EKSTRA
MENÜ

Grip Tedavisi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.176 haberi bulunmuştur.

Grip Tedavisi Haberleri

Grip Nedir Ve Neden Olur Grip Belirtileri, Tanısı Ve Tedavisi

Grip Nedir Ve Neden Olur? Grip Belirtileri, Tanısı Ve Tedavisi

Grip her yıl ortaya çıkan viral bir hastalıktır. Grip hastalığı özellikle bulaşıcı olmasından dolayı önemli bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Grip hastalığı sıklıkla karşılaşılan bir hastalıktır. Grip hastalığı ile ilgili araştırmalar günümüzde halen daha devam etmektedir. Grip hastalığının nedenleri ve belirtileri araştırılıyor. Peki grip nedir? Grip hastalığı neden olur? Grip hastalığının belirtileri nelerdir? Grip hastalığının tanısı ve tedavisi nedir? İşte grip hastalığı ile ilgili tüm detaylar.

26.05.2021Sağlık
Uzmanlar tartışıyor... Kovid-19 mevsimsel gribin sonunu mu getirdi

Uzmanlar tartışıyor... Kovid-19 mevsimsel gribin sonunu mu getirdi?

Kovid-19 salgınında uzmanlar kış mevsimiyle birlikte gribe yakalanılmaması konusunda ciddi uyarılar yapıyordu. Ancak mevsimsel grip vakaları neredeyse rekor derecede azaldı. Koronavirüs grip salgınlarının sonu anlamına mı geliyor? Bu önemli soruyu uzmanlar cevaplıyor...

22.01.2021Dünya
Covid-19 günlerinde mevsimsel gripten nasıl korunmalı

Covid-19 günlerinde mevsimsel gripten nasıl korunmalı?

Covid-19 salgınıyla mücadele ettiğimiz bu günlerde, mevsimsel gripten korunmanın önemi bir kat daha arttı. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Hakan Evren, gripten (influenza) korunmak için neler yapılması gerektiğini değerlendirdi.

17.12.2020Sağlık
İnfluenza nedir, belirtileri nedir

İnfluenza nedir, belirtileri nedir?

İnfluenza halk arasında grip olarak da bilinen virüs türüdür. Etkisine göre vücut içerisinde bronşları, burnu, boğazı ve akciğerleri sarabilen İnfluenza, bulaşıcı etkiye sahiptir. İnfluenza A,B ve C olmak üzere 3 farklı türü bulunmaktadır. İnfluenza türleri, farklı salgınları ifade edebilmektedir. Peki, İnfluenza belirtileri nedir ve İnfluenza A ve B pozitif çıkması ne anlama gelir? İşte, İnfluenza hakkında merak edilen tüm detaylar

17.09.2020Sağlık
İnfluenza (grip) nedir, belirtileri nelerdir

İnfluenza (grip) nedir, belirtileri nelerdir?

Grip (influenza) genellikle yıl içerisinde Ekim ayından başlayarak Mart sonu Nisan başına kadar olan dönemde sık görülen oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip kuzey yarım kürede yer alan her ülkede ifade edilen aylar arasında toplumda önemli sayıda kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Bu aylarda hasta kişi sayısının belirgin şekilde artması beklenen bir süreçtir ve salgın olarak değerlendirilmemeli, mevsimsel grip hastalığı aktif dönemi olarak ifade edilmelidir.

6.08.2020Sağlık
Son dakika... Aksaraydaki corona virüsü şüphesiyle ilgili Sağlık Bakanından önemli açıklama

Son dakika... Aksaray'daki corona virüsü şüphesiyle ilgili Sağlık Bakanı'ndan önemli açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Corona virüse (2019-nCoV) ilişkin, "Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesinde bir operasyon merkezi oluşturduk. Bakanlık bünyesinde de bir bilim kurulu oluşturuldu." dedi.

28.01.2020Gündem
İnfluenza nedir İşte influenza kuluçka süresi

İnfluenza nedir? İşte influenza kuluçka süresi

Havaların soğumasıyla birlikte influenza vakaları artmaya başladı. Mevsimsel grip hastalığının etkenleri olan influenza virüslerinin çok fazla sayıda alt tipleri bulunmaktadır. Yıllar içerisinde toplumda sık görülen influenza virüsleri sürekli değişmekte, bir önceki yıl görülen virüsten oldukça farklı virüsler sonraki yıllarda insanları hastalandırabilmektedir. Peki, influenza tam olarak nedir?

