EKSTRA
MENÜ

Gümrük Vergisi

Gümrük Vergisi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Gümrük Vergisi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.373 Gümrük Vergisi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Gümrük Vergisi Haberleri

Fiyat artışına ‘ithalat’ engeli

Fiyat artışına ‘ithalat’ engeli

Gıda enflasyonunun yüzde 30’a dayanması üzerine temel gıda ürünleri fiyatlarındaki artışın önüne geçmek üzere arpa, buğday, mısır, yulaf, nohut, mercimek ithalatından alınan gümrük vergileri yılbaşına kadar sıfırlandı. Kahve ithalatından alınan vergide ise indirime gidildi. Sektör uzmanları, ithalatın yerli üreticiyi, çiftçiyi olumsuz etkilemeyeceğini un, yem, yumurta üretimini rahatlatacağını, fiyat artışlarının frenleneceğini ifade ediyor.

9.09.2021Ekonomi
Son dakika... Bazı tarım ürünlerinde gümrük vergisi sıfırlandı

Son dakika... Bazı tarım ürünlerinde gümrük vergisi sıfırlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla ithal edilecek olan buğday, çavdar, arpa, yulaf, mısır, nohut, mercimekte gümrük vergisi yılbaşına kadar yüzde 0 olarak uygulanacak.

8.09.2021Ekonomi
Beyaz eşya satışları yılın ilk yarısında yüzde 41 büyüdü

Beyaz eşya satışları yılın ilk yarısında yüzde 41 büyüdü

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Can Dinçer "TÜRKBESD'e üye firmaların iç satış ve ihracat olmak üzere toplam satışları 2020 senesinin ilk yarısına kıyasla yüzde 41 artarak 17 milyon 426 bin 912 adet olarak gerçekleşti. Geçen senenin üzerinden yüzde 48'lik üretim artışı sağladık" dedi.

27.07.2021Ekonomi
Beyaz eşya satışları yılın ilk yarısında yüzde 41 büyüdü

Beyaz eşya satışları yılın ilk yarısında yüzde 41 büyüdü

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’ne (TÜRKBESD) üye firmaların iç satış ve ihracat olmak üzere 6 ana üründe toplam satışları yılın ilk yarısında 2020 senesinin aynı dönemine göre %41 oranında artarak 17.426.912 adet olarak gerçekleşti.

27.07.2021Ekonomi
Muz, ayçiçeği, fıstıkta yeni vergi düzeni

Muz, ayçiçeği, fıstıkta yeni vergi düzeni

Ticaret Bakanlığı, sarımsak, badem, ceviz, muz, çay, çerezlik ayçiçeği ve yer fıstığı ithalatında alınacak gümrük vergisi sisteminde geçen yıl yaptığı değişikliği kalıcı hale getirdi.

23.06.2021Ekonomi
Yem fiyatlarında düşüş bekleniyor

Yem fiyatlarında düşüş bekleniyor

TÜRKİYEM-BİR Başkanı Ülkü Karakuş "TMO'nun elindeki malların temmuzda satışa açılmasıyla yem ham maddesi fiyatları düşecektir" dedi.

23.06.2021Ekonomi
Ayçiçeği tohumundan 30 Hazirandan sonra da gümrük vergisi alınmayacak

Ayçiçeği tohumundan 30 Haziran'dan sonra da gümrük vergisi alınmayacak

Ayçiçeği tohumu ithalatında gümrük vergisi alınmama uygulaması 30 Haziran'dan sonra da devam edecek, ham ayçiçeği yağında ise gümrük vergisi oranı 1 Temmuz'dan itibaren yüzde 10 olarak uygulanacak.

13.06.2021Ekonomi
Yılın 5 ayında 39 ülkeye ihraç edildi

Yılın 5 ayında 39 ülkeye ihraç edildi

Türkiye'den Ocak-Mayıs 2021'de Rusya, Almanya ve Vietnam başta olmak üzere 39 ülkeye Karadeniz somonu ihraç edildi.

