EKSTRA
MENÜ

Güzel Sanatlar Fakültesi

Güzel Sanatlar Fakültesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Güzel Sanatlar Fakültesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.480 Güzel Sanatlar Fakültesi haberi bulunmuştur.

Güzel Sanatlar Fakültesi Haberleri

‘Ne gerek var bu kulelere’

‘Ne gerek var bu kulelere’

Giresun’daki ‘saat kulesi’ tartışması, dikkatleri hemen her kentte dikilen bu kulelere çevirdi. Adeta sektör halini alan saat kulelerinin, orta çağ dönemine ait olduğuna dikkat çeken sanat tarihçisi Zeki Coşkun, “Artık herkesin saati var, kuleler gereksiz” dedi...

11.06.2021Gündem
Bensu Soral kimdir, kaç yaşında Bensu Soral, Cam Tavanlar dizisi Leyla rolüyle geri dönüyor

Bensu Soral kimdir, kaç yaşında? Bensu Soral, Cam Tavanlar dizisi Leyla rolüyle geri dönüyor!

Bir süredir ekranlardan uzak kalan güzel oyuncu Bensu Soral, Cam Tavanlar dizi projesiyle geri dönmeye hazırlanıyor. İlk bölümü 9 Haziran Çarşamba günü yayınlanacak olan Cam Tavanlar dizisi tanıtımlarıyla izleyiciler tarafından merak ediliyor. En az konusu kadar oyuncu kadrosuyla da çok konuşulan Cam Tavanlar’da Leyla karakterine hayat verecek olan Bensu Soral, eğlenceli bir aşk hikayesiyle sevenleriyle buluşacak. Peki, oyunculuğunun yanında özel hayatı da çok konuşulan Bensu Soral kimdir, kaç yaşında?

9.06.2021Televizyon
Pandemi etkisi kapağa yansıdı: Dünyaca ünlü dergide Türk sanatçının imzası

Pandemi etkisi kapağa yansıdı: Dünyaca ünlü dergide Türk sanatçının imzası!

Koronavirüs salgını uzun süredir gerek ülkemizde gerekse dünya basınında gündemin ilk maddesi olmaya devam ediyor. Dünyanın en ünlü dergilerinden biri olan The New Yorker da pandemi etkisini kapağına taşıdı; ses getiren kapak illüstrasyonundaysa bir Türk sanatçının imzası var...

4.06.2021Dünya
Fark yaratan 5 hikaye

Fark yaratan 5 hikaye

2009 yılından bu yana toplumsal gelişmeye katkıda bulunan kişilerin hikâyelerini görünür kılmak ve topluma ilham vermek için çalışan Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı‘nın 12’nci sezonu tanıtıldı.

2.06.2021Eğitim
8 üniversitede yeni fakülteler

8 üniversitede yeni fakülteler

Bazı yükseköğretim kurumları bünyesinde fakülte ve yüksekokul kurulması ile kapatılması ve adlarının değiştirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

2.06.2021Eğitim
8 üniversiteye 9 fakülte ve yüksekokul kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazetede

8 üniversiteye 9 fakülte ve yüksekokul kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de

8 üniversiteye 9 fakülte ve 1 yüksekokul kurulmasına, 3 üniversitedeki 1 fakülte ve 2 yüksekokulun kapatılması ile 4 üniversitedeki fakültelerin isminin değiştirilmesini ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

2.06.2021Gündem
Down sendromlu gençler Avrupada Türkiyeyi temsil edecek

Down sendromlu gençler Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecek

İzmir'de down sendromluların sosyal hayata katılması amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında oyunculuk eğitimi alan down sendromlu gençler, önce kentte sahneye çıkacak, ardından da İtalya'da gerçekleştirilecek sanat festivalinde Türkiye'yi temsil edecek.

25.05.2021Haber
Down sendromlu gençler Avrupada Türkiyeyi temsil edecek

Down sendromlu gençler Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecek

İZMİR'de down sendromluların sosyal hayata katılması amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında oyunculuk eğitimi alan down sendromlu gençler, önce kentte sahneye çıkacak, ardından da İtalya'da gerçekleştirilecek sanat festivalinde Türkiye'yi temsil edecek.

25.05.2021Gündem
İranlı yönetmen ailesi tarafından vahşice katledildi

İranlı yönetmen ailesi tarafından vahşice katledildi

İran, ülkede büyük yankı uyandıran bir cinayetle sarsıldı. Uzun yıllar İngiltere’de yaşayan ve bir süre önce ülkesine geri dönen İranlı yönetmen Babak Khorramdin (47), ailesi tarafından katledildi.

