MENÜ

Girişimcilik Vakfı

Girişimcilik Vakfı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Girişimcilik Vakfı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 643 Girişimcilik Vakfı haberi bulunmuştur.

Girişimcilik Vakfı Haberleri

IBM, SkillsBuildi Türkiyede hayata geçirdi

IBM, SkillsBuild'i Türkiye'de hayata geçirdi

IBM, çeşitli nedenlerden dolayı kariyerine ara verip işe dönmek ya da sektör ve meslek değiştirmek isteyenlerin iş gücüne katılmalarına yardımcı olmak için geliştirilen SkillsBuild'i Türkiye'de hayata geçirdi. Girişimcilik Vakfı (GİRVAK) ve YenidenBiz iş birliğiyle geliştirilen program, iş gücüne dahil olmak ve rekabetçi "yeni yakalı" işlerde çalışmak isteyenleri desteklemeyi amaçlıyor. Akredite dijital eğitim içeriği, kişiye özel koçluk ve pratik öğrenme deneyimi sunan SkillsBuild Programı, katılımcıları sahip oldukları donanıma ek olarak hedefe yönelik becerilerle donatmayı hedefliyor.

28.11.2019Teknoloji
Girişimcilere cesaret verecekler

Girişimcilere cesaret verecekler

Türkiye İş Bankası ile Türkiye Girişimcilik Vakfı (Girvak) güç birliği yapıyor, girişimciliği genç yaşlarda cesaretlendirmek adına birlikte çalışıyor.

27.10.2019Ekonomi
Bensu Soralın eşi Hakan Baş kimdir

Bensu Soral'ın eşi Hakan Baş kimdir?

Bensu Soral ile geçtiğimiz yıl hayatını birleştiren Hakan Baş, son günlerde sosyal medyanın araştırdığı isim olmaya başladı. Bensu Soral'ın eşi Hakan Baş hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, internet üzerinden detayları sorgulamaya başladı. Peki, Bensu Soral'ın eşi Hakan Baş kimdir ve kaç yaşındadır? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

11.07.2019Hayat
Girişimcilik Vakfı Fellow 2019 başvuruları başladı

Girişimcilik Vakfı Fellow 2019 başvuruları başladı

Türkiye'de girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve genç girişimcilere ilham vermek üzere kurulan Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın Fellow 2019 Programı için başvurular başladı!

16.05.2019Kampüs
Eğitim araçları ihracat yolunda

Eğitim araçları ihracat yolunda

Yaklaşık 5 yıl önce Oyun Trafik Akademisi’ni (OYTRA) kurmak için harekete geçen Memet Yula, bugün hem trafik eğitim parkları kuruyor hem de bu sahalarda kullanılan araçları üretiyor. Her yıl yüzlerce araç ürettiklerini anlatan Memet Yula, “Yurtdışından talepler geliyor. İran ve Azerbaycan’a hem sistemi kuracağız hem de araçlarımızı satacağız” şeklinde konuştu.

14.05.2019Ekonomi
‘Bankacılar danışmanlık yapacak’

‘Bankacılar danışmanlık yapacak’

Çalışanlarının yüzde 40’ının master’lı olduğunu ya da master’a devam ettiklerini söyleyen Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Genel Müdürü Suat İnce, “7 sene içerisinde gelirimizin yüzde 10’unu danışmanlıktan karşılamamız gerekiyor” diyor. Bankada İnce’nin gelişi ile başlayan dönüşüm kapsamında Girişimcilik Vakfı ile işbirliği yapıldı, tersine mentorluk, CEO danışmanlığı gibi projeler hayata geçti. Suat İnce ile insan kaynaklarındaki dönüşümü konuştuk.

“Yolculuğun Öncüleri” açık inovasyon programında amaç kazaları önlemek

“Yolculuğun Öncüleri” açık inovasyon programında amaç kazaları önlemek

Brisa tarafından hayata geçirilen “Yolculuğun Öncüleri” açık inovasyon programının final etabı Kolektif House’da düzenlenen etkinlik ile gerçekleştirildi. Kazaları azaltmak için sürücü davranışlarını analiz eden Stroma Vision girişimi, final etabında en yüksek puanı alarak 10 bin TL ödülün sahibi oldu. Stroma Vision, sürücüleri, dikkatlerinin dağılması ya da uyku durumunda uyararak kazaları azaltmayı amaçlıyor.

