EKSTRA
MENÜ

Gümülcine

Gümülcine haberleri sayfasında güncel ve son dakika Gümülcine hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 851 Gümülcine haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Gümülcine Haberleri

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: İtibar suikastı yapmaya çalışıyorlar

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: İtibar suikastı yapmaya çalışıyorlar

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kurum olarak yapıcı, yararlı, ufuk açıcı eleştirileri kimden gelirse gelsin önemsediklerini ve dikkate aldıklarını belirterek, "Ancak milletimizin dini ve sosyal hayatına, insanlığın huzur ve geleceğine hizmet eden teşkilatımızın mesnetsiz ithamlarla yıpratılmaya çalışılması asla kabul edilebilir bir tutum değildir" dedi. Erbaş, "Bu milletin değerlerine yabancı çevrelerce üretilen yanlış bilgi ve mesnetsiz yorumlar üzerinden bir algı yönetimi ve itibar suikastı yapılmaya çalışıldığını da maalesef görüyoruz" ifadelerini kullandı.

1.10.2021Gündem
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan Yunanistana tepki

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ın Batı Trakya'da Türklerin seçtiği müftülere yönelik müdahaleci uygulama ve baskı politikalarına son vermesi gerektiğini belirterek, "Lozan Barış Antlaşması'ndan doğan haklarının ve dini özgürlüklerinin korunması hususunda soydaşlarımızın yanındayız." ifadesini kullandı.

4.09.2021Dünya
Batı Trakya’da 12 Türk okulu daha kapatıldı

Batı Trakya’da 12 Türk okulu daha kapatıldı

Yunanistan Eğitim ve Diyanet İşleri Bakanlığı, öğrenci sayısının yetersiz olduğu gerekçesiyle, Batı Trakya’da 12 Türk azınlık ilkokulunun faliyetini durdurma kararı aldı.

3.08.2021Dünya
Ah o eski bayramlar

Ah o eski bayramlar

Çocukluklarındaki bayramlar nasıldı? Bayram sabahlarında neler yaşadılar? Ne kadar bayram harçlığı topladılar? Siyasiler anılarını Hürriyet’le paylaştı.

22.07.2021Gündem
İpsala açık

İpsala açık

Yunanistan ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti güzergâhındaki belirsizlik yazı dizimizi yayına hazırladığımız tarihe kadar devam ediyordu. Yayınlanan son genelgeye göre Türkiye’ye gidişlerde, AB vatandaşları ve bu ülkelerde ikâmet edenler, Bulgaristan ve İtalya üstünden Yunanistan’a girerek Türkiye’ye transit geçiş yapabiliyor.

22.06.2021Avrupa
Çavuşoğlu Batı Trakya’da soydaşlarla buluştu

Çavuşoğlu Batı Trakya’da soydaşlarla buluştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan ziyaretine dün Türk azınlığın yoğun olarak yaşadığı Batı Trakya’dan başladı.

31.05.2021Dünya
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Dr. Sadık Ahmetin Gümülcinedeki kabrini ziyaret etti

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Dr. Sadık Ahmet'in Gümülcine'deki kabrini ziyaret etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Batı Trakya Türklerinin, Türkiye'nin kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmayacağını bildiğini söyledi.

30.05.2021Gündem
Bakan Çavuşoğlu, Gümülnine Müftüsü Şerif ve İskeçe Müftüsü Mete’yle görüştü

Bakan Çavuşoğlu, Gümülnine Müftüsü Şerif ve İskeçe Müftüsü Mete’yle görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Batı Trakya'da Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete'yle görüştü.

30.05.2021Dünya
Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran: Sessiz kalmamızı kimse beklememeli

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran: 'Sessiz kalmamızı kimse beklememeli'

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Yunanistan ile Türk Azınlık hakları konusunda pozitif bir gündem oluşturmak istediklerini belirterek, "Azınlığın sahip olduğu hakların çiğnenmesine, aşındırılmasına sessiz kalmamızı kimse beklememeli." dedi.

5.05.2021Gündem
Nöyyi Antlaşması Nedir Nöyyi Antlaşması Tarihi, Maddeleri, Önemi Ve Sonuçları Kısaca Özeti

Nöyyi Antlaşması Nedir? Nöyyi Antlaşması Tarihi, Maddeleri, Önemi Ve Sonuçları Kısaca Özeti

İki dünya savaşları sonrasında çok sayıda müzakereler olmuş ve antlaşmalar imzalanmıştır. Bunlardan birisi de Nöyyi ( Neuilly ) Antlaşmasıdır. Nöyyi Antlaşması Nedir? Nöyyi Antlaşması nerede imzalanmıştır? Nöyyi Antlaşmasının tarfları kimlerdir? Nöyyi Antlaşmasının sonucu nedir? Nöyyi Antlaşmasının Önemi nedir gibi çok sayıda soru akla gelmektedir. Bu ve benzer sorulara cevap olabilecek ve ilgiyle okuyacağınız konuları sizler için derledik.

