EKSTRA
MENÜ

Hakan Bıçakçı

Hakan Bıçakçı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hakan Bıçakçı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 243 Hakan Bıçakçı haberi bulunmuştur.

Hakan Bıçakçı Haberleri

Her birinin kitlesi ayrı

Her birinin kitlesi ayrı

Blog, Vlog ve YouTube’dan sonra yeni trend: Hemen her konuda bir podcast serisi bulmak mümkün. Evde geçirdiğimiz süre artınca dinlenme sayıları da fırladı. Sıkı postcast takipçisi jürimizden 10 öneri....

39. İstanbul Film Festivalinde ödüller sahiplerini buldu

39. İstanbul Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Toplam 11 uzun, 12 kısa metraj filmin yarıştığı festivalde, "Aşk, Büyü vs." filmiyle Ümit Ünal Altın Lale Ödülü'nü, "Nasipse Adayız" filmiyle Ercan Kesal "En İyi Yönetmen Ödülü"nü kazandı.

29.07.2020Keyif
Film Festivali Boğaz’a taşınıyor

Film Festivali Boğaz’a taşınıyor

İstanbul Film Festivali’nin, COVID-19 salgını nedeniyle ertelenen Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması, 17-28 Temmuz tarihlerinde Sabancı Müzesi’nde kurulacak açık hava sinemasında gerçekleştirilecek. Her gece 21.00’de bir uzun ve bir kısa metrajlı film birlikte gösterilecek.

6.07.2020Kitap Sanat
39. İstanbul Film Festivalinin düzenleneceği tarihler belli oldu

39. İstanbul Film Festivali'nin düzenleneceği tarihler belli oldu

İKSV tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen İstanbul Film Festivali'nde, Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması 17-28 Temmuz, diğer gösterimler ise 9-20 Ekim arasında yapılacak.

4.07.2020Keyif
“Arafta Zaman” 3.baskıya ulaştı

“Arafta Zaman” 3.baskıya ulaştı

15. Tudem Roman Ödülü’ne değer görülen “Arafta Zaman” Klaros Yayınları etiketi ile yayınlandı.

7.06.2020Keyif
En iyi podcast önerileri

En iyi podcast önerileri

Hemen hemen her konuda bir podcast serisi bulmak mümkün. Evde geçirdiğimiz süre artınca dinlenme sayıları da fırladı. Blog, Vlog ve YouTube’dan sonra yeni bir trend. Podcast’leri dinleyicilerine sorduk. 10 tane öneriyi sıraladık... ( Melis YILMAZ)

Yazarları büyüten kitaplar

Yazarları büyüten kitaplar

Yazdıkları romanlarla, hikâyelerle, çocuklar için kaleme aldıklarıyla hayal gücümüzü harekete geçiren, bizi besleyen yazarlar çocukluk çağlarında neler okurdu? Onları büyüten, heyecanlandıran, hatta belki de bugünün yazarları olmalarının yolunu açan romanlar, öyküler, çizgi romanlar hangileriydi? 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle yazarlardan çocukluklarının en kıymetli, onları bugün bile heyecanlandıran kitaplarını dinledik...

16.04.2020Kitap Sanat
Hayatımızı güzelleştirecek 100 kitap

Hayatımızı güzelleştirecek 100 kitap

Nicedir merak ettiğiniz eserleri okumak, kitaplığınızda hep gözünüze çarpan ama bir türlü okumaya vakit bulamadığınız kitapları elinize almak, yeni yazarlar keşfetmek, yarım kalan klasikleri bitirmek için bundan daha iyi bir zaman olabilir mi? Jürimize danıştık, evde geçirdiğimiz zamanı daha anlamlı kılacak önerilerini sorduk. İster zamana direnen bir kitabın kapağını aralayın, ister çağdaş edebiyatın parlayan yıldızlarının izini sürün...

Gündelik hayatın kâbusu

Gündelik hayatın kâbusu

Hakan Bıçakcı edebiyat yaşamının başladığı 2002’den beri gerçekliğin içindeki fantastik yanlara dikkatimizi çekiyor. Sıradan insanın kâbuslarını, kendine has diyebileceğimiz bir anlatımla yapan yazar, son öykü toplamı ‘Normal Nefes Almaya Devam Edin’de de bu tavrını sürdürüyor.

31.10.2019Kitap Sanat
Sıcak yaza serin kitaplar

Sıcak yaza serin kitaplar

Kitaplarla uzun saatler baş başa kalabileceğimiz yaz mevsimi, tatil sezonu geldi çattı. Okumayı ertelediklerimiz, yeni çıkanlar, ödüllü kitaplar, çok konuşulanlar, klasikler... Kitap eki editörleri, eleştirmenler ve yazarlara yaz sıcağını serinletecek, tatili tatlandıracak kitap önerilerini sorduk...