15.03.2019Teknoloji
BlueDot: Şarjın olmadan hedefine varamazsın

BlueDot: Şarjın olmadan hedefine varamazsın

Bu hafta enerji sektöründe ülkemizin göğsünü kabartacak, pırıl pırıl gençlerin öncülüğünü ettiği bir girişimle BlueDot ile karşınızdayız. Hedeflerini daima yüksek tutan Ferhat, Furkan ve Selinay ile elektrikli geleceğimizi konuştuk.

11.03.2019Kampüs
Tech-InvesTR kapsamında yaklaşık 1,8 milyar TL’lik fon kurulmasını planlıyoruz

'Tech-InvesTR kapsamında yaklaşık 1,8 milyar TL’lik fon kurulmasını planlıyoruz'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Tech-InvesTR kapsamında yaklaşık 1,8 milyar liralık bir fon kurulmasını ve girişimcilerin desteklenmesini planlıyoruz." dedi.

6.02.2019Teknoloji
Bakan Varank: 1,8 milyar TL’lik fon kurulmasını planlıyoruz

Bakan Varank: 1,8 milyar TL’lik fon kurulmasını planlıyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Teknoparklara bugüne kadar 530 milyon lira doğrudan destek sağlandığını söyledi.

6.02.2019Ekonomi
TSKB’nin kredileri yüzde 26 artışla 28.2 milyar liraya çıktı

TSKB’nin kredileri yüzde 26 artışla 28.2 milyar liraya çıktı

Türkiye Sınai Kalkınma Bankasının (TSKB) 2018 yıl sonu finansal sonuçlarına göre, bankanın toplam kredileri yıllık bazda yüzde 26 artışla 2018 yılı sonunda 28.2 milyar liraya yükseldi.

4.02.2019Ekonomi
Hem fenomen hem girişimci üniversiteli: Elif Aleyna Duman

Hem fenomen hem girişimci üniversiteli: Elif Aleyna Duman

Geçirdiği bir trafik kazası sonrası tüm hayatı değişti. Gerçek problemleri olan, senin benim gibi biri ve o pes etmemeyi tercih etti. Yolun henüz başında iki harika girişimin öncüsü olabilmiş, binlerce insana ilham veren hikayesiyle Elif Aleyna Duman Kampüs’te.

4.12.2018Kampüs
Ulaşım sektörüne kadın dokunuşu: Carbon

Ulaşım sektörüne kadın dokunuşu: Carbon

Toplumsal alanındaki erkek egemen algıyı yıkmak adına akıllı ve güçlü kadınlar her geçen gün daha da fazla inisiyatif alarak cesurca öne çıkıyor, önyargıları yıkacak hamleler yapıyor. Duygu Aynur da Carbon ile ulaşım sektörüne şahane bir girişimle adım atmış. Aynur’la Girişimcilik Vakfı aracılığıyla güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

2.12.2018Kampüs
Evet, istediğiniz haberden başlayabilirsiniz: Newsta

Evet, istediğiniz haberden başlayabilirsiniz: Newsta!

Sağlam bir ekiple yola çıkan bir haber uygulamasını, Newsta’yı ve yaratıcılarından Serdar Özerman’ı konuk ettik. 103. sayımızın Girişimcilik sayfasında, Girişimcilik Vakfı aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz röportaj haber uygulamaları açısından gelecekte olup biteceklere ışık tutar nitelikte.

11.11.2018Kampüs
Girişimcilik Vakfına beşinci yılında rekor başvuru

Girişimcilik Vakfı'na beşinci yılında rekor başvuru

Türkiye'de girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve genç girişimcilere ilham vermek amacıyla kurulan Girişimcilik Vakfı, beşinci yılında yine bir rekora imza attı ve 112 bin başvuru aldı. Programın 2018-2019 döneminde 14 il ve 36 farklı üniversiteden 40 fellow yer alıyor.