20.01.2020Sağlık
Sağlık Bakanlığı’ndan domuz gribi açıklaması: Mevsimsel

Sağlık Bakanlığı’ndan domuz gribi açıklaması: Mevsimsel

H1N1 (domuz gribi) şüphesiyle hayatını kaybeden 2 çocuğun ölüm sebebinin belirlenmesi için Sağlık Bakanlığı inceleme başlattı. Açıklamada “Domuz gribi artık mevsimsel grip ajanları arasında” denildi.

16.01.2020Gündem
İş sağlığı uzmanı, grip tedavisi gördüğü hastanede öldü

İş sağlığı uzmanı, grip tedavisi gördüğü hastanede öldü

Tokat'ta gribal enfeksiyon nedeniyle tedaviye alınan iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Fatih Yıldırım (40), akciğer yetmezliğinden hastanede yaşamını yitirdi.

2.01.2020Gündem
Vücut Direncini Yükselten Besinler

Vücut Direncini Yükselten Besinler

Vücut direncini yüksek tutmak ve gribe karşı savunma kalkanı oluşturmak için yenilen gıdalara dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Tuğba Küçük, gribe kalkan olan gıdaları açıkladı.

Grip tedavisi nasıl yapılır Grip aşısı gripten ne kadar korur

Grip tedavisi nasıl yapılır? Grip aşısı gripten ne kadar korur?

“Grip aşısı kimlere yapılıyor?” , “Grip aşısının yan etkileri var mı?” , “Aşıya rağmen grip olunur mu?” gibi soruların yanıtları aşı yaptırmak isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Doç. Dr. Elif Hakko, grip ve grip aşısıyla ilgili sıkça sorulan soruları cevapladı.

3.12.2019Sağlık
Yatak döşek yatmak istemiyorsanız grip aşınızı olun

Yatak döşek yatmak istemiyorsanız grip aşınızı olun

Yüksek derecelerde seyreden hava sıcaklığı, sonbaharın gelişi ile aniden düşmeye başladı. Sonbahara eşlik eden virüslerle yayılan ani grip salgınları ise kapıda… Özellikle ileri yaş bireylerde ve çocuklarda ciddi sonuçlara dahi neden olabilen hastalığa karşı yapılacak grip aşısı ile bağışıklığı güçlendirmek önem taşıyor.

17.10.2019Sağlık
Grip aşısı eylül ekimde olunmalı

Grip aşısı eylül ekimde olunmalı

Grip aşısının yüzde 90'lara varan oranlarda grip enfeksiyonunu önlemeye yaradığını belirten Opr. Dr. Onur Uysal, "Gripten korunmada en etkili yöntemlerden biri grip aşısı. Grip aşısı yaklaşık 2 hafta içinde etki eder. Bu yüzden eylül ve ekim aylarında aşılanmakta fayda vardır" dedi.

14.10.2019Sağlık
Bebeklerde yaz mevsiminde grip ve nezleye dikkat

Bebeklerde yaz mevsiminde grip ve nezleye dikkat

Yaz mevsiminde gelişen grip ve nezle en çok bebekleri seviyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, bahar ve yaz mevsiminde devam eden bebeklerde grip ve nezle hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Grip salgını’ iddialarıyla ilgili açıklama

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Grip salgını’ iddialarıyla ilgili açıklama

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Son haftalarda Avrupa'da ve Kuzey Yarım Küre'de yer alan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de grip olan hasta sayılarında artış görülmektedir ve artış devam edebilir. Grip hasta sayılarındaki artış olağan bir durum olup geçmiş grip sezonları ile kıyasladığımızda benzer olduğu görülmektedir" denildi.

14.01.2019Sağlık
Sağlık Bakanlığından Grip salgını açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan "Grip salgını" açıklaması

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Son haftalarda Avrupa'da ve Kuzey Yarım Küre'de yer alan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de grip olan hasta sayılarında artış görülmektedir ve artış devam edebilir. Grip hasta sayılarındaki artış olağan bir durum olup geçmiş grip sezonları ile kıyasladığımızda benzer olduğu görülmektedir" denildi.

