EKSTRA
MENÜ

Hafta Hafta Hamilelik

Hafta Hafta Hamilelik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hafta Hafta Hamilelik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.810 Hafta Hafta Hamilelik haberi bulunmuştur.

Hafta Hafta Hamilelik Haberleri

Hamilelikte cinsel isteksizliğin 10 nedeni

Hamilelikte cinsel isteksizliğin 10 nedeni

Cinsellik her ne kadar fiziksel bir eylem gibi dursa da aslında daha çok duygusallık ağır basıyor. Özellikle hamilelik gibi psikolojik sarsıntıların yoğun olarak yaşandığı bir dönemde, cinselliğin duygularla olan bağlantısını daha net görebiliyoruz. Peki, kadınlarda hamilelik dönemde cinsel isteksizliği tetikleyen nedenler neler? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Operatör Dr. Turgay Karakaya bu konudaki merakımızı giderecek bilgiler sunuyor.

Ultrasonda bebek kaçıncı haftada görülür

Ultrasonda bebek kaçıncı haftada görülür?

Ultrasonda bebek ilk defa kaçıncı haftada görülür? Ultrasonda gebelik kesesi ne zaman belli olur? İlk ultrason muayenesi ne zaman yapılmalı? Anne baba adaylarının merak ettiği soruları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Parvana Seyidova yanıtladı.

18.07.2019Doğum
Hamilelikte diş çekimi ve diş dolgusu yapılabilir mi

Hamilelikte diş çekimi ve diş dolgusu yapılabilir mi?

Hamilelikte diş çekimi ve diş dolgusu yaptırmak güvenli mi? Hamilelikte diş çekimi ve diş dolgusu kaçıncı aylarda yapılabilir? Hamilelikte diş tedavileri konusundaki detaylı bilgiyi Dt. Deniz Başaran’dan aldık.

Hamilelikte yatış pozisyonları

Hamilelikte yatış pozisyonları

Hamileliğin ilk üç ayında bebeği besleyen plasenta oluştuğundan, vücutta kan yapımı ve kalbin kanı pompalama hızı artar. Anne adayları bu dönemde yorgunluk hisseder ve daha fazla uyur. İlerleyen gebeliklerde ise birtakım problemler ortaya çıkacağını vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sibel Sürmen Usta, kaliteli bir uyku için yatış pozisyonlarını ve dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Hamilelikte eşinizin içinize boşalması sakıncalı mı

Hamilelikte eşinizin içinize boşalması sakıncalı mı?

Önceden “Hamilelikte seks zararlı mıdır?” sorusuna cevap aranırken şimdilerde ise en çok “Hamilelikte eşin, içine boşalması bebek ve doğum için tehlike yaratır mı?” sorusu merak ediliyor. İşte, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan’dan merak edilen konunun ayrıntıları…

Hafta hafta hamilelik-18. hafta ile 27. hafta arası

Hafta hafta hamilelik-18. hafta ile 27. hafta arası

Hamileliğinizin ilk haftası sizin en son periyodunuzun ilk günüdür!

Hafta hafta hamilelik- 28. hafta ile 33. hafta arası

Hafta hafta hamilelik- 28. hafta ile 33. hafta arası

Hamilelikte 28 ile 33.hafta arası anne adayında ve bebekte ne gibi değişimler yaşanır?

Hafta hafta hamilelik-1. hafta ile 18 hafta arası

Hafta hafta hamilelik-1. hafta ile 18 hafta arası

Hamileliğinizin ilk haftası sizin en son periyodunuzun ilk günüdür!

Gebelikte grip nasıl geçer

Gebelikte grip nasıl geçer?

Annelik; bebeğini kucağına aldığında değil, anne olmaya karar verdiğinde başlar. Bir kadının hamile olduğunda gösterdiği özveri ve koruma içgüdüsü tam da bu yüzdendir.

Gebelikte oluşan cilt lekelerinden kurtulmak mümkün

Gebelikte oluşan cilt lekelerinden kurtulmak mümkün

Getirdikleriyle, değiştirdikleriyle hamilelik, bir kadının yaşadığı en farklı dönemlerin başında gelir. Bazı şeylerin eskisi gibi olmayacağı aşikardır. Öyle ki duygular değişir, fiziksel özellikler değişir, küçük bir misafir ile hayat değişir.

Hamilelikte bel fıtığı bebeğe zarar verir mi

Hamilelikte bel fıtığı bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte bel fıtığının belirtileri nelerdir? Hamilelik bel fıtığını tetikler mi? Hamilelikte bel fıtığı bebeğe zarar verir mi? Bel fıtığı olan hamileler nelere dikkat etmeli? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şenay Şıldır sorularımızı yanıtlıyor.

