EKSTRA
MENÜ

Gut Hastalığı

Gut Hastalığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gut Hastalığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 449 Gut Hastalığı haberi bulunmuştur.

Gut Hastalığı Haberleri

SORU VE CEVAPLAR 4

SORU VE CEVAPLAR 4

Sağlığınızla ilgili soru ve sorunlarınızı paylaşabilir ve yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, sağlık sorunlarınıza çözüm bulmanın en doğru yolu, uzman bir hekime muayene olmaktır. Sorularınıza verilen cevaplar öneri niteliğinde ve bilgilendirme amaçlıdır. Her türlü tıbbi tedavi için mutlaka hekiminize danışınız.

2.04.2007Sağlık
İşte meşhur diyetin tarihçesi

İşte meşhur diyetin tarihçesi

Yüzyıllar önce dolgun hatlara sahip olanlar 'güzel' bulunurken, bugün ince ve yağsız vücut bir koşul haline geldi.

Obezite tehdidi abartılıyor mu

Obezite tehdidi abartılıyor mu?

Giderek artan sayıda bilim insanı, hükümetleri, tıp otoritelerini ve medyayı, aşırı kiloların zararları konusunda abartıya kaçtıkları gerekçesiyle suçluyor. Son yıllarda obezitenin halk sağlığını tehdit eden bir salgın olarak tanıtılmasına karşı çıkan muhalifler, "Zayıflama sanayii tarafından doğrudan beslenen bazı doktor ve bilim adamları, aşırı kilolu olmanın ve obezitenin bilimsellikten uzak, keyfi bir tanımını yaptılar. Bunlar istatistiklerle oynadılar, verileri şişirdiler. Bu arada şişmanlıkla ilgili gerçekleri büyük ölçüde göz ardı ettiler" diyor.

1.04.2006Kelebek
Romatizma her yaşta görülür

Romatizma her yaşta görülür

Romatizma hareket sistemini yani kemik, kas ve eklemleri tutan bir hastalık grubu. Romatizma her yaşta görülebilen, ağrıyla seyreden bir hastalık. Eklemlerde ağrı, şişlik ve sıcaklık belirtileri gösteren romatizma, tedavi edilmediği taktirde ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

1.02.2006Kelebek
Romatizma ihmale gelmez

Romatizma ihmale gelmez!

Memorial Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Hekimi Uzm.Dr.Rıza Nejat romatizma hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında Mahmure kullanıcılarını bilgilendirdi.

Romatizmanız mı var

Romatizmanız mı var?

Eklemlerde şişlik ve sıcaklık hissedilmesi romatizmanın habercisi...

X kromozomunun şifresi çözüldü

X kromozomunun şifresi çözüldü

Bilim adamları, kadın ve erkek arasındaki farkı belirleyen ve en az 300 kalıtımsal hastalığın sırrını taşıyan X kromozomonu deşifre ettiler. X kromozomu zeka geriliği, otizm, renk körlüğü gibi bozuklukların nedeni. Öyle ki, 1917 Rus Devrimi’nin bile X kromozomu kaynaklı hemofili hastalığından kaynaklandığı söyleniyor.

17.03.2005Gündem
X kromozomunun şifresi çözüldü

X kromozomunun şifresi çözüldü

Bilim adamları en az 300 kalıtımsal hastalığın sırrını taşıyan X kromozomonu deşifre ettiler. X kromozomu zeka geriliği, otizm, renk körlüğü gibi bozuklukların nedeni.

17.03.2005Gündem
Romatizma deyip geçmeyin

Romatizma deyip geçmeyin

Romatizmayı hep ileri yaş hastalığı sanıyoruz. Halbuki küçük çocuklar hatta bebeklerde bile romatizma görülebilir. Romatizma, eklemlerde kötü özellikli iltihaplı sıvı birikmesi anlamına geliyor. Romatizmal hastalıklar, MÖ 8000 yılından beri bilinseler de aydınlığa kavuşması son 20-25 yılda oldu.

