EKSTRA
MENÜ

Gut Hastalığı

Gut Hastalığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gut Hastalığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 449 Gut Hastalığı haberi bulunmuştur.

Gut Hastalığı Haberleri

Mevsim geçişlerinden etkilenmemek için 9 öneri

Mevsim geçişlerinden etkilenmemek için 9 öneri

Bugünlerde yaşanan ani ısı değişiklikleri ve virüslere bir de kronik hastalıkların getirdiği yıpranma ve stres eklendiğinde vücut direnci ister istemez zayıflayabiliyor. Hal böyle olunca hastalıklara çok daha açık hale geliniyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yaser Süleymanoğlu; diyabet, kalp yetmezliği, astım ve KOAH gibi kronik hastalığı olanların ve 60 yaş üzerindeki kişilerin sağlıklı yetişkinlere göre daha düşük dirence sahip olduklarını belirterek, alınacak basit ama etkili önlemlerle sonbahar hastalıklarından korunmanın mümkün olduğunu söylüyor.

28.10.2018Sağlık
Gut hastalığı nedir Gut hastalığı neden olur

Gut hastalığı nedir? Gut hastalığı neden olur?

Gut hastalığı nedir sorusu merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Yüksek proteinli beslenme sonrasında eklemlerde oluşan şişlik, ağrı, kızarıklık ve ısı artışıyla kendini belli eden bir rahatsızlık olan gut hastalığının neden olduğu merak ediliyor. Peki, Gut hastalığı nedir? Gut hastalığı neden olur?

17.08.2018Sağlık
Kurban bayramında sağlığınız için et tüketimine dikkat

Kurban bayramında sağlığınız için et tüketimine dikkat

Önümüzdeki günlerde kurban bayramını milletçe kutlayacağız ve akraba, komşu ziyaretlerimiz hiç eksik olmayacak. Tabi ki vazgeçemediğimiz geleneklerimize uygun olarak et, kavurma, sakatat ürünleri ve tatlı gibi ikramlarımız olacaktır. Ancak bayramda tükettiğimiz et sonucu ödem artışı, kalp rahatsızlıkları, tansiyon yüksekliği, mide problemleri yaşayabiliriz. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Alper Uçak, bayramda dikkat edeceğimiz ufak noktalarla daha keyifli bir bayram geçirebilmek için önerilerde bulundu.

16.08.2018Sağlık
Gut hastalığı nedir, nasıl anlaşılır

Gut hastalığı nedir, nasıl anlaşılır?

Gut hastalığının sebebi kanda ürik asit düzeylerinin yükselmesidir. Ürik asit kristalleşir ve kristaller eklemlerde, tendonlarda ve çevre dokularda birikir.En sık etkilenen bölge, ayak başparmağının tabanındaki tarak kemiği-parmak kemiği eklemidir. Bununla birlikte kireçlenme, böbrek taşı veya ürat nefropati şeklinde de var olabilir.

1.08.2018Gündem
Kirazın faydaları neler Kiraz nelere iyi gelir

Kirazın faydaları neler? Kiraz nelere iyi gelir?

En çok tercih edilen yaz meyvelerinden olan kirazın faydaları saymakla bitmiyor. Adeta sağlık deposu olan bu faydalı meyve her yaş grubundan insan tarafından büyük bir zevkle tüketiliyor. Mevsiminin gelmesi nedeniyle pazar tezgahlarında ve manavlarda sıklıkla görülen kirazın faydalarını merak eden vatandaşlar da konu hakkında araştırma yapıyor. Peki, kirazın faydaları neler? Kiraz nelere iyi gelir?

5.07.2018Sağlık
Kapari nedir Kaparinin faydaları neler

Kapari nedir? Kaparinin faydaları neler?

Ülkemizde pek çok bölgede yetişen ama Türk mutfak kültüründe çok fazla yer bulmayan bir bitki olan kaparinin ne olduğu ve faydaları son dönemlerde merak edilmeye başlandı. Basında yer alan haberler ya da televizyon programlarında bu bitkiyi gören vatandaşlar, kapari hakkında bilgi edinmek için araştırma yapıyor. Peki, kapari nedir? Kaparinin faydaları neler?

