EKSTRA
MENÜ

Hacivat Ve Karagöz

Hacivat Ve Karagöz haberleri sayfasında güncel ve son dakika Hacivat Ve Karagöz hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.026 Hacivat Ve Karagöz haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Hacivat Ve Karagöz Haberleri

Geleneksel Türk Tiyatrosu Türleri Ve Özellikleri Nelerdir Türk Tiyatrosu Kaç Gruba Ayrılır

Geleneksel Türk Tiyatrosu Türleri Ve Özellikleri Nelerdir? Türk Tiyatrosu Kaç Gruba Ayrılır?

Günümüzde herkesin önceden duymuş olduğu çeşitli tiyatro türleri bulunmaktadır. Geleneksel Türk Tiyatrosu da önceden duyulan tiyatro türleri arasında yer almaktadır. Sizin için geleneksel Türk tiyatrosunun ne demek olduğunu, bu tiyatronun türlerini ve özelliklerini derledik.

24.09.2021Araştırma
Gölge Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır Gölge Oyunu Şekilleri..

Gölge Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır? Gölge Oyunu Şekilleri..

Gölge oyunu çok eski zamanlarda en çok oynana oyunlar arasında yer alıyor. Eskide kalmış olması ve son zamanlarda da pek oynanmaması nedeni ile günümüzde eskisi kadar bilinmiyor. Bu nedenle çoğu zaman kaybedilmiş bir kültür olduğu da söylenebilir. Eğer nasıl gölge oyununun nasıl oynandığı bilinirse kültürleri yaşatmak için bugün de oynanabilir. Gölge oyunu nedir, nasıl oynanır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
KKTCde ismi Karagöz ve Hacivat ile özdeşleşen sanatçı Mehmet Ertuğ yaşamını yitirdi

KKTC'de ismi Karagöz ve Hacivat ile özdeşleşen sanatçı Mehmet Ertuğ yaşamını yitirdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) ismi Karagöz ve Hacivat ile özdeşleşen gölge oyunu sanatçısı Mehmet Ertuğ hayatını kaybetti.

22.05.2021Gündem
Göz kamaştıran şehir ışıklarıyla ramazanda İstanbul

Göz kamaştıran şehir ışıklarıyla ramazanda İstanbul

Sofraları tatlandıran bekleyişleri, edebiyata ilham veren mahyaları ve şehri sarmalayan manevi atmosferiyle İstanbul’da ramazan, şehrin en ışıltılı hallerini görmek için bir fırsat sunar... Bu fırsatı pandemi nedeniyle tam olarak yaşayamasak da ‘nurdan yazıları’ hatırlayıp mis gibi pide kokularının peşinde kenti gezebiliriz.

25.04.2021Seyahat
23 Nisan tüm Türkiyede coşkuyla kutlandı

23 Nisan tüm Türkiye'de coşkuyla kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm Türkiye'de coşkuyla kutlanıldı.

23.04.2021Gündem
Herkes için her yerde kültür sanat

Herkes için her yerde kültür sanat

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, düzenlenen 2020-2021 kültür ve sanat etkinlikleri tanıtım toplantısında, hem geçen yıl hayata geçirdikleri kültür sanat faaliyetlerini hem de yeni dönemde yapılacak çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. Başkan Aktaş, “Geçtiğimiz dönemde hayata geçirdiğimiz etkinliklerden geriye kalan, halkımızın yüzündeki tebessüm ve gözlerinde gördüğümüz ışık oldu. Biz o tebessümü kaybetmemek ve o ışığı söndürmemek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

19.11.2020Hayat
Karagözüm Hacivatım Kızılayım

Karagöz'üm Hacivat'ım Kızılay'ım

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde ilkokul öğrencilerine Hacivat ve Karagöz kostümüyle Türk Kızılay’ı anlatıldı.