13.06.2019Kitap Sanat
Düş ile gerçek ya da Hakan Bıçakcı gerçekliği

Düş ile gerçek ya da Hakan Bıçakcı gerçekliği

Bu hayatta artık yalnız kalmış bir televizyon kumandası satıcısının hikâyesi, Hakan Bıçakcı’nın yeni romanı ‘İki Rüya Dokuz Gerçek’. Gerçekçi düşlerle düş gibi bulanık bir gerçeklikte ilerleyen bir dünya yaratıyor Bıçakcı romanında.

31.05.2019Kitap Sanat
En iyi 10 Türkçe podcast

En iyi 10 Türkçe podcast

Radyonun, günlük yaşamın önemli bir parçası olduğu yılları geride bırakalı çok oldu. Bilgi, haber ve eğlence uzun süredir farklı kaynaklardan akıyor, arabada değilsek radyo aklımıza pek gelmiyor. Ancak radyo programlarının önemi hiç bitmedi. Üstelik artık istediğimiz yerde ve zamanda dinleme konforuna da sahibiz. Farklı alanlardan sıkı podcast (internet aracılığıyla erişilebilen, genelde ses formatındaki kayıtlar) takipçilerine sorduk, en iyi platformları ve programları derledik.

16 yazarın kaleminden 80 yıl sonra İstanbul... Bir sonraki durak 2099

16 yazarın kaleminden 80 yıl sonra İstanbul... Bir sonraki durak 2099

Geleceğin İstanbul’unu nasıl alırdınız? Bütün suların çekildiği, kupkuru bir İstanbul... Müminlerin suya batmış Ortaköy Camii’nde kaçak namazlar kıldığı bir İstanbul... Uzaylıların taş üstünde taş komadığı bir İstanbul... Bu ay çıkan öykü derlemesi ‘İstanbul 2099’ toplumsal, mimari ve teknolojik açıdan 16 farklı gelecek tasavvuru sunuyor.

27.01.2019Hürriyet Pazar
İstanbul 2099 yazarları bir araya geldi

'İstanbul 2099' yazarları bir araya geldi

Yıl 2099, yer İstanbul… İstanbul’un yüz yıl sonrasını tasvir eden on altı distopik öykü, Aslı Tohumcu ile Kutlukhan Kutlu’nun derlemesi ve on altı yazarın irkiltici hayal gücü ile İstanbul 2099 kitabında buluştu.

24.01.2019Kitap Sanat
Idefix’in araştırmasına göre 2018in en iyi 50 romanı

Idefix’in araştırmasına göre 2018'in en iyi 50 romanı

Online kitap satış platformu idefix, ‘2018’in en iyi 50 romanı’nı seçti.

30.11.2018Kitap Sanat
Başka Sinema Ayvalık Film Festivali izleyiciyle buluşmaya hazır

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali izleyiciyle buluşmaya hazır

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali biletleri satışta.

1.10.2018Kampüs
2017nin en iyi 20 kitabı

2017'nin en iyi 20 kitabı

Edebiyat eleştirmenleri ve kitap ekleri editörlerinden oluşan 10 kişilik jüri, 'edebiyat' ve 'edebiyat dışı' kategorisinde ayrı ayrı 2017’nin en iyi 10 kitabını seçti. Edebiyat kategorisinde Selim İleri’nin tarumar olmuş bir yazarın hesaplaşmalarını anlattığı ‘Sona Ermek’ adlı son romanı birinci olurken edebiyat dışı kategorisinin birincisi Tayfun Atay'un 'Görünüyorum O Halde Varım'i oldu. Selahattin Demirtaş’ın ‘çok satan’ kitabı ‘Seher’ ise edebiyat kategorisinin ikincisi... İşte 2017'nin en iyi 20 kitabı...

21.12.2017Kitap Sanat
Hıtchcock da severdi

Hıtchcock da severdi

Su tersine akıyor ve ilk defa dijitalde yayın hayatını sürdüren bir oluşum, dergi olarak huzurlarımıza çıkıyor. ‘Arka Pencere’, hem popüler sinema alanındaki boşluğu doldurmak hem de kendi tarihini, ruhunu yazmak, ortaya koymak üzere yola çıktı.

En yeni kitaplar

En yeni kitaplar

Rafa çıkanları seçtik, okuduk, değerlendirdik.

