EKSTRA
MENÜ

Günaydın Et

Günaydın Et haberleri sayfasında güncel ve son dakika Günaydın Et hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 473 Günaydın Et haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Günaydın Et Haberleri

Hükümetin renkli takibi

Hükümetin renkli takibi

Sosyal medya Hükümet’in de sıkı takibinde. Daha çok yaptıkları çalışmaları, etkinlikleri ve mesajlarını paylaşan siyasetçiler, az sayıda hesabı takip etmekten de geri kalmıyor. Biz de siyasilerin takibindeki renkli hesapları inceledik...

12.09.2021Gündem
Bursada yetiştirilmeye başlandı... Etinin kilosu 1000 dolar

Bursa'da yetiştirilmeye başlandı... Etinin kilosu 1000 dolar

Orijinalleri sadece Japonya’da olan ve et kaliteleri ile ünlü ‘wagyu’ cinsi sığırlardan, Bursa’da da yetiştirilmeye başlandı. Japonya dışına çıkışı yasak olan sadece alınan embriyonlar sayesinde Japonya dışında da yetiştirilebilen bu hayvanların eti, diğer cinslere göre çok daha pahalı. Orjinal bir ‘wagyu’dan elde edilen ve ‘kobe’ olarak adlandırılan biftek yemek istiyorsanız eğer yalnızca bir kilogramı için 1000 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

17.06.2020Ekonomi
Son dakika haberler: Restoranlar açılışa hazırlanıyor

Son dakika haberler: Restoranlar açılışa hazırlanıyor

Koronavirüsün Türkiye’de görülmesinin ardından birçok tedbir devreye alındı. Turizm durdu, restoranlar, berberler kapandı. Sokağa çıkma yasakları uygulanmaya başladı. İnsanların büyük bir çoğunluğu evden çalışma düzenine geçerken, zorunlu olmayan hallerde evden dışarıya çıkışlarda da büyük bir düşüş yaşandı. Peki, restoranlar ve lokantalar ne zaman açılacak? İşte, sektör yöneticilerinden bazı görüşler

5.05.2020Ekonomi
Kastamonu mu Kayseri mi

Kastamonu mu Kayseri mi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hürriyet’in ‘Ankara Fısıltıları’ köşesinde yer alan “Mantıda Kayseri, pastırmada Kastamonu” sözleri ‘Hangisi daha iyi’ tartışması başlattı. Kritik soru geleneksel üretim mi yoksa fabrikasyon mu? İşte gurmelerin görüşleri...

5.12.2019Gündem
Bahçemdeki partide etleri yakan o kara kuru çocuk Nusretti

Bahçemdeki partide etleri yakan o kara kuru çocuk Nusret'ti

Yıllarca Türkiye’yi karış karış dolaştı, yol üstündeki lezzet duraklarını keşfetti. Anadolu’nun kıyıda köşede kalmış yemek hazineleri onunla gün yüzüne çıktı. Hürriyet’teki yazılarıyla yeme-içme kültürünün bilinmeyenlerini tartışmaya açtı. Mehmet Yaşin, şimdi de bizi kendi evimizin mutfağına davet ediyor. Yeni kitabında, “Yumurta bile kıramam” demenin marifet olmadığını, basit yemekler pişirerek hayatımıza katabileceklerimizi anlatıyor.

2019un en iyi mekanları

2019'un en iyi mekanları

2019 Gecce Mekan Ödülleri önceki akşam sahiplerini buldu.

27.02.2019Keyif
Lezzeti damaklarda kalan en iyi 10 et restoranı

Lezzeti damaklarda kalan en iyi 10 et restoranı

Kimisinin önünde uzun kuyruklar oluşuyor, kimisini bir yiyen bir daha vazgeçemiyor...İşte Türkiye’nin farklı noktalarından proteine doyabileceğiniz adresler.

Gurmeler, akademisyenler, yemek yazarları, şefler ve işletmecilerden oluşan 100 kişilik dev gastronomi heyeti seçti: Türkiyenin en lezzetli 100 yemeği

Gurmeler, akademisyenler, yemek yazarları, şefler ve işletmecilerden oluşan 100 kişilik dev gastronomi heyeti seçti: Türkiye'nin en lezzetli 100 yemeği

Yüzlerce yıllık birikim, devasa bir külliyat, kuşaktan kuşağa aktarılan pratikler... Türkiye’nin lezzet hazinesi, kimilerine göre yeryüzünün en zengin birkaç mutfağından biri, pek çoğumuza göre de en güzeli. Peki bütün bu güzeller içinde en güzel 100 hangileri? Artık tereddüde gerek yok: Gastronomi düzeyi tartışılmayacak büyük bir heyet bunları sizin için belirledi.

