EKSTRA
MENÜ

Gülay Uygun

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 465 haberi bulunmuştur.

Gülay Uygun Haberleri

Önce veliler ‘meslek’ seçiyor

Önce veliler ‘meslek’ seçiyor

Mesleki ve teknik eğitimi geliştirmek için okullarda revizyon yapılıyor. Özellikle çıraklık eğitiminde yeni bir model üzerinde duruluyor. Ailelerin meslek seçimindeki etkisi göz önünde bulundurularak, olumlu algı yaratılması için de çalışılıyor.

30.10.2016Eğitim
Bursa’da otomotiv Kars’ta hayvancılık

Bursa’da otomotiv Kars’ta hayvancılık

Milli Eğitim Bakanlığı hükümet programı kapsamında mesleki eğitime yönelik teşvik edici çalışmalarına devam ediyor. 53 alanda 205 dalda eğitim veren meslek liseleri için yeni model geliyor. 1 Eylül 2016’da çıkan Özel Program Uygulayan Proje Okulları Yönetmeliği’nde yer alan “Tek alanda eğitim yapan meslek lisesi açılabilir” maddesi doğrultusunda “tematik meslek liseleri” açılacak.

26.10.2016Eğitim
MEB, 30 büyük şehire tematik meslek lisesi açacak

MEB, 30 büyük şehire tematik meslek lisesi açacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), 30 büyük şehirde sektörün ihtiyaçlarına göre tematik meslek liseleri açılacak.

14.10.2016Eğitim
Akademisyenler, eğitimciler mesleki eğitimi tartışacak

Akademisyenler, eğitimciler mesleki eğitimi tartışacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), ilki iki yıl önce gerçekleştirilen Eğitim Kongresi, "Eğitimden Üretime Sektörle İş Birliğine" temasıyla 24-25 Ekim tarihlerinde Antalya'da düzenlenecek.

12.10.2016Eğitim
53. meslek lisesi alanı: Madencilik

53. meslek lisesi alanı: Madencilik

Meslek liselerine madencilik bölümü geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu alanla ilgili çalışmalarını Eylül 2016’da tamamladı. Seneye 10’uncu sınıfa geçip alan seçecek öğrenciler madenciliği tercih edebilecek.

29.09.2016Eğitim

Eğitime 350 milyon liralık yatırım

20’nci yılını dolduran bir vakıf üniversitesi, 350 milyon liralık yeni kampüs projesine hazırlanıyor. Üniversite 2 bin kişiye istihdam yaratarak Türkiye’deki yatırım seferberliğine destek vermeyi hedefliyor.

28.09.2016Eğitim
MEB endüstride 4’üncü devrimi masaya yatırdı

MEB "endüstride 4’üncü devrimi" masaya yatırdı

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, bakanlığın temel hedeflerinden birinin, mesleki eğitim sisteminin bugünün bilgi ve teknolojisi ile uyumlu hale getirilmesi, sanayinin dijitalleştirilmesi ve yüksek teknolojiyle donatılması olan, 4’üncü Sanayi Devrimi olarak nitelendirilen yüksek nitelikli insan gücüne talebin artırılmasına cevap vermek olduğunu bildirdi.

26.09.2016Eğitim
İki öğrenciden birine mesleki eğitim verilmesi hedefleniyor

İki öğrenciden birine mesleki eğitim verilmesi hedefleniyor

Türkiye’de nitelikli iş gücünü artırmak, ekonomi ve sosyal kalkınmayı desteklemek için liselerde mesleki eğitim alan öğrenci sayısının, yüzde 50’ye çıkarılması hedefleniyor.

28.08.2016Eğitim
20 üniversitede rektör seçimi

20 üniversitede rektör seçimi

Aralarında Boğaziçi, İTÜ, ODTÜ ve YTÜ’nün de bulunduğu 20 devlet üniversitesinde bugün rektörlük seçimi var. Gözler özellikle şimdiye kadar hep sandıktan birinci çıkan adayın rektör olarak atandığı Boğaziçi Üniversitesi’nde.

11.07.2016Eğitim
Ramazan hareketliliği başladı

Ramazan hareketliliği başladı

 Ramazana bir gün kala çarşı, pazar ve marketlerde hareketlilik artarken esnafın da yüzü güldü.

5.06.2016Ekonomi
MIT ile Boğaziçi anlaştı

MIT ile Boğaziçi anlaştı

Boğaziçi Üniversitesi, dünyanın en iyi teknik üniversitesi MIT ile çekirdekten proje geliştirecek.

