EKSTRA
MENÜ

H1n1

H1n1 ile ilgili tüm haberleri ve son dakika H1n1 haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.478 H1n1 haberi bulunmuştur.

H1n1 Haberleri

Diyabet hastaları pandemi sürecinde beslenmeye dikkat etmeli

Diyabet hastaları pandemi sürecinde beslenmeye dikkat etmeli

Salgın döneminde uzun yıllar şeker hastalığı olan, kan şekeri sürekli yüksek seyreden, 65 yaş üzerindeki akciğer, böbrek ya da kalp yetmezliği bulunan, tütün ürünleri kullanan ve obez bireylerde hayati riskin daha yüksek olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İsmail Özkaya, "Sağlıklı beslenmeye eskisinden de çok önem verilmeli, beslenmenin kişiye özgü olduğu unutulmamalı, doktor ve diyetisyenlerle iletişim içinde bulunulmalıdır" dedi.

25.11.2020Sağlık
İspanyol gribi nedir ve ne zaman çıktı İşte tarihin en büyük salgını İspanyol gribi hakkında bilgi

İspanyol gribi nedir ve ne zaman çıktı? İşte tarihin en büyük salgını İspanyol gribi hakkında bilgi!

İspanyol gribi, üzerinden yıllar geçmesine rağmen unutulmayan salgınlardan birisidir. 50 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan İspanyol gribi, insanlık tarihinin gördüğü en büyük salgınlardan biriydi. ABD başta olmak üzere pek çok bölgeyi etkileyen salgın, şimdilerde koronavirüs salgını nedeniyle merak konusu oluyor. Peki, İspanyol gribi nedir ve ne zaman çıktı?

20.09.2020Gündem
Bakan Kocadan İspanyol Gribi örneğiyle tedbir çağrısı

Bakan Koca'dan 'İspanyol Gribi' örneğiyle tedbir çağrısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1918'deki İspanyol Gribi salgınında da koronavirüs gibi bulaştığına dikkat çekerek, Sizce, can kaybı neden I. Dünya Savaşındakinden bile fazlaydı? Üzerinde düşünmeye değer bir soru" dedi

19.09.2020Gündem
Önümüzdeki kış mevsimine dikkat Aynı anda hem grip hem de koronavirüs tehlikesi

Önümüzdeki kış mevsimine dikkat! Aynı anda hem grip hem de koronavirüs tehlikesi

Her öksürük ya da boğaz ağrısı, koronavirüs belirtisi değil! Bu belirtiler gribe de işaret ediyor olabilir. Peki, koronavirüsü gripten nasıl ayırt ederiz? Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, “Önümüzdeki kış mevsiminde çok sayıda benzer vaka göreceğimiz tahmin ediliyor ama iki hastalığı birlikte geçirecek vakalar olmasından da endişe duyuluyor” dedi ve konuyla ilgili merak edilenleri yanıtladı.

3.09.2020Sağlık
Koronavirüste heyecanlandıran gelişme Satılmaya başlandı

Koronavirüste heyecanlandıran gelişme! Satılmaya başlandı

Portekiz'de bazı akademisyen, bilim merkezleri ve şirketlerin iş birliğinde yürütülen çalışmalarda, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) etkisizleştirdiği öne sürülen ilk maskenin geliştirildiği bildirildi. Su geçirmezlik ve tekrar kullanılma özellikleri olan, farklı katmanları birleştiren teknik bir kumaşla geliştirilen maskenin MO adlı Portekiz markası tarafından tüm dünyaya satılmaya başlandığı bilgisi paylaşıldı.

25.07.2020Dünya
Koronavirüs salgınına karşı alkolsüz dezenfektan

Koronavirüs salgınına karşı alkolsüz dezenfektan

Yalova Üniversitesi'nde (YAÜ) bir grup akademisyen tarafından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı üretilen alkolsüz dezenfektanın kullanımına yerleşkede başlandı.