5.06.2018Sağlık
Kirazın faydaları neler İşte kiraz sapının yararları

Kirazın faydaları neler? İşte kiraz sapının yararları

Sevilerek tüketilen bir yaz meyvesi olan kirazın faydaları saymakla bitmiyor. Genç yaşlı herkesin iştahla yediği bu küçük kırmızı meyve adeta sağlık deposu olarak biliniyor. Vatandaşlar da mevsiminin gelmesiyle birlikte kirazın faydalarını merak etmeye başladı. Vatandaşlar kirazın nelere iyi geldiğini ve faydalarını araştırırken bir yandan da kiraz sapının yararları hakkında bilgi edinmek istiyor. Peki, kirazın faydaları neler? Kiraz sapı nelere iyi geliyor?

27.05.2018Televizyon
Ertuğrul Gazinin kaç çocuğu var Ertuğrul Gazinin çocukları kimlerdir İşte bilgiler

Ertuğrul Gazi'nin kaç çocuğu var? Ertuğrul Gazi'nin çocukları kimlerdir? İşte bilgiler

Osmanlı Devleti'nin ortaya çıkmasında payı olan isimlerden biri olan Ertuğrul Gazi'nin kim olduğu ve çocuklarının kimler olduğu merak konusu oldu. Süleyman Şah'ın oğlu olan Ertuğrul Gazi'nin kaç oğlu olduğunu merak eden vatandaşlar bilgi edinmek için araştırma yapıyor. Peki, Ertuğrul Gazi'nin kaç çocuğu var? Ertuğrul Gazi'nin oğullarının adı ne?

2.05.2018Televizyon
Ertuğrul Gazi’nin küçük oğlu Osman Gazi kimdir Osman Gazi’nin hayatı

Ertuğrul Gazi’nin küçük oğlu Osman Gazi kimdir? Osman Gazi’nin hayatı

Ertuğrul Gazi’nin küçük oğlu, Osmanlı'nın kurucusu Osman Gazi'nin hayatı Diriliş Ertuğrul dizisiyle yeniden gündeme geldi. Anadolu'da kurulup, 600 yıllık bir tarih diliminde ve üç kıtada hüküm süren Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin ölüm yılıyla ilgili net bir bilgi yok. İşte hayatı dizilere ve sinemalar konu olan Osman Gazi'nin hayatına ilişkin bilgiler!

2.05.2018Televizyon
Gut hastalığı nedir Gut neden olur

Gut hastalığı nedir? Gut neden olur?

Eklemlerde aniden gelişen ağrı, kızarıklık, şişlik ve hassasiyetle kendini belli eden gut hastalığı, bir çeşit eklem iltihabıdır. Halk arasında 'Padişah Hastalığı' olarak bilinen iltihaplı romatizma hastalığı gutun gelişmesinde, çok fazla et tüketiminde alınan protein önemli bir rol üstleniyor. Vatandaşlar ise gut hastalığının ne olduğunu ve neden meydana geldiğini merak ediyor. Peki, gut hastalığı nedir? Gut hastalığı neden olur?

1.05.2018Sağlık
Fazla et tüketiminin yaratacağı 5 önemli sorun

Fazla et tüketiminin yaratacağı 5 önemli sorun

En iyi protein kaynaklarından biri olan et, ihtiyaçtan fazla tüketildiğinde beklenmedik problemlere neden oluyor. İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Bülent Değertekin, gereğinden fazla et tüketmenin sindirim sistemi şikayetlerinden eklem ağrılarına kadar birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olabildiğini dikkat çekiyor.

3.10.2017Sağlık
Gut hastaları nasıl beslenmelidir

Gut hastaları nasıl beslenmelidir?

Ürit asitin eklemlerde kristalleşmesi sonucunda ortaya çıkan romatizmal bir hastalık.