20.01.2018Hürriyet Pazar
NusrET ScarlET’e dikkat ET Seni tam arkandan bıçaklayacak

NusrET ScarlET’e dikkat ET! Seni tam arkandan bıçaklayacak!

Günaydın Steakhouse yine doğurdu. Oradan ayrılanların açtığı Nusr’et ve Elb’et’ten sonra, bu sefer bir kız: Scarlet. Hanım hanımcık ismi olduğuna aldanmayın, belki de içlerinde en dişlisi. Öyle olmasa abisi Nusr’et’in tam arkasına açılır mıydı?

Lokum gibi etleriyle ünlü steakhouselar

Lokum gibi etleriyle ünlü steakhouse'lar

Son yılların hızla yükselen trendlerinden biri de steakhouselar. İşte İstanbul'un yumuşacık etleri ile ünlü 4 steakhouse restoranı...

Geleneksel ramazan lezzetleri Günaydın’da

Geleneksel ramazan lezzetleri Günaydın’da

Menüde birbirinden lezzetli seçenekler...

1.06.2016Etkinlikler
Döner yasağı tartışması büyüyor

Döner yasağı tartışması büyüyor

İtalya’nın tarihi kentlerinden Floransa’da “kentin kimliğini ve yemek kalitesini korumak” amacıyla restoranların yüzde 70’inin yerel olması koşulu getirildi. Türk restorancıların bir kısmı ise karara tepki gösterdi. Çünkü yasaklanan işletmelerin önemli bir kısmında Türk lezzetleri döner ve kebap bulunuyor. Kimi işletmeciler ise İtalyanların kendi kültürlerini korumak adına doğru bir adım attığını belirtti.

18.03.2016Ekonomi
Türkiyenin en iyi 10 kasabı

Türkiye'nin en iyi 10 kasabı

“Etsiz yemeğe yemek demem” diyen et tutkunları! Listemiz tam size göre. Uzmanlarımıza etin en lezzetlisini bulabileceğiniz kasapları sorduk. Son yıllarda altınla yarışan et fiyatlarının düşmesi ve herkesin bu protein kaynağını afiyetle yiyebilmesi dileğiyle.

Gazeteci döven Podolski davalık oldu

Gazeteci döven Podolski davalık oldu!

Galatasaraylı futbolcu Lucas Podolski tarafından darp edilen Güneş Gazetesi muhabiri Ahmet Döğen avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulundu. Alhan yıldız hakkında “iş ve çalışma hürriyetini ihlal”, “yaralama” ve “hakaret” suçlarından soruşturma başlatıldı.

11.12.2015Spor
Yenilerden yeni beğen

Yenilerden yeni beğen

İstanbul’un hızına, başdöndürücülüğüne yetişmek imkânsız. İki haftadır sokağa çıkmadıysanız, buyurun kaçırdıklarınız. Hepsinin yeri/zamanı ayrı; ister haftaya yayın, ister bir günde aradan çıkarın. Ankara ve İzmir'i de unutmadık...

Mekanist İş Ortaklarını Buluşturdu

Mekanist İş Ortaklarını Buluşturdu!

Türkiye'nin bir numaralı mekan keşif ve yorum sitesi Mekanist, yeme-içme-eğlence hayatının patronlarını ve işletmecilerini, ilkini düzenlediği Mekanist İş Ortakları Buluşması’nda bir araya getirdi.

27.10.2014İyi Yaşam
İthalata karşı çalışacak

İthalata karşı çalışacak

Günaydın Et Grubu, Balıkesir Gönen’deki çiftliğinde ürettiği simental cinsi boğayı damızlık sığır yetiştiricileri merkez birliği 'Gentürk'e verdi. 'Günaydın' isimli boğa, ithatalata karşı yerli hayvan üretimi çalışmalarına katkıda bulunacak.

3.03.2014Ekonomi
Türkiyenin en büyük etçisini aldılar

Türkiye'nin en büyük etçisini aldılar

Türkiye'nin en büyük et restoranı olan Günaydın Et'in satışı kesinleşti. Ancak daha önce restoranın çoğunluk hissesini tek başına satın alacak isim olarak öne çıkan Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk'in yanına Azeri işadamı Mübariz Mansimov eklendi. İkili, Günaydın Et'ın yüzde 70 hissesini ortak olarak satın alacak.

14.02.2014Ekonomi
Türkiye’nin en büyük etçisi satılıyor, işte fiyatı

Türkiye’nin en büyük etçisi satılıyor, işte fiyatı

GEÇTİĞİMİZ yıl yaptığı satın almalarla dikkat çeken Doğuş Holding’in eğlence sektöründeki markası D.ream 2014’e de hızlı giriyor. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in Günaydın Et’in patronu Cüneyt Asan ile yaklaşık 150 milyon dolara restoranların yüzde 70’i için el sıkışmak üzere olduğu belirtiliyor.