20.07.2020Teknoloji
Son dakika haberler... Prof. Dr. Çetinerden dikkat çeken sözler

Son dakika haberler... Prof. Dr. Çetiner'den dikkat çeken sözler

CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan Prof. Dr. Mustafa Çetiner, koronavirüse ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

16.07.2020Gündem
Son dakika haberler... Kritik toplantı sonrasında Bakan Koca açıkladı: Yakında İstanbulda açılacak

Son dakika haberler... Kritik toplantı sonrasında Bakan Koca açıkladı: Yakında İstanbul'da açılacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ile basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İnsani ve sağlık acil durumlarına hazırlık DSÖ ofisini hızla İstanbul'da hayata geçiriyoruz." açıklamasında bulundu. Kluge ise "Türk halkı dünyanın en kötü pandemisine karşı duruşunu, tüm dünyaya gerçek karakteri ve bünyesinde barındırdığı en iyi sergilemiştir." şeklinde konuştu. Kluge, bazı Avrupa ülkeleri tarafından Türkiye'ye uygulanan seyahat kısıtlamasına ilişkin de "AB'nin dönem başkanlığını yürüten yetkililerle görüştüm ve Türkiye'deki durumun iyiye gittiğini, mevcut koşulların sınırları açmaya yeterli olduğunu bildirdim. Kendileri de duruma bizzat şahit olmamdan dolayı memnuniyetlerini ifade ettiler." diye konuştu. Kluge, Kovid-19'a karşı aşı çalışmalarıyla ilgili de "Önemli olan aşı geliştirildikten sonra bunun adil şekilde dağıtılması olacaktır." ifadelerini kullandı.

9.07.2020Gündem
Elektromanyetik enerjiyle Kovid-19u etkisizleştiren teknoloji geliştirildi

Elektromanyetik enerjiyle Kovid-19'u etkisizleştiren teknoloji geliştirildi

İTÜ ARI Teknokent'te faaliyet gösteren teknoloji şirketi Smarte, geliştirdiği "Vironance" teknolojisi ile havada asılı, yüzey ve yüzeyin altına tutunmuş olan virüsleri elektromanyetik enerji ile etkisiz hale getiriyor.

9.07.2020Teknoloji
Yeni virüs mü çıktı Çindeki G4 EA H1N1 ile ilgili Sağlık Bakanı Kocadan son dakika açıklama

Yeni virüs mü çıktı? Çin'deki G4 EA H1N1 ile ilgili Sağlık Bakanı Koca'dan son dakika açıklama

Yeni virüs mü çıktı? Çin'de gündeme gelen yeni virüs haberleri Dünya çapında endişe yaratmaya başladı. Domuzlarda görülen H1N1 virüsünün G4 EA versiyonu olduğu ifade edilen yeni virüs, gerekli önlemler alınmadığı takdirde yeni bir pandemi durumunu ortaya çıkarabileceği ile gündemde yer alıyor. Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bu virüsün insandan insana geçtiği bilgisi henüz yok. Ama mutasyonla insandan insana geçebilir." dedi. Peki, yeni virüs olarak duyurulan G4 EA H1N1 nedir? İşte, Koronavirüs'e göre daha ciddi bir etkiye sahip olan yeni virüs G4 EA H1N1 hakkında detaylı bilgiler

1.07.2020Gündem
Dünya Çinde çıkan yeni virüsü konuşuyor Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara: Eğer bulaş olursa...

Dünya Çin'de çıkan yeni virüsü konuşuyor! Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara: 'Eğer bulaş olursa...'

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Çin'de ortaya çıkan yeni grip virüsüne ilişkin, "Bu virüsün özelliği, 3 farklı virüs barındırması. Bugünkü bilgiler insandan insana geçiş olmadığını gösteriyor. Bir değişim olup da insandan insana bulaşırsa o zaman tehlikeli. Eğer bulaş olursa çok yüksek risk var, dikkatli olalım, izleyelim. Tehdit olabileceği düşünülerek hazırlık yapılması gerekiyor" dedi.

