EKSTRA
MENÜ

Görme Engelliler

Görme Engelliler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Görme Engelliler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.269 Görme Engelliler haberi bulunmuştur.

Görme Engelliler Haberleri

Bu çeşitliliğe hayranım

Bu çeşitliliğe hayranım!

Kızımla çok güzel bir haber aldıktan sonra İstanbul sokaklarında yürüyorduk. Biri yardım isteyecek oldu, bastonumu görünce vazgeçti. Başıma gelir bu... Bazısı da görmüyorsunuz diye sizi ihtiyaç sahibi sanıp zorla yardım etmeye kalkışır. Ne çeşitlilik ama!

28.02.2021Hürriyet Pazar
14 yaşındaki Kayser, öğretmeninden Braille alfabesi ve bastonla yürümeyi öğrendi

14 yaşındaki Kayser, öğretmeninden Braille alfabesi ve bastonla yürümeyi öğrendi

Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Yufkalı köyünde yaşayan görme engelli Kayser Taş (14), resim öğretmeni Reyhan Karaçavuş'un çabalarıyla Braille alfabesini, bastonla yürümeyi, saçlarını tarayıp, toparlamayı ve yemek hazırlamayı öğrendi. Kayser, yine Karaçavuş'un desteğiyle Erzurum Görme Engelli Çatyolu İlkokulu ve Ortaokulu'na kaydını yaptırdı. Pandemi nedeniyle bir süredir evde olan Kayser, bu süreci de öğretmeni ile zaman geçirerek, değerlendiriyor.

25.02.2021Haber
Sözcüklere gerek duymadan konuşabilmek...

Sözcüklere gerek duymadan konuşabilmek...

İşitme engellilerin kullandığı işaret dilini öğrenip onlarla iletişim kurabilmek mümkün. İlk bakışta zor görünse de çeşitli platform, proje ve kurumlar sayesinde artık çok da kolay. Bu uygulamalardan biri de 2014’ten beri Türk İşaret Dili’ni öğreten Dem Derneği’nin hayata geçirdiği Bukalemun.

Bir görme engellinin emojilerle imtihanı

Bir görme engellinin emojilerle imtihanı

Emojileri tanımayan ekran okuyucular var. Basit olanlar bir nebze anlaşılıyor. Ama alı al, moru mor yüz var mesela... Utandı mı, kızdı mı ya da korktu mu? Nereden bileceğiz?

31.01.2021Hürriyet Pazar
Sanki kaymıyor, uçuyordum

Sanki kaymıyor, uçuyordum

Geçen sene, kar sezonunun sonunda Uludağ’a gitmiştik. 20 kör ve az gören... Piste çıktığım zaman kayaklar kendiliğinden ilerlemeye başladı. Herkes denemeli!

24.01.2021Hürriyet Pazar
Görenlerin derdi daha çok

Görenlerin derdi daha çok!

Pandemi nedeniyle sınavlara çevrimiçi olarak katılıyoruz. Üstelik kendi bilgisayarımızla... Tabiri caizse ‘körün istediği bir göz, Allah verdi iki göz’... Ancak gelen gideni arattı. Kim, ne kadar dertli diye sosyal medyaya baktım, bakmaz olaydım!

17.01.2021Hürriyet Pazar
TBMM Başkanı Şentop görme engelli kızla bir araya geldi

TBMM Başkanı Şentop görme engelli kızla bir araya geldi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Keşan'daki programı kapsamında görme engelli 10 yaşındaki Busem Belinay Yaman'la bir araya geldi.

15.01.2021Gündem
“Ani görme kayıpları tedavi edilebilir”

“Ani görme kayıpları tedavi edilebilir”

Birçok farklı nedenden dolayı yaşanan görme yeteneğinin geçici veya kalıcı olarak azalmasına görme kaybı denildiğini hatırlatan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Semih Doğan, ani görme kayıplarının ilaçla veya cerrahi olarak tedavi edilebileceğini söyledi. Dr. Doğan, “Ani görme kayıplarının geç tedavi edildiğinde ciddi sorunlara sebep olabilir” dedi.

13.01.2021Sağlık
Derdimiz görmemek değil, görülmemek

Derdimiz görmemek değil, görülmemek

Instagram bana benim gibi kör bir arkadaşı önerdi: Hamza Demir. Stand-up’çı. Videolarını ‘izleyince’ gülmekten kırıldım. Kör bir insanın yapamayacağı tek şey var, görmek. Onun haricindeki her şeyi yapabiliriz. Tabii sizi de yanımıza alarak başaracağız! Gün bugündür.

