Libya’nın Terhune kentinde çok sayıda aile, yakınlarının kaçırılması veya ölümünden sorumlu tuttukları Halife Hafter yanlısı Kaniyat milislerinin bulunması için gösteri düzenledi.

17.01.2021Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş çağrı: Vazgeçin

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş çağrı: Vazgeçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Ülkeleri Büyükelçileri Toplantısı'nda konuştu. 'Türkiye Avrupa Birliği ailesinde hak ettiği yeri almalı.' diyen Erdoğan, "Brexit ile beraber artan belirsizlik ancak Türkiye'nin AB ailesi içinde yer almasıyla giderilecektir." dedi. "Son yıllarda hava sahası ihlallerini ve adalar konusunda hukuka aykırı faaliyetlerini artıran Yunanistan'ı gerginliği tırmandıran faaliyetlerinden vazgeçmeye davet ediyoruz." ifadelerini kullanan Erdoğan, "Yunanistan'la 25 Ocak'ta başlayan istikşafi görüşmelerin yeni bir dönemin habercisi olacağına inanıyorum.. AB'nin hem bu konularda hem de Kıbrıs meselesinde samimi bir özeleştiri yapması gerekiyor." diye de ekledi. Erdoğan, "Tüm bu konular objektif şekilde ele alındığında Türkiye-AB çıkarlarının örtüştüğü görülecektir. Önyargılar veya korkular yerine uzun vadeli bir bakış açısıyla hareket edildiğine bunu başaracağımıza inanıyorum." ifadelerini kullandı.

12.01.2021Gündem
Libya İçişleri Bakanı Biden’dan destek istedi

Libya İçişleri Bakanı Biden’dan destek istedi

Libya’da geleceğin Başbakanı gözüyle bakılan Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Amerikan AP Ajansı’na verdiği röportajda ABD’de Joe Biden hükümetinin göreve başlayacak olmasının umutlarını arttırdığını belirterek “Yeni ABD yönetiminin Libya’nın istikrarı ve uzlaşmasında önemli rol oynacağınığı umuyoruz” dedi.

10.01.2021Dünya
Libya ordusundan flaş Hafter açıklaması: Haftere güvenimiz kalmadı

Libya ordusundan flaş Hafter açıklaması: Hafter'e güvenimiz kalmadı

Libya ordusundan general Abdulhadi Dırah, ateşkes anlaşmasının şartlarının yerine getirilmesi konusunda ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter milislerine güvenlerinin kalmadığını ifade etti.

7.01.2021Dünya
BM’den Sirte’ye gözlem gücü önerisi

BM’den Sirte’ye gözlem gücü önerisi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Libya’nın Sirte kentinde BM himayesinde bir uluslararası gözlem misyonu konuşlandırılmasını tavsiye etti.

6.01.2021Dünya
Libya ordusu: Hafter milisleri ateşkesi ihlal etti

Libya ordusu: Hafter milisleri ateşkesi ihlal etti

Hafter milislerinin ateşkesi ihlal ederek ordu birliklerinin bulunduğu mevkilere ateş açtığı duyuruldu.

5.01.2021Dünya
Rusyadan Hafterin savaş çağrısına olumsuz yanıt

Rusya'dan Hafter'in savaş çağrısına olumsuz yanıt

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in savaş hazırlığı çağrısına ilişkin, askeri eylemlere yeniden dönme çabalarının engellenmesi gerektiğini söyledi.

30.12.2020Dünya
Fransadan darbeci Haftere sert uyarı

Fransa'dan darbeci Hafter'e sert uyarı!

Fransa'dan Libya'nın doğundaki silahlı güçlerin lideri darbeci Halife Hafter’e sert bir uyarı geldi. Fransa, Hafter'e Libya'da çözüm için siyasi yollara başvurması gerektiğini dışişleri bakanlığı kanalıyla iletti.

29.12.2020Dünya
Çavuşoğlu: Türkiye olumlu yanıt vermeseydi Libya kaosa sürüklenirdi

Çavuşoğlu: Türkiye olumlu yanıt vermeseydi Libya kaosa sürüklenirdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye, (Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife) Hafter ve destekçilerine karşı Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümetinin talebine olumlu yanıt vermemiş olsaydı Libya kaosa sürüklenirdi." dedi.

28.12.2020Gündem
Libyalı gazeteciler Türkiyenin Libyadaki yapıcı çabalarını yorumladı

Libyalı gazeteciler Türkiye'nin Libya'daki yapıcı çabalarını yorumladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Libya'ya yaptığı ziyaret ülkede büyük yankı uyandırdı. Ziyareti Libyalı gazeteciler yorumladı.