Anne adaylarının yeni tercihi: “Ayakta Doğum”

Anne adaylarının yeni tercihi: “Ayakta Doğum”

Hamilelik süresince kendisi ve bebeği için en doğru doktoru ve doğum yöntemi araştıran anne adaylarının merak ettiği sorulardan bir tanesi de çocuğunu nerede ve ne şekilde dünyaya getireceğidir. Dünyada artık birçok yerde farklı doğum yöntemleri uygulandığını belirten Kadın Hastalıkları Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Op. Dr. Cengiz Sağıroğlu Türkiye’de ilk kez yapılacak olan ‘ayakta doğum’ ile ilgili ebeveynlerin merak ettiklerini açıklıyor.

8.08.2018Doğum
Yaz hamileleri için bakım tüyoları

Yaz hamileleri için bakım tüyoları

Gebelik döneminde kan dolaşımının artması ile sıcaklık olduğundan daha fazla hissedilerek yaz aylarının kötü geçmesine neden olabilir. Yaz mevsiminde sıcaklık artışı ile hamilelerde de sıcak basmaları, halsizlik, uykusuzluk ve ayaklarda şişme gibi şikayetler görülmeye başlar. Hamileliği yaz mevsimine denk gelen annelerin daha bakımlı ve sağlıklı bir süreç geçirmeleri için birkaç tüyo şu şekilde:

Gebelikte detaylı ultrason uygulaması nedir

Gebelikte detaylı ultrason uygulaması nedir?

Hamilelikte detaylı ultrason nasıl yapılır? Hamilelikte ultrason ne işe yarar? Ultrason yapılırken hangi kriterler önemlidir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Aydan Biri, gebelikte detaylı ultrasonu sizler için anlattı.

Hamileyseniz bunları yapmayın

Hamileyseniz bunları yapmayın!

Anne adaylarının hamilelik boyunca kafasında pek çok soru işareti vardır. “Nasıl beslenmem gerekir”, “Hangi egzersizleri yapmalıyım?” gibi sorular kafaları karıştırır. Hamilelikte anne ve bebek sağlığı için yapılması gereken pek çok şey var. Ama bir de yapılmaması gerekenleri unutmamak lazım. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tamer Sözen, hamilelikte yapılmaması gerekenleri anlattı.

Doğum çantasında ne olmalı İşte kontrol listesi...

Doğum çantasında ne olmalı? İşte kontrol listesi...

Bebeklerinden ‘geliyor’ sinyali gelir gelmez çoğu anne baba adayının eli ayağı birbirine karışabiliyor. Panik yaratmamak adına doğum çantasının önceden hazırlanması gerekiyor? Peki, doğum çantasında neler olmalı? İşte, hastane çantası kontrol listesi…

21.03.2018Doğum
Doğum sancısına epidural anestezili çözüm

Doğum sancısına epidural anestezili çözüm

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Fatma Kutlusoy Güçlü, doğum sancılarının önüne geçmek için epidural anesteziyi kullandıklarını söyledi. Dr. Güçlü, "Bu şekilde sancı çekmeden bir doğum yaşamak mümkün olabiliyor" dedi.

22.01.2018Doğum
Sezaryenle doğan bebek hayata 1-0 yenik başlıyor

Sezaryenle doğan bebek hayata 1-0 yenik başlıyor

Probiyotik Prebiyotik Derneği İkinci Başkanı ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Alagözlü, sezaryenle dünyaya gelen bebeğin hayata 1-0 yenik başladığını söyleyerek, "Eğer bebek anne sütü de almıyorsa 2-0 yenik başlar" dedi.

Hafta hafta bebeğin anne karnında gelişim aşamaları

Hafta hafta bebeğin anne karnında gelişim aşamaları

40 hafta hamilelik dönemi boyunca sizin ve bebeğinizin yaşadığı değişimler neler? İşte hafta hafta yaşanan gelişim ve değişimler...

26.12.2017Hamilelik
Hamilelik seks yapmaya engel mi

Hamilelik seks yapmaya engel mi?

Bu dönemde cinsellik bebeğe zarar verir mi?

Diyabetsavar egzersiz ile sağlıklı hamilelik mümkün

Diyabetsavar egzersiz ile sağlıklı hamilelik mümkün

Hamileliğin ilk 5 – 6. aylarında ortaya çıkan ve doğum sonrası sıklıkla ortadan kalkan gebelik diyabeti, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak sık görülen bir durumdur. Yapılan testler ile tanısı konulan gebelik diyabetinde anne adayları, doğumdan sonraki süreçte de Tip 2 diyabet hastası olabilir ya da ikinci gebeliklerinde de aynı sorunu yaşayabilirler.

