EKSTRA
MENÜ

Habitus Kitap

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 67 haberi bulunmuştur.

Habitus Kitap Haberleri

Gezegeni saran kronik mutsuzluk tesadüf değil

Gezegeni saran kronik mutsuzluk tesadüf değil!

Sosyal bilimci Mark Fisher, kişisel depresyonundan çıkmaya çalışırken kaleme aldığı yazılardan oluşan ‘Hayatımın Hayaletleri’nde, farklı coğrafyalarda aynı mutsuzluğun ve geleceksizliğin yaşanmasının tesadüf olmadığını anımsatıyor. Kapitalist sistemin gölgesini gösteriyor...

16.04.2021Kitap Sanat
Onur  Bayraktar anısına

Onur Bayraktar anısına

10 yıl önce geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren oyuncu Onur Bayraktar’ın yazdığı oyunlar kitap haline getirildi.

27.11.2020Magazin
Onur Bayraktarın oyunları ilk defa yayımlandı

Onur Bayraktar'ın oyunları ilk defa yayımlandı

2010'un kasım ayında kaybettiğimiz oyuncu, oyun yazarı ve yönetmen Onur Bayraktar'ın kaleme aldığı dört oyun Habitus Kitap etiketiyle yayımlandı.

6.11.2020Kitap Sanat
Costa Ödülü Jonathan Coe’nun

Costa Ödülü Jonathan Coe’nun

Costa Roman Ödülü’nün yeni sahibi İngiliz yazar Jonathan Coe oldu.

7.01.2020Kitap Sanat
Tesadüfler ağının merkezinde: 11 Numara

Tesadüfler ağının merkezinde: 11 Numara

11 Numara, ince bir el işçiliğiyle dokunmuş, ironi ile aksiyonun, gerçek ile gerçeküstünün el ele verdiği mükemmel bir kurgu. İsmini yazarın 11’inci romanı olmasından alan ‘11 Numara’yı okurken ‘11’ rakamının da tesadüfler ağının merkezinde yer aldığını göreceksiniz.

4.11.2019Kitap Sanat
İstanbul Tiyatro Festivali ve Habitus Kitaptan tiyatro söyleşileri...

İstanbul Tiyatro Festivali ve Habitus Kitap'tan tiyatro söyleşileri...

İstanbul Tiyatro Festivali'nin ön etkinliği 'Birlikte Konuşalım' serisi, oyun yazarı Ceren Ercan ile söyleşi ve 'Yeni Politik Tiyatro: Minör Anlatı, Majörü Belirler Mi?' başlığıyla salı akşamı başlıyor.

23.09.2019Kitap Sanat
İstanbul Tiyatro Festivali biletleri satışta

İstanbul Tiyatro Festivali biletleri satışta

23. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasım’da başlıyor. Festival kapsamında yurt dışından 12, Türkiye’den 16 olmak üzere toplam 28 tiyatro, dans ve performans topluluğu seyirciyle buluşacak.

4.09.2019Kitap Sanat
Yeni sezon, yeni kitaplar...

Yeni sezon, yeni kitaplar...

Yerli edebiyatın ustalarının en yeni eserleri, dünyanın dört bir yanından ödüllü romanlar, çarpıcı biyografiler, yeni keşifler, tarih, bilim, anı türünde dikkat çeken çalışmalar... Yayın dünyası yeni sezona hazırlanırken önümüzdeki günlerde tanışacağımız kitapları seçtik, öne çıkanları derledik...

22.08.2019Kitap Sanat
Sedef Ecerin tiyatro metinleri ilk kez Türkçede

Sedef Ecer'in tiyatro metinleri ilk kez Türkçede

Fransa’da aldığı prestijli ödülleriyle adından söz ettiren yazar, yönetmen ve oyuncu Sedef Ecer’in oyunları ilk kez Türkçe basılı olarak Habitus Kitap etiketiyle yayımlandı.

12.07.2018Kitap Sanat
Yaz: Deniz, güneş, kitap

Yaz: Deniz, güneş, kitap

Rutinin koşturmacasına mola verme şansı yakaladığımız tatiller, sadece dinlenme ve eğlenme fırsatı değil; kitaplarla uzun uzun vakit geçirebildiğimiz o müthiş anlar aynı zamanda... Sene boyunca, hatta bazen uzun yıllar boyunca okumayı ertelediğimiz, kapağını kaldırmak için sabırsızlandığımız bir dizi kitapla baş başa kalabilmenin en güzel fırsatı. Eleştirmen, yazar ve kitap ekleri editörlerine ‘tatil çantasına atmalık’ kitapları sorduk. Klasiklerden güncel romanlara, şiirlerden eleştiri kitaplarına çeşit çeşit öneri çıktı ortaya. İyi tatiller ve uzun okumalar dileriz!