30.10.2020Eğitim
Sağlığımız el verdiğince durmayacağız çünkü bu iş bisiklet gibi, durursak düşeriz

Sağlığımız el verdiğince durmayacağız çünkü bu iş bisiklet gibi, durursak düşeriz

Onlarınki yıllara meydan okuyan, sarsılmaz bir dostluk... İlişkilerini “Artık kardeşiz” diyerek özetliyorlar. Erkan Can ve Güven Kıraç’la yeni dizileri ‘Tövbeler Olsun’ için buluştuk. Toplumu, aşkı, oyunculuğu konuştuk: “Herkes yırtmak, kısa yoldan ünlü olmak istiyor. Buna en yakın meslek olarak da oyunculuğu görüyorlar.”

Karagöz ve Hacivat bu ramazan bütün evlerde

Karagöz ve Hacivat bu ramazan bütün evlerde

Geleneksel Türk gölge oyunu ustası Suat Veral, yeni tip koronavirüs salgınının gölgesinde geçen ramazan ayında gösterilerini, sosyal medya ortamında seyirciyle buluşturuyor.

5.05.2020Keyif
Karagöz ve Hacivat bu ramazan bütün evlerde

Karagöz ve Hacivat bu ramazan bütün evlerde

Ramazan gecelerinin eğlencesi geleneksel Türk gölge oyunu, koronavirüs sürecinde bu sanatın önemli ustalarından Suat Veral ile Türkiye'nin ilk kadın karagöz sanatçısı yeğeni Merve İlken sayesinde, sosyal medya üzerinden evlere konuk oluyor.

4.05.2020Keyif
65 yaş kısıtlamasında, Hacivat-Karagöz ile evde kalın mesajı veriyor

'65 yaş' kısıtlamasında, Hacivat-Karagöz ile 'evde kalın' mesajı veriyor

KIRKLARELİ'nin Babaeski ilçesinde yaşayan ve koronavirüs tedbirleri kapsamında '65 yaş' sınırı nedeniyle evinde kalan Fevzi Yılmaz (67), kuklalar üretip, Hacivat-Karagöz ile vatandaşlara 'evde kal' çağrısında bulunuyor.

28.04.2020Gündem
Hacivat ile Karagöz koronavirüse karşı

Hacivat ile Karagöz koronavirüse karşı

Uzaktan eğitim uygulamalarını her geçen gün daha fazla geliştiren ve renkli hale getiren Eğitim Bilişim Ağı (EBA), geleneksel gölge oyunu karakterleri Hacivat ve Karagöz’e de yayınlarında yer vermeye başladı.

10.04.2020Eğitim
Dünyaca ünlü kuklalar İzmirde sahne hazırlığında

Dünyaca ünlü kuklalar İzmir'de sahne hazırlığında

İzmir'de bu yıl 14'üncüsü gerçekleştirilecek Uluslararası Kukla Günleri, 21 ülkeden 50 kukla tiyatrosu grubu ve 223 temsil ile her yaş grubundan insanı 5-22 Mart tarihlerinde kukla sanatıyla buluşturacak.

3.03.2020Keyif
Matematiği oyunlarla sevdiriyorlar

Matematiği oyunlarla sevdiriyorlar

Olumsuz matematik algısını ve fobisini ortadan kaldırmak için birçok projeye imza atan öğretmen Selçuk Tütak, 81 ilde 173 öğretmenle birlikte ‘Matematik Bilim ve Sanat Her Yerde’ projesini hayata geçirdi.

1.03.2020Eğitim
Brüksel’de depremin gölgesinde Hacivat ve Karagöz oyunu

Brüksel’de depremin gölgesinde Hacivat ve Karagöz oyunu

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Hacivat ve Karagöz gölge oyunu ve tiyatrosu sahnelendi.

27.01.2020Avrupa
Washingtonda Geleneksel Türk Festivaline büyük ilgi

Washington'da Geleneksel Türk Festivali'ne büyük ilgi

ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen 17. Geleneksel Türk Festivali, bölgede yaşayan binlerce Türkü bir araya getirdi.

