EKSTRA
MENÜ

Göz Problemleri

Göz Problemleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Göz Problemleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.648 Göz Problemleri haberi bulunmuştur.

Göz Problemleri Haberleri

Sonbaharda göz sağlığını korumanın yolları

Sonbaharda göz sağlığını korumanın yolları

Yazdan yorgun çıkan gözlerimizi, hassas bir mevsim olan sonbahar olumsuz bir şekilde etkiliyor. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan İpçioğlu, gözlerimizi sonbaharda korumak için neler yapılabileceğini anlattı.

6.11.2020Sağlık
Göz problemleri erken müdahale ile önlenebilir

Göz problemleri erken müdahale ile önlenebilir

Dış dünyaya açılan kapımız; gözlerimiz, hayatımızı kaliteli bir şekilde devam ettirmemizde de büyük rol oynuyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ise tüm dünyada 280 milyon kişi görme engeli yaşıyor. Bu kişilerin yüzde 80’inin erken müdahale ile görme sorununa çözüm bulunabileceğine dikkat çeken Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Altan Atakan Özcan, doğumdan itibaren hayatın her döneminde göz sağlığının ihmal edilmemesi ve en az yılda bir olmak üzere düzenli aralıklarla doktor kontrolünden geçilmesi uyarısında bulunuyor.

8.10.2020Sağlık
Çocukluk çağında en çok o görme problemi yaşanıyor

Çocukluk çağında en çok o görme problemi yaşanıyor

Çocukluk çağında en sık rastlanan görme probleminin miyopi (uzağı görememe) olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Tetikoğlu, “Miyopi, Avrupa ve Amerika’da yüzde 30-40’lara varan oranda görülüyor. Bu rahatsızlığı artık 3-4 yaştan itibaren görebiliyoruz” dedi.

Şaşılık neden olur ve nasıl tedavi edilir

Şaşılık neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Şaşılık sorununun sık olarak görülüp, çocukların %4'ünü etkilediğini ve erişkinlerde de gelişebileceğini ifade eden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, konu hakkında bilgiler verdi

23.09.2020Sağlık
Gözleri ovalamak sandığınızdan daha tehlikeli olabilir

Gözleri ovalamak sandığınızdan daha tehlikeli olabilir

Gözlerimizi ovalamanın ciddi göz problemlerine, hatta görme kaybına yol açabileceğini biliyor muydunuz? “Gözlerimi ovalamak ne kadar zararlı olabilir ki…” demeyin! Gözlerimizi ovalamanın estetik, hijyen, güvenlik ve görme açısından zararlarını Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar anlattı.

1.09.2020Sağlık
Çocuklarda göz muayenesi ne sıklıkta yapılmalı

Çocuklarda göz muayenesi ne sıklıkta yapılmalı?

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Ulaş, çocukların görme duyularının gelişim takibi ve tedaviye hızlı cevap vermesi nedeniyle çocukların ve bebeklerin rutin göz muayenelerinin ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti. Göz Hastalıkları Uzm. Dr. Burak Ulaş, çocuklarda göz hastalıkları konusunda uyarılarda bulundu.

Dijital ekranlarda fazla zaman geçiren gençler dikkat

Dijital ekranlarda fazla zaman geçiren gençler dikkat!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon ile geçirdikleri zaman her geçen gün artış gösteriyor. Yeni nesil, doğal olarak dijital dünyaya doğuyor, bir önceki nesile göre çok daha fazla dijital cihaz kullanıyor. Son dönemde akademik eğitimleri bile dijital olarak ilerliyor. Pandemi döneminde evlerinde kalan herkesin televizyon, bilgisayar ve telefonları ile geçirdiği sürede de artış gözlemleniyor.

Dijital cihazlar çocuklarda göz problemlerini tetikliyor

Dijital cihazlar çocuklarda göz problemlerini tetikliyor

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Hanife Tuba Akçam, dijital cihazların yaygınlaşmasıyla çocuklarda sık görülen göz hastalıklarının ihmal edilmemesi gerektiğini bildirdi.

Çocuklar dijital ekranlardan uzak tutulmalı

'Çocuklar dijital ekranlardan uzak tutulmalı'

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Hanife Tuba Akçam, dijital cihazların yaygınlaşmasıyla çocuklarda sık görülen göz hastalıklarının ihmal edilmemesi gerektiğini bildirdi.