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

Gebelikte anne adaylarının yaşadığı en büyük problem kuşkusuz mide bulantısıdır. Mide bulantıları bazı hamileliklerde dokuz ay boyunca yaşanabilmektedir. Bulantılara mide yanması da eklendiğinde safra kesesi ile alakalı problemlerinde başladığı görülebilmektedir.

Hamilelikte adet kanaması normal mi

Hamilelikte adet kanaması normal mi?

Hamilelikte adet kanaması normal mi? Hamileyken adet kanaması görülmesinin nedeni nedir? Üstüne görme ne demek?

9 ayın istenmeyen sürprizi: Gebelik diyabeti

9 ayın istenmeyen sürprizi: Gebelik diyabeti

Diyabet, farklı tiplerle, farklı dönemlerde, yaygın olarak görülen önemli sağlık sorunlarından biri. Ama gebelik döneminde ortaya çıkan diyabet, hem anneyi hem de bebeği etkilemesiyle, daha büyük bir problem haline gelebiliyor. Ancak sevindirici yanı da var; doğru zamanda ve doğru şekilde kontrol altına alınırsa, ne anneye ne bebeğe zarar vermiyor.

Hamilelikte ayak şişliği sebepleri nelerdir

Hamilelikte ayak şişliği sebepleri nelerdir?

Hamilelikte ayak şişliği, en fazla karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Peki, hamilelikte ayak şişliği nasıl önlenir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Beyhan Badoğlu, konu ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

Hamilelikte diş sağlığını korumak için 10 öneri

Hamilelikte diş sağlığını korumak için 10 öneri

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Parvana Seyidova, hamilelik döneminde ağız ve diş bakımının doğru yapılması, anne bebek sağlığı açısından önem taşıdığını belirtti.

​A’dan Z’ye gebelik sözlüğü

​A’dan Z’ye gebelik sözlüğü

Hamile kaldığınız andan itibaren belki de hayatınızda ilk defa duyduğunuz sözcükler devreye girer. “Amniyosentez”, “ikili test”, “NST” gibi sözcükler sık sık duyacaklarınız arasındadır. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Deniz Gökalp Kaya gebelikle ilgili bilinmesi gereken terimler hakkında bilgi verdi.

Yaz gebeleri için hayatta kalma rehberi

Yaz gebeleri için hayatta kalma rehberi

Uygulayacağınız birkaç basit yöntemle yaz boyu serin kalabilirsiniz. Nasıl mı? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen anlattı…

Hamilelikte sağ tarafa yatmayın

Hamilelikte sağ tarafa yatmayın!

Hamilelik dönemi bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Bunun başında uyku problemleri geliyor. Nelere dikkat etmeniz gerektiğini ise Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir anlatıyor…

Hamilelikte MR çektirmek sakıncalı mı

Hamilelikte MR çektirmek sakıncalı mı?

Hamilelik döneminde ilk akla gelen soru “Bu acaba bebeğime zararlı mı?” oluyor. Hamilelikte MR çektirmek de bu açıdan merak edilen konuların başında geliyor. Radyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Yörübulut, anne ve bebek sağlığını ilgilendiren durumlarda MR çektirmenin bir sakıncası olmayacağını belirtiyor.

Yazar Sonuçları

Gebelikte vücut kaşıntısına dikkat!

Gebelik kolestazı, gebeliğe bağlı karaciğer içi safra yollarının tıkanıklığı ile ortaya çıkan ve safra tuzlarının ciltte birikmesi neticesinde kaşıntı ile kendini belli eden bir karaciğer hastalığıdır. Bu durum genellikle gebeliğin 6. ayından sonra ortaya çıkan ve vücutta döküntü olmaksızın anne adayının ciddi kaşıntılar yaşamasına yol açan klinik bir hadisedir.

20.06.2019

Hamileyken tekrar hamile kalınır mı?

Bildiğimiz gibi hamile olan bir kadının tekrar hamile kalabilmesi mümkün değil. Ancak bazen doktorların “imkansız” dediği bazı şeyler yaşandığında insan “acaba ben de aynı durumu yaşar mıyım?” diye düşünmeden edemiyor.

16.06.2019
Hamileliğin başında cinsel istek artıyor

Hamileliğin başında cinsel istek artıyor

Hamileliğin ilk başlarında cinsel istek nasıldır? Hamileliğin ilk aylarında cinsel istek ve arzularda belirgin bir artış ya da azalma görülür mü? Hamileliğin ilerlemesi ile birlikte cinsel istekte, ilişki sıklığında, orgazm ve cinsel tatmin fonksiyonlarında nasıl değişiklikler meydana gelir?

15.06.2019

Vajinal tohumlama nedir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zahide Küçük, vajinal tohumlama hakkında merak edilenleri ceapladı.

15.01.2019
Hamilelikte lazer yaptırılır mı

Hamilelikte lazer yaptırılır mı?