9.01.2014Ekonomi
Günaydın’a ortak olmaya talibiz

Günaydın’a ortak olmaya talibiz

Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sabancı Günaydın Et’e talip olduklarını belirterek, “Sadece Günaydın ile değil birkaç yerle daha görüşmelerimiz var. Burada önemli olan bizim perakende sektörüne giriyor olmamız” dedi.

22.10.2013Ekonomi
Etle tırnak gibiyiz

Etle tırnak gibiyiz

Alişan, daha önce birlikte program sunduğu Sevcan Orhan’la önceki gün Nişantaşı City’s’de bir araya geldi.

6.10.2013Kelebek
Etleri masaya yatırdılar

Etleri masaya yatırdılar

Ayşe Arman, Nişantaşı City’s’de düzenlediği “Mahalle Sohbetleri” etkinliğinin üçüncüsünde “et profesörü” olarak tanınan Cüneyt Asan’ı konuk etti.

29.08.2013Gündem
ETiler kapışması

ETiler kapışması

350 metre mesafedeki 4 restoranda günde 1 ton et tüketiliyor.

8.08.2013Ekonomi
Gezi yeme-içme sektörünü de vurdu

'Gezi' yeme-içme sektörünü de vurdu

Sedef Adası’nda üç yıldan bu yana hizmet veren Elio Sedef restoranın yatırımcısı Comfort Food Services İstanbul Yatırım A.Ş.’nin İstanbul Yatırım A.Ş.’nin ortaklarından Albert Özmizrahi, “Geçtiğimiz yıl yaz boyunca 20 bin müşteri ağırladık. Bu yıl mayıs ayını da geçen yıla oranla çok iyi geçirdik. Ancak, 31 Mayıs’ta patlak veren Gezi Parkı olayları pek çok sektörü olduğu gibi yeme-içme sektörünü de vurdu. İnsanlar dışarı çıkmak, eğlenmek istemiyordu” dedi.

10.07.2013Ekonomi
Et Hakkında Her Şey

Et Hakkında Her Şey

Kontrfile, bonfile, pirzola, incik, döş gibi terimlerin kaynağı, hangi etin hangi bölgeden kesildiği, yumuşak ya da sert oluş nedeni, nasıl pişirilmesi gerektiği üzerine gereken tüm temel bilgiler. Günaydın Et kurucu ortaklarından et üstadı Cüneyt Asan, Mutfak 101 için etle ilgili tüm terimleri ve et kesimlerini anlatıyor.

29.03.2013Yaşam
Engincanın kız arkadaşı

Engincan'ın kız arkadaşı

Sibel Can’ın Hakan Ural’dan olan büyük oğlu Engincan Ural, geçtiğimiz gün arkadaşıyla et keyfi yaptı.

21.03.2013Kelebek
Mehmet Yaşin masadan kalktı ve...

Mehmet Yaşin masadan kalktı ve...

Mehmet Yaşin'in Hürriyet gazetesi için yaptığı röportajlar, "Yemek Sırları" adı ve Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı. Ahmet Hakan, Ayşe Arman, Doğan Hızlan, Elif Şafak, Nazlı Ilıcak, Yılmaz Özdil gibi yazarların yanı sıra, aralarında Cem Yılmaz, Can Bonomo, Hülya Avşar, İvana Sert, Serra Yılmaz, Yıldız Kenter'in de bulunduğu 81 ismin Yaşin'e verdiği yanıtları bu kitaptan okuyabilirsiniz.

8.12.2012Kelebek
Etlere fısıldayan adam

Etlere fısıldayan adam

‘Et delisi’ İtalyan kasap Dario Cecchini’den et kesimi ve pişirme tekniğine dair püf noktalar, gizli bilgiler.

16.11.2012Kelebek

Yazar Sonuçları

Alışveriş sepetlerimizi tıka basa doldurmazsak ne olur?

Pandemi sürecinde her etkinin tepkisi alışveriş paniği olunca insan merak ediyor; hangi malzeme ne kadar yeter, hangisi çabuk biter diye. Ve akla ilk olarak “Biz bizi doyurabilir miyiz” sorusu geliyor. Acaba rafları boşaltmaya, stok yapmaya gerçekten gerek var mı?

19.04.2020

Cihangir tayfasının eğlenmek için Suadiye’de işi ne?