14.06.2018Kitap Sanat
Dizi deyip geçme, geniş Türkiye özeti

Dizi deyip geçme, geniş Türkiye özeti!

Uzun yıllardır ekranda olup biteni inceleyen kültür sosyoloğu Orhan Tekelioğlu’ndan TV dizileri üzerinden bir Türkiye okuması: ‘Televizyon Hâlleri: Dizi Dizi Türkiye’.

7.06.2018Kitap Sanat
Türkiye’yi anlamanın yolu televizyonları anlamaktan geçiyor

Türkiye’yi anlamanın yolu televizyonları anlamaktan geçiyor

Kültür sosyoloğu Orhan Tekelioğlu, memlekete bir de dizi penceresinden bakıyor.

Bir mecra olarak çizgi roman

Bir mecra olarak çizgi roman

Çizgi romanlar uzun süredir farklı anlatım türlerinde araç olarak kullanılıyor. Gazetecilikte de belgeselde de bir mecra olarak kabul görür oldular. Üstelik sevindirici bir şekilde Türkçeye çevrilme hızlarında da ciddi bir artış var. Tarihe yön veren devrimler, direnişler, ikonik isimler, yakın tarihin olayları ya da sanatçılar çizginin diliyle çıkıyor karşımıza...

15.02.2018Kitap Sanat
Bambaşka okullar mümkün

Bambaşka okullar mümkün!

Hiç başka bir okul hayal ettiniz mi? Bizim gibi eğitim sisteminin her yıl değiştiği ülkelerde, her çocuk en az bir kez bambaşka bir okul düşlemiştir. Öğretmenlerin daha güleryüzlü olduğu, ceza vermedikleri, çocukların özgürce konuşabildikleri... Raşel Meseri’nin ‘Yeryüzü Okulu’, bize bambaşka bir okul yaşantısı vaat ediyor.

24.11.2017Kitap Sanat
Korsanlar’ ve  tüm nesillerin  ortak paydası absürt

'Korsanlar!’ ve tüm nesillerin ortak paydası absürt

Kana susamış yağmacılar gibi poz kesmelerinin üzerinden dakika geçmeden, suratlarına dinozor maskeleri geçirip yarı kükremeye, yarı kıkırdamaya başlayan bir tayfa: ‘Korsanlar!’ Gideon Defoe bu tuhaf tayfayı bir Darwin’le, bir Marx’la, bir Nietzsche’yle, bir Ahab’la aynı macerada buluşturuyor...

20.11.2017Kitap Sanat
Kitap mevsimi kapıda

Kitap mevsimi kapıda!

İstanbul Kitap Fuarı, 4 Kasım Cumartesi günü 36’ncı kez kapılarını açacak. Kitap Fuarı onur konuğu ülke olarak bu sene Güney Kore’yi ağırlıyor. “İyi ki varsın edebiyat” diyen fuarın onur yazarı ise Ayla Kutlu...

6.10.2017Kitap Sanat
Sonbaharda ne okuyacağınızı biliyoruz

Sonbaharda ne okuyacağınızı biliyoruz

Yerli edebiyatın güçlü sesleri, ödül komitelerinin gözbebekleri dünyaca ünlü isimler, çarpıcı biyografiler, yepyeni soluklar... Kitap dünyasının yeni sezonunda her okuru heyecanlandıracak bolca havadis var. Yıl bitmeden buluşacağımız roman, öykü, inceleme, biyografi, söyleşi türlerinin en öne çıkan kitaplarını sizler için derledik.

24.08.2017Kitap Sanat
Çizgi roman tadında edebiyat tarihi

Çizgi roman tadında edebiyat tarihi

‘Yeni Başlayanlar İçin Dünya Edebiyat Tarihi’ çizimler eşliğinde, İ.Ö. 1800 ile 19. yüzyıla kadar olan dönemdeki edebiyat türlerini, akımları hatırlatıyor. İnsanda o güne kadar okuduğu şeyleri tekrar gözden geçirme arzusu uyandıran bir sözlük niteliği de taşıyan bir çalışma...

25.05.2017Kitap Sanat
Çocuklara özel maceralar

Çocuklara özel maceralar

Kedi çocuklar, ayı köpekler, kariyer peşindeki kedicikler, çılgın büyükanneler, böcek çocuklar, bilimsel keşfe çıkan korsanlar... Çocuklara özel bu haftada, okulöncesinden ortaokul çağına, her yaşa uygun en yeni kitaplardan bir seçki sunuyoruz.

