EKSTRA
MENÜ

Gut Hastalığı

Gut Hastalığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gut Hastalığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 449 Gut Hastalığı haberi bulunmuştur.

Gut Hastalığı Haberleri

Sağlık

Sağlık

18.02.1999Kelebek
Sağlık

Sağlık

19.02.1999Kelebek
Türk kadını şişmanlıkta dünyayı solladı

Türk kadını şişmanlıkta dünyayı solladı

Dünyadaki şişman insan sayısı hızla artıyor. Araştırmalara göre şişman Türk kadınları dünya ortalamasının üzerinde. Her yüz Türk erkeğinden yüzde 13'ü obez iken bu oran kadınlarda yüzde 30'a yükseliyor. Uzmanlar obezitenin en sık görülen nedeninin vücudun gereksiniminden fazla gıda alınması ve hareket azlığı olduğunu vurguluyor.

20.07.2001Kelebek
Türk Kadını Şişmanlıkta Dünyayı Solladı

Türk Kadını Şişmanlıkta Dünyayı Solladı

İnsan ömrünü kısaltan bir hastalık olan şişmanlık konusunda türk kadınları dünyada ilk sıralalarda yer alıyor. Araştırmalar türk kadınlarının yüzde 30'unun şişman olduğunu ortaya koyuyor.

22.07.2001Diyet Rehberi
Şişmanlık Hastalıklara Zemin Hazırlıyor

Şişmanlık Hastalıklara Zemin Hazırlıyor

Uzmanlar, şişmanlığın çok sayıda hastalığa zemin hazırladığına dikkat çekiyor.Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Ve Metabolizma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göksun Ayvaz, şişmanlığın, "vücutta olması gerekenden fazla yağ dokusu birikmesi hali" olduğunu bildirirken, fazla kilolu olmaktan farklı bir kavram olduğuna dikkat çekti. Ayvaz, "Şişmanlık bugün için estetik bir sorun olmaktan çok bir hastalık olarak kabul edilmektedir" dedi.

Kaplıcalar

Kaplıcalar

Türkiye, her geçen gün daha fazla ilgi gören ve umut bağlanan termal turizm merkezleri açısından çok zengin kaynaklara sahip. Sayıları 1300'ü aşan kaplıca ve içme, şifa arayanların akınına uğruyor.

Şifalı bitkiler 2

Şifalı bitkiler 2

hangi bitkisel besinin, kökün veya otun hangi hangi sağlık probleminin düzelmesine yaradığını bilmek önemli ve gerekli bir bilgidir. İşte D, E, F, G, H ve I harfleriyle başlayan şifalı bitkiler:

Bitki Dünyası

Bitki Dünyası

Günümüzde beslenmeden kozmetiğe kadar pek çok alanda, özellikle de hastalıkların önlenmesi ve tedavisi konusunda doğaya dönüş akımı yaşanıyor. Yapay yolla elde edilen ilaçların her geçen gün yeni bir yan etkisinin bulunması, insanları bitkisel ürünlere yöneltiyor.

Yemek yaparken bunları aklınızdan çıkarmayın

Yemek yaparken bunları aklınızdan çıkarmayın!

Yemek yapmak sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Her şeyden önce bu işi sevmek gerekir, gerisi sizin maharetinize kalmış.

Fazla et yemeyin

Fazla et yemeyin

Kurban Bayramı'nın gelmesiyle birlikte et tüketimi de arttı. Ancak et tüketirken bilinçli olmak gerekiyor. Kurban etlerinin sağlıklı tüketilebilmesi için gerekli uyarılar:

30.01.2004Seyahat
Fazla protein gut yapıyor

Fazla protein gut yapıyor

Gut hastalığı bir tür romatizmal hastalık. Protein türü gıdaların son atık ürünü olan ‘ürik asit’ maddesinin vücutta fazla birikimi ve eklem boşluklarına girişi sonucunda eklemlerde iltihap oluşmasıyla hastalık gelişiyor. Daha çok ayak baş parmağını, ayak bileğini veya üstünü etkiler. Eklemde ağrı, şiş ve kızarıklık yapar. Hastanın 3-4 gününü zindan edebilir. Ancak diğer romatizmal hastalıklardan farkı, dönem dönem ortaya çıkması ve kendi kendini sınırlaması.

