EKSTRA
MENÜ

Gut Hastalığı

Gut Hastalığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gut Hastalığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 449 Gut Hastalığı haberi bulunmuştur.

Gut Hastalığı Haberleri

Türkiye’nin en iyi 10 kaplıca tesisi

Türkiye’nin en iyi 10 kaplıca tesisi

Türkiye önemli bir jeotermal kuşak üzerinde. Ülkemizin termal suları, debileri, sıcaklıkları fiziksel ve kimyasal özellikleri ile Avrupa’daki termal sulardan üstün niteliklere sahip. Potansiyel açısından da dünyadaki ilk yedi ülke arasında.

24.02.2005Kelebek
Türkiyenin termal başkentleri

Türkiye'nin termal başkentleri

Dünyada doğal kaynaklara dönmek, doğal besinlerle beslenmek ve hastalıkları da doğal yöntemlerle tedavi etmeye çalışmak, son yılların yeni trendi. Dolayısıyla kaplıca, termal ve SPA merkezleri giderek daha fazla ilgi görüyor; bu Türkiye için bir yandan bir turizm potansiyeli oluşturuyor.

13.02.2005Kelebek
Mumyalamada 11 general vardı

Mumyalamada 11 general vardı

‘Rahmetli Özal’ın vücut boşluklarına formol dolduruldu, dokulara da yine formol enjekte edildi. Yüzeysel kokuşma için de vücut yüzeyine, deriye formalin sürüldü ve kefenlendi.

27.11.2004Kelebek
Mumyalamada 11 general vardı

Mumyalamada 11 general vardı

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünden sonra 2 asker imam tarafından GATA’nın gasilhanesinde yıkandı. GATA’nın emekli komutanı Tümgeneral Ömer Şarlak kitabında ilk kez bunu anlatırken, kefenlenen naaşın 5 gün sonra İstanbul’da defnedileceği için mumyalandığını açıklıyor. Mumyalama, Semra Hanım ve Korkut Özal’ın izniyle, 11 paşa önünde dev enjektörlerle yapılmış.

27.11.2004Gündem
Zenginlerin hastalığı: Gut

Zenginlerin hastalığı: Gut

Gecenin ortasında şiddetli bir ayak ağrısı ile uyanır ve ağrınızın şiş ve kızarmış ayak başparmağı ekleminden kaynaklandığını fark ederseniz, hasta ama zengin -varlıklı- biri olduğunuzu hatırlayıp biraz rahatlayabilirsiniz.

Fazla protein gut yapıyor

Fazla protein gut yapıyor

Gut hastalığı bir tür romatizmal hastalık. Protein türü gıdaların son atık ürünü olan ‘ürik asit’ maddesinin vücutta fazla birikimi ve eklem boşluklarına girişi sonucunda eklemlerde iltihap oluşmasıyla hastalık gelişiyor. Daha çok ayak baş parmağını, ayak bileğini veya üstünü etkiler. Eklemde ağrı, şiş ve kızarıklık yapar. Hastanın 3-4 gününü zindan edebilir. Ancak diğer romatizmal hastalıklardan farkı, dönem dönem ortaya çıkması ve kendi kendini sınırlaması.

12.05.2004Kelebek
Fazla et yemeyin

Fazla et yemeyin

Kurban Bayramı'nın gelmesiyle birlikte et tüketimi de arttı. Ancak et tüketirken bilinçli olmak gerekiyor. Kurban etlerinin sağlıklı tüketilebilmesi için gerekli uyarılar:

30.01.2004Seyahat
Yemek yaparken bunları aklınızdan çıkarmayın

Yemek yaparken bunları aklınızdan çıkarmayın!

Yemek yapmak sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Her şeyden önce bu işi sevmek gerekir, gerisi sizin maharetinize kalmış.