20.04.2017Kitap Sanat
Militan Modernizm

Militan Modernizm

Türkçeye Servet Yeşilyurt tarafından çevrilen, Habitus Kitap tarafından piyasaya çıkartılan Owen Hatherley'nin 'Militan Modernizm'i, The Guardian gazetesi tarafından "sosyalist modernizmin yeniden doğuşu için heyecan verici bir manifesto" olarak tanımlanıyor.

30.04.2013Kelebek
Bizi bekleyen kitaplar

Bizi bekleyen kitaplar

Yerli edebiyatın yıldız isimleri Orhan Pamuk, Oya Baydar, Ahmet Ümit, Hakan Günday yeni kitaplarıyla geliyor. Dünyanın dört bir köşesinden usta kalemlerse son romanlarıyla Türkçe olarak karşımızda. Dilimize ilk kez çevrilen isimler de var, yerli ve yabancı çok iyi tanıdığımız yazarların kurmaca dışı metinleri de. 2021’de raflarımıza kurulacak kitaplara birlikte göz atalım...

1.01.2021Kitap Sanat
Shakespeare’i okudum mu

Shakespeare’i okudum mu?!

Ayşegül Yüksel’in ‘William Shakespeare/ Yüzyılların Sahne Büyücüsü’nü okuduktan sonra bambaşka bir Shakespeare’le baş başayım. Yüksel, bize bir başyapıt armağan etti.

21.06.2018Kitap Sanat
On üç inatçı ses: ‘Vazgeçme, sen de yapabilirsin’

On üç inatçı ses: ‘Vazgeçme, sen de yapabilirsin!’

“Kız olmak bazen zordur. Hayatının bir yerinde muhtemelen birisi sana hayır diyecek ve sessiz olmanı hatta hayallerinin imkânsız olduğunu söyleyecek. Onları dinleme...”

15.02.2018Kitap Sanat
En yeni kitaplar

En yeni kitaplar

Rafa çıkanları okuduk, seçtik, değerlendirdik...

24.02.2017Keyif
Taksim 300 metre

Taksim 300 metre

Siz onu muhtemeldir ki pek çok sevdiğiniz filmdeki iz bırakan oyunculuğuyla tanıyorsunuz. Bense onu hangi şapkasıyla takdim edeceğimi şaşırıyorum. Hekim ve antropolog kimliklerinin önde vurgulanmasını hak eden bir söyleşi oldu.

8.06.2014Gündem
Annelerin okur yetiştirdiği dergi

Annelerin okur yetiştirdiği dergi

Yola bir anne ve çocuk dergisi olarak çıkan Elele, zaman içinde pek çok değişim geçirdi. Yönetim ve yazar kadrosunda birbirinden önemli isimler yer aldı. Günümüz şöhretlerinin çoğu Elele’nin kapağında göründükten sonra üne kavuştu, pek çok ünlü Elele fotoğraflarıyla gündeme oturdu. Değişmeyen tek şey Elele’nin duruşu oldu: Hep kadının yanında olmak. Türkiye’nin yüzde 100 yerli malı kadın dergisi Elele bu Aralık’ta 35 yaşına basıyor

18.02.2011Kelebek

Yazar Sonuçları

‘Nutuk’un kıymetini bilmek

Atatürk’ün 15 Ekim 1927’de, yani 92 yıl önce dün, CHP’nin 2. büyük kongresinde 6 günde 36.5 saat süren konuşmasında okuduğu Nutuk’un kitaplaştırılması iki yıl içinde tamamlanır. İlk olarak Türk Tayyare Cemiyeti tarafından 2 cilt halinde basılır. 1. cilt metni, 2. cilt ise belgeleri içerir. O dönem henüz Harf Devrimi gerçekleştirilmediği için basım Arap harfleriyle yapılır.

17.10.2019

Uzaklara seyahat

Airbnb’yi bilirsiniz... Hani tüm dünyada, evlerini veya evlerinin odalarını seyyahlara kiralayan insanların buluştuğu web sitesi...

26.11.2015

Stressiz 110 yıl

Geçen hafta California’da yaşayan Sally Mitchell, 110’uncu doğum gününü kutladı.

5.12.2014

Beyin yalan söylemez

Bugünkü yazıma “İşlemeyen demir pas tutar” diyerek başlıyorum, beyin egzersizlerini, bulmacasını ihmal etmeyen muhterem Habitus okuru.