1.06.2016Eğitim

MIT-MISTI'ye Türkiye’den ilk, Boğaziçi Üniversitesi seçildi

Boğaziçi Üniversitesi, Dünyanın En İyi Teknik Üniversitesi MIT ile Çekirdekten Proje Geliştirecek

1.06.2016Kampüs
Türk bankacılar 35. kez buluştular

Türk bankacılar 35. kez buluştular

Frankfurt'ta geleneksel Türk Bankacılar Akşamı'nda, Türk bankalarının rekabet gücüne dikkat çekildi.

10.05.2016Avrupa
Mesleki eğitim 81 ilde güçlendirilecek

Mesleki eğitim 81 ilde güçlendirilecek

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), mesleki eğitimin güçlendirilmesi amacıyla, okullarda açılacak alanların, illerin ve sektörün ihtiyacına göre düzenlenmesi için yeni bir çalışma başlatıldı.

6.04.2016Eğitim
Meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş zamanla kaldırılıyor

Meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş zamanla kaldırılıyor

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), 28 Aralık’ta yaptığı toplantıda meslek yüksekokullarını (MYO) masaya yatırdı. Özellikle devlet üniversitelerinin rektörleri, meslek yüksekokullarının öğrencilere mesleki beceri kazandırmada yetersizliğinden şikâyet ederek, ilk adım olarak sınavsız geçişin kaldırılması gerektiği yönünde öneri getirdi.

28.01.2016Eğitim
611 akademisyenden ifade özgürlüğü bildirisi

611 akademisyenden ifade özgürlüğü bildirisi

Türkiye’de yaşanan son tartışmaların ardından, farklı üniversitelerden 611 profesör, doçent ve yardımcı doçent bir bildiri yayınladı. Aralarında Prof. Dr. Daron Acemoğlu ve Prof. Dr. Dani Rodrik dahil dünyaca ünlü akademisyenlerin de bulunduğu grup, fikir ve ifade özgürlüğü vurgusu yaptı.

18.01.2016Gündem
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu: Mutlu olacağınız meslekleri seçin

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu: Mutlu olacağınız meslekleri seçin

40 yıla yakındır neredeyse aynı kurumda. Robert Kolej’in ardından Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olur olmaz burada çalışmaya başlayan ve iş hayatını üç yıldır rektörlükle taçlandıran Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, gençlerin gönlünde taht kuran bir üniversitenin en tepesinde. Sakin, dingin, masafeli, bilim insanı. Her daim bakımlı, çalışkan. Gençlere önemli uyarıları var:

10.01.2016Eğitim
Söküm bitti tartışma gitmedi

Söküm bitti tartışma gitmedi

SÖKÜM için İzmir’in Aliağa İlçesi’ndeki tesislere getirildiğinde, radyasyon taşıdığı tartışmalarına neden olan ’Kuito FPSO’ adlı gemi, tamamen parçalanıp hurdaya ayrıldı.

15.11.2015Ege
Arzu Sabancı: Tarzım zamanla, yaşadıklarımla gelişti

Arzu Sabancı: Tarzım zamanla, yaşadıklarımla gelişti

Çok başarılı bir iş kadını olduğunu hepimiz biliyoruz. Aynı zamanda her zaman zarif ve şık. Elle dergisi, Hayat Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Sabancı’nın İstanbul’daki evine konuk olup stilini konuştu.

19.10.2015Hayat
Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

2015-2016 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla Türkiye genelinde 600 bin derslikte, açık öğretim öğrencileri dahil, yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin 794 öğretmen ders başı yaptı. İzmir’den Zonguldak’a, Manisa’dan Kayseri’ye ülkenin dört bir yanındaki okullarda açılış törenleri düzenlendi. Okulla yeni tanışan bazı minik öğrenciler ağlarken, kimileri mutluydu. Arkadaşlarına tekrar kavuşan ara sınıf öğrencileri hasret giderdi. İşte Türkiye’den yeni eğitim öğretim dönemine yönelik kutlamalar:

28.09.2015Eğitim
Açık Hava Heykel Müzesi açıldı

Açık Hava Heykel Müzesi açıldı

MUĞLA’nın Datça İlçesi’nde beş yıl önce hizmete giren Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi’nde (UKKSA) ’Açık Hava Heykel Müzesi’ açıldı.

6.08.2015Ege
Datçada açıkhava heykel müzesi

Datça'da açıkhava heykel müzesi

Muğla’nın Datça ilçesinde beş yıl önce hizmete giren Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi’nde (UKKSA) ‘Açık Hava Heykel Müzesi’ açıldı.

4.08.2015Keyif
Çobanlıktan Türkiye şampiyonluğuna

Çobanlıktan Türkiye şampiyonluğuna

Erkeklerle futbol oynarken tesadüfen keşfedilen ve güreşe yönlendirildikten kısa bir süre sonra minik kızlarda Türkiye şampiyonu olan Aysu Paralı, milli takım forması altında madalyalar kazanmak istiyor.

