MENÜ

Göbeklitepe Nerede

Göbeklitepe Nerede ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Göbeklitepe Nerede haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 60 Göbeklitepe Nerede haberi bulunmuştur.

Göbeklitepe Nerede Haberleri

Göbeklitepe nerede İşte Göbeklitepe hakkında tüm merak edilenler

Göbeklitepe nerede? İşte Göbeklitepe hakkında tüm merak edilenler

'Tarihin sıfır noktası' olarak nitelendirilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2019'da resmi açılışı yapılan Göbeklitepe, aradan geçen sürede, bölgede yerli ve yabancı turistlerin en fazla ziyaret ettiği mekan haline geldi. Yaklaşık 6 yıl UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde kalan tarihi ören yeri, 2 Temmuz 2018'de ise kalıcı listeye girdi. Peki, Göbeklitepe nerede?

22.05.2020Gündem
Göbeklitepe Nerede Göbeklitepeye Nasıl Gidilir Göbeklitepe Gezilecek Yerler

Göbeklitepe Nerede? Göbeklitepe'ye Nasıl Gidilir? Göbeklitepe Gezilecek Yerler

Dünya tarihinde bilinen en eski tapınaklardan biri Göbeklitepe’de bulunmaktadır. Özellikle tarih ile ilgilenenler ve tarihi yerleri gezip görmeyi seven kişiler için oldukça önemli bir yer olan Göbeklitepe son yıllarda en çok merak edilen yerlerden biri olmuştur. Göbeklitepe nerededir ve Göbeklitepe’ye nasıl gidilir? Göbeklitepe’de gezilecek yerler nerelerdir? Göbeklitepe ile ilgili detayları sizler için hazırladık.

11.04.2020Gündem
Göbeklitepe nerede ve hangi ilimizde yer alıyor Göbeklitepenin tarihi

Göbeklitepe nerede ve hangi ilimizde yer alıyor? Göbeklitepe'nin tarihi

Göbeklitepe arkeolojik anlamda dünya tarihi için önemli bir dönüm noktası olmaktadır. Tarihin en eski yerleşim merkezlerinden birisi olan Göbeklitepe, insanlık tarihinin yeniden ele alınmasına neden olabilecek ölçekte önem arz ediyor. Geçtiğimiz yıl Netflix üzerinden de dizi olarak izleyicilerin karşısına çıkan Göbeklitepe, 12 bin yıllık geçmişi ile izleyicilerin karşısına çıktı. Peki, Göbeklitepe'nin tarihi nedir? İşte, Göbeklitepe hakkında detaylı bilgiler

3.04.2020Gündem
Dünyanın en eski yapıları açıklandı Türkiyeden de bir yapı listede...

Dünyanın en eski yapıları açıklandı! Türkiye'den de bir yapı listede...

Telegraph dünyanın en eski yapılarını açıkladı. Listede Türkiye'den de Dünya Miras Listesi'ne giren bir yer var.

3.04.2020Seyahat

Atiye 2. sezonu ne zaman yayınlanacak? Atiye dizisinde geçen Göbeklitepe nerede, sırrı ne?

Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un yer aldığı Netflix’in ikinci Türk yapımı Atiye’nin ilk sezonu yayınlandı. Farklı konusunun yanı sıra cesur sahneleriyle de sosyal medyaya konu olan Atiye dizisiyle birlikte Göbeklitepe'nin konumu da bir kez daha gündem oldu. Peki, Atiye 2. sezonu ne zaman yayınlanacak? Atiye dizisinde geçen Göbeklitepe nerede, sırrı ne?

2.01.2020Televizyon
Dünyanın en eskisi... 7 ayda milyonlarca kişi ziyaret etti

Dünyanın en eskisi... 7 ayda milyonlarca kişi ziyaret etti!

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın turizmde 2019’u ’Göbeklitepe Yılı’ ilan etmesiyle gözlerin çevrildiği, Şanlıurfa’daki UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe, yerli- yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkan Yardımcısı Selim Bakır, bölgeye 7 ayda, 2 milyon 100 bin turistin geldiğini söyledi.