20.05.2021Dünya
Eski dekandan mobbing iddiası: 80 bin TL istedi

Eski dekandan mobbing iddiası: 80 bin TL istedi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi eski dekanı Prof. Nihal Kafalı, üniversite rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi’nin kendisine mobbing uyguladığını öne sürerek yaptığı suç duyurusunun ardından bir de 80 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

14.05.2021Gündem
Çeliğe hayat veren yarışma

Çeliğe hayat veren yarışma

Erdemir’in Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle bu yıl 6’ncısını düzenlediği Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması için başvurular 7 Mayıs'ta başladı. Yarışmaya başvuruların 28 Mayıs 2021 tarihine kadar devam edeceği bildirildi.

7.05.2021Eğitim
Mucize anne

Mucize anne

20 yıl önce karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle bitkisel hayata giren Neslihan Köse, annesi Hale Kabacaoğlu’nun çabalarıyla hafızası silinmiş olarak yeniden gözlerini açtı. Kızına bakan Kabacaoğlu, Neslihan’a hayatı en baştan öğretti.

25.04.2021Gündem
Ressam Selma Gürbüz hayatını kaybetti

Ressam Selma Gürbüz hayatını kaybetti

Masallar ve mitlerle örülü yapıtlarıyla tanınan Türkiye’nin en önemli ressamlarından Selma Gürbüz, İstanbul Modern’de açtığı kapsamlı sergisi ‘Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer’ devam ederken hayata veda etti. Bir süredir kanser tedavisi gören Gürbüz, 61 yaşındaydı.

23.04.2021Kitap Sanat
Masumlar Apartmanı Neriman kimdir, hastalığı nedir

Masumlar Apartmanı Neriman kimdir, hastalığı nedir?

Masumlar Apartmanı dizisinde dikkat çeken karakterlerden biri de Neriman oldu. Masumlar Apartmanı adlı dizide Neriman karakterine can veren Gizem Katmer canlandırıyor. Peki, Masumlar Apartmanı Neriman kimdir, hastalığı nedir?

20.04.2021Televizyon
Pandemi döneminde müzik eğitimi

Pandemi döneminde müzik eğitimi

‘Pandemi’ kelimesinin hayatımıza girdiği ilk günden bu yana 1 yıldan uzun süre geçti. Kısa bir zaman içinde de artık neredeyse her gün kullandığımız bir kelime hâline geldi. ‘Yeni normal’ dediğimiz bu süreçte tüm hayatımız, ‘Pandemi’ dönemi koşullarına göre çoktan evrildi bile. Her ne kadar temennim bu kelimeyi kısa süre içinde mümkünse unutmak olsa da, günümüz koşullarında hayatımızı sürdürebilmenin tek yolu, pandemiyle yaşayabilmeyi öğrenmek.

19.04.2021Eğitim
İşte “yılın basın fotoğrafları”

İşte “yılın basın fotoğrafları”

Türk medyasının en prestijli fotoğraf ödüllerinde 2021 yılının kazananları açıklandı. 36 yıllık geçmişi ile Türkiye’de düzenlenen en köklü fotoğraf organizasyonu da olan Yılın Basın Fotoğrafları’na 2020 yılında yaşanan olaylara damga vuran 5 bin 188 fotoğraf katıldı. Yılın Basın Fotoğrafları 2021’de 7 kategoride 28 fotoğraf ve 7 fotoğraf serisini ödüle layık görüldü. Organizasyon içerisinde ayrıca 2 üniversite öğrencisi Ara Güler Özendirme Ödülü kazanırken Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Ödülleri’nde ise 8 eser ödüllendirildi.

16.04.2021Gündem
Tasarım Fest21’in teması: Dijitalizm

Tasarım Fest21’in teması: Dijitalizm

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından her yıl farklı bir tema ile yürütülen Tasarım Festivali’nin bu yılki teması “Dijitalizm” olarak belirlendi. Festival, 5 - 7 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek.

12.04.2021Eğitim
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi taşınmıyor

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi taşınmıyor

2019 yılındaki depremde hasar gören Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi binasının Dragos yerleşkesine taşınacağına yönelik karar, senato toplantısının ardından iptal edildi. Rant açısından öğrenciler arasında polemiklere sebep olan kararın iptal nedeni ise taşınmanın daha maliyetli olması.