9.03.2005Kelebek
Romatizma ile ilgili bilmek istedikleriniz

Romatizma ile ilgili bilmek istedikleriniz

Her yıl eklenen 16 bin yeni vaka ile romatizma, en sık rastlanan hastalıklar arasında yer alıyor.

Genetik miras kader değil

Genetik miras kader değil

Doktorunuzun muayeneniz öncesinde size yönelttiği anne, baba ve yakın akrabalarınıza ilişkin hastalık öyküleri sorularını doğru ve eksiksiz yanıtlamalısınız.

Yağlardan korkmayı bırakın

Yağlardan korkmayı bırakın

Yağların, sağlığımız üzerindeki etkilerini inceleyen pek çok araştırma yapıldı. Sonuç olarak sağlıklı ve uzun bir yaşam için yağlara ve genç kalmak için de yağ asitlerine ihtiyacımız olduğu ortaya çıktı.

Şifalı bitkiler 3

Şifalı bitkiler 3

Bitkileri iyi tanımak gerekir çünkü birinin etkisi diğerinin tersi olabilir. İşte K, L ve M harfi ile başlayan bitkiler:

Şifalı bitkiler 4

Şifalı bitkiler 4

Doğal bitkisel ürünler sadece hormonsuz, temiz ve taze oldukları zaman doğal şifa kaynağı olurlar. İşte N, O, Ö, P, R, S ve Ş harfleriyle başlayan şifalı bitkiler:

Şifalı Bitkiler 5

Şifalı Bitkiler 5

Bitkisel çaylar, baharatlar, vücut için gerekli olan vitamin ve mineralleri barındıran bitkisel drajeler, bitkisel özlü şampuanlar, sabunlar, kremler, losyonlar ve benzeri kozmetik ve hijyenik ürünlerden oluşan yepyeni bir sağlık pazarı, insanların doğayla bütünleşerek sağlıklı yaşama isteğine cevap vermeye çalışmakta. T'den başlayarak Z'ye kadar bütün şifalı bitkiler:

Alkolün panzehiri domates

Alkolün panzehiri domates!

Uzmanlar, alınan her yudum alkol için bir miktar domates yenmesini öneriyor. Çünkü domates, karaciğeri alkolün zararlı etkilerinden koruyor.

Tatile gitmeden kilo vermeli

Tatile gitmeden kilo vermeli!

Ülkemiz insanının da globalleşmeye paralel olarak 'bir dirhem et bin ayıp örter' felsefesinden sıyrılarak fazla kilolarından dertlenmeye başlaması ve bu uğurda oluşan pazarın 200 milyon dolarlık bir sermaye kolu yaratması 'şişmanlık'(obezite) sorununun ülkemiz için de önemli bir sektör olmasını sağladı.

Özal’dan önce kabri açılacak yedi padişah var

Özal’dan önce kabri açılacak yedi padişah var

Yazarımız Murat Bardakçı öneriyor: Özal gibi, padişahların da mezarları açılıp test yapılırsa, ölüm nedenleri ortaya çıkar ve tarihi gerçekler aydınlanır. Ölümü şüpheliler listesinde zehirlendiği iddia edilen Fatih Sultan Mehmed ile Yıldırım Bayezid geliyor.

4.05.2002Gündem
Yılbaşı sabahı nasıl ayılacağım

Yılbaşı sabahı nasıl ayılacağım?

Yeni yılın ilk günü alkolün etkisinden bir an önce sıyrılmak istiyorsanız, yemeği ve içkiyi abartmayın. Gecenin ertesi iyi dinlenin, az ve hafif yiyin ve hiç değilse o gün içkiden uzak durun.

30.12.2001Kelebek
Yılbaşı sabahı nasıl ayılacağım

Yılbaşı sabahı nasıl ayılacağım?

Yeni yılın ilk günü alkolün etkisinden bir an önce sıyrılmak istiyorsanız, yemeği ve içkiyi abartmayın.