6.08.2020Teknoloji
Çocukların göz sağlığını bozan 5 yaz tehlikesi

Çocukların göz sağlığını bozan 5 yaz tehlikesi

Yaz mevsiminde bahçede, parkta, kumsalda arkadaşlarıyla oynamak… Deniz ve havuzda yüzmek… Hiç kuşkusuz çocukların sıcak havalarda en çok sevdikleri aktiviteler bunlar. Ancak açık havada daha fazla zaman geçirmeleri, önlem almadığımız takdirde bazı riskleri de beraberinde getiriyor.

Dikkat, havuzdan bulaşabilir Bu belirtiler varsa…

Dikkat, havuzdan bulaşabilir! Bu belirtiler varsa…

Yaz sıcaklarının artması ve normalleşme sürecinin gelmesiyle birlikte, serinlemek isteyenlerin adresi yine havuzlar oldu. Uzmanlar, uygun hijyen kurallarının sağlandığı havuz suyundan koronavirüs bulaşmayacağını açıkladı ancak özellikle ailecek tatile çıkmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli bir nokta var ki; o da havuzlardan bulaşan göz hastalıkları… Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Başak Bostancı Ceran konuyla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

29.06.2020Sağlık
Ebeveynlerin çocukların göz sağlığına etkisi

Ebeveynlerin çocukların göz sağlığına etkisi

Yetişkinlerde meydana gelen her göz hastalığı bebek ve çocuklarda da oluşabiliyor. Bu durumda çocuk özellikle bir rahatsızlık dile getirmez ise veya öğretmen tarafından farkedilen bir sorun olmadıysa muayene yaşı çok daha geç dönemlere kalabiliyor. Bebek ve çocukların göz muayenelerinde aile etkisinin çok önemli olduğunu vurgulayan Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, konu hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Yazın Gözlerimizi Tehdit Eden 8 Hatalı Alışkanlık

Yazın Gözlerimizi Tehdit Eden 8 Hatalı Alışkanlık

Gözümüzün pek çok dokusu ultraviyole ışınlarından zarar görme potansiyeline sahip. Özellikle ozon tabakasındaki incelmeye nedeniyle maruz kaldığımız ultraviyole ışın miktarındaki artış, bu tehlikeyi artırıyor. Gözlerimizi güneşten korumazsak ultraviyole ışınlarının keskin görmemizi sağlayan hücrelerde yarattığı hasar, tedavisi mümkün olmayan, geri dönüşsüz görme kaybına neden olabiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Baca güneşin zararlı ışınlarının gözlerde oluşturacağı hasarlardan korunmamız için vazgeçmemiz gereken 8 hatalı alışkanlığımızı anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

26.06.2020İyi Yaşam
Hamilelikte göz problemleri artabilir Bu şikayetler varsa…

Hamilelikte göz problemleri artabilir! Bu şikayetler varsa…

Hamilelerde sabah bulantısı, sırt ağrısı, yorgunluk, kabızlık, kaşıntı, şişmiş ayaklar gibi bazı yaygın semptomların yanı sıra bulanık görme şikâyeti de görülebiliyor. Görmenin çoğu durumda doğumdan sonra normal durumuna geri döndüğünü belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, “Çoğu sebep değişken hormonal duruma bağlıdır. Fakat buna karar vermeden önce sebebini belirlemek oldukça önemli. Gebelikte ortaya çıkan hipertansiyon veya gebelik diyabeti de geçici veya ilerleyici göz hasarına neden olabilir. Bu durumun tedavi edilmesi olası zararlı durumların önlenmesi için önemli” açıklamasında bulundu.

Kırk yaş sonrası yakın gözlüksüz yaşam trifokal (akıllı) lensler ile mümkün

Kırk yaş sonrası yakın gözlüksüz yaşam trifokal (akıllı) lensler ile mümkün

Kırk yaşından sonra hepimizin yakın görüşü bozuluyor. Yakını net görebilmek için gözlük, uzak-yakın bir arada kontakt lens ya da akıllı (trifokal) lens (mercek) ameliyatı devreye giriyor. Son yıllarda çok yaygınlaşan akıllı lens ameliyatları ile ilgili merak edilenleri Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar cevapladı.

5.05.2020Sağlık
Çocuklarda göz kaymasına dikkat

Çocuklarda göz kaymasına dikkat!

Op. Dr. Şeyda Atabay, çocuklarda göz kaymasına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Koronavirüs nedeniyle evde kalmak günlük teknoloji kullanımını artırıyor

'Koronavirüs nedeniyle evde kalmak günlük teknoloji kullanımını artırıyor'

Sosyal medya uzmanı Deniz Unay, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde evde geçirilen zamanın teknoloji kullanımını da etkilediğini belirterek, "İnsanların pandemiden önce günlük ortalama kullanımları 4 saat civarındaydı ama şu an yaklaşık 8 saatin üzerinde sosyal medya ve teknoloji bağımlılığı ile iç içe yaşıyoruz." dedi.