1.07.2020Gündem
G4 H1N1 (domuz gribi) nedir Nasıl bulaşır İşte hastalıktan korunma yolları ve H1N1 belirtileri

G4 H1N1 (domuz gribi) nedir? Nasıl bulaşır? İşte hastalıktan korunma yolları ve H1N1 belirtileri

A tipi influenza virüsü olarak da bilinen H1N1 virüsünün sebep olduğu bir grip türü olan domuz gribi, sıklıkla kış aylarında görülen ve mevsimsel grip hastalığı ile aynı belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır. Domuz gribi şeklinde adlandırılmasının nedeni virüsün domuzlarda görülen grip hastalığına neden olan virüsler ile büyük benzerlik göstermesidir. Kuş, domuz ve insan griplerine neden olan virüslerin bir karışımı olan H1N1 virüsü, insanlarda yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, üşüme ve titreme gibi tipik soğuk algınlığı belirtileri ile kendisini gösterir. Virüsün hızlı bir şekilde yapısal değişikliğe uğrayabilmesi nedeniyle domuz gribi başlangıçta çok tehlikeli olmayan ve hafif seyreden bir hastalık iken zamanla daha tehlikeli bir hastalık haline gelmiştir.

1.07.2020Gündem
Bilim Kurulu üyesi Ateş Karadan Çinde ortaya çıkan yeni virüsle ilgili uyarı

Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara'dan Çin'de ortaya çıkan yeni virüsle ilgili uyarı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Çin'de pandemi yapma riski olan yeni grip virüsü 'G4 H1N1'in domuzlar arasında yaygın olarak tespit edildiğinin bildirildiğini belirterek, mesafe, maske ve el yıkamanın önemine dikkat çekti.

1.07.2020Gündem
Bilim Kurulu üyesi yoğun bakımda Covid-19la mücadeleyi anlattı

Bilim Kurulu üyesi yoğun bakımda Covid-19'la mücadeleyi anlattı

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, koordinatörlüğünü yürüttüğü Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım'da, ekibiyle birlikte Covid-19'a karşı yürüttükleri mücadeleyi anlattı. Yamanel, "Burada çok önemli işler yaptığımıza inanıyorum. O nedenle ekibimle gurur duyuyorum. Bu süreçte ekibimiz hep buradaydı. 24 saat çalıştılar" dedi.

26.05.2020Gündem
Dikkat çeken araştırma: Corona Virüsü bulaşan çocuklar incelendi ve...

Dikkat çeken araştırma: Corona Virüsü bulaşan çocuklar incelendi ve...

Dünyayı etkisi altına alan Corona Virüsü salgınında merkez üssü haline gelen ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Boston Çocuk Hastanesi’nden doktorlar, bazı ortak özellikleri belirlemek ve tanımlamak için Covid-19’lu çocukların BT taramalarını inceledi. 20 çocuğun analizlerinin, neredeyse 3'te 2'sinin yaygın iltihap belirtileri gösterdiğini ve yarısında da kitleyi çevreleyen iltihaplanma olan konsolidasyon olarak bilinen 'Halo belirtisi' olduğunu ortaya çıkardığı belirtildi.