8.04.2021Eğitim
Esat Masumlar Apartmanından ayrıldı mı Uğur Uzunelin son bölümde görülmemesi soru işaretlerine neden oldu

Esat Masumlar Apartmanı'ndan ayrıldı mı? Uğur Uzunel'in son bölümde görülmemesi soru işaretlerine neden oldu

Masumlar Apartmanı dizisinin 28. bölümünde Esat karakterinin yer almaması soru işaretlerine neden oldu. Esra'nın yardım etmek için aradığı Esat, Han ile konuşmadığını ve işten ayrıldığını söyledi. Peki, Esat son bölümde neden yoktu, Masumlar Apartmanı'ndan ayrıldı mı?

7.04.2021Televizyon
Masumlar Apartmanı’nın Esat’ı Uğur Uzunel koronavirüs oldu

Masumlar Apartmanı’nın Esat’ı Uğur Uzunel koronavirüs oldu

Masumlar Apartmanı dizisinin sevilen oyuncusu Uğur Uzunel'in Coronavirus testi pozitif çıktı. Dizide Gülben'in büyük aşkı Esat'ı canlandıran Uğur Uzunel'in coronavirüse yakalandığı ortaya çıktı. Önlemlerin alındığı sette çekimler durduruldu.

22.03.2021Kelebek
İsmail Hazar kimdir, kaç yaşında Koronavirüse yakalanan İsmail Hazar yoğun bakımda

İsmail Hazar kimdir, kaç yaşında? Koronavirüse yakalanan İsmail Hazar yoğun bakımda

Koronavirüse yakalanan İsmail Hazar yoğun bakıma kaldırıldı. Özel bir hastanedeki tedavisi sürdürülen Hazar'ın durumunun kötüye gittiği ve yoğun bakım ünitesine alındığı öğrenildi. Nefes almakta güçlük çeken Hazar'ın solunum ünitesine bağlandığı da belirtildi. Haberler ardından İsmail Hazar ile ilgili araştırmalar başladı. Peki, İsmail Hazar kimdir, kaç yaşında?

18.03.2021Magazin
Topkapı Sarayı’nda gördüğü çinilerden etkilendi, çini sanatçısı oldu

Topkapı Sarayı’nda gördüğü çinilerden etkilendi, çini sanatçısı oldu

MERSİN'de Merve Kara (35), 15 yaşındayken ailesi ile gittiği İstanbul gezisinde Topkapı Sarayı’nda gördüğü çinilerden etkilenip, çini sanatçısı oldu.

18.03.2021Gündem
Dalgıçların 17 işaretli sualtı dili

Dalgıçların 17 işaretli sualtı dili

DÜNYA Sualtı Federasyonu, Akdeniz Üniversitesi, Varşova Üniversitesi ve İskenderiye Üniversitesi işbirliğiyle sualtı arkeoloji çalışmalarında ekibin kendi arasında anlaşmasını sağlayacak 17 'Sualtı Kültür Mirası' işareti geliştirildi.

11.03.2021Gündem
Masumiyet’te İlker’in avukatı Beril kimdir Süreyya Güzel hakkında bilgiler

Masumiyet’te İlker’in avukatı Beril kimdir? Süreyya Güzel hakkında bilgiler

Masumiyet dizisinde dikkat çeken karakterlerden biri de Avukat Beril oldu. İlker'in avukatlığını yapan Beril'in savunma sahnesi sosyal medyaya da konu oldu. Çarşamba günleri yayınlanan dizide Avukat Beril'i Süreyya Güzel canlandırıyor. Masumiyet’te İlker’in avukatı Beril kimdir? Süreyya Güzel hakkında bilgiler

10.03.2021Televizyon
4 fakülteye bir dekan polemiği

4 fakülteye bir dekan polemiği

Çorum Hitit Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı olan İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek’in dört farklı fakültede dekanlık görevini sürdürmesi tartışma yarattı.

6.03.2021Eğitim
Çocuklar için Mavinin Yıldızları

Çocuklar için Mavi'nin Yıldızları

Burcu Tansı Kavaklıpınar'ın kaleme aldığı Mavi'nin Yıldızları adlı kitap küçük okurlarıyla buluşuyor.

2.03.2021Keyif
Bir Zamanlar Çukurova’nın Saniye’si yoğun bakımda

Bir Zamanlar Çukurova’nın Saniye’si yoğun bakımda

Perşembe akşamları Atv'de izleyici karşısına çıkan Bir Zamanlar Çukurova dizisinin Saniye’si Selin Yeninci, koronavirüse yakalandı. Selin Yeninci'nin yoğun bakıma kaldırıldığı belirtildi. Evde gördüğü tedavinin sonuç vermemesi sonrasında yoğun bakıma kaldırılan Yeninci'nin tedavisi devam ediyor.