29.07.2015Diğer
Gazi Mahallesinde 1 polis şehit edildi

Gazi Mahallesi'nde 1 polis şehit edildi

Bağcılar'da önceki gün düzenlenen operasyonda öldürülen Günay Özaslan'ın cenazesi için Gazi Mahallesi'nde toplanan kalabalığın yürüyüşüne polis ekipleri müdahale etti. Polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmada 1 polis şehit oldu. İstanbul Valisi Hasip Şahin, Özaslan'ın cenazesinin iki gündür kaldırılamamasından emniyet güçlerini sorumlu tutanlara yanıt verdi. Şahin, "Emniyet güçlerimiz cenazenin defnini engellememektedir. Ancak yasa dışı grupların cenaze töreni üzerinden örgüt propagandası yapmasına izin verilmeyecektir" dedi. CHP'li 8 milletvekili, Gazi Cemevi çevresindeki polis kuşatmasının kaldırılarak, define izin verilmesi çağrısında bulundu.

27.07.2015Gündem
Bebek ve çocuklarda görülen ishal

Bebek ve çocuklarda görülen ishal

Bu hastalığın nedenleri ve alınması gereken önlemler...

Uzmanlardan yetenek sınavı tüyoları  İşi sevmek ve çok çalışmak önemli

Uzmanlardan yetenek sınavı tüyoları İşi sevmek ve çok çalışmak önemli

Tıp, hukuk, işletme size göre değilse, yeteneğinizin farklı olduğuna inanıyor ve buna göre bir eğitim almak istiyorsanız sizin için de birçok seçenek var. Uzmanlara göre özel yetenek sınavlarında ve sonrasında başarılı olmak için işi sevmek ve çok çalışmak gerekiyor.

9.07.2015Eğitim
Yaz aylarında soğuk çorba için

Yaz aylarında soğuk çorba için!

Yazı kilo almadan, sağlıklı geçirmek için öneriler...

11.06.2015Sağlık
184 üniversite 13 kadın rektör

184 üniversite 13 kadın rektör

TÜRKİYE’de akademik unvan yükseldikçe, kadınların sayısı azalıyor. 184 üniversiteden sadece 13’ünde, yani yüzde 7.06’sında kadın rektör görev yapıyor.

11.05.2015Eğitim
Kandilli Rasathanesinde bir ilk

Kandilli Rasathanesi'nde bir ilk

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü müdürlüğüne ilk kez seçimle bir müdür atandı.

6.05.2015Eğitim
THY Genel Müdürü Temel Kotilden bekar pilotlara: Bir an önce evlenin

THY Genel Müdürü Temel Kotil'den bekar pilotlara: Bir an önce evlenin

Türk Hava Yolları (THY) 86 yeni pilot için bugün Florya'daki Türk Hava Yolları Eğitim Merkezi'nde dün tören düzenledi. Törende bir konuşma yapan THY Genel Müdürü Temel Kotil, Fransa'da yaşanan uçak kazasındaki pilotun psikolojik durumuna gönderme yaparak bekar olanlardan bir an önce evlenmelerini istedi.

16.04.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Rektör atamak

OHAL kararnamesiyle üniversitelerdeki rektör aday seçimleri kaldırıldı, YÖK’ün göstereceği üç adaydan birini Cumhurbaşkanı atayacak.

31.10.2016

Dikmen harabeleri

Dikmen Vadisi’nin 1’inci kısmında her sabah yürüyüş yapıyorum. Her yıl keyifle yaptığım bu yürüyüşler, bu yıl mart ayından bu yana üzüntü veriyor.

26.06.2016

Çocuğunuzun gelecekteki mutluluğu için

Ortodonti, Yunanca’da orthos ‘düzgün’ ve dontos ‘diş’ kelimelerinden oluşmaktadır.

21.05.2016

Uçakta en çok ızgara köfte satılıyor

Havayolları için ek gelir kalemleri can simidi haline geldi. 2007’de dünyada tüm şirketlerin koltuk seçmekten bilet değişimine, ekstra bagajdan kabin içi yiyecek-içecek satışına kadar gelirleri 2.4 milyar dolardı. Aradan geçen 8 yılda 23 kat arttı, 59.2 milyar dolara ulaştı.

9.04.2016

Kahkaha efekti olsaydı, iyi olurdu

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, ekonomi alanında Nobel Ödülü sahibi Stiglitz’i, Davos’taki yemekte özellikle kendi masasına aldırtmış.

24.01.2016