12.05.2020Dünya
Corona virüsü (koronavirüs) aşısı ve ilacı bulundu mu Ercüment Ovalıdan korona ilacı açıklaması

Corona virüsü (koronavirüs) aşısı ve ilacı bulundu mu? Ercüment Ovalı'dan korona ilacı açıklaması

Dünyanın beklediği Coronavirüs aşısı için yanıt Türkiye'den geldi. Bir süredir aşı üzerinde çalıştığı bilinen Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 1 aydır üzerinde çalıştıkları Koronavirüs ilacı hakkında sevindirici bir açıklama yaptı. Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Dornaz Alfa adını verdiği ilaç ile tedavinin ivme kazanabileceğini söyleyerek, 23 Nisan'da açıklamayı düşündükleri ilaç adının, insanların bir an önce faydalanabilmesi için 16 Nisan tarihinde açıklama kararı aldıklarını söyledi. İşte, Koronavirüs aşısı ya da ilacı olarak açıklanan Dornaz Alfa hakkında detaylı bilgiler

17.04.2020Gündem
Koronavirüsten korunmak için temizlikte kullandığımız kimyasallara dikkat

Koronavirüsten korunmak için temizlikte kullandığımız kimyasallara dikkat!

Koronavirüse karşı yapılan temizliklerde kullanılan kimyasallar konusunda uyarıda bulunan Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, "Çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi kimyasallar karıştırılarak kullanılırsa, ortaya çıkan gazlar insanı ölüme kadar götürebilir" dedi.

15.04.2020Sağlık
Profesör uyardı: Corona Virüse karşı kullandığımız kimyasallara dikkat

Profesör uyardı: Corona Virüse karşı kullandığımız kimyasallara dikkat!

Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, Corona Virüse karşı yapılan temizliklerde kullanılan kimyasallar konusunda uyarırken, "Çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi kimyasallar karıştırılarak kullanılırsa ortaya çıkan gazlar insanı ölüme kadar götürebilir” dedi.

15.04.2020Gündem
ABD’de durum vahim

ABD’de durum vahim

ABD koronavirüs salgınında vaka ve can kaybında ilk sıraya yerleşirken, ülke tarihinde ilk kez 50 eyalet aynı anda afet bölgesi ilan edildi. Önlem almada yavaş kaldığı gerekçesiyle Başkan Trump’a eleştiriler artarken, selefi Obama’nın 2014’te olası pandemiye karşı fon istediği konuşması gündem oldu.

13.04.2020Dünya
Son dakika... Corona Virüsü yenen doktor, ilk gönüllü plazma bağışçısı oldu

Son dakika... Corona Virüsü yenen doktor, ilk gönüllü plazma bağışçısı oldu

Sağlık Bakanlığı'nın koordinasyonu ve Türk Kızılay'ın yürütücülüğünde yeni tip Corona Virüse (Kovid-19) karşı başlatılan "immün plazma" tedavisi için ilk gönüllü plazma bağışçısı, koronavirüsü yenen Dr. Kürşat Demir oldu. Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, "10 ilimizde, 13 noktada şu anda plazma alımını başlattık. İllerimizde 4'er mobil tırımız hastalarımızın ayağına gidecekler. Kızılay olarak günde 750 bağışçımızdan plazma alabilecek durumdayız. Sağlıklı, iyileştikten sonra 14 gün geçmiş olan ve kan verme şartlarını haiz bütün kahramanlarımızı cephede savaşmakta olan diğer Kovid-19 hastalarımızın da kahramanı olmaya davet ediyoruz. Birer hafta arayla, toplam 3 kez plazmalarını alacağız. Bir hasta 6 insana şifa olacak. 6 insanı ölümün kıyısından hayat tarafına doğru çekebilecek'' dedi. Doktor Kürşat Demir ise "Sahada çalışmamın yanı sıra bu şekilde tedaviye vesile olmak gerçekten farklı bir duygu. Bunu ayrıca bir vatandaşlık görevi olarak görüyorum" diye konuştu.

7.04.2020Gündem
Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan heyecanlandıran açıklama: En etkili tedaviyle karşı karşıyayız

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan heyecanlandıran açıklama: En etkili tedaviyle karşı karşıyayız

KORONAVİRÜS tedavisi üzerinde çalışma yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı, "Bilimsel verilere göre şu an elimizdeki en etkili tedavi ile karşı karşıya olduğumuzu belirtmek istiyorum" dedi. Bakan Varank’ın sorusu üzerine Prof. Dr. Ercüment Ovalı, "Aslında bu çok klasik bir tedavi, gerçekten işe yarayabilir. Ama yüzde yüz mü, bu sorunun cevabını önümüzdeki birkaç haftada verebileceğim" ifadelerini kullandı.