28.12.2020Dünya
Fransada 2020 böyle geçti

Fransa'da 2020 böyle geçti

2020'de Fransa gündemine, koronavirüs salgını ve hükümet karşıtı protestolar damga vurdu.

28.12.2020Dünya
Akar’dan o tehdide sert yanıt: Kaçacak yer bulamazlar

Akar’dan o tehdide sert yanıt: Kaçacak yer bulamazlar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, darbeci Hafter’in Türkiye ve TSK aleyhindeki sözlerine ilişkin, “Bu savaş suçlusu, cani, yani katil Hafter ve destekçileri bilmelidirler ki Türk unsurlarına yapılacak herhangi bir saldırı girişiminde katil Hafter unsurları her yerde meşru hedef olarak görülecektir. Böyle bir hareketi yaptıktan sonra kaçacak yer bulamazlar” dedi.

28.12.2020Dünya
Moskova ile ilişkiler Soçi’de ele alınacak

Moskova ile ilişkiler Soçi’de ele alınacak

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yarın Rusya’nın Soçi kentinde Rus mevkidaşı Lavrov ile bir araya gelecek. Gündemde başta Karabağ, Libya ve Suriye olmak üzere kritik konular var.

28.12.2020Dünya
Mısırlı heyetten Libyaya flaş ziyaret

Mısırlı heyetten Libya'ya flaş ziyaret

Libya'nın kaderini belirleyecek olan barış görüşmeleri devam ederken, Mısırlı bir heyetin başkent Trablus'a geldiği belirtildi.

27.12.2020Dünya
Akar ve komutanlar Libya’ya gitti

Akar ve komutanlar Libya’ya gitti

Libya’da gayrimeşru silahlı güçlerin komutanı Halife Hafter’in bu ülkede bulunan Türk askerlerini tehdit etmesinden iki gün sonra Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve kuvvet komutanlarıyla dün günübirlik Libya’ya gitti.

27.12.2020Dünya
Hafter’den Türkiye’ye hadsiz açıklamalar

Hafter’den Türkiye’ye hadsiz açıklamalar

Libya'nın 69’uncu bağımsızlık günü töreninde açıklama yapan Hafter, Türkiye'ye yönelik haddini aşan ifadeler kullandı. Hafter, Türk askeri ülkede var oldukça barış olmayacağını iddia etti ve 'Savaşa hazır olun' çağrısında bulundu.

26.12.2020Dünya
Rusya 2020 yılında bölgesel ve küresel meselelerde etkin olmaya çalıştı

Rusya 2020 yılında bölgesel ve küresel meselelerde etkin olmaya çalıştı

Rusya, 2020'de dünya genelinde bölgesel meselelerde etkin olmaya çalışırken, en çok koronavirüs ile mücadele ve iç politikadaki gelişmeler ülke gündemini meşgul etti. Libya'daki gayrimeşru varlığı BM tarafından belgelenirken, Azerbaycan karşısında yenilen Ermenistan'ı masaya oturttu.

25.12.2020Dünya
Libya tezkeresi nedir Libyaya asker gönderilmesinin uzatılmasına ilişkin tezkere TBMMde kabul edildi

Libya tezkeresi nedir? Libya'ya asker gönderilmesinin uzatılmasına ilişkin tezkere TBMM'de kabul edildi!

Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin sürenin uzatılmasını öngören Libya tezkeresi Meclis'te kabul edildi. Tezkerenin süresi 2 Ocak 2021’den başlayacak şekilde 18 ay daha uzatıldı. Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplanan TBMM Genel Kurulu’nda TSK unsurlarının Libya’ya gönderilmesine ilişkin tezkerenin süresi ele alındı. Bu gelişmenin ardından Libya tezkeresinin kapsamı gündeme geldi. Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım'da "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" imzalanmıştı. İşte, ayrıntılar.

22.12.2020Gündem
Bingazide alıkonulduktan 108 gün sonra serbest kalan İtalyan balıkçılar evlerine döndü

Bingazi'de alıkonulduktan 108 gün sonra serbest kalan İtalyan balıkçılar evlerine döndü

"Antartide" ve "Medinea" isimli 2 balıkçı teknesindeki 18 kişilik mürettebatı, limanda aileleri karşıladı. Limanda 18 balıkçı için 18 beyaz güvercin havaya bırakıldı

20.12.2020Dünya
İtalya Başbakanı Conte Libyada Halife Hafter ile görüştü

İtalya Başbakanı Conte Libya'da Halife Hafter ile görüştü

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter ile Bingazi'de görüştü.