3.05.2021Araştırma
Kılıçdaroğlu dünya çocuklarıyla buluştu

Kılıçdaroğlu dünya çocuklarıyla buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çevrimiçi programla Türkiye ve KKTC, Orta Asya, Ortadoğu, Trakya ile Balkanlar’da yaşayan çocuklarla video konferansta bir araya geldi.

24.04.2021Gündem
İki gözüm dediği eşine doyamadan hayata veda etti: Sabahattin Ali anılıyor

'İki gözüm' dediği eşine doyamadan hayata veda etti: Sabahattin Ali anılıyor

Türk romancılığının ve hikayeciliğinin önemli isimlerinden yazar ve şair Sabahattin Ali'nin vefatının üzerinden 73 yıl geçti. Aralarında Kürk Mantolu Madonna ve Kuyucaklı Yusuf'un da bulundu birçok unutulmaz romanın yazarı olan Ali, anılıyor.

2.04.2021Keyif
Thassos Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Thassos Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Thassos Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Thassos Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Türkiye dışında bir yerlere tatile gitmek, yeni yerler görmek keyifli olabilir. Yakın bir yere hafta sonu gidip dönebilir ve arabayla gidebilirsiniz. Denizi, kumu, güneşi ve yemekleriyle güzel bir alternatif Thassos Adası ya da diğer adıyla Taşöz iyi bir seçim olacaktır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.02.2021Seyahat
Yunanistandan skandal medrese kararnamesi

Yunanistan'dan skandal medrese kararnamesi

Yunanistan'ın Batı Trakya'daki Türk azınlığa yönelik hak ihlalleri sürüyor. Atina şimdi de "medreseleri, Yunan okulu gibi idare etmek için" keyfi bir kararname çıkardı.

3.09.2020Dünya
Yurt dışında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Yurt dışında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Türkiye’nin tüm yurt dışı temsilciliklerinde törenler düzenlendi. Berlin’de grafiti sanatçısı Berlin Duvarı’na, ‘15 Temmuz’u Unutmadık’, ‘Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’ yazarak şehitleri anarken, Hannover Başkonsolosluğu Konsolosluk Yerleşkesi, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyularak etkinlik gerçekleştirdi.

15.07.2020Avrupa
Yunanistanın şehirleri neler Yunanistan başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Yunanistan'ın şehirleri neler? Yunanistan başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Yunanistan Türkiye'nin komşu ülkelerinden biridir. Avrupa birliği ülkesi olan Yunanistan doğal güzelliğe sahip ülkelerden biridir. Yunanistan Balkanlar'da yer alan ülkelerden biridir. Yunan medeniyeti dünyaca ünlü bir medeniyettir. Özellikle ülkeyi ziyaret etmek isteyenler Yunanistan hakkında geniş çaplı araştırma yapmaktadırlar. Son haftalarda ise Yunanistan arama motorlarında en çok araştırılan ülkeler arasında yer aldı. Peki, Yunanistan'ın şehirleri neler? Yunanistan başkenti ve nüfus bilgileri nedir? Yunanistan yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri nedir? İşte Yunanistan'a dair bilinmesi gerekenler.

19.06.2020Seyahat
Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Hürriyet’e konuştu: Yaklaşık 70 Türk Corona Virüs nedeniyle Yunan gemisinde tedavi altında

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Hürriyet’e konuştu: Yaklaşık 70 Türk Corona Virüs nedeniyle Yunan gemisinde tedavi altında

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Yunanistan’ın Pire Limanı'nda karantina altına alınan El Venizelos isimli kruvaziyer gemisinde Corona Virüs testi pozitif çıkan yaklaşık 70 Türk vatandaşının tedavi altına alındığını söyledi. Hürriyet’e konuşan Büyükelçi, testleri negatif çıkan Türk vatandaşlarının iki otelde karantina altına alındığını söyledi.