2.04.2020Gündem
Prof. Dr. Ercüment Ovalıdan heyecanlandıran corona virüs açıklaması

Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan heyecanlandıran 'corona virüs' açıklaması

Corona virüs tedavisi üzerinde çalışma yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı,  "Bilimsel verilere göre şu an elimizdeki en etkili tedavi ile karşı karşıya olduğumuzu belirtmek istiyorum" dedi. Bakan Varank'ın sorusu üzerine Prof. Dr. Ercüment Ovalı, "Aslında bu çok klasik  bir tedavi, gerçekten işe yarayabilir. Ama yüzde yüz mü, bu sorunun cevabını önümüzdeki birkaç haftada verebileceğim" ifadelerini kullandı.

2.04.2020Gündem
İyileşmiş hastanın kanıyla Corona Virüs tedavisi Türkiyede de başlıyor

İyileşmiş hastanın kanıyla Corona Virüs tedavisi Türkiye'de de başlıyor

Sağlık Bakanlığı ve Kızılay harekete geçti, üniversiteler destek verdi; Corona Virüs salgınıyla mücadelede iyileşmiş hastalardan alınacak plazma kan ürünü ile kritik durumda olan hastaların tedavisine başlanacak.

31.03.2020Gündem
Pandemi tarihi

Pandemi tarihi

İnsanlık tarihinin her döneminde salgın hastalıklar büyük olaylara sebep oldu. İmparatorluklar yıkıldı, insanlar kıtalararası göç etmek zorunda kaldı. Antik dönemlerden bu yana insanlığın mücadele etmek zorunda kaldığı salgın hastalıklardan en çok etki edenler arasında ise veba, kolera, tifüs, çiçek, ebola ve grip geldi. İşte o sessiz katiller:

20.03.2020Gündem
Ruh Sağlığını ‘Koronadan’ Koruma Rehberi

Ruh Sağlığını ‘Koronadan’ Koruma Rehberi

Dünyayı saran koronavirüs salgını, yalnızca beden değil ruh sağlığını da tehdit ediyor. Klinik Psikolog Yrd. Doç. Dr. Sinem Cankardaş, ruh sağlığını ‘koronadan’ koruma rehberini anlattı.

19.03.2020İyi Yaşam
Son dakika haberi: Corona Virüs artık salgın değil pandemi

Son dakika haberi: Corona Virüs artık salgın değil pandemi

Tüm dünyanın gündemi haline gelen Corona Virüsle ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) küresel salgın (pandemi) olarak nitelendirilebileceğini duyurdu

11.03.2020Dünya
Türk bilim insanları görüntü kalitesi yüksek taşınabilir mikroskop geliştirdi

Türk bilim insanları görüntü kalitesi yüksek taşınabilir mikroskop geliştirdi

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi'nde cep telefonunun görüntüleme özellikleri kullanılarak ticari mikroskoplara göre görüntüleri daha fazla büyütebilen ve pille çalışan mikroskop geliştirildi.