3.11.2016Sağlık
Doğadaki sağlık deposu bitki ‘Kapari’

Doğadaki sağlık deposu bitki ‘Kapari’

İspanya, milli bitki ilan ettiği Kapari’den yıllık 20 milyar dolar gelir elde ederken, Türkiye’de birçok bölgede bulunan Kapari bitkisinden yıllık 12 milyon dolar gelir elde edilebiliyor. Doğal viagra olarak da adlandırılan Kapari bitkisinin çiçeği, yaprağı, taze dalı ve meyvesi ekonomik olarak değerlendirilirken, Almanlar Kapari’nin 472 çeşit turşunu yapıyor. MS hastalığında kullanılan Kapari, ilaç, kozmetik ve boya sanayinde de en önemli bitkilerden birisi.

24.09.2016Gündem
Limonlu ya da sirkeli su zayıflatır mı

Limonlu ya da sirkeli su zayıflatır mı?

Diyet yaparken duyduğunuz yanlış bilgiler sizi yanıltmasın!

22.08.2016Sağlık
Enginar bizim mor püsküllü kraliçemiz

Enginar bizim mor püsküllü kraliçemiz

Geldi çattı enginar günleri... Kraliçemizdir o bizim, saygıda kusur etmeyiz. Yanına her şey yakışır. Etle bir başka, zeytinyağı ile bir başka lezzete bürünür. Neler yapılmaz ki ondan. Ben cümlesini çok severim. Ama çağlalı bahar pilavıyla yapılan dolmasına doyamam.

19.03.2016Hürriyet Pazar
Vücudumuz onsuz yapamıyor

Vücudumuz onsuz yapamıyor

Doğanın bize tekrar tekrar hatırlattığı denge unsuru, vücudumuzun da vazgeçilmezi. Bu nedenle, beslenmede dengenin hayati etkileri ve pH dengesinin önemini kavramak çok önemli.

19.01.2016Sağlık
“Meyve şekeri zararsız” efsanesi

“Meyve şekeri zararsız” efsanesi

Sağlıklı beslenmek için meyveleri rahat rahat tüketirken vücudumuza bolca meyve şekeri yani fruktoz alıyoruz. Her yönüyle faydalı diye düşündüğümüz meyvelerdeki fruktozun fazlası bakın vücudumuzda nelere yol açıyor!

17.01.2016Sağlık
Sağlıklı bir vücut için 10 harika yeşil besin

Sağlıklı bir vücut için 10 harika yeşil besin!

Bu yiyecekleri sofranızdan eksik etmemelisiniz.

9.11.2015Sağlık
Şeker hastaları dikkat

Şeker hastaları dikkat!

İngiltere’nin başkenti Londra’da devam eden “Dünya Tıp 2 Diyabet Tedavisinde Girişimsel Yöntemler Kongresi”nde Türkiye’yi temsil eden Doç. Dr. Alper Çelik, düzenlediği basın toplantısında kongre sonuçlarını değerlendirdi.

1.10.2015Avrupa
Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir

Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir?

Ege mutfağının eşsiz lezzetlerinden birisi olan vitamin ve mineral deposu kuşkonmazın, insan sağlığına yaptığı katkı saymakla bitmiyor... İşte faydaları...

Gut hastalığının tedavisi için doğru diyet önemli

Gut hastalığının tedavisi için doğru diyet önemli!

Bu hastalığa sahip olan kişiler sakatatlardan kaçınmalıdır.

8.04.2015Sağlık
Kalça protezi ameliyatlarının sonu mu geldi

Kalça protezi ameliyatlarının sonu mu geldi

Belçika merkezli biyoteknoloji şirketi Bone Therapeutics tarafından geliştirilen Preob isimli kök hücre tedavisinin kemik hücrelerinin ölümüne neden olan Avesküler Nekroz (AVN) hastalığı nedeniyle yapılan kalça protezi ameliyatlarının tarihe karşımasını sağlayabileceği iddia edildi.

1.02.2015Avrupa

Yazar Sonuçları

Uyku azalınca ömür kısalıyor

Yeni hayatın iki zararlı özelliği var: Rekabet ve hız! Bu ikiliden esas zararı bedenimizden çok ruhumuz görüyor. İlk hedef de ruh ve akıl sağlığımızın vazgeçilmezi uykumuz oluyor.