Normalde insanlar eğlenmek için Anadolu Yakası’ndan karşıya taşınır. Bağdat Caddesi’ndeki Porch’ta Cihangir’den tanıdık simalara rastlamak şaşırtıcı. Buranın sırrı ne olabilir ki?

7.12.2019

Adana 222 metrelik şiş rekoru deneyecek

Çukurova Turistik Otelciler Birliği Başkanı Tayyar Zaimoğlu, 4-6 Ekim’de gerçekleşecek “3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali”nin İstanbul’daki tanıtım toplantısında Günaydın Et’in kurucusu Cüneyt Asan’ı kürsüye davet etti.

18.09.2019

Kebapla ne iyi gider

ADANA’da ‘Lezzet Festivali’ için valilik ve büyükşehir belediyesi başta gazeteci olmak üzere çok sayıda resmi konuk çağırmıştı.

10.10.2017

Paris’te Türk modası

Türkiye’yi dünyada başarıyla temsil eden modacı kardeşler Ayşe Ege ve Ece Ege, markaları Dice Kayek’in “Nocturne 54” adlı koleksiyonunu üst üste üçüncü kez katıldıkları Paris Haute Couture Moda Haftası kapsamında sergiledi.

9.07.2015

Harvard Mektebi Ödülü Etkinliği II

DÜNKÜ risalemizde Hasan Cemal’e verilen uluslararası gazetecilik ödülünü anlatırken “para ödülünden” de söz etmiş ancak miktarını “reyting uğruna” açıklamamıştık. Oradan devam ediyoruz.

29.03.2015

Mahalle'de şenlik var

Nişantaşı’nda hizmet veren City’s Mahalle, yeni yıla yenilenen yüzüyle girdi. İstanbul’un eğlencesine yön veren isimler, aynı adreste buluştu.

30.01.2015

NUSR’ET’TEN KAZANDI BOŞNJAK’A YATIRDI

Etiler’deki Nusr’et’in kurucu ortaklarından işadamı Mithat Erdem, Boşnjak Mutfak adlı yeni bir restoran açtı.

2.10.2014

Timur’dan Muhteşem göndermeler

Muhteşem Yüzyıl’ın son bölümünü izlerken, kendimi Hababam Sınıfı’nın ünlü şarkısı ‘Neler oluyor hayatta’yı mırıldanırken buldum.

23.02.2014

Direk dansı artık Ankara’da

‘Pole Dans’ yani ‘Direk Dansı’, şimdiye kadar pek çok filmde yada müzik klibinde kullanıldı.

18.01.2014

Dövmeli namaz...

Athena Gökhan’ın cami avlusunda abdest alırken bir hayranı tarafından çekilen fotoğrafı olay oldu.

10.01.2014

Twitter kavgası

Fanatik Galatasaraylı işadamı Mehmet Aslan ile Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu, spor salonunda kavga etti!

18.12.2013

Medcezir aşkta yeni sezon

Levent Penso’nun kızı Verda Penso, Nurettin Hasman’la yaşadığı aşkın ardından Alpay Başaran, Mert İncekara ve Mehmet Özener’le flört etmişti.

30.09.2013

Kaç çocuğum var bilmiyorum

İstanbul’a ikinci şubesini açmaya hazırlanan Carluccio’s’un yaratıcısı Antonio Carluccio, feleğin çemberiyle hulohup çevirmişlerden. İşte gustosu epey yüksek bir hayat gurmesinden aşk, yemek, kadınlar ve insanlar üzerine dedikodusu bol bir hayat dersi.

27.09.2013

Aşk bitti düğün iptal

Ceyla Aysal’la öpüşürken görüntülenen Belçikalı eski sevgili Xavier Dirsehan Schoonjans, sohbet toplantılarında Ceyla Aysal’ın Mehmet Kırklar’a olan aşkının bittiğini ve evlenmeyeceklerini söylüyormuş.

27.08.2013

Prens’le tanıştılar

Monaco Prensi II. Albert, Monaco’daki Yıldızlar Salonu’nda düzenlenen Gül Balosu ile Kızılhaç Balosu’na katılan Türk işadamları ile önceki gün İstanbul’da buluştu.

8.11.2012

AVANT-GARDE MUTFAĞIN TEMSİLCİLERİNİN YARATTIĞI LEZZET İKLİMİ

Anadolu’nun orta yerinde, binlerce yıllık tarihi mirasın kalbinde konuşlanan Ankara’nın ağırbaşlı görünümünün altında canlı kültürel hayat, otantik duraklar ve alternatif güzergâhlar yok değil.

13.10.2012

Cem Özer haklı mı?

Nurgül Yeşilçay’ın sevgilisi Tolga Karaçelik tarafından tartaklanması sonrası devreye eski koca Cem Özer girdi...

29.08.2012