24.02.2020Teknoloji
Çin İstanbul Başkonsolosu korona virüsü ile ilgili son gelişmeleri açıkladı

Çin İstanbul Başkonsolosu korona virüsü ile ilgili son gelişmeleri açıkladı

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, korona virüs salgınıyla ilgili son gelişmeleri ve rakamları duyurdu. Yeni tip korona virüsün gen dizisini araştırmalar sonucu tamamen tespit ettiklerini ve Dünya Sağlık Örgütü’yle paylaştıklarına vurgu yapan Wei, "Virüs o kadar korkunç değil, virüsü tespit ettik, hastaları da taburcu etmeye başladık. Asıl dikkat etmemiz gereken, panik ve rivayetler virüsten daha korkunç. Türkiye’nin büyük desteğini gördüm. İnanıyorum ki, Çin’in tıbbı ve güçlü yöntemlerinin yanında, sizin de desteğiniz ile bu virüsün üstesinden geleceğiz. Pekin saatiyle 9 Şubat saat 00.00'a kadar, Çin’de mevcut kesinleşen vaka sayısı 33 bin 791, şüpheli vaka sayısı 28 bin 942’dir. Bizi mutlu eden haberler ise, yeni tespit edilen hasta sayısı ve şüpheli vaka sayısı her geçen gün azalmasıdır” dedi.

9.02.2020Gündem
Yunanistanda yılbaşından bu yana 38 kişi gripten öldü

Yunanistan'da yılbaşından bu yana 38 kişi gripten öldü

Yunanistan'da yılbaşından bu yana grip salgını nedeniyle 38 kişi hayatını kaybetti. Salgında 21 kişi son bir haftada hayatını kaybetti. Öte yandan, salgının geniş alana yayılması nedeniyle ülkedeki bazı kentlerde önlem amacıyla okullar süresiz tatil edildi.

7.02.2020Dünya
Yeni koronavirüs salgınına neden halen bir isim bulunamadı

Yeni koronavirüs salgınına neden halen bir isim bulunamadı?

Binlerce insanın hayatını etkiledi, sınırların kapanmasına, Çin'in bir bölümünün dış dünyayla bağlantısını kesilmesine neden oldu. Ancak dünyanın korku ile izlediği salgının henüz bir ismi bulunmuyor.

5.02.2020Teknoloji
Ünlü Profesörden Corona virüsü uyarısı Corona virüsü belirtileri nelerdir Corona virüsünden nasıl korunmalıyız

Ünlü Profesörden Corona virüsü uyarısı! Corona virüsü belirtileri nelerdir? Corona virüsünden nasıl korunmalıyız?

Corona virüsü dünyada yaygınlaşarak insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından verilen alarmla beraber birçok ülke önlemlerini maksimum seviyeye çıkardı.Son olarak İngiltere'de de görülen corona virüsü gündemde yer alırken, corona virüsü belirtileri araştırılmaya devam ediyor. Prof. Dr. Ferah Ece, Kanal D ekranlarında Corona virüsü ile ilgili önemli bilgiler verdi. Peki, Corona virüsü nedir? Corona virüsü belirtileri nelerdir? Corona virüsünden nasıl korunmalıyız? İşte, o konuyla ilgili merak edilen bilgiler...

31.01.2020Sağlık
Son dakika haberler... İtalyadan flaş corona virüs kararı

Son dakika haberler... İtalya'dan flaş 'corona virüs' kararı

İtalya hükümeti coronavirüs nedeniyle ülkede altı ay acil durum ilan etti ve hastalıkla mücadele için ilk aşamada beş milyon euro fon ayırdı. Başkent Roma'da iki Çinli turistte coronavirüs tespit edilmişti. Çin'de ortaya çıkan virüs kaynaklı korku ve panik, İtalya'da Çinlilere karşı ırkçı eylemlere dönüşmeye başladı.

31.01.2020Dünya
Corona virüsü kargolar ile bulaşır mı tedavisi var mı Corona virüsü Türkiyeye geldi mi İşte son durum

Corona virüsü kargolar ile bulaşır mı tedavisi var mı? Corona virüsü Türkiye'ye geldi mi? İşte son durum

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü dünyayı tehdit ediyor. MERS ve SARS türlerinden sayılan corona virüsü, hayati risk bulundurarak solunum yolu enfeksiyonlarına neden oluyor. Corona virüsünün yaygınlaşması akıllara bir çok soru işaretini getirdi. Özellikle Türkiye'den Çin'e yapılan seyehatlare ilişkin önemlerin alınması ve hastalığın bulaşıcı olması corona virüsü kargolar ile bulaşır mı sorusunun merak edilmesine neden oldu. Peki, Corona virüsü Türkiye'ye geldi mi? Corona virüsü nedir belirtileri nelerdir? İşte, hastalıkla ilgili detaylar ve son durum.