31.03.2020Teknoloji
Hamilelikte göz muayenesini ihmal etmeyin

Hamilelikte göz muayenesini ihmal etmeyin

Anneler, uzun hamilelik yolculuğu boyunca heyecanla bebeklerine kavuşmayı bekliyor. Bu bekleyiş sırasında vücuttaki hormon değişiklikleri nedeniyle çeşitli hastalıklar gelişebiliyor. Hamilelik öncesinde var olan göz problemlerinde ise bu dönemde artış görülebiliyor.

Gebelik diyabetinin anne karnındaki bebeğe 4 olumsuz etkisi

Gebelik diyabetinin anne karnındaki bebeğe 4 olumsuz etkisi

Gebelik dönemindeki şeker yükselmesi nedeniyle bebeklerin bir kısmı anne karnında ya da doğum sırasında kaybedilebiliyor. Doğum sonrasında ise diyabete bağlı olarak bebeklerin % 25’i, annelerin ise % 33,3’ü şeker hastası olabiliyor. Bu nedenle anne adaylarının şeker düzeylerinin kontrol altına alınması gerekiyor.

Teknoloji bağımlılığı ana kucağından başlıyor

Teknoloji bağımlılığı ana kucağından başlıyor

BAKIRKÖY Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Teknoloji/İnternet Bağımlılığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Caner Mutlu, önceki hafta piyasaya sunulan ve pekçok mağazada tükenen telefon tablet tutuculu mama sandalyelerine karşı aileleri uyardı. Mutlu, “Telefon tablet tutuculu mama sandalyesi, oto koltuğu aparatı, hatta biberon tutucu bile var. Çocukların erken yaşta teknoloji ile tanışmaları bu şekilde sağlanıyor. Çok erken ve sürekli maruziyet, teknoloji bağımlılığına yatkınlık oluşturuyor” dedi.

11.01.2020Gündem
Kontrol edilmeyen diyabet göz kaybına yol açıyor

Kontrol edilmeyen diyabet göz kaybına yol açıyor

Diyabet hastalığının göz de dahil olmak üzere birçok organa zarar verdiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa, özellikle 20 ile 65 yaş arasındaki kişilerin dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Apa, gözlük tercihinde diyabet seviyesine dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

5.12.2019Sağlık
Yeni çağın yeni sorunu: Bilgisayar görme sendromu

Yeni çağın yeni sorunu: Bilgisayar görme sendromu

Gelişen teknolojiyle birlikte artan bilgisayar kullanımı, birtakım problemleri de beraberinde getiriyor. Göz problemleri de bunların başında geliyor. Çünkü teknolojik cihaz kullanımı sırasında göz kırpmanın azalması, göz kaslarının yorulmasına neden olabiliyor. Böylece bilgisayar görme sendromu görülebiliyor. Bulanık görme, gözlerde kuruluk ve göz çevresinde ağrı gibi belirtilerle ortaya çıkan bu sendrom, tahmin edilenden daha fazla kişiyi etkisi altına alıyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Hüseyin Sanisoğlu, bilgisayar görme sendromundan korunma yöntemlerini anlattı.

3.12.2019Teknoloji
Prematüre bebeklerde en çok bu sorunlar görülüyor

Prematüre bebeklerde en çok bu sorunlar görülüyor

Anne ve baba adaylarının doğumunu sabırsızlıkla bekledikleri bebekleri, anne ya da bebekten kaynaklanan bazı rahatsızlıklar nedeniyle bazen zamanından önce dünyaya gelebiliyor. 38 haftanın altında doğdukları için prematüre olarak adlandırılan bu bebekler, zamanında doğan bebeklere göre; solunum, kalp, beyin, bağırsak ve gözler ile ilgili önemli sorunlarla karşılaşabiliyor; ilerleyen dönemde alerjik, fiziksel ve zihinsel sorunlar yaşayabiliyor.

Havuz ve denizde sakın gözlerinizi açmayın

Havuz ve denizde sakın gözlerinizi açmayın

Yaz aylarında dikkat edilmesi gereken göz hastalıkları konusunda uyarılar...