12.05.2004Kelebek
Zenginlerin hastalığı: Gut

Zenginlerin hastalığı: Gut

Gecenin ortasında şiddetli bir ayak ağrısı ile uyanır ve ağrınızın şiş ve kızarmış ayak başparmağı ekleminden kaynaklandığını fark ederseniz, hasta ama zengin -varlıklı- biri olduğunuzu hatırlayıp biraz rahatlayabilirsiniz.

Mumyalamada 11 general vardı

Mumyalamada 11 general vardı

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünden sonra 2 asker imam tarafından GATA’nın gasilhanesinde yıkandı. GATA’nın emekli komutanı Tümgeneral Ömer Şarlak kitabında ilk kez bunu anlatırken, kefenlenen naaşın 5 gün sonra İstanbul’da defnedileceği için mumyalandığını açıklıyor. Mumyalama, Semra Hanım ve Korkut Özal’ın izniyle, 11 paşa önünde dev enjektörlerle yapılmış.

27.11.2004Gündem
Mumyalamada 11 general vardı

Mumyalamada 11 general vardı

‘Rahmetli Özal’ın vücut boşluklarına formol dolduruldu, dokulara da yine formol enjekte edildi. Yüzeysel kokuşma için de vücut yüzeyine, deriye formalin sürüldü ve kefenlendi.

27.11.2004Kelebek
Türkiyenin termal başkentleri

Türkiye'nin termal başkentleri

Dünyada doğal kaynaklara dönmek, doğal besinlerle beslenmek ve hastalıkları da doğal yöntemlerle tedavi etmeye çalışmak, son yılların yeni trendi. Dolayısıyla kaplıca, termal ve SPA merkezleri giderek daha fazla ilgi görüyor; bu Türkiye için bir yandan bir turizm potansiyeli oluşturuyor.

13.02.2005Kelebek
Türkiye’nin en iyi 10 kaplıca tesisi

Türkiye’nin en iyi 10 kaplıca tesisi

Türkiye önemli bir jeotermal kuşak üzerinde. Ülkemizin termal suları, debileri, sıcaklıkları fiziksel ve kimyasal özellikleri ile Avrupa’daki termal sulardan üstün niteliklere sahip. Potansiyel açısından da dünyadaki ilk yedi ülke arasında.

24.02.2005Kelebek
Doğa

Doğa

21.10.2005Spor
Gut hastalığı

Gut hastalığı

Vücutta ürik asit fazlalığı sonucu ortaya çıkan ve pek çok organda soruna yol açabilen 'Gut'a karşı diyetinize dikkat etmelisiniz.

Harem kurmuş

Harem kurmuş

10 kadınla yaşayan Japon, 11’inci de yakayı ele verdi. 57 yaşındaki Şibuya, kimseyi zorlamadığını çekici bir erkek olduğunu iddia etti.

27.01.2006Dünya
Sivilcelere karşı çilek ideal

Sivilcelere karşı çilek ideal

Bol miktarda A, B ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineral maddeler içeren çilek, kansere karşı da önemli bir kalkan.

SORU VE CEVAPLAR 33

SORU VE CEVAPLAR 33

Sağlığınızla ilgili soru ve sorunlarınızı paylaşabilir ve yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, sağlık sorunlarınıza çözüm bulmanın en doğru yolu, uzman bir hekime muayene olmaktır. Sorularınıza verilen cevaplar öneri niteliğinde ve bilgilendirme amaçlıdır. Her türlü tıbbi tedavi için mutlaka hekiminize danışınız.