29.01.2020Televizyon
Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan son dakika koronavirüsü açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan son dakika koronavirüsü açıklaması!

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aksaray, İzmir ve İstanbul'daki şüpheli vakalarda koronavirüsüne rastlanılmadığını bildirdi.

29.01.2020Gündem
Aksaraydaki Corona virüs şüphesine son nokta konuldu: Taburcu edildi

Aksaray'daki Corona virüs şüphesine son nokta konuldu: Taburcu edildi

Aksaray'da olası bir Corona virüsü ihtimaline karşı tedbir amacıyla hastaneye kaldırılan 10'u Çinli 12 kişi taburcu edildi.

28.01.2020Gündem
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Aksaray'daki coronavirüs şüphesiyle ilgili konuştu. bakan Koca yapılan incelemeler sonucunda corona virüsü vakasına rastlanmadığını Çinli turistin H1N1 olduğunu açıkladı.

28.01.2020Haber
H1N1 virüsü nedir H1N1 bulaşıcı mı belirtileri nelerdir

H1N1 virüsü nedir? H1N1 bulaşıcı mı belirtileri nelerdir?

H1N1 virüsü, kış aylarında yaygınlaşan grip vakaları ile beraber gündeme geldi. Domuz gribi olarak da bilinen H1N1 virüsünde üst solunum yolu şikayetleri görülüyor. H1N1'in normal gripten farklı olmadığı uzmanlar tarafından dile getirilirken, gündemde yer alan corona virüsü belirtileriyle H1N1'in benzerlik taşıması vatandaşların araştırmalarına neden oldu. Virüsün yaygınlaşmasıyla H1N1 virüsü nedir? sorusunun yanıtı da merak konusu oldu. Peki, H1N1 bulaşıcı mı, H1N1 belirtileri nelerdir?

28.01.2020Sağlık
Son dakika... Aksaraydaki corona virüsü şüphesiyle ilgili Sağlık Bakanından önemli açıklama

Son dakika... Aksaray'daki corona virüsü şüphesiyle ilgili Sağlık Bakanı'ndan önemli açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Corona virüse (2019-nCoV) ilişkin, "Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesinde bir operasyon merkezi oluşturduk. Bakanlık bünyesinde de bir bilim kurulu oluşturuldu." dedi.

28.01.2020Gündem
Türk bilim insanları H1N1 virüsünü 5 dakikada tespit eden taşınabilir cihaz geliştirdi

Türk bilim insanları H1N1 virüsünü 5 dakikada tespit eden taşınabilir cihaz geliştirdi

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezinde (İBG) görevli bilim insanları, kamuoyunda domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünü 5 dakikada tespit edebilen taşınabilir cihaz geliştirdi.

28.01.2020 Teknoloji
Son dakika haberler: Aksarayda Koronavirüs şüphesi İlk sonuçlar çıktı...

Son dakika haberler: Aksaray'da Koronavirüs şüphesi! İlk sonuçlar çıktı...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aksaray'daki yeni tip koronavirüsü (2019-nCoV) şüphesiyle ilgili, "Şu ana kadar kesin koronavirüs tanısı olan hiçbir hastamız olmadı." dedi. Aksaray'da 10’u Çinli turist 2’si Türk 12 kişi ’Koronavirüs’ şüphesiyle tedbir amaçlı hastaneye kaldırılıp müşahede altına alındı. İl Sağlık Müdürü Dr. Kerim Yeşildağ, müşahede altına alınan 12 kişinin ilk tetkiklerinin temiz olduğunu belirtti.