16.07.2019Kişisel Bakım
Ofiste küçük değişikliklerle sağlığınızı koruyun

Ofiste küçük değişikliklerle sağlığınızı koruyun

Ofis hastalıkları denince ne yazık ki akla çok geniş bir yelpaze geliyor: Kas iskelet sistemi hastalıkları, göz problemleri, psikolojik sorunlar, kalp hastalıkları, mide barsak sisteminde ortaya çıkan hastalıklar ve depresyon gibi birçok sorun ofis kaynaklı olabiliyor. Genel Cerrahi Uzmanı ve İş Yeri Hekimi Dr. Okay Mehmet Ergenoğlu, ofis hastalıklarının en büyük nedeninin çalışma esnasında uzun süre aynı pozisyonda kalmak olduğuna dikkat çekerken sağlıklı kalmanın ipuçlarını da paylaştı.

23.05.2019Sağlık
Yenidoğanlardaki göz hastalıklarına dikkat

Yenidoğanlardaki göz hastalıklarına dikkat

Bebeklerde büyüdükçe muhtemel göz hastalıklarının ortaya çıkacağı yönde toplumumuzda bir algı vardır. Ancak bilinenin aksine yenidoğanlarda da çeşitli göz hastalıklarına rastlamak mümkün olabiliyor.

Göz Önünde Sinek Uçuşmasının Sebepleri

Göz Önünde Sinek Uçuşmasının Sebepleri

Göz önünde sinek uçuşması olarak adlandırılan durum, pek çoğumuzun başına gelmiştir. Kitap okurken, aydınplık bir yere bakarken yaşanan göz önünde sinek uçuşması hakkında Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Atmaca bilgiler verdi. İşte göz önünde sinek uçuşmasının nedenleri...

Kışın göz problemleri artıyor

Kışın göz problemleri artıyor

Kış aylarında gribal enfeksiyonların artmasına paralel olarak göz hastalıklarında da artış görülürken, uzmanlar vatandaşları bu konuda dikkatli olma konusunda uyarıyor.

21.12.2018Sağlık
Bu belirtileri gözden kaçırmayın Bebeklerde görülen 6 göz sorunu

Bu belirtileri gözden kaçırmayın! Bebeklerde görülen 6 göz sorunu

Yeni doğan bebeğinizin sağlıklı ve mutlu olması en büyük dileğiniz… Hiç kuşkusuz gözlerinizi çocuğunuzdan, o ışıl ışıl parlayan minik gözlerinden alamıyorsunuz… Peki, gözlerinin içine sıkça baksanız da dikkatinizden kaçan bazı belirtiler olabilir mi?

Bebeğinize bunları sakın yapmayın

Bebeğinize bunları sakın yapmayın

Yenidoğan bebeklerin gözleri hassas olduğundan ilk 3 ayda fotoğraf makinesi flaşına maruz bırakmamak gerekir. Limon suyu sıkmak yanlış, anne sütü ile tedavi etmek ise eksik bir uygulama olur. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Savaş Eriz bebeklerin göz sağlığına ilişkin yanlış uygulamalar hakkında bilgi veriyor.

Göz muayenesi yılda iki kez yapılmalı

Göz muayenesi yılda iki kez yapılmalı

Göz muayenesi bilinenin aksine bebeğin doğumundan hemen sonra başlıyor. Bazı hastalıklar yenidoğan bebeğin göz muayenesi ile teşhis edilebiliyor, bu nedenle doğumdan itibaren yapılan göz muayeneleri önem arz ediyor.

Hamilelik döneminde göz problemleri artabilir

Hamilelik döneminde göz problemleri artabilir

Hamilelik döneminde hormonların etkisiyle ortaya çıkan yeni rutinler bu dönemde bazen geçici sağlık komplikasyonlarına neden olabiliyor. Küçük belirtilere karşı önlem almamak ise geçici komplikasyonları kalıcı hale getirebiliyor.

Yeterince Uyumadığınızı Anlamanın Yolları

Yeterince Uyumadığınızı Anlamanın Yolları

Gün içinde daha aktif ve verimli olmak için geceleri ortalama 7 saat uyumak ve tam dinlenmiş olarak kalkmak gerekiyor. Bazı durumlarda uyku düzeniniz değişse de vücudunuz için yeterli olan sürede uykunuzu alamadıysanız pek çok sağlık problemi yaşayabilirsiniz. İşte uykunuzu yeterince almadığınızı gösteren belirtiler:

Çocukların göz sağlığına masalsı dokunuş

Çocukların göz sağlığına masalsı dokunuş

Türkiye'de göz sağlığı konusunda farkındalık yaratmak için bugüne kadar gerçekleştirdiği onlarca proje ile binlerce kişiye ışık olan Dünyagöz Vakfı, yeni bir sosyal sorumluluk projesine daha imza atıyor.

7.05.2018Etkinlikler
Çocuklarda baş ağrısı nedir Çocuklarda baş ağrısının belirtileri nelerdir

Çocuklarda baş ağrısı nedir? Çocuklarda baş ağrısının belirtileri nelerdir?