5.11.2018Ekonomi
Kutu kutu gelecek: Pakolino

Kutu kutu gelecek: Pakolino

Kariyer hedefleri doğrultusunda yıllarca birçok farklı sektörde çalışan ve annelikle doğan ihtiyaçlar üzerinden tüm odağını girişimciliğe kaydıracak fikri bulan Pınar Gül Ramsay ile girişimi Pakolino üzerine konuştuk. Girişimcilik Vakfı aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz bu hoş sohbete siz de katılın.

22.10.2018Kampüs
Bir teşekkürün peşinde: Coolin

Bir teşekkürün peşinde: Coolin

Diyabet hastalarının sürekli yanlarında taşımak zorunda oldukları insülin iğneleri, hayatlarındaki özgürlük alanını ne kadar kısıtlıyor, bilenler bilir. Koray Hisarlı ve arkadaşları tam bu özgürlük ihtiyacından kaynaklanan bir girişimle diyabet hastalarına daha konforlu bir hayat sunmak için yola çıkmışlar ve Coolin’i yaratmışlar.

1.10.2018Kampüs
Çiftçileri dönüştüren kadın girişimci

Çiftçileri dönüştüren kadın girişimci

Çiftçileri dönüştüren kadın girişimci Tülin Akın, Schwab Vakfı’ndan Sosyal Girişimcilik ödülü aldı. 12 bin köyü gezdi, köylüleri eğitti, farklı kurumlarla çiftçileri dönüştüren projelere imza attı. “Çiftçilik özenilecek, güzel bir iştir” diyen Tülin Akın, Tarım ve Teknoloji Kolejleri kurmayı hedefliyor.

“Hem ticaret hem ziyaret” dedikleri bu olsa gerek: Glocalzone

“Hem ticaret hem ziyaret” dedikleri bu olsa gerek: Glocalzone

95. sayımızın Girişimcilik sayfasında karlı bir girişimcilik fikri var. Yurt dışından edinmek istediğiniz ürünler, gezginler, uygun fiyat, doğru zamanlama... Aslında fiili olarak işleyen bir sistemi, girişimci bakış açısı ve vizyonuyla birleştirerek Glocalzone’un doğmasını sağlayan Doğan Turan ile Hürriyet Kampüs için söyleştik.

17.09.2018Kampüs
Girişimcilik programına 112 bin başvuru

Girişimcilik programına 112 bin başvuru

Türkiye’de girişimcilik alanında farkındalık yaratmak ve üniversitelilere girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak anlatmak amacıyla kurulan vakfın, bu yılki programına 112 bin aday başvurdu.

12.07.2018Eğitim
Girişimcilik programına rekor başvuru

Girişimcilik programına rekor başvuru

Türkiye’de girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve genç girişimcilere ilham vermek üzere kurulan Türkiye Girişimcilik Vakfı Fellow 2018 Programı başvuruları tamamlandı. Bu yıl rekor katılımın gerçekleştiği programa tam 112 bin aday başvurdu.

9.07.2018Ekonomi
Girişimci gençlere 10 öneri

Girişimci gençlere 10 öneri

Girişimci gençlerin daha üniversite yıllarında adım atması gerekiyor. Yeni girişimleri takip etmek, staj yapmak, yeni bir girişimde ücretsiz çalışmak bunların başında. Mezun olduktan sonra ise, kurumsal bir şirkette 5-10 yıl çalışmanızı öneriyorum.

9.07.2018Eğitim
Girişimcilik Vakfı Fellow 2018 başvuruları başladı

Girişimcilik Vakfı Fellow 2018 başvuruları başladı

Türkiye’de girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve genç girişimcilere ilham vermek üzere kurulan Türkiye Girişimcilik Vakfı, Fellow 2018 Programı için başvuruları almaya başladı. 23 Haziran 2018 tarihine kadar Fellow Programı'na başvurarak girişimcilik potansiyeli taşıdığını gösterebilen üniversite öğrencileri, girişim elçileri olarak farklı etkinlik ve projelerde yer alma, 1 yıl boyunca 500 TL burs alma, girişimcilik alanında ilham kaynağı olan rol modellerle tanışma ve uluslararası girişim ağına katılma şansına sahip olacak.