18.08.2019Ekonomi
Küçük 1 aile bisikletle 27 günde Göbeklitepeye ulaştı

'Küçük 1 aile' bisikletle 27 günde Göbeklitepe'ye ulaştı

Muğla'dan bisikletleriyle yola çıkan ve kendilerine 'Küçük 1 aile' adını veren 4 kişilik Pekçedenöz ailesi, 1400 kilometre yol kat ederek 27 günde Şanlıurfa'daki Göbeklitepe'ye ulaştı.

8.08.2019Seyahat
Göbeklitepede Dostluk ve Barış Rallisi

Göbeklitepe'de Dostluk ve Barış Rallisi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, dünyada tanınmış organizasyonlardan ‘Europa-Orient/Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi’ kapsamında sporcularla Göbeklitepe turuna katıldı.

28.05.2019Seyahat
Göbeklitepe kültür turizminin vazgeçilmezi oldu | Göbeklitepe nerede

Göbeklitepe kültür turizminin vazgeçilmezi oldu | Göbeklitepe nerede?

Göbeklitepe, turizm ve seyahat acentelerinin 2019 yılı öncelikleri arasına girdi. Göbeklitepe, 2012 yılında UNESCO ‘Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınmış, Bahreyn'de düzenlenen 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda da Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmişti. Peki, Göbeklitepe nerede?

11.03.2019Gündem
Göbeklitepe Yılı, turist akınıyla başladı

Göbeklitepe Yılı, turist akınıyla başladı

Kültür turizminin yanı sıra önemli inanç merkezlerinden bir olarak dikkati çeken Şanlıurfa'da, kış mevsimine olmasına rağmen 'Göbeklitepe Yılı' sayesinde turizmde yoğunluk yaşanıyor.

25.02.2019Seyahat
Göbeklitepeye ziyaretçi akını

Göbeklitepe'ye ziyaretçi akını

Turizmde 2019'un 'Göbeklitepe Yılı' ilan edilmesiyle gözlerin çevrildiği UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ndeki tarihi ören yeri, sömestr tatili ve sıcak havayı fırsat bilen yerli turistlerden yoğun ilgi görüyor.

23.01.2019Seyahat
Göbeklitepe nerede İşte Göbeklitepenin konumu ve tarihi

Göbeklitepe nerede? İşte Göbeklitepe'nin konumu ve tarihi

Gündemdeki haberler ardından Göbeklitepe’nin konumu bir kez daha gündeme geldi. Dünyadaki en eski tapınak merkezlerinden biri olan Göbeklitepe, Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO), ’Dünya Mirası Geçici Listesinden asil listeye geçmişti. Peki, Göbeklitepe nerede? İşte Göbeklitepe'nin konumu ve tarihi

25.12.2018Gündem
Tarihi değiştiren dünya mirası: Göbeklitepe

Tarihi değiştiren dünya mirası: Göbeklitepe

Dünyanın orijinal hâliyle günümüze kalmış en eski tapınağı Göbeklitepe… Tarih sahnesinde ‘devrim’ niteliğinde bir keşif olarak tanımlanıyor. Sonunda UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras Listesi’ne alındı. Stonehenge’den 7 bin, Mısır piramitlerinden ise 7 bin 500 yıl daha eski. Geçmişi günümüzden 11 bin 600 yıl öncesine dayanıyor. En önemlisi ise bizlere insanlığın geçmişi ile ilgili yeni şeyler öğretirken, merak duygumuzu da kamçılıyor.

9.07.2018Seyahat
Göbeklitepe nerede, hangi ilimizde bulunuyor İşte Göbeklitepenin tarihi

Göbeklitepe nerede, hangi ilimizde bulunuyor? İşte Göbeklitepe'nin tarihi

DÜNYANIN en eski tapınakÿmerkezi olarak nitelendirilen Şanlıurfa’daki Göbeklitepe, Bahreynde düzenlenen 42’nciÿDünya Mirası Komita Toplantısı’nda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edildi. Bu gelişmenin ardından Göbeklitepe'nin nerede olduğu merak ediliyor. İşte Göbeklitepe hakkında detaylar

2.07.2018Gündem
Göbeklitepe sergi oldu

Göbeklitepe sergi oldu

İNGİLİZ ressam Ned Pamphilon’un, ‘Göbeklitepe: Türkiye’nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher’ isimli yeni sergisi bugün başlıyor.