Şifalı bitkiler 2

Şifalı bitkiler 2

hangi bitkisel besinin, kökün veya otun hangi hangi sağlık probleminin düzelmesine yaradığını bilmek önemli ve gerekli bir bilgidir. İşte D, E, F, G, H ve I harfleriyle başlayan şifalı bitkiler:

Bitki Dünyası

Bitki Dünyası

Günümüzde beslenmeden kozmetiğe kadar pek çok alanda, özellikle de hastalıkların önlenmesi ve tedavisi konusunda doğaya dönüş akımı yaşanıyor. Yapay yolla elde edilen ilaçların her geçen gün yeni bir yan etkisinin bulunması, insanları bitkisel ürünlere yöneltiyor.

Kaplıcalar

Kaplıcalar

Türkiye, her geçen gün daha fazla ilgi gören ve umut bağlanan termal turizm merkezleri açısından çok zengin kaynaklara sahip. Sayıları 1300'ü aşan kaplıca ve içme, şifa arayanların akınına uğruyor.

Şişmanlık Hastalıklara Zemin Hazırlıyor

Şişmanlık Hastalıklara Zemin Hazırlıyor

Uzmanlar, şişmanlığın çok sayıda hastalığa zemin hazırladığına dikkat çekiyor.Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Ve Metabolizma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göksun Ayvaz, şişmanlığın, "vücutta olması gerekenden fazla yağ dokusu birikmesi hali" olduğunu bildirirken, fazla kilolu olmaktan farklı bir kavram olduğuna dikkat çekti. Ayvaz, "Şişmanlık bugün için estetik bir sorun olmaktan çok bir hastalık olarak kabul edilmektedir" dedi.

Türk Kadını Şişmanlıkta Dünyayı Solladı

Türk Kadını Şişmanlıkta Dünyayı Solladı

İnsan ömrünü kısaltan bir hastalık olan şişmanlık konusunda türk kadınları dünyada ilk sıralalarda yer alıyor. Araştırmalar türk kadınlarının yüzde 30'unun şişman olduğunu ortaya koyuyor.

22.07.2001Diyet Rehberi
Türk kadını şişmanlıkta dünyayı solladı

Türk kadını şişmanlıkta dünyayı solladı

Dünyadaki şişman insan sayısı hızla artıyor. Araştırmalara göre şişman Türk kadınları dünya ortalamasının üzerinde. Her yüz Türk erkeğinden yüzde 13'ü obez iken bu oran kadınlarda yüzde 30'a yükseliyor. Uzmanlar obezitenin en sık görülen nedeninin vücudun gereksiniminden fazla gıda alınması ve hareket azlığı olduğunu vurguluyor.

20.07.2001Kelebek
Sağlık

Sağlık

19.02.1999Kelebek
Sağlık

Sağlık

18.02.1999Kelebek
Steroid Nedir Ve Ne İşe Yarar Steroid Zararları Ve Yan Etkileri

Steroid Nedir Ve Ne İşe Yarar? Steroid Zararları Ve Yan Etkileri

Steroid, eğer tıp literatürüne hakim değilseniz bir şey ifade etmeyebilir. Fakat kortizon deyince akla daha çok bilgi gelebilir. Daha yakından inceleyecek olursak; steroid nedir? Steroid ne işe yarar? Steroid zararları ve yan etkileri nelerdir gibi pek çok soruya cevap olabilecek önemli bilgileri sizler için derledik.

3.05.2021Sağlık
Kereviz Kürü Nedir Ve Nasıl Yapılır Kereviz Kürü Faydaları Ve Tarifi

Kereviz Kürü Nedir Ve Nasıl Yapılır? Kereviz Kürü Faydaları Ve Tarifi

Sağlıklı bir şekilde yaşamak için doğru beslenmek çok önemlidir. Doğru beslenerek vücudu pek çok hastalıktan korumak mümkündür. O nedenle özellikle sebze ve meyveler ile yapılan kürleri etkili bir biçimde kullanmak lazım. Kereviz kürü nedir ve nasıl yapılır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Barut Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Barut Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Barut Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Barut Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Barut ağacı, cehrigiller (Rhamnaceae) familyasına ait kapalı tohumlu bir ağaç türüdür. Kabuk, dal, çiçek ve gövde kısımlarından ayrı ayrı kullanılan barut ağacının insan sağlığına pek çok faydası bulunur. Peki, barut ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Barut ağacı özellikleri, bakımı ve faydaları hakkında bilgiler nelerdir? Barut ağacı hakkında merak edilen bilgileri derledik.