Hamilelik döneminde lazer uygulamaları hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, anne adaylarına son 3 ay konusunda uyarıda bulunuyor.

24.03.2018
Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü

Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü?

Merak edilen bu sorunun yanıtını uzmanından öğrendik.

9.03.2018
Rüyalar geleceğin habercisi mi

Rüyalar geleceğin habercisi mi?

Hamilelikte korkulu rüyalarla mücadele...

9.03.2018
Mol gebelik nedir

Mol gebelik nedir?

Mol gebelik nedir? Mol gebelik nasıl oluşur? Mol gebeliğin belirtileri nelerdir? Mol gebeliğin tedavisi nasıl yapılır? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hilal Karahan anlatıyor.

19.12.2017
Plasenta nedir Plasenta nasıl oluşur

Plasenta nedir? Plasenta nasıl oluşur?

Plasenta, anne karnındaki bebeğin normal büyüyüp gelişmesini ve gebeliğin sağlıklı olarak doğuma kadar devam etmesini sağlayan temel yapıdır.

13.11.2017
Kimyasal gebelik nedir Belirtileri nelerdir

Kimyasal gebelik nedir? Belirtileri nelerdir?

Kimyasal gebelik nedir? Kimyasal gebeliğin belirtileri nelerdir? Kimyasal gebelik dış gebelikten farklı mıdır? Kimyasal gebelik nasıl tedavi edilir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hilal Karahan tüm sorularımızın yanıtını veriyor.

4.10.2017

Gebelikte ishal nedir?

Gebelik döneminde ishal, günde üç veya daha fazla sayıda yumuşak, sulu dışkılama olarak tanımlanabilir. Dışkıda koku, renk ve kıvam değişiklikleri görülebilir, ishalle birlikte karın ağrısı, mide bulantısı, kusma olabilir. Gebelik dönemindeki ishallerin çoğunlukla sebebi besin zehirlenmeleridir. Özellikle yaz aylarında besin zehirlenmesine bağlı ishal sık görülür.

27.09.2017

Hamilelik döneminde cinselliği bırakmayın!

Gebelik döneminde kadındaki fizyolojik ve duygusal değişiklikler bazen de erkekteki duygusal değişimler, çiftin cinsel yaşamını ister istemez etkiler. Cinsel Terapist Dolunay Kadıoğlu, hamilelikte cinsellik hakkında bilgiler verdi.

25.06.2017
Gebelikte saç boyatılır mı

Gebelikte saç boyatılır mı?

“Hamilelikte saç boyatılır mı?” sorusunun her anne adayının merak ettiği sorular arasında yer aldığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, hamilelikte saç boyatma ve kimyasallara maruz kalma konusunu aydınlatıyor.

17.05.2017
Hamileliğin ilk 3 ayında vücutta neler meydana gelir

Hamileliğin ilk 3 ayında vücutta neler meydana gelir?

Gebeliğin anne adayında yaptığı değişiklikler ay ay ve dönem dönem farklılıklar gösterir. Anne adaylarının sistemleri, dış görünüşleri, psikolojik durumlarına kadar birçok değişiklik olur.

17.05.2017
Hamilelik döneminde meme bakımı

Hamilelik döneminde meme bakımı

Hamilelikte meme bakımının önemi hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, meme bakımının ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

17.05.2017
Hamilelikte kasılmalar ne zaman başlar

Hamilelikte kasılmalar ne zaman başlar?

Hamilelikte görülen kasılmaların anne adaylarını endişelendiren konular arasında yer aldığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, bu konuda açıklamalarda bulunuyor.

12.03.2017
Kimyasal Ürünler hamileliği etkiler mi

Kimyasal Ürünler hamileliği etkiler mi?

Hamilelik döneminde kullanılan kimyasal ürünlerin bebeğe zarar verebileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, anne adaylarına önerilerde bulunuyor.

8.03.2017
Gebelikte şeker yükleme testinin önemi

Gebelikte şeker yükleme testinin önemi

Gebelikte uygulanan şeker yükleme testi hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, testin içeriği hakkında bilgilendirme yapıyor.

26.02.2017

Pilatesin hamilelere 8 faydası

Bir kadının doğasında olan doğum yetisini kullanması için harekete ihtiyacı var, toplumumuzda hamileler “aman rafa uzanma, aman çok yorma kendini” diye aslında hareketsizliğe itiliyor. Modern hayatın etkileri de cabası… Durum böyle olunca doğumda kullanması gereken kasları kullanamıyor, halbuki doğa hamilelere relaksini (esneklik hormonu) doğumda yeterince esneyebilsin diye verdi, gebelikte esneklik hormonu artıyor. Yani her şey doğa tarafından aslında planlanmış, düşünülmüş, ancak bizler onu kullanmıyoruz.

20.02.2017