1.11.2017Kitap Sanat
Göbeklitepe dünya mirası adayı oldu

Göbeklitepe dünya mirası adayı oldu

UNESCO'nun gelecek yıl yapılacak toplantısında Türkiye'nin dünya mirası adayı, Göbeklitepe arkeolojik alanı olacak. Göbeklitepe, Türkiye'den listeye giren 18'nci varlık olacak.

5.09.2017Seyahat
Turizm virüsten sonra tırmanacak

Turizm virüsten sonra tırmanacak

Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) İstanbul’daki merkezinin kapıları ilk kez Hürriyet’e açtı. Türkiye turizmini tanıtmak ve Türkiye’yi markalaştırma hedefiyle kurulan TGA, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da İstanbul’daki üssü konumunda. TGA’da buluşup konuştuğumuz Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Turizmde markalaşma çok önemli bu yüzden Göbeklitepe’yi Türkiye’nin yüzü yaptık. Şimdi koronavirüse odaklandık. Biz önlemlerimizi alıyoruz. Kriz sırasında aldığınız önlemler etkisini kriz sırasında göstermez, daha sonra gösterir. Önlemlerimiz kriz sonrası hızlı çıkış yapmak için. Temmuzda toparlarız” dedi.

9.03.2020Ekonomi
Beren Saat: Evliliğimiz bu yüzyılda nasıl gidebilirse öyle gidiyor

Beren Saat: Evliliğimiz bu yüzyılda nasıl gidebilirse öyle gidiyor

Attığı her adım, söylediği her söz haber değeri taşıyor. Ama o işi olmadığı sürece konuşmayı tercih etmiyor. Geçirdiği son beş yılı, “İzole olduğum, içime döndüğüm, geri çekilip kendimi keşfettiğim bir dönemdi” diye anlatıyor. Beren Saat’le Netflix’te başlayan ‘Atiye’ dizisi vesilesiyle buluştuk. Sadece dizisini değil; yeni keşfettiği müzikal yeteneğini, hayatını, ülkeyi, sosyal medyayı, evliliğini ve aşkı konuştuk.

29.12.2019Hürriyet Pazar
Milyon yıl öncesine kadar depremi tarihlendiriyorlar

Milyon yıl öncesine kadar depremi tarihlendiriyorlar

Kocaeli'de bulunan Orta Doğu ve Balkanlar'ın en gelişmiş Ulusal 1 Mv Hızlandırılmış Kütle Spektroskopisi Laboratuvarı'nda, milyon yıla kadar deprem ve insan hareketlerinin tarihlendirilmesi yapılabiliyor.

30.09.2019Teknoloji
İbrahim Tatlısesin doğduğu mağara müze oluyor

İbrahim Tatlıses'in doğduğu mağara müze oluyor

Şanlıurfalı sanatçı İbrahim Tatlıses'in doğduğu mağara müzeye dönüştürülecek.

26.08.2019Magazin
‘Dilara’cı mısınız ‘Güneş’çi mi

‘Dilara’cı mısınız ‘Güneş’çi mi?

‘İstanbullu Gelin’ izleyicileri ikiye ayrıldı. Bir yanda cefakâr ‘Dilara’cılar, diğer yanda sevgi böceği ‘Güneş’çiler. Siz hangi taraftasınız?

Son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğandan Gaziantepte önemli mesajlar

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gaziantep'te önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen Gaziantep mitinginde konuştu. Erdoğan konuşmasında, "Bugün maalesef Yeni Zelanda’da yaşanan hadiseyi izlediniz mi? İslam düşmanı katiller Cuma namazı için toplanan Müslüman kardeşlerimize saldırıyorlar. Saldırının görüntüleri de canlı olarak yayınlandı. 49 arkadaşımız şehit oldu. 3 Türk vatandaşımız da yaralı. Yaralı Türk kardeşlerimden birine ulaştım, görüştüm" dedi.

