EKSTRA
MENÜ

Gripten Korunma

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 175 haberi bulunmuştur.

Gripten Korunma Haberleri

Grip Salgınına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Grip Salgınına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son günlerde giderek artan grip salgını vakaları hastanelerin acillerini doldururken, geçtiğimiz hafta iki çocuğun domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünden öldüğü şüphesi, hastalığın ulaştığı ciddi boyutu da gözler önüne serdi. Gribe yakalanmadan önlem almak gerektiğini söyleyen Farmakognozi ve Fitoterapi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, gripten korunmanın yollarını anlattı.

23.01.2020İyi Yaşam
Gripten Korunmanın 5 Altın Kuralı

Gripten Korunmanın 5 Altın Kuralı

Gripten korunmanın yolunun, 5 altın kuraldan geçtiğini kaydeden Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak Aslan, sebze, C vitamini, A vitamini, limon, kuruyemiş-baklagiller ve bol sıvı tüketimi sayesinde gripten korunulabileceğini belirtti.

24.12.2019İyi Yaşam
Bu Çaylar Boğazdaki Tahrişi Azaltıyor

Bu Çaylar Boğazdaki Tahrişi Azaltıyor

Limonlu su, ada çayı, yeşil çay, karanfil çayı ve ekinezya çayının boğazdaki tahrişin geçmesine yardımcı olacağını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Günay, boğaz ağrısını geçirme yöntemlerini anlattı.

Grip aşısı eylül ekimde olunmalı

Grip aşısı eylül ekimde olunmalı

Grip aşısının yüzde 90'lara varan oranlarda grip enfeksiyonunu önlemeye yaradığını belirten Opr. Dr. Onur Uysal, "Gripten korunmada en etkili yöntemlerden biri grip aşısı. Grip aşısı yaklaşık 2 hafta içinde etki eder. Bu yüzden eylül ve ekim aylarında aşılanmakta fayda vardır" dedi.

14.10.2019Sağlık
Gebelikte grip zatürreye dönüşmesin

Gebelikte grip zatürreye dönüşmesin

Türkiye, ülke genelinde sert geçen kış aylarının etkisiyle grip salgınıyla boğuşuyor. Hastaneler ağır gribe yakalanmış her yaştan hastayla dolup taşarken hamileler, çocuklar, ileri yaştakiler ve kronik hastalığı olanlar gribe karşı daha savunmasız durumda bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Grip salgını’ iddialarıyla ilgili açıklama

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Grip salgını’ iddialarıyla ilgili açıklama

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Son haftalarda Avrupa'da ve Kuzey Yarım Küre'de yer alan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de grip olan hasta sayılarında artış görülmektedir ve artış devam edebilir. Grip hasta sayılarındaki artış olağan bir durum olup geçmiş grip sezonları ile kıyasladığımızda benzer olduğu görülmektedir" denildi.

14.01.2019Sağlık
Grip ve nezleyi nasıl ayırt edeceğiz

Grip ve nezleyi nasıl ayırt edeceğiz?

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aslı Çurgunlu “Nezle veya soğuk algınlığı; hapşırık, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük, yüz ve alın bölgesinde dolgunluk hissi gibi belirtilerle ortaya çıkar, genelde ateş görülmez. Grip ise daha ağır şikayet ve bulgularla seyreder, Ateş, şiddetli halsizlik, kas ağrıları, baş ağrısı, öksürük gibi şikayetler vardır” diyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aslı Çurgunlu nezle ve gripten korunma yollarını anlattı.

8.01.2019Sağlık
Sağlıklı Bir Kış İçin Bol Bol Tüketin

Sağlıklı Bir Kış İçin Bol Bol Tüketin!

Soğuklar iyiden iyiye yüzünü gösterdi. Kışı rahat ve sağlıklı geçirmek için doğru beslenmek doğayla iç içe, uyum içinde yaşamak önem taşıyor. Bazı püf noktalarına uyarak sonbahar ve kışı mevsimini sağlıkla geçirmek mümkün. Yrd. Doç. Dr. Eren Eroğlu sağlıklı bir kış için neler yapılabileceğini anlattı.

Grip aşısı ne zaman yapılır

Grip aşısı ne zaman yapılır?

Grip aşısı ne zaman yapılır sorusunun yanıtı yüz binlerce vatandaş tarafından merak dilen konular arasında yer almaya başladı. Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte gribe karşı korunmak isteyen vatandaşlar, grip aşılarının hangi tarihlerde yapılacağını sorguluyor. Peki, grip aşısı ne zaman yapılır?

12.09.2018Sağlık
Haseki Hastanesi Başhekiminden gripten korunma detayları

Haseki Hastanesi Başhekimi'nden gripten korunma detayları

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Savaş Öztürk, gripten korunmanın tüyoları ve tedavi sürecinde yapılması gerekenler hakkında önemli bilgiler verdi.

21.01.2017Sosyal
Grip hakkında doğru bilinen 6 yanlış

Grip hakkında doğru bilinen 6 yanlış

Gripten korunmak için toplumda kulaktan dolma pek çok yanlış bilginin olduğunu söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Sezen Özkök, önemli uyarılarda bulundu.