‘Hepimiz çakma bir imparatorlukta yarı uyanığız’

‘Hepimiz çakma bir imparatorlukta yarı uyanığız’

Bir kitabın yazılmasından bile hızlı değişen şehirler, depremde yıkılacağına kesin gözüyle bakıldığından ucuza kiralanan evler, sevgili kedisine tavşan etli mama alan hayvanseverler, rüyalar, kâbuslar, uyuyan ve uyanan insanlar ama hiç geçmeyen uzun bir uyku sersemliği... Garipliği oranında tanıdık, bu yüzden de ürkütücü bir dünya... Hakan Bıçakcı ile yeni romanı ‘Uyku Sersemi’ üzerine, Bıçakcı’nın çağdaşı edebiyatçı Nermin Yıldırım konuştu...

26.10.2017Kitap Sanat
Otel Hakan Bıçakcı

Otel Hakan Bıçakcı

‘Otel Paranoya’, sadık bir okuru olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, her şeyiyle tam bir Hakan Bıçakcı hikâyesi... Mekânlardan temalara, kurgudan karakterlere kadar özgün, kendi ‘gerilim-fantastik edebiyat’ zeminini kurarak ustaca kalem oynatıyor Bıçakcı.

3.02.2017Kitap Sanat
Sinemamızın unutulmazları

Sinemamızın unutulmazları

Geçen hafta Edebi Şeyler Yayınevi’nden çıkan ‘Türk Sinemasında 100 Unutulmaz Karakter’de, sinemamızın önde gelen karakterlerini; başta Mine Söğüt, Hakan Bıçakcı, küçük İskender, Yekta Kopan, Haydar Ergülen olmak üzere 45 yazar ve şair anlatıyor. Kitabı hazırlayan sinema yazarı Burak Acar, bizim için kitaptan “Türk sinemasının en’leri”ni seçti.

21.10.2016Keyif
Sanatçılardan Çağrı Metni

Sanatçılardan 'Çağrı Metni'

Aralarında Sezen Aksu, Mert Fırat, Melisa Sözen, Teoman gibi pek çok oyuncu, müzisyen, gazeteci ve yazarın bulunduğu sanatçılar ortak bir 'Çağrı Metni'ne imza attı.

19.07.2016Keyif
Hakan Bıçakçı yazdı: Existenz, bu oyundan çıkış yok

Hakan Bıçakçı yazdı: Existenz, bu oyundan çıkış yok!

Ortalığı Star Wars heyecanı kasıp kavururken, bu bilim kurgu serisi yerine, en sevdiğim bilim kurgu filmlerinden “eXistenZ” (1999) üzerine yazmak istedim.

18.02.2016Keyif
Blue Jean dergisi yenilendi

Blue Jean dergisi yenilendi

Gençlik ve müzik dergisi Blue Jean tepeden tırnağa değişti. Ocak 2016'dan itibaren yeni Blue Jean, yalnız müzik değil, kültür sanat ve lifestyle konularıyla da zenginleştirilmiş olacak.

30.12.2015Keyif
Edebiyat ve sinemaseverler bu sempozyumda buluşuyor

Edebiyat ve sinemaseverler bu sempozyumda buluşuyor

MEF Okulları, ‘Edebiyatta/Sinemada Ütopya ve Distopya’ konusuna farklı bir bakış açısı kazandıracak bir sempozyumla edebiyatsever ve sinemaseverleri buluşturuyor.

24.02.2015Eğitim
Öykülü çizgili maarif takvimi

Öykülü çizgili maarif takvimi

12 Aralık tarihinde İletişim Yayınları tarafından yayımlanacak ‘2015 Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi’ 51 yazar ve 15 çizeri bir araya getiren, çağdaş yazarların kaleminden öykülerle dolu bir edebiyat takvimi. Her sayfasını merakla okuyup, atmaya kıyamayacaksınız.

7.12.2014Keyif
Türkçe edebiyatın hayalperver çocuğu

Türkçe edebiyatın hayalperver çocuğu

Yıldız Teknik Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri’nin Fantazya ve Bilim Kurgu Sanatları Derneği (FABISAD) ile işbirliği içinde düzenledikleri ‘Türkçe Edebiyatın Hayalperver Çocuğu: Fantastik ve Bilimkurgu Edebiyatı’ başlıklı sempozyum, yarın başlıyor.

12.11.2013Kelebek
Hakan Bıçakcı: En Anarşist Meslek Tamircilik

Hakan Bıçakcı: En Anarşist Meslek Tamircilik

Hakan Bıçakcı genç ama oldukça yol almış bir yazar. Eğer kitaplarını okumadıysan videoyu izlemeden önce kitaplarını okumanı tavsiye ederiz.Hakan ile çekimi “merdivenler”de yaptık. Renkler sadece görsel olarak harikalar yaratmıyor ruhumuzu da renklendiriyor anlaşılan. Videoda bu mutlu enerjiyi hissedeceksin. Çok çok keyifli ve çok fazla şeyin konuşulduğu 7 dakika seni bekliyor. Hakan Bıçakcı‘nın zaman ve sistem ile yaptığı tespitlere dikkat etmeni özellikle tavsiye ederiz.