18.12.2020Dünya
Dünyada 2020 işte böyle geçti

Dünyada 2020 işte böyle geçti

Çin'in Vuhan kentinde Aralık 2019'da ortaya çıkan Kovid-19 virüsü, 200'den fazla ülke ve bölgeye yayılarak salgına dönüştü. ABD'nin Irak'ta havaalanına düzenlediği füze saldırısında İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani öldürüldü. İran'da Ukrayna Hava Yollarına ait yolcu uçağının "insani hata" ile düşürülmesi sonucu 176 kişi öldü. ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’da İsrail Başbakanı Netanyahu ile açıkladığı sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini duyurdu...

14.12.2020Dünya
Libya ordusu: Hafter güçleri Sirte, Cufra ve güney bölgesine askeri yığınak yapıyor

Libya ordusu: Hafter güçleri Sirte, Cufra ve güney bölgesine askeri yığınak yapıyor

Libya ordusu, Halife Hafter'e bağlı ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin, Sirte, Cufra ve güney bölgesine askeri yığınak yaptığının gözlemlendiğini açıkladı.

12.12.2020Dünya
Son dakika... Libyada Hafter güçlerinin alıkoyduğu Türk gemisi serbest bırakıldı

Son dakika... Libya'da Hafter güçlerinin alıkoyduğu Türk gemisi serbest bırakıldı

Libya'ya ilaç taşıyan ve talimatlara uymadığı iddiasıyla Halife Hafter güçleri tarafından 5 Aralık'ta alıkonulan Jamaika bandıralı Türk gemisi serbest bırakıldı.

10.12.2020Dünya
Hafter güçleri Sirte ile Cufra bölgesine silah sevkiyatı yapıyor

Hafter güçleri Sirte ile Cufra bölgesine silah sevkiyatı yapıyor

Libya ordusu, Halife Hafter'e bağlı ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin, Sirte ile Cufra bölgesine silah ve paralı asker sevkiyatı yaptığını açıkladı.

9.12.2020Dünya
Rus paralı asker şirketi Wagner komutanından Türkiye itirafı

Rus paralı asker şirketi Wagner komutanından Türkiye itirafı

Libya'da gayri meşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter saflarında savaşan Rus paralı asker grubu Wagner'in sözde eski komutanlarından Marat Gabidullin, Libya'daki savaşı kaybettiklerini itiraf ederek," Türkiye'nin müdahalesini dikkate almadık. Bu yüzden kaybettik" dedi.

9.12.2020Dünya
Misrata’ya ilaç taşıyordu Hafter Türk gemisini alıkoydu

Misrata’ya ilaç taşıyordu! Hafter Türk gemisini alıkoydu

Libya’nın batısında hezimete uğrayan Halife Hafter, Misrata’ya ilaç taşıyan Türk gemisini durdurdu. Türkiye’den sert uyarı geldi.

9.12.2020Dünya
Libyanın bölünmüş haldeki Temsilciler Meclisi 21 Aralıkta Gadamiste resmi oturum için toplanacak

Libya'nın bölünmüş haldeki Temsilciler Meclisi 21 Aralık'ta Gadamis'te resmi oturum için toplanacak

Libya'nın Trablus ve Tobruk olmak üzere ikiye bölünmüş haldeki Temsilciler Meclisinin (TM) resmi oturumunun 21 Aralık'ta düzenleneceği açıklandı.

8.12.2020Dünya

Yazar Sonuçları

Suudi Arabistan’la normalleşme arayışları sancılı geçmeye aday

Türkiye’nin Arap dünyasında arasının açık olduğu ülkelerle ilişkilerini düzeltmek yönünde birbiri ardına yaptığı hamlelere tanık oluyoruz.

18.05.2021

10 maddede Libya’da neler oluyor?

1) Birleşmiş Milletler’in öncülüğünde yürütülen arabuluculuk sonrasında Libya’da yeni bir sayfa açılıyor. Libya lideri Muammer Kaddafi’nin 2011’de devrilmesi ve 2014’te ülkenin siyaseten ikiye bölünmesi sonrasında ilk kez uzlaşmaya yönelik somut bir adım atıldı.

12.03.2021

Bu kez Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşme işaretleri

İçinden geçtiğimiz dönemde Türkiye’nin bölgesel politikaları anlamında sıkça duyduğumuz söylemlerden biri “jeopolitik boşlukları doldurma” kavramı oldu.

19.01.2021

2020’den 2021’e Dış Politika (1) Rusya ile rekabet, çatışma ve işbirliği el ele yürüyor

Geçen 17 Aralık’ta düzenlediği basın toplantısında bir gazeteci Rusya lideri Vladimir Putin’e soruyor: “Son dört yıl içinde müzakere ettiğiniz dünya liderleri arasında sizin için en zorlu çıkan, ayrıca en kolay anlaşabildiğiniz muhataplarınız hangileri oldu?”

29.12.2020