30.12.2001Kelebek

Yazar Sonuçları

Kök hücre tedavisi: Rüya mı, gerçek mi?

Daha iyi ve uzun yaşamak isteyenlerle ilk kez 1980’li yıllarda İsviçre’de çalışırken tanıştım.

6.12.2006

Köpeklere mikroçip kampanyası

Ülkemizdeki safkan köpeklerin soy kütüklerini çıkartarak onları şecerelendirmeyi amaçlayan Kinoloji Derneği, mikroçip kampanyası başlattı.

24.02.2006

Hangi şekildesiniz elma mı, armut mu

Kilo fazlalığı sonucu oluşan sağlık sorunlarınızın çoğu, artan vücut yağınızın nasıl dağıldığı ve nerede toplandığı ile yakından ilişkilidir.

9.01.2006

Kısa boy ve kansızlığa 'zengin ekmek' çözümü

TÜBİTAK’ın, geliştirdiği 'vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş ekmek' projesi, vatandaşın 'pratik zeka'ya kavuşmasını sağlamayı, 'kısa boylu, şişman' tipten uzaklaşmayı öngörüyor. 22 fırında devreye giren proje, 2005'te 15 bin fırına yayılacak. Bu ekmeklerle beslenen kansızlık çekmeyecek.

25.12.2004

Genetik miras kader değildir

Doktorunuzun muayeneniz öncesinde size yönelttiği anne, baba ve yakın akrabalarınıza ilişkin hastalık öyküleri sorularını doğru ve eksiksiz yanıtlamalısınız.

9.08.2004

Kişiye özel besin tasarımı

Kişiye özel ayakkabılar, elbiseler, mücevherler, evler, otomobiller hep vardı. ‘Size özel’ cümleleri ile başlayan kişisel tüketim araçlarına gösterilen bu ilgi hep olacak...

4.08.2004

Obezite kadınlarda daha tehlikeli

Obezite ve kilo fazlalığı sorunu kadınlar için daha tehlikelidir. Kilo sorunu olan kadınlarda hamilelik dönemine ilişkin problemler sıklaşmakta, eklem hasarı, safra kesesi taşları, tüylenme, adet düzensizilikleri ve ruhsal değişimler yoğunlaşmaktadır.

26.06.2004

Bırakın kalbiniz beyninizle tango yapsın

Eğer yararlı ve olumlu alışkanlıkları erken yaşlarda elde eder ve sürdürürseniz, sağlığınızı koruyup geliştirebilirsiniz.

28.02.2004

Gençlik yanlış besleniyor

Beslenme kültürümüzdeki hızlı değişimler, gençlerin sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

9.02.2004

Guatr korkutmasın

Boynunuzun ön kısmında yer alan ve metabolizmanızın en önemli oyuncuları tiroid hormonları üreten tiroid bezinin büyümesi ‘‘Guatr’’ olarak bilinir. Pek çok guatr hastasında tiroid bezindeki büyümeye, ‘‘Tiroid Nodülü’’ olarak bilinen yumrular-şişlikler eşlik eder. Guatr ve tiroid nodülleri ülkemizde çok sık karşılaşılan sağlık sorunlarıdır.

1.10.2003

Orta yaşta AAA tehlikesi

Eğer orta yaşlardaysanız, geleceğiniz sadece bel çevrenizin genişliğine ve kilonuza bağlı değildir. Hep var olan müphem sırt ve bel ağrılarından, hafif bir yemek sonrası oluşan rahatsız edici şişkinlikten yakınıyorsanız, özellikle 60- 65 yaş ve üzerinde iseniz ‘‘AAA tehlikesi’’ sizin için de söz konusu olabilir.

9.07.2003

Özal’dan önce kabri açılacak yedi padişah var

Semra Hanım, merhum eşi Turgut Özal'ın eceliyle değil de zehirlenerek öldürüldüğü iddiasını ortaya atınca, beni bir meraktır aldı:

4.05.2002