19.07.2018

Nişasta bazlı şeker sizi neden hasta eder

Nişasta bazlı şeker (NBŞ) olarak bilinen mısır şurubundan yapılan ‘çakma şeker’ ya da ‘çakma früktoz’un sağlığa zararları yıllardır konuşuluyordu.

18.03.2018

Yaşa bağlı Seker genetik mi değil mi?

Yaşlılık tek başına diyabet nedeni değil. Öyle olsaydı, yaşı 70’i, 80’i geçen herkesin bu hastalığa yakalanması gerekirdi.

18.10.2017

Karaciğer yağlanmasını sakın hafife almayın

Karaciğerimizin pek çok düşmanı var. Bunların kimi iç, kimi dış düşman. En çok karşılaşılanı ise dış saldırılardır. Bu saldırıların çoğu sinsi ve yavaştır. Şeker tüketimimiz ciddi ölçüde artmış durumda. Çoluk çocuk, genç yaşlı şeker bağımlısı olduk. Ve bu bağımlılıktan zarar gören organların en başında da karaciğerimiz var.

16.04.2017

Çok mühim bir konu: Şeker

Faili meçhul zannedilen birçok sağlık sorununun görünmez, gizli nedeni şeker! Çünkü o, tahrip edici birçok önemli biyokimyasal sürecin tetikleyicisi. Peki bunlar neler ve nasıl korunabiliriz? Buyurun...

29.01.2017
Gut hastaları nasıl diyet yapmalıdır

Gut hastaları nasıl diyet yapmalıdır?

Gut hastalığı nedir, kimlerde görülür? Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. İsmail Şimşek, gut hastalarının diyet yaparken dikkat etmesi gereken hususları açıklıyor.

4.01.2017

Tansiyonlar neden patladı?

Kilo sorunu, aşırı tuz tüketimi, aşırı alkol kullanımı ve özellikle gençlerde şu bildik enerji ve kafein bombası içecekler, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından hipertansiyonu arttıran baş nedenler. Peki ne yapalım? Bugünkü konumuz yüksek tansiyon, buyurun...

28.08.2016

Eller neden titrer?

Yaşlılarda görülen el titremeleri akla hemen Parkinson hastalığını getirir. Oysa çoğunun arkasında korkulacak bir sağlık sorunu yoktur. Özellikle gençlerde görülenleri genelde iyi huyludur.

16.08.2016

Yaz meyvelerine dikkat edin

Yazın ortaya çıkan meyve ve sebze çeşitliliği, sağlıklı beslenmek için ortam hazırlar. Fakat yaz meyve ve sebzelerini tüketirken dikkat etmeniz gereken iki mühim noktayı ıskalamamanız gerekir...

24.06.2016

Ramazan’da mide şikayetleri artıyor mu?

Ramazan geldiğinde midede gaz, ekşime veya reflü gibi durumlar ön plana çıkıyor. İftar ve sahurda yapılan yanlışlar, bu gibi durumlara sebep olabiliyor.

9.06.2016

Fatih tüm zamanların en entelektüel mareşaliydi

29 Mayıs 1453 tarihi dünyayı nasıl değiştirdi? Fatih, İstanbul’a nasıl girdi? Osmanlı ordusu gemileri gerçekten karadan yürüttü mü? İstanbul’un fethine kaç kişi katıldı? İlber Ortaylı ile Ulubatlı Hasan’ın bayrak diktiği iddia edilen surlarda buluştuk, Fetih’e ilişkin yanlış bilinenleri konuştuk.

28.05.2016

Şeker depremine dikkat!

“Şeker toksisitesi” çok mühim bir sağlık tehdidi ve böyle giderse bedenlerimiz hastalıklı birer şeker bataklığı haline gelecek.

22.02.2016

Kiraz sapı zayıflatıyor

Kiraz ve kiraz sapının mucizevi etkileri...

10.05.2015

Kafanıza göre ağrınızı kesmeyin

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımıyla ağrı ‘kişiye özgü, hoş olmayan bir duyu’.

15.02.2015