EKSTRA
MENÜ

Göz Bozukluğu

Göz Bozukluğu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Göz Bozukluğu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.968 Göz Bozukluğu haberi bulunmuştur.

Göz Bozukluğu Haberleri

Gözlük alırken nelere dikkat edilmeli

Gözlük alırken nelere dikkat edilmeli?

Gözlük kullanımı hayatımızın vazgeçilmez unsurları içindedir. Kırma kusuru durumlarında optik, parlak ışıktan korunmada güneş gözlüğü kullanımı hayatımızın bir parçasıdır. Ancak gözlük kullanımı doğru olmadığında yarar yerine zarar oluşabilir. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, gözlük alırken nelere dikkat edilmesiyle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

7.09.2020Sağlık
Çocuklardaki bu probleme dikkat Sebebi göz bozukluğu olabilir

Çocuklardaki bu probleme dikkat! Sebebi göz bozukluğu olabilir

Başı bir omuz tarafına eğik olan çocukların aileleri tarafından öncelikle bir göz doktoruna götürülerek muayene ettirilmesi gerektiğini söyleyen Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Evereklioğlu, çocuklarda başın bir omuz tarafına doğru eğik olmasının, göz bozukluğundan kaynaklanabileceğini bildirdi.

Koronavirüs gözleri vurdu, şikayetler arttı

Koronavirüs gözleri vurdu, şikayetler arttı

KORONAVİRÜS salgını nedeniyle evde çok fazla zaman geçirilmesi ekran bağımlılığını da arttırdı.

4.06.2020Haber
Oruçluyken Lens Takmak Orucu Bozar Mı Kaza Gerekir Mi

Oruçluyken Lens Takmak Orucu Bozar Mı? Kaza Gerekir Mi?

On bir ayın sultanı Mübarek Ramazan ayının manevi güzelliklerinden istifade etmek isteyen Müslümanlar, oruç tutarken oruçlarını bozabilecek halleri de yakından öğrenerek, bu durumlardan sakınmaya ve oruçlarını Rabbimizin istediği şekilde tutarak sevabını kazanmayı ümit etmektedir. Onlara yol göstermek için Oruçluyken lens takmak orucu bozar mı? Kaza gerekir mi? Başlıklarını derledik.

5.05.2020Ramazan Özel
Çocuklarda şaşılık neden olur, genetik mi

Çocuklarda şaşılık neden olur, genetik mi?

Göz eksenlerinin paralelliğinin bozulması, aynı noktaya bakamaması durumu şaşılık olarak adlandırılıyor. Şaşılığın çocuklarda sık görülen bir problem olduğunu belirten Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İlke Bahçeci Şimşek, “Çocukların yaklaşık yüzde 4’ünde görülebilen şaşılık genetik etkili olabiliyor” dedi.

Çocuklarda ‘ekran bağımlılığı’

Çocuklarda ‘ekran bağımlılığı’

Birçok ebeveyn günümüzde küçük çocuklarına yemek yedirebilmek ya da onları sakinleştirebilmek için televizyon, tablet gibi teknolojik aletler kullanıyor. Çoğu zaman ebeveynlerin yaşadığı günlük hayattaki sorunlar; yoğun iş yaşantısı, zaman yönetimi problemi, çocuğuyla kaliteli vakit geçirme konusunda az bilgiye sahip olması, sosyo-kültüler düzeyi farklı olan bakıcılar gibi sebeplerden dolayı çocuklar teknolojiyi kontrolsüz kullanabiliyor.

30.12.2019Eğitim
Göz Sağlığı Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış

Göz Sağlığı Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış

Gözlük kullanmak göz numarasını ilerletir… Gözdeki ışık çakmaları zamanla düzelir… Bebeklerde göz sulanması doğal bir durum… Toplumda sıkça duyulan bu cümleler göz sağlığımız hakkında doğru sanılan yanlış bilgilerden sadece bazıları. Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Sübay doğru sanılan en yaygın 10 yanlış bilgiyi anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

Dünyanızı kararmasın, “tavuk karası” hastalığına dikkat

Dünyanızı kararmasın, “tavuk karası” hastalığına dikkat!