9.06.2021Ekonomi
Sanayinin önde gelen isimleri ham madde sorununu değerlendirdi

Sanayinin önde gelen isimleri "ham madde" sorununu değerlendirdi

HISİAD Başkanı Çetin Tecdelioğlu "Hırdavatın tamamlayıcısı olan bakır, alüminyum, paslanmaz gibi metaller ve plastiğin ham maddesi gibi ürünlerin temininde çok zayıfız" dedi.

8.06.2021Ekonomi
Hurma ithalatında vergi yükseldi

Hurma ithalatında vergi yükseldi

Hurma ithalatında uygulanan gümrük vergisi oranları yüzde 15'den yüzde 25'e yükseltildi.

5.06.2021Ekonomi
Plastik ve çelikte gergin bekleyiş

Plastik ve çelikte gergin bekleyiş

Salgın döneminde hammadde fiyatlarındaki artış üreticileri zorluyor. Artışın sürmesi halinde tüketiciye yansıması olacağından ve enflasyonun olumsuz etkilenmesinden korkuluyor. Kapanmanın sona ermesiyle tüketimin artacak olması da endişeleri arttırıyor. ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz, “Ek vergiler de üretim sürecini zorluyor. Artan maliyetler son ürünlere de yansıyacak” diye konuştu.

4.06.2021Ekonomi
ABD, Türkiye ve beş ülkeden ithalata vergi getirdi

ABD, Türkiye ve beş ülkeden ithalata vergi getirdi

ABD, Türkiye ve diğer beş ülkeden yapılan bazı ürünlerin ithalatına yüzde 25 vergi getirileceğini açıkladı. Açıklamaya göre, yeni vergiler uluslararası müzakereler sürerken askıda olacak. Yürürlüğe girmesi durumunda, Türkiye’den ithal 310 milyon dolarlık ürün ek gümrük vergisine tabi olacak.

3.06.2021Ekonomi
Son dakika haberi: Bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Son dakika haberi: Bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

Son dakika haberi... AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, il özel idareleri, belediyeler ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına 30 Nisan 2021'e kadar olan bazı borçlar yapılandırılacak. Belediyelerin su, atık su ve katık atık ile sunduğu bazı hizmetlerden kaynaklanan ücret alacakları, aldığı bazı paylar; büyükşehir belediyelerinin katı atık ücretleri ile su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları da yapılandırma kapsamında olacak. Düzenleyici ve denetleyici kurumlarca verilen idari para cezaları, Kovid-19 ile mücadele kapsamında verilen idari para cezaları ile tütün ve tütün mamulleri kullanımından kaynaklanan idari para cezaları kapsam dışında olacak. Her bir taşıt için motorlu taşıtlar vergisi, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10'unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek. Yapılandırılacak tutarların, kanunda öngörülen süre ve şekilde ödenmemesi halinde vade tarihinde değişiklik yapılmayacak.

3.06.2021Ekonomi
Yem sanayicilerinden ‘Fiyat açıklansın’ talebi

Yem sanayicilerinden ‘Fiyat açıklansın’ talebi

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) Başkanı Ülkü Karakuş, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) arpa, mısır, buğday gibi ürünlerde satış fiyatlarını en kısa sürede açıklaması gerektiğini belirterek, “Buğday fiyatları artmaya başladı.

23.05.2021Ekonomi
AB ve ABD, çelik ve alüminyum vergilerinde ateşkes sağladı

AB ve ABD, çelik ve alüminyum vergilerinde ateşkes sağladı

AB'nin, ABD'nin çelik ve alüminyum gümrük vergilerine karşı yeniden dengeleme önlemlerindeki artışı geçici olarak askıya alacağı belirtildi.