7.12.2016Saglik
Grip virüsünden korunmanın 8 yolu

Grip virüsünden korunmanın 8 yolu

Kışa damgasını vuran grip virüsü gittikçe artıyor!

2.10.2016Sağlık
Grip aşısı yaptırmanın tam zamanı

Grip aşısı yaptırmanın tam zamanı

Uzmanlar grip aşısı ne zaman yaptırılmalı sorusuna cevap verdi, "Şu anda aşının tam zamanı. Solunum yolu ve akciğer hastaları, kanser tedavisi görenler, steroid tedavisi görenler gibi hastaların da aşılanması gerekiyor. Ayrıca gebeler, obezler ve sigara içenlerin mutlaka aşılanması gerekiyor."

28.09.2016Sağlık
Bebeği gripten korumanın yolları

Bebeği gripten korumanın yolları

Bebeklerde grip nasıl tedavi edilir? Bebeği gripten korumak için ne yapmak gerekir? Lohusalık döneminde grip olduğunuzda bebeği emzirebilir misiniz yoksa grip emzirme yoluyla anneden bebeğe geçer mi? Tüm sorularımıza konunun uzmanları yanıt veriyor.

Gripten korunma yolları ve grip aşısı

Gripten korunma yolları ve grip aşısı

Gripte hastalıktan korunmak için önlem almak çok önemlidir!

21.01.2016Sağlık
Gribe yakalanmamak için alınabilecek 6 önlem

Gribe yakalanmamak için alınabilecek 6 önlem!

Grip hastaları hem iyileşmek, hem de başkalarına bulaştırmamak için...

20.01.2016Sağlık
1 bardak nar suyu, 10 bardak yeşil çay etkisinde

1 bardak nar suyu, 10 bardak yeşil çay etkisinde!

Kış aylarının vazgeçilmezi narın bilinmeyen faydaları...

15.01.2016Sağlık
Sağlık Bakanlığı SMS ile grip uyarısı yaptı

Sağlık Bakanlığı SMS ile grip uyarısı yaptı

Kış mevsimi, grip rahatsızlıkları, domuz gribi derken vatandaşlar olası salgın riskine karşı uyarılıyor. Sağlık Bakanlığı vatandaşlara kişisel hijyen konusunda dikkatli olunması konusunda ise SMS gönderdi.

8.01.2016Gündem
Türk TORAKS Derneğinden grip uyarısı

Türk TORAKS Derneği'nden grip uyarısı

Gribin çok sayıda insanı etkileyen salgınlara yol açabilen bir hastalık olduğuna vurgu yapan Türk Toraks Derneği, hastalığın kontrol altına alınmasında önemli rol oynayan kişisel korunma önlemlerine dikkat çekti.

7.01.2016Sağlık
Havalar soğuyor gribe dikkat

Havalar soğuyor gribe dikkat

İZMİR Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Melikşah Ertem, gribe karşı alınacak önlemler ve tedavi süreci hakkında bilgi verdi.

30.12.2015Ege
10 altın kural ile gripten korunun

10 altın kural ile gripten korunun!

Bu kurallar ile bağışıklık sisteminizi güçlendirip gripten korunun!

4.12.2015Sağlık
Gribe yakalanmamak için 4 altın öneri

Gribe yakalanmamak için 4 altın öneri

Gribin beraberinde birçok hastalığı tetiklediğini biliyor muydunuz?

19.11.2015Sağlık
Sağlık Bakanlığı: Bu grip sezonunda ülkemizde 57 vatandaşımız hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı: Bu grip sezonunda ülkemizde 57 vatandaşımız hayatını kaybetti

SAĞLIK Bakanlığı tarafından grip salgını ile ilgili son duruma ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Bu grip sezonunda ülkemizde 57 vatandaşımızın hayatını kaybetmesinde grip virüsleriyle ilişki tespit edilmiştir. 43 vatandaşımızda İnfluenza A(H1N1), 7 vatandaşımızda İnfluenza B ve 7 vatandaşımızda ise İnfluenza A(H3N2) virüsü tespit edilmiştir" denildi.

2.04.2015Sağlık
Gribe antibiyotikle karşı koymaya çalışmayın

Gribe antibiyotikle karşı koymaya çalışmayın

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Başkanı Ayşe Filiz Koşar, grip vakalarında bilinçsiz ilaç kullanımına dikkati çekerek, "Herhangi bir antibiyotik, grip için çok etkili değil. Halk arasında en sık yapılan yanlışlardan biri de gribe karşı antibiyotik kullanmaktır" dedi.

25.03.2015Sağlık
Gripten Japon selamı ile korunun

'Gripten 'Japon selamı' ile korunun'

Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, gribin kişiden kişiye bulaşmasında "tokalaşma ve kucaklaşmanın" önemli rol oynadığını belirterek, "Gerekirse 'Japon selamı' ile yetinilmeli" dedi.