14.01.2019Gündem
26 Aralık hadi ipucu: Damla sakızı nereden elde edilir

26 Aralık hadi ipucu: Damla sakızı nereden elde edilir?

Damla sakızı, tıbbın babası Hipokrat tarafından sindirim problemleri ve grip tedavisi için kullanılmıştır. Yaklaşık 2500 yıllık geçmişe sahip damla sakızı günümüzde kahve ve dondurmalara da aroma vermek için kullanılıyor. Peki, damla sakızı nereden elde edilir?

26.12.2018Gündem
Griple İlgili Söylenen 11 Halk Efsanesi

Griple İlgili Söylenen 11 Halk Efsanesi

Grip, bir virüsün neden olduğu ve kolayca yayılan solunum yolu enfeksiyonu olarak tanımlanıyor. Semptomlar arasında öksürme, aşırı yorgunluk, bitkinlik, baş ağrısı, ateş, burun akması, ciddi ağrı ve sızılar, hapşırma ve boğaz ağrısı yer alıyor. Epidemiyoloji Uzmanı Dr. Geetika Sood griple ilgili 11 efsaneyi açıkladı.

Grip İle Savaşıp Bağışıklığı Güçlendiren Besinler

Grip İle Savaşıp Bağışıklığı Güçlendiren Besinler

Bugünlerde pek çoğumuz soğuk algınlığı ve griple mücadele ediyoruz. ‘Paçavra hastalığı’ olarak da adlandırılan grip, özellikle güçsüz bulduklarını 7’den 70’e etkisine almış durumda. Oysa griple mücadelede çok önemli savaşçılar var. İşte, vücut direncini artıran, bağışıklığı güçlendiren o savaşçıları Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan Zengin anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Grip tedavisinde antibiyotiğin yeri yok

Grip tedavisinde antibiyotiğin yeri yok

Ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, kas ve eklem ağrılarının gribin en sık görülen belirtileri olduğunu söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Nurten Elkin, griple ilgili uyarıda bulundu.

26.10.2018Sağlık
Ekinezyanın faydaları neler Ekinezya çayı nasıl yapılır

Ekinezyanın faydaları neler? Ekinezya çayı nasıl yapılır?

Soğuk algınlığı ve grip tedavisi için önerilen ekinazya bitkisinin faydaları merak ediliyor. Ekinezya aynı bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudun enfek¬siyonlara karşı direncini arttırmak amacıyla da kullanılıyor. Peki ekinezyanın faydaları neler? Ekinezya çayı nasıl yapılır?

28.02.2018Gündem
Mürver Ağacı nedir

Mürver Ağacı nedir?

Yüzyıllar önce mürvere yönelik çatışmalı batıl inançlar söz konusuydu. Bazı yerlerde insanlar mürver ağaçlarını kesmenin ya da onlara zarar vermenin ağaçların içinde yaşayan doğa üstü varlıkları kızdırabileceğine inanırlardı. Peki Mürver Ağacı'nın bitkisindeki fayda nedir?

28.02.2018Gündem
Dikkat, son günlerde grip vakalarında artış görülüyor

Dikkat, son günlerde grip vakalarında artış görülüyor

Yurt genelinde grip (influenza) vakalarında artış yaşanıyor. Son günlerde herkes öksürükten, boğaz ağrısından ya da burun akıntısından yakınıyor. Çoğunlukla bu belirtilere halsizlik, kas ağrısı ve baş ağrısı da eşlik ediyor. Böyle olunca mevsim itibariyle akla gelen ilk hastalık ‘grip’ oluyor.

10.01.2018Sağlık
8 soruda griple ilgili merak edilenler

8 soruda griple ilgili merak edilenler

Etrafınıza şöyle bir bakın. Herkes ya öksürüyor ya boğazı ağrıyor ya da hapşırıyor. Yüksek ihtimalle bu belirtilere halsizlik sorunu da eşlik ediyor. Böyle olunca akla gelen hastalık ‘grip’ oluyor.

13.01.2017Sağlık
C vitamini gribe çare değil

C vitamini gribe çare değil!

Havaların soğumasıyla birlikte gribe yakalananların sayısında artış görülüyor.

10.01.2017Saglik
Yeni salgın: Mide gribi

Yeni salgın: Mide gribi!