İnsanın dünyasını karartan ve toplumda 3 bin ile 5 bin kişiden birinde rastlanan tavuk karası hastalığı gözün içindeki rod adı verilen hücrelerin bozulması nedeniyle oluşuyor. Halk arasında “tavuk karası” tıptaki adıyla “Retinitis Pigmentosa” rahatsızlığı, erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülüyor. Göz Hastalıkları ve Vitreo Retinal Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Hüseyin Sanisoğlu, tavuk karası hastalığına dair önemli bilgiler veriyor.

17.06.2019Sağlık
Lens Kullanırken Bunlara Dikkat Edin

Lens Kullanırken Bunlara Dikkat Edin

Günümüzde kontakt lens kullananların sayısı giderek artıyor. Gerek renkli göze sahip olabilmek adına, gerekse de göz bozukluğu nedeniyle kullanılan kontakt lensler bazı basit kurallara dikkat edilmediğinde ciddi sorunlara yol açıyor.Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Atmaca, lens kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları açıkladı.

Lenslerinizle asla uyumayın

Lenslerinizle asla uyumayın

Günümüzde kontakt lens kullananların sayısı giderek artıyor. Gerek renkli göze sahip olabilmek adına, gerekse de göz bozukluğu nedeniyle kullanılan kontakt lensler bazı basit kurallara dikkat edilmediğinde ciddi sorunlara yol açıyor.

11.04.2019Sağlık
Odaklanma sorunu yaşıyorsa göz tembelliği olabilir

Odaklanma sorunu yaşıyorsa göz tembelliği olabilir

Söz konusu çocuklar olduğunda ebeveynler, çocuklarındaki en küçük değişimi bile fark edebiliyor. Ancak göz tembelliğinin anlaşılması için sadece fiziksel değil davranışsal değişimlerini de gözlemlemek gerekiyor. Çocuğunuz odaklanma problemi yaşıyorsa sebebinin göz tembelliği olabileceğini vurgulayan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, hastalıkla ilgili önemli bilgiler veriyor.

Her yaşta göz hastalıklarından kurtulmak mümkün mü?

Uzak, yakın ve astigmat tedavisinde hangi teknikler uygulanır? Op. Dr. Baha Toygar, yaşa göre uygulanan tedavi yöntemlerini aktardı.

2.07.2018Sağlık
İkizler, 38 yıl sonra dünyayı net gördü

İkizler, 38 yıl sonra dünyayı net gördü

ANTALYA'da doğuştan yüksek derece göz bozukluğu olan 38 yaşındaki ikiz kardeşler Şirvan İnan ve Elvan Kazan, göz içi mercek ameliyatının ardından dünyayı ilk kez net gördü. Ameliyat için bugüne kadar beklemelerini Hep bir gün gözlerimizin düzeleceğini umut etmiştik şeklinde açıklayan ikizler, ameliyattan sonra dünyalarının netleştiğini söyledi. Biri Antalya'da, diğeri Sakarya'da yaşayan tek yumurta ikizleri Şirvan İnan ile Elvan Kazan, yüksek derece göz bozukluğuyla dünyaya geldi. Tek yumurta ikizlerinde rastlanan göz bozuklukları genellikle birbirine yakınken, Şirvan ve Elvan'ın göz bozukluğu birebir aynıydı. Uzağı ve yakını sadece yüzde 10 oranında görebilen hipermetrop ikizlerin numaraları da aynı. 6 numara hipermetrop göz bozukluğu olan kardeşler, gözlüğe uyum sağlayamadıkları için bir süre sonra gözlük takmamaya başladı. Tek başlarına bir yere gidemeyen, kitap, gazete ve televizyonda alt yazıları okuyamayan, dünyayı puslu bir camın ardından gören ikizlere, hayatlarını sürdürebilmeleri için çocukluklarında aileleri, yetişkin dönemlerinde de çocukları yardımcı oldu. İkiz kardeşler, yıllar içinde pek çok doktora başvurmalarına rağmen bir kez de Medstar Antalya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Yenal Erten'e muayene olmak istedi. Op.Dr. Erten, ikiz kardeşlere göz içi mercek operasyonundan söz ettiğinde, 38 yıl boyunca gözlerinin düzeleceği umudunu taşıyan kardeşler, ameliyat olmaya karar verdiler. Kısa süre önce ameliyat olan ikizler, artık dünyayı net görebilmenin mutluluğunu yaşıyor.