20.03.2015Sağlık
Gripten Japon selamı ile korunun

'Gripten 'Japon selamı' ile korunun'

Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, gribin kişiden kişiye bulaşmasında "tokalaşma ve kucaklaşmanın" önemli rol oynadığını belirterek, "Gerekirse 'Japon selamı' ile yetinilmeli" dedi. Kasapoğlu, makamında düzenlediği basın toplantısında, gripten korunma yöntemlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gripli kişilerin öksürürken mutlaka ağızlarını kapatmaları gerektiğine değinen Kasapoğlu, "Virüsün yayılmaması için bu hareket önem taşımaktadır. Ayrıca grip hastalığından korunmak için tokalaşmaktan, öpüşmekten ve kucaklaşmaktan kaçınılmalı, gerekirse 'Japon selamı' ile yetinilmeli" diye konuştu.

20.03.2015Haber
Gripten Korunmak İçin Nar ve Portakal

Gripten Korunmak İçin Nar ve Portakal!

Geçmişi milattan önceye dayansa da geçirdiği mutasyon nedeniyle her yıl yeni bir salgına yol açan gripten korunmak için yapmanız gerekenleri Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cem Erdurak’tan öğrendik…

Gripten Korunma Diyeti

Gripten Korunma Diyeti

Grip korkunuz olmasın! Gripten sağlıklı bir şekilde kurtulmak A ve C vitaminli gripten korunma diyetiyle artık mümkün!

12.11.2014Diyet Rehberi
Grip Olmuş Arkadaşından Korunmanın 4 Yolu

Grip Olmuş Arkadaşından Korunmanın 4 Yolu

Çevrenizdeki dört kişiden üçünün grip olduğu bu günlerde en önemli şey kendinizi virüslerden koruyabilmek. Grip olmuş arkadalarınızı kırmadan onlardan kendinizi korumanın yollarını en iyi öğrenebileceğiniz yer tabii ki yine Yol Yordam.

14.01.2014Eğlence
Gripten Korunma Yolları

Gripten Korunma Yolları

CNN Sağlık'tan Dr. Jennifer Shu, çocuklarınızı gripten korumanın 5 yolunu anlatıyor.

13.11.2013Diğer Videolar
Mutlaka korunun

Mutlaka korunun

Hava sıcaklık değerlerinin gün boyunca değiştiği mevsim geçişlerinin en sık karşılaşılan hastalığı grip, doğru tedavi edilmezse sinüzit, orta kulak iltihabı gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

27.10.2013Sağlık
Yaza veda ederken üst solunum yolu hastalıklarına dikkat

Yaza veda ederken üst solunum yolu hastalıklarına dikkat!

Universal Çamlıca Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Asuman Akça, yaza veda ederken üst solunum yolu hastalıkları, dikkat edilmesi gerekenler ve doğru tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler verdi.

Hamileyken Gripten Korunma Yolları

Hamileyken Gripten Korunma Yolları

Kadınların çoğu dokuz aylık gebelikleri döneminde en az 1 kez gribe yakalanıyor.

Sıcaklıklar düşüyor gribe dikkat

Sıcaklıklar düşüyor gribe dikkat

Halen mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığı, bugün yurdun kuzeybatı kesimlerinde, yarın kuzey ve iç bölgelerde, perşembe günü ise doğu kesimlerde 4 ila 6 derece azalarak mevsim normalleri civarında seyredecek.

21.09.2010Kelebek
Hava değişikliğine dikkat

Hava değişikliğine dikkat!

Bu mevsimde yaşanan ani hava değişiklikleri gribe yol açabilir.

Arda tören, panel ve açılışlara katılmayacak

Arda tören, panel ve açılışlara katılmayacak

Galatasaray Kaptanı Arda Turan’ın önceki gün ateşli soğuk algınlığı geçirmesi Florya’yı harekete geçirdi.

17.11.2009Futbol
Domuz gribi tehdit ediyor

Domuz gribi tehdit ediyor

Memorial Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarlar Koordinatörü Doç. Dr. Kenan Keskin, Meksika ve ABD'de görülen,ölümlere yol açan “domuz gribi”nin, insan, domuz ve kuş gribi karışımından oluşan bir virüs olduğunu belirterek, “Domuz türünde hastalık yapan bir virüs. Bu virüs bazen insanlara da geçebiliyor” dedi.Doç. Dr. Keskin, yaptığı açıklamada, dünyaya yayılmasından endişe edilen “domuz gribi”nin bilinen bir hastalık olduğunu, domuzların vücudunda çeşitli grip virüsleri bulunabildiğini söyledi.

27.04.2009Kelebek

Yazar Sonuçları

Elektronik sigaralara dikkat!

Elektronik sigaraların zararsız olduğu palavralarına sakın inanmayın! Araştırmalara göre; elektronik sigaralar lupus hastalığı, sedef hastalığı ve farklı iltihaplı damar hastalıklarını tetikleyebiliyor.

9.03.2018

Gribin çaresi var mı?

Bugünlerde herkes gripten mustarip. “Ey Osman Müftüoğlu derdimize bir çare!” diyen sevgili Ahmet Hakan da bunlardan biri. Önerim mi? Buyurun...

29.03.2015

Soğuk havaya ‘kalp’ dayanmaz

TOBB ETÜ Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Berkten Berkalp, soğuk havalanın kalp krizine yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.

3.01.2014