1.03.2021Televizyon
Performans sonu

Performans sonu

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukcu, kadına yönelik şiddete tepki konulu buzla bir performans çalışması yaptı.

28.02.2021Gündem
Kırmızı Oda Servet (Kumrunun babası) kimdir Fırat Topkorur hakkında bilgiler

Kırmızı Oda Servet (Kumru'nun babası) kimdir? Fırat Topkorur hakkında bilgiler

Kırmızı Oda dizisinin son zamanlarda öne çıkan karakterlerinden biri de Servet oldu. Dizinin kötü adamı Servet, Kumru'ya yaptıklarıyla izleyicilerin tepkisini çekiyor. Kırmızı Oda dizisinin Servet'ini Fırat Topkorur canlandırıyor. Peki, Kırmızı Oda Servet'i Fırat Topkorur kimdir? İşte Fırat Topkorur hakkında bilgiler...

26.02.2021Televizyon
Buz kütlesi performans denemesinde talihsiz an Ölümden böyle döndü...

Buz kütlesi performans denemesinde talihsiz an! Ölümden böyle döndü...

ERZİNCAN Binali yıldırım Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukçu, Erzincan'da 13 metrelik piramidal enstalasyonunu buz tutturarak performans denemesi yaparken, buz kütlesinin üzerine düşmesi sonucu ölümden döndü. Buz kütlesinin profesörün üzerine düşme anı kameralar tarafından saniye saniye görüntülendi.

26.02.2021Haber
Ayşe Tolga kimdir, nereli, kaç yaşında İşte, Ayşe Tolga dizileri ve filmleri

Ayşe Tolga kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte, Ayşe Tolga dizileri ve filmleri

Ayşe Tolga, kariyeri ve biyografisi ile merak edilen isimler arasında yer almaya başladı. Son olarak Seksenler isimli dizide boy gösteren Ayşe Tolga, Çocuklar Duymasın dizisine ise Sevgi karakteri ile giriş yapmıştı. Peki, Ayşe Tolga kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte, Ayşe Tolga'nın oynadığı diziler ve filmler

23.02.2021Hayat
Ortak şuurumuzda derin bir iz: Özdemir Nutku

Ortak şuurumuzda derin bir iz: Özdemir Nutku

Tiyatro ve kültür adamı Özdemir Nutku ‘Suda Ayak İzleri’nde iki cilt ve toplam 1280 sayfa boyunca, 1940-2019 arasında, bilinçle tanıklık ettiği bir dönemi anlatıyor. İyi bir eğitim yanında özgürce yaşanmış ve kültüre, sanata adanmış bir hayat onunki...

18.02.2021Kitap Sanat
Kar yağışının beyaza bürüdüğü Edirnede, kartpostallık manzaralar oluştu

Kar yağışının beyaza bürüdüğü Edirne'de, kartpostallık manzaralar oluştu

EDİRNE'de hafta sonu başlayan kar yağışı hem vatandaşı hem de üreticiyi sevindirirken, kentin beyaz örtü ile kaplanması özellikle Selimiye Camii, Meriç ve Tunca nehirleri ile tarihi semt Karaağaç'ta kartpostallık görüntüleri oluşturdu. Belediye ve hayvanlarseverler ise soğuk hava ve zorlu kış koşullarında sokak hayvanlarının beslenme ihtiyacını karşılayarak can dostlarının hayata tutunması sağlandı.

15.02.2021 Gündem
Çukur Cennet kimdir Çukurda Cennet karakterini canlandıran Aylin Engörün oynadığı diziler

Çukur Cennet kimdir? Çukur'da Cennet karakterini canlandıran Aylin Engör'ün oynadığı diziler

Çukur Cennet karakteri dizinin son bölümünde gündeme geldi. Ünlü oyuncu Aylin Engör'ün hayat verdiği Cennet, Akın'ın düğününde Medet'le yakınlaşmasıyla dikkatleri üzerine topladı. Cennet'in Medet'le arasında neler yaşanacağı merak edilirken, oyuncu Aylin Engör'ün performansı ise izleyenlerden tam not aldı. "Galip Derviş” ve “Firuze” gibi dizilere adını yazdıran oyuncu, tiyatro oyunlarında da yer aldı. Peki, Çukur Cennet kimdir? İşte, Aylin Engör'ün hayatı ve rol aldığı dizilerle ilgili bilgiler.