17.05.2021Ekonomi
Kocaelide 3,4 milyar liralık yatırıma teşvik

Kocaeli'de 3,4 milyar liralık yatırıma teşvik

Kocaeli'de yılın ilk çeyreğinde sabit yatırım tutarı 3,4 milyar lira olarak öngörülen 132 proje için yatırım teşvik belgesi düzenlendi.

17.05.2021Ekonomi
Baltalimanı Antlaşması Nedir Baltalimanı Antlaşması Tarihi, Maddeleri, Önemi Ve Sonuçları Kısaca Özeti

Baltalimanı Antlaşması Nedir? Baltalimanı Antlaşması Tarihi, Maddeleri, Önemi Ve Sonuçları Kısaca Özeti

Osmanlı devleti birçok devlet karşısında mağlup olmamak için denge politikası gütmekteydi. Bu politika sonucunda bazı ülkede de bazı anlaşmalar ile tavizler verdiği bilinmektedir. Bu anlaşmayı merak eden bireyler de genellikle Baltalamanı Antlaşması nedir? Baltalamanı Antlaşması tarihi, maddeleri, önemi ve sonuçları kısaca özetinedir? Soruları bulunmaktadır. Bu ve benzeri soruların cevaplarını sizler için derledik.

16.05.2021Araştırma
Ev eşyası pandemide göz doldurdu

Ev eşyası pandemide göz doldurdu

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Uğur Uysal, “Pandemide evlerine kapanan insanlar çılgınca ne var ne yok değiştirmeye başladılar. Halı, mobilya, perde, koltuk kumaşı, ev tekstili ve aksesuar başta olmak üzere çok sayıda sektöre pandemi piyangosu vurdu” dedi. Uysal, geçen yıl 2.5 milyar doları aşan halı ihracatının bu yıl 3 milyar doları geçeceği tahmininde bulundu.

10.05.2021Ekonomi
Sakaryada ilk çeyrekte tamamlama vizesi alan yatırımlar 631 kişiye iş kapısı oldu

Sakarya'da ilk çeyrekte 'tamamlama vizesi' alan yatırımlar 631 kişiye iş kapısı oldu

"Otomotiv şehri" Sakarya'da yılın ilk çeyreğinde 46 proje için yatırım teşvik belgesi düzenlendi, toplam tutarı yaklaşık 437 milyon lira olan 6 yatırım "tamamlama vizesi" aldı.

3.05.2021Ekonomi
430 euroyu geçmesin, yoksa..

430 euroyu geçmesin, yoksa!..

Almanya’nın Köln/Bonn Havalimanı Gümrük Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, son haftalarda Türkiye’den gelen yolcuların beyan edilmeyen altın ve ziynet eşyalarında büyük oranda artış tespit edildiği bildirildi. 1 Mart-21 Nisan arasında 100 bin euroluk beyan edilmemiş altın gümrüğe takıldı.

3.05.2021Avrupa
AB ile İngiltere arasında flaş gelişme

AB ile İngiltere arasında flaş gelişme!

Avrupa Birliği Konseyi, merakla beklenen AB ve İngiltere arasında Brexit sonrası dönemde ticari ilişkileri belirleyecek anlaşmayı onayladı. Anlaşma 1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek.

29.04.2021Ekonomi
APden Brexit sonrası flaş karar

AP'den Brexit sonrası flaş karar

Avrupa Parlamentosu, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkmasının (Brexit) ardından Londra ile varılan ticaret anlaşmasını onayladı.

28.04.2021Ekonomi
ABden İngiltereye ticaret anlaşması uyarısı

AB'den İngiltere'ye 'ticaret anlaşması' uyarısı

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Bu anlaşma, bağlayıcı bir uzlaşmazlık çözüm mekanizması ve gerektiğinde durumu düzeltmeye yönelik tek taraflı tedbirler alınmasını sağlayan maddeler içeriyor." dedi.