15.03.2019Gündem
Erdoğan altını böyle çizdi: İşi bitirdik, geri dönüşümüz asla olamaz

Erdoğan altını böyle çizdi: İşi bitirdik, geri dönüşümüz asla olamaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir canlı yayında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun 'YPG bize saldırmaz' sözüne sert tepki göstererek beka sorunu vurgusu yaptı. Erdoğan S-400 konusunda işi bitirdik, geri dönüşümüz asla olamaz. Ruslarla anlaştık, ortak üretime gireceğiz, belki S-400'den sonra S-500'e gireceğiz" ifadelerini kullandı. Erdoğan, ABD'ye PKK'ya verilen silahlar için ise masaya otururuz dedi ve çağrı yaptı: "Silahlarını götüreceklerse tamam, değilse bize versinler..."

6.03.2019Gündem
İnancın izinde yolculuk

İnancın izinde yolculuk

Ertuğrul Özkök, yeni kitabı ‘Tanrıyı Gören Son İnsan’da inanç limanlarına uğruyor, konuştuğu kişilere gazeteci merakıyla soruyor ve bir hikâye anlatıyor. O hikâye, hepimizin hikâyesi...

13.02.2019Kitap Sanat
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planını açıkladı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nı açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada; "İkinci 100 Günlük Eylem Planı'na göre, Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatları tamamlanarak işletmeye alınacak" dedi.

13.12.2018Ekonomi
Ubuntu Partisi barajı geçecek mi

Ubuntu Partisi barajı geçecek mi?

Oyunuz kime? Hâlâ karar veremediyseniz, size en ‘uzaylısından’ bir alternatif: Ubuntu Partisi. Salı günü İstanbul’da konferans verecek araştırmacı Michael Tellinger tarafından kuruldu. Bütün dünyada örgütleniyorlar, yönetime gelirlerse insanlığı paradan kurtarmayı vaat ediyorlar. Erich von Däniken mi? Boş verin onu, Tellinger el yükseltiyor: Evet, uzaylılar Dünya’yı ziyaret etti. Yeni olan şu ki, biz de onların altın madenlerinde çalıştırmak için klonladıkları kölelerin torunlarıyız...

31.10.2015Hayat
Bayramda huzur rotaları

Bayramda huzur rotaları

Fazlaca gerildiğimiz günlerden geçiyoruz. Çantaları hazırlayıp günlük yaşamın stresinden biraz olsun uzaklaşmanın, sinir-stresten arınmanın tam zamanı. Sizin için hem renkli, hem farklı hem de her tür beklentiye karşılık verecek en hesaplı bayram tatili seçeneklerini derledik. Yayla, deniz, tarih, yemek... Size iyi gelecek birini seçin ve düşün yollara

11.09.2015Seyahat
Expo 2015 Milano: Türkiye’nin en tatlı hali

Expo 2015 Milano: Türkiye’nin en tatlı hali

143 ülke, yüzlerce sergi, binlerce çalışan, milyonlarca ziyaretçi... Sanki tüm dünya Expo Milano’ya toplanmış; benzersiz bir cümbüş yaratıyor. ‘Dünya Fuarı’nın en huzurlu yeriyse Türkiye. Neden mi?

31.08.2015Seyahat
Koşar adım Türkiye

Koşar adım Türkiye!

En ideal parkur önerileri, dikka edilesi püf noktaları, ‘nokta atış’lık alışveriş tavsiyesi, ve uygulamalı hareketleri... Tam teşekküllü koşu paketiniz hazır, kullanımı bekliyor. Uygun kıyafetlerinizi ve ayakkabınızı geçirin. Derin bir nefes alın. Yavaş yavaş vücdunuzu ısındırmaya başlayın. Hazırsanız ufak tempolarla başlıyoruz

23.05.2014Seyahat

Yazar Sonuçları

Tarihi değiştiren dünya mirası: Göbeklitepe

Ülkemizin her noktasının ayrı bir güzelliği ve önemi var. Şanlıurfa’da gerek etli yemekleri, kebabı, çiğ köftesi, içli köftesi, özellikle isot olmak üzere baharatları ve tarihiyle tanınmış farklı bir kültür şehri. Özellikle 2019 yılının Göbeklitepe yılı olarak ilan edilmesinin ardından Şanlıurfa’ya akın akın yerli ve yabancı turist yağıyor.

11.04.2019

Koronanın ardındaki sır

ORTA Afrika’da bir yer... 