6.02.2018Haber
Göz sağlığınızı korumanın 6 anahtarı

Göz sağlığınızı korumanın 6 anahtarı

Göz sağlığınızı korumak için dikkat etmeniz gerekenleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Eray Atalay’dan öğrendik…

21.06.2017Saglik
Ver mehteri

Ver mehteri

Karşılamanın iyisi mehterle olur. Kılıç kalkan da iş görür. Bir de kırmızı halı atacaksın yere, senden iyisi yok. Yolunuz Süleyman Demirel Üniversitesi’ne düşerse bir karşılattırın kendinizi.

6.05.2017Hayat
Onlara gözünüz gibi bakın

Onlara 'göz'ünüz gibi bakın

Kuşkusuz en çok kullandığımız organlardan biri, gözlerimiz. Peki, onlara ne kadar iyi bakıyoruz? Yanlış çalışma alışkanlıkları, başında saatler geçirilen teknolojik aletler yüzünden onları zorluyor, bozuyoruz. Gözlerimiz için yapabileceklerimizi İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Demirok bakın nasıl anlatıyor.

15.04.2017Eğitim
Keratokonus nedir

Keratokonus nedir?

Keratokonusun ülkemizde en sık görülen göz hastalıklarından biri olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç, hastalık hakkında detaylı bilgi veriyor...

18.03.2017Sağlık
Göz problemleri çocukların okul başarısını düşürüyor

Göz problemleri çocukların okul başarısını düşürüyor

Çocuklar tatil rahatlığından çıkıp zorlu bir maratona başladı.

Göz bozukluğu olanlar mutlaka numaralı güneş gözlüğü mü kullanmalı

Göz bozukluğu olanlar mutlaka numaralı güneş gözlüğü mü kullanmalı?

Göz Hastalıkları Uzmanı Melike Gedar, göz bozukluğu olanların kullanması gereken güneş gözlüklerinden bahsediyor.

Gözünüz kaşınıyorsa dikkat

Gözünüz kaşınıyorsa dikkat

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, gözleri çok kaşınan kişilerin görme bozukluğuna neden olan keratokonus hastalığı açısından risk grubunda yer aldığını söyledi.

1.11.2015Ege
Çocukluk döneminde görülen göz problemleri

Çocukluk döneminde görülen göz problemleri

Televizyonu yakından izlemesi bir görme kusuruna işaret midir?

5.06.2015Sağlık
Görme kusurlarınız spor yapmanıza engel değil

Görme kusurlarınız spor yapmanıza engel değil!

Acuvue lensleri ilk andan itibaren kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olur.

30.04.2015Alışveriş
Hava bulutlu bile olsa gözlük takın

Hava bulutlu bile olsa gözlük takın

Sağlıklı gözler için dikkat etmeniz geren 10 önemli nokta...

9.08.2014Sağlık
Katarakt tekrar eder mi

Katarakt tekrar eder mi?

Op. Dr. Sinan GÖKER Katarakt tekrar eder mi? sorusunu cevaplıyor.