10.01.2021Hürriyet Pazar
Görme engelli çocukların her alandaki gelişimi desteklenmeli

Görme engelli çocukların her alandaki gelişimi desteklenmeli

Doğumsal veya sonradan oluşan nedenlerden dolayı görme duyusu tıbbi destekle düzeltilemeyen ve yaşamını sürdürmekte desteğe ihtiyacı olan kişiler görme engelli olarak tanımlanmaktadır. 7-14 Ocak Görme Engelliler Haftası da toplumda farkındalık yaratmak adına her yıl bazı etkinliklerle anılıyor.

7.01.2021Sağlık
Görme engellilerin hayatını kolaylaştıran teknolojiler

Görme engellilerin hayatını kolaylaştıran teknolojiler

Teknoloji geliştikçe kullanıcıların hayatını da kolaylaştırıyor. Sağlık sektöründe de önemli gelişmelere yol açan teknoloji, görme engelliler için de rehber görevini görüyor. 7-14 Ocak Görme Engelliler Haftası'nda bu kullanışlı teknolojileri yeniden hatırlatalım istedik. İşte görme engellilerin hayatını kolaylaştıran o çözümler...

6.01.2021Teknoloji
Size araba neyse bize baston o

Size araba neyse bize baston o

Biri arabanıza çarptığında ‘pardon’ deyip yoluna devam etse ne hissedersiniz? Size basit bir değnek gibi görünebilir ama bastonumuz bizim gözümüz, arabamız, bir parçamız, yani her şeyimiz... ‘Dünya Beyaz Baston ve Görme Engelliler Haftası’ vesilesiyle size bir bastonun, görme engelli biri için ne kadar kıymetli olduğunu anlatmaya çalışayım...

İnsanın işini kutlayabilmesi

İnsanın işini kutlayabilmesi

Bir masanın başında kör ve gören yaklaşık 40 kişiydik. Hayatımda kutladığım en güzel yeni yıllardan biriydi. Şarkılar, türküler, hediyeleşmeler... Amaç, yaşanan güzel şeylerin tadını çıkarıp biraz da eğlenmekti.

27.12.2020Hürriyet Pazar
YGA Zirvesi’ne rekor katılım

YGA Zirvesi’ne rekor katılım

Çift kanatlı girişimcilik ekosistemi YGA’nın bu yıl 20’ncisini düzenlediği YGA Zirvesi ilk kez dijitale taşındı. Zirvenin, Türkiye’de kapalı platformdaki en çok katılımın yaşandığı etkinlik olduğu ve 11 bin 401 farklı ekrandan izlendiği açıklandı.

18.12.2020Ekonomi
Bir sorunuz varsa direkt bize sorun

Bir sorunuz varsa direkt bize sorun

Ona baktığımı sanan bir hanımefendiden tokat yiyordum. Sonra kızlarıma sordum, bana da bakan çok oluyormuş. Bence bir sorunuz varsa uygun bir dille muhatabına sormanız gerekiyor.

12.12.2020Hürriyet Pazar
Başardım Makineye deterjan koydum

Başardım! Makineye deterjan koydum

Kayınvalidem enfekte oldu, eşim onun yanında. Çocuklar da babaannelerine gitti ve ben önümüzdeki 20 gün yalnızım. Bakalım bu yalnızlık bana neler öğretecek...

İzmirde engelsiz bireyler farkındalık için engelleri aşmaya çalıştı

İzmir'de engelsiz bireyler farkındalık için engelleri aşmaya çalıştı

İZMİR'in Torbalı ilçesindeki bir rehabilitasyon merkezinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde farkındalık oluşturmak için düzenlenen etkinlikte engelsiz bireyler, 5 kategoride hazırlanan parkurlarda, engelleri aşmaya çalıştı.

3.12.2020Güncel
İstanbul Havalimanındaki erişilebilir hizmetlerle yolculuk kolaylaştırılıyor

İstanbul Havalimanı'ndaki erişilebilir hizmetlerle yolculuk kolaylaştırılıyor

İstanbul Havalimanı'nda otizm, serebral palsi, görme engeli ile hareket kısıtlılığı gibi farklı zorluklar yaşayan bireyler için havalimanı kapısından uçuş kapılarına kadar engelsiz ulaşım sağlanıyor.

3.12.2020Ekonomi
Dünya Engelliler Gününde engelli milli sporcular Engelleri sporla aşıyoruz mesajı verdi

Dünya Engelliler Günü'nde engelli milli sporcular "Engelleri sporla aşıyoruz" mesajı verdi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında engelli milli sporcular farkındalık mesajları yayınladı.

3.12.2020Spor
Türkiye’nin engelsiz 5 müzesi

Türkiye’nin 'engelsiz' 5 müzesi

Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler tarafından uluslarararası bir gün olarak kabul edilerek her yıl kutlanıyor. Türkiye'de de toplum olarak büyük değerler verdiğimiz engelli vatandaşlarımız için ülke olarak büyük çalışmalara gidildi.  Özellikle müzeler. İşte Türkiye’nin 'engelsiz' 5 müzesi...