25.03.2021Bitki Bakımı
Obezitenin yol açtığı 10 hastalık

Obezitenin yol açtığı 10 hastalık

Son bir yıldır küresel salgın hastalıkla mücadele kapsamında evde geçirilen zamanın artması, hareketsizlik ve atıştırmalar kilo alımını hızlandırırken, modern çağın tehlikeli hastalığı obezitenin de yaygınlaşmasına neden oluyor.

8.03.2021Sağlık
Yeni bir salgın alarmı Ebola virüsü geri mi dönüyor

Yeni bir salgın alarmı! Ebola virüsü geri mi dönüyor?

2013’te Batı Afrika’da büyük ölümlere yol açan ‘Ebola virüs’ geri döndü. Gine’de virüsü taşıyan 3’ü ölümle sonuçlanan 7 vakanın tespiti ile yeniden Ebola salgını ilan edildi. Peki söz konusu salgın dünya ve Türkiye için yeni bir tehdit mi? Covid-19 ile ortak yanları neler? Prof. Dr. Derya Unutmaz, hurriyet.com.tr için yanıtladı.

26.02.2021Dünya
İbn-i Sinanın sihirli ilacı olarak bilinen kolşisin nedir, ne işe yarar İşte kolşisin kullanım alanları

İbn-i Sina'nın "sihirli ilacı" olarak bilinen kolşisin nedir, ne işe yarar? İşte kolşisin kullanım alanları

İBN-İ SİNA'nın sihirli ilacı olarak bilinen ve yabani çiğdemden elde edilen ‘kolşisin’in, Kovid-19’un organlara saldırısını durdurduğu belirlendi. Prof. Dr. Nazmi Gültekin, kolşisinin yeni koronavirüste enfeksiyon önleyici, iltihap çözücü olarak kullanılabileceğini belirtti. Peki, İbn-i Sina'nın "sihirli ilacı" olarak bilinen kolşisin nedir, ne işe yarar? İşte kolşisin kullanım alanları...

9.02.2021Sağlık
Sızıntılı (Geçirgen) Bağırsak Sendromu hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir

Sızıntılı (Geçirgen) Bağırsak Sendromu hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir?

Sızıntılı ya da geçirgen bağırsak sendromu gündemde yer alan hastalıklar arasında yer alıyor. Neslihan Atagül’ün hastalığının geçirgen bağırsak sendromu olduğu açıklanmıştı. Geçirgen bağırsak sendromunun belirtileri ve tedavisi merak edilen konular arasında yerini aldı. Hastalığın sık görülen belirtileri arasında sık sürekli halsizlik, yorgunluk ile giden kronik yorgunluk yer alıyor. İşte, Sızıntılı (Geçirgen) Bağırsak Sendromu hastalığı hakkında bilgiler

6.02.2021Sağlık
Bağışıklığı güçlendiriyor, enfeksiyonları önlüyor… Kuşburnu çayının faydaları

Bağışıklığı güçlendiriyor, enfeksiyonları önlüyor… Kuşburnu çayının faydaları

Yüksek C vitamini içeren, rengiyle kendine hayran bırakan kuşburnu, çayı ile de gönüllere taht kuruyor. Çiçekleri tıbbi ilaç olarak kullanılırken, yemişleri ise özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bitkisel çaylar başta olmak üzere marmelat ve reçel yapımında kullanılıyor. Peki kuşburnu çayının faydaları neler? Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili ile Diyetisyen Burcu Akgün açıkladı…

18.01.2021Sağlık
Diz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dizde oluşan ağrılarla başlayan (merdiven inerken, çıkarken ya da oturup ayağa kalkarken) diz kireçlenmelerinde tedaviye geç kalınmaması adına erken teşhis önemlidir. Peki ama diz kireçlenmesi nedir ve neden olur? Nasıl belirti verir? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır anlatıyor.