27.01.2020Gündem
Influenza geri geldi Çocukları virüsten nasıl koruyabiliriz

Influenza geri geldi! Çocukları virüsten nasıl koruyabiliriz?

“Domuz gribi” olarak bilinen H1N1 Influenza A, yeniden etkisini göstermeye başladı. Son günlerde çevremizdeki pek çok insan yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri yaşıyor. Özellikle çocuklarda yatağa düşüren ve hastanede kalma nedenleri arasında ilk sıralara yükselen bu tablo, influenza A adı verilen bir virüsten kaynaklanıyor.

Domuz Gribinin Belirtileri Neler

Domuz Gribinin Belirtileri Neler?

Domuz gribi son dönemlerde iyice yaygın hale geldi. İç Hastalıkları Uzmanı Uzman Dr. Ece Yiğit, normal gripten daha ağır olduğu söylenen ve iyileşmesi süresi daha uzun olan domuz gribi hakkında önemli bilgiler verdi.

24.01.2020İyi Yaşam

Yazar Sonuçları

Koronavirüs sürecinde hamileler nasıl beslenmeli?

Gebelik sürecinin getirdiği etkiler nedeniyle bağışıklık sistemleri zayıflayan hamileler ve yeni doğum yapan anneler, son günlerde artış gösteren koronavirüs vaka sayıları nedeniyle oldukça endişeli. Bu gruba giren kadınların, pandemi sürecinde vücut dirençlerini güçlendirebilmeleri için sağlıklı ve dengeli beslenmeye her zamankinden daha çok dikkat etmeleri gerekiyor.

3.11.2020

Covid-19 sürecinde grip ve grip aşısı

Zorlu Covid-19 pandemisi sürecinde kış kapımızda ve mevsimsel grip sezonu başlıyor. Akıllarda birçok soru var. Mevsimsel grip nedir? Grip nasıl bulaşır? Grip belirtileri nelerdir? Grip hastalığının komplikasyonları nelerdir? Kimler risk grubunda? Grip hastalığı nasıl tedavi edilir? Grip tedavisinde antibiyotik kullanmak işe yarar mı? Gripten nasıl korunabiliriz?  Grip aşısı nedir? Kimlere grip aşısı yapılmalı? Grip aşısı ne kadar süre korur?  Grip aşısını ne zaman yaptırmalıyız? Her sene grip aşısı yaptırmalı mıyız? gibi birçok sorunuzun cevabını yazımda bulabilirsiniz.

26.09.2020

Koronavirüs Salgınında Evden Çalışmak Mümkün mü?

Koronavirüsin sağlık üzerindeki etkileri sürüyor ve yeni önlemeler alınmaya devam ediyor. Maçlar seyirsiz oynanıyor, okullar tatil ediliyor, kamu kurumları önlemler alıyor. Peki özel sektörde çalışanlar ne yapacak? Herkes önlem alırken bu işin hukuki boyutunu Avukat Emel Özbek anlattı.

15.03.2020

Eczacıların maske isyanı

İstanbul’da hastaneler bölgesi olarak bilinen Fındıkzade’de eczanelerde maske bulmak mümkün değil. Eczacılar, “Ne olduğu belli olmayan maskeleri bize 3 TL’ye satmaya çalışıyorlar, almıyoruz” diyor. 30 kuruşluk maskeler medikallerde 4 TL’den satılıyor. Koruyucu olduğu iddia edilen maskelerin son fiyatı ise 60 TL.

13.03.2020

Corona virüs için panik yapma, önlem al

Corona virüs korku salmaya devam ediyor. Ürküyoruz.

7.02.2020

Geleceğin salgını

ÇOĞU insan gibi ben de işi gücü bıraktım, belgeselleri izliyorum, yazıları okuyorum, güncel gelişmelere bakıyorum.

31.01.2020