16.05.2018Kampüs
Türk girişimciler dünyayı keşfediyor

Türk girişimciler dünyayı keşfediyor

Genç girişimcilerin daha kolay yurtdışına açılabilmeleri için hayata geçirilen Android Akademi birincileri, teknoloji dünyasının başkenti olan San Francisco’ya gitti. Yatırımcılar ve girişimcilerle görüşen Android Akademi birincileriyle San Francisco’da bir araya gelerek projelerini dinledik.

Üniversiteliler Silikon Vadisi yolcusu

Üniversiteliler Silikon Vadisi yolcusu

Yenilikçi fikirleri olan, girişimci ruha sahip üniversite öğrencileri Silikon Vadisi’ne gidecek. Adaylar yedi üniversitede düzenlenecek etkinlikle belirlenecek.

2.04.2018Eğitim
Üniversiteliler yazılım projesiyle San Francisco yolcusu

Üniversiteliler yazılım projesiyle San Francisco yolcusu

Yazılım mühendisliği öğrencilerinin elektrikli arabalar için şarj ünitelerini bir araya getiren yazılım projesi oylama sonucunda ilk üçe girdi.

26.03.2018Eğitim
Mercedes-Benz Türk Startup 2018 yarışması başladı

Mercedes-Benz Türk Startup 2018 yarışması başladı

Mercedes-Benz Türk, 2017 yılında kutladığı 50. yılı kapsamında hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi Mercedes-Benz Türk Startup’ı 2018 yılında da sürdürüyor. “Bize Startup’ını söyle, sana desteğini verelim” sloganıyla başlangıcı yapılan Mercedes-Benz Türk Startup’ın bu yılki teması Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin rehberliğinde “Akıllı Şehirler” olarak belirlendi. Mercedes-Benz Türk Startup’ın bu temasına uygun olarak; hayatı kolaylaştıran, topluma ve çevreye faydalı, pozitif sosyal etki yaratan, teknolojiyle bağ kuran ve sürdürülebilir şehir ve yaşam alanları yaratılmasına katkı sağlayan Startup fikirleri bu sene jüri tarafından değerlendirmeye alınacaklar. Bu yıl belirlenen kategoride en yüksek oyu alan ilk 10 Startup’a çeşitli ödüller verilecek.

5.03.2018Teknoloji
Sosyal girişimci olmak isteyen üniversitelilere yol haritası

Sosyal girişimci olmak isteyen üniversitelilere yol haritası

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP ile dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı Ashoka, birlikte yürüttükleri genç sosyal girişimciler için destek programı “Hızlan FarkYarat”ı bir adım daha ileriye taşıyarak, sosyal girişimci olmak isteyen gençlere yol haritası sunuyor.

2.03.2018Kampüs
SAP Türkiye ve Ashoka Vakfı’ndan Sosyal Girişimcilik Yol Haritası

SAP Türkiye ve Ashoka Vakfı’ndan Sosyal Girişimcilik Yol Haritası

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP ile dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı Ashoka, birlikte yürüttükleri genç sosyal girişimciler için destek programı “Hızlan FarkYarat”ı bir adım daha ileriye taşıyarak, sosyal girişimci olmak isteyen gençlere yol haritası sunuyor.

2.03.2018Teknoloji
Planlar ve Edinimler

Planlar ve Edinimler

Herkesin yeni yıl planları vardır. Aralık ayından itibaren yazılmaya başlanır ve yılbaşından sonraki günlerde planlardan yavaş yavaş ama emin adımlarla sapılır. Sonra fark ederiz ki o yazdığımız planlar ve hayatın bizi götürdüğü yer bambaşkadır. İşte bu yüzden yeni yıl planlarını pek sevmem ve yeni yıl planları yapmam. Bu planlar bize popüler kültürün dayatması gibi gelir. Oysaki mantık olarak plan yapmaya hiç uzak değilimdir, hatta aşırı plancı olduğum için beni eleştirenler de çoktur. Bu yüzden sıkıcı yeni yıl planları yerine geçmişime bakarım ve hayallerimi düşünürüm. Bunu da yapılabilir hedeflere oturtur ve sonuca ulaşmaya çalışırım. Kendime 2016’da önüme girişimcilik ve liderlikle ilgili fırsatlar çıkarsa peşinden koşacağımı söylemiştim. Bu alanda kendimi geliştirip, üniversitemin sonlarına doğru farklı alanlardaki potansiyelimi keşfetmek benim için önemliydi. Girişimcilik Vakfı’yla yine üyesi olduğum başka bir dernekteki (Yenibirlider Derneği) arkadaşlarım vasıtayla karşılaştım. Ve her aşaması yeni bir deneyim olan bir yola çıktım. Girişimcilik Vakfı (Girvak) birçok insan için güzel olabilir. Ancak benim edindiğim iki şey bu tecrübeyi zihnimde değerli kılıyor.