27.04.2021Dünya
Bakan Pekcan’dan dezenfektan açıklaması

Bakan Pekcan’dan dezenfektan açıklaması

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’a ait olan Nanoksia Biyoteknoloji ile Karon Mühendislik firmalarının, pandemi başlangıcından itibaren Ticaret Bakanlığı’na 9 milyon liralık dezenfektan sattığı iddialarına yanıt geldi.

21.04.2021Ekonomi
Türkiye beyaz eşya satışları yüzde 40 arttı

Türkiye beyaz eşya satışları yüzde 40 arttı

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Can Dinçer, "Ocak-Mart arasında geçen yıl aynı döneme göre satışlarımız yüzde 40, ihracatımız da aynı dönemde yüzde 26 arttı. İç satış ve ihracat olmak üzere 6 ana ürün grubundaki toplam satışlarımız bir önceki yıla göre yüzde 29 artışla 8 milyon 521 bin 513 adet olarak gerçekleşti." dedi.

20.04.2021Ekonomi
Birleşik Krallık ile STA ithalatı için AB gümrük vergileri geçerli olacak

Birleşik Krallık ile STA ithalatı için AB gümrük vergileri geçerli olacak

Birleşik Krallık ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) kapsamında yapılan ithalatta, Avrupa Birliği (AB) için geçerli olan gümrük vergisi oranları ile toplu konut fonu uygulanacak.

20.04.2021Ekonomi
Aliexpress Gümrük Vergisi hesaplama nasıl yapılır Aliexpress Gümrük Vergisi oranları hakkında bilgi

Aliexpress Gümrük Vergisi hesaplama nasıl yapılır? Aliexpress Gümrük Vergisi oranları hakkında bilgi

Aliexpress, uygun fiyata ürün bulmak için kullanılan bir sitedir. Fakat bu siteden gelen ürünlerin Çin’den gönderilmesi bazı sıkıntılara yol açıyor. Bu sıkıntıların ve problemlerin başında ise gümrük yer almakta. Aliexpress ile yapılan alışverişlerde gümrük vergisinin ne kadar olduğu ise oldukça merak ediliyor. İşte,Aliexpress gümrük vergisi hesaplama konusunda merak edilen tüm detayları derledik.

20.04.2021Teknoloji
ABD alüminyuma ek vergi koyabilir

ABD alüminyuma ek vergi koyabilir

ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye'nin de arasında bulunduğu 16 ülkeden ithal ettiği alüminyum alaşımı levha ürününe yönelik anti-damping gümrük vergisi emri yayımlayacak.

1.04.2021Ekonomi
2nci Abdülhamid’in tahta çıkış yıl dönümünde inşa edilen saat kulelerinin en yükseği Niğde’de

2'nci Abdülhamid’in tahta çıkış yıl dönümünde inşa edilen saat kulelerinin en yükseği Niğde’de

OSMANLI Padişahı 2’nci Abdülhamid’in tahta çıkışının 25’inci yıl dönümü nedeniyle Türkiye'nin çeşitli illerinde inşa edilen saat kulelerinin en büyüğü olan ve Alaaeddin Tepesi üzerindeki kale içerisinde yer alan Niğde Saat Kulesi, ilk günkü ihtişamıyla ayakta duruyor.

17.03.2021Gündem
Havacılık sektöründe vergiler 4 ay durduruldu

Havacılık sektöründe vergiler 4 ay durduruldu

Avrupa Birliği (AB) ve ABD, havacılık şirketleri Boeing ve Airbus'a sağlanan desteklemelerden ötürü karşılıklı olarak uygulanan ilave gümrük vergilerini 4 ay için durdurma kararı aldı.

6.03.2021Ekonomi
ABden İngiltereye Brexit anlaşmasını ihlal suçlaması

AB'den İngiltere'ye "Brexit anlaşmasını ihlal" suçlaması

Avrupa Birliği (AB), Kuzey İrlanda'ya giden ürünlere bir süre daha gümrük kontrolü yapmayacağını açıklayan İngiltere'yi, Brexit anlaşmasını ve uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı.