25.07.2007Sağlık

Yazar Sonuçları

18 yaşın altına yasak

Ben bu yazıyı Sevgililer Günü'nde yazdım. Fakat siz yazdıklarımı teknik nedenlerden ötürü 3 gün sonra okuyacaksınız. Ama olsun, sevgi sevgidir ve de günü, ayı, yılı yoktur.

17.02.2002

Kadınlar neden daha uzun yaşar

İstisnasız tüm dünyada kadınlar, erkeklerden daha uzun yaşıyor. Kadınların lehine olan bu farklılık, Hindistan'da 1 yıl, Çin'de 4 yıl, ABD'de 7 yıl, Türkiye'de 6-8 yıl, Rusya'da 12 yıldır. Bunun nedenlerini hiç düşündü-nüz mü? İşte en önemli nedenleri:

26.03.2003

Sessiz katil hipertansiyon

Bilim adamları, yüksek tansiyonu ‘‘sessiz katil’’ diye niteliyor. Çünkü çoğu insan yüksek tansiyonu olduğunu bilmeden yaşıyor. Ama bir gün kalp krizi ya da felç geçirmiş olarak acil servislere getiriliyorlar. Hipertansiyonunuzu kontrol altına almak için mutlaka bir doktora başvurun.

28.04.2003

Kolesterolün faydalısı da var zararlısı da

Yüksek yoğunluklu bir lipoprotein olan HDL kolesterolü, damar duvarını koruyucu özelliğinden dolayı ‘‘iyi ve faydalı kolesterol' olarak anılır. HDL kolesterolünüz ne kadar yüksek olursa damarlarınız o kadar fazla güvence altındadır.

27.09.2003

Gut zengin hastalığı mı

Gecenin ortasında şiddetli bir ayak ağrısı ile uyanır ve ağrınızın şiş ve kızarmış ayak başparmağı ekleminden kaynaklandığını fark ederseniz, hasta ama zengin -varlıklı- biri olduğunuzu hatırlayıp biraz rahatlayabilirsiniz.

19.07.2004

Eklemleri harekete geçirin

Ağrılı ve şiş eklemler herkesi üzer. Artirit, sadece eklem hareketlerinizi sınırlamakla kalmaz, hayatınıza da kısıtlamalar getirir. Hareket alanınız daralır, veriminiz azalır.

27.09.2004

Efe’yi kaçırdılar, sahibi Mirgün Cabas fidye ödeyip kurtardı

Efe, NTV’deki 24 Saat haber programının iki sunucusundan biri olan Mirgün Cabas’ın Beagle cinsi köpeği.

26.11.2004

Metabolizmanız önemlidir

Fransızların hoş bir deyimi var: ‘Kruvasan - lezzetli bir Fransız çöreğidir- ağzınızda 30 saniye, midenizde 30 dakika, kalçalarınızda 30 sene kalır!’

10.09.2005

Vejetaryenlik faydalı mı zararlı mı?

Vejetaryen beslenmeye ilgi hızla artıyor. Önceleri geçici bir moda gibi düşünülen vejetaryenlik yeni bin yılın beslenme trendlerinden biri haline geliyor.

11.12.2005

Bel kalınlaşınca iktidar azalır

Karın ve bel çevresinde biriken yağlar, sadece kalp krizi ve kanser riskini arttırmaz. Bu bölgede biriken yağların cinsel gücü de azalttığını gösteren bulgular var. Uzmanlar, bel çevresi kalınlaştıkça cinsel iktidarın azalacağını ileri sürüyor.

1.07.2007

Zenginlik romatizma yapar mı

Hastam gece birdenbire ayak başparmağında dayanılmaz bir ağrı ile uyandığını, parmağını hareket ettirmek bir yana çarşaf dokunduğunda bile ağrının dayanılmaz bir düzeye ulaştığını anlatırken utanmasa ağlayacaktı.

3.09.2007