1.12.2020Seyahat
Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran teknolojiler

Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran teknolojiler

3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesine 'engel'lerin aşılmasını sağlayan ve hayatı kolaylaştıran teknolojileri derledik. Peki hangi uygulama ve teknoloji engellilerin hayatına ne denli etki ediyor, hayatlarını nasıl kolaylaştırıyor?

30.11.2020Teknoloji
‘Körce’ diye bir dil var

‘Körce’ diye bir dil var

Günlük hayatta yaşadıklarımız çoğunlukla komik, komik değilse de kara mizah ve yine komik. Örnek mi? Mesela bir köre yer veya yön tarif ederken ‘körce’yi kullanmalısınız.

22.11.2020Hürriyet Pazar
Enerjide ‘verimlilik’ dönemi

Enerjide ‘verimlilik’ dönemi

Dünya pandemiyle birlikte çok hızlı bir şekilde dijitalleşirken bugün gerçekleşecek Inovasyon Zirvesi’nde de yenilikler tanıtılacak. Schneider Electric bugünkü zirvede Fijital Inovasyon Merkezi’nin tanıtımını yapacak. Zirve öncesi Schneider Türkiye ve Orta Asya Ülke Başkanı Bora Tuncer’le konuştuk. Tuncer, 2050 yılı itibarıyla enerji tüketiminin yüzde 50 artmasının beklendiğini, bu yüzden enerji verimliliğinin ve sürdürülebilirliğin önemli olduğuna dikkat çekti.

17.11.2020Ekonomi
Sesli kitaplar görme engellilerin hayatına dokunuyor

Sesli kitaplar görme engellilerin hayatına dokunuyor

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) Direktörü Engin Yılmaz, görme engelliler için gönüllü okuyucuların seslendirdiği sesli kitaplarla pandemi sürecinde hizmet vermeye devam ettiklerini belirterek, "GETEM'de 2 binin üzerinde kitap seslendiren kayıtlı gönüllü okuyucumuz var. Sadece Türkiye'den değil dünyadan da gönüllü okuyucularımız bulunuyor." dedi.

16.11.2020Teknoloji
Bir kör, başka bir körle çarpışırsa...

Bir kör, başka bir körle çarpışırsa...

Koca İstanbul’da, binlerce insanın aynı anda hareket ettiği karmaşanın içinde, körler olarak aynı noktada karşılaşmamız pek muhtemel değil. İşte o sıradan işgününü sıradanlıktan çıkaran böyle bir tesadüftü...

15.11.2020Hürriyet Pazar
Kitapyurdu.com sesli kitap uygulaması

Kitapyurdu.com sesli kitap uygulaması

Okurları 20 yıldır internet üzerinden kitapla buluşturan "Kitapyurdu.com" sesli kitap uygulaması başlattı.

11.11.2020Keyif
Görme engelliler için evrensel renk alfabesi

Görme engelliler için evrensel renk alfabesi

Sincan Şehit Abdullah Büyüksoy Bilim ve Sanat Merkezi ortaokul öğrencileri, görme engellilerde renk algısı oluşturacak önemli bir projeye imza attı. Dünya’nın en büyük Uzay ve Teknoloji Festivali "TEKNOFEST 2020’de birincilik ödülü alan projelerini evrensel boyuta taşımak isteyen geleceğin bilim insanları, Braille Alfabesine uzantı olabilecek renk pikselleri hazırladı.

9.11.2020Teknoloji
Görme engelliler renkleri fark edebilecek

Görme engelliler renkleri fark edebilecek

Ankara Sincan Şehit Abdullah Büyüksoy Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, görme engellilerde renk algısı oluşturacak önemli bir projeye imza attı. Dünya'nın en büyük Uzay ve Teknoloji Festivali "TEKNOFEST 2020'de birincilik ödülü alan projelerini evrensel boyuta taşımak isteyen geleceğin bilim insanları, Braille Alfabesine uzantı olabilecek renk pikselleri hazırladı.

7.11.2020Eğitim
Garanti belgeleri elektronik ortamda da vatandaşa verilecek

Garanti belgeleri elektronik ortamda da vatandaşa verilecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, mevcut durumda kağıt üzerinde yazılı olarak tüketicilere verilmesi zorunlu olan garanti belgelerinin ve servis fişlerinin artık elektronik ortamda da sunulmasına olanak sağlandığını bildirdi.

5.11.2020Teknoloji
Son dakika... Garanti belgeleriyle ilgili önemli gelişme

Son dakika... Garanti belgeleriyle ilgili önemli gelişme

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Kağıt üzerinde tüketicilere verilmesi zorunlu garanti belgeleri ve servis fişleri artık elektronik ortamda sunulabilecek." dedi.