6.04.2020Dünya
Son dakika haberler: Bakan Çavuşoğlundan flaş açıklama

Son dakika haberler: Bakan Çavuşoğlu'ndan flaş açıklama

Gelen son dakika haberine göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Demokrasinin beşiği olduğu söylenen bir ülkenin Cumhurbaşkanı yine Müslüman Türk azınlığa Yunan Müslüman azınlık demiş. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin onca kararına rağmen. Siz ne derseniz deyin; Batı Trakya Türk Azınlığı yüzyıllardır Türk'tü, Türk kalacak." ifadelerinde bulundu. 14 Mart’ta görevi sona erecek Cumhurbaşkanı Pavlopulos, 16 Şubat'ta Batı Trakya'ya ziyaretinde yaptığı konuşmada azınlıklar konusuna değinerek, Lozan Antlaşmasına göre, Batı Trakya Türklerinin sadece dini bir azınlık, İstanbul Ortodoks Rumların ise milli bir azınlık olduğunu iddia etmişti.

18.02.2020Dünya
Dede toprağında stres attı... Serez çarşısı kör, Serez çarşısı dilsiz

Dede toprağında stres attı... 'Serez çarşısı kör, Serez çarşısı dilsiz'

BEŞTEPE’ye gizlice çıkarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştüğü, Erdoğan’ın da ona ‘CHP genel başkanlığı’ için destek vaadinde bulunduğu iddialarıyla karşı karşıya kalan eski CHP milletvekili Muharrem İnce, konuyu yargıya taşıyıp soluğu dede toprağı Balkanlar’da aldı.

1.12.2019Gündem
Yunanistanda kapalı göçmen kampı uygulamasına karşı istifa kararı

Yunanistan'da 'kapalı göçmen kampı' uygulamasına karşı istifa kararı

Yunanistan’da, hükümetin Ege adalarındaki göçmen kamplarını kapatıp yerine yeni “kapalı kamplar” inşa etme kararı istifa getirdi.

21.11.2019Dünya
Herkesin payı var

"Herkesin payı var"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Yunanistan’ın Gümülcine kentinde, Batı Trakya Türkleri liderlerinden Dr. Sadık Ahmet’in 24’üncü ölüm yıldönümünde anma programına katılmak üzere Batı Trakya’ya gitti.

25.07.2019Gündem
Yunanistana kaçan 8 darbecinin takipçisi olacağız

'Yunanistan'a kaçan 8 darbecinin takipçisi olacağız'

Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Yunanistan'a kaçan darbeci askerlere ilişkin, "Darbe girişiminden bu yana aradan geçen üç yılda 8 firari asker ülkemize iade edilmedikleri gibi bunlara iltica verilmesi yönünde Yunan yargısının aldığı karar kesinlikle kabul edilebilir değildir." dedi.

15.07.2019Dünya
Azınlık karnesi

Azınlık karnesi

“Tren İstanbul’dan kalkıp Selanik’e mi gidiyor, yoksa Selanik’ten kalkıp İstanbul’a mı gidiyor?” Türk ve Yunanlı yetkililerin bu basit soru üzerine anlaşamaması, İskeçe’deki bir öğrencinin aylarca kitapsız kalmasına sebep olabiliyordu! Tarih Vakfı, ‘Lozan’dan Günümüze Batı Trakya Azınlık Okulları’ üzerine yaptığı araştırmayla bu okulların bilinmeyenlerini irdeledi. Dört yıllık çalışma, aynı isimle kitaplaştı.

Tarihi Kuleli Yalısı 190 milyon liraya satışa çıkarıldı

'Tarihi Kuleli Yalısı' 190 milyon liraya satışa çıkarıldı

'Noel Eram Yalısı' olarak da bilinen İstanbul Boğazı'ndaki en değerli yalılarından Çengelköy'deki Tarihi Kuleli Yalısı satışa çıkarıldı. 190 milyon lira değer biçilen yalıda 14 oda ve 4 salon bulunuyor. Yalı, 50 yıl sonra ailenin sığamaması gerekçesiyle satılıyor.

3.07.2019Ekonomi
Avrupada 21 ülke sandık başında

Avrupa'da 21 ülke sandık başında

Avrupa Birliği (AB) genelinde bugün 21 üye ülke, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için sandık başına gidiyor.

26.05.2019Dünya
İtalyan devleri, Alpaslan Tahsin transferi için devrede

İtalyan devleri, Alpaslan Tahsin transferi için devrede!

Yunanistan ekibi PAOK'un altyapısında forma giyen 15 yaşındaki Türk futbolcu Alpaslan Tahsin, yetenekleri ve sergilediği performansla şimdiden Avrupa'nın dev kulüplerinin radarına girdi.

17.04.2019Futbol
ABden doğal gaz boru hattı desteğine onay

AB'den doğal gaz boru hattı desteğine onay

AB Komisyonu, Yunanistan ve Bulgaristan arasında inşa edilecek doğal gaz boru hattına sağlanacak kamu desteklerini onayladı.