7.01.2021İyi Yaşam
İleri yaş grubunda sık rastlanıyor... Yılda bir kez tarama yapılmalı

İleri yaş grubunda sık rastlanıyor... Yılda bir kez tarama yapılmalı

Kronik böbrek hastalığının, böbrek fonksiyonlarında böbreğin süzme gücünde ortaya çıkan ve yaklaşık olarak 3 ay veya daha uzun süre devam eden tüm bozuklukları kapsayan bir sıkıntı olduğunu belirten Nefroloji Uzmanı Dr. Banu Diri, kronik böbrek hastalıklarının göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

30.12.2020Sağlık

Yazar Sonuçları

Efe’yi kaçırdılar, sahibi Mirgün Cabas fidye ödeyip kurtardı

Efe, NTV’deki 24 Saat haber programının iki sunucusundan biri olan Mirgün Cabas’ın Beagle cinsi köpeği.

26.11.2004

Eklemleri harekete geçirin

Ağrılı ve şiş eklemler herkesi üzer. Artirit, sadece eklem hareketlerinizi sınırlamakla kalmaz, hayatınıza da kısıtlamalar getirir. Hareket alanınız daralır, veriminiz azalır.

27.09.2004

Gut zengin hastalığı mı

Gecenin ortasında şiddetli bir ayak ağrısı ile uyanır ve ağrınızın şiş ve kızarmış ayak başparmağı ekleminden kaynaklandığını fark ederseniz, hasta ama zengin -varlıklı- biri olduğunuzu hatırlayıp biraz rahatlayabilirsiniz.

19.07.2004

Kolesterolün faydalısı da var zararlısı da

Yüksek yoğunluklu bir lipoprotein olan HDL kolesterolü, damar duvarını koruyucu özelliğinden dolayı ‘‘iyi ve faydalı kolesterol' olarak anılır. HDL kolesterolünüz ne kadar yüksek olursa damarlarınız o kadar fazla güvence altındadır.

27.09.2003

Sessiz katil hipertansiyon

Bilim adamları, yüksek tansiyonu ‘‘sessiz katil’’ diye niteliyor. Çünkü çoğu insan yüksek tansiyonu olduğunu bilmeden yaşıyor. Ama bir gün kalp krizi ya da felç geçirmiş olarak acil servislere getiriliyorlar. Hipertansiyonunuzu kontrol altına almak için mutlaka bir doktora başvurun.

28.04.2003

Kadınlar neden daha uzun yaşar

İstisnasız tüm dünyada kadınlar, erkeklerden daha uzun yaşıyor. Kadınların lehine olan bu farklılık, Hindistan'da 1 yıl, Çin'de 4 yıl, ABD'de 7 yıl, Türkiye'de 6-8 yıl, Rusya'da 12 yıldır. Bunun nedenlerini hiç düşündü-nüz mü? İşte en önemli nedenleri:

26.03.2003

18 yaşın altına yasak

Ben bu yazıyı Sevgililer Günü'nde yazdım. Fakat siz yazdıklarımı teknik nedenlerden ötürü 3 gün sonra okuyacaksınız. Ama olsun, sevgi sevgidir ve de günü, ayı, yılı yoktur.

17.02.2002

Udi Hindi Bitkisi ve Yağının Kullanım Alanları

Udi hindi bitkisinin Türkiye’de diğer bilinen isimleri; Agarwood ve ödağacıdır. Bilimsel ismi Aquilaria agallocha olan bitkidir. Bilimsel olarak Thymelaeaceae bitki ailesine aitdir.

4.01.2021