5.11.2020Ekonomi
Disiplinli çalıştığımda her şeye vakit bulabiliyorum

Disiplinli çalıştığımda her şeye vakit bulabiliyorum

Selin Alara Örnek, 9’uncu sınıfta. Yazılım ve donanımını kendi yaptığı robotları, uluslararası platformlardan aldığı ödülleri var. Konuşmalar yapıyor, genç lider seçiliyor. Örnek “En büyük hayalim ışık hızından daha hızlı bir uzay aracı yapıp humanoid’lerimden birini karadeliğe göndermek” diyor.

Son 5 yılda çok oyun dinledim

Son 5 yılda çok oyun dinledim!

Son yıllarda, yani görme yetimi kaybettikten sonra sanatla daha çok ilgilenir oldum. Görüyorken hiç tiyatroya gitmemiştim. Şimdi oyuncu arkadaşlarım var, oyunları kulisten takip ediyorum.

25.10.2020Hürriyet Pazar
Microsoft programına ilk kez bir Türk girişim seçildi

Microsoft programına ilk kez bir Türk girişim seçildi

Çift kanatlı girişimcilik ekosistemi YGA girişimlerinden WeWALK teknoloji devi Microsoft’un Erişebilirlik için Yapay Zeka programına Türkiye’den seçilen ilk girişim oldu.

18.10.2020Ekonomi
Kulağımda sanat

Kulağımda sanat!

Bir arkadaşım beni bir sergiye davet etti. Normalde kimse cesaret edemez. Bence körlerin sergiye gitmek istemeyeceğini düşünmek bir önyargı. Sanatçıyla birlikte gezebileceksem hepsine gitmek isterim.

18.10.2020Hürriyet Pazar
Lise öğrencileri geliştirdikleri sesli haritalarla ödül kazandı

Lise öğrencileri geliştirdikleri sesli haritalarla ödül kazandı

Manisa Şehit Fatih Kalu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin, geliştirdikleri sesli haritalarla Afrika ve ABD'ye uzanan başarısı TEKNOFEST 2020'den de ödülle döndü.

12.10.2020Teknoloji
Her sabah aynı sınav

Her sabah aynı sınav

Ders saati geliyor, stresimiz başlıyor. WhatsApp grubunda yüzlerce mesaj: Biz girdik, biz giremedik, bir de EBA’dan deneyin, yok Zoom’dan olacakmış, miting ID neydi, küçük harflerle mi yazacağız...

11.10.2020Hürriyet Pazar
Görme engelli, araç arızalarını dinleyerek tespit ediyor

Görme engelli, araç arızalarını dinleyerek tespit ediyor

ANKARA’da görme engelli Levent Karadöl’ün (42) otomobil tutkusu kendisini araç test ustasına dönüştürdü. Araç arızalarını motorun sesini dinleyerek tespit eden Karadöl, arkadaşları araç alırken rehberlik yapıyor.

10.10.2020Gündem
Görmek nasıl bir şey

Görmek nasıl bir şey?

Bize hep sorarlar “Görmemek nasıl bir duygu” diye. Gören birine kör olmayı az da olsa anlatabilirsin. Ama hayatında hiç görmemiş birine diğerini nasıl tarif edebilirsin ki?

Liseli mucitler Teknofestte

Liseli mucitler Teknofest'te

Teknofest 2020’ye liseli gençler damga vurdu. Genç mucitler görme engelliler için nesnelere duyarlı, engel tanıyan baston ve konuşan dünya haritası hazırladı. Bilgisayar mühendisi Ömer Muratlı’nın geliştirdiği Afara adlı makine, yılda 140 bin tonu bulan toplanamayan pamuğu toplayacak. Bir başka genç tarafından geliştirilen dev dron ile 10 dakikada 10 dönüm tarla ilaçlanabiliyor.

28.09.2020Ekonomi
‘Sizin için ne yapabiliriz’

‘Sizin için ne yapabiliriz?’

İnsan her zaman kendini keşfedemiyor; önce tanışın, tanıyın, birlikte zaman geçirin ve onda neler var öğrenmeye çalışın. Sonra gitmek istediği yolda eğer tecrübeniz varsa ona ışık tutun. Görmeyen birine yapılacak en kıymetli şey yardımcı değil, yaren olmaktır.

27.09.2020Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

Moda Trendleri Out, Teknolojik Trendler In

Kadınlar olarak moda trendlerinin takipçisi, en çok bileniyizdir. Moda dergilerini hep bu sebepten karıştırır, “En son trend neymiş, moda nedir?” sorularına cevap arar, “Kendine yakışandır!” klişesini okuyarak yine kendi gardırobumuza dönüp içinde kendimizi rahat hissettiğimiz kıyafetlerimizi giyeriz. En son trend deyince ilk bu gelir aklımıza. Peki ya teknolojik trendler?

23.12.2020