4.03.2021Ekonomi
OSB’lere yatırımcı ilgisi devam ediyor

OSB’lere yatırımcı ilgisi devam ediyor

Türkİye’nin planlı sanayi alanları olan organize sanayi bölgelerine yatırımcı ilgisi devam ediyor.

25.02.2021Ekonomi
Türk tarımı, yatırımcılar için birçok alanda cazip imkanlar barındırıyor

Türk tarımı, yatırımcılar için birçok alanda cazip imkanlar barındırıyor

Türk tarımı, taze ve işlenmiş meyve sebze üretimi, hayvancılık, örtü altı üretim, su ürünleri üretimi, tohumculuk, helal gıda üretimi ve Tarım 4.0 gibi tarımsal teknoloji alanlarına yatırım yapanlar için cazip fırsatlar barındırıyor.

8.02.2021Ekonomi
ASELSAN Konya Silah Sistemleri AŞye proje bazlı devlet yardımı

ASELSAN Konya Silah Sistemleri AŞ'ye "proje bazlı devlet yardımı"

ASELSAN Konya Silah Sistemleri AŞ tarafından Konya'da yapılacak silah ve silah sistemleri üretim tesisi yatırımının "proje bazlı devlet yardımı" uygulamasıyla desteklenmesi kararlaştırıldı.

6.02.2021Ekonomi
İngiltere’de iki Türk’e kara para aklamaktan hapis cezası

İngiltere’de iki Türk’e kara para aklamaktan hapis cezası

İngiltere’de organize suç örgütleri için milyonlarca sterlin kara para aklamakla suçlanan iki Türk vatandaşı hapis cezasına çarptırıldı.

29.01.2021Avrupa
Gıda fiyatlarındaki hareketlilik devletin sıkı takibinde

Gıda fiyatlarındaki hareketlilik devletin sıkı takibinde

Gıda Komitesi'nde, her kurumun gıda fiyatlarındaki artışın önlenmesi için yapacağı iş birliğinin çerçevesi belirlendi. Fiyatlardaki artış ve stokçuluğun önlenmesine yönelik, gerekmesi halinde gümrük vergisi düzenlemeleri, ithalat yapılması ya da ihracatın geçici olarak kısıtlanması gibi önlemler alınıyor.

29.01.2021Ekonomi
‘İki teker’in yükselişi

‘İki teker’in yükselişi

Koronavirüs ile birlikte mobilite önem kazandı. Bisiklet ise bu talebi karşılamanın yanında, hava kirliliği yaratmayan, düşük kullanım maliyetleriyle hem ulaşımda hem de sportif alanda sürecin kazananı oldu. Türkiye 2020 yılında 50 milyon Euro üzerinde bisiklet ihracatı gerçekleştirdi.

24.01.2021Ekonomi
Pandemide satışlar yüzde 16 yükseldi

Pandemide satışlar yüzde 16 yükseldi

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (TÜRKBESD) açıkladığı verilere göre sektör bir önceki yıla göre 2020’de Türkiye satışlarını yüzde 16 arttırak 7.75 milyon adede çıkardı.

22.01.2021Ekonomi
Türkiye beyaz eşya satışları 2020de yüzde 16 arttı

Türkiye beyaz eşya satışları 2020'de yüzde 16 arttı

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Dinçer, sektörün 2020 verileri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

21.01.2021Ekonomi
Fransa: Teknoloji devleri için yeni vergi düzenlemesi şart

Fransa: Teknoloji devleri için yeni vergi düzenlemesi şart

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, internet devlerine uygulanan vergi konusunda yeni ABD Başkanı seçilen Joe Biden'ı ikna etmek için yaza kadar kendilerine süre verdiklerini belirtti.