22.10.2013Sosyal
Ünlü yazarlardan Gezi Parkı çağrısı

Ünlü yazarlardan Gezi Parkı çağrısı

Türkiye’nin önde gelen yazarları bir haftadır devam eden Taksim Gezi Parkı eylemlerinde polisin sert müdahalesiyle ilgili devlet ve hükümet yöneticilerine ortak bir çağrıya imza attı.

3.06.2013Gündem
Neşeli Nisan

Neşeli Nisan

Konak Belediyesi nisan ayını yine dopdolu etkinliklerle karşılıyor.

30.03.2013Ege
“Kayıp Şehir” artık yeni gününde

“Kayıp Şehir” artık yeni gününde!

“Kayıp Şehir” artık Pazartesi akşamları, saat 20.00’de ekrana gelecek

4.01.2013Kelebek
Yayın günü değişti

Yayın günü değişti

Kanal D’nin başrollerini; Gökçe Bahadır, Nik Xhelilaj, İlker Kaleli, Nazan Kesal, Uğur Polat, Cansu Tosun, Elifcan Ongurlar, Tugay Mercan, Taner Ölmez, Şebnem Hassanisoughi, İhsan Berk Aydın ve Ahmet Mekin’in paylaştıkları, milyonların kalbine işleyen sevilen dizisi “Kayıp Şehir”, 29 Kasım’dan itibaren artık, yeni yayın günü olan Perşembe günleri ve saat 20.00’de ekrana gelecek.

30.11.2012Kelebek
SOKAK KIZI AYSEL

SOKAK KIZI AYSEL

Kanal D’nin yeni dizisi “Kayıp Şehir”, 14 Eylül Cuma günü başlıyor!

24.09.2012Kelebek
İlk defa dişiliğim bu kadar ön planda

İlk defa dişiliğim bu kadar ön planda

Bu sezon Kanal D’nin en iddialı işlerinden ‘Kayıp Şehir’ izleyicileri İstanbul’un karanlık tarafıyla yüzleştirecek. Başrol oyuncusu Gökçe Bahadır bıçkın ama seksi Aysel karakteriyle farklı bir yüzünü göstermeye hazırlanıyor.

7.09.2012Kelebek

Yazar Sonuçları

Havadar festival

Bu yıl salgın nedeniyle ertelenen İstanbul Film Festivali, Ulusal Yarışma’yı ve Ulusal Kısa Film Yarışması’nı yaza taşıdı. Dün itibariyle heyecan başladı. 11 yapımın yer aldığı Ulusal Yarışma’da ilk olarak dün gece Hacı Orman imzalı ‘Körleşme’ gösterildi. Geride 10 film var. Biz de her gece Sakıp Sabancı Müzesi’nde kurulan açık hava sinemasında saat 21.00’de gösterilecek filmleri sizlere tanıtalım dedik.

18.07.2020

Hey amigo!

Pazar sabahları TRT’nin karşısına oturur, halk arasında ‘kovboy filmleri’ denen o dünyanın içinde kaybolur giderdik. Birkaç kuşak böyle büyüdü. ‘Western filmleri’ zamanla Hollywood’da da nostaljik bir tada dönüştü. Bu hafta bu türe damgasını vuran yapımları derledik.

11.07.2020

İKSV’nin festival filmleri Sabancı Müzesi’nde gösterilecek

İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) mayıs ve haziran aylarında İstanbul Film Festivali’nden 15 filmlik birer seçkiyi çevrimiçi gösteriye açmıştı. Bu açmaya paralel olarak festivalin sohbetleri de çevrimiçi gerçekleştirilmişti.

9.07.2020

Sen Hep Yaz Dorsay!  

Değerli dostum Atilla Dorsay’la telefonda uzun uzun konuştuk; uzaktan özlem giderdik.

8.04.2020

Türk edebiyatı üzerine ‘fantastik’ bir sempozyum

Dünya edebiyatındaki birçok akım, tür Türk edebiyatına çok sonra dahil olmuştur.

13.11.2013

Aşırı uçtakilerden gezi öyküleri

Bir hareketin tartışılabilmesi için, muhakkak edebiyatta yer alması gerekir. Edebiyatçıların yorumu, katılan ya da katılmayan herkesin algılaması için en gerekli yoldur. Gezi Parkı öyküleri bu açıdan bir önem taşıyor.

24.08.2013

Sesimi duyan var mı?

17 Ağustos depreminin 14. yıldönümünde Kadir Yüksel’in hazırladığı ‘Fay Boşluğu’ adlı kitap Türkiye’den deprem öykülerini bir araya getiriyor.

16.08.2013