9.11.2018Ekonomi
Çocuklar kreşte, anneler işte

Çocuklar kreşte, anneler işte

Dev fabrika kompleksinin içinde, bir yanda ihraç edilecek tonlarca konfeksiyon malzemesi üretilirken diğer yanda yüzlerce çocuk karyolalarında huzurla uyuyor... Burası, 1983’ten beri tekstil alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil’in kuruluşundan itibaren hizmet veren kreşi. Kanuna göre kurumlarında 150’den fazla kadın çalışanı bulunan işverenlerin kreş açma zorunluluğu buluyor. Peki kaçının bünyesinde kreş var? Bu sorunun cevabı yok.

22.10.2018Ekonomi
30 günde 26 konser

30 günde 26 konser

Popçu Merve Özbey, 30 günde 26 konserle bu yazın rekoruna imza atıyor. Ağustos ayında 16 ayrı şehirde 26 konser verecek olan Özbey, bu ayı yollarda geçirecek.

7.08.2018Magazin
Batı Trakya’da tayinli müftülere zorunlu emeklilik

Batı Trakya’da tayinli müftülere zorunlu emeklilik

YUNANİSTAN Eğitim ve Diyanet İşleri Bakanlığı, Batı Trakya’daki tayinli Gümülcine ve İskeçe Müftüleri Meço Cemali ile Mehmet Emin Şinikoğlu’nun mecburi emeklilikleri için harekete geçti.

1.08.2018Dünya
Yunan basınında dikkat çeken iddia: Türkiyeyi suçlamak için ABD yaktı

Yunan basınında dikkat çeken iddia: 'Türkiye'yi suçlamak için ABD yaktı'

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Yunan basını ülkeyi yasa boğan orman yangını için birbirinden ilginç komplo teorilerini gündeme getirdi. Eleftheri Ora gazetesi, "Tüm bu toplu katliamı, Türkiye'yi, 'dost' Rusya'dan ödünç alınan teknolojiyle kundaklayıcı olarak suçlamak için belki de Amerikalılar düzenledi" iddiasında bulundu.

31.07.2018Gündem
Sözleşmeyi beğenmediler işten çıktılar Aynı işi kurdular, şimdi paraya para demiyorlar

Sözleşmeyi beğenmediler işten çıktılar! Aynı işi kurdular, şimdi paraya para demiyorlar

İzmir'de çalıştıkları iş yerinde sözleşmelerine konulan "Buradan ayrıldıktan sonra bu işi yapmayacaksınız" şeklindeki madde nedeniyle istifa ederek kendi işlerini kuran 2 girişimci, bugün 37 ülkeye 6 milyon dolarlık ihracat yapıyor.

26.07.2018Ekonomi
TRT ekibi Yunanistanda gözaltına alındı

TRT ekibi Yunanistan'da gözaltına alındı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yayın yapmak üzere Yunanistan'a gelen TRT ekibi, Yunan güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. TRT muhabiri Fatih Sabuncu, hiçbir sebep gösterilmeden vahşice gözaltına alındıklarını, telefonlarındaki bilgilerin kaydedildiğini belirterek '3.5 saat sorgu yapılmadan her birimizi ayrı odada tuttular. 3 saat boyunca telefonlarımızdaki bilgileri kaydettiler. Aracımızı teslim ettiklerinde otomobilde her şeyin alt üst olduğunu gördük' dedi.

15.07.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Kavala’dan Thassos Adası'na 2  

Geçen haftaki Kavala yazımda Kavala ve Thassos Adası’nın bize sandığınızdan uzak olmadığını, sabah erken saatte çıkacağınız bir yolculukla öğle saatlerinde adada kahve leyfi yapabileceğinizi vurgulamış, önce Kavala’yı anlatmıştım. Bu haftada Thassos (Taşöz) Adası notları ile karşınızdayım.

13.06.2021

Kavala’dan Thassos Adası’na 1

Biliyor musunuz, bir pazar sabahı erkenden yola çıkıp Kavala’ya uzanmak, hemen karşısındaki kuzey Ege’nin en yeşil adalarından biri olan Thassos Adası’na gitmek mümkün, ben yaptım.

6.06.2021

Avukat, halkın ve hakkın dilidir

Öncelikle, tüm avukatların 5 Nisan ‘Avukatlar Günü’nü kutlarım.

6.04.2021

837 milyon dolar helallik ödeyen eski bir dost

Haber şu: “TMSF’ye olan 837 milyon 574 bin 977 dolar borcunu ödedi”.

3.03.2019

Girişimci kadınlara ideal bir örnek Meltem Kurtsan

Heyyoo bugün, o gün...Yürünmemiş yollarda yürüyen, girişimci, cesur kadınları yazdığım gün.

21.06.2018