13.01.2021Teknoloji
İKMİBden Türk Kimya Sektörü Yatırım Öncelikli Ürünler raporu

İKMİB'den "Türk Kimya Sektörü Yatırım Öncelikli Ürünler" raporu

Kimya alanında ham madde ve ara mamullerdeki yüzde 70 dışa bağımlılığı ciddi boyutlarda azaltacak yeni bir yatırım projeksiyonu sunan çalışmayla İKMİB, Türk kimya sanayine güç katacak öncelikli ürünlerin yerli olarak üretilmesiyle toplamda 20,7 milyar dolarlık ithalatın önüne geçileceğini öngörüyor.

12.01.2021Ekonomi
‘America first’ mü, ‘Trump first’ mü

‘America first’ mü, ‘Trump first’ mü?

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 2016 yılında yapılan başkanlık seçimleri öncesi Cumhuriyetçiler’in adayı Donald Trump, buram buram milliyetçilik kokan bir seçim kampanyası sürdürdü. “Make America Great Again” (Amerika’yı yeniden harika yap” ve “America first” (Önce Amerika) sloganlarıyla sürdürdüğü seçim kampanyası boyunca, ABD’nin kapılarını göçmenlere, Müslümanlara kapatacağını, Meksika’dan kaçak göçün engellenmesi için sınırlara duvar ördüreceğini yineleyip durdu. Başarılı da oldu.

9.01.2021Avrupa
TOGG’a İngiliz rakip

TOGG’a İngiliz rakip

Türkiye otomotiv pazarında satılan elektrikli araçların sayısı her geçen gün artıyor. İngiliz MG’nin Euro NCAP’ten 5 yılız alan, Çin’de üretilen yüzde 100 elektrikli SUV modeli ile 2021’de Türkiye pazarına giriş yapıyor. Ocak sonunda ön siparişleri başlayacak olan MG ZS EV modeli Mayıs 2021’den itibaren yollara çıkacak. Benzinli modeller son çeyrekte Türkiye’de olacak.

4.01.2021Ekonomi
Oyunseverlere iyi haber Vergi yüzde 20’ye düştü

Oyunseverlere iyi haber! Vergi yüzde 20’ye düştü

Oyun konsollarına getirilen yüzde 50’lik gümrük vergisi yılbaşından itibaren yüzde 20’ye düşürüldü. Böylece en çok tercih edilen oyun konsollarında fiyatlar düşmüş olacak.

1.01.2021Ekonomi
Motosiklette 15 yılın rekoru

Motosiklette 15 yılın rekoru

Motosiklet sektörü pandemiye ve yükselen fiyatlara rağmen tıpkı otomotiv gibi beklentileri aşan sektörler arasında yer aldı. Motosiklet satışlarında 2006’dan bu yana en yüksek satış seviyelerine ulaşıldı.

1.01.2021Ekonomi
2021 yılı İthalat Rejimi Kararı Resmi Gazetede yayımlandı

2021 yılı İthalat Rejimi Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

2021 yılı İthalat Rejimi Kararı'nın yürürlüğe konulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'nin 3'üncü mükerrer sayısında yayımlandı.

31.12.2020Gündem

Yazar Sonuçları

İBB’de 2 dakikalık seçim

İBB’de 26 ihtisas komisyonu var; her komisyonda sekiz üye bulunuyor. Dağılım 5 AKP, 3 CHP oranında.

25.05.2021

Hayatınızı kolaylaştıracak online alışveriş tavsiyeleri

Hayatımızın büyük bir yerini dijitalleşmenin kapladığı bu dönemde, internet üzerinden yapılan alışverişin de dünya genelinde yükselişe geçtiği bilinen bir gerçek. Trend ve ekonomi raporlarına göre 2025 yılına kadar ve tabii ki daha sonrasında online alışveriş, yaşamımızın merkezi haline gelecek. Teknoloji çağına doğmuş Z kuşağı için çocuk oyuncağı olan online alışveriş, geleneksel kesim için bir türlü benimsenemeyebiliyor.

9.01.2021