1.02.2021Televizyon
Prof. Dr. Şadan Gökovalı kimdir Prof. Dr. Şadan Gökovalının hayatı ve biyografisiyle ilgili bilgiler

Prof. Dr. Şadan Gökovalı kimdir? Prof. Dr. Şadan Gökovalı'nın hayatı ve biyografisiyle ilgili bilgiler

Prof. Dr. Şadan Gökovalı hayatını kaybetti. Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın manevi oğlu olan Prof. Dr. Şadan Gökovalı'nın ölümü büyük üzüntü ile karşılandı. Bir süredir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören ve bugün yaşamını yitiren Prof. Dr. Gökovalı, turizm alanında Türkiye'de kültür turlarının başlatıcıları arasında yer alıyor. Prof. Dr. Şadan Gökovalı çoğu Türkiye’nin turistik yerleri hakkında olmak üzere yirmiden fazla kitabı farklı dillerde yayımladı. Peki, Prof. Dr. Şadan Gökovalı kimdir? İşte, o isimle ilgili ayrıntılı bilgiler.

31.01.2021Gündem
Trabzonda alt yapı kazısında bulunmuştu Sırrı çözüldü

Trabzon'da alt yapı kazısında bulunmuştu! Sırrı çözüldü

Trabzon'un Ortahisar ilçesi Kahramanmaraş Caddesi’nde belediyenin alt yapı çalışmalarında, kubbe örtüye sahip yapı ile metal aparatlar bulunan alandaki incelemeler sürüyor. Müze Müdürlüğü uzmanlarının sarnıçta yaptığı incelemede, sarnıcın Osmanlı dönemi mimarisini yansıttığını ve özgün kubbeli yapısıyla kentteki diğer sarnıç örneklerinden farklı olduğu belirlendi. Uzmanlar, yapının mevcut koşullarda üzerinin kapatılarak korunabileceği yönünde görüş bildirdi.

28.01.2021Gündem
Erdil Yaşaroğlu kimdir Son zamanlarda açtığı davalarla gündeme geliyor

Erdil Yaşaroğlu kimdir? Son zamanlarda açtığı davalarla gündeme geliyor!

Bir süredir sosyal medyada eserlerini paylaşan internet sitelerine telif davası açan Erdil Yaşaroğlu, gündemde yer alan isimlerden birisi. Uzun yıllardır karikatürleri ile tanınan Erdil Yaşaroğlu, basına yansıyan haberlerin ardından merak konusu oldu. Peki, Erdil Yaşaroğlu kimdir?

27.01.2021Hayat

Yazar Sonuçları

Üç markaya hayat verdi

AMERİKA’da önce güzel sanatlar alanında, daha sonra ise aşçılık üzerine eğitim alır. Hem okuyup hem de çalışır. Mutfağın yanı sıra, çanta ve giysiler tasarlar.

23.05.2021

Bir ressamın paleti asla kurumamalı

Bu hafta konuğumuz, Türkiye’nin en önemli gravür baskı sanatçılarından Hayati Misman.Misman, gravürle birlikte yağlı boya çalışmalarıyla da öne çıkan ressamlarımızdan. Son dönemde yağlı boya çalışmaya daha da ağırlık veren Misman’ın, özellikle soyut figüratif eserleri koleksiyonerlerin gözdesi. Şapkalı, hele kırmızı şapkalı kadınlarının birçok sanatseverin evinde duvarları süslediğini biliyorum.

12.04.2021
‘Emirkan Cörüt’ adını çok duyacaksınız

‘Emirkan Cörüt’ adını çok duyacaksınız

Bu hafta siz okurlarımızı genç bir yetenekle tanıştıracağım: “Emirkan Cörüt.” Gelecekte adını çok sık duyacağınız bu kardeşimiz, Mimar Sinan Üniversitesi’nde 2’nci sınıf öğrencisi.

6.04.2021

Omark ‘Düş Kapanı’yla Rüyaların Dilini Çözüyor

Omark, 22 Ocak’ta yayınladığı albümü ‘Düş Kapanı’ için  “Rüyalarımın derinliklerinde keşfettiğim özgürlüğümün halka arzıdır” diyor. Omark’ın, içerisinde anılardan korkulara, sanrılardan hayallere, neşeli pembe anlardan derin karanlıklara uzanan çeşitlilikte hazine barındıran bir zihnin sinapsları olarak tanımladığı ‘Düş Kapanı’ albümü rüyalarıyla bağlantısı kopmamış dinleyiciyi hemen içine çekecektir. Kendisini ‘Kaçasım Var’ şarkısıyla tanımıştım ve o gün bugündür de dinler takip ederim. Rüyalar ve müzik temalı bu röportajı ilgiyle okuyacağınızı umuyorum.

25.02.2021