16.05.2020

Mezopotamya’dan Roma’ya köpükler içinde Afrodit

O bir ikona. Aşk, bereket ve güzelliğin sembolü. Köpüklerden doğdu. Biz onu Yunan biliriz ama aslında Fırat ve Dicle’nin suladığı topraklarda can buldu.

17.08.2019

Define avına çıktım, Bizans sikkesi buldum!

Tartışmalı konuyu tüm boyutlarıyla sahada araştırdık: Aramak serbest, çıkarmak yasak; defineciler kurnaz, arkeologlar öfkeli...

3.03.2019

Adana ve Mersin’de tepede uzlaşı olsa da sahada birlik yok

Geçen hafta MHP’nin 50. kuruluş yıldönümü için Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü tarafından kente davet edildik. MHP’nin ve ülkücü kadroların önemli isimleri dışında Avrupa’dan da 100’den fazla konuk gelmişti.

13.02.2019

Ertuğrul Özkök’ün son kitabı ‘Tanrıyı Gören Son İnsan’ sorularıyla birlikte gümbür gümbür geliyor: Allah’ı sevmek için ille de dindar olmak gerekmez!  

Kendini güncelleme yeteneği, enerjisi, hayat iştahı ve öğrenme aşkı karşısında etkilenmemek mümkün değil. O hiç eskimiyor, yaşlanmıyor, aksine bence gün geçtikçe gençleşiyor.

6.01.2019

Çiğdem Hanım, insanlık eşinizi ve sizi unutmayacak

Bu yılın son sabahında... Elimde kahve düşünüyorum: “Acaba 2019’un insanlık adına en etkili gelişmesi ne olabilir?”

31.12.2018

Yeni Şanlıurfa’yı keşfetmek…

‘Peygamberler şehri’ olarak bildiğimiz Şanlıurfa gerek efsaneleri gerek kültürel yapısıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Göbeklitepe’den Balıklıgöl’e Şanlıurfa’da görülmesi gereken birçok yer var. Tarihi dokusu ve gezilecek yerleri ile Şanlıurfa gezi rehberi…

28.09.2018

Mezopotamya’da bir Ege çiftetellisi

Egeli bir gazetecinin gözüyle Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa...

23.09.2018

Bizim neslimizin çocukları hapisteki solcu babalarını böyle hatırladı, böyle anlattı

ANNESİNİ çok iyi tanıdığım, o ise çocukluğunu bildiğim bir genç kadındı.

21.07.2018

Göbeklitepe hem tarihi değiştirdi hem Urfa’nın kaderini  

DOĞUŞ Grubu’nun 2016 yılında Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda sırasında yaptığı tanıtım sayesinde Göbeklitepe’nin gizemli hik^ayesiyle tanışmıştım.

12.05.2018

İstanbul, dünyanın ‘adalet merkezi’ listesine girer mi

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı olduğu günlerdi.

11.02.2018

Urfa'da tarih yeniden canlanıyor

“Tarih Yeniden Canlanıyor” projesi kapsamında Urfa’yı ziyaret ettim. Çiğköftenin anavatanı, sadeyağın memleketi, isot diyarı şehrin tarihi dokusuna da, yöreye has lezzetlerine de hayran kaldım.

27.01.2018

Hatay’da yeni bulunan mozaikler şaşırtıyor

‘HATAY’ın kadim tarihinin mirası’ kenti ayaklandırmaya devam ediyor.

29.04.2016

Cami de biziz, kilise de... Sinagog da biziz, tapınak da

Ali Canip Olgunlu, Mimar Sinan Üniversitesi mezunu bir Türkolog. 26 yıldır Anadolu’yu dolaşıyor. Ben hayatımda bu topraklara bu kadar aşkla bağlı başka kimseyi görmedim. Mitoloji, arkeoloji, sanat tarihi, tasavvuf... Sonsuza kadar anlatabilir... Müthiş birikimli, kitapları da çok güzel, ‘Ana tanrıçadan Mevlana’ya yıkılıyor, bir insan bu kadar mı güzel anlatır bu topraklardan gelip geçen medeniyetleri...

26.09.2015

Kozmik işaret

ŞANLIURFA Müzesi, yenisi yapılmak üzere kapatılmadan önce, ziyarete açılan bölümünü gezen kadın, bir heykelin karşısında durdu.

28.07.2014