1.10.2019Seyahat
Avrupa’da ‘İsviçre Türkiye Çocuk Şenliği’ rüzgârı esti

Avrupa’da ‘İsviçre Türkiye Çocuk Şenliği’ rüzgârı esti

Zurich Schlieren şehrinde yapılan ‘İsviçre Türkiye Çocuk Şenliği’nde hem ebeveynler hem de çocuklar gün boyu doyasıya eğlendi.

15.05.2019Keyif
‘İsviçre Türkiye Çocuk Şenliği’ 5 Mayıs’ta Schlieren şehrinde yapılacak

‘İsviçre Türkiye Çocuk Şenliği’ 5 Mayıs’ta Schlieren şehrinde yapılacak

Avrupa’nın yeni çocuk şenliği ‘İsviçre Türkiye Çocuk Şenliği’ 5 Mayıs’ta Schlieren şehrinde yapılacak.

17.04.2019Keyif
Frankfurt’ta yıldızlı günler başlıyor

Frankfurt’ta yıldızlı günler başlıyor

Türk tiyatro ve sinema dünyası yıldızlarını Almanya’ya getirecek olan Frankfurt Türk Tiyatro Festivali, zengin programı ile 4 Nisan’da başlıyor. 14 Nisan’a kadar sürecek festival 5 oyun, 5 atölye çalışması, 2 panel, 5 söyleşi ve 20 ayrı etkinlikle tiyatroseverleri bekliyor.

27.03.2019Avrupa
İsviçre- Türkiye Çocuk Şenliği 5 Mayıs’ta Schlieren’de

İsviçre- Türkiye Çocuk Şenliği 5 Mayıs’ta Schlieren’de

‘Hacivat ve Karagöz’den ‘İbişin Maceraları’na, ‘Pixel Poi’ gösterisinden ‘Müzikli Söyleşiler’e, ebru sanatından eğitici atölyelere kadar birçok etkinlik ‘İsviçre -Türkiye Çocuk Şenliği’nde bir araya gelecek. Türk ve yabancı ailelerin çocuklarıyla eğlenceli ve eğitici bir gün geçireceği şenlik, 5 Mayıs’ta İsviçre’nin Schlieren şehrinde yapılacak.

5.03.2019Keyif
Rotterdam’da Kaplan Yarışması’nın en iyisi hangisi

Rotterdam’da Kaplan Yarışması’nın en iyisi hangisi?

Rotterdam Film Festivali’nin meşhur Kaplan yarışması, yeni yönetmenler çıkarmak ile ünlü. 2009’a geri dönersek zafere ulaştığı ilk filmi “Uzak İhtimal” ile Mahmut Fazıl Coşkun’u burada tanıdı herkes. 23 Ocak-3 Şubat arasında düzenlenen festivalin 48. şubesinde dünya prömiyeri yapan 8 yarışma filmi da keşfe açıktı.

5.02.2019Keyif
Karagöz’ün memleketinde bir cevelan

Karagöz’ün memleketinde bir cevelan!

Sabri Esat Siyavuşgil, “Halk, hayal perdesinin ilk defa Bursa’da kurulduğuna, Karagöz’le Hacivat’ın Bursa’da yaşamış hakikî birer şahsiyet olduğuna o kadar inanmıştır ki, bunun aksini iddiaya kalkışmak, adeta mukaddesata dil uzatmak gibidir.” diye konuşur. Eski(mez) şehrin ortasında yükselen Karagöz- Hacivat’ın anıt-mezarı ve hemen karşısındaki Karagöz Müzesi de söz konusu tavrın somut halidir. “Perde kurdum, ışık yaktım, açıldı Bursa’da bahtım” sözleri, Karagöz’ün Bursa dağarcığına dair ipuçları verir zaten.

18.12.2018Seyahat
Karagöz ve Hacivat kimdir

Karagöz ve Hacivat kimdir?

Karagöz ve Hacivat taklide ve karşılıklı konuşmaya dayanan , 2 boyutlu tasvirlerle bir perdede oynatılan gölge oyunudur. Türk-Osmanlı tiyatro tarihinin popüler iki ismi Karagöz ve Hacivat ile ilgili çeşitli rivayetler var. Peki, Karagöz ve Hacivat kimdir?

29.11.2018Gündem
Yâr bana bir eğlence...

Yâr bana bir eğlence...

Nursel Erdoğan yeni kitabı ‘Karagözüm İki Gözüm’ ile geleneksel eğlence kültürümüzün en önemli karakterlerinden Hacivat ve Karagöz’ü yeniden gün yüzüne çıkarıyor. Sürprizlerle dolu, sürükleyici bir hikâye.

6.09.2018Kitap Sanat
Emine Erdoğandan yetim çocuklara iftar daveti

Emine Erdoğan'dan yetim çocuklara iftar daveti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, yetim çocuklara hitaben, iyi ve merhametli insan olmanın çok önemli bir başarı kriteri olduğunu belirterek, başkalarına benzemek yerine kendi karakterini çok iyi inşa eden, kendisiyle barışık, özgüvenli bireyler olmalarını söyledi.

31.05.2018Gündem
Sağanakta Atatürk büstüne şemsiye tuttu

Sağanakta Atatürk büstüne şemsiye tuttu

ŞIRNAK'ın Uludere ilçesinde belediye tarafından düzenlenen Ramazan etkinliğinde türkücü Aydın Aydın'ın verdiği konseri izlemeye gelen vatandaşlar, sağanağa rağmen alanı terk etmedi. Vatandaşlar sırılsıklam olurken, küçük bir kız çocuğu konserin verildiği parkta bulunan Atatürk büstüne ıslanmasın diye şemsiye tuttu.

24.05.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Bursa kafası

Bu hafta Kafa Radyo’da sevgili dostum Deniz Dikkaya’nın programı Turizm Kafası’nın konuğu oldum.

15.08.2021

O bir gölgedir varlık sanırsın

Ramazan denince hatırlanan Karagöz-Hacivat gösterileri, aslında göründüğünden daha derin bir mana üzerine kuruludur.

17.04.2021

Müzeler ve sokak lezzetleri

Çocuğunuzu ve içinizdeki çocuğu kapın, düşün sokaklara! Müzelerin tadını çıkarırken yakındaki ayaküstü lezzet duraklarına uğramayı ihmal etmeyin…

24.01.2021

Çocukla evde yılbaşı geçirme rehberi

Geriye sayım başladı! Üç iki bir ve yeni yıl gelir. Çocuklar şen şakrak bu geceyi bekliyor. Eğlenmek, dinlenmek, hediyeleşmek için çok iyi bir fırsat yılbaşı. Bu özel günü eğlenerek geçirmek için en keyifli önerileri sizin için sıraladık.

29.12.2018

Anne ile babanın çocuk tanımı farklı

Prof. Dr. Norma Razon Türkiye’nin çok yakından tanıdığı bir pedagog. Bu yıl meslek hayatının 50. yılını kutluyor. 50. yıla özel olarak yediden yetmiş yediye herkesin faydalanabileceği bir projeyi hayata geçirdi. www.cocukludunya.com internet sitesini… Norma hocayla hem projesini hem de günümüz çocuk eğitimini konuştuk.

19.10.2018

Çocuklar da strese girer! Çare: yoga

Modern hayatın getirdiği en büyük sorunlardan bir tanesi de stres. Özellikle ebeveynlerin çocuklardan beklediği başarı onları küçük yaşlardan itibaren strese sokuyor. Stresin yarattığı gerginlik çocukların bedenlerine, nefeslerine ve zihinlerine yansıyor. İşte tam da bu noktada ‘çocuk yogası’ imdada yetişiyor. Çocuk Yogası Eğitmeni Hikmet Gürbüz tüm çocuklara yoga yapmalarını öneriyor. 

25.05.2018