13.02.2018Kobi
Girişimciliğin Etimolojisi

Girişimciliğin Etimolojisi

Marka kelimesinin İtalyanca ‘’Marca’’ sözcüğünden türediğini ve bu kelimenin “Belirti, im” anlamına geldiğini; Arapçada “satın alma” anlamına gelen “şira” sözcüğünden “Müşteri”, kelimesinin türediğini; “Rükub” kelimesinden “Rakip”; İtalyanca “Piazza” kelimesinden “Piyasa”; “benimsenen yol” anlamına gelen “süluk” kelimesinden “Meslek” kelimesinin türediğini biliyor muydunuz?

9.02.2018Kobi
10 günde nasıl şirket kurdum

10 günde nasıl şirket kurdum?

Yanlış okumadınız. Bir şirketi sadece bir fikir üzerinden teknik olarak 10 günde kurmanız mümkün. Bunun üzerine “Peki nasıl?” diyeceğinizi tahmin ediyorum. Aslında bunu sizlere anlatabilmem için en iyisi biraz geçmişe gidelim… Her şey bir ay önce üniversitede danışmanım ile bir konuşma esnasında başladı.

9.02.2018Kobi
Yenilikçi fikirler Android Akademi Demo Day’de buluştu

Yenilikçi fikirler Android Akademi Demo Day’de buluştu

Toplumsal sorunlara yenilikçi çözümler getiren mobil girişim projeleri Android Akademi Demo Day’de ödüllendirildi.

12.01.2018Teknoloji
Kozmetik ürünleri kullanıcılarından dinleyin: Brandiyo

Kozmetik ürünleri kullanıcılarından dinleyin: Brandiyo

77. sayıdaki Girişimcilik sayfamızda, kozmetik ve kişisel bakım sektöründe kullanıcı odaklı ve geri bildirim öncelikli bir girişim olan Brandiyo’nun yaratıcısı Beste Tonga’yı konuk ediyoruz.

2.01.2018Kampüs
Bu şalların hikayesine kulak verin: el deseo

Bu şalların hikayesine kulak verin: el deseo

73. sayımızın Girişimcilik sayfasına şiirleri şallara, fularlara, eşarp ve mendillere taşıyan bir girişimcilik hikayesini taşıyoruz. El deseo ve yaratıcısı Elif Ulun ile şair ruhlu bir girişimcilik röportajı gerçekleştirdik.

4.12.2017Kampüs

Yazar Sonuçları

Girişimcilik Türkiye’yi nasıl değiştirebilir?

Suriye krizi, ekonomik göstergeler, AB ile ilişkiler, adalet ve özgürlük tartışmaları gündemin ilk sıralarını çok uzun süredir işgal etmiş durumda. Fakat uzun vadede Türkiye’ye için her şeyden daha önemli iki konu var: Eğitim ve girişimcilik.

10.02.2018

GİRVAK’ın altı adımı, Türkiye’nin geleceğe yatırımı

Ülkemizde girişimcilik kültürü istenilen seviyede değil. Bunun en önemli sebeplerinden biri girişimciliğin eğitim sistemimizin bir parçası olmaması.

20.01.2018

İhtiyaç listesi

Bir önceki yazımda, Türkiye’de girişimciliğin önünde açık olan fırsat penceresinden bahsetmiştim.

18.11.2017

İhtiyaç listesi

Bir önceki yazımda, Türkiye’de girişimciliğin önünde açık olan fırsat penceresinden bahsetmiştim.

17.11.2017