26.06.2014Diğer Videolar
Katarakt ameliyatı sonrası hastanede ne kadar kalınır

Katarakt ameliyatı sonrası hastanede ne kadar kalınır?

Op. Dr. Sinan GÖKER Katarakt ameliyatı sonrası hastanede ne kadar kalınır? sorusunu cevaplıyor.

24.06.2014Diğer Videolar
Katarakt ameliyatı olmamanın riskleri nelerdir

Katarakt ameliyatı olmamanın riskleri nelerdir?

Op. Dr. Sinan GÖKER Katarakt ameliyatı olmamanın risklerini anlatıyor.

24.06.2014Diğer Videolar
Kataraktın belirtileri nelerdir

Kataraktın belirtileri nelerdir?

Op. Dr. Sinan GÖKER Kataraktın belirtilerini anlatıyor.

22.06.2014Diğer Videolar
Her hastaya farlı lazer tedavisi mi uygulanıyor

Her hastaya farlı lazer tedavisi mi uygulanıyor?

Op. Dr. Sinan GÖKER Her hastaya farlı lazer tedavisi mi uygulanıyor? sorusunu cevaplıyor.

21.06.2014Diğer Videolar
Lazer ameliyatı ileriki yıllarda gözde herhangi bir rahatsızlığa zemin oluşturur mu

Lazer ameliyatı ileriki yıllarda gözde herhangi bir rahatsızlığa zemin oluşturur mu?

Op. Dr. Sinan GÖKER Lazer ameliyatı ileriki yıllarda gözde herhangi bir rahatsızlığa zemin oluşturur mu? sorusunu cevaplıyor.

21.06.2014Diğer Videolar
Lazerle kaç dereceye kadar olan göz kusurları sıfırlanıyor

Lazerle kaç dereceye kadar olan göz kusurları sıfırlanıyor?

Op. Dr. Sinan GÖKER Lazerle kaç dereceye kadar olan göz kusurlarının sıfırlandığını anlatıyor.

21.06.2014Diğer Videolar
Lazer tedavisiyle gözlükten kurtulunabilir mi

Lazer tedavisiyle gözlükten kurtulunabilir mi?

Op. Dr. Sinan GÖKER Lazer tedavisiyle gözlükten kurtulunabilir mi? sorusunu cevaplıyor.

21.06.2014Diğer Videolar

Yazar Sonuçları

Göz bozukluğu okul başarısını etkiliyor

Göz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Halil İbrahim Altınsoy, “Türkiye’de her üç çocuktan birinde görme bozukluğu var. Doğumdan hemen sonra ilk göz kontrolü yapılmalı. Okul süresince de düzenli olarak kontrole devam edilmeli” diyor.

15.02.2020

Göz çizdirme ameliyatları

Kırılma kusuru dediğimiz, gözlük veya lens kullanmayı gerektiren göz bozukluklarının tedavi edildiği lazer sisteminin adı ‘excimer lazer’dir.

30.03.2019
Çocuklarda göz kontrolü ne zaman yapılmalı

Çocuklarda göz kontrolü ne zaman yapılmalı?

Görme problemlerinde erken teşhisi önemlidir. Görme bozuklukları, çocuğun gelişimini geciktirebilir ve geç tanı, görme sorununun çözümünde kalıcı görme kaybına sebebiyet verebilir. Çocukların görsel potansiyelini ve gelişimini en üst düzeye çıkarmak adına yapılması gerekenleri sıralayan Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, göz kontrollerinin hangi aralıklarla ve ne zaman yapılması gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu.

12.10.2018

Hep eksik hep eksik!

Bizim kültür, her güzel şeye ‘neyi eksikse’ o pencereden bakan kültürmüş.

6.05.2018

Şimdi Gözleri Özgür Bırakma Zamanı!

Göz bozukluğu tedavisinde devrim gibi bir yenilik olan smile lazer tedavisi ile gözlüklerden kurtulabilirsiniz...

10.02.2017