Son yıllarda ortaya çıkan kuş gribi ve domuz gribinin ardından bu yıl "mide gribi" baş gösterdi.

9.01.2017Saglik
Grip ilaçları neye yarar neye zarar

Grip ilaçları neye yarar neye zarar?

Grip tedavisi için kullanılan ilaçlar, hastalarda bazı yan etkiler yaratabilir. Kardiyoloji Uzmanı Dr.Murat Şener, grip ilaçları hakkında merak edilenleri anlattı.

31.05.2016Sağlık
Gribin İlacı Antibiyotik Değil

Gribin İlacı Antibiyotik Değil!

Kış mevsiminin en sert günlerinin şu dönemde Türkiye’de grip salgını yaşanıyor. Dr. Sinan Akkurt, “Antibiyotik gribe fayda etmez.” diyerek uygulanabilecek doğal yöntemleri ve salgından kaçınmak için alınabilecek pratik önlemleri sıraladı!

Domuz Gribine Karşı 8 Saat Uyku

Domuz Gribine Karşı 8 Saat Uyku!

Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve Uluslararası Sertifiye Uyku Uzmanı Doç. Dr. Ceyda Erel Kırışoğlu Demir, 8 saatten az uyuyanların 3 kat daha fazla grip ve nezle olduğunun araştırmalarla ortaya konulduğunu belirterek, önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

Nar Gripten Koruyor

Nar Gripten Koruyor!

Grip yüksek ateş, baş ağrısı, yaygın vücut ağrısıyla yaşam kalitesini düşürüyor. Peki kışın gribe yakalanmamak, gripten korunmak için neler yapmak gerekiyor?

Diyarbakır’da 1 kişi domuz gribinden öldü

Diyarbakır’da 1 kişi domuz gribinden öldü

DİYARBAKIR Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde H1N1 virüsü (Domuz Gribi) tespit edilen hastanede tedavi gören 55 yaşındaki Yaşar Koçal, öldü.

10.01.2016Gündem
Domuz gribinden korunmanın 10 yolu

Domuz gribinden korunmanın 10 yolu

Domuz gribi hızla yayılırken savunmasız kalmayın!

8.01.2016Sağlık
Bu Besinleri Alan Grip Olmuyor

Bu Besinleri Alan Grip Olmuyor!

Şişli Florence Nightingale Hastanesinden, beslenme ve diyet uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan hasta olmadan önce ekinezya kullanımının, hastalıkla savaşmada etkili olduğuna dikkat çekiyor...

Gribe Karşı 10 Anahtar

Gribe Karşı 10 Anahtar

Grip mevsimini en az hasarla atlatmak için dikkat etmemiz gerekenleri Hisar Intercontinental Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Seyhan Alkan’dan öğrendik…

Şimdi grip için aşılanmanın tam zamanı

Şimdi grip için aşılanmanın tam zamanı!

2015-2016 sezonu grip aşısı hakkında bilmeniz gerekenler...

Gribe doğal çözümler

Gribe doğal çözümler!

Zencefil, zerdeçal, tarçın, biraz da bal...

8.10.2015Sağlık

Gribi A vitamini ile atlatın!

Savunma sistemimizi güçlendirmede en önemli rolleri üstleniyor.

6.10.2015Sağlık
Gribi atlatmak için C vitamini çözüm değil

Gribi atlatmak için C vitamini çözüm değil!

Grip salgınlarından en çok yuva ve okul çocukları etkileniyor.

Yazar Sonuçları

Grip antibiyotikle geçer mi

Grip antibiyotikle geçer mi?

Hava koşullarındaki ani değişimlerin en çok neden olduğu hastalıkların başında gelen ve salgınlara yol açabilen grip ile ilgili merak edilenleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Wassim Bekraki’den öğrendik.

21.02.2019

Grip ve soğuk algınlığının farkı nedir?

Grip belirtileri nelerdir? Grip ve soğuk algınlığının farkı nedir? Grip olduğumuzda ilaç almak doğru mu? Grip en çabuk nasıl geçer? Grip virüsünden korunmak için neler yapmalıyız? Merak edilen tüm soruları Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı. Prof Dr Elif Dağlı yanıtlıyor.

11.01.2017

Bir haftada mı yedi günde mi geçer

Grip olmuş yatıyorum. Öksürüyorum. Aksırıyorum.

31.03.2015