Yeni doğan bir bebek yanı sıra anne karnındaki ceninden itibaren ağrı algısı oluşur. Çocuk ve ergenlerdeki baş ağrısı da oldukça sık rastlanan bir sorundur. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Derya Uludüz, neden çocukların baş ağrısı yaşadığını, çocuklarda baş ağrısının nedenlerini ve çocuklarda migren tanısının koyulabilmesi için gerekli tipik özellikleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

1.02.2018Sağlık
Diyabet hastalarında oluşan göz problemleri nelerdir

Diyabet hastalarında oluşan göz problemleri nelerdir?

Diyabet ya da halk arasında yaygın bilinen adıyla şeker hastalığı, Türkiye’de ve dünyada değişen beslenme alışkanlıklarıyla beraber giderek daha sık görülen bir hastalık konumuna geldi. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Uğurhan Sezer, diyabet hastalarında oluşan göz problemleri hakkında bilgi veriyor.

21.03.2017Sağlık
Neden çocuğum down sendromlu

Neden çocuğum down sendromlu?

Down sendromlu çocukların her 800 doğumda bir görüldüğünü söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Yrd. Doç Dr. Banu Yazıcı, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle 23 adımda down sendromunu anlattı.

Diyabet hastalarında rastlanan göz problemleri nelerdir

Diyabet hastalarında rastlanan göz problemleri nelerdir?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Uğurhan Sezer cevapladı; Diyabet ya da halk arasında yaygın bilinen adıyla şeker hastalığı, Türkiye’de ve dünyada değişen beslenme alışkanlıklarıyla beraber giderek daha sık görülen bir hastalık konumuna gelmiştir.

Tiroid hastalığına bağlı göz problemleri nasıl tedavi edilir

Tiroid hastalığına bağlı göz problemleri nasıl tedavi edilir?

Tiroid hastalığına bağlı göz problemlerinin yakın bir alaka ve kesintisiz bir takip gerektirdiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Altuğ Çetinkaya, göz sağlığını koruma amaçlı acil tedavilerin ötesinde kozmetik müdahalelerin de mümkün olduğunu söyledi.

1.12.2016Sağlık
Tiroid hastalığına bağlı göz problemleri tedavisi

Tiroid hastalığına bağlı göz problemleri tedavisi

Tiroid hastalığının bir alt grubu olan "graves" hastalığında gözümüz etkilenebiliyor.

21.11.2016Sağlık
Tiroid hastalığına bağlı göz problemleri nasıl tedavi edilir

Tiroid hastalığına bağlı göz problemleri nasıl tedavi edilir?

Göz HastalıklarıUzmanı Doç. Dr. Altuğ Çetinkaya cevaplıyor; Tiroid hastalığına bağlı gözproblemleri nasıl tedavi edilir?Tiroid hastalığının bir alt grubu olan Graves hastalığındagözümüz hafiften çok şiddetliye kadar değişik derecelerde etkilenebiliyor. Buradaçok önemli olarak belirtilmesi gereken bir husus Endokrin Doktoru ve OküloplastikCerrah’ın dirsek temasında hastanın lehinde çalışabiliyor olmasıdır.

Yazar Sonuçları

Prematüre bebekler anne sevgisiyle güçleniyor

Bebeğinizin yoğun bakım destek gereksinimi de olsa sevgi ve umutla yakınında olun. Bebeğinizle zamanından önce başlayan birlikteliğiniz sizi endişelendirmesin.

20.11.2019
Çocuklarda göz kontrolü ne zaman yapılmalı

Çocuklarda göz kontrolü ne zaman yapılmalı?

Görme problemlerinde erken teşhisi önemlidir. Görme bozuklukları, çocuğun gelişimini geciktirebilir ve geç tanı, görme sorununun çözümünde kalıcı görme kaybına sebebiyet verebilir. Çocukların görsel potansiyelini ve gelişimini en üst düzeye çıkarmak adına yapılması gerekenleri sıralayan Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, göz kontrollerinin hangi aralıklarla ve ne zaman yapılması gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu.

12.10.2018

Ramazan geldi hoş geldi

Ramazan ayı başlıyor. Oruç tutanların yeme ritmi bundan böyle 1 ay süreyle “sahur-iftar” şeklinde olacak. Yani daha sağlıklı bir beslenme ritmine geçmiş olacaklar. Daha önce de yazdım, insan bedeni yapısal olarak “günde iki öğün beslenmeye” ayarlanmış. Bütün mesele sağlıklı bir sahur ve iftar yapabilmekte.

14.05.2018