23.10.2014

Kısa kısa Kennedy ve Washington DC

Kennedy suikastının 50. yılı sebebiyle çekilen “Killing Kennedy”de John Fitzgerald Kennedy’i canlandıran Rob Lowe ile olan röportajımızı okudunuz dün.

16.11.2013

Dizi kardeşliği

Gençlik yıllarımızda, 23-24 yaşındayken The OC’yi pek bir iştahla izlerdik.

17.10.2013

Kasetten canlı

Hatırlayacaksınız, bir zamanlar gündemle ilgili kalem oynatan yazarların okura ulaşmasının tek yöntemiydi gazeteler. 10-20 yıl önce.

11.10.2013

Delirmemek için biraz yavaşlamak

Son iki aydır nur topu gibi bir hastalığımız oldu: Sosyal medya bağımlılığı.

15.07.2013

Angry Birds üzerinden yakın tarih

Gerçeklerle değil, sağdan soldan duyduklarıyla şekillenmiş ve bir yöne doğru çekilmiş, neresinden çeksen elinde kalan bir tür taraf olma hali...

21.02.2013

Uçakta internet çağında bizi neler bekliyor?

Uçak yolculuklarının en güzel yanı neydi biliyor musunuz?

5.11.2012

Zayıflama sırrımı açıklıyorum

Melike! Nasıl bu kadar kilo verdin sen? Kime gidiyorsun? Hangi diyeti yaptın?

21.05.2012

32 yılda ne öğrendim?

Merhaba sevgili 20’lik genç kız Habitus okuru. Bugün nasılsın?

17.04.2012

Koku

99’daki büyük depremde yıkılan Yalova’daki yazlığımızın kokusunu çağrıştıran bir semtte oturuyorum...

9.03.2012

Kitap mı tablet mi?

Orta parmaktaki kalıcı şişlik ve ilkokul çağından itibaren başlayan omurga-sırt problemleri görünen o ki, tarihe karışıyor.

7.02.2012

Bu ay iki dergiyi atlamayın

İnternet yayıncılığının basılı medyanın en büyük tehlikesi olduğu bu yeni dönem “yayın çağı”nda okur kitlesini kaybetmemenin, uzun seneler yayın hayatını sürdürebilmenin, üstelik “en iyi” olarak sürdürebilmenin ne kadar zor bir iş olduğunu bir bilseniz...

19.01.2012

Kadın ve çanta

Geçen gün kendi kendime bir “sosyal deney” yaptım.

6.10.2011

Teknolojinin çürüttükleri

Evvelki gün Günaydın yazarı Öncel Öziçer boşanma esnasında eşinin uygunsuz videolarını duruşmada “kanıt” olarak sunan bir adamdan bahsediyordu ve “Teknoloji ilerledikçe insanoğlunun başka hangi değerleri çürüyecek bakalım” diyordu.

10.08.2011

Nerelisin?

İlk tanıştığınız kişiyle muhabbet koyulaşmaya yakın kaçınılmaz soru gelir: Nerelisin?

13.07.2011

O lunapark sabıkalı!

Geçen pazar Küçükçekmece’deki lunaparkta “discovery” isimli eğlence aracına binen Hatice Ataman, emniyet kemerinin açılması sonucu oturduğu yerden fırlayıp yere çakılarak feci şekilde can verdi.

21.06.2011

Para mutluluk getirir mi?

KONDA ve Kültür Üniversitesi işbirliği ile yapılan ‘Türkiye Gençliği Araştırması’ sonuçlarına göre para ve güç, genç kardeşlerimin öncelikli mutluluk sebebi olarak ortaya çıkmış.

27.05.2011

Telefon kurcala(ma)

Evvelki gün okudunuz, “Küçük Sırlar”ın Ayşegül’ü Merve Boluğur, telefonunu karıştırdığı sevgilisinin tepkisiyle karşılaşmış.

13.05.2011

Çok sıkıldım!

Soğuk ve yağışlı havadan:

29.04.2011

Çorbanın kitabı

Şu hayatta insana huzur veren şeyler listesi yapsam, herhalde “çorba”yı ilk 3’e rahatlıkla yerleştiririm. Terapi gibidir, yapması ayrı, yemesi ayrı zevklidir.Bu hafta elime Ebru Omurcalı’nın yazdığı “Çorbanın Kitabı” geçti, derhal paylaşayım istedim.

25.02.2011

Hepsi çakma!

Televizyon yapımlarının oturup listesini çıkarsak herhalde yarısından fazlası “çakma” çıkar. Her gün yeni bir örnekle karşılaşmak artık “sıradan bir